2020/04/02 16:04

31
Dodaj komentarz

Please Login to comment
31 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
TumiicemankslawinzaciekawionyArcticHaze Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
chochlik
Gość
chochlik

Byłaby to druga najwyższa miesięczna anomalia w historii, po styczniu 2007. Wygląda więc na to, że analiza GFS dość dobrze to wyczuła. Tak ciepły początek 2015 nawet przy urzeczywistneiu się najbardziej skrajnej w dół wiązki ENSO (z poprzedniego artykułu)oznaczać moze bardzo prawdopodobny kolejny rekord roczny.

oliver57
Gość
oliver57

Tutaj powrót do rzeczywistości bo na narciarskim forum ,,szaleją” denialiści.Zacytuję dwa fragmenty bo ,,dyskusja” trwa ponad tydzien i większość popiera najbardziej ,, wykształconego i nawiedzonego”, który ten wątek na Forum narciarskim otworzył : PIERWSZY:…,,No właśnie coraz więcej jest głosów które właśnie twierdzą że to co jest to zupełnie naturalny proces. Włosi też zaczynają wycofywać się z teorii globalnego ocieplenia. Zwykli Amerykanie podobno jak słyszą u siebie naukowca mówiącego o globalnym ociepleniu to chcą go zaszlachtować Swoją drogą mają drugą rekordową zimę. Troszke czasem zazdroszczę. W ostatnim tygodniu Lutego u nich padło 1900 rekordów zimna. Ci to mają szczęście do tego… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

@oliver57:
Osoby nie rozróżniające zmian w pogodzie od zmian w klimacie – problemu GW (AGW) nie zrozumieją. Niestety :sad:

ArcticHaze
Gość
ArcticHaze

Ja na takie rzeczy odpowiadam, że opowiadać takie farmazony zaraz po roku najcieplejszym w Polsce, Europie i na świecie to gorzej niż zbrodnia. To głupota.

zaciekawiony
Gość

We Włoszech podobno pobito rekord opadów śniegu – 5 marca w małej miejscowości miało spaść 2,5 metra.

ArcticHaze
Gość
ArcticHaze

Tak na wszelki wypadek powtórzę jeszcze raz. Wyższe temperatury (szczególnie oceanów) to większe parowanie. Większe parowanie to większe opady. Jeśli jest poniżej zera (np, w górach znanych z ośrodków narciarskich) to będą to większe opady śniegu.

Może to już wiedziałeś, ale wolę żebyśmy dyskutowali na podstawie tych samych praw fizyki. Fizyki naszego Wszechświata.

A akurat teraz mamy rekordowo ciepłe oceany.

ArcticHaze
Gość
ArcticHaze

Jakby ktoś pytał, to w tej miejscowości są wyciągi narciarskie. Niedużo ale są.
http://www.bergfex.pl/capracotta/sport/
Jest ona położona na wysokości ok. 1400 n.p.m. czyli ponad pół kilometra wyżej niż Zakopane.

A teraz zagadka. Jak pogodzić większe parowanie oceanów z równocześnie bardziej suchymi regionami podzwrotnikowymi? Bo wbrew pozorom sprzeczności tu żadnej nie ma.

kslawin
Gość
kslawin

@ArticHaze
Mam odpowiedzieć?
Czy czekamy na odpowiedzi „icemanów” itp?

iceman
Gość
iceman

Prosze o cos na potwierdzenie spadku ilosci opadow na obszarach podzwrotnikowych.

Tumi
Gość
Tumi

Piotrze… byłbym bardziej powściągliwy w ocenach typu ‚Tylko kompletny idiota nabiera się na to za każdym razem’, bo przy oszacowaniu statystycznym, może się okazać, że standard ‚kompletny idiota’ to i ponad 90% współczesnego społeczeństwa…
Przykre, ale bywa.

Pozdrówka
Tomasz

kslawin
Gość
kslawin

@iceman
Rusz mózgiem i poszukaj sobie. Wymagana jest jedynie znajomość języka angielskiego :smile:

ArcticHaze
Gość
ArcticHaze

@kslawin

Odpowiedz, proszę. Ja mam swoją odpowiedź nieco wykraczającą poza to co czytam w artykułach ale jestem ciekaw Twojej.

ArcticHaze
Gość
ArcticHaze

@iceman

W swoim pytaniu już masz błąd, świadczący o tym że na moje byś nie odpowiedział.

Hint: za to czy jest susza odpowiada równowaga (lub jej brak) kilku procesów, przy czym opady są tylko jedną stroną równania.

kslawin
Gość
kslawin

@ArticHaze
No to zmuszę osobników typu „icemam” do wysiłku intelektualnego :razz:
To chyba znasz?

