2019/12/13 01:12

Cieplej

Zgodnie z prognozami wczorajsza anomalia dobowa po raz pierwszy w tym miesiącu osiągnęła wartości dodatnie i wyniosła +0.53K. Nadal poniżej normy plasowały się dzielnice południowo-zachodnie, najniższą anomalię (-2.6K) notowaliśmy we Wrocławiu. Wystąpiły liczne burze, miejscami z ulewnym deszczem. Wg systemu telemetrii IMGW największy opad dobowy przekroczył nieco 20 mm. Wg systemu RainGRS był jednak znacznie większy i miejscami sięgał ponad 50 mm. Do wschodniej Polski zawitało lato – tam średnie temperatury dobowe przekroczyły 15.0°C.

Intensywne opady deszczu i burze występują zresztą i w chwili obecnej, co widać doskonale na mapie opadu godzinowego. Przed 8:00 czasu lokalnego burza przeszła m.in. nad Warszawą, gdzie w ciągu ok. 20 minut spadło kilkanaście milimetrów opadu, a całkowita suma opadu sięgnęła miejscami nawet 19 mm (Bielany).

W ciągu dnia nadal należy spodziewać się przelotnych opadów i burz, miejscami z intensywnymi opadami. Poniżej suma opadu i pole temperatury maksymalnej do dziś, 18UTC wg modelu AROME.

Wg. modelu ALARO:

Oraz wg modelu FNMI-HIRLAM:

Dzisiejsze prognozy anomalii temperatury dobowej modelu GFS są znacznie chłodniejsze, niż wczorajsze, nadal jednak prognozowany jest wzrost anomalii miesięcznej maja powyżej wartości z roku 2004.

Print Friendly, PDF & Email

67
Dodaj komentarz

Please Login to comment
24 Comment threads
43 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
20 Comment authors
Arctic Haze ☀️Lucas wawamjetekZbigniewJacob Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
anonim
Gość
anonim

Tradycyjnie już po okresie dużej posuchy nastąpił bardzo wilgotny okres gdzie zapewne sumy przekroczą normę miesięczną być może nawet wszędzie czyli również tam gdzie jest najbardziej sucho czyli na północy kraju ( na południu kraju normy są już przekroczone). W Warszawie opady występują codziennie od 09.05.2019 z tymże początkowo były to opady skromne i raczej „pokropiło”, ale od 12.05 pada dość intensywnie. Po opadach przy dużym ochłodzeniu obecne opady pochodzenia burzowego zaczynają mieć spore znaczenie bo za chwilę wcześniej wysuszona gleba nie będzie w stanie przyjąć tak dużej ilości wody. Choć temperatura jest już stosunkowo wysoka to częste nawalne opady… Czytaj więcej »

alewis27
Gość
alewis27

u mnie żadnej posuchy w tym roku nie było. Okres bezopadowy od 20 marca do 26 kwietnia, w tym czasie padało rzadko i mało. Ale wcześniej było wilgotno, ostatni suchy miesiąc to listopad 2018. Grudzień i styczeń padało bez przerwy (wyjątkowo pochmurne miesiące), luty słoneczny ale też niemało w nim padało, marzec pierwsze dwie dekady padało codziennie. I od 27.04 też pada prawie codziennie. Naprawdę sucho było wiosną 2018. Miesiące od grudnia 2017 do kwietnia 2018 włącznie były suche, przeważnie osiągały tylko połowę normy opadów, a kwiecień zaledwie 1/4. Dopiero maj 2018 miał powyżej normy. Dość sucho było też latem… Czytaj więcej »

anonim
Gość
anonim

U Ciebie być może nie było posuchy, ale tu np. na Mazowszu rzeczywiście była, ale myślę że wiele osób tu dramatyzowało. Po ostatnich opadach w tym tygodniu mam wrażenie że nadal wielu się wydaje że opadów jest za mało i „kibicuje” dalszym opadom. Tymczasem jeśli przyszły tydzień w Warszawie będzie wyglądał tak jak ten albo dzisiejszy dzień gdzie co chwilę od rana nawalanie pada przy pochmurnym niebie to problemem stanie się nadmiar wody. Sam nie lubię takiej pogody ( być może więc moje komentarze są trochę emocjonalne) ale jestem za równowagą i przynajmniej tu w Warszawie równowagę właśnie osiągamy i… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

