2019/12/16 03:12

210
Dodaj komentarz

Please Login to comment
52 Comment threads
158 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
37 Comment authors
Lucas wawaFan klimatów podzwrotnikowychMarcinAnonimPiotrNS Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Czyli niewiele mniej, niż 05.10. Przypuszczam jednak, że to i tak jeszcze nie najwyższa dzisiaj – w skali kraju – wartość…

Lisi
Gość
Lisi

We Wrocławiu to chyba więcej niż 5.10. Z tego co pamiętam wiało wtedy u nas max. 96km/h.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

No tak, we Wrocławiu będzie to wartość większa.
A na NE/E Polski (także Mazowszu) w ogóle będzie znacznie mocniej wiało niż wówczas (od popołudnia). Z tym, że bardziej uciążliwa może okazać się trwałość wichury (1,5-2 doby z Tśr rzędu 10 m/s), niż same porywy, które nie powinny przekroczyć 25/28 m/s (miejmy nadzieje…).

Tytus
Gość
Tytus

pewnie tak będzie ,
wychodząc lekko poza nasze podwórko ekstremów szukał bym dziś całkiem niedaleko bo po pd-wch stronie Tatr, szkoda że tam nie ma pomiarów takich jak
np prowadzi Ardo. Pewien pogląd o tych możliwościach daje stronka http://www.meteoprognoza.pl/Polska3km2/

Maciej z Wrocławia
Gość
Maciej z Wrocławia

100,9 km/h było 5.10 we Wrocławiu

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

Niestety pogodynka.pl padła kiedy jes najbardziej potrzebna. To może nie być przypadek, a jedynie brak testów zachowania się strony pod zwieszonym obciążeniem (przy jakiej pogodzie ludzie odwiedzają najczęściej tę stronę?).

Wydaje się też, ze w weekend IMGW nie ma obsługi strony WWW. A jeśli to prawda to jest to absolutny skandal.

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

Zamiast radaru z pogodynki polecam ten bo obejmuje też Polskę i da się zoomować:

https://en.meteox.com/

seba
Gość
seba

Jest lepszy radar na mapch Google: https://radar-opadow.pl

seba
Gość
seba

Niedawno znalazłem jeszcze stronę z radarami http://rain-alarm.com/ jakoś na początku października uzyskali oni dane od IMGW.

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

Rain Alarm jest niezły. Ma nawet radar z Moskwy.

Maciej z Wrocławia
Gość
Maciej z Wrocławia

w Nowym Sączu fejkowe 136 km/h

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

Wieje z północy ale to jest absolutnie strefowa cyrkulacja: prąd strumieniowy wali prosto do nas:


https://www.netweather.tv/charts-and-data/jetstream

Trajektorie wsteczne liczone HYSPLITem powyższą mapkę potwierdzają:

chochlik
Gość
chochlik

Ale bywało, że po utworzeniu się wyżu na N Atlantyku prąd strumieniowy szedł w miarę sprawnie południem (tam gdzie normalnie mamy wyż azorski) i uderzał w Europę od strony Hiszpanii. Czy wówczas też mówilibyśmy o cyrkulacji strefowej? Czy przerwanie cyrkulacji strefowej to nie jest właśnie falowanie jetu? Przecież powyżej jet zmeandrował – wyż atlantycki mocno wypchnął go na północ i jet zamiast równoleżnikowo w Europę uderza ustawiony niemal południkowo, zaciągając do nas powietrze z północy.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Synoptyk ICM uznał to za wymianę (bardziej) południkową, a więc z natury rzeczy nie (głównie) strefową.
Wnioski sprzed 2 dni były takie, aby odróżniać sam prąd strumieniowy (silny/umiarkowany/słaby) od jego mniejszego lub większego meandrowania – a indeks NAO lepiej opisuje właśnie stopień meandrowania (w obszarze N Atlantyku i częściowo Europy), niż samą jego siłę.

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

Mam takie pytanie, trochę nie na temat:
Jeśli w przyszłym roku wprowadzą całoroczny czas letni, to co ze wszelakimi amatorskimi stacjami pogodowymi, które są dostępne na polskim rynku? Przecież te stacje są oparte na sygnał czasu z Frankfurta. Jeśli wprowadzą czas letni przez cały rok to obecne stacje pogodowe będą się nadawać tylko do kosza.

chochlik
Gość
chochlik

Nie będzie czasu letniego przynajmniej do 2021 roku – w tym momencie dyrektywa unijna jest jasna i nie do ruszenia przez pojedyncze samowole państw.

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

Jeśli tak, to dobrze. Nie chciałbym czasu letniego w okresie zimowym. Jeśli by mieli wprowadzić całoroczny czas, to najlepiej zimowy.
Ale w takim wypadku musieliby dostosować ten automatyczny zegar stosowany w stacjach pogody, nie?

chochlik
Gość
chochlik

Ze stacjami jest akurat mały problem, bo przynajmniej część z nich (np. wh2080) ma możliwość ustawiania strefy czasowej – przy całorocznym czasie letnim wystarczy że zimą zmieniłbyś strefę na +1h, zamiast standardowej 0, a na początku czasu letniego taką zmianę należałoby usunąć.

alewis27
Gość
alewis27

Czasu letniego nie zniesiesz ale można zmienić strefę czasową. Czyli zimą mieć czas letni a latem ten z zachodniej Rosji.

Darek B.
Gość
Darek B.

Bałtyk nieźle szaleje, a będzie wg prognoz jeszcze gorzej. Na Żuławach podtopienia raczej nieuniknione. Link do kamery w Stegnie:
https://stegna-plaza.webcamera.pl/

grzeg8
Gość
grzeg8

To kamera czy przeróbka? – Jakoś nie chce mi się wierzyć że Ci ludzie chodzą po plaży( Jedna większa fala i do wtorku nikt by ich nie znalazł)

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

Prawdziwa kamera i prawdziwi ludzie. To zresztą nie jest jeszcze takie niebezpieczne bo fala przy końcu plaży traci już energię. Wychowałem się nad morzem to wiem kiedy tam naprawdę nie wchodzić. Zresztą największe fale przy których chodziłem po plaży były na południowym wybrzeżu Australii (Great Ocean Road). Ale jeśli się zachowało odpowiedni dystans to było bezpiecznie.

Natomiast nie radziłbym się bawić jak ta młodzież z Hawajów:

https://www.youtube.com/watch?v=4nuzUOuYEjs

zaciekawiony
Gość

Czasem zdarza się fala nieco większa i wtedy może być niebezpiecznie

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

W wypadku turystów możesz mieć rację. Na tym filmie z Hawajów osoba, którą ratują skuterem wodnym też podobno była turystą. Próbował robić to co miejscowe nastolatki, tylko nieco za bardzo na lewo, gdzie istnieje prąd zwrotny (w stronę morza). Miejscowi takie rzeczy wiedzą. Ja wiem kiedy uciekać będąc tyłem do morza – i to wcale nie przy najgłośniej załamujących się falach (te są akurat niegroźne).

zaciekawiony
Gość

A w Grzybowie przed kamerą popisuje się windsurfer:
https://grzybowo.webcamera.pl/

chochlik
Gość
chochlik

To kitesurfing i jest tam ich przynajmniej kilku. Dla nich to idealne warunki. Byli nawet tacy co w czasie Irmy kite uprawiali na plażach Florydy, przy wietrze ponad 100 km/h.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Listopadowe babie lato? Hmm… Na portalu TP dzisiejszą 16-dniówkę rozpoczynają komentarzem: „Dobra wiadomość jest taka, że w pierwszej połowie listopada zimy nie widać. Prognozy wskazują na utrzymywanie się podwyższonych temperatur, które w najcieplejszych i najpogodniejszych dniach będą dochodzić do niemal 15 stopni. Możemy więc liczyć na BABIE LATO w wydaniu listopadowym.” http://www.twojapogoda.pl/wiadomosc/2017-10-29/prognoza-16-dniowa-jaka-bedzie-pierwsza-polowa-listopada/ >>> OK, ostatnie prognozy na początek listopada są względnie optymistyczne – zwłaszcza w zestawieniu z sytuacją obecną. Nie zanosi się bowiem na kolejne głębokie niże, gwałtowne zmiany ciśnienia, wichury, silne opady, czy wejście konkretniejszej zimy. Ale jednak termin „babie lato”, nawet z dopiskiem „listopadowe” uważam za bezpodstawne. Po… Czytaj więcej »

zaciekawiony
Gość

Biorąc po uwagę trafność modeli sensowniejsze jest pytanie – po co prognozy 16 dniowe?

