2020/02/27 00:02

Czy upał wróci?

W dniu wczorajszym modele, zarówno  GFS, jak i (w mniejszym stopniu) ECMWF, „straszyły” powrotem gorącej aury z temperaturami dochodzącymi do 34, a nawet 35°C (GFS). W dniu dzisiejszym prognozy są znacznie lżejsze.

GFS

Poranny GFS z 00UTC właściwie całkowicie zrezygnował z upału, sugerując osiągnięcie 30°C w ledwie jednym dniu. Prognoza ta jednak była zupełnie odmienna od trzech poprzednich i „potrzebowała” oparcia w wynikach z 06UTC.

arch.t850.1751Oparcia tego jednak generalnie nie dostała.

TMAX_68TMAX_76Termin jest jednak na tyle odległy, że nie można powiedzieć nic więcej po za sporą możliwością powrotu dni upalnych w części kraju. Martwi, że w całej prognozie szansa na opad jest mizerna.

ECMWF

Model ECMWF z 00UTC również zrezygnował z upału, jednak należy zwrócić uwagę, że prognoza deterministyczna znajduje się w dolnej części wiązki wszystkich prognoz.

plot_meteogram_json-atls01-95e2cf679cd58ee9b4db4dd119a05a8d-BEKY8VRozbieżność pojawia się we wtorek, 25 sierpnia. Wg modelu ECMWF z 00UTC sytuacja ma wówczas wyglądać następująco:

MSLP_06Prognozowanie takiego układu na czas > t+72h może się okazać dość problematyczne. Kwestia tego co będzie się działo po 25 sierpnia jest jeszcze otwarta.

Print Friendly, PDF & Email

38
Dodaj komentarz

Please Login to comment
38 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
witexwrocławkasiakrzychochochlik Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
wrocław
Gość
wrocław

GFS z 6UTC z 20.08. skasował opady w moim regionie, zresztą na prawie całym obszarze Polski do 10 mm do 28 sierpnia. :sad:

wrocław
Gość
wrocław

Nie wiesz Piotrze, jakie są prognozy termiczno-opadowe dla jesieni w Polsce, a przynajmniej września?

Koszka66
Gość
Koszka66

Juz nie straszcie tymi upałami.. Mam nadzieje, ze obecna prognoza sie sprawdzi i bedzie jeden dzien z ok 30stopni. Upaly pa,pa.

oliver57
Gość
oliver57

Czy gorąco,czyli 25-30 czy upał 30 i powyżej. to dla mnie mało istotne w porównaniu z klęska suszy jaka ma miejsce, szczególnie w srodkowej i wschodniej Polsce. Z ostatniego rozdania GFS :grin: :grin: Jest nadzieja na solidne opady na przyłomie sierpnia i wrzesnia. Średnio 50-60 mm za 5 dni :!:

Mikelis
Gość
Mikelis

Upały upałami, ale kwestia opadów jest teraz ważniejsza, gdyż susza jest ogromna.

wojo
Gość
wojo

Jeśli chodzi o suszę to na Lubelszczyźnie jest tragedia
http://www.susza.iung.pulawy.pl/appl_data/smsr_maps/2015/KBW_2015_R08.png

wojo
Gość
wojo

a co do ECMWF na 25.08 to to jest Genuan? Bo w GFS-ie ten niż jest koło Sardynii http://meteomodel.pl/gfs-para-eu/MSLP/114

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Tyle, że ewentualne sprawdzenie się tych „upalnych” zapowiedzi oznacza zwiększone prawdopodobieństwo jednej z dwóch opcji, tzn. 1) zupełny brak opadów, 2) opady zlewne pochodzenia burzowego.

