2020/02/26 20:02

10 lat

Już niecały miesiąc temu nasz blog (w obecnej formie) skończył 10 lat. W tym czasie opublikowaliśmy 2286 wpisów, które zostały skomentowane 121 657 razy (choć trzeba oczywiście przyznać, że nie zawsze sensownie ;) ).

W tym czasie stężenie CO2 mierzone na Mauna Loa wzrosło z 384.4 ppm do 408.5 ppm, a więc o 24.1 ppm, co stanowi ok. 25% amplitudy stężenia CO2 w rekonstrukcjach z rdzeni lodowych w cyklach glacjał-interglacjał.

Stężenie metanu (CH4) wzrosło z 1794 ppb do 1868 ppb w lipcu tego roku. Średnia anomalia temperatury globalnej ostatnich 5 lat (60 miesięcy) kończących się na październiku 2009 wynosiła +0.63K (GISTEMP listopad 2004-październik 2009), obecnie jest o 0.29K wyższa i wynosi +0.92K (listopad 2014-październik 2019). Odnotowaliśmy też 3 roczne rekordy ciepła w Polsce – najcieplejsze były lata 2014 i 2015 oraz 2018, z czego ten pierwszy bił rekord z roku 2000. W tym też czasie mieliśmy rekordową powódź w zlewni Wisły (maj 2010) oraz szereg rekordów letnich (sierpień 2013, sierpień/wrzesień 2015, lato 2018, lato 2019), ale też wyjątkowo zimny marzec 2013, przełom stycznia i lutego 2012, grudzień 2010 oraz zimę 2009/2010.

 

Jak widać na powyższych mapach (GISTEMP), w tym czasie (a dokładniej między pięcioleciem 2004-2008 a 2014-2018) średnie globalne wzrosły, choć nie wszędzie. Akurat nasz region znajdował się po „ciepłej stronie mocy”. Widoczna jest też słynna „zimna plama” na północnym Atlantyku, która ostatnio nieco osłabła.

 

Zaczęliśmy też publikować uśrednione dane anomalii temperatury miesięcznej, początkowo z regionu Europy Środkowej, a od 2013 w związku z licznymi prośbami, tylko dla obszaru Polski. Zmieniała się również forma graficzna prezentowanych map.

 

 

 

W tym wszystkim cieszy nas, że udało nam się zgromadzić dość sporo ludzi pasjonujących się meteorologią, klimatologią i żywo zainteresowanych obserwowanymi zmianami. Dziękujemy za to, że jesteście z nami i życzymy Wam i sobie kolejnych 10 lat razem, może z bardziej zminimalizowaną walką między „ciepło” i „zimnolubami” ;) Oraz oczywiście z bardziej ograniczonymi zmianami temperatury globalnej i stężenia gazów cieplarnianych, choć o to może być znacznie trudniej.

 

P.S.
Oczywiście muszę dodać, że udało się również pozyskać do współpracy najcudowniejszą, jedyną w swoim rodzaju Wredną Panią Moderator, bez niej ten serwis i blog nie byłyby sobą :)

Autor wpisu oświadcza, że powyższa aktualizacja nie została w żaden sposób wymuszona i jest osobistym zdaniem autora.

Print Friendly, PDF & Email

63
Dodaj komentarz

Please Login to comment
10 Comment threads
53 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
16 Comment authors
wjt333alewisZaciekawionyGrzybiarzObserwator Meteo Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
DarekB
Użytkownik
Member
DarekB

Dzięki za te 10 lat pracy. Pozdrawiam serdecznie ekipę meteomodel.pl.

Lukasz160391
Użytkownik
Active Member

Gratulacje ;)
Blog Pogoda i Klimat (MeteoModel) to zdecydowanie najlepszy blog o pogodzie i klimacie. Przebija nawet popularne serwisy takie jak np. Twoja Pogoda.

Lukasz160391
Użytkownik
Active Member

Przy okazji mam pytanie –

„W tym czasie stężenie CO2 mierzone na Mauna Loa wzrosło z 384.4 ppm do 408.5 ppm”

– jakie było najwyższe stężenie CO2 w całej historii naszej planety (od momentu, w którym powstało zaawansowane życie)? I jaka wartość byłaby toksyczna (zabójcza) dla organizmów żywych, w tym dla człowieka?