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

Dokładnie! Ta moda zaczęła się gdy tak długie prognozy z GFS stały się dostępne. TVN rysował wtedy naprawdę wykresy na 16 dni i oczywiście nic się nigdy nie sprawdzało. Trochę już poszli po rozum do głowy bo piszą o 16 dniach a pokazują tyle ile jeszcze ma jakiś sens:

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

Ten screen to tylko obrazek tytułowy, bo gdy się na niego kliknie to się pokazuje cała prognoza –

https://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/prognoza,45/pogoda-na-16-dni-arktyczne-zimno-w-drodze-do-polski,244960,1,0.html

Poza tym – 10 stopni na plusie (w uśrednieniu) to arktyczne zimno? Bez przesady.

Finrod
Gość
Finrod

Nie wiem gdzie oni widzą te 15*C, bo ja widzę z trudem osiągane 10*C.

Ert
Gość
Ert

A ja mam takie pytanie związku z tematem i obecną pogodą. Czy jest szansa, że wreszcie przestanie padać na chociaż tydzień-dwa? Sytuacja na polach, w ogrodach i łąkach jest katastroficzna, woda przynajmniej u mnie na Kujawach stoi na polach i nie ma gdzie już zejść, bo ziemia nie przyjmuje wody i też nikt o tym nie pisze.

Ert
Gość
Ert

Jeszcze dodam, że u mnie na Kujawach przez ostatnie dwa dni spadła miesięczna norma deszczu

Daniel
Gość
Daniel

Czemu marudzisz? Przecież to dzięki twojej ukochanej strefówce. To chyba powinieneś się cieszyć? Sam pisałeś, że chciałbyś, żeby ona była na stałe.

Ert
Gość
Ert

Niby tak, ale na północy Polski leje praktycznie od lipca z małymi przerwami w sierpniu i to niezależnie od tego czy strefówka działała czy nie. Jestem ciekawy jaka pogoda będzie za tydzien, gdy wskaźnik NAO pójdzie do góry po raz pierwszy od wielu tygodni.

realista
Gość
realista

A w czasie blokad to pewnie niebiosa zakręcają kurki z wodą.
Nie ma reguły i tyle. W czasie blokad występowały prawie wszystkie powodzie i takie są cudowne.

realista
Gość
realista

@ ArkticHaze, ja wymiękłem, wychodzę z dyskusji o cyrkulacji, bo do niczego nie doprowadzi.Wyjdzie znów, że ogon myrda psem.

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

To nie jest strefówka!!!

realista
Gość
realista

A co Twoim zdaniem, przy jecie sunącym na obszarze 5-6 tys km z prędkością od 200 do ponad 300km na godzinę i ciągnącego się nie przerwanie od Kanady aż po Ural??????????
@ ArcticHaze wklejał juz mape jeta i trajektorii wstecznych, czego nie możecie zrozumieć. Już około poniedziałku mówiłem kilku osobom, ze będzie ostro, bo pojawia się w prognozach silny jet nad Kanadą.

zaciekawiony
Gość

Cyrkulacja południowa pojawia się wtedy, gdy znajdziemy się na dłużej po jednej ze stron frontu polarnego – gdy po północnej to mamy „spływ arktycznego powietrza” a gdy po południowej w czasie układu omega to mamy „napływ powietrza zwrotnikowego”.

Teraz znaleźliśmy się dokładnie na linii frontu i napływa do nas wilgotne powietrze znad atlantyku, a mijające nas niże nie są zatrzymane żadną blokadą tylko uparcie wędrują na wschód. jeśli to nie cyrkulacja zachodnia, to co nią jest?

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

@zaciekawiony

O, z taką definicją bym się zgodził. Z tym, ze element przerwania prądu strumieniowego (dawniej się mówiło „frontu polarnego”) też ma znaczenie bo w takich wypadkach powietrze „polarne” (to z tego samego starego nazewnictwa co front polarny) może spływać daleko na południe, a „zwrotnikowe” na północ.

chochlik
Gość
chochlik

Cyrkulacja zachodnia jest wtedy kiedy jet jest ułożony w miarę równoleżnikowo, kiedy meandruje mamy cyrkulację południkową. To prosta zależność. Nie potrzeba do tego trwałej blokady.
comment image

chochlik
Gość
chochlik

Tak przykładowo wygląda cyrkulacja strefowa:
http://www.meteociel.fr/modeles/ecmwf/runs/2017102900/EDM1-144.GIF?29-12
A taką sytuację mamy obecnie:
http://www.meteociel.fr/modeles/ecmwf/runs/2017102900/EDM1-0.GIF?29-12
I jeszcze dzisiejszy komentarz redaktora Henryka Piwkowskiego z ICM:

Dzisiejsza mapa pola ciśnienia pokazuje Wyż Azorski przesunięty pod Biskaje i Irlandię z klinem sięgającym w rejon Islandii, nad Bałtykiem mamy dwa ośrodki niżowe z trzecim na dalekiej północy. Dopiero obraz satelitarny (https://pl.sat24.com/pl/eu/km) stawia przysłowiową kropkę nad i: tak wygląda południkowa wymiana mas powietrza.

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

To zależy czy mówimy o fizyce czy o czymś innym. W sensie fizycznym to przechodzi nad nami silna cyrkulacja strefowa, w istocie rdzeń tej cyrkulacji.

A jak zaczynamy definiować cyrkulację jako kierunek napływu (tak bardziej geograficznie) to zaraz zaczyna się dyskusja w jakiej skali przestrzennej, a co jak kierunek jest NE czy NW itd. itp. Tzn. można tak do końca świata, a i tak absolutnie nic z tego nie wyniknie.

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

A gdzie dokładniej mieszkasz?

Ert
Gość
Ert

Czhyli dobrze mówiłem? Mamy teraz wymiane południkową, stąd te rozne pogodowe „atrakcje”.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

@Ert Ja również przyłączam się do tego pytania – kiedy w końcu przestanie padać na okres co najmniej 1 tygodnia? Tak ekstremalnie wilgotnej jesieni to chyba nie było od dawna – nie dość, że wrzesień wyrobił miejscami normę opadów za całą meteorologiczną jesień, to jeszcze październik kontynuuje niechlubny trend wrzesień w nadmiarze i intensywności opadów oraz przewadze całkowitego i dużego zachmurzenia. Tegoroczny października w północnej Polsce jest skrajnie wilgotny. W Lęborku (Pomorskie) od początku października spadło 188, 3 mm deszczu -więcej niż wrześniu (105, 8 mm). W Elblągu do tej pory w październiku spadło 148, 7 mm deszczu (!), w… Czytaj więcej »

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Kolejne miasta z przekroczeniem 100 mm deszczu w październiku to Suwałki (116, 9 mm), Darłówek (108, 5 mm) Białystok (102, 4 mm), Toruń (106, 4mm )

oliver57
Gość
oliver57

U mnie (Ruda śląska)100 mm opadu w październiku nie będzie bo do dzisiaj godz. 16:00 jest równe 70mm (średnia dla października w Katowicach to 46mm) Dzisiaj od godz. 00:00 do 16:00 spadło16mm wody. Wrzesień17 to w Katowicach 189mm a Ruda Śląska 141mm ( mój amatorski deszczomierz). Średnia września w Katowicach to 64mm . Trzeba jednak przypomnieć ,że w Katowicach i sąsiednich miastach od maja do sierpnia 2017 opady były zdecydowanie poniżej średniej .Katowice :maj 32mm (śr 78) ; czerwiec 33 (śr.85): lipiec 46 (śr.98); sierpień 53mm (śr.78). W regionie Katowic suma za 10 miesięcy będzie w normie ,ale są opady… Czytaj więcej »

Morze
Gość
Morze

Cewice 201,5 mm

po za tym
Miastko 159,6 mm,
Niezabyszewo 148,4 mm,
Kościerzyna 148,2 mm,
Wejherowo 121,2 mm,
Łeba 120,3 mm

dane bez dnia dzisiejszego, a dopadało około 5 mm.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

@Morze
Masakra. Współczuję. A w porównaniu z wrześniem to więcej czy mniej?

Morze
Gość
Morze

Więcej, w wrześniu sumy miesięczne nie przekroczyły 120 mm.

Marcin D
Gość
Marcin D

U mnie stacja Davis pokazuje za październik 206 mm(!). Rzeka Drawa wylewa, ale opady były punktowe, więc poziom zacznie niedługo opadać. Sąsiedzi pompują wodę z piwnic. Na radarze wczoraj było widać jak opady szły pasami oczywiście głównie nad moją miejscowością. Suma roczna to 918mm.

grzeg8
Gość
grzeg8

To zadam pytanie ( może ktos studiował geografie albo wie ) co sprawia że wykształca się plaża? – Czy przy gwałtownym wzroście poziomu mórz plaże mogą przetrwać(może nie w tym samym miejscu) ?