Było naprawdę tragicznie, nie ma co zaklinać rzeczywistości. Warto zwrócić uwagę na to, że nadal nie wszędzie porządnie popadało – tym razem Warszawa i okolice dla odmiany bardzo górują ze swoją sumą – już prawie 40mm za maj (!) – nad innymi regionami Polski. Są jednak regiony, w których sumy są nadal bardzo niskie. W najbliższym czasie nierównomiernych opadów ciąg dalszy, chociaż chętnie bym oddał opady z mojego regionu do chociażby województwa łódzkiego, u mnie już zbyt mokro na polach i wypalona, twarda gleba nie przyjmuje wody.

Młody
Gość
Młody

Tu się z Tobą zgodzę. U mnie w maju zaledwie 10 mm. Konwekcja mnie omija tak jak i główne strefy opadowe (Piotrków Trybunalski).

Piote
Gość
Piote

Mam pytanie – co to jest ten system RainGRS? Gdzie można coś więcej o nim poczytać i znaleźć dane? Pozdr.

Finrod
Gość
Finrod

Cieplej, zwłaszcza na stacji Wrocław-Lotnicza: Wrocław 16.8°C, Wrocław-Biskupin 16.6°C, Wrocław-Lotnicza 20.5°C…

Osowa
Gość
Osowa

Niestety, znowu z jednej skrajności poszliśmy w drugą. Tym razem może jest wreszcie ciepło, ale nadal nici z aktywności na swiezym powietrzu, bo co chwilę pada i przechodzą burze. Wszędzie mokro, pełno błota, o jeździe rowerem, motorem, aktywnosci w parku nadal można zapomnieć dopóki nie będzie kiklku dni bez deszczu. O ciągłej potrzebie deszczu mówią mokroluby, których tez sporo na tym blogu. Posucha już u mnie dawno zażegnana.

anonim
Gość
anonim

To prawda przy takiej pogodzie bardzo trudno zaplanować jakąkolwiek aktywność fizyczną. Ja osobiście jeśli chodzi o pogodę pod kątem spędzania czasu na powietrzu wolę nawet to co było na początku maja u mnie czyli temperatury rzędu 10 stopni lub niewiele powyżej, ale bez opadów. Bo co mi po 20 stopniach i więcej jak nie można spokojnie wyjść na zewnątrz. Opadów już też przynajmniej na południu, na zachodzie w centrum, na wschodnich krańcach też jest już wystarczająco dużo. No ale cóż natura nie dopasowuje się naszych gustów, trzeba po prostu przeczekać ten okres pogody który teraz mamy. W końcu nadejdzie też… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

1.Temperatur makysmalnych koło 10 stopni to nie było za bardzo u nas na Mazowszu w pierwszej dekadzie maja, jak już to przez jeden dzień (5.05) – wszystkie pozostałe powyżej 14 stopni (co ciekawe aż 5 na 10 dni przyniosło w W-wie max pomiędzy 14 a 15). Problemem były wtedy raczej niskie temperatury minimalne (przymrozki) i oczywiście pogłębiająca się posucha. 2. Wszystko da się zaplanować. Wystarczy mieć internet w telefonie i regularnie sprawdzać radary. Aktualnie jest pięknie i cieplutko za oknem i raczej przez kilka godzin się to nie zmieni, więc polecam wykorzystać dobrze ten czas. Wieczorem może znowu popadać i… Czytaj więcej »

anonim
Gość
anonim

Na Mazowszu to jeszcze zależy gdzie, ale mniejsza o to czy było to +11 czy 15 stopni nie padało i nie było burz. Co do punktu 2 to jeszcze zależy gdzie się ktoś znajduje i ile czasu zamierza zaplanować na zewnątrz. Na pewno spoglądanie co chwila na radary to nie jest to dla kogoś kto chce spokojnie sobie spędzić chwile na świeżym powietrzu coś fajnego. A w obecnej chwili formowanie się chmur burzowych może być błyskawiczne także ja nie byłbym taki pewien że w Warszawie nadejdą kolejne opady dopiero wieczorem. Wcale też nie uważam żeby było jakoś pięknie za oknem… Czytaj więcej »

