2016 w Arktyce

2016 w Arktyce

Zakończył się rok 2016, pojawiły się już więc różne podsumowania. Poniżej kilka danych dla Arktyki.

Zgodnie z przewidywaniami, rok 2016 w Arktyce okazał się być rekordowo ciepły. Co więcej, poprzedni rekord został pobity ze znacznym zapasem. Poniżej wykres rocznych anomalii temperatur dla obszaru 66N+ (źródło: www.berkeleyearth.org).

Jak widać, średnia temperatura roczna w 2016 była w Arktyce o około 3.7°C powyżej normy z lat 1951-1980, bijąc poprzedni rekord z 2012 o około 1°C. Przy obecnie mierzonych temperaturach ocieplenie z przełomu lat 30. i 40. XX w. wydaje się tu niewiele znaczące, a pik temperatury z 1938 o około 2.3°C niższy od ubiegłorocznego. Oczywiście najcieplej było w okolicach mórz Barentsa i Karskiego.

Źródło: www.berkeleyearth.org

Średnia roczna temperatura na stacji Ostrov Vize wyniosła -6.4°C i była o 7.0°C wyższa od normy z lat 1981-2010. Tutaj nieco cieplej było tylko w 2012, kiedy średnia roczna temperatura wyniosła -6.1°C. Rozkład wartości rekordowych pokazuje, że akurat w rejonie Morza Karskiego w tym roku rekordowo nie było.

Źródło: www.berkeleyearth.org

Wyjątkowo niski jest również zasięg pokrywy lodowej, który do dnia wczorajszego był nadal rekordowy. W parze z rekordowo niskim zasięgiem idzie również rekordowo niska objętość pokrywy lodu dryfującego.

Jak dotąd nie wiele się w tej kwestii zmienia. Arktyka nadal jest wyjątkowo ciepła.

Print Friendly, PDF & Email

4 Replies to “2016 w Arktyce”

  1. Dane są, delikatnie mówiąc, niepokojące. Oby to był tylko epizod i nie zostały nam w pamieci tylko przepiękne zdjęcia panoramiczne Arktyki (i nie tylko) na blogu Piotra.
    ps
    lipiec 1920 Warszawa – super.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.