2020/02/27 21:02

29
Dodaj komentarz

Please Login to comment
29 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
gregArcticHazeGutekRicardo75kslawin Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
Erni
Gość
Erni

oj tam, oj tam. To i tak ostatnie podrygi AGW, bo ta zima zacznie zlodowacenie zgodnie z teoria Marmieładowa, czy jak mu tam… . Abdusamatova, Szczekova, czy jakoś. Tak czy owak to pewnik.

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

@Erni
Mam nadzieję, że obecna prognoza długoterminowa z GFS się sprawdzi. Może wtedy Ci wszyscy, którzy narzekają na zimne lato, oraz Ci, co są sceptyczni wobec AGW, dowiedzą się jasności, jak w Polsce lokalnie pęknie 40 stopni, a fala ekstremalnych upałów potrwa 3 tygodnie :]

kj
Gość
kj

Upał może mieć 50 stopni i trwać 3 miesiące. I tak się nie liczy, bo 1-go sierpnia rano było 7 stopni więc GW nie istnieje.
Tró story.

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

No właśnie… np. listopad 2014 był statystycznie bardzo ciepły. Ale wiele osób w to nie wierzy, bo mówią, że pod koniec listopada był mróz, wiatr i zero Słońca.

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

Podobnie było z lipcem 2007. wiele osób mówi, że był on zimny i deszczowy. Pewnie dlatego, że wszyscy rozpieścili się upałem w lipcu 2006.

Michal
Gość
Michal

A raczej dlatego, że w pierwszej i ostatniej dekadzie lipca sporo było dni z temperatura maksymalna poniżej 20 stopni, w dodatku często padało.

Erni
Gość
Erni

„o 1-go sierpnia rano było 7 stopni”
W mojej okolicy nawet mniej, bo 3,8
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=12570&ndays=2&ano=2015&mes=08&day=02&hora=06&ord=REV&Send=Send:

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Po tygodniu przerwy, dopiero teraz zaczynamy wchodzić w przewagę dodatnich „anomalii” w Polsce. Ale za to jakich… :!: :smile:

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Zmiany klimatyczne oceniamy zawsze przez pryzmat statystyk, ale za wiele dziesiątek lat – nie zaś na podstawie pojedynczych miesięcy, pór roku, lat, a nawet dekad. Nawet bardzo ostre zimy nie wykluczają AGW i odwrotnie. Niestety niewielki odsetek osób ma tego świadomość…

kslawin
Gość
kslawin

@Erni

To i tak ostatnie podrygi AGW, bo ta zima zacznie zlodowacenie

Piszesz głupoty.
Zlodowacenia nie rozpoczynają się od mroźnych zim :!:
Rozpoczynają się od anormalnie chłodnych wiosen i lat, w czasie których śnieg i lód nagromadziny w czasie zimy, nie zdązy stopnieć.

@Lucas wawa

Po tygodniu przerwy, dopiero teraz zaczynamy wchodzić w przewagę dodatnich “anomalii” w Polsce

Od wielu, wielu miesięcy mamy w Polsce w przewadze dodatnie anomalie.

Ricardo75
Gość
Ricardo75
Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

@kslawin:
Tu bardziej chodziło mi o zimną zwłaszcza poprzednią noc, o której to wspominali niektórzy przedmówcy.
Co się tyczy szerszej skali czasowej to oczywiście jest tak jak piszesz. :smile:

Erni
Gość
Erni

@ ksalwin
„Piszesz głupoty”
jedna rada: słownik, hasło: ironia.

Gutek
Gość
Gutek

ksalwin w ogóle nie zna się na żartach :roll:

kslawin
Gość
kslawin

@Erni
Zaznaczaj, że to ironia :twisted:

Erni
Gość
Erni

„Zaznaczaj, że to ironia”
Sądziłem, że dość łatwo to wyczuć. Widać ktoś miał tutaj katar :wink: intelektualny

kj
Gość
kj

@Lucas wawa „Zmiany klimatyczne oceniamy zawsze przez pryzmat statystyk, ale za wiele dziesiątek lat – nie zaś na podstawie pojedynczych miesięcy, pór roku, lat, a nawet dekad. Nawet bardzo ostre zimy nie wykluczają AGW i odwrotnie. Niestety niewielki odsetek osób ma tego świadomość…” Ja wiem, chodziło mi o logikę negacjonistów, którzy potrafią odkopać zamarznięty wodospad w środku zimy na drugiej półkuli, ale nie dostrzegają zyliona ciepłych epizodów u siebie, które właśnie wg ich optyki powinny świadczyć za GW (skoro 1 wodospad, 1 opad śniegu na końcu świata świadczy przeciw). I serio zdarzało mi się słyszeć, że „ten miesiąc był bardzo… Czytaj więcej »

ArcticHaze
Gość
ArcticHaze

Jak banany nie rosną w ogródku to nie ma globalnego ocieplenia :lol:

greg
Gość
greg

Ja (i nie tylko ja) mam już teraz w ogródku palmy i banany (i nie tylko palmy i banany).
Zatem jest to bezsprzeczny dowód na GO. :grin:

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

@greg:
Palmę to już od dłuższego czasu mamy na rondzie w Warszawie, ale jakoś żadna kolejna nie wyrosła… Globalne ocieplenie wyhamowało… :?: :razz:

greg
Gość
greg

@kj

„I serio zdarzało mi się słyszeć, że “ten miesiąc był bardzo zimny” właśnie o ciepłym.”