Zbigniew
Gość
Zbigniew

@kmroz No Mazowsze (w tym Warszawa i okolice) oszczędzają większe ochłodzenia i do tego ten region jest ostatnio dość często jednym z najcieplejszym w Polsce. Widzę, że patrzysz na ilość tmax ok 10 stopni z punktu widzenia Warszawy i okolic. Faktycznie mieliście tylko jeden dzień z tmax poniżej 10 stopni w przeciwieństwie do innych miejscowości gdzie takich dni w maju było 4-6. Ogólnie w tegorocznym maju było aż 9 dni kiedy pojawiały się jednocyfrowe tmax (3-7 maja, 12-15 maja), a jednocyfrowe tmax to patologia w maju. Zresztą, a w szczególności z punktem 2 się zgadzam. Ściągnąłem sobie na telefon aplikacje… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

W pierwszej dekadzie najzimniejsza była (pod względem tmax) niedziela 5.05 – warszawska stacja pokazała +11.3, Kozienice +10.7, Siedlce +10.5. Poranek był słaby, mnie to akurat cieszyło, bo nawet ta śmieszna mżawka trochę poprawiała sytuację, ale po południu wyszło piękne i mocne majowe słońce i było przyjemnie. Gorszy dla mnie był 6.05, kiedy noc była w zasadzie mroźna, a nad ranem naszły chmury, przez które się bardzo powoli ocieplało. Ale w końcu wyszło słońce i się ociepliło do +15 stopni. Słaby też był 8.05, gdyż tego dnia noc była najzimniejsza. @Anonim No słoneczko sobie cały czas świeci, jedyne co, że jest… Czytaj więcej »

anonim
Gość
anonim

@kmroz U mnie akurat w Warszawie ( przynajmniej w tej części Warszawy gdzie jestem) słoneczka specjalnie nie widać. Co jakichś czas na krótko się pokazuje, ale dominują chmury. Nie wiem co będzie później, ale przy wilgotnym powietrzu nie ma raczej co liczyć na stabilną pogodę. Niedługo może znowu zacząć padać. Rano nawalny deszcz przyszedł zaskakując niektórych. Przez chwilę przestawało padać a później znowu zaczęło. Pogoda jest bardzo podobna do tego co się działo w II połowie lipca 2011 kiedy było ciepło 25-30 stopni, ale burze i opady zdarzały się kilka razy w ciągu dnia. Teraz mamy podobny typ pogody. Może… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

Widzę na sat, że faktycznie miejscami w okolicy Warszawy utrzymuje się zachmurzenie piętra średniego, u mnie akurat jest pogodnie. https://en.sat24.com/en/pl Co do kwestii porannego deszczu, to mnie akurat nie zaskoczył, bo modele pokazywały właśnie nietypowo opad na rano, w dodatku warunki burzowe w tych godzinach zapowiadały się najgroźniej. Obecnie już prawie 3 godziny u mnie nie pada i nie zanosi się na to w ciągu najbliższych 3 godzin, a w sumie 6 godzin, to już chyba wystarczająco na sporą wycieczkę/piknik/grill itp. Czasem trzeba się dostosować do natury i w odpowiednich godzinach przebywać na świeżym powietrzu, a nie, że jak pada… Czytaj więcej »

anonim
Gość
anonim

@kmroz
Jeszcze raz napiszę zależy gdzie i ile czasu zamierza poświęcić na przebywanie na zewnątrz (Jeśli ktoś sobie chce pochodzić na zewnątrz ok godzinę to może tak. Natomiast od niedawna zaczynają się już pojawiać kolejne burze tym razem na Lubelszczyźnie tak apropo. Przecież nie jest powiedziane że za godzinę nie będzie ponownie padać w Warszawie. Przewidzenie opadów jest obecnie jest bardzo trudne bo mamy wilgotne ciepłe powietrze i w każdej chwili może uformować się chmura burzowa.

