2020/02/23 02:02

Chłodno o klimacie (4) – Różnice GISS/UAH

Dziś znów zajmiemy się tym wpisem z bloga „Chłodno o klimacie”. Autor bloga „chłodno o klimacie” dość często przywołuje temat różnic pomiędzy temperaturami w bazie GISStemp a tymi wyliczonymi z pomiarów satelitarnych (UAH lub RSS). Porównania danych GISS z UAH lub RSS dotyczą zwykle UAH TLT – czyli temperatury dolnej troposfery (obliczanej szacunkowo w oparciu o dane z środkowej troposfery).

Autor „Chłodno o klimacie” porównuje te dwie serie i wyciąga wnioski na temat rosnących różnic pomiędzy nimi:

Wszystkie rozbieżności pomiędzy pomiarami GISS a UAH i RSS są na bieżąco dokumentowane od 2003r

Na poniższym rysunku możemy zaobserwować wzrost różnicy pomiędzy pomiarami GISS a pomiarami satelitarnymi. Uderzająca jest pewna zależność- Im jest zimniej, tym różnice w pomiarach są większe!!

Autor po pierwsze zwraca uwagę na wzrost rozbieżności, a po drugie, na różnice pomiędzy zbiorami – krótko mówiąc, zastanawia go fakt, dlaczego UAH/RSS są aż w takim stopniu chłodniejszye niż GISS. I tu pomaga sobie „szokującym” wykresem reprezentującym wzrost różnicy:

Różnice GISS-RSS
Różnice GISS-RSS

Różnice są dokumentowane od 2003 roku. Zaraz. Dlaczego od 2003 roku, skoro baza UAH/RSS sięga wstecz 1979 roku? Sprawdźmy jak wygląda szerszy wykres:

Różnica GISS - UAH od 1979r
Różnica GISS - UAH od 1979r

Od razu widzimy, że bieżący wzrost odchyleń nie jest niczym nadzwyczajnym na tle tego, co się działo wcześniej. Kolejną rzeczą, do której można (a nawet należy) się przyczepić, jest to, w jaki sposób w obu bazach wyciągane są anomalie. Jak się okazuje, dla GISStemp okresem bazowym dla anomalii jest okres 1951-1980, a dla UAH 1979-1998! Oznacza to, że szeregi te można porównywać dopiero po znormalizowaniu któregoś z nich tak, aby oba odnosiły się do tego samego wielolecia. Ponieważ brak jest danych UAH/RSS sprzed 1979, dokonałem normalizacji danych GISStemp w taki sposób, aby wartości odnosiły się do normy 1979-1998, a nie 1951-1980. I co się okazuje? Proszę – oto wykres:

Różnice GISS - UAH po normalizacji GISS do średniej 1979-1998
Różnice GISS - UAH po normalizacji GISS do średniej 1979-1998

To, co widzimy od razu, to fakt, że wykres uległ obniżeniu – znacznie mniej jest przypadków, kiedy GISS okazywał się cieplejszy od UAH. Ciekawy jest fakt, iż podczas El Nino w 1998 GISS temp okazał się aż o 0.46 stopnia CHŁODNIEJSZY od UAH. A jak to się ma do otrzymanych średnich rocznych? Oto przykłady średnich odchyleń roczonych pomiędzy UAH a GISS:

Średnie roczne różnice pomiędzy UAH a GISS (GISS 1 - bez normalizacji, GISS 2 - z normalizacją do okresu bazowego 1979-1998)
Średnie roczne różnice pomiędzy UAH a GISS (GISS 1 - bez normalizacji, GISS 2 - z normalizacją do okresu bazowego 1979-1998)

Widzimy wyraźnie, że istnieją olbrzymie różnice w zależności, jaki okres bazowy dla GISS użyjemy. Gdy zachowamy zgodność okresów bazowych dla GISS i UAH, różnice te znacznie się zmniejszają i tylko w 2008 roku można uznać je za znaczące. Co jest powodem tych różnic? Oczywiście fakt, że baza GISS obejmuje dane obserwacyjne, a zarówno UAH, jak i RSS bazują na pomiarach satelitarnych. Należy także pamiętać, że satelita w żadnym wypadku nie mierzy temperatury, tylko ją szacuje. W zależności od wybranej metody oszacowywania danych – otrzymujemy różne wyniki. I tak w zależności od metody osiągano różne wartości trendu temperatury.  Dodatkowo w pewnym stopniu na różnice pomiędzy UAH a GISS wpływa też fakt, że pomiary satelitarne nie obejmują obszarów powyżej szerokości 82.5 N i S, podczas, gdy w GISS dane te są ujmowane.

Mamy więc kolejny przykład dziwacznego wyolbrzymiania różnic dla osiągnięcia pewnego celu, jakim jest przekonanie czytających, że dane GISS są manipulowane.

Print Friendly, PDF & Email

5
Dodaj komentarz

Please Login to comment
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Jak to z danymi CRU jest? | Prognozy numeryczne GFS/WRFPiotr Djakówprzemek Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
przemek
Gość
przemek

wyjaśnij proszę dokładnie, o co chodzi z anomaliami i okresem ich pomiaru

przemek
Gość
przemek

no tak jest to banalne, myślałem że chodzi o samo wyliczenie średnich temperatur, tu baza nie miała by nic do rzeczy, jeśli chodzi o odchylenia to wiadomo, że muszą być od bazy danych. No chyba, że nadal coś pokręciłem, jak wygląda porównanie samych średnich temperatur za pomocą obu sposobów (np 2006-2008).

trackback

[…] wstępie trzeba zaznaczyć, że przy porównywaniu danych UAH do CRU, wśród denialistów dominuje ta sama tendencja, co przy danych GISSTEMP. Krótko mówiąc, ani słowem nie wspomina się, że anomalie dla UAH i […]