http://www.climatechange2013.org/images/report/WG1AR5_Chapter07_FINAL.pdf

Dla leniwych polecam od razu stronę 22 :lol:

http://www.climatechange2013.org/report/reports-graphic/ch7-graphics/

I jeszcze trochę linków do artykułów:

https://agwobserver.wordpress.com/2010/07/27/papers-on-hadley-cell-expansion/

oliver57
Gość
oliver57

@Piotr Djakow. Nie będę nazywać swoich kolegów debilami z powodu ich niewiedzy na temat GO.Znamy się od kilku lat i to są szanowni ludzie, dobrzy narciarze i koledzy chociaz kilka dni temu na zaczepkę powitalną mniej wiecej ,, Janek…witamy zwolennka teorii GO. Taki stary a dał sie ogłupić oszołomom finansowanym z UE, człowieku opamietaj sie ” wolałem jeżdzić 4 godziny solo, na szczęście w Szczyrku tras narciarskich jest sporo.Koledzy narciarze nawet kwestionują fakt ,ze luty 2015 w całej Polsce był ciepły, wyrażnie powyzej średniej wieloletniej.Ich stanowisko:,,Przzecież na południu sypało ,to jak mógł być ciepły.. ,,Wszystkie oficjalne dane dostępne w mediach… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

@oliver57:
W Twojej sytuacji – tj. zarazem narciarza, jak i osoby lepiej „uświadomionej” w kwestii GW (AGW) – do końca nie wiadomo, czy lepiej żeby kolejna zima była bardziej „zimowa”, czy też nie… :?: :smile:

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

@oliver57:
Oczywiście we wpisie z 17:19 nawiązywałem do Twoich relacji z kolegami-narciarzami…

ArcticHaze
Gość
ArcticHaze

@kslawin Liczyłem na Twoją własna wypowiedź. Ale źródła mniej więcej te same, które sam przeglądałem. Z tym, że poruszyłeś tylko jedną stronę medalu. W subtropikach rzeczywiście średnio mniej pada przez poszerzanie się komórki Hadleya. Jednak nie jest to wielki efekt. Chyba nawet ważniejsze są zmiany związane z parowaniem. Jest silne sprzężenie zwrotne: cieplej -> większe parowanie -> bardziej sucha gleba -> jeszcze cieplej. W naszych szerokościach to się nazywa falą upałów ale w okolicach tropików to się nazywa pora sucha. W cieplejszym świecie ona będzie jeszcze bardziej sucha z wyżej wymienionych powodów, nawet przy większych niż obecnie opadach. Coś jak… Czytaj więcej »

ArcticHaze
Gość
ArcticHaze

^^

„A”? Nie „Atlantycki”, nie „aerozolowy”, chyba nie „atmosferyczny”, więc jaki?

ArcticHaze
Gość
ArcticHaze

OK :lol:

Zgadzam się, to jest ogólne prawo. Jakiekolwiek dodatnie wymuszenie radiacyjne powoduje, ze lądy ogrzewają się bardziej niż oceany (nie tylko przejściowo w wyniku olbrzymiej pojemności cieplnej oceanów, ale na stałe). Drugą stroną medalu jest to, ze stają się suchsze, szczególnie w rejonach podzwrotnikowych ale i umiarkowanych latem. Jedno z drugim jest związane sprzężeniem zwrotnim dodatnim (poprzez zmniejszenie strumienia ciepła utajonego), tak, ze nawet trudno powiedzieć co jest przyczyną a co skutkiem (oczywiście prawdziwą przyczyną obu tych zmian jest wymuszenie radiacyjne). A co najciekawsze zrozumieliśmy to dopiero bardzo niedawno.

ArcticHaze
Gość
ArcticHaze

Tu jest jeszcze prezentacja konferencyjna Helda (tego od Sodena) na temat wpływu GW na wysychanie obszarów podzwrotnikowych.
http://www.gfdl.noaa.gov/cms-filesystem-action/research/weather-atmos-dynamics/arches.pdf

Polecam tym, którzy rozumieją coś z działania klimatu. Iceman może w tym czasie powycinać sobie płatki śniegu z papieru.

kslawin
Gość
kslawin

@ArticHaze
Świetna prezentacja :wink:
Napisałes:
W subtropikach rzeczywiście średnio mniej pada przez poszerzanie się komórki Hadleya. Jednak nie jest to wielki efekt. Chyba nawet ważniejsze są zmiany związane z parowaniem. Jest silne sprzężenie zwrotne: cieplej -> większe parowanie -> bardziej sucha gleba -> jeszcze cieplej.
Opisane przez Ciebie sprzeżenie zwrotne (dla icemana wyjaśniam, że dodatnie) jest też jednym z czynników odpowiedzialnych za ekspansję komórki Hadley’a. W którymś z linkowanych źródeł to pisze (sorry ale nie pamiętam w którym :oops: )
W obrębie komórki wszystko to jest ze sobą powiązane i wzajemnie sprzężone (w wiekszości niestety dodatnio :sad: )

iceman
Gość
iceman

@ArticHaze
Dobre z ta papierowa sniezynka, ale akurat opisane przez ciebie procesy sa mi znane. Ogolnie, ale znane.

ArcticHaze
Gość
ArcticHaze

@kslawin

Moim zdaniem jednak upraszczasz. Popatrz na wykresy na slajdach nr. 13 – 15 w prezentacji Helda i zastanów się czy tak by to wyglądało gdyby jedynym obserwowanym efektem było przesuniecie się stref klimatycznych (rozszerzenie się komórki Hadleya to jedna z nich). Otóż nie. Delta (P-E) jest ujemna w całych subtropikach, nie tylko na ich północnej granicy.