2020/04/02 17:04

Zima stulecia- festiwal głupoty

Kolejne media bezkrytycznie powielają informację o tym, jakoby nadchodząca zima miała się okazać „zimą stulecia”. Sytuacja staje się powoli żenująca. Jesteśmy przekonani, że w razie zimy łagodnej wina nie spadnie na gadających bzdury tzw. „dziennikarzy”, tylko na bogu ducha winnych synoptyków i meteorologów, którzy żadnej zimy stulecia nie przewidują.

Żaden poważny meteorolog nie ostrzeże mediów przed „zimą stulecia” we wrześniu z tej prostej przyczyny, że prognozy sezonowe o takim horyzoncie czasowym mają po prostu mizerną sprawdzalność.

Za to miernej jakości media z pewnością chętnie podchwycą jakąkolwiek sensacyjