2015 – Berkeley Earth

2015 – Berkeley Earth

Wg Berkeley Earth rok 2015 zapisał się globalnie jako rekordowo ciepły, wyraźnie (o 0.14K) bijąc rekord poprzedni (2014).

beZespół Berkeley Earth szacuje, że rok 2015 okazał się być rekordowo ciepły dla 16.9% powierzchni naszej planety (i 16.4% powierzchni lądów). Ostatnie lata wyraźnie pokazują, że tak zwana „pauza” w Globalnym Ociepleniu należy już raczej do przeszłości, mimo że za aż tak wyraźne pobicie rekordu odpowiada również zjawisko El Niño.

beŹródło.

Print Friendly, PDF & Email

22 Replies to “2015 – Berkeley Earth”

 1. Nieco dziwi mnie rejon Sahary – w większości miesięcy zeszłego roku wg mapy anomalii GFS rejon ten odznaczał się stosunkowo dużym odchyleniem w górę – nierzadko rzędu nawet 3-4 stopni ponad normę. A tu na mapce szału nie ma – Afryka południowa okazała się być cieplejsza (pod względem anomalii). Czyżby analiza GFS miała w tym regionie jakiś bias ciepła?

  1. Trudno powiedzieć kto ma rację w rejonie znanym ostatnio bardziej z wojen domowych niż działających stacji meteorologicznych.

 2. Teraz anomalie termiczne jakby nieco spadły – jednak jak się domyślam pewnie przejściowo i głównie z powodu chłodniejszych lądów półkuli N (zwłaszcza Eurazji), nie zaś mniejszej siły El Nino…(?)

 3. Arctic Haze, kslawin co Wy na to?
  Is the SSW – Sudden Stratospheric Warming – on the way? Last few days, models are showing it developing by the end of this month and continuing into February. The term SSW refers to what we observe – rapid warming (up to about 50 ­°C in just a couple of days) in the stratosphere, between 10 km and 50 km above us. Speaking of this, if lucky enough, a delayed (means 2nd half of February) an extremely cold 14-20 days period could result in the troposphere, indeed it could be pushed into European side of the pole or American. We’re monitoring the evolution closely!
  Source: meteociel.fr
  za Severe Weather Europe

   1. 10 hPa…
    Traktujmy to jako poziom wyjściowy do wypatrywania SSW.
    Ustaliliśmy, że SSW na podstawie temperatury rozpoznajemy na poziomie 1 hPa.
    Ustaliliśmy też, że póki co, to możemy mówić o SW.

     1. Masz pewność, że na Severe Weather Europe czytają jakieś artykuły naukowe?
      Ja takowej pewności nie mam. Sądze, że bezczelnie zerżnęli tego „newsa” skądś :wink:
      No i może faktycznie czytają nasz blog :lol:

  1. To nie jest jakaś zimna plama. To jest Ta Słynna Zimna Plama. Pisano już o niej artykuły naukowe i wpisy na blogach.

   W sumie wydaje się, ze jest to skutek osłabienia cyrkulacji termohalinowej w ostatnich latach (czyli pójścia w dół wartości indeksu AMO). Możliwe, że część cyklu o długości ok. 65 lat ale nie wszyscy się z tym zgadzają.

   Możliwe też, że dzięki tej zimniej plamie ostatnie trzy zimy nie były u nas zimne (czyli NAO był dodatni a przynajmniej neutralny) mimo wszystkich znaków na niebie i ziemi (a dokładniej w Arktyce i Syberii), z których Judah Cohen co roku przepowiada ciężkie zimy. Brytyjski MetOffice bardziej wierzy we wpływ temperatur Atlantyku latem niż Syberii jesienią na zimowe NAO, a właśnie taka zimna plama odpowiada dodatniemu :smile:

 4. W kwestii Grenladii wydaje mi się ze z racji szczególnego położenia i ukształtowania terenu zawsze będą występowały anomalie przepływu ? Jeśli chodzi o zjawisko SSW, mam trochę wątpliwości. Generalnie analizuje się poziom 10hPa. Jak się sprawdzi dane sondażowe, to można zobaczyć że do tego poziomu dolatuje mniej niż połowa balonów. Występują bardzo duże różnice w pomiarach pomiędzy punktami blisko siebie oraz pomiędzy pomiarami 12h. Różnice są często nawet 20C. Poziom 10hPa (~25km) to tak naprawdę początek ocieplenia stratosfery patrząc w górę (panują temperatury od -25C do -85C). Tymczasem najwyższa temperatura jest na wysokości ~50-55km i temperatury powyżej zera. Nie zdając rozkładu temperatur w całej stratosferze trudno mówić co się tak naprawdę dzieje. Jeżeli kierujemy się tylko nazwą SSW, to takie zjawisko występuje w rejonie Polski. Temperatura na poziomie 10hPa wynosi około -25; -30C. Jako normę można traktować temperaturę rzędu -45C. Analiza przyczyn jest niezwykle trudna. Naturalny wzrost temperatury w naszym rejonie przypada po 4-8 stycznia wynika to z zaniku dziury ozonowej. Badania wskazują że występuje wzrost zawartości ozonu w rejonie Europy, ale jest wyraźnie niższa niż nad Ameryką Płn. Ponadto w rejonie Europy środkowej jest spora anomalia temperatury górnej troposfery (dla osób których szukają przyczyn w troposferze).

  1. Zimna plama nie jest na Grenlandii ale tzw. Wirze Subpolarnym (Subpolar Gyre), czyli obszarze Północnego Atlantyku w której wody powierzchniowe tworzą wir cyklonalny (kręcący się odwrotnie do wskazówek zegara). Ona Grenlandię dotyka jedynie pośrednio (zimniejsze morze przy brzegach to i zimniejsze brzegi).

    1. To są dane powierzchniowe co na oceanie oznacza temperaturę wody, nie powietrza. Powietrze i tak się dostosuje ze względu na znacznie mniejszą pojemność cieplną są od tego wyjątki ale to… wyjątki).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.