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

Nie studiowałem geografii ale coś niecoś o tym słuchałem i czytałem. Wiem, że piasek na plażach pochodzi z materiału skalnego rozdrobnionego przez rzeki i strumienie i niesionego wzdłuż brzegu przez prądy. To jest prawdą na każdym brzegu ale w Polsce jest inaczej (wreszcie w czymś się naprawdę różnimy!) W Polsce mamy o tyle łatwiej z piaskiem, ze wielokrotne epoki lodowe naniosły grubą jego warstwę ze Skandynawii na całe Pomorze. Dlatego dodatkowym źródłem jest erozja brzegu, szczególnie klifów na zachodnim wybrzeżu, a prąd roznosi piasek wzdłuż brzegu na wschód, aż do Półwyspu Helskiego. Sztormy rozmywają plaże ale też dodają piasku do… Czytaj więcej »

Finrod
Gość
Finrod

Lądolód z ostatniego glacjału sprawił, że na jego południowej granicy są ogromne i liczne złoża piasku. Ostatnio czytałem, że piasku zaczyna nam na Ziemi brakować, więc kto wie jak to będzie za kilkadziesiąt lat.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

To na zachodzie bardzo mocno powiało – nawet silniej niż 5 października podczas przejściu niżu wtórnego „Xawier”. Mam pytanie – kiedy apogeum silnego wiatru na wschodzie (jeżeli w ogóle) i jakiego rodzaju opadów można się spodziewać podczas podczas przechodzenia kolejnego w tym październiku niżu wtórnego „Grzegorz” – konwekcyjnego czy wieloskalowego (czy jednego i drugiego)? Z góry dziękuje.

rafanox
Gość
rafanox

Ja mam swoją propozycję. W zakładce poltemp mamy wyliczaną miesięczną anomalię temperatury do danego dnia, czy można do tego dodać anomalię opadów?
Pytam bo uważam że opady traktowane są po macoszemu, jaki jest tego powód?
Czy wynika to z większej trudności przedstawienia anomalii opadu dzień po dniu?

zaciekawiony
Gość

Jeśli to nie błąd pomiaru, to na Śnieżce dmuchnęło niedawno maksymalnie 68 m/s. Widać po wykresach że są problemy z pomiarami. Wrażenie robi też podana przez obserwatora średnia prędkość z południa 42 m/s
http://monitor.pogodynka.pl/#station/meteo/350150510

rad
Gość
rad

Wiało naprawdę mocno – Xawier w lubuskim (południowa-zachodnia części) był wg mnie znacznie słabszy. Z dachu w nowym domu – robionego naprawdę solidnie zerwało mi kilka dachówek. Beczkę pełną wody porwało jak piórko, wspomnę o architekturze ogrodowej (m.in solidny stół połamany), byłem naprawdę w szoku jak to zobaczyłem. Fakt, że mieszkam od samego pola, jednak takiego ekstremalnego zjawiska jednak nie widziałem.

grzeg8
Gość
grzeg8

Nie wiem czy porównanie za pomoca strat aż tak pokrywa się z siłą wiatru – dużo zależy też od lokalnego kierunku, czy porywy są w regularnych odstepach czasu oraz co porwie wiatr po drodze

realista
Gość
realista

Tutaj przykład na blokadę cyrkulacji, listopad 2010.
http://www1.wetter3.de/Archiv/GFS/2010112200_1.gif
A teraz to wygląda tak, widzicie różnice??
http://www1.wetter3.de/Archiv/GFS/2017102700_1.gif

realista
Gość
realista

Pod koniec listopada 2010 było jeszcze lepiej, to klasyczne zablokowanie, grzbiet az nad Grenlandię i dolina w Morze Śródziemne.
http://www1.wetter3.de/Archiv/GFS/2010112600_1.gif

Jet wyglądał tak
http://www1.wetter3.de/Archiv/GFS/2010112600_38.gif
W piątek tak się to prezentowało http://www1.wetter3.de/Archiv/GFS/2017102712_38.gif, teraz widzicie różnice?

realista
Gość
realista

A tu przykład tego kiedy front polarny został wyparty bardzo daleko na południe i paradoks nie widać blokady.
@ ArkticHaze, to chyba przykład bardzo obniżonej cyrkulacji strefowej
http://www1.wetter3.de/Archiv/GFS_Global/2013032706_1_nh.gif
I jeszcze trasa Jeta.
http://www1.wetter3.de/Archiv/GFS/2013032618_38.gif

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

@realista Ojej. Trudny przypadek. Wszystko zależy od definicji. Nad Morzem Śródziemnym mieli strefową cyrkulację, że ho, ho. Ale czy my mieliśmy? Tytus by powiedział, że to jednak strefówka bo prąd strumieniowy jest w jednym kawałku. Ja nie jestem aż tak radykalny i bym powiedział, że ze względu oddalenie od prądu strumieniowego i kierunek napływu (nie ten końcowy ze wschodu ale kilkudniowa trajektoria wsteczna) jest to jednak w tym rejonie Europy bardziej południkowa niż strefowa cyrkulacja. Ale na pograniczu obu, bo prawdziwa południkowa przyjeżdża do nas z „góry” wokół wyżu nad Skandynawią i północną Rosją, nie niżu atlantyckiego. [EDIT. Chociaż to… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

A może należałoby powiedzieć, że w szerszym ujęciu mamy teraz silną cyrkulację okołobiegunową (silny jet-stream), ale w naszym obszarze synoptycznym aktualnie ze sporą składową N (wyraźny meander)…?

Na pewno sytuacja nie jest tak jednoznaczna do oceny jak przy permanentnie i wyraźnie dodatnim NAO/AO lub, dla odmiany, przy permanentnie i wyraźnie ujemnym NAO/AO.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Dodajmy, że synoptycy IMGW uznali docelową masę za ostatnim frontem chłodnym jako arktyczną (PA) – choć zapewne mieli na myśli arktyczną morską (PAm).

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Temperatura w Warszawie już blisko 4°C i cały czas spada. Odczuwalnie jednak, z uwagi na silny wiatr (przeciętnie ok. 10 m/s), jest pewnie z 10-15 st. chłodniej…

Większość modeli rokuje najniższe Tmin w W-wie, podczas tego ochłodzenia, ok. +1°C. Jeżeli jednak w nocy – zwłaszcza tej kolejnej, tzn. 30/31.10 – się rozpogodzi, to pierwszy tej jesieni przymrozek jest tu bardzo prawdopodobny (podobnie jak w sporej części kraju).

alewis27
Gość
alewis27

Nie przesadzaj, odczuwalna nie wynosi -10*C. Przy dodatniej temperaturze wind chill nie jest aż tak dramatyczny. Przy 4*C i 10 m/s odczuwalna będzie w granicach 0*C, może minimalnie poniżej.

martin87
Gość
martin87
Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

Już wrzucałem tu info o tej konferencji. Coś tam o niej wiem ?

PS. Rejestracja już tylko do jutra, gdyby ktoś się wybierał!

Darek B.
Gość
Darek B.

Chyba mi się upiekło. „Cyklon” w okolicach Tarnobrzega okazał się raczej zwykłą jesienną szarugą, z silnym chwilami wiatrem. Na pobliskiej stacji w Chorzelowie porywy wiatru nie przekroczyły 20m/s.

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

Tak dziś wyglądało w Altonie, dzielnicy Hamburga:

Efekt tzw. „cofki” na Łabie.

Źródło: https://twitter.com/HinnerkHaardt (polecam też drugie dzisiejsze zdjęcie)

grzeg8
Gość
grzeg8

I w tym przypadku widać jak nieznaczacy jest wzrost poziomu światowych oceanów – każdy kolejny wzrost to zalane kolejne obszary – A co jeśli prognozy się sprawsza i do końca wieku poziom mórz podniesie sie od 1 do 3 m? – przeniesiemy miasta nadmorskie?( w niektórych prognozach nawet 4-6m)

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

Jak się nazywał w końcu ten orkan? Grzegorz, Grischa czy Herwart?

http://www.met.fu-berlin.de/de/wetter/maps/Prognose_20171028.gif

realista
Gość
realista

Nazywał się głębokim niżem, ewentualnie wtórny.

chochlik
Gość
chochlik

To był Herwart. Grischa to na polskie Grzegorz.

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

To dlaczego wszędzie piszą, że to był Grzegorz?

adek
Gość
adek

Jestem ciekaw czy listopad będzie kolejnym bardzo mokrym miesiącem z rzędu…wszystko na to wskazuje że tak. Zapewne w tym miesiącu będziemy mieli też trwalszy incydent zimowy, w tamtym roku wszystko zaczęło się 9 listopada, w tym roku chyba później, wszystko zależy od zmienności prognoz.

mottus
Gość
mottus

3 rzeczy warte podkreślenia:
1)Dzisiaj mój ciśnieniomierz wskazał około 972 hPa, nie wiem czy to nie jest najniższe ciśnienie w historii pomiaròw w moim regionie, do ogòlnopolskiego rekordu dużo nie brakowało.
2)Suma roczna opadòw dla Białegostoku to już około 771l\m2, mało brakuje do rekordu z 2010 – 851 l\m2.
3)Mało też brakuje, żeby pierwszy raz od 1973 roku w Białymstoku tmin nie spadła poniżej 0 przez cały październik. Kluczowa będzie następna noc.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

To co napisałeś w punkcie 3. to w dużym stopniu też przez duże zachmurzenie i przeważnie „niżową” aurę.