Tadeusz T
Użytkownik
Tadeusz T

1. W historii Ziemi były tylko 2 okresy z tak niską jak obecnie zawartością CO2 (poniżej 0,05% czyli 500 ppm): to karbon i czwartorzęd. Najwyższe stężenie CO2 panowało w pierwszych trzech okresach paleozoiku, szacowane na ponad 4000 ppm. To 10 razy więcej niż obecnie. W mezozoiku zawartość CO2 w atmosferze to około 2000 ppm – 5 razy więcej niż dzisiaj. 2. Pierwsze obiektywne, dające się zmierzyć zaburzenia (równowagi kwasowo-zasadowej) powstają dopiero przy stężeniu CO2 dochodzącym do 5% czyli 50 000 ppm. Chociaż spadek koncentracji i inne mało precyzyjne i mało obiektywne parametry podobno obserwowano już przy 0,1 % czyli 1000… Czytaj więcej »

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

@Tadeusz T Dla człowieka wartości CO2 obniżające jego inteligencję w zauważalny sposób zaczynają się niestety już koło 600-800 ppm. A w pomieszczeniach zamkniętych bardzo często mamy nawet więcej i przy rosnącym stężeniu w całej atmosferze będziemy mieli jeszcze więcej: https://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/homo-sapiens-w-swiecie-wysokich-stezen-co2-57 Zresztą wzrost stężenie CO2 dotknie inne gatunki wczesnej niż człowieka. Myślę przede wszystkim o tzw zakwaszeniu oceanu, czyli zmniejszaniu się jego zasadowości pod wpływem rozpuszczania się w nim coraz większej ilości CO2. Wpływ na organizmy budujące skorupy z kalcytu i argonitu jest bardzo szkodliwy jeśli roztwór tego minerał nie jest wysycony. Zależy to od ilości węgla nieorganicznego w wodzie (popularnie… Czytaj więcej »

Tadeusz T
Użytkownik
Tadeusz T

@Arctic Haze
1.
Też pisałem o zmniejszonej koncentracji uwagi przy stężeniach CO2 rzędu 1000 ppm.
2.
Dziękuje za informacje na temat fauny morskiej.
Odpowiadając Łukaszowi skupiłem się na jego pytaniu jakie stężenie CO2 zabija człowieka…

Pozdrawiam.
Tadek.

alewis
Użytkownik
Trusted Member
alewis

Te 100K ppm to wartość grubo przesadzona, ale ostre zatrucie CO2 następuje przy dość wysokich stężeniach, rzędu od 1 do 8% czyli od 10k do 80k ppm. Przy czym mówimy tutaj o ekspozycji liczonej w minutach, max godzina. Przy 150k ppm to nawet tyle by nie szło wytrzymać bez utraty przytomności. A co do stężeń w pomieszczeniach zamkniętych to bywają one rzędu paru tysięcy ppm. Z wiki angielskiej: Poor ventilation is one of the main causes of excessive CO 2 concentrations in closed spaces. Carbon dioxide differential above outdoor concentrations at steady state conditions (when the occupancy and ventilation system… Czytaj więcej »

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

@alewis

Kiedyś już chyba pisałem, że gdy uruchamialiśmy nasz pierwszy czujnik CO2 do pomiarów terenowych, w pokoju w pracy w którym obserwowało to chyba z 8 osób, po włączeniu sądziłem że jest zepsuty. Pokazał coś koło 1700 ppm. I zepsuty nie był.

wjt333
Użytkownik
wjt333

Arctic, poczytaj sobie o komorach normobarycznych. Tam przy ciśnieniu 0,15 MPa i atmosferze 2% CO2, 40% O2 i 0,5% H2 dochodzi do zwiększonego namnażania komórek macierzystych.

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

@wjt333

I co z tego niby wynika? Że jeśli zwiększymy ciśnienie atmosferyczne do 1,5 atm przez między innymi potrojenie ilości tlenu w atmosferze (dwa razy większa frakcja przy 50% większej masie atmosfery), oraz zwiększymy stężenie CO2 do zabójczych [1] wartości 200000 ppm to przynajmniej komórki macierzyste (a zatem i rakowe) będą się miały lepiej? To ma mnie do czegoś przekonać?

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5380556/

Lucas wawa
Użytkownik
Noble Member
Lucas wawa

Krokiem naprzód – w mojej ocenie sporym – było wypracowanie w ostatnich dniach formuły komentowania łączącej pozytywne aspekty, takie jak: – łatwą dostępność i przejrzystość znaną z typowego komentowania, – lepsze standardy pisania i dyskutowania znane z forów wymagających logowania. W powiązaniu z szerokim dostępem do rozmaitych danych i analiz, czyni to ten blog, jak i cały serwis, wiodącym w Polsce w zakresie tematyki pogodowo-klimatycznej. Dobrze też, że wątki pisane są w sposób merytoryczny, obiektywny i bez tak częstych populistyczno-subiektywnych wstawek znanych z portali pokroju TP – chociażby przez szacunek i wyrozumiałość wobec różnych preferencji i oczekiwań pogodowych, rozumienia istoty… Czytaj więcej »

krymny
Użytkownik
krymny

Chciałem zapytać, czy Arctic Haze mogłbyś wstawić tu link do strony gdzie można uzyskać dane dotyczące napływu mas powietrza – trajektorii wstecznych. Może być zalinkowanie tego co juz kiedyŚ tu wstawiałeś … mam pewien problem ze znalezieniem Twojego posta, który wiem ze był ale no obiektywnie sam rozumiesz… trudno się dokopać… Wydaje mi sie ze sytuacja z kilkunastu ostatnich godzin na 500mb i 350mb jest interesująca…

