2020/04/02 17:04

Cyklon bombowy uderza w dziennikarzy

Źródło: planeta.pl

„Cyklon bombowy w USA. Potężne opady śniegu i silny wiatr pokrzyżowały plany wielu Amerykanom „, możemy przeczytać w serwisie gazeta.pl. „Cyklon bombowy zaatakował w USA. Śnieżyce zasypały drogi i lotniska”, donosi Radio Zet. Brzmi poważnie. Nie dość, że cyklon, to jeszcze bombowy, przy czym nie wiadomo, czy „bombowy” w kontekście „świetny”, czy raczej przenoszący ze sobą ładunki wybuchowe (w tym wypadku wypełnione zapewne śniegiem).

Rzeczywiście, Amerykanie mają swoje określenie: bomb cyclone. Fraza ta raczej rzadko pojawia się w języku polskim i oznacza szybką, gwałtowną (eksplozywną) cyklogenezę (czyli na nasze: tworzenie się niżu atmosferycznego), a następnie bardzo szybkie pogłębianie się tego niżu. Takim „bomb cyclone” był na przykład niż „Cyryl”, którego (nie)przyjemność mieliśmy doświadczyć w styczniu 2007 roku. Dla niektórych słowo „cyklon” z pewnością kojarzy się bardzo poważnie – z huraganami przynoszącymi wyjątkowo silny, niszczący wiatr i intensywne opady, jednakże w meteorologi „cyklonem” nazywamy każdy układ niskiego ciśnienia. Analogicznie każdy wyż to antycyklon. W tym kontekście owo bomb cyclone to prędzej „niż bombowy”, a bardziej po Polsku: „bomba niżowa”.

Cyklon bombowy dotyka nas nie po raz pierwszy. W marcu 2018 r. na stronach TV Republika przeczytać mogliśmy, że „Zima w Stanach nie odpuszcza, nadchodzi „cyklon bombowy””.

Print Friendly, PDF & Email

10
Dodaj komentarz

Please Login to comment
8 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
Arctic Haze ☀️fan klimatow umiarkowanychkslawinpodlasianinZaciekawiony Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
chochlik
Użytkownik
Active Member
chochlik

Jak nie „wir polarny” to „cyklon bombowy” … W sumie to nie wiadomo co bardziej żałosne – absurdalne kalki polskich „dziennikarzy” z amerykańskich mediów czy oryginały od jankeskich „żurnalistów” ?

oliver57
Gość
oliver57

Ciekawe czy w nadchodzącej zimie jakiś ,,cyklon bombowy uderzy” a ,,potworny atak zimy zmiażdży nasz kraj”!? Strach się bać. Teraz to biedni Amerykanie (haha)!

Lucas wawa
Użytkownik
Noble Member
Lucas wawa

Swoją drogą jutro 9. rocznica dawno nie widzianego u nas „ataku” zimy.
Ciekawe, czy takowe jeszcze będą możliwe? (skoro w Ameryce N nadal mają miejsce).

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

Tak samo się żachnąłem gdy mi żona dziś przeczytała ten czy podobny tytuł o tym niżu.

alewis
Użytkownik
Noble Member
alewis

Ciekawe czy strzela rakietami ten cyklon.

Takie njusy to tam jeszcze pal sześć. Mamy obecnie epidemię fake newsów i manipulowania opinią publiczną w prawie wszystkich aspektach, najwięcej w polityce. O TVP1 każdy wie, ale różnej maści portale wcale nie lepsze. A zasięgi tego są naprawdę wysokie, teraz każdy ma internet i większość wykorzystuje go głównie do mediów społecznościowych i przeglądania takich portali.

Zaciekawiony
Użytkownik
Active Member
Zaciekawiony

Był już gotujący się kisiel i pogodowa rózga, teraz czas na cykloniczny bombowiec…

podlasianin
Użytkownik
Active Member
podlasianin

Cały kraj zapewne jest w oczekiwaniu na ten gigantyczny atak bombowego cyklonu z ogromnymi opadami śniegu i siarczystym mrozem. Efektem będą spadki temperatur nocami aż do -4 stopni i utrzymywanie się 1-2 cm pokrywy śnieżnej przez nawet kilka godzin! (o ile snieg spadnie w nocy oczywiście).
Pytanie-ile ton opału i jedzenia muszę zabrać ze sobą do schronu by przeżyć ten kataklizm?

kslawin
Editor
Active Member

Ja cały czas czekam na – 20, które zapowiedziało TVP Info😂

comment image

fan klimatow umiarkowanych
Użytkownik
Active Member
fan klimatow umiarkowanych

Będzie ale na Hali Izerskiej ;)

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

Albo w środkowej troposferze.