2020/02/26 23:02

A jednak ciepło

Wygląda na to, że wbrew czarnym scenariuszom prezentowanym przez niektórych pod naszym ostatnim wpisem na ten temat, pogoda jednak się do nas uśmiechnie i czeka nas przynajmniej kilka cieplejszych dni. Niektóre z nich będą nawet bardzo ciepłe, biorąc pod uwagę fakt, że będzie to już połowa października. Zresztą – już wczoraj temperatury maksymalne były wyraźnie wyższe, niż w ostatnich dniach. Na Dolnym Śląsku notowano niemal 18°C.

Dzisiaj ma być jeszcze cieplej – w Małopolsce temperatura sięgnąć może 20°C, a model GFS sugeruje nawet okolice 21°C (tyle może być na przykład w okolicy Tarnowa). ECMWF jest nieco bardziej oszczędny i prognozuje temperaturę maksymalną między 19 a 20°C. Na Dolnym Śląsku temperatura początkowo będzie rosła, jednak maksimum osiągnie ona przed południem. Później pogoda się zacznie psuć, niewykluczone są przelotne opady deszczu. Postępujące dziś od zachodu pogorszenie pogody jest wynikiem przesuwania się nad naszym krajem chłodnego frontu atmosferycznego związanego z niżem położonym nad środkową częścią Bałtyku.

[xyz-ips snippet=”s2-ad”]

W związku z tym w piątek temperatury spadną już w całym kraju (choć i tak będzie nieco cieplej, niż w ostatnich dniach), jednak na krótko, bo od soboty czeka nas kolejne ocieplenie, tym razem dłuższe. Już w sobotę temperatury w zachodniej części kraju osiągną 19 – 20°C (ECMWF), a być może nawet przekroczą 20°C (GFS):

Model ECMWF, temperatura maksymalna w sobotę (kachelmannwetter.com):

Model GFS:

Jak jednak widać, sobota miejscami będzie jeszcze chłodna, szczególnie w północno-wschodniej części kraju, gdzie w ciągu temperatura sięgać może zaledwie 10°C (lub nawet mniej).

Sytuacja poprawi się w niedzielę, choć tutaj mamy już rozbieżności pomiędzy dwoma modelami globalnymi (GFS i ECMWF). Pierwszy z nich sugeruje dalsze ocieplenie w południowo-zachodniej części kraju, gdzie temperatura miałaby już przekroczyć 22°C, zaś ECMWF daje tu nadal 19-20°C. Obydwa modele dają ocieplenie na pozostałym obszarze kraju.

Poniżej: temperatury maksymalne w niedzielę wg ECMWF:

Poniżej: temperatur maksymalne w niedzielę wg GFS:

[xyz-ips snippet=”s1s1z-ads”]

Zarówno wg prognoz dzisiejszych, jak i wg prognoz z dni wcześniejszych najlepiej wygląda poniedziałek i wtorek, kiedy temperatura wg ECMWF i GFS przekroczyć ma 20°C. Przy czym znowu ECMWF jest tu znacznie bardziej oszczędny i prognozuje takie temperatury na ograniczonym obszarze, podczas gdy model GFS sugeruje, że tak wysokie temperatury będą panowac na obszarze znacznie większym.

Poniżej: temperatura maksymalna w poniedziałek wg ECMWF:

Poniżej: temperatura maksymalna w poniedziałek wg GFS:

Jeszcze większe rozbieżności widzimy we wtorek, kiedy model GFS daje temperatury maksymalne dochodzące lokalnie do 23-24°C, a model ECMWF nawet niższe, niż w poniedziałek.

Poniżej: temperatura maksymalna we wtorek wg ECMWF:

Poniżej: temperatura maksymalna we wtorek wg GFS:

[xyz-ips snippet=”s2-ad”]

Dalsze dni są zdecydowanie mniej pewne. Oba modele sugerują, że najcieplej będzie raczej w poniedziałek i wtorek (GFS prognozuje jeszcze bardzo ciepłą środę, ale tylko w południowej połowie kraju). W kolejnych dniach czeka nas ochłodzenie, choć oba modele nie wykluczają, że w pojedynczych dniach i na bardzo ograniczonym obszarze mogą nas jeszcze czekać temperatury przekraczające 20°C. GFS większe ochłodzenie widzi po 20 października, kiedy temperatury maksymalne spadać by miały poniżej 15°C, miejscami do około 10°C. Wygląda więc na to, że ocieplenie nie będzie jakieś szczególnie długie, choć na takie trudno już o tej porze roku liczyć (pamiętajmy, że rekord ciepła listopada na znacznym obszarze kraju to zaledwie okolice 20°C).