oliver57
Gość
oliver57

Od wczoraj w rejonie Katowic, Ruda śląskiej piękna pogoda (19-23 C) i zero opadów. Wczoraj Padało bardziej na pół.-wschód i północ oraz lokalnie w Beskidach np. Łazy ,Zawiercie, Wisła. Dzisiaj sucho wszędzie. W lasach, parkach sporo rowerzystów i piechurów z kijkami n.w. ,a woda z deszczu dosyć obfitego do czwartku rana szybko wsiąkła. Kałuże tylko na drogach ,które wiadomo są warstwą nieprzepuszczającą. Wczoraj rower 15km, dzisiaj spacer ,,we dwoje” połączony z zbieraniem i wyniesieniem śmieci z lasu. Jutro w planie rower (15-17km). Super pogoda u mnie od wczoraj ,a bliska i dalsza rodzina na wycieczce w Beskidach gdzie sporo padało… Czytaj więcej »

anonim
Gość
anonim

Warto zauważyć jeszcze jedną rzecz. Wbrew wcześniejszym prognozom temperatury rzędu 25 stopni i więcej będą miały raczej bardzo ograniczony charakter. Przed prognozowanym ochłodzeniem 23.05 tylko na zachodzie miejscami temperatura ma wzrosnąć do 25-26 stopni. Spowodowane to będzie na pewno występującym dość często opadom również połączonym z burzami i ogólnie niezbyt słonecznej pogodzie ( będzie dość sporo chmur). Spowoduje to oczywiście małe amplitudy dobowe. Dni będą w najbliższym czasie dość ciepłe 20-25 stopni ( miejscami j/w napisałem minimalnie więcej) ale bez jakichś „fajerwerków” jak na maj i jednocześnie ciepłe noce z tmin miejscami przekraczającymi być może 15 stopni. Prognozowane zaś ochłodzenie… Czytaj więcej »

Zbigniew
Gość
Zbigniew

@Anonim Tak zgadza się. Patrząc na prognozy na najbliższe dni to przekroczenia 25 stopni w maju będą lokalne i będzie dominował przedział tmax 20-25 stopni, który w III dekadzie maja nie jest wielką anomalią bo norma dla III dekady maja to ok 20-22 stopni, ale dobową tavg będą podwyższać wysokie temperatury minimalne. Tak i oczywiście będą bardzo niewielkie amplitudy między tmax a tmin. Jest duże prawdopodobieństwo, że w maju nie odnotujemy żadnego dnia gorącego w skali kraju (przekroczeń 25 stopni na większą skalę) w przeciwieństwie do 26 kwietnia, który przyniósł tmax powyżej 25 stopni w większości kraju. Bardzo prawdopodobne, że… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

Hola, hola. Jakie ochłodzenie? ECMWF i ICON żadnego ochłodzenia nie widzą, będzie chłodniej tylko nocami, ale przy większej ilości słońca. Jedynie GFS widzi „straszne” ochłodzenie do 15-17 w dzień (alarm normalnie!), ale ewidentnie związane by było to ze sporym zachmurzeniem w dniach 13-14.05. Poważniejszych spadków na 850hPa przynajmniej nie widać.

kmroz
Gość
kmroz

*w dniach 23-24.05

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

I całe szczęście, że przy tak dużej wilgotności (parności) temperatura waha się w granicach 20/25°C, bo przy 25/30°C byłoby już zbyt tropikalnie.
Swoją drogą zwrócę uwagę jak wyrównana jest obecnie temperatura nad sporą częścią kraju – tzn. wynosi przeważnie 21/24°C. Jedynie podczas burz z opadami, nad morzem (gdy wieje od morza) i w górach odpowiednio chłodniej.

