Burza we Wrocławiu (23.07.2017) – film

Burza we Wrocławiu (23.07.2017) – film

Film nagrany przez jednego z mieszkańców Wrocławia wskazuje, że mieliśmy tu (przynajmniej w części miasta) do czynienia ze zjawiskiem downburstu. Downburst pojawił się też z pewnością nad lotniskiem, na co wskazuje nie tylko ekstremalnie silny poryw wiatru, ale i średni wiatr rzędu 68 km/h. Film poniżej (autor: Krzysztof Kokot)

Print Friendly, PDF & Email

2 Replies to “Burza we Wrocławiu (23.07.2017) – film”

  1. Cóż za zbieg okoliczności że to zjawisko się zdarzyło akurat w 8 rocznicę derecho, które było 23 lipca 2009 roku i które przeszło również na południowo zachodnią Polską, ale i nie tylko. W wikipedii o derecho z 23 lipca 2009 roku piszą tak:
    Derecho w dniu 23 lipca 2009 nad południowo-zachodnią i centralną Polską – rozległa burza wielokomórkowa, która utworzyła się w godzinach popołudniowych nad Czechami i Niemcami, a następnie przeszła nad Polską, powodując poważne szkody materialne. Główną siłą niszczącą burzy były towarzyszące jej huraganowe porywy wiatru na łukowato wygiętej linii szkwału określanej jako Bow echo. Wiatr uszkodził lub zniszczył tysiące budynków, zrywał dachy, łamał i wyrywał z korzeniami drzewa, w wielu miejscach spowodował poważne zniszczenia w energetyce. Na stacji meteorologicznej w Legnicy zanotowano poryw wiatru o wartości 36 m/s, natomiast w lasach nadleśnictw na północy woj. dolnośląskiego i na południu woj. wielkopolskiego porywy wiatru przekraczały 42 m/s (nawałnica powaliła tam ponad 0,6 mln m³ drewna). W nocy układ burzowy dociera do Mazowsza, w tym także do Warszawy. Ze względu na zasięg i siłę burzy, klasyfikuje się ją jako derecho.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.