Przede wszystkim jednak nadal nie widać pierwszego uderzenia zimy, o którym media straszyły jeszcze we wrześniu, że nastąpi ono już na początku października. Zgodnie z naszymi przypuszczeniami straszenie to nie miało żadnego poparcia w faktach.

[xyz-ips snippet=”ads-btf”]

Print Friendly, PDF & Email

41
Dodaj komentarz

Please Login to comment
15 Comment threads
26 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
17 Comment authors
Lucas wawaLukasz160391alewis27jogiMorze Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
Konrad
Gość

Ocieplenie ociepleniem tylko wizja sporej ilości niskich chmur przez UM w weekend mnie trochę niepokoi.

Patryk
Gość
Patryk

Fus -nie brać na poważnie

comment image

Ojcon
Gość
Ojcon

Z jakiej strony jest ta mapa ?

Patryk
Gość
Patryk
Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

Natomiast fusowy „genueńczyk” produkowany niedawno przez GFS na samym końcu prognozy już się rozpłynął w niebycie.

Tytus
Gość
Tytus

Ludzie piętnujmy głupotę oraz stacje medialne które tę głupotę rozpowszechniają, . Chodzi o ten mały ciepły obiekt nazwany Ophelia, o wiadomość
https://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/swiat,27/huragan-ophelia-zmierza-w-strone-europy-jaki-bedzie-mial-wplyw-na-polske,243421,1,0.html oraz np fragment tekstu „Dla nas ten huragan będzie miał bardzo dobre znaczenie – mówił prezenter pogody Tomasz Wasilewski….. To spowoduje, że między tym układem ciśnienia a Ophelią wytworzy się bardzo ciepła cyrkulacja powietrza – poinformował Wasilewski. Dodał, że to sprowadzi z południowego zachodu powietrze z Afryki”
Mimo mojej (tak mi się wydaje) potężnej wyrozumiałości … ręce opadają.
Jedyne co Ophelia może to skrócić nam ten czas Polskiej Złotej Jesieni.

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

Można policzyć wsteczne trajektorie dla prognoz GFS. Ophelia powinna być przy Irlandii (wg. tego modelu) 17.10. No to policzmy trajektorie wsteczne dla tej prognozy dla Krakowa 17.10 o 1800 GMT:

To ciągle jeszcze ciepłe powietrze z tych samych okolic, które wytworzyły Ophelię (ale sprzed jej przejścia tam), ale żadna Afryka.

Czyli… No właśnie, skomentujcie.

Tytus
Gość
Tytus

Tu nie tyle chodzi skąd do nas napłynie to ciepłe powietrze, tylko co jest przyczyną jego napłynięcia. Odpowiedź dla mnie jest jedna: fale planetarne, a w tym globalny GFS jest chyba najlepszy. Ophelia jest obiektem w skali mikro , oj gdyby ją przejął obszarowo choćby ICM.. Z tym okresem pięknej pogody nie ma nic wspólnego, jedynie jak pisałem może skrócić ten okres dodając wirowości w rejonie Bałtyku na date 19, 20 października… PS @ Arctic Haze jeśli chodzi o dłuższe terminy prognoz: z 10 lat temu sporo czasu przyjemnie wykorzystałem w temacie „zarządzania pogodą” czyli wpływów jet streamów, parametrów 500hpa… Czytaj więcej »

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

@Tytus

Przecież pisałem, ze w sensie prognostycznym to przeszłość. Ale pozwala zrozumieć dynamikę zjawisk. Właśnie również tych fal planetarnych (chociaż do tego lepiej patrzeć jeszcze wyżej).

A co do okresu ciepłego to oczywiscie, że Ophelia nie ma z nim nic wspólnego, nawet z ważniejszego powodu: przybędzie za późno. Czyli nie wpłynie na jego powstanie, chociaż czy go przedłuży czy skróci – można dyskutować.

leksa
Gość
leksa

Piętnujemy głupotę. Dlatego ja już od dawna nie oglądam i nie czytam tvn meteo. Po prostu szkoda na to czasu. A co do tego czy Ophelia skróci nam okres złotej jesieni to bym już polemizował bo wcale nie musi oznaczać że dotrze do Polski

chochlik
Gość
chochlik

@Tytus
Ale jest w tym trochę prawdy, mimo, że ten niż jest dość mały to jednak silnym ruchem wirowym podrzuci wraz z wyżem nieco ciepła do Europy środkowej, wystarczy prześledzić prognozowany ruch mas powietrza na mapach Theta 850 hPa:
http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=6