Zwrócę jeszcze uwagę na ciepłe noce i to one dzisiaj i w kolejnych dniach przyczynią się w największym stopniu do wzrostu anomalii – w najcieplejszych dniach rzędu +5K.

daniel
Gość
daniel

no właśnie temp. mogą być niższe od wcześniejszych prognoz które dawały nawet 29 stopni, ostatnie prognozy to w ogóle obniżyły temp. miejscami ponizej 15 stopni za kilka dni, i sporo opadów.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Tego się nie spodziewałem, ale u mnie na południu Mazowsza i nie tylko w godz. 3-6 rano przeszła burza z intensywnymi opadami deszczu i także zagrzmiało. Pewnie dlatego, że napływa do nas ciepłe i wilgotne powietrze znad Morza Czarnego z podwyższonym CAPE będzie sprzyjać rozwojowi burz o każdej porze dnia i nocy. A przy takiej zmiennej dynamicznej pogodzie noce będą bardzo ciepłe z tmin w okolicach 15 stopni.

mottus
Gość
mottus

To był ostatni dzwonek na takie opady. Oby wilgotna i ciepła pogoda utrzymywała się jak najdłużej. Ciepłe wieczory i noce są bardzo przyjemne.

adek
Gość
adek

Do przyszłego weekendu w prognozach niemal to samo – czyli temp. 20-22 stopnie – deszcz, burze na przemian ze słońcem. W sumie to taka pogoda mi odpowiada, przynajmniej susza zostanie szybko zniwelowana. A i noce i wieczory ciepłe :)

daniel
Gość
daniel

jeśli burze i ulewy nie będą poczyniać szkód to należy sie cieszyć ze pada, chyba nie trzeba przypominać że niedawno co chwilę płonęły lasy, a na polach paliła susza i wiatr wydmuchujący ziemię, oczywiście obysmy nie przeszli w drugą skrajność czyli pozalewane pola, ale ziemia ma jeszcze sporo do przyjęcia, widać to po głębszych warstwach ziemi, gdzie wilgotno jest głównie na południu, choć prognozy dają sporo opadó w różnych częściach Polski, niewykluczone nawet ciągłe opady podczas których może być poniżej 15 stopni.

Jacob
Gość
Jacob

Maj w Toruniu już przekroczył średnią sumę opadu, póki co jest to ok. 54 mm, ale opadów raczej jeszcze przybędzie, oczywiście taka pogoda jak dziś jak najbardziej mi odpowiada, fatalnie było wczoraj i zapowiada się tak kilka kolejnych dni z parno-duszną aurą, właśnie dlatego już wolę opady przy takich temperaturach jak kilka dni temu.

Osowa
Gość
Osowa

Dzisiaj po raz pierwszy od tygodnia byłem na dwóch kólkach. W plenerze po południu mnóstwo ludzi, na rolkach, rowerach, motorach itd. Dopiero po raz drugi w tym miesięcy. A Hiszpanie mają tak fajnie. Nie muszą sprawdzać w telefonie jakiś radarów tylko wiedzą, że za tydzien będzie słonecznie i gorąco bez burz, a za miesiąc czy dwa będzie podobnie. Mocno w górę poszły zboża, rzepak i to jedyny plus z minionej aury, ale wegetacja cały czas postępuje, nawet w 2017 było to szybciej. Ale jesli będzie padało tak jak zapowiadają to różne prognozy, to będzie deszczowa powtórka sprzed dwóch lat, maj… Czytaj więcej »

oliver57
Gość
oliver57

👎

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

W 2018 przez pewien czas też nie musieliśmy.

alewis27
Gość
alewis27

A Południe Polski dzisiaj suche i pogodne. Temp 22 stopnie, słońce i jakieś niegroźne chmurki na niebie. W końcu pogoda która pozwala odczuć, że mamy schyłek wiosny albo nawet wczesne lato. Kąty górowania Słońca już są wysokie, widno jest do 21, więc oczekiwanie 20 paru stopni i większej ilości pogodnych dni niż pochmurnych jest zupełnie normalne. Noc była jednak dośc chłodna bo tmin spadła do 7.8 st zamiast zapowiadanych 12-13. Pierwszy raz od 26 kwietnia przebiliśmy granicę 20 stopni za dnia. I oby tak pozostało, padać też może przy cywilizowanych temperaturach a nie przy 8 stopniach w dzień.

