Aktualny miesiąc

Aktualny miesiąc

Średnia temperatura powierza aktualnego miesiąca w oparciu o analizę GFS 0.25° + 1 termin prognozy (wartości co 3h), Polska.

Średnia temperatura powietrza aktualnego miesiąca w oparciu o depesze SYNOP (http://ogimet.com)

(interpolacja – kriging regresyjny z zewnętrznym dryftem, predyktanda: wysokość n.p.m.)

Anomalia temperatury aktualnego miesiąca w oparciu o depesze SYNOP

Dane (tabele, mapy) są dostępne pod poniższym adresem:

https://meteomodel.pl/klimat/poltemp/akt_mon/

Anomalia temperatury aktualnego miesiąca w oparciu o analizę GFS 0.5°/reanalizę CFSR

2018

 

Średnia temperatura powierza aktualnego miesiąca w oparciu o analizę GFS 0.25° + 1 termin prognozy (wartości co 3h), Europa.

Świat – Aktualny miesiąc

Europa Zachodnia – Aktualny miesiąc

Europa Północna – Aktualny miesiąc

Europa Południowa – Aktualny miesiąc

Biegun Północny – Aktualny Miesiąc

USA – Aktualny miesiąc

Kanada – Aktualny miesiąc

Australia – Aktualny miesiąc

Print Friendly, PDF & Email

42 Replies to “Aktualny miesiąc”

  1. @chochlik

   Ten skrypt nie jest zautomatyzowany ;) Zwyczajnie ostatnio administratorzy grzebali w systemie:
   http://www.status.mydevil.net/status,106.html
   Troszkę dłużej to zajęło, ale za to dali 2 tygodnie bez opłat. Dopiero teraz mniej więcej ogarnąłem pewne rzeczy.

   Natomiast akurat ten skrypt chodzi ręcznie – mogę go zautomatyzować, ale musze go przepisać do perla, a średnio mi się chce. Poza tym obawiam się, że gdy wyjdzie tak, że nie będzie mnie na przełomie miesięcy, to stracę dane z równego miesiąca. Tak, to dobijam do końcówki miesiąca, odczekuję 5 dni i uruchamiam na nowy miesiąc.

 1. analiza GFS/reanaliza CFSR podobnie jak zimą, nie radzi sobie z inwersjami, tak latem chyba niezbyt odzwierciedla bryzę morską skutecznie obniżającą temperatury na wybrzeżu ;).

  btw. w dużej części Europy południowej (tj. pd. Francja, Hiszpania i przede wszystkim Włochy i Bałkany Zachodnie) chyba najchłodniejszy (i najbardziej paskudny) lipiec od bardzo dawna

  na tak dużym obszarze tego rejonu to ostatnią porównywalną anomalię znalazłem w latach 1996-1997 (kiedy i u nas lipiec był dość chłodnawy) – wydaje mi się to niemal równie niezwykłe zjawisko jak upały w Skandynawii ;)

 2. @Adrian

  Upały w Skandynawii i deszcze na południu Europy to nie są niezwiązane ze sobą wydarzenia. Jedno i drugie da się wyjaśnić przesunięciem trasy niżów bardziej na południe niż zwykle.

 3. Ciekawe jak będzie w sierpniu – prognozy sugerują że na wschodzie kraju będzie wyjątkowo gorąco w pierwszym tygodniu, a długoterminówki sugerują wysokie temperatury do połowy miesiąca.

 4. Inna kwestia, że
  (pomijając prognozowaną falę upałów na pierwszy weekend sierpnia)

  w Europie południowej też
  dodatnie anomalia są spodziewane, w przeciwieństwie do lipca.

  Niemniej to nie musi przesądzać o charakterze całego miesiąca ;)

 5. Środkowo-wschodnie stany nie mają ostatnio szczęścia. W sumie to nie pamiętam już kiedy ostatni raz widziałem tam kolor czerwony w odchyleniach miesięcznych ;]

 6. Jak mniemam reanaliza dotyczy nadal starego GFS-a, stąd też anomalia listopada póki co dość niska (jak na obserwowalne w tym miesiącu ciepło).. z pomiarów jest pewnie przynajmniej ze stopień więcej, co dobrze widać na porównaniach starego GFS-a z nowym.

 7. Jeśli różnice będą, to z pewnością będzie to widać w końcowej wartości. Rzeczywiście, stary GFS zdecydowanie zaniżał temperatury. Robi tak zresztą zawsze przy fenie.

  Z drugiej strony zawyża jednak nocne wychłodzenia – jeśli w II połowie miesiąca przyjdzie chłód i silne nocne spadki temperatury, oba efekty mogą się znieść.

 8. Piotrze, nie uważasz, że skala kolorystyczna pierwszej mapki (będąca kopią tej dla całej Europy) jednak niezbyt przystaje do polskich realiów? Aktualnie w większości kraju mamy jedną z najcieplejszych pierwszych połów czerwca w historii, a skala barw wygląda jak dla miesiąca w termicznej normie ;-)
  Może warto zastosować tam choćby skalę z mapy nr 2 (tej od synop’ów)?

 9. W porównaniu z dniem dzisiejszym, w kolejnych kilku nie dostrzegam jakiś istotniejszych termicznych zmian, tzn. Tmax ok. i nieco powyżej 10 st. – z wahaniami +/-(1-2) st. między poszczególnymi dniami. Z kolei w połowie przyszłego tygodnia zacznie się prawdopodobnie większe lub mniejsze ochłodzenie.

  Jak widać niniejszy tytuł jest podobnie przesadzony co te sprzed 10 dni o rzekomym Babim Lecie. Nie ukrywam, że trochę drażni mnie to „przekoloryzowywanie” prognoz i rzeczywistości na TP. I stąd też czasami takie, a nie inne moje wpisy – nie zaś z powodu bezwzględnego zimnolubstwa…

 10. po malych usterkach..
  milo widziec mapki w odpowiednich barwach i opisach
  stronka super – szybko pozwala sie odnalezc w obiektywnej rzeczywistosci, Piotr dzieki

 11. Czy mógłbyś tu jeszcze dodać w tabeli wartość odchylenia standardowego wartości temperatur dla danego dnia?

  Na wykresie też byłoby ciekawie ale to może być za dużo roboty.

 12. Zarówno mapa z temperaturą średnią miesięczną w Polsce z depeszy SYNOP, jak i temperaturą średniodobową (w innej zakładce), nadal się nie aktualizują.
  (chyba, że jest to jakiś poważniejszy problem…?)

 13. kiedy będzie mapa polski i europy z aktualną średnią temperaturą powietrza kwietnia 2017 roku? już nie mogę się doczekać :sad:

 14. hehe jak powstanie wykres sredniej temperatury w grudniu dla okresu 1991-2020 to bedzie pewnie niesamowity skok w okolicach świąt :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.