Tytus
Gość
Tytus

no ładnie to właśnie widać do 15 października żyje swoim życiem – ciepłem z oceanu, potem zasysa życiodajne soki wyższej entalpii z ze stoku fali planetarnej, dlatego ma przed zgonem być tak aktywna w rejonie Irlandii.
Natomiast wybacz nie widzę ciągle wkładu Ophelii w to nasze Polskie niedzielno -wtorkowe? ciepło

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

To schodzenie entalpii („zawartosci ciepła” w języku oceanografów) z wyższych poziomów, oraz co nawet ważniejsze PV (potencjalnej wirowości), jest głównym mechanizmem reintensyfikacji byłych huraganów, które osiągną okolice prądu strumieniowego. Ba, jest to głównym mechanizmem cyklogenezy (tworzenia niżów) umiarkowanych szerokości bo ta niestabilność jest powodem powstawania i istnienia atmosferycznych fal Rossby’ego.

Literaturę już podawałem. Jednak warto zobaczyć rysunek S2 z dodatkowych materiałów do pracy Haarsma i inni, 2017 aby zobaczyć jak były huragan łączy się ze strefą niestabilności baroklinowej (czyli właśnie wirowością) co powoduje jego reintensyfikację:
http://onlinelibrary.wiley.com/store/10.1002/grl.50360/asset/supinfo/grl50360-sup-0001-Haarsma_Supplemental_Material.pdf

Tytus
Gość
Tytus

jak zwykle krótko i na temat ,dzięki, szkoda tylko że (mi?) podany link się nie otwiera

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

@Tytus

Spróbuj ten link.

W każdym razie to są materiały dodatkowe (Supplement) do tego artykułu:
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/grl.50360/abstract

Tytus
Gość
Tytus

działa dziękuję, Ktoś by powiedział że część z tych wykresów to pętle histerezy ;-)

rad
Gość
rad

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dla 4 województw przed silnym wiatrem i to już za parę godzin. Na UM dla Zielonej Góry około 14 prognozuje do 90km/h w porywach pewnie więcej, jak to się ma do innych modeli?

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

@rad

Cóż, kolejny sztorm jesienny. Normalne życie przy dodatnim NAO.

Nawiasem mówiąc już widać, ze się nie pomylili z tym ostrzeżeniem.

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

No u mnie rzeczywiście skwar – 14 st. i zachmurzenie całkowite (:

leksa
Gość
leksa

A tymczasem. UM z założenia uważa że nadchodzący wyż będzie układem zgniłym. Oni chyba nie biorą pod uwagę że położenie wyżu i napływ ciepłego powietrza spowodują zanik chmur podinwersyjnych.

Tytus
Gość
Tytus

Też się obawiam że UM może mieć rację przynajmniej w sobotę, zwróć uwagę że grzbiet wyżu jest na trójstyku Czechy -Polska- Niemcy, ciepłe powietrze zacznie nacierać od góry, przyziemie jest (będzie) nasączone wilgocią a średnia gruntu spadła poniżej 8C

anonim
Gość
anonim

Kiepski do tej październik ma szansę się zrehabilitować, rośnie więc że szansa że nie będzie to kolejny październik poniżej normy, choć zadecyduje o tym III dekada. Myślę że zdecydowana większość ma już dość wilgoci i pochmurnego nieba który to typ pogody przenosi się już na drugi miesiąc. Poza raczej krótkim okresem dość suchej pogody nie ma chyba co się nastawiać na ogólnie ładny październik moim zdaniem. Atlantyk jest aktywny do Europy wkrótce ma dotrzeć huragan ofelia. Pod względem temperatur tegoroczny październik będzie lepszy od tego z 2016 i 2015 roku choć jak pamiętamy rok temu też były przekroczenia 20 stopni.… Czytaj więcej »

Patryk
Gość
Patryk

U mnie na S wieje (żadna nowość )mam wrażenie że silniej niż podczas Xawerego wszystko dookoła lata porwało nawet stertę styropianu z budowy pobliskiej szkoły dodam że na 12 dni Października jest u mnie 9 dni wietrznych
Mam rozumieć że tak będzie wyglądać nadchodzące ocieplenie ?

zaciekawiony
Gość

Wręcz odwrotnie. Podczas najcieplejszego okresu poniedziałek-czwartek wiatr ma być bardzo słaby, poprawi to odczucie ciepła.