Oczywiście przy obecnym wyżu też mamy bardzo sucho, tyle że naszej przyrodzie (jak i większości z nas) z pewnością jest „lżej” przy obecnym poziomie temperatury, niż przy tym o 7-10 st. wyższym – a taki mógłby się jeszcze pojawić przy sprawdzeniu się najcieplejszego scenariusza na ostatnie dni sierpnia.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Generalnie rzecz biorąc znacznie większe szanse na opady mamy przy scenariuszu GFS, czy ECMWF z godz. 0’UTC, niż przy scenariuszu GFS z godz. 6’UTC.
Pierwszy daje „szanse” na utworzenie się niżu odcinania za naszymi E/SE granicami i opady rzędu 5/10 mm (dla Warszawy) w dniach 25/26.08. Drugi wskazuje na przemieszczanie się niżów wtórych łukiem nad Skandynawię, przy ponownej adwekcji bardzo ciepłych (upalnych?) mas powietrza do Polski już od ok. 25.08 i zarazem niweczy „szanse” nawet na takie sumy opadów właściwie do ostatniego dnia sierpnia.
Zobaczymy, który z nich okaże się bliższy rzeczywistości…(?)

kasia
Gość
kasia

koszka-otoz to!

kasia
Gość
kasia

15 stopni w samo poludnie 25tego daje u mnie gfs haha
oby oby

kasia
Gość
kasia

wypluwa mi prognoze idealną ogólnie. upało-nienawidzący zasłużyli na ziszczenie się takiego scenariusza :mrgreen:

Mikelis
Gość
Mikelis

@kasia:

a deszcz też ?

chochlik
Gość
chochlik

@kasia
Tylko musisz mieć na uwadze, że różnica między scenariuszem z 6utc a 12utc jest niewielka. Oba w terminie do 192h są równie prawdopodobne.

kasia
Gość
kasia

Mikelis oczywiście że pragnę jak najwięcej deszczu jak chyba każdy racjonalnie myślący człowiek w obecnej sytuacji

Chochlik- dał byś się ucieszyć co :P

krzycho
Gość
krzycho

Mnie to już wszystko jedno, będzie upał to będzie.

chochlik
Gość
chochlik

W wieczornej prognozie ECMWF występuje dziwna zmiana sytuacji barycznej między godzinami 192 a 216 (patrząc na meteociel). Sytuacja zmienia się b. diametralnie jak na okres 24h.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Prognozy NAO i AO wskazują na dominację wartości ujemnych dla obu indeksów – i to co najmniej do pierwszych dni września. A w takich sytuacjach prognozy pogodowe zazwyczaj są mniej stabilne (zwłaszcza na 5+ dni naprzód).

krzycho
Gość
krzycho

Ecmwf pojechał, trochę się chłopak pogubił :mrgreen:

kasia
Gość
kasia

No ale wyglada na to ze fali nie bedzie

wrocław
Gość
wrocław

@kasia
W odsłonie z 6 UTC mają być 3-4 dni upału 27-29/30( lokalnie 34C) a potem spore załamanie, bo na W Polski 20-23 C. Opady większe jedynie na W Polski ok 20-30 mm. http://www.wetterzentrale.de/pics/Rtavn24018.gif Szansę lokalnie mogą poprawić opady konwekcyjne.

chochlik
Gość
chochlik

Nocne spadki temperatur są coraz dotkliwsze – dziś w nocy obudziłem się o drugiej i przy ledwo uchylonym oknie w pokoju wyziębiło się u nas do poniżej 18 stopni, a to już dotkliwy chłód, kiedy śpi się tylko pod kocem.
Upały zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami pewnie się pojawią, ale w raczej skromnej formie – 2-3, może 4 dni. Ale może być i dłuższa, jeśli warunki na Atlantyku zmieniałyby się wg wersji modelu GEM. Prognozowany wcześniej niż odcięcia został osłabiony wyłącznie do niżu górnego, którego dodatkowo trajektoria przerzucona została kilkaset km dalej na wschód.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Prawdopodobny scenariusz na kolejnych 10-12 dni to:
– do 24.08 – podobny typ aury do obecnej z lekkim ociepleniem pod koniec,
– 25-26.08 – przejście frontu z szansą na kilka mm opadu i ponownie lekkie ochłodzenie,
– 27-30.08 – powrót suchej i słonecznej aury z tendencją ku ociepleniu (2-3 dniowej upalnej fali),
– 31.08-01.09 – zmiana zapowiadająca prawdopodobnie chłodniejszy początek września, być może także z większą ilością opadów.