daniel
Gość
daniel

u mnie piękne słońce od samego rana, po obfitych deszczach i teraz ciepłu ale bez ekstremów w drugą stronę przyroda wystrzeliła jak na drożdżach, nawet pojawiło się sporo grzybów, chociaż sie znam na nich to pełno ich po sadku.

daniel
Gość
daniel

chodziło mi o nie znam sie na grzybach.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Tak bujnej roślinności w ogrodzie i na działce jeszcze nie miałem. Znakomite połączenie wyższej temperatury (ale bez „przegięć” w gorąco-upalną stronę), konkretniejszych opadów w ostatnim czasie na C Mazowszu oraz pogodnych okresów po przejściu stref opadowych. Ja się trochę pociłem, ale za to roślinności (w tym także kwiaty i sadzonki) czują się „szczęśliwe”. Jak tak dalej pójdzie to może jeszcze w maju grzyby zbierać będziemy…?:-)

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

Kurki co roku w maju zbieramy, ale w tym roku do tej pory było za sucho i za zimno, może pod koniec maja wysypią. Kozaki, podgrzybki i borowiki też pojawiają się w maju, chociaż ostatnio na większości siedlisk rzadko.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

@Lucas Wawa
To „znakomite połączenie” czyli ciepło i konkretniejsze opady będzie miało też wady chociażby jak duża ilość owadów, insektów, itp, bo ciepło i wilgoć będą sprzyjać ich namnażaniu.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

@Zbigniew
Zauważ, że ja to pisałem w kontekście roślinności – a nie tego co ma wpływ na człowieka.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

@Lucas Wawa
Ok. Zgadza się. Widzę, że napisałeś komentarz o roślinności. Ale czy ja napisałem coś nieprawdziwego, że ciepło i wilgoć to idealne warunki do namnażania się owadów, insektów?

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Na podglądzie satelitarnym widać dobrze jak ławice chmur z przelotnymi opadami konwekcyjnymi nasuwają się z SE nad Polskę – obecnie głównie nad E i N cześć kraju (i w sumie dobrze). Natomiast dalej na N/E (mniej więcej od białoruskiego Mińska w kierunku Rosji) niebo niemalże bezchmurne. To zapewne z uwagi na klin wyżowy jaki rozrasta się tam znad Skandynawii. Dobrze, że nie przyblokował on stref opadowych tak, że albo N/E Polska nadal byłaby bardzo sucha, albo (na odwrót) jakiś niż zatrzymałby się nad nami jak w maju 2010 r. A w sumie niewiele brakowało, aby jedna z tych dwóch skrajności… Czytaj więcej »

podlasianin
Gość
podlasianin

A u mnie jak zwykle żadnej burzy, piękne burze w Siemiatyczach, Drohiczynie Zambrowie itp itd, a u mnie jedno wielkie NIC… W tym sezonie na razie 0 burz i pewnie tak już zostanie :(

zaciekawiony
Gość

Tę burzę koło Siemiatycz miałem okazję oglądać, sporo deszczu, dużo piorunów.

podlasianin
Gość
podlasianin

Znad Białorusi coś idzie w stronę Kleszczel, może dojdzie do mnie w końcu.

daniel
Gość
daniel

w Tonkiele to niemal potop już około 80 mm. spadło

podlasianin
Gość
podlasianin

A u mnie 50 km na NE zero deszczu, z daleka jedynie było widać jak błyska. Południe i zachód powiatu bielskiego solidnie oberwało, ale w samym Bielsku nic….

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

W dzień było przyjemnie, ale teraz czuć już tak oczywisty w naszym kraju przenikliwy chłód. Do tego ubiegłą jeszcze zimna noc (10 st.) somsedzi wykorzystali do smrodzenia, więc nie było można rozkoszować się wonią późnej wiosny. Obecnie jest bezchmurnie, zatem pewnie powtórka z rozgrywki, plus, że słowiki i żaby w końcu zaczęły śpiewać i kumkać.