To interesujące, prawda? A o czym to świadczy?
Skoro nawet statystycznie ciepły miesiąc jest subiektywnie postrzegany jako zimny to znaczy, że biorąc pod uwagę ludzkie chciejstwo był ciepły… za mało.
Bo ludzie w większości ciepło lubią. A Polska to zimny kraj.
Ja nie miałbym nic przeciwko temu by truskawki owocowały w marcu.

greg
Gość
greg

To proste.
Na rondzie w Warszawie jest plastikowa.
A u mnie są prawdziwe.

ArcticHaze
Gość
ArcticHaze

Znowu te palmy wywołałem z lasu? ;)

Przypominam, że w przypadku palm limitująca jest głównie TMIN.

greg
Gość
greg

„Przypominam, że w przypadku palm limitująca jest głównie TMIN.”

To dość spory poziom ogólności.
Jakie palmy i jakie TMIN?

kj
Gość
kj

@greg Polska to zimny kraj w lutym a gorący w sierpniu. Mogę mieć truskawki na okrągło, morele też. Nie o to chodzi. Okolica, w której w marcu mają truskawki charakteryzuje się z punktu widzenia komfortu termicznego tym, że tam ów komfort panuje przez wiele miesięcy. U nas albo jest, patrząc po temp max, powyżej 20 (nieraz sporo), albo poniżej 15 (przez dłuższy czas bardzo sporo). W miesiącach kiedy średnio jest ok, de facto też często tak wcale nie jest bo z chłodu robi się upał albo vice versa. Zdarzyło się, że po całym upalnym sierpniu w nocy 31 VIII/1 IX… Czytaj więcej »

Ricardo75
Gość
Ricardo75

A propos palm.
Nie mam takiego doświadczenia jeśli chodzi o palmy jak Andres74 i Greg ale oprócz popularnych Trachycarpus fortunei cv Tesan w warunkach polskich może sprawdzić się palma sabałowa Mccurtain (rekordzistka wytrzymała ponad -31 C):
http://www.plantdelights.com/Sabal-minor-McCurtain-for-sale/Buy-McCurtain-Scrub-Palm/
Rośnie u mnie w ogrodzie nie ogrzewana (szybciej od palmy igłowej.

ArcticHaze
Gość
ArcticHaze

A propos palm, przejeżdżałem dziś autobusem koło tej warszawskiej. Czyli w Stolicy globalne ocieplenie jest :grin:

greg
Gość
greg

@kj W sierpniu Polska MOŻE być gorąca, ale niestety nie musi. Podobnie luty, może być pospolicie zimny, ale też może być niezwykle mroźny (np. luty 2012). Zależy skąd powieje. Też pamiętam sierpnie, że musiałem zapalić w piecu. Daleko nie szukać, rok temu: http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=12560&ndays=31&ano=2014&mes=08&day=31&hora=18&ord=DIR&Send=Send 25, 26, 27 sierpnia. Dla mnie to zgroza i hańba żeby aura zmuszała mnie do przepalania w sierpniu. Prawdę mówiąc wolałbym klimat z nieco bardziej przewidywalną pogodą. @Ricardo75 Nie wierz w bajki, że jakaś palma wytrzymała -31 C. Tyle w tym prawdy, co na etykietkach, że szorstkowce wytrzymują -29 C. Sabale wymagają dużo ciepła, którego zazwyczaj u… Czytaj więcej »

kj
Gość
kj

@greg „Też pamiętam sierpnie, że musiałem zapalić w piecu. Daleko nie szukać, rok temu: http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=12560&ndays=31&ano=2014&mes=08&day=31&hora=18&ord=DIR&Send=Send 25, 26, 27 sierpnia. Dla mnie to zgroza i hańba żeby aura zmuszała mnie do przepalania w sierpniu.” Mówiłem trochę o czym innym :) „średnio” wypada, że mamy w roku kilka tygodni komfortu cieplnego (ci od marcowych truskawek mają kilka mies), ale realnie często, bardzo często jest tak, że anomalie ułożą się niekorzystnie i nawet tych chwil oddechu nie ma. Żeby tak mieć parę lat ze spłaszczoną średnią od kwietnia do października… Zeszłoroczny sierpień to dobry przykład rozjazdu faktów z odczuciami. Miesiąc ciepły, ujemna anomalia… Czytaj więcej »