Bianka
Gość
Bianka

Rok 2010 pomimo nadmiaru opadów był jednak bardziej słoneczny . Anomalia na plus była niemal w całej Polsce. W tym roku może jedynie południe będzie miało nadmiar słońca a północ pew ie na minusie.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Rok 2010 pokazuje, że nie ma reguł, czy częściej pogodnie jest przy silniejszej strefówce, czy słabszej (w tym blokadach).

zdzichu
Gość
zdzichu

A było kilka dni ładnej pogody w październiku (powyżej 20 stopni C), ale niektórzy tutaj mówili, że źle im by było gdyby taka pogoda utrzymywała się cały rok (a teraz niestety same straty; pieniędzy, energii, zdrowia …. , taka niżowa jesień i zima to beznadziejny i bezużyteczny twór natury)

oliver57
Gość
oliver57

Przez cały rok pogoda z temperaturami maksymalnymi powyżej 20 stopni ,słonecznie i bez opadów panuje na Saharze oraz innych pustyniach. Woda jest do życia niezbędna. Straty powodują głównie bardzo silne wiatry w czasie przechodzenia głębokich niżów (orkanów) Długo obserwuję pogodę i po bardzo mokrym roku ,jaki obecnie mamy w dużej części Polski (głównie jej północna część), czekają nas wkrótce bardzo suche , dłuższe okresy w pogodzie. Trzeba brać pod uwagę średnie sumy opadów z co najmniej kolejnych 15 lat bo jeden mokry rok o niczym nie świadczy ,a oczekiwanie stałej suchej i słonecznej pogody jest dosyć nieodpowiedzialne. Mamy do czynienia… Czytaj więcej »

Patryk
Gość
Patryk

Jak mam być szczery nie chciałbym żeby cały rok było 20 stopni czy żeby cały rok było lato Taka pogoda jest nudna lepiej jest teraz pory roku się zmieniają najmniej jest oczywiście prawdziwej zimy przez co bardzo ubolewam Każda pora roku ma swój urok

Niestety zmiany klimatu prowadzą to tego że mamy tylko 2 pory roku lato i jesień

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Przy czym jesień robi się najdłuższą porą roku – niestety w większym stopniu już ta bezbarwna i/lub ponura jesień…

Daniel
Gość
Daniel

W Katowicach dziś sypał śnieg(z deszczem, z krupą) z konwekcji, nawet się zabieliło na moment :)

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

W dyskusji o cyrkulacji strefowej/południkowej zapomnieiśmy zadać najważniejszego pytania: do czego ona ma w ogóle służyć. Bo jeśli do stwierdzenia z której strony wieje, to są lepsze wskaźniki, jak na przykład… kierunek wiatru w stopniach. Moim zdaniem (i chyba większości ludzi którzy używają tych określeń w artykułach naukowych) to tak naprawdę opis stanu ogólnej cyrkulacji poza-tropikalnej półkuli północnej, a przynajmniej jej sektora „atlantycko–europejskiego”. I absolutnie nie należy tego używać lokalnie, w co dałem się niestety wciągnąć. Dlatego obecnej sytuacji (spływu wprost z Arktyki) nie będę w ogóle w ten sposób nazywał. Po prostu jest to spływ z Arktyki i już:… Czytaj więcej »

realista
Gość
realista

Już o tym pisałem, prawie wszyscy na tym blogu patrzą na swoje podwórko, a Bardzo często zmiany w Ameryce dają zimę w Polsce. Gdy tam osłabnie przepływ lub zostanie przerwany, wtedy nad Europą ma szanse rozbudować się wyż w zimnym powietrzu, które napłynie za ostatnim niżem.

chochlik
Gość
chochlik

W momencie kiedy na mapie synoptycznej do mniej więcej 1/3 powierzchni Europy widać napływ PA trudno mówić tylko o „własnym podwórku”.

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

Tak, ale problem w tym, że coraz bardziej widzę, że cyrkulacje „strefowa” i „południkowa” to nie są dobrze zdefiniowane terminy (każdy rozumie przez nie co innego), dlatego lepiej ich nie używać.

Bo czy ona jest w ogóle potrzebna aby powiedzieć, że do sporej części Europy napływa powietrze z Arktyki? Moim zdaniem nie.

Jeszcze jeden problem z „cyrkulacją południkową” jest taki, że to zasadniczo jedynie osłabienie strefowej, tzn. wrzuca się tu w jeden worek napływy powietrza bardzo zimnego i bardzo ciepłego. A przecież to sytuacje wręcz dosłownie odwrotne. Więc po co w ogóle taka kategoria?

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

Poszukałem trochę jak się używa tych terminów w literaturze naukowej. Wniosek: rzadko i w różnym sensie (jak podejrzewałem). Przykład z naszych okolic. Autorzy tego artykułu o klimacie Skandynawii w holocenie https://www.clim-past.net/6/49/2010/cp-6-49-2010.pdf ewidentnie używają strefową i południkowa cyrkulację jako synonim… niżowej i wyżowej. Wynika to z tego, że badają proxy opadów letnich ale wnioski ubierają (niepotrzebnie) w terminologię tych cyrkulacji. Czyli (jeśli ich dobrze rozumiem) jeśli jest niż atlantycki to cyrkulacja jest strefowa nawet gdy wieje z północy (jak dziś), a jeśli jest wyż to cyrkulacja jest południowa nawet jeśli… wieje ze wschodu. To ostatnie to już niezły odjazd (chociaż zgodny… Czytaj więcej »

chochlik
Gość
chochlik

Taki spływ (całe szczęście, że nie długotrwały) daje szanse poodychać dziś b. świeżym powietrzem. Jest to też dobra okazja, by przewietrzyć domy.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Na obraz całości w ogólności składają się dwa główne czynniki, tzn. siła jet-stream oraz stopień jego meandrowania. Z pewnością mamy teraz do czynienia (jeszcze przez ok. 24-48h) z silnym przepływem, ale przy sporej składowej N (czyli zapewne nie z typową „strefówką).

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

Z innej beczki. W obecnym „tragicznym” październiku mieliśmy w Polsce 19 dni z rzędu, wśród których tylko jeden (24.10) był poniżej średniej 1981-2010. A to się nie zdarza często.

realista
Gość
realista

A wszyscy grzmią ,że miesiąc tragiczny.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Chyba jednak większość docelowo gorzej oceni październik’2016. Co innego z wrześniem, który był DUŻO lepszy w roku ubiegłym – i to wcale nie tylko (głównie) w kontekście samej temperatury. Dlatego też ta jesień jak do tej pory jest niezbyt dobrze odbierana. Nie trzeba być jakimś szczególnie wnikliwym obserwatorem, ażeby zauważyć, że główne źródło gorszych nastrojów pogodowych (mowa teraz o jesieni) nie tkwi w temperaturze, lecz w zdecydowanej przewadze „niżowej” aury.

Lisi
Gość
Lisi

Tylko co to jest „miesiąc tragiczny”? Dla mnie to taki w którym liczba dni z opadami jest powyżej normy, często wieje umiarkowany lub silny wiatr i jest spore zachmurzenie (większe niż to wynosi ze średnich z ostatnich kilkunastu lat). Może jestem wyjątkiem ale dla mnie temperatura ma niewielkie znaczenie (póki nie ma mniej niż -20 albo więcej niż +35) bo wystarczy że się odpowiednio ubiorę i czuję się komfortowo. Oprócz tego przy dużym zachmurzeniu często w dzień jest chłodno, w nocy ciepło i mimo niezbyt wysokich Tmax mamy ciepły miesiąc. Inna sytuacja – jeden dzień z anomalią +10, cztery dni… Czytaj więcej »

Lisi
Gość
Lisi

Miałem napisać „mamy średnią +0,4” oczywiście.

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

@Lisi

Ja ironizuję bo zdaję sobie sprawę z tego, ze u nas każdy miesiąc będzie tragiczny, przynajmniej dla części wypowiadających się. Mamy narodową tendencję do narzekania i nic na to nie poradzimy.

Dla mnie pogoda (a nawet bardziej klimat) to temat do badań, a nie do ocen estetycznych czy moralnych.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

@Lisi
Tegoroczny październik jest już miejscami ekstremalnie wilgotny m.in. na Pomorzu gdzie spadło 150-200 mm deszczu przy normie 70 mm. Przyniósł sporo dni pochmurnych i deszczowych w I i III dekadzie tylko w II dekadzie było więcej. Również tegoroczny październik jest bardzo wietrzny. Wszystko to ma wpływ na odczucie temperatury.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

@Artic Haze, @realista
A czemu panowie pomijają kwestię niskiego usłonecznienia i sporej ilości opadów w tegorocznym październiku (co ma wpływ na odczucie temperatury) a tylko skupiają się na średniej temperaturze?