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

Zapomniałem dodać, że prognozy (temp., usł.) na III dekadę maja i początek lata to dno, roku 2018, mogłeś nie przychodzić i nie wywindować naszych oczekiwań…

Jacob
Gość
Jacob

@Fkp tmin 10 st. W maju to jeszcze znacznie powyżej normy, więc nie widzę powodu do płaczu. Jeśli chodzi o uslonecznienie to prognozy faktycznie słabe, ale termicznie ma być w normie/powyżej.

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

Norma w II połowie maja, bardziej mnie wkurza to palenie, grzeją wodę spalając byle co, zresztą w lipcu przy t. min. >20 st. też potrafi ktoś nasmrodzić, nie wiem ile musiałby być stopni by nie palili po nocach.

alewis27
Gość
alewis27

Przecież o 21 tam notowano około 20 stopni. To nie jest tak zimno w maju.

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

U mnie na termometrze było 16 st., teraz jest 15 st..

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

Zresztą ok. 19:30 term. umieszczony na 2 m pokazywał już 18 st., nie wiem z jakiej racji stacja pokazuje 20 st. o 21:00, na pewno tyle nie było o tej porze, t. maks. dzienny u mnie to 21-22 st..

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Warszawa, Toruń godz. 22. – temp. 17°C – to jak na 18.05 wcale nie jest zimno. Nie przesadzajmy.

podlasianin
Gość
podlasianin

Co jak co, ale dzisiaj temperatura była/jest wyborna.

Jacob
Gość
Jacob

@Fkp dzisiejszy dzień śmiało można nazwać letnim, „wyjetym” z poprzedniego maja :). Więc narzekanie na „dzisiejszy ziąb” jest totalnym absurdem… Tym bardziej że prognozy nie są zbyt optymistyczne, termicznie ma być podobnie, jednak wraca ponura aura. Więc raczej warto docenić dzisiejszy dzień

podlasianin
Gość
podlasianin

A jednak! Na „ukończeniu” pierwsza tegoroczna burza w Bielsku, trwała około 45 minut w sumie, złożyło się na to 20 minut opadu 45-53 dbz i sporo bliskich doziemnych. Czyli dzisiejszy dzień można uznać za idealny :)

mjetek
Gość
mjetek

Nie doceniłem wczorajszych warunków konwekcyjnych. Gdy moją miejscowość ominęła burza to założyłem że raczej już nic nie będzie. Trochę się zdziwiłem, jak w trakcie wędrówki do pracy dopadł mnie przelotny, intensywny deszcz :v

Porównując obecne dane radarowe z prognozami, można powiedzieć że UM znów trochę poległ.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Po obecnej sytuacji widać, że nie mamy reguły, gdzie najbardziej jest pochmurnie i najczęściej pada w obszarze między wyżem a niżem. Ławice chmur torują sobie drogę obecnie gdzieś pośrodku między oboma układami – od Ukrainy, Lubelszczyzny przez Mazowsze po Pomorze E i Bałtyk. Jest dość ciepło, ale nieszczególnie bardzo jak na możliwości maja. To co najbardziej da się obecnie odczuć to duża wilgotność powietrza – po raz pierwszy w tym sezonie w aż takim stopniu „kleją” się mi kapcie do posadzki w domu. Po tych opadach przydałoby się dobrych kilka dni z aurą „wyżową” i suchą. Niestety zazwyczaj jest tak,… Czytaj więcej »

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

Wyrazy współczucia dla rodzin dwójki polarników,którzy zginęli w Hornsundzie na Spitsbergenie, w tym pracownicy IMGW, która pełniła rol meteorologa zimowania 2018/19.

kmroz
Gość
kmroz

😰

kmroz
Gość
kmroz

Boże drogi… Właśnie dowiedziałem się, że jedna z tych ofiar była z mojego klubu turystycznego…. Nie znałem osobiście, ale słyszałem wielokrotnie o gościu.

Wielki żal [*]