2019/12/13 00:12

Archibald 2015

…prognozuje gwałtowne ochłodzenie w zachodniej części Europy za dwa lata – zdarzenie zbliżone do tego, z czym mieliśmy do czynienia w 1740 (również w Polsce wystąpiła wtedy skrajnie długa i mroźna zima). Podstawą prognozy jest porównanie serii temperatury z Wielkiej Brytanii w latach 1978-2012 i 1703-1745. Jakkolwiek z tezami Archibalda rozprawia się Tamino, warto ową prognozę zapamiętać.

Warto również przypomnieć, że Archibald słynie z prognoz gwałtownego ochłodzenia, jakiego mamy być świadkami już w najbliższych latach. W zeszłym roku oznajmił on, że ochłodzenie rozpocznie się w połowie 2013 i przez następne 12.5 roku temperatura globalna obniży się o ponad 1.2°C.

Nieco wcześniej, bo na początku 2012 roku Archibald zasugerował, iż do roku 2040 temperatura spadnie lokalnie o niemal 5°C. Pisałem o tym krótko tutaj.

northern-hemisphere-sunspots-temperature
Prognoza zmian temperatury na półkuli północnej wg Davida C. Archibalda.

Warto zwrócić uwagę, że prognoza ta sugeruje spadek temperatury w skali całej półkuli o około 1°C do 2015 roku, przy czym słupek błędu wskazuje że ochłodzenie powinno mieć co najmniej 0.5-0.6°C. do tego czasu zostały zaledwie dwa lata, środek 2013 już za nami i póki co nic nadzwyczajnego się nie dzieje.

Wygląda więc na to, że rok 2015 jest dla Archibalda datą graniczną. Spodziewa się on do tego czasu gwałtownego ochłodzenia – spadku temperatury na całej półkuli o 1°C, lokalnie rocznych temperatur niższych o 5°C i zimę w Europie zbliżoną do tej z 1740.

A to nas nazywają alarmistami.

Print Friendly, PDF & Email

4
Dodaj komentarz

Please Login to comment
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
ArcticHazePiotr Djakówjanadrp Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
janadrp
Gość

A wynik z modelu GFDL-ESM2M dla 2015 roku wszystkich miesięcy to potwierdza? :eek: :mrgreen:

janadrp
Gość

Pokaż wyniki z modelu dla wszystkich miesięcy i odpowiedz czy to prawda.

ArcticHaze
Gość
ArcticHaze

Czysta numerologia. Ponieważ cykl słoneczny skracał się przez ostatnie 100 lat, a temperatura na Ziemi rosła, liczymy korelację która wychodzi nam istotna i ogłaszamy, że długość cyklu rządzi temperaturą na Ziemi.

Przypomina mi to korelowanie temperatury na Ziemi z ilością piratów. Z tym, że autorzy tej koncepcji przynajmniej wiedzieli, że to absurd.

Proponuję spróbować skorelować temperaturę z czymkolwiek co rosło (lub malało) przez cały zeszły wiek a ostatnio zaczęło maleć (lub rosnąć). Dobrymi kandydatami może być produkcja płyt z muzyką (lub ilość przypadków gruźlicy). Jeśli trzeba, można zostawać korelacje z opóźnieniem aby lepiej pasowało. Wyjdzie prognoza globalnego ochłodzenia jak się patrzy.