Oczywiście prognozy te mogą się jeszcze nieco zmieniać, jednakże taki trend ogólny zaczyna dominować w obecnych zapowiedziach.

witex
Gość
witex

LUCAS ,zwlaszcza opady by sie przydaly .Moze masz jakas niespodzianke na jesien.

wrocław
Gość
wrocław

Pierwsza dekada września daje szansę rzeczywiście na większe opady w całym kraju. Utworzenie niżu nad M.Śr., którego bruzda niskiego cisnienia sięgnie do Polski http://www.wetterzentrale.de/pics/Rtavn3361.gif , a potem niż Skandynawski http://www.wetterzentrale.de/pics/Rtavn3841.gif Jak policzyłem, to prognoza daje opad skumulowany do 1.09- 6.09. na S Polski ok 50 mm. :wink:

kasia
Gość
kasia

Faktycznie wygląda na to ze bedzie tak jak pisze Lucas, i niech by tak bylo, od 3 dni goraca po tym co mieliśmy nikt nie powinien nazbyt ucierpiec, nawet ja.
z tym, że obstawiam, ze gfs porąbało nie pierwszy raz, i ta falka upału nie będzie miała po 35 stopni, a góra po 31, bo bez przesady

wojo
Gość
wojo

jeśliby GFS uznać za wiarygodny, to średnia anomalia za sierpień dla Polski na pewno przekroczy 4 stopnie w stosunku do wielolecia 61-90. Czyli drugie miejsce po 1807. Bo poza Helem (anomalia +2.5) szybko licząc anomalia wszędzie przekracza 4 stopnie. Nawet Koszalin +4.2.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Od 17.08 średnia „anomalia” za sierpnień co prawda spada, ale z pewnością nie aż tak bardzo, aby nie było już „szans” na zaklasyfikowanie go jako miesiąca ekstremalnie ciepłego. Tym bardziej, że po 27.08 na ok. 2-4 dni mają powrócić jeszcze upały (słabsze i krótsze, ale jednak…).
W Warszawie cały czas jest możliwa jeszcze średnia miesięczna rzędu 23/23,5 st., zaś w skali kraju przypuszczalnie ok. 21,5/22 st.

chochlik
Gość
chochlik

Ekstremalnie ciepły miesiąc to był niemal pewny już od końca pierwszej dekady – jako, że w prognozach nie było widać większego ochłodzenia, a sam sierpień, podobnie jak np wrzesień, wyróżnia się raczej niewielkimi odchyleniami w górę, do uznania go za ekstremalnie ciepły wystarczy bodaj anomalia w okolicach +3C.

krzycho
Gość
krzycho

@ Chochlik
Haha ja śpię pod sama pościelą i przy 18 stopniach jest mi cieplutko, rano 8 stopni i dwa ona uchylone.

chochlik
Gość
chochlik

Jak dla mnie latem w nocy optymalnie jest przy ok 24-25 stopniach.. no chyba, że noc ma być aktywna :grin: Wtedy ze 2-3 stopnie mniej ;-)

krzycho
Gość
krzycho

25 to tropik, zima mam 20 22 max w domu, wyżej to już jest nieprzyjemnie

oliver57
Gość
oliver57

Nareszcie mam 22-23 stopnie w nocy w pokoju bo powyzej to już marne spanie jest.

chochlik
Gość
chochlik

Zima to zima, inaczej na dworze, więc nie ma co też przesadzać, u siebie zimą mam między 19 a 23, co i tak kosztuje dużo.

kasia
Gość
kasia

Ja tez juz mam normalnie w dzien i w nocy. Bo wciaz trzymam folie na oknach :p hit roku bo nie zdejme jej do okolo 5 wrzesnia az minie ostatnia mini fala upalow i ochlodzi sie po niej. Bo niestety okna mam tak naslonecznione ze bez tego mialabym problem z zejsciem z temp 29 stopni. A tak to mi spadalo codziennie o stopien samo i w koncu zycie znowu jest piekne. I sen.

kasia
Gość
kasia

Zrodla podaja ze nalezy miec ponizej 22 stopni. A alergik nawet 19 powinien miec. Roztocza gina. Tylko trzeba jeszcze usunac ich ciala i odchody:D

Koszka66
Gość
Koszka66

Co jest u mnie na poludniu trzy dninma byc 35… To jakis zart? 31 ok,ale 35 ,makabra.

Koszka66
Gość
Koszka66

Jesacze potem sie okaze ,ze nie trzy dni a znowu caly tydzien, moze tak byc?