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

@Zbigniew W moim wypadku przyczyna jest bardzo prosta. Ja zawodowo nie pracuję na aktualnych danych meteorologicznych z Polski więc po prostu nie mam ich pod ręką. Druga, może nawet ważniejsza przyczyna jest taka, ze ja w dane usłonecznienia z Polskich stacji nie bardzo wierzę. Już na pewno nie w homogeniczność serii historycznych (przyrządy się zmieniały, a nikt nie zadbał o inter-kalibrację). Dlatego lepiej nie liczyć z tego trendów ani nie robić porównań z innymi dekadami. Z danymi o opadach jest lepiej ale i tak gorzej niż z temperaturami. Jak się słucha meteorologów z IMGW opowiadających np. o wpływie liści i… Czytaj więcej »

chochlik
Gość
chochlik

Warto spojrzeć na dzisiejszy poranny ECM – gdyby się zrealizował mielibyśmy szansę na kilka dni ładnej (przeważnie słonecznej) jesieni, przy południowym wietrze i napływie powietrza z dalekiego południa:
http://www.meteociel.fr/modeles/ecmwf/runs/2017103000/ECM4-216.GIF?30-12

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Jeszcze coś o cyrkulacji… „Jak różne są masy powietrza w obu układach barycznych możemy stwierdzić na podstawie pionowych sondaży atmosfery (diagramów aerologicznych). I tak np. sondaż z Castor Bay (Północna Irlandia), w centrum wyżu weather.uwyo.edu/cgi-bin/sounding… pokazuje, że tropopauza zalega na wysokości ok. 13 km, co jest charakterystyczne dla ciepłej masy powietrza pochodzenia zwrotnikowego morskiego, natomiast sondaż w rejonie Warszawy weather.uwyo.edu/cgi-bin/sounding… wykazuje tropopauzę na wysokości ok. 7 km, charakterystyczną dla mas powietrza pochodzenia arktycznego morskiego.” >>> Irlandia i Polska położone są mniej więcej na podobnej szerokości geograficznej. Tak duża różnica pokazuje, że ruch strefowy jest ewidentnie mocno zaburzony – pomimo dość… Czytaj więcej »

chochlik
Gość
chochlik

Wystarczy spojrzeć na dzisiejszą mapę ThetaE850 i widać dokładnie jak duża część Europy jest pod wpływem zimnych mas powietrza z północy, które sięgają aż po Grecję:
http://modeles.meteociel.fr/modeles/gfs/runs/2017103000/gfs-6-6.png?0

Ert
Gość
Ert

Lucas, masz pewnie mnie na myśli. Fakt, środa i czwartek będą jeszcze brzydkie, ale potem chyba czeka nas powrót złotej jesieni i to w wersji suchej. I co Ty na to? :P

Tytus
Gość
Tytus

” Irlandia i Polska położone są mniej więcej na podobnej szerokości geograficznej. Tak duża różnica pokazuje, że ruch strefowy jest ewidentnie mocno zaburzony – pomimo dość szybkiego przepływu (jet-stream)”
Dla mnie „na oko” to odwracanie kota ogonem
Bo jak popatrzymy na „falowanie” górnej powierzchni troposfery jak to wyżej
opisałeś to sam już nie wiem czy Jet przypadkiem nie jest surferem na stoku fal…
Ale co powoduje to falowanie – oto jest pytanie :-)

Tytus
Gość
Tytus

Czy Ktoś widział GFS-a od kuchni tzn. matematykę jego odwzorowania ?
Dobrze liczy fale planetarne , jakie dane czy składniki mają na to największy wpływ?

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

@Tytus

Chyba ta prezentacja odpowie na Twoje pytanie:
http://www.wpc.ncep.noaa.gov/hmt/WavePackets.ppt

Nie ma tu „flaków” GFS ale jest porównanie jak je przewiduje GFS w porównaniu do ECMWF (zwanego w przezentacji „EC”).

W skrócie: GFS przegrywa.

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

@Tytus

Oczywiście fale planetarne (Rossby’ego) ale tak daleko jeszcze nie doszedłem w popularyzacji osiągnięć współczesnej meteorologii ?

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

@Ert
Pożyjemy, zobaczymy. Na razie, w zakresie wiarygodnych prognoz, co najmniej 3 pierwsze listopadowe dni będą pochmurne i mokre (przy już dodatnim NAO).

@Tytus
No chyba jednak „odwracają kota ogonem” głównie Ci, którzy twierdzą jakoby sytuacja była teraz (mowa o dniach 28-31.10) znamienna dla cyrkulacji typowo W.

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

@Lucas wawa To wszystko oznacza po prostu że Polska i Irlandia są po przeciwnych stronach prądu strumieniowego, i że kontrast termiczny powietrza po obu jego stronach jest obecnie bardzo duży. Całym sensem „norweskiej” klasyfikacji mas powietrza wprowadzonej przez Bergerona było rozróżnienie mas po obu stronach „frontu polarnego” (czyli zasadniczo prądu strumieniowego). A, ze Bergeron, skądinąd słusznie, proponował jeszcze istnienie frontu arktycznego to dodał jeszcze masy arktyczne. Istnieje on ale we fragmentach co powoduje w praktyce trudność rozdzielenia co jest „polarne” a co „arktyczne”. Podobnie masy „równikowe” zostały wprowadzone przez istnienie sub-tropikalnego prądu strumieniowego, ale on występuje głównie w górnej troposferze… Czytaj więcej »

alewis27
Gość
alewis27

U mnie wczoraj i dzisiaj pizga już konkretnie (temperatury około i poniżej 5*C) przy silnym wietrze wiejącym z prędkościami 8 – 12 m/s (w porywach do 20 m/s). Do niedawna październik był miesiącem w normie opadowej, jednak przez ostatnie 3 dni spadło ponad 30 mm deszczu, ostatecznie miesiąc będzie 60-70% powyżej normy opadowej. Jest brzydko i zimno ale na szczęście nie widać jeszcze perspektyw na pojawienie się warunków zimowych (poza niedużymi przymrozkami w nocy). Ba, w prognozach na dalszy okres jest duże ocieplenie i poprawa pogody. W I połowie listopada temperatury z zakresu 10-18 za dnia przy pogodnym niebie nie… Czytaj więcej »

Lisi
Gość
Lisi

Być może źle trafiłeś – we Wrocławiu przed chwilą padało coś co wyglądało jak śnieg.

LeszekM
Gość
LeszekM

To BYŁ śnieg, za jakiś czas dojdzie do Was, hen tam, w stolicy Śląska, kolejna porcja białego. Temperatura na szczęście nie pozwala na powstanie pokrywy.

LeszekM
Gość
LeszekM

Dojdzie oczywiście z północnych rubieży Nieder Schlesien, a konkretnie von Militsch Kreis:) Obie komórki niosą także porywy ok. 60-70 km/h. Pierwsza z nich (parę minut po dwunastej) dała opad krupy.

Lisi
Gość
Lisi

Tak, padał raz śnieg, raz deszcz. Stacja meteo na lotnisku (oddalona w linii prostej ode mnie o 9km) zanotowała tylko deszcz czyli oficjalnie „śnieg nie padał” :)

Póki co pogoda marcowa.

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

Pogoda marcowa? Czyli many przedwiośnie. Niedługo wiosna!

LeszekM
Gość
LeszekM

A jednak niespodzianka – nie pada nic, ino wiuwa (niech se wiuwa). Fani konwekcji mają dziś ładne widoczki – mówiąc w młodzieżowym slangu – te chmurki mają parcie na szkło, prosząc się o słitfocie.
@AH – przeżylimy Cyryla, przeżylimy Ksawerów dwóch, przeżylimy Griszkę – przeżyjemy wiosnę w listopadzie (azali to marcopad?)
Pamiętamy przeca takie listopady, o jakich nawet dzisiejszym podkloszowym członkom pokolenia „najntins” nawet się nie śniły. Ostatni zimowy 1 listopada pamiętam u siebie bodajże 1995 (albo 1998)? – Krawężniki trzeba było pokonywać skokiem wzwyż, niczym Artur Partyka – takie zaspy pługi usypały. Te obecne „ataki” zimy to ledwie żłobek, najwyżej przedszkole.

Ert
Gość
Ert

A dzisiaj i jutro na Kujawach według pogodynek miało juz nie padać, ale bez chwilowego deszczu ze śniegiem! się niestety jednak nie obeszło. Przy ujemnym NAO większośc prognoz można sobie schować do szafy. Chyba nie doczekam sie dnia bez opadów.

