2020/02/26 23:02

Ciepły początek stycznia…

Grudzień w naszym kraju zapisze się jako wyjątkowo ciepły – miejscami jeden z najcieplejszych w historii obserwacji. Niemrawe ochłodzenie, którego właśnie doświadczamy będzie krótkotrwałe.

2-go stycznia pojawi się fen i na Dolnym Śląsku temperatura może osiągnąć nawet do +13 stopni.

Prognoza modelu WRF na 2 stycznia 2012, 12UTC.

 Ciepło będzie do okolic 5 stycznia, choć najcieplej będzie właśnie drugiego. Potem ponowny rachityczny zryw zimy.

Print Friendly, PDF & Email

6
Dodaj komentarz

Please Login to comment
3 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
chochlikPiotr DjakówProxima Centauria Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
Proxima Centauria
Gość
Proxima Centauria

Czy znane sa konsekwencje „braku zimy” na kolejne miesiace 2012 ? np susza ? w koncu wiosna nie bedzie mialo co splywac z gor do rzek. A moze nie ma to kompletnie znaczenia ?

chochlik
Gość
chochlik

Zima jednocześnie ciepła i sucha chyba fizycznie nie ma prawa u nas istnieć? Ciepła oznacza dość silną cyrkulację strefową, a żeby było sucho musiałaby występować wyżowa blokada kontynentalna. Jedno z drugim wzajemnie się wyklucza. Przypominasz sobie jakąś zimę gdzie opady byłyby poniżej 50% normy, a temperaturowo bylibyśmy dajmy na to z 1 stopień powyżej ?

chochlik
Gość
chochlik

O taki przykład mi chodziło, pytanie czy podobna zależność miała miejsce także w stosunku dla całego kraju albo dla Europy środkowo-wschodniej. I dodam jeszcze, że dla mnie opady będące w granicach 75% – 125% to są opady mieszczące się w granicach normalności. Naprawdę sucho lub mokro jest dla opadów poniżej 50% lub powyżej 150% normy, co wbrew pozorom zdarza się dość często. W ubiegłym roku 2011 aż 4-5 miesięcy mieliśmy w odniesieniu do całego kraju albo b suche albo b mokre.