2020/02/26 23:02

Antarktyka

Podczas, gdy w Arktyce zasięg pokrywy lodowej jest wciąż mały, to na Antarktyce bije ona  rekordy (ale tylko te od 1979).

Przed kilkoma dniami zostaliśmy poczęstowani informacją mówiącą, że zasięg pokrywy lodowej na Antarktyce jest najwyższy w historii obserwacji.

antarctics-nsidc-sept19-2014-mapS_timeseriesRzeczywiście wygląda to imponująco, prawda? Problem polega na tym, że w odróżnieniu od zasięgu lodu arktycznego, lód antarktyczny nie osiągnął swoich rekordowych wartości w historii obserwacji, a ta obejmuje swym zasięgiem okres również przed 1979.

W 2003 Cavalieri et al. pokazali, że przed 1979 r. miał miejsce dość silny spadek zasięgu lodu antarktycznego:

arctantSzczególnie wysokie wartości zasięgu, dochodzące niemal do 20 mln km² notowano przed 1976. Obniżył się on gwałtownie w latach 1977-1978 i od tej pory mamy do czynienia z powolnym trendem rosnącym.

W ubiegłym roku Meier et al. ocenili (na podstawie obrazów pochodzących z satelity Nimbus 1) zasięg wrześniowej pokrywy lodowej Antarktyki w 1964 na 19.7 mln km² (z przedziałem niepewności od 18.9 do 20.4 mln km²). Znacznie wcześniej, bo jeszcze w 1966, Martin C. Predoehl ocenił tą wartość na 19.81 mln km² (AVCS), przy czym tutaj wartości różniły się w zależności od metody. Należy przy tym zaznaczyć, że te wartości należy odnieść raczej do średniego zasięgu miesięcznego, niż do ekstremum.

4bOcena zasięgu pokrywy lodowej Antarktyki we wrześniu 1964 na tle lat 1979-2012. Źródło: Meier et al. 2013.

Nieco wyższe wartości zimowego zasięgu pokrywy lodowej Antarktyki można uzyskać ze zbioru HadISST.

shem140 Maksima i minima zasięgu pokrywy lodowej Antarktyki. Autor: Tamino.

W tej serii również nastąpił znaczny spadek zasięgu pokrywy przed 1980, przy czym wartości historyczne są bardzo wysokie, sięgające 26 mln km². Należy jednak zauważyć, że wydają się one zawyżone w przypadku lat 60-tych. Jest jednak prawdopodobne, że przed 1940 zasięg ten osiągał nawet 24-25 mln km². Trzeba też tu dodać, że wartości przed 1940 nie pochodzą stricte z obserwacji, a raczej z oceny wartości średniej wynikającej z warunków ówcześnie panujących.

Gwałtowny spadek zasięgu pokrywy lodowej Antarktyki opisał również w 1997 William K. de la Mare, opierając się na obserwacjach dokonywanych przez statki wielorybnicze. Jego wyniki były kwestionowane, więc w 2009 r. opublikował on artykuł wspierający poprzednie badania. W tym ostatnim artykule ostateczną konkluzją jest fakt, że zasięg pokrywy lodowej Antarktyki w latach 1931/32 – 1955/56 był znacząco większy, niż w latach 1971/72 – 1986/87.

Considering the agreement between historic ice-charts, direct observations of the sea-ice and the positions of whaling ships reported here, along with a range of corroborating evidence, there can be little doubt that a substantial shift in the Antarctic sea-ice edge occurred. The extent of the sea-ice in the period 1931/1932 to 1955/1956 was substantially greater than in the period 1971/1972 to 1986/1987, with an average shift considered to lie in the range 1.89° to 2.80° of latitude, with 2.41° being a reasonable mid-range estimate. This corresponds to a reduction in the extent of the sea-ice in the range of 20% to 30%. Regionally the reduction was greatest in the Weddell Sea, but reductions occurred across the Indian Ocean, and perhaps into the Ross Sea.

To zaś oznacza, że obecne wartości zasięgu pokrywy lodowej Antarktyki owszem, są rekordowe, ale jedynie dla okresu 1979-2014 (analizując dane wcześniejsze można tą granicę przesunąć do 1976). W latach 60. XX w, a w szczególności wcześniej, zasięg ten był jednak większy, niż obecnie.

W przypadku Arktyki minimalne wartości odnotowane w ostatnich latach były rekordowymi w całym okresie obserwacji, przy czym spadkowi zasięgu pokrywy lodowej Antarktyki towarzyszył wzrost zasięgu pokrywy lodowej Arktyki.

4bOcena zasięgu pokrywy lodowej Arktyki we wrześniu 1964 na tle lat 1979-2012. Źródło: Meier et al. 2013.

W przypadku Arktyki ta sama analiza obrazów z satelity Nimbus 1 wykazała, że minimalny (wrześniowy) zasięg pokrywy lodowej wynosił tam nieco poniżej 7.0 mln km² i był znacząco wyższy, niż w ostatnich latach.