Ert
Gość
Ert

Dodatkowo dodam, że przy silnym wietrze temperatura odczuwalna jest na poziomie -5 stopni

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Przecież przy ujemnym NAO też możemy mieć sucho – przykład: październik 2010 r.

alewis27
Gość
alewis27

Teee no faktycznie, śnieg! O 13:00 padał taki bardziej grad, były na parapecie lodowe grudki, ale teraz pada ewidentny śnieg z deszczem. Temperatura 4*C więc oczywiście nic się nie utrzyma. Ogimet uznał opad z 13:00 jako grad. Dla mnie to wciąż nie są warunki zimowe, bo nic się nie utrzyma. 12 X 2015 śnieg padał przy 0C i się trzymał, to było co innego. Czyli co, w tym roku przerwa od opadów stałych była od 9 V do 30 X, ledwo ponad 5.5 miesiąca… w normalnych warunkach ostatni śnieg zwykle pada do połowy marca a pierwszy – w połowie listopada.… Czytaj więcej »

Ert
Gość
Ert

A co sie dziwisz? Ten rok wyjdzie tyko nieco ponad normę, czyli delikatnie mówiąc będzie po prostu zimny, stąd tylko 5,5 miesiące przerwy między opadami śniegu.

Piotr Djaków
Użytkownik

Nie wiadomo jaki wyjdzie ten rok. Będzie to wiadomo w połowie grudnia.

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

Ten rok będzie podobny do lat 2007, 2008, 2011, 2012. Czyli będzie po prostu średnio ciepły. Zimny on na pewno nie będzie, Ert kłamie.

oliver57
Gość
oliver57

Ostatnia moja reakcja na takie posty jak Ert. Łukaszu jest tutaj kilka osób dla których średnia temperatura lekko powyżej normy ,ale z np. pochmurną i deszczową pogodą to ,,zimna piwnica” czy jakoś tak . Nawet jak uczeni ludzie : fizycy atmosfery, synoptycy, meteorolodzy… wyliczą… przedstawią wykresy, tabelki, porównania , z których jasno wynika ,ze jest na Ziemi (również w Polsce)coraz cieplej ,chociaż pogoda obfituje w ekstrema to skwitują to zdaniem ,,jest bardzo zimno a klimat ociepla się stanowczo za wolno”. Takich ludzi wśród moich znajomych tez nie brakuje i np. kila rzeczywiscie zimnych dni w maju mimo bardzo ciepłej trzeciej… Czytaj więcej »

podlasianin
Gość
podlasianin

@olivier57
A jak inaczej nazwać tą patologicznie pochmurną i ekstremalnie deszczową pogodę, z którą mamy do czynienia od 2 miesięcy?

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

Normalną Polską Jesienią, kwintesencją polskiego klimatu normalnie :>

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

Maj z temp. 15-25 to nie jest maj ciepły tylko normalny. Ty i parę innych piszących tutaj osób chcielibyście, żeby w Polsce panował klimat jak z Skandynawii, ale nic z tego. Żeby w Polsce w porze chłodnej dodatnia anomalia była uznawana przez nasze organizmy za ciepło to musiałby wynosić co najmniej 8-10 st. ponad normę. Mieszkamy w bardzo chłodnym klimacie i 1 st. ponad normę nic nie zmienia.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

@FKP
Tylko, czy oceniamy temperaturę w kontekście naszego komfortu, czy warunków klimatycznych znamiennych dla naszej planety, w tym naszej strefy klimatycznej?
Z bardziej dalekosiężnego i zarazem obiektywnego punktu widzenia prawidłowa ocena jest oczywiście ta druga.

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

Może się teraz trafić taka sytuacja jaka była w 2012 roku, kiedy pod koniec października był już śnieg, ale listopad był ciepły i bez grama śniegu.

Ert
Gość
Ert

Łukasz – nie przekręcaj moich słow, gdzie ja napisałem ze bedzie zimny? Napisałem, ze wyjdzie według statystyk jako nieco tylko ponad normę, ale w polskim klimacie jako lekko ciepły oznaczy po prostu dla większosci zimny. A jeszcze uwaga do Olivera. Ty jesteś astmatykiem, ja meteopatą i nie ukrywam tego, że liczę przede wszystkim na stabilną, bezdeszczową aurę, która w tak zimnym i deszczowym kraju jak Polska jest po prostu na wagę złota. A, że krytykuję naszą aurę to się nie dziw, bo nasz kraj ma jeden z najpaskudniejszych klimatów na ziemi.

Patryk
Gość
Patryk

Najpaskudniejszych tak ? ale i najbardziej bezpiecznych pod względem kataklizmów
Widzę że dalej kolega tego nie docenia no cóż każdy człowiek jest inny

Faktycznie np na cieplutkich Karaibach jest cudnie Wrzesień to pokazał ja jest cudnie
W Europie południowej Lato 2014 też pokazało że to istny raj na ziemi
Wyspy Pacyfiku ślicznie prócz jakiegoś tam Tajfunu Hajan też by uszły

Byle by były cieplutkie noce powyżej 25 stopni reszta jakoś się naprawi słoma na dach trochę folii i jest git :)

Ert
Gość
Ert

Patryk, wcale nie bezpieczny co pokazały lata 1997 i 2010. Zresztą i tak planuję od jakiegoś czasu przeprowadzkę do Hiszpanii. Ludzie mieszkający na południu Europy jakoś nie narzekają na klimat :).

Patryk
Gość
Patryk

Powodzie zdarzające się raz na kilkanaście lat różnią się od np sezonu cyklonów tropikalnych które są co roku Tak naprawdę nie ma miejsce na świecie gdzie jest bardzo bezpiecznie ale klimat umiarkowany jaki my mamy jest spokojny w porównaniu z innymi dodałbym jeszcze że klimat okołobiegunowy też jest spokojny

Z tą przeprowadzką myślę że to dobry pomysł :)

LeszekM
Gość
LeszekM

Z uporem maniaka będę przypominał, że adres, pod który weszliście nie zaczyna się na litery T… i P…, tylko na literę M…
Uszanujcie wartość tego bloga i nie przekomarzajcie się, niczym dzieci w piaskownicy.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

@Ert
A słyszałeś o niedawnych ulewach i powodziach np. w Bułgarii. W wielu rejonach tak zachwalanej już chociażby Europy S (z niby stabilniejszym klimatem???), takie kataklizmy zdarzają się regularnie, bo co roku – czasami nawet kilka razy w roku. I są o wiele bardziej ekspresowe, niż powodzie z jakimi mamy najczęściej do czynienia w Polsce. A i latem pożary zdarzają się tam znacznie częściej. Nie patrzymy na nasz klimat tak wybiórczo i krótkowzrocznie!:-)

Ert
Gość
Ert

Lucas – słyszałem, ale u nas trż było groźne. Na przykład wichury w sierpniu, na początku pażdziernika czy teraz i to bardzo niszczące. A jeśli mam wybierać to samo pomiędzy klimatem zimnym i ciepłym to wolę ciepły.

Patryk
Gość
Patryk

Oj Lucas o wiele wiele bardziej ekspresowe niż u nas
Materiał nie jest w przyśpieszeniu tak było na prawdę

https://www.youtube.com/watch?v=ENV_DmbdMIc

Ert miałeś kiedyś takie coś w Polsce ?

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

@Ert
Tylko, że bardziej na S ulewy, nawałnice i powodzie błyskawiczne są jeszcze silniejsze i częstsze, niż w klimacie bardziej umiarkowanym jak w Polsce.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

W Warszawie pierwsze tej jesieni opady zimowe „zaliczone”. Oczywiście o pokrywie śnieżnej nie ma mowy (na szczęście), ale jakiś symptom zbliżającej się zimy pojawił się. Co ciekawe stało się to wcześniej, niż przymrozek – który być może pojawi się jutrzejszego poranka, o ile oczywiście w nocy i o poranku będzie pogodniej.

Natomiast w pierwszych dniach listopada czeka nas aura typowo jesienna – z początku nadal częściej pochmurna i mokra, a od weekendu oby częściej sucha i bez silnego wiatru, a najlepiej jeszcze częściej pogodniejsza (choć co do tego pewności jeszcze nie mamy).

