El Niño coraz silniejsze, zimna plama na Atlantyku nieco słabsza

El Niño coraz silniejsze, zimna plama na Atlantyku nieco słabsza

W ostatnich dniach utrzymuje się bardzo silna dodatnia anomalia SST w regionie Niño 3.4. Na chwilę obecną osiągnęła ona ponad +2.5K.

latestninoWygląda na to, że faktycznie doczekaliśmy się czegoś na kształt „Super Niño” z 1997 roku. W związku z powyższym należy w najbliższych miesiącach oczekiwać dalszego wzrostu średniej globalnej anomalii temperatury, również tej wyliczanej dla dolnej troposfery (seria RSS i UAH).

Wysokie temperatury globalne powinny z nami pozostać do przyszłej wiosny, a nawet lata. Dalszy jej przebieg jest uzależniony od tego, czy pojawi się silniejsza La Niña, na co są duże szanse.

W północnej części Atlantyku ujemna anomalia (zwana w zachodniej blogosferze często jako ‚cold blob’) nieco zmniejszyła swoją intensywność.

latestPoniżej wykres przedstawiający zmiany anomalii temperatury wód powierzchniowych w regionie 40-15W, 45-60N od pierwszego lipca tego roku (5-dniowa średnia ruchoma, zbiór OiSSTv2).

natlObecnie temperatura wzrosła w tym regionie o blisko 1.2K powyżej minimum z 19 sierpnia tego roku. Istnieje szansa, że do końca roku anomalia ta jeszcze bardziej się rozmyje, przynajmniej czasowo.

Podobnie sytuacja ma się w odniesieniu do całej północnej części Atlantyku (70-0W, 0-70N):

natlPrzy czym w tym wypadku największy wzrost temperatury wystąpił do początku września tego roku.

Print Friendly, PDF & Email

40 Replies to “El Niño coraz silniejsze, zimna plama na Atlantyku nieco słabsza”

 1. Atlantyk prawdopodobnie będzie się zachowywać tak jak w tamtym roku( wzrost aktywności zimą)co w konsekwencji oznacza, choć nie na pewno kolejny ciepły sezon zimowy.

 2. Szansę na chłodny sezon zimowy może dać wyż rosyjski lub skandynawski jeśli będzie mocny i się pojawi,inaczej niże atlantyckie z łatwością będą przechodzić przez Europę co da ciepłą zimę.

 3. @Hubert
  Ciekawe jeszcze, czy ten duży chłód (mróz) w Rosji to sprawa przejściowa, czy też – inaczej jak rok temu – będzie on tam dominował w sezonie zimowym.
  Już teraz widać w prognozach średnioterminowych, że wyże kontynentalne – coraz wyraźniej gatunku chłodnego – mogą stanowić istotną przeciwwagę dla niżów atlantyckich [choć oczywiście na razie trudno o czymkolwiek przesądzać].

 4. Jak wysoki jest rekord El Nino?

  Piotr pisze powyżej o indeksie temperatur NINO3.4 wiec zakładam, ze o niego pytasz. Od 1990 roku, w średnich tygodniowych, to jest +2.8, które padło w listopadzie 1997 podczas tamtego mantrualnego El Nino. W tej samej serii danych ostatni tydzień miał +2.4.

  W ogóle tygodni z NINO3.4 cieplejszym niż +2.4 było od 1990 roku tylko 14, wszystkie co do jednego podczas El Nino 1997/98.

 5. @Lucas wawa
  W mojej opinii w tym sezonie zimowym wyż rosyjski będzie mieć więcej do powiedzenia,przez ostatnie dwie zimy praktycznie nie istniał (oprócz stycznia 2014)więc teraz może pojawiać się częściej, co może przynieść zimę podobną do zimy 2005/2006 ale to takie gdybanie,zobaczymy w marcu :grin:

 6. Jak będzie chłodny przełom zimy i wiosny, to dla świętego spokoju, ędziemy mogli to zwalić na El Nino. Korelacja jest cieniuteńka, ale zwalić możemy :razz:

 7. Kslawin ciekawe jak to się rozwinie :razz: Choć mam odmienny stosunek do zmian na ziemi i klimatu , to muszę powiedzieć że bardzo fajny blog :smile: Dużo danych, wykresów , prognoz super :razz: Kslawin na coś trzeba zwalić :razz: :razz: :razz:

