2020/02/26 23:02

25°C w Polsce!

Irlandia zmaga się z ex-huraganem Ophelia, a tymczasem u nas zrobiło się… gorąco! 25°C osiąga temperatura lokalnie we Wrocławiu, niemal 25°C notujemy w Otmuchowie.  Na stacji lotniskowej we Wrocławiu również grubo ponad 24°C i istnieje duża szansa, że bariera 25°C zostanie tu przekroczona – po 15 października nie zdarzyło się to we Wrocławiu co najmniej od 1935 r. Najbliżej przekroczenia 25°C byliśmy w 1989, kiedy 22 października notowano 24.9°C.

 

Print Friendly, PDF & Email

22
Dodaj komentarz

Please Login to comment
10 Comment threads
12 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
Lucas wawaZbigniewpogodomierzFan klimatów podzwrotnikowychLukasz160391 Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
Tytus
Gość
Tytus

Yes yes yes , samo niebo ;-) cała Polska bezchmurna ! Padły ostatnie bastiony stratusa na samych krańcach NE no i sławetna już w chłodnej porze Krzyżówka.

Antyupał
Gość
Antyupał

Rzeczywiście powód do radości…

mottus
Gość
mottus

Chylę czoła przed modelem WRF. Sprawdził się dzisiaj prawie idealnie, stratus w Białymstoku odpuścił około 12 czasu lokalnego, teraz jest już prawie 20 stopni.

anonim
Gość
anonim

Może to być najciepleszy dzień w tym roku w październiku tym bardziej że jutro już tak ładnie ma nie być i wielu miejscach ma być pochmurno. jeśli chodzi o przekroczenie poziomu 25 stopni to wg mnie jest to jeszcze realne w III dekadzie miesiąca choć chyba nigdy to nie nastpiło ( ale nie jestem w 100% pewien)

chochlik
Gość
chochlik

Prawie 26 stopni było 31 października 2001 roku w Tarnowie (25,8C) oraz 27 października 2014 roku w Makowie Podhalańskim (25,9C):
http://ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&state=Pola&osum=no&fmt=html&ord=REV&ano=2001&mes=10&day=31&hora=21&ndays=1&Send=send
https://meteomodel.pl/BLOG/ekstremalnie-cieply-poranek/

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

A jak było 27 października 2006 r.? Nie było wtedy też przypadkiem 25 stopni?

anonim
Gość
anonim

Czyli dzisiejsze przekroczenie 25 stopni nie robi wyjątkowo dużego wrażenia, oznacza to że 25-26 stopni jest realne jeszcze w listopadze wobec powyższego faktu

Zbigniew
Gość
Zbigniew

@chochlik
A te 25, 9 st.C w Makowie Podhalańskim to chyba było 27 października 2013 roku. :)

Zbigniew
Gość
Zbigniew

@anonim
Co to znaczy, że w wielu miejscach ma być jutro pochmurno? Patrzę na prognozy i modele widzą identyczny rozkład temperatury jak dzisiaj. Czy model UM prognozuje utrzymujące się niskie chmury i mgły? Małe czy umiarkowane zachmurzenie typu cumulus, cirrus nie będzie grało dużej przy takiej cyrkulacji jak mamy. Z tego co pamiętam to przekroczenia 25 stopni w III dekadzie października 2001 i 2013 roku. :)

Konrad
Gość

No i zajebiscie – krótki rękaw i krótkie spodenki jeszcze poszły w ruch, no chyba, że ktos obawia się… zdradliwej pogody haha :D

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

Jak dziś byłem na dworze w długich spodniach i w krótkim rękawku. A jak byli pozostali ludzie ubrani? Gdzieś tak na oko 80% chodziło w swetrach a nawet w kurtkach. Nie było im za ciepło?

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

Może po prostu nie wypada w październiku ubierać samego t-shirta :P

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

„Nie było im za ciepło?”
Nie bo październik jest :)

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

A tak w ogóle to myślałem, że Ślązacy wychodzą na pole :D

Konrad
Gość

No niestety bo ludzie ubierają się do kalendarza nie do aktualnej pogody, przykładowo zimą gdy nie raz zdarza sie temperatura powyzej +10 st. to ludzie myślą, że jest 10 st. ale na minusie.

Przegrzanie i większe prawdopodobieństwo choróbska wtedy znacząco wzrasta.

chochlik
Gość
chochlik

Powiem Ci szczerze, że w centralnej Polsce również się z tym spotykam – tak naprawdę od 1 września długie spodnie póki co założyłem bodaj 5 razy. Społeczeństwo nadal wydaje się być uprzedzone – ile to razy już słyszałem, że na krótko „nie wypada” w październiku ;] I o ile wg. mnie spodenki można bez większego problemu zakładać od temp. 10-13C (nie wiem jak innym, ale mnie tak jest po prostu wygodniej) to już górę chronię należycie – bluzę oraz arafatkę ubieram w większości dni, a kilka razy (kiedy obficie lało) zamiast bluzy założyłem jesienną kurtkę. Oprócz dzisiejszego dnia podobnie było… Czytaj więcej »

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

A u mnie 18 st. :D

pogodomierz
Gość
pogodomierz

Tak, ja jako mieszkaniec Otmuchowa mogę potwierdzić, że mamy niesamowitą duchotę jak na październik.

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

Oto dzisiejsze temperatury z mojej stacji pogody (Gliwice) – o dziwo niższe niż na oficjalnych stacjach metar i synop w Katowicach –

https://www.wunderground.com/personal-weather-station/dashboard?ID=ILSKIEGL2#history

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

A najnowsze prognozy GFS prognozują na 1 listopada nawet 17-18 stopni. Ma być podobna sytuacja baryczna do tej z początku listopada 2011 – a wszyscy pamiętamy, jak piękna była pierwsza dekada listopada z 2011 roku.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Przy osłabieniu „strefówki” z W – a co ma być nadal kontynuowane – częściej „do głosu” dochodzą składowe N/S/E. Byłbym ostrożny w ocenianiu już przełomu października i listopada, skoro nawet do końca nie wiadomo jeszcze, czy za tydzień będziemy mieli adwekcję chłodu, czy ciepła (zarówno jeszcze blisko 20*C za dnia, jak i dla odmiany przymrozki są możliwe).

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Piękny dzień – w każdym tego słowa znaczeniu:-) Szkoda, że jesienią takich nie mamy co najmniej połowę, ale dobre i to – trzeba korzystać. Dzisiaj w warszawskich parkach spacerowiczów było całkiem sporo – i nie ma się czemu dziwić:-)

PS.
Ja oczywiście byłem świadomy wysokiej temperatury i rano wziąłem lekkie wdzianko (łatwe do zdjęcia i włożenia do torby/plecaka), choć widziałem jak niektórzy mieli problemy z cieplejszymi kurtkami, czy swetrami…