Dagmara
Użytkownik
Dagmara

„Wredna Pani Moderator” :(
A już myślałam, że jestem tutaj jedyną dziewczyną. Aż mi smutno ;)

chochlik
Użytkownik
Active Member
chochlik

Przez komentarze przewijają się od czasu do czasu. Na pewno dość regularnie pojawia się tutaj dziewczyna z Augustowa.

chochlik
Użytkownik
Active Member
chochlik

No i jest jeszcze Ash z Gdańska bodajże.

alewis
Użytkownik
Trusted Member
alewis

była Bianka chyba. Nie wiem skąd ona jest, chyba ze wschodu z tego co pamiętam. Dorkę to chyba każdy pamięta. Przynajmniej każdy kto czytał tego bloga latem, bo latem jest najbardziej ‚odpalona’ :D W porze chłodnej 2018/9 siedziała cicho choć bana nie miała.

Dagmara
Użytkownik
Dagmara

Faktycznie i okazuje się nawet, że wszystkie trzy wymienione z nicku były aktywne w czasie, gdy już tutaj zaglądałam. Po prostu musiały jakoś nie rzucić mi się w oczy ze względu na rzadkie postowanie.
Z drugiej strony pod każdym postem widziałam sporo chłopców, tj.: Lucas.wawa, kmroz, alewis, PiotrNS, grippen czy Arctic Haze. Są na tyle aktywni, że trudno ich nie zauważyć :D. Fajnie, że jest mocna ekipa stałych bywalców :D, ale szkoda, że dziewczyny są na tyle mało aktywne, że przez kilka miesięcy tkwiłam w błędnym przekonaniu, że jestem jedyna :P

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

Dołączam się do gratulacji.

Przy okazji dodam, że ruch w stronę rejestracji użytkowników to ruch w dobrą stronę. Jeśli chcemy mieć u dyskusję na jakimś poziomie to musimy mieć narzędzia do usuwania tych, którzy usiłują ją rozbić albo zamienić w pyskówkę o niczym.

Obserwator Meteo
Użytkownik
Active Member
Obserwator Meteo

Pomysł rejestracji bardzo dobry też tak uważam więcej merytoryki niż polemiki o niczym.

Dagmara
Użytkownik
Dagmara

Ja również uważam wymóg rejestracji za ważny krok. Poza kwestiami czysto merytorycznymi i technicznymi (zapobieganie spamowi), tworzymy dzięki temu bardziej czytelną społeczność.

Obserwator Meteo
Użytkownik
Active Member
Obserwator Meteo

Z mojej strony dziękuję za tak miły i fajny serwis pogodowy 🙂 Ogromna wiedzia Piotra, Arctic Haze i całej administracji , a także użytkowników sprawiają, że miło się czyta. Jestem dość nowy na Meteomodel ale lepszego serwisu z o pogodzie i klimacie nie znalazłem i po prostu dzięki za tak przyjazną przyjacielska atmosferę kolejnych 10 lat i więcej 🙂🙂🙂

Grzybiarz
Użytkownik
Member
Grzybiarz

I od grzybiarza przyjmijcie gratulacje! Wykonujecie świetną, pożyteczną pracę. Trafiłem na Was jakieś 4 lata temu. Dużo się dowiedziałem i dowiaduję o pogodzie i klimacie czytając Wasze wpisy i wciąż się uczę. Bardzo cenię sobie wszelkie zestawienia, wykresy, mapki, prognozy, linki do artykułów, itp. Macie też kilku dobrych komentatorów, których komentarze to także cenna edukacja i informacje. „Wredna” Pani Moderator barwi portal i chwała Jej za to, że jest. ;) Jeszcze w sprawie komentarzy – doskonale odzwierciedlają przebieg naszej pogody w ciągu roku. Czasami jest chłodno i ponuro, czasami robi się parno i duszno, w końcu przechodzi burza i ponownie… Czytaj więcej »

Zaciekawiony
Użytkownik
Active Member
Zaciekawiony

A nie myśleliście, żeby się zgłosić do konkursu na popularyzatora nauki?