 8. Hubert

  masz rację tez tak sądze to jest jedyny raturnek przed tym SYFEM!!! z Atlantyku

  a zima 2005/06 zwlaszcza Styczen super nawaliło tyle śniego potem mroźny wyż i słoneczko
  nie pamiętam dokładnie jaka była sytuacja baryczna ale te śnieżyce na pewno były z niżów z południa Europy

  wszystkie 3 miesiące poniżej normy
  dlaczego takie zimy u nas to rzadka anomalia ??????

 9. Patryk zima w Polsce zależy od wielu czynników. To że u nas były 2 zimy teraz ciepłe nie oznacza ocieplenia klimatu , tak samo jeśli pojawią się kilka zim zimnych po tych ciepłych pojawia się głosy o nadciągającym zlodowaceniu co też będzie bzdurą . Patryk sama nazwa wskazuje , klimat umiarkowany ciepły przejściowy , to oznacza że kilka sezonów zimowych czy letnich mogą być zimne lub ciepłe i to jest normalne w naszym klimacie i nie oznacza ocieplenia klimatu w przyszłości czy rychłego zlodowacenia :razz: Pozdrawiam

 10. @Patryk

  Hubert

  masz rację tez tak sądze to jest jedyny raturnek przed tym SYFEM!!! z Atlantyku

  a zima 2005/06 zwlaszcza Styczen super nawaliło tyle śniego potem mroźny wyż i słoneczko
  nie pamiętam dokładnie jaka była sytuacja baryczna ale te śnieżyce na pewno były z niżów z południa Europy

  wszystkie 3 miesiące poniżej normy
  dlaczego takie zimy u nas to rzadka anomalia ??????

  Dlatego:
  https://imagizer.imageshack.us/v2/124x638q90/909/6mkBIX.png

 11. @kslawin
  I tak, zwłaszcza zimą, czynnik związany z cyrkulacją zdecydowanie przeważa nad tym związanym z (globalnymi) zmianami klimatycznymi.

 12. Co sądzicie o wpisie „Jana” z TP? Nazwał kslawina idiotą, że wierzy w globalne ocieplenie…

  Oto ten post:

  „Tak, ja będę walczył z tym kłamstwem. I mam twarde dowody na oszustwa mafii AGW. Nie chodzi tylko o oczywiste naginanie, a wręcz fałszowanie danych. Oni nie robią tego z nudów. Oni są mafią biznesową, kradnącą nam miliardy euro, dolarów i złotych. A ty, kslawin, jesteś albo wyjątkowo naiwnym pożytecznym idiotą, albo otrzymujesz za wypisywanie wszędzie tych bzdur mnóstwo kasy. Nawet z twoich, zapewne częściowo”poprawionych” danych wynika, że znaczna większość rekordów(zarówno ciepła jak i zimna) padła w XIX w., czyli podczas MEL. Wiek XX i początek XXI to stopniowe wychodzenie z tej małej epoki lodowcej, choć chyba szczyt ciepła(globalnie) mamy już za sobą(był pod koniec lat 90. i w pierwszej dekadzie XXIw.). A oto dowód na poparcie mych racji i zadanie kłamu mafii AGW. http://woodfortrees.org/plot/wti/from:1998 Rzeczywiście globalne ocieplenie strasznie galopuje, niedługo się chyba ugotujemy :) I jeszcze kilka wybranych jaskrawych fałszerstw z danych kslawina(dotyczące poszczególnych miesięcy w XXI wieku)- dane dla Warszawy: -maj 2015 miał średnią 13,1, zapisał się więc jako chłodny(nie normalny) -kwiecień 2015 miał średnią 8,6, zapisał się więc jako normalny(nie lekko ciepły) -maj 2014 miał średnią 14,1 zapisał się więc jako normalny(nie lekko ciepły) -marzec 2013 miał średnią -2,0, zapisał się więc jako ekstremalnie chłodny(nie bardzo chłodny) -styczeń 2013 miał średnią -3,6, zapisał się więc jako chłodny(nie lekko chłodny) -marzec 2012 miał średnią 4,5, zapisał się więc jako ciepły(nie anomalnie ciepły) -styczeń i grudzień 2010 miały odpowiednio średnią -8,1 i -5,5, zapisały się więc jako ekstremalnie chłodne(nie anomalnie chłodne). To tylko przykłady, „ulepszania” danych jest tam znacznie więcej. A wszystko to po to, aby mafia AGW mogła nas okradać na miliardy euro, dolarów i złotych. „