Mimo, iż zasięg lodu antarktycznego jest najwyższy jedynie od połowy lat 70-tych, można sobie zadać pytanie, dlaczego tak się dzieje. Szczególnie, że również na Oceanie Południowym odnotowywany jest wzrost temperatury. Co więcej, raportowanym gwałtownym spadkom zasięgu pokrywy lodowej na przełomie lat 60. i 70. XX w. nie towarzyszyło raczej jakieś gwałtowne ocieplenie klimatu. Stąd wniosek, że w tamtym rekonie globu za wahania zasięgu pokrywy lodowej odpowiedzialna jest nie tylko temperatura.

Więcej na ten temat:

http://naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity/mit-na-antarktydzie-przybywa-lodu-23

http://anomaliaklimatyczna.com/2010/08/28/czy-antarktyda-zaprzecza-globalnemu-ociepleniu/

Print Friendly, PDF & Email

17
Dodaj komentarz

Please Login to comment
17 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
axelTomekklikonArcticHazeiceman Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
necroanimal penetrator
Gość
necroanimal penetrator

O tym kiedyś też czytałem i myślałem. Nie przyjmujesz faktów drogi Piotrze i czym prędzej po ujrzeniu jakichś informacji o tym, że jest inaczej niż Twój trochę na ślepo czy też zgodnie z Twoimi preferencjami przyjęty pogląd, piszesz na blogu artykuł i naciągasz tam wszystko. Przecież jasne jest, że podają dane jako dokładne z pewnego okresu, bo te co przytoczyłeś są opatrzone dużą dozą błędu. Jakoś mało naukowców mówi o tym, że to co się dzieje na Antarktydzie to nic dziwnego i bywało gorzej w przeszłości. Ty znajdujesz jakieś dane, które ma wielu, ale nie bierze ich pod uwagę. Ty… Czytaj więcej »

iceman
Gość
iceman

Ciekawie wyglada greenlandia na zdjeciach z sat nimbus. Mniej zasniezona niz wspolczesnie.

Iceman
Gość
Iceman

jeszcze 3 wrzesnia przegladalem dane na ftp://n5eil01u.ecs.nsidc.org/SAN/NIMBUS ale widze, ze cos nie dziala w tej chwili.

przykladowy link do grafiki (z historii przegladarki):
ftp://n5eil01u.ecs.nsidc.org/SAN/NIMBUS/NmIDCS3H.001/1969.09.14/NmIDCS3H.1969.09.14.N.png moze to jakos naprowadzi

ArcticHaze
Gość
ArcticHaze

Ja bym się lodem morskim wokół Antarktydy nie podniecał w żadną stronę. Przede wszystkim dlatego, że tam nie ma lodu wielorocznego. Wiatr rozwleka lód po Oceanie Południowym i latem on i tak się topi. Zatem jego zasięg nie zależy tylko od temperatury morza i powietrza ale także od wiatrów. A to utrudnia interpretację znaczenia zmian zasięgu tego lodu w poszczególnych latach czy dekadach. Natomiast pokazano niedawno[1] przy pomocy zarówno statystyki danych historycznych jak i modeli klimatycznych (a łącznie to mocny argument), że zasięg lodu morskiego wokół Antarktydy antykoreluje z atlantyckim indeksem AMO, który jak wiadomo ma okres ok. 65 lat.… Czytaj więcej »

klikon
Gość
klikon

Przy takich ilościach CO2 (rzędu 400 ppm) nie ma czego się spodziewać. To ciągle poniżej koncentracji formowania lodu na biegunie S (wartości <750 ppm).

ArcticHaze
Gość
ArcticHaze

@Piotr

Tak, to niewątpliwe, że przynajmniej część trendu ocieplenia Arktyki ostatnich 30 lat związanych jest z szybszym ocieplaniem Atlantyku. Co do przyczyn tego ostatniego to już można się spierać. Większościowy pogląd to wpływ zmienności cyrkulacji termohalinowej, a mniejszościowy to zmiany zachmurzenia związane z antropologicznym aerozolem (dymem przemysłowym). Ja się skłaniam raczej do tego pierwszego poglądu chociaż pewien wpływ zmian „zadymienia” Północnego Atlantyku przez ostatnie stoparedziesiąt lat też na pewno istniał. To na pewno ciekawy temat dalszych badań.

iceman
Gość
iceman

ftp://n5eil01u.ecs.nsidc.org/ SAN/NIMBUS juz dziala.

Tomek
Gość
Tomek

Bardzo ciekawy artykuł. Przeczytałem z wielkim zainteresowaniem.
Pozdrawiam.

P.S.
Wierzę, że pierwsze przymrozki nie umknęły uwadze Pana Piotra::)

ArcticHaze
Gość
ArcticHaze

O, widzę że koś czyta zlinkowane artykuły. To dla mnie nowość. Z wrażenia znalazłem darmową kopię pracy Li i inni 2004, o której wspominałem wyżej:
http://efdl.cims.nyu.edu/publications/refereed/nature_atlantic_antarctic_14.pdf

axel
Gość
axel

Korekta obywatelska:
zasięg pokrywy lodowej Antarktyki w latach 1931/32 – 1955/56 był znacząco WIĘKSZY, niż w latach 1971/72 – 1986/87