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

U mnie cały dzisiejszy dzień było słonecznie dzięki czemu opady białego ukropu mnie ominęły. Przymrozek też niemal na 100% mnie ominie.

podlasianin
Gość
podlasianin

Zazdroszczę słońca, ja już nie pamiętam, jak ono wygląda.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Ale im pogodniejsza noc, tym większe prawdopodobieństwo przymrozku – choć na razie krótkotrwałego, niewielkiego i w najbliższym czasie na razie tylko jutro, więc nawet, jeżeli by się pojawił, to nie ma co dramatyzować – zwłaszcza, że to już końcówka października.

oliver57
Gość
oliver57

W sobotę zakończyłem bardzo udany sezon grzybowy. Grzyby pojawiły sie po 10 dniowej przerwie to trzeba było sprawdzić ,,miejscówki”. Nie zawiodłem się bo grzybów 13 sztuk tylko ,ale w tym 6 dorodnych ,,świeżych” borowików ceglastoporych. Dzięki obfitym deszczom we wrześniu i umiarkowanym w Październiku , oraz nocom bez przymrozków grzybki nieźle sypnęły . Mam spory zapas i rodzina obdzielona suszem i mączką grzybową. Jak dla mnie wrzesień poza kilkoma zbyt ponurymi dniami oraz październik za wyjątkiem 3-4 dni ze zdecydowanie za silnymi wiatrami były udane. Więcej słońca oczekuje zimą na przemian z opadami śniegu co 4-5 dni.Temperatury maksymalne najlepiej około… Czytaj więcej »

LeszekM
Gość
LeszekM

Ceglastopore powiadasz? Masz wyrozumiałą kobietę w domu. Ja bym wyleciał razem z nimi, albo i wcześniej. Podobnie rzecz się ma ze zbiorem maślaka sitarza.
Co do września nie podzielam Twojego zdania, z opinią o październiku zgadzam się co do joty.

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

Mój dziadek kiedyś, dawno temu, zbierał krowiaki podwinięte, mimo iż obecnie te grzyby są uważane za śmiertelnie trujące.

LeszekM
Gość
LeszekM

Piszę z głowy, ale wydaje mi się, że olszówka (krowiak) zawiera te same związki toksyczne (na bazie amanityn lub fallotoksyn), które są charakterystyczne dla znanego wszystkim muchomora sromotnikowego. Jeśli pamięć mnie myli, proszę o poprawę.

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

@Leszek
Chyba jednak nie. Poza tym, krowiak w latach 80 był uznawany za warunkowo jadalny, a muchomor zielonawy (sromotnikowy) cały czas był uznawany za trujący.

oliver57
Gość
oliver57

Krowiak podwinięty jest grzybem trującym,ale działa trochę inaczej niż trojące muchomory bo z dużym opóźnieniem i każdy reaguje na jego spożycie inaczej. Niektórym nie szkodzi! U nmnie cała rodzina od przynajmniej 20m lat zbiera borowiki ceglastopore a maślaka sitarza nikt bo jest kiepski w smaku. Z innych ,,egzotycznych gatunków grzybów” ,które w rodzinie bliższej i dalszej a wszyscy to grzybiarze (większość też narciarzy) zbieram tylko ja a je tylko moja najbliższa rodzina ,czyli 4 osoby to :muchomor czerwonawy, gąsówka fioletowawa (naga), gołąbek wyborny, gołąbek kunowy i gołąbek winny (śledziowy). Nie zbieram opieniek bo nikomu u mnie nie smakują oraz pieczarek… Czytaj więcej »

Ash
Gość
Ash

ja jeszcze w listopadzie liczę na obfitość lejkowca dętego, który jest gęsty w naszych pomorskich lasach bukowych :)

grzeg8
Gość
grzeg8

Czego można się na blogu dowiedzieć – muchomor i to jadalny – Niesamowite( nigdy bym nawet sie nie zastanowił że może być któryś z tej rodziny jadalny)

chochlik
Gość
chochlik

@grzeg8 No nie mów? Jest wiele jadalnych muchomorów, najbardziej popularnym z nich jest muchomor rdzawobrązowy, czyli popularna świeczka lub panienka. Muchomor czerwonawy bardzo smaczny, ale radzi się je zbierać jedynie doświadczonym zbieraczom, bo tu możliwość pomyłki jest spora. Niektórzy rządni hardcorowych wrażeń (którym to popularne łysiczki nie wystarczają) zbierają też chyba najbardziej znanego muchomora czerwonego, ktory ma ponoć b. silne działanie halucynogenne, ale z tego co słyszałem trzeba umieć go dawkować – poza tym każde jego spożycie to jest szkodliwe dla wątroby i może się nawet skończyć jej ostrą niewydolnością. Niemniej przypadków by ktoś umarł od spożycia muchora czerwonego praktycznie… Czytaj więcej »

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

Muchomor mglejarka i muchomor cytrynowy też są jadalne. A najbardziej ceniony jest muchomor cesarski, ale chyba nikt go nie spotkał jeszcze w Polsce? Występuje on na ciepłym południu Europy.

zaciekawiony
Gość

W mojej okolicy rosną głównie podgrzybki (gołąbki śledziowe chyba też ale tych nie jadam), ale niedawno znalazłem miejsce z rydzami. Rosły przemieszane z mleczajem wełnianką. Próbowałem też zbierać mleczaja kamforowego, ale po wysuszeniu nie miał takiego ładnego zapachu jak to się opisuje.

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

A według najnowszych prognoz GFS, listopad może być jednym z najcieplejszych w historii. Pod warunkiem, jeśli nie przyjdzie duże ochłodzenie w jego III dekadzie w postaci mrozu i śniegu.

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

A wiadomo który listopad był najcieplejszy w historii? Nie był to przypadkiem listopad 2000?

PiotrNS
Gość
PiotrNS

Cieplejszy od listopada 2000 był listopad 1926.

podlasianin
Gość
podlasianin

W moim regionie będzie też zapewne jednym z najbardziej deszczowych w historii, gdyż końca opadów nie widać :( Na polach coraz większe bajora, jeżeli nie przestanie padać to zacznie się przelewać przez jezdnie. Czyżby w innych regionach w kraju ten rok nie był deszczowy? Jak jest na Śląsku po tym względem? To, czy listopad będzie powyżej czy poniżej normy ma u mnie marginalne znaczenie-teraz wybawieniem byłby kilkutygodniowy okres bezopadowy najlepiej z bezchmurnym niebem.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Nie zapominajmy, że wszystko co dotyczy terminu od ok. 06.11 naprzód to na razie wróżenie z fusów. Czyżbyśmy nie pamiętali np. ostatniej wiosny? Może być jak piszesz, ale i niekoniecznie. Znając życie, to przez jakiś czas będzie ciepło, a może i przejściowo ponownie bardzo ciepło – po czym kiedyś nastąpi „zwrot akcji” w kierunku bardziej zimowym. Nie mam pojęcia kiedy i na jak długo, ale wielce prawdopodobne, że w którymś tygodniu listopada lub grudnia tak się stanie.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

@Łukasz160391
Jeden z najcieplejszych listopadów w historii? Ja rzuciłem okiem i widzę temperatury 5-15 stopni, a nawet przymrozki w nocy.

zaciekawiony
Gość

Jemu chodzi o średnią miesięczną a nie rekordy temperatury maksymalnej.

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

Rekordy to kolejna rzecz, z która zawsze jestem ostrożny. Zmiany typów termometrów i klatek meteorologicznych (bezpośrednie promieniowanie słoneczne, łatwość wymiany powietrza itp.) mniej wpływają na średnią niż na temperatury ekstremalne. Są one po prostu przy brzegu zakresu stosowalności przyrządu, a w dodatku rekord jest z definicji pojedynczym pomiarem, a nie średnią (która redukuje błędy pojedynczych pomiarów do poziomu poniżej szumu statystycznego).

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

Dlatego wątpię, żeby sierpień 1807 był rekordowo ciepły. Dla mnie rekordowym sierpniem jest ten z 2015 roku.

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

Co do listopada, jego rekord w 1926 jest już bardziej prawdopodobny.

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

U mnie w Gliwicach jest już przymrozek

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

Podajcie linka do Poltempa dla lat 2018-2099. Miałem gdzieś zapisany link, ale niestety już nie działa. Oczywiście wiem, że to nie prognoza, tylko fusy ;)

zaciekawiony
Gość

Na taki termin to zapach cienia fusów.

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

@Piotr Djakow
Jest dostępny link do danych z Poltempu dla lat 2018-2099, czy po modernizacji bloga został on usunięty?
Tak poza tym, jak nazywać te „przyszłościowe” dane? Reanalizą, rekonstrukcją?