 13. Aha, kslawin – skąd wziąłeś tabelkę klasyfikacji termicznej aż od XVIII wieku? Sam dopisałeś dane w niej, czy kiedyś Piotrek Djaków ją gdzieś umieścił? :wink:

 14. @Lukasz160391

  Tabelka jest autorstwa pdjakowa na podstawie tego: https://repozytorium.amu.edu.pl/jspui/bitstream/10593/8252/1/porownanie_stosowanych_klasyfikacji_termicznych_na_przykladzie_wybranych_regionow_polski.pdf

  Jeśli jakiś Jan24 ma taki potencjał intelektu, że może autorom klasyfikacji zarzucać „ulepszanie danych” to ok.
  Sądzę jednak, że Jan24 jest głupim oszołomem, który niczego nie potrafi udowodnić.
  Zresztą…
  posługiwanie się „WoodForTrees Temperature Index”, czyli serią, która nie wiadomo jak jest liczona i dlaczego kończy sie na 2015 roku, jest szczytem głupoty.
  Jednocześnie informuję, że Al Gore od września płaci mi w „krwawych diamentach” (z Sierra Leone) :razz:

 15. Dokładniej wygląda to tak:

  Baseline adjustment

  Technically, the series is:
  WTI = mean(GISTEMP-0.35, HADCRUT3VGL-0.26, RSS-0.10, UAH)

  or equivalently:
  WTI = mean(GISTEMP, HADCRUT3VGL, RSS, UAH)-0.1775

  The adjustment brings down the baseline, so the series is expressed as anomalies from 1981-2011 monthly averages (same as UAH).

  Of course, adjusting the baseline doesn’t make any difference when you’re looking for trends or cycles.

 16. Przepraszam, że może trochę nie na temat, ale…
  Rosną szanse na całkiem przyjemne, umiarkowanie ciepłe (Tmax > 10 st., a miejscami nawet > 15 st.) i zarazem pogodne, jesienne dni – począwszy od weekendu do mniej więcej dnia 28.10.
  A to oznaczałoby sprzyjającą aurę do podziwiania uroków najbardziej „złotego” okresu jesieni. :smile:

 17. Wrocław
  Cała nadzieja w Accuweather ale też trzeba traktowac to jako wróżenie bo wiesz co dawali roku temu ??? tez silny wyż nad Skandynwaia i co ??
  u mnie nie było ani razu dwucyfrowego mrozu nawet w NOCY!!!

 18. Ja obstawiam, że zima wyjdzie lekko ciepła, ale jeden miesiąc będzie chłodny i ze relatywnie sporym śniegiem. Opady nieco powyżej normy.

 19. @Krzychu: A ja się cieszę, że nie było dwucyfrowych mrozów w ciągu dnia i siarczystych (poniżej minus 20 stopni w nocy).

 20. A po za tym przy całodobowych mrozach dominuje coraz częsciej pochmurna (stratusowa) pogoda z opadami, słońca jest jak na lekarstwo. A odwilże z temperaturą nawet 10-15 stopni na plusiesą z suchą i słoneczną pogodą.

 21. Podczas poprzedniej zimy, u mnie w Gliwicach były DWA dni, kiedy temperatura minimalna osiągnęła dwucyfrowy mróz – było tak 27 grudnia 2014 oraz 7 stycznia 2015.

 22. My tu próbujemy nauczyć błazna logicznego myślenia a tymczasem NINO3.4 osiągnęło w zeszłym tygodniu +2,7 C. To tylko o 0,1 mniej niż najwyższa wartość tygodniowa zanotowana kiedykolwiek, a dokładniej w tygodniu ze środkiem 27 listopada 1997 r. podczas tego wielkiego El Nino, które rzekomo zatrzymało globalne ocieplenie :wink:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.