Berkeley Land+Ocean

Berkeley Land+Ocean

Zespół zajmujący się serią „Berkeley Earth” dorobił się w końcu produktu pokazującego globalne zmiany temperatury, a nie jak do tej pory, obejmującego tylko lądy. Wynik zaskakujący nie jest.

land-and-ocean-other-results-1950-largeW szczególności:

 • Dane nie pokazują końca ocieplenia.
 • Dane BEST zbliżone są zarówno do danych GISTEMP, jak i wyników Cowtan & Way.

Właściwie BEST stworzyło dwa indeksy globalnej. W jednym z nich do oszacowania temperatury nad lodem użyto temperatury morza, a w drugim temperatury powietrza.Wpływ na trendy jest następujący:

land-and-ocean-trend-comparison-map-smallAnalizując średnie temperatury w Arktyce w ostatnich latach, należy uznać, że znacznie bliższa rzeczywistości jest górna mapa.

Więcej: http://berkeleyearth.org/land-and-ocean-data

 

Print Friendly, PDF & Email

5 Replies to “Berkeley Land+Ocean”

 1. Trzeba będzie dodać do moich skryptów. Strasznie nieszczęsny jest format tego pliku z dwoma różnymi seriami, jedna nad drugą:
  http://berkeleyearth.lbl.gov/auto/Global/Land_and_Ocean_complete.txt

  Obawiam się, że oni nie pisali tego pod automatycznie czytające skrypty. Np. spodziewam się po nich, że te hektary komentarzy na górze mogą się w przyszłości jeszcze przedłużyć, zatem nie da się po prostu pominąć jakiejś z góry zadanej ilości linii. A w dodatku są jeszcze puste linie bez „zakomentowania”. Będzie trochę dłubania w R, ale da się to zrobić.

 2. Trochę muszę odszczekać. Nie doceniłem języka R. To się da przeczytać jedną linijką:

  read.table(berk.url, blank.lines.skip=TRUE, fill=TRUE, colClasses=”numeric”, comment.char=”%”)

  gdzie berk.url to adres z mojego poprzedniego komentarza. Potem trzeba tylko podzielić macierz dokładnie na pół w pionie i już.

 3. Oto porównanie wszystkich serii globalnych opartych o temperatury powierzchniowe dla dwóch ostatnich lat przy wspólnym okresie bazowym 1981-2000:
  http://anomaliaklimatyczna.com/wp-content/uploads/2014/03/allseries_2012-2014_surface.png

  Wygląda to dobrze. Są różnice spowodowane głównie różnym promieniem interpolacji i związanym z tym lepszym lub gorszym pokryciem Arktyki. Jednak serie zachowują się dość podobnie. Biorąc pod uwagę, że serię Berkeley stworzono aby sprawdzić czy pozostałe nie są zbyt alarmistyczne” to naprawdę powinno dać do myślenia tym, którzy nie wierzą że się ociepla.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.