9UTC – dane pomiarowe

9UTC – dane pomiarowe

Minęła już 9UTC (11:00 czasu lokalnego) i wiemy już, że prognozy o 39°C można chyba włożyć między bajki. Maksymalna temperatura w Polsce wyniosła póki co około 32-33°C: 32.3°C było w Radziechowym (ale tutaj niedługo temperatura spadnie, co jest związane z niezbyt silna strefą zachmurzenia i opadów nasuwającą się z południa nad Beskid Żywiecki). To samo dotyczy Międzybrodzia Bialskiego, gdzie notowano 33.3°C – była to najwyższa temperatura w kraju. 31.4°C było w Inwałdzie i Rzeszowie. W związku z powyższym, raczej nie należy oczekiwać dziś temperatur maksymalnych wyższych od 36-37°C. Chociaż istnieje przypadek, w którym znaczna temperatura była osiągnięta mimo stosunkowo niskiej temperatury o 9UTC: 30 lipca 1994 w Słubicach notowano maksymalnie 39.5°C, podczas gdy o 9UTC było zaledwie 28.3°C. Zwykle jednak temperatura maksymalna różni się od tej o 9UTC o około 4-5°C.

Print Friendly, PDF & Email

21 Replies to “9UTC – dane pomiarowe”

 1. No niestety, nawet małe ławice zachmurzenia mogą zrewidować bezlitośnie prognozy. Rozstrzygnął ten „ogonek” zachmurzenia „ciągnięty” za dzisiejszym MCSem, który skutecznie powstrzymał wzrosty w rejonie najwyższych temperatur prognozowanych przez GFS (dolina Wisły w Małopolsce). Być może ten „ogonek” się uaktywni w niedługim czasie i w jego rejonie zaczną tworzyć się burze. Obecnie ta strefa zachmurzenia ciągnie się od Karpat przez Tarnów (choć już odchodzi na wschód), Kozienice po Siedlce…

 2. Ten GFS o kant d… rozbić. Tego lata ciągle zawyża temperatury o co najmniej kilka stopni. Dziś o 9 w Krakowie miały być 33-34 stopnie. Było 25. Teraz dochodzi 12, na którą prognozowano 37-38 stopni. A temperatura ledwo dochodzi do 30. Do tego wszędzie chmury. Tragiczny model, wymagający gruntownych zmian, skoro nie potrafi prognozować na marne KILKA godzin do przodu.

  1. On się sprawdza najlepiej, ale… przy opcjach naprawdę najcieplejszych lub im bardzo bliskim. W przeciwnym razie lepszy jest ECMWF.

   Dobre rezultaty otrzymujemy też uśredniając zapowiedzi GFS i lokalnego UM, który to – dla odmiany – przy adwekcjach ciepła niemalże zawsze zaniża wartości temperatury, zwłaszcza tej za dnia.

  2. Przypominam, że model GFS daje temperatury w czasie UTC :) Tak naprawdę, to się zbliża godzina 10.

   Zabawne jest, że ktoś oczekuje od modelu globalnego dobrego odwzorowania zachmurzenia związanego z konwekcją – a to ona najbardziej tu namieszała, sygnalizowano to zresztą już od kilku dni. Od tego są modele mezoskalowe.

  3. Tak jak pisał Piotr to model globalny, nie mezoskalowy. Zresztą dla Europy wcale nie najlepszy: ECMWF ma ten sam „skill” prognoz na dzień dłużej od GFS. Z tym, że żaden z nich nie przewidzi dobrze głębokiej konwekcji i burz. To dobrze wiadomo i ludzie od lat pracują nad poprawą konwekcji w modelach (nie jest to łatwe).

   1. A tak z ciekawości: który model statystycznie najlepiej sprawdza się w prognozowaniu konwekcji nad obszarem Polski? UM PL?

    1. Dodam jeszcze, że w idealnym świecie odpowiedź powinna brzmieć: model COSMO-EULAG, opracowany w IMGW:
     http://meetingorganizer.copernicus.org/EGU2015/EGU2015-4533.pdf

     Bo po to go tworzono. Sam byłem na jakiejś prelekcji o jego możliwościach. Jednak potem ucichło i nie wiem jaka jest z nim obecna sytuacja.

     EDIT: Udało im się nawet wymodelować komórkę mezoskalową, taką jak dzisiejsza:
     https://www.e3s-conferences.org/articles/e3sconf/pdf/2017/05/e3sconf_eko2017_00099.pdf

     Ale co dalej z tym modelem? Nie wiem.

 3. Dzisiaj w najcieplejszych miejscach Polski C/S/E skończy się raczej na 33/37°C. Natomiast jutrzejszy dzień jest jeszcze sprawą otwartą (choć z drugiej strony, czy naprawdę z każdym dużym ciepłem/chłodem musimy mieć od razu jakieś rekordy…???).

  Z tym, że zdarza się, że przed południem temperatura szybko galopuje w górę, a np. między godz. 12.-14. a 16.-18. zmienia się już nieznacznie. Niewykluczone, że dzisiaj – z uwagi na zaistniałą sytuację – najszybszy wzrost temperatury zanotujemy dopiero wczesnym popołudniem, przynajmniej tam, gdzie nie nadciągną kolejne strefy z zachmurzeniem. Zobaczymy:-)

 4. Czyli wyszło jak zwykle ;-)
  W Tarnowie deszcz nie spadł, czyli grunt jest nadal suchy, tym samym potencjał do szybkiego wzrostu temperatury całkiem spory. Problem w zachmurzeniu, które w tamtych okolicach wciąż się utrzymuje.
  W centrum niebo czyste, temperatura dość szybko rośnie, ale tutaj GFS dawał raptem ~34C, więc bez porównania z temperaturami prognozowanymi dla południa.

  1. W Tarnowie powoli się ta strefa odsuwa na wschód, ale bardzo powoli, zachodnia część miasta jest już wolna od chmur co widać po wzrostach na jednej z prywatnych stacji meteo… U mnie teraz chmury trochę puściły i rusza do góry, ale co to jest 30,7 prawie o godzinie 12… W Krakowie natomiast straszne zmętnienie. Niebo ma kolor biało żółty a nie niebieski…

 5. W dniu jutrzejszym prawdopodobnie zostanie osiągnięte apogeum ale 38 stopni jest raczej poza zasięgiem tego regionu 39 na pewno, myślę że 37 z kawałkiem to może być maks.

 6. A gfs nadal swoje. Na dziś obniżył rekordowy upał o 2 stopnie, ale na jutro widzi 38 znowu na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej i nieco dalej na północ -okolice Sulejowa. Nie widziałem jeszcze tak upartego modelu. W okolicach Sulejowa taki upał jest potencjalnie możliwy ale nie na Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej

 7. Napłynęła po prostu zbyt wilgotna masa, żeby było 38-39, bo szybko ruszyła konwekcja i się zwiększyło zachmurzenie. Podczas ostatnich takich dużych upałów w tym roku, do nocy trzymała warstwa hamująca, która nie pozwalała na rozwój konwekcji. Jutro będą za to korzystniejsze warunki do wzrostów temperatur i będą one wyższe niż dzisiaj.

 8. Coś tam ciągnie do góry. Borusowa 33,7 ;); Tarnów (automat) 33,6; Rzeszów 33,2; Silniczka 32,6;

  Co ciekawe Tarnów jest na granicy zachmurzenia. U mnie 7 km na południe od stacji meteo w tym momencie chmury i 32,2 st. C (choć było już 33,1). Nad miastem obecni ew miarę czyste niebo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.