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Już widać, że tej nocy (30/31.10) będzie chłodniej, niż wynika to z tych średnich prognoz dla Warszawy: http://www.mojapogoda.com/prognozy-ensemble.html Jak widać zbieżność właściwie wszystkich wiązek jest na poziomie Tmin ok. +2°C, podczas gdy tyle mieliśmy już o godz. 22., a do najchłodniejszego momentu wtorkowego poranka pozostało jeszcze ponad 8h. To klasyczny błąd modeli, które przy adwekcji wyraźnie chłodnych mas (zwłaszcza znad Arktyki – jak obecnie), pogodniejszym niebie w porze nocnej i dodatkowo jeszcze słabnącym wietrze, nie doszacowują spadków Tmin – średnio o ok. 2-3 st. [niczym w lustrzanym odbiciu mamy niedoszacowania Tmax przy adwekcjach większego ciepła i silniejszym nasłonecznieniu + usłonecznieniu… Czytaj więcej »

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Dzisiaj u mnie był dzień z bardzo dynamiczną, ale chłodną pogodą. Było ok 5 stopni,silnie wiało raz rozpogodzenia i były dłuższe chwile ze słońcem, a raz naszły chmur cumulonimbus z opadami konwekcyjnymi (krupy śnieżnej) Jutro pierwszy dzień z przymrozkami w tegorocznym października na większym obszarze Polski? Na to wygląda. Już na większym jest na większym obszarze kraju 0-3 stopni przy pogodnym niebie. 0 stopni jest np. w Kielcach, Krakowie. Ten październik będzie wyjątkowy bo przyniesie tylko jeden dzień z przymrozkami (a miejscami w ogóle ich będzie) – nawet w bardzo ciepłych październikach 2014, 2013 czy 2006 był kilkudniowy okres z… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Pora na jakąś odmianę – tak, aby pieczę najchłodniejszego miesiąca w IV kwartale roku (w sensie anomalii rzecz jasna) nie przyniósł październik, lecz listopad lub grudzień…

Tytus
Gość
Tytus

Trawa dalej niezwykle zielona i długo taka jeszcze będzie :-) u mnie min dziś +1,1C
Jakbym był adminem blogu napisałbym coś budującego:
że szykuje się nam bardzo ładny weekend 4 i 5 listopad
PS Pierwszy śnieg u mnie zaliczony leciało parę płatków przed świtem :-)

Tytus
Gość
Tytus

Niby taka ciepła Francja a pewnie pokrzywy tam wymarzły
https://meteomodel.pl/AKT/TEMP/99

Tytus
Gość
Tytus

pochrzanie trochę a co ;-)
mało tu agrometeorologii a pewnie sporo bywalców ma swoje ogródki/działki,
przy tym naszym globalnym ociepleniu można przy minimum wkładu mieć świeżyznę witaminową prawie cały rok.
tu przyda się stronka http://niepodlewam.pl/warzywa-mrozoodporne-lista-gatunkow/

Anonim
Gość
Anonim

Co do Października , to anomalia nie jest wybitnie wysoko , co do temperatury , zapisze się zapewne jako ciepły z odchyleniem 1-1,5 st powyżej normy , czyli bardzo daleko mu do tych najbardziej ciepłych.

mottus
Gość
mottus

Dzisiaj na Podlasiu zgodnie z prognozami pojawiły pierwsze opady śniegu, parę razy podczas poranku przechodziły komórki konwekcyjne.
W Białymstoku kluczowa noc bez mrozu (0,9st), dzisiaj żaden model już nie pokazuje takiego ryzyka, więc będzie to pierwszy październik przynajmniej od 1973 bez mrozu w tym mieście, bo w mojej miejscowości niedaleko stolicy podlaskiego, na początku miesiąca był niewielki mróz.

adek
Gość
adek

doskonale wiemy że to wszystko przez ciągłe opady deszczu ;) blisko było w tamtym tygodniu, ale zawsze pojawiały się chmury i mgły….
dzisiaj po raz pierwszy pada słabiutki deszcz ze śniegiem w tym sezonie…

Tytus
Gość
Tytus

No to będzie ewenement: data wystąpienia pierwszego przymrozku (na 2m) , na sporym obszarze RP, cieszmy się choćby niezwykle soczystą zielenią jak na listopad.

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

Nic nadzwyczajnego. Ja w styczniu 2007 widziałem dmuchawce na dość mocno zielonej trawie (a dmuchawce to jak wiemy pozostałości po mniszkach lekarskich.

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

Najnowsze prognozy cały czas podtrzymują ciepło w pierwszej połowie listopada.

alewis27
Gość
alewis27

swoja droga ta wichura w jeden dzień zmieniła krajobraz ze złotej jesieni na w dużej przewadze późną jesień. Większość drzew jest już łysa jak kolano, a na trawnikach ścieli się morze zbutwiałych, brązowych liści. Wczorajszy dzień przynosił pogodę bardziej marcową niż jesienną. Pędzące chmury, zmiana aury dosłownie co 15 minut, raz słońce raz opady różnego rodzaju (deszcz, mix, krupa, grad), do tego mocny wiatr i temperatura w dzień niedużo ponad zero. Typowe przedwiośnie. Niestety przed nami nie wiosna, tylko późna jesień i zima. Ciągnie się to jak guma, dopiero 2 miesiące gnojówki pogodowej za oknem a już zapominam jak wygląda… Czytaj więcej »

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

Całe szczęście, że listopad i marzec (według prognoz) mają być ciepłe i dość słoneczne, dzięki czemu szaruga zostanie skrócona do 3 miesięcy (pod warunkiem, jeśli sprawdzą się prognozy zimy atlantyckiej).

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

Podczas atlantyckiej zimy na wsi są chociaż jakieś kolory a nie ciągnąca się tygodniami bielizna ze stalowym niebem.

alewis27
Gość
alewis27

Jeszcze jest szansa że pojawi się miesiąc typu luty 2002 / 2014 (2015 też zły nie był) albo grudzień 2006 / 2015. Na ładny styczeń w wersji ciepłej nie ma co liczyć, ale przedwiosenne lute ze słońcem się zdarzają dość często. Nawet tegoroczny luty taki był w II połowie – do połowy zima z mrozem a od połowy słoneczne przedwiośnie z temp nawet 15*C!

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Jednak ociepleniu jakie pojawiło się od połowy lutego b.r., przynajmniej w Warszawie, w większości dni towarzyszyła aura mokra i pochmurna. Naprawdę ładne i ciepłe były tylko 2 ostatnie dni lutego.

W ogóle podstawą, aby częściej było ładnie (także w porze chłodnej) podczas ociepleń jest przewaga składowych S nad W – może dlatego aż tak nie przepadam za typową „strefówką”…

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Dodajmy jeszcze, że im bardziej na N/NE, tym faktycznie coraz to łatwiej o poprawę pogody przy adwekcjach chłodu, niż ciepła – zwłaszcza zimą.

chochlik
Gość
chochlik

Jaka szaruga? Zapomniałeś już ile Słońca mieliśmy podczas grudnia 2006, 2013, 2015?

alewis27
Gość
alewis27

Kończy się październik, który u mnie był kolejnym pochmurnym miesiącem z usłonecznieniem poniżej 90 godzin. Nie było aż tak źle jak w roku ubiegłym (68h) ale marne to pocieszenie. Dni bez słońca (<0.5 godz słońca) było w tym miesiącu aż 15. Poza tym było 6 dni w wiekszości pochmurnych (do 3h słońca), 3 dni pół-pogodne (3-7h) oraz 6 dni pogodnych (ponad 7h). Czyli zdecydowana przewaga chmur nad pogodnym niebiem, zwłaszcza ostatnia dekada miesiąca która słonca jest niemal pozbawiona. W ekstremalnie brzydkim X 2016 było 16 dni bez słońca (tylko o 1 więcej), 6 w większości pochmurnych (tyle samo), 4 pół-pogodne… Czytaj więcej »

zaciekawiony
Gość

Tyle opału co w te wiatry przy dodatniej temperaturze, to idzie zwykle w tęgie mrozy. Żeby zima taka nie była. Ideał to kilka stopni na minusie aby nie było błota i umiarkowany wiatr i trochę chmur trochę słońca.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Ja tej jesieni jak na razie przepalałem w kominku – nie włączając jeszcze „centralnego” ani razu (!) – głównie, aby pozbyć się uczucia zbyt dużej wilgotności (a nie zbyt niskiej temperatury).

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

W prognozach na szczęście coraz więcej ośrodków wyżowych, obejmujących także środkową Europę. Z początku ma być cieplej, choć z biegiem czasu niewykluczone, że coraz bardziej jak w ‚normalnym’ listopadzie. Nie wiadomo także jeszcze, czy częściej będzie pogodnie, czy nadal dość często pochmurnie (?) – choć po takim październiku, a zwłaszcza wrześniu, listopadowi nie potrzeba wiele, aby otrzymać miano lepszego miesiąca… Najważniejsze jednak, że od 04.11 zarówno opadów, jak i silniejszego wiatru ma być zdecydowanie mniej:-)

chochlik
Gość
chochlik

Październik skończył się anomalią +1,35C w stosunku do normy 80/10 (+1,49C do 60/90). Odpowiada to 84 percentylowi w klasyfikacji poltemp 1950/2010 i oznacza oczywiście, że był to miesiąc b. ciepły.

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

Obstawiam, że listopad będzie anomalnie ciepły, a grudzień bardzo ciepły. A jak będzie, zobaczymy.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

@Lukasz160391
Spokojnie, „wyluzujmy”, globalne ocieplenie postępuje, ale nie aż w tak zastraszającym – z pogodowego i lokalnego punktu widzenia – tempie…