2019/12/13 00:12

2015 – Berkeley Earth

Wg Berkeley Earth rok 2015 zapisał się globalnie jako rekordowo ciepły, wyraźnie (o 0.14K) bijąc rekord poprzedni (2014).

beZespół Berkeley Earth szacuje, że rok 2015 okazał się być rekordowo ciepły dla 16.9% powierzchni naszej planety (i 16.4% powierzchni lądów). Ostatnie lata wyraźnie pokazują, że tak zwana „pauza” w Globalnym Ociepleniu należy już raczej do przeszłości, mimo że za aż tak wyraźne pobicie rekordu odpowiada również zjawisko El Niño.

beŹródło.

Print Friendly, PDF & Email

22
Dodaj komentarz

Please Login to comment
8 Comment threads
14 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
JuliuszspecArcticHazeMichałkslawin Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
chochlik
Gość
chochlik

Nieco dziwi mnie rejon Sahary – w większości miesięcy zeszłego roku wg mapy anomalii GFS rejon ten odznaczał się stosunkowo dużym odchyleniem w górę – nierzadko rzędu nawet 3-4 stopni ponad normę. A tu na mapce szału nie ma – Afryka południowa okazała się być cieplejsza (pod względem anomalii). Czyżby analiza GFS miała w tym regionie jakiś bias ciepła?

ArcticHaze
Gość
ArcticHaze

Trudno powiedzieć kto ma rację w rejonie znanym ostatnio bardziej z wojen domowych niż działających stacji meteorologicznych.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Teraz anomalie termiczne jakby nieco spadły – jednak jak się domyślam pewnie przejściowo i głównie z powodu chłodniejszych lądów półkuli N (zwłaszcza Eurazji), nie zaś mniejszej siły El Nino…(?)

lubelak
Gość

Arctic Haze, kslawin co Wy na to? Is the SSW – Sudden Stratospheric Warming – on the way? Last few days, models are showing it developing by the end of this month and continuing into February. The term SSW refers to what we observe – rapid warming (up to about 50 ­°C in just a couple of days) in the stratosphere, between 10 km and 50 km above us. Speaking of this, if lucky enough, a delayed (means 2nd half of February) an extremely cold 14-20 days period could result in the troposphere, indeed it could be pushed into European… Czytaj więcej »

lubelak
Gość

I do tego 3 mapki:comment image?oh=3b8f73e24d0f31e0226a2162787c42e3&oe=56FD47D4
comment image?oh=d537922fbb01d58184881ee61a3b975a&oe=57353C51
comment image?oh=81ca26276ed67b7254d55dbd8975b5a9&oe=57382DE0

kslawin
Gość
kslawin

10 hPa…
Traktujmy to jako poziom wyjściowy do wypatrywania SSW.
Ustaliliśmy, że SSW na podstawie temperatury rozpoznajemy na poziomie 1 hPa.
Ustaliliśmy też, że póki co, to możemy mówić o SW.

kslawin
Gość
kslawin

Czyżby czytali naszego bloga?

lubelak
Gość

No właśnie też mi się nasunęło, albo AH ma dodatkowy etat:)

ArcticHaze
Gość
ArcticHaze

Raczej czytali te same artykuły naukowe co ja. A przynajmniej ktoś kogo znają :wink:

kslawin
Gość
kslawin

Masz pewność, że na Severe Weather Europe czytają jakieś artykuły naukowe?
Ja takowej pewności nie mam. Sądze, że bezczelnie zerżnęli tego „newsa” skądś :wink:
No i może faktycznie czytają nasz blog :lol:

ArcticHaze
Gość
ArcticHaze

No to czytają z opóźnieniem bo w tej chwili alarm raczej odwołany.

Michał
Gość
Michał

Dlaczego pod Grenlandią jest plama chłodu? Topniejący lód grenlandzki jest tego powodem?

ArcticHaze
Gość
ArcticHaze

To nie jest jakaś zimna plama. To jest Ta Słynna Zimna Plama. Pisano już o niej artykuły naukowe i wpisy na blogach. W sumie wydaje się, ze jest to skutek osłabienia cyrkulacji termohalinowej w ostatnich latach (czyli pójścia w dół wartości indeksu AMO). Możliwe, że część cyklu o długości ok. 65 lat ale nie wszyscy się z tym zgadzają. Możliwe też, że dzięki tej zimniej plamie ostatnie trzy zimy nie były u nas zimne (czyli NAO był dodatni a przynajmniej neutralny) mimo wszystkich znaków na niebie i ziemi (a dokładniej w Arktyce i Syberii), z których Judah Cohen co roku… Czytaj więcej »

spec
Gość
spec

Na półkuli płn. napędza się zima, co znajduje odbicie w anomaliicomment image

cohen przewiduje ao powędruje lekko w górę, niestety w Europie wschodniej nadbuduje się spora kropla zimna, anomalie do -10 w 3 dekadzie stycznia.

ArcticHaze
Gość
ArcticHaze

To tak a propos mojego komentarza z 19:01 (piętro wyżej)?

Juliusz
Gość
Juliusz

W kwestii Grenladii wydaje mi się ze z racji szczególnego położenia i ukształtowania terenu zawsze będą występowały anomalie przepływu ? Jeśli chodzi o zjawisko SSW, mam trochę wątpliwości. Generalnie analizuje się poziom 10hPa. Jak się sprawdzi dane sondażowe, to można zobaczyć że do tego poziomu dolatuje mniej niż połowa balonów. Występują bardzo duże różnice w pomiarach pomiędzy punktami blisko siebie oraz pomiędzy pomiarami 12h. Różnice są często nawet 20C. Poziom 10hPa (~25km) to tak naprawdę początek ocieplenia stratosfery patrząc w górę (panują temperatury od -25C do -85C). Tymczasem najwyższa temperatura jest na wysokości ~50-55km i temperatury powyżej zera. Nie zdając… Czytaj więcej »

ArcticHaze
Gość
ArcticHaze

Zimna plama nie jest na Grenlandii ale tzw. Wirze Subpolarnym (Subpolar Gyre), czyli obszarze Północnego Atlantyku w której wody powierzchniowe tworzą wir cyklonalny (kręcący się odwrotnie do wskazówek zegara). Ona Grenlandię dotyka jedynie pośrednio (zimniejsze morze przy brzegach to i zimniejsze brzegi).

Juliusz
Gość
Juliusz

Teraz rozumiem, miałem na myśli przepływ w atmosferze :razz:

ArcticHaze
Gość
ArcticHaze

To są dane powierzchniowe co na oceanie oznacza temperaturę wody, nie powietrza. Powietrze i tak się dostosuje ze względu na znacznie mniejszą pojemność cieplną są od tego wyjątki ale to… wyjątki).

ArcticHaze
Gość
ArcticHaze

Pisałem u siebie ale i tu wspomnę. O 17:00 jest konferencja prasowa NASA i NOAA na której ogłoszą kolejny rekordowo rok. Link jest tu (niestety wymagany Adobe Flash):
http://www.nasa.gov/news/media/newsaudio/index.html

To nie jest TV: będzie dostępny kanał głosowy oraz widok prezentowanych slajdów. Tak jak rok temu gdy padł poprzedni globalny rekord.

kslawin
Gość
kslawin
kslawin
Gość
kslawin