2020/04/02 15:04

Abdusamatow

Dziś na szybko o najnowszym „niusie” z Wirtualnej Polski – oto rosyjski naukowiec wieści nadejście epoki lodowej!

Z szokującym artykułem można się zapoznać tutaj. Otóż znany rosyjski naukowiec, Chabibułło Abdusamatow sugeruje, że już w przyszłym roku temperatury znacznie spadną, co wprowadzi nas w kolejną epokę lodową.

Na samym początku czytamy:

„Abdusamatow ma 72 lata i jest z pochodzenia Uzbekiem, jednak to w Rosji stał się ogromnym autorytetem. Jest szefem rosyjskiej sekcji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a także laboratorium astrofizycznego w Sankt Petersburgu. Żartów jak widać nie ma – mamy tu do czynienia z naukowcem o nieposzlakowanej opinii oraz ogromnym doświadczeniu. „

Abdusamatow może sobie mieć nieposzlakowaną opinię wśród astrofizyków, jednak na polu klimatologii doświadczenia raczej mu brakuje. Twierdzi na przykład, że nie tylko globalne ocieplenie nie ma przyczyn antropogenicznych, ale że w istocie nie istnieje coś takiego, jak „efekt cieplarniany”.

Temat Abdusamatowa wraca co roku. W zeszłym roku mogliśmy przeczytać o jego badaniach na blogu „Doskonale Szare”. Mimo sensacyjnego tytułu, dalej dowiadujemy się o co dokładnie chodzi:

Mamy zatem przeżyć wydarzenie klimatyczne zbliżone do tzw. „minimum Maundera„. Był to okres klimatyczny w XVII i XVIII wieku, kiedy to temperatury były o 1-2 stopnie niższe niż obecnie.

Czyli nie chodzi o nadejście epoki lodowej, tylko ochłodzenie porównywalne z tym z czasów minimum Maundera. Pomysły Abdusamatowa nie odbiegają więc znacznie od tego co sugerują np. Easterbrook, czy Archibald, a to czy mają sens, można się dowiedzieć na podstawie zalinkowanego wyżej wpisu z „Doskonale Szare”.

Z artykułu na WP dowiadujemy się jeszcze kilka ciekawych rzeczy. Np. zadziwiający jest taki fragment:

Aktywność słoneczna ma się obniżyć na tyle, że do końca XXI wieku będziemy cierpieć z powodu chłodów nie widzianych w Europie oraz w Ameryce Północnej od kilku lat.

Albo więc nie będzie to nic nadzwyczajnego, albo komuś pomyliło się „kilka” z „kilkaset”.

Co ciekawe bywało w historii również dużo cieplej niż obecnie, we wczesnym średniowieczu, przypadającym w Polsce na panowanie pierwszych Piastów, mogło być nawet do 5 stopni cieplej niż obecnie.

Nie istnieje żadna rekonstrukcja, która by to potwierdzała. Istniejące dane sugerują, że w najlepszym wypadku temperatura w czasie średniowiecznego optimum była zbliżona do obecnej, najprawdopodobniej jednak była sporo niższa:

Rekonstrukcja - 1000 lat.
Rekonstrukcja temperatury w Europie Środkowej – 1000 lat.

Dalej Abdusamatow mówi, iż:

Abdusamatow twierdzi natomiast, że większość rewolucyjnych naukowych teorii tuż po ich ogłoszeniu była obiektem polemiki, czasem nawet kpin.

Nie oznacza to jednak, że każda absurdalna teza ma być brana na poważnie. Najczęściej jednak obiekty kpin takimi pozostają. Artykuł kończy się sugestią ze strony Abdusamatowa:

Uważa że tym razem zamiast próbować doszukiwać się niedoskonałości w jego wizjach nadejścia epoki lodowcowej, mieszkańcy krajów północy (takich jak Polska – przyp. red.), powinni raczej zająć się przygotowaniami do kilkudziesięcioletniego ochłodzenia.

Mi się jednak wydaje, że szukanie błędów w takiej hipotezie jest jak najbardziej na miejscu. Szczególnie, że jeśli przeczytamy wiadomości sprzed 7 lat, okaże się że epoka lodowa miała nadejść już kilka lat temu – w 2006 – Abdusamatow twierdził, że będzie to pomiędzy 2006 i 2010. Później, że w 2012. Teraz, że w 2014. Za rok dowiemy się zapewne, że jednak w 2016.

Print Friendly, PDF & Email

7
Dodaj komentarz

Please Login to comment
6 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
ArcticHazezTomekPiotr DjakówSzakal Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
Szakal
Gość
Szakal

A nie widzicie podobieństwa przed kolejnymi zlodowaceniami? Bez jaj :?: :!: Najpierw gwałtowny pik( moim zdaniem jesteśmy jeszcze przed jego szczytem) potem uwolnienie ogromnych ilości pyłu wulkanicznego=epoka lodowcowa. I tak się powtarza z mniejszą lub większą regularnością. Jesteśmy blisko szczytu to widać po wykresach. Ja obstawiam wpływ grawitacyjny centrum galaktyki. Ma koleś rację ale sądzę że wejdziemy gdzieś za ponad 100 lat w epokę zlodowacenia. Teraz grozi nam susza w Europie.

Tomek
Gość
Tomek

Właśnie – skąd wy macie aktualne depesze SYNOP z systemu GTS/WMO? M.Rac milczy, Ty milczysz. Czyżby przekręt?

z
Gość
z

W Średniowieczu było cieplej niż obecnie. Jest wiele dowodów na to. Największy dowód – Drzewa oliwne są teraz tylko w basenie morza śródziemnego,a w latach 1000-1220 były powszechne w całej środkowej Europie.

ArcticHaze
Gość
ArcticHaze

Ludzie naprawdę poświęcają lata życia starając się zrobić rekonstrukcje a tu ktoś z oliwkami wyjeżdża. Mnisi pochodzący z zachodu i południa Europy próbowali uprawiać to co znali „z domu” także w Europie Środkowej. Coś im tam wychodziło ale trudno porównywać amatorskie uprawy z tamtych czasów z komercjalnymi współczesnymi, które muszą być konkurencyjne wobec importu z cieplejszych krajów. Po drugie, mówimy tu tylko o Europie. Nawet jeśli było tu cieplej to czy to dowód, że tak było na całej planecie. Otóż wcale nie. Rekonstrukcje klimatu rzeczywiście pokazują, że było wtedy cieplej w Europie niż w następnych wiekach („małej epoce lodowej”). Jednak… Czytaj więcej »

ArcticHaze
Gość
ArcticHaze

Tu jest dobry tekst (po angielsku) na ten temat. O oliwkach też jest trochę:
http://www.meteo.psu.edu/holocene/public_html/Mann/articles/articles/medclimopt.pdf