2020/02/27 21:02

Co dalej z ENSO?

W zeszłym roku gdybałem sobie, czy wraca El Niño. Wiadomo było, że ujemna faza ENSO słabnie i na lato 2011 wrócimy co najmniej do warunków neutralnych. Model GMAO sugerował wręcz silne El Niño, jednak był w swoich prognozach bardzo osamotniony.

Teraz wiemy już, że model ten się mylił, żadnego powrotu El Nino nie było, zaś ENSO wróciło tylko do warunków neutralnych, tak jak to sugerowała uśredniona prognoza z wiązki IRI. Powrót ten okazał się zresztą krótkotrwały i aktualnie znów panuje lekka La Niña. Tym samym znacznie wydłuża nam się okres w którym ta właśnie faza ENSO jest dominująca.

Aktualnie prognozy ponownie wskazują, że w okresie letnim powrócimy przynajmniej do warunków neutralnych, niektóre prognozy sugerują pojawienie się lekkiego El Niño.

CFS v2

Model ten sugeruje warunki neutralne, choć raczej w kierunku El Niño.

Prognoza rozwoju Niño 3.4 wg modelu CFS v2. Źródło: NWS/NCEP/CPC.

ECMWF

Również sugeruje zakończenie obecnie trwającej La Niña, w porównaniu do CFS jest bardziej nastawiony na pojawienie się El Niño.

Prognoza rozwoju Niño 3.4 wg modelu ECMWF v2. Źródło: ECMWF.

 

EUROSIP

Tutaj znów prędzej warunki neutralne – na dwoje babka wróżyła…

Prognoza rozwoju Niño 3.4 wg EUROSIP. Źródło: ECMWF.

IRI

Wiązka prognoz publikowana przez IRI wskazuje na powrót warunków neutralnych.

Prognozy rozwoju Niño 3.4 - wiązka publikowana przez IRI.

GMAO

Największy „przegrany” z marca zeszłego roku również wskazuje na powrót warunków neutralnych.

Prognoza rozwoju Niño 3.4 wg modelu GMAO. Źródło: NASA GMAO.

 

JAMSTEC

Na tym tle ciekawie prezentuje się prognoza japońskiego JAMSTEC. Otóż wg tej prognozy począwszy od wiosny La Niña zacznie słabnąć, aż latem wrócimy do warunków neutralnych, podobnych do zeszłorocznych. Następnie ponownie anomalia w regionie 3.4 nieco spadnie, ale nie na tyle by powróciła La Niña. W warunkach neutralnych pozostaniemy aż do lata 2013, kiedy pojawi się lekkie El Niño.

Prognoza rozwoju Niño 3.4 wg JAMSTEC.

 

Dość długo utrzymująca się La Niña sprzyja większym spadkom temperatury globalnej. Najprawdopodobniej początek 2012 będzie relatywnie chłodny – zbliżony do początku 2008. Ponieważ fazy ENSO silnie wpływają na globalną temperaturę, rzecz jasna pojawiły się pomysły, by wpływy te wyeliminować. O eliminacjach wpływów naturalnych można przeczytać tutaj. Tamino udostępnia również skrypt (R), który pozwala na replikację jego wyników. Zaktualizowany o możliwość aktualizacji danych wejściowych skrypt można znaleźć tutaj, zaś jeśli się komuś nie chce, to tak mniej więcej wygląda wynik:

Serie globalnych temperatur (13 mies. średnia ruchoma) po odjęciu wpływów naturalnych (na podst. Foster& Rahmstorf 2011)

Wracając do ENSO – najprawdopodobniej czeka więc nas rozwój sytuacji zbliżony do zeszłorocznego  – z powrotem do warunków neutralnych, być może nieco cieplejszych niż te z 2011.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o