Morze
Gość
Morze

Wiać to głównie będzie na Pomorzu w najbliższym tygodniu. Za dnia raczej codziennie wiatr średni >=5m/s. Jednak to raczej nikogo nie powinno dziwić o takiej porze roku i przy takiej cyrkulacji powietrza.

Finrod
Gość
Finrod

Dzisiaj ECMWF wygrywa z GFS swoją prognozą i widzę, że będzie podobnie i w następnych dniach. W ogóle zastanawiam się czy Ophelia w ogóle obejmie sobą całą Irlandię, a nie przejdzie po prostu bardziej na W i N. Co prawda jeszcze zbiera siły, ale wciąż wygląda skromnie na tle niżów nachodzących północ Europy.

jogi
Gość
jogi

GFS się popsuł?

leksa
Gość
leksa

ECMWF w ogóle wygrywa dziś z GFSem w kwestii stabilności prognoz. GFS szaleje z ochłodzeniem już od wtorku. Skąd wziął takie prognozy? Nie wiadomo. Wczoraj wszystkie modele były zgodne. Faktycznie tak jak ktoś napisał GFS ostatnio pogorszył się.

alewis27
Gość
alewis27

U mnie do południa było pięknie i ciepło (noc pogodna ale nie lodowata jak to zwykle o tej porze roku bywa, z rana było ponad 11 stopni), teraz niestety ołowiane chmurska ale przy całkiem przyjemnej jak na październik temperaturze 18*C. Nawet coś tam popaduje z nieba choć dziś padać nie miało. Niemal na pewno unikniemy takiego paskudztwa jak w ubiegłym roku, kiedy większość dni w miesiącu była poniżej 10 stopni. Październik jeszcze może okazać się miesiącem ciepłym, tym bardziej że w II połowie średnie wieloletnie są rzędu 7-8*C, a prognozowane są temperatury o wiele od tej średniej wyższe. Już dzisiaj… Czytaj więcej »

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

Powinien być całoroczny czas zimowy, który jest naturalnym czasem dla naszego kraju. Miejmy nadzieję, że jeszcze w tym roku będzie zmiana czasu.

leksa
Gość
leksa

Rozumiem że wolałbyś latem słońce już od 3 a zachód o godzinie 20 to dopiero byłaby paranoja. Nie interesuje mnie że czas zimowy jest najbardziej zgodny z naturalnym. Latem powinno być jak najdłużej jasno. A i zimą zyskamy zachód słońca po 16. Co prawda wschód byłby prawie przed samą 9 no ale chyba lepiej że słońce później zajdzie

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

Czas letni – naturalny czas dla E naszego kraju.
Czas zimowy – naturalny czas dla W kraju.
:)

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Czas letni jest naturalny dla E Białorusi i W Rosji.

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

To może inaczej – Słońce na E krańcach kraju góruje w czasie letnim o 12:20, a w zimowym 11:20, czas letni jest wiec zdecydowanie bardziej zbliżony do naturalnego niż czas zimowy.

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

A dla Górnego Śląska (dokładniej w Gliwicach) to jaki czas jest naturalny?

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

Wyśrodkowany :)

jogi
Gość
jogi

KOD nie protestuje?

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

Miało być ciepło i pogodnie aż do czwartku, a teraz GFS prognozuje pogorszenie pogody i ochłodzenie już od wtorku. Paranoja.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Miejmy nadzieję, że to jedynie kolejny wybryk modelu GFS i zarazem potwierdzenie jego większej ostatnimi czasy „słabości”. Z drugiej strony, wtorek 17.10 mamy dopiero za 5 dni, a mniej więcej od tego terminu dość wyraźnie rośnie „skill”. Natomiast samo zachmurzenie piętra niskiego czasami trudno dobrze przewidzieć nawet kilka godzin naprzód.

Odnośnie zbliżającej się za 2-4 dni poprawy pogody i jeszcze większego ocieplenia pozostaję optymistą, mając jednak na względzie niewykluczone niespodzianki w tą gorszą stronę…

Konrad
Gość

Oj oj oj – niskie chmury mogą sporo namieszać w weekend i zamiast 20-stek może być sporo mniej niestety.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

No niestety pogarszają się prognozy – zanosi się na to, że może to być ocieplenie częściej ze stratusami lub wręcz przy krzywiznach cyklonalnych, niż przy pogodno-wyżowej aurze (i Tmax ok. i powyżej 20*C), na którą najwięcej szans będzie na SW/S kraju, ale i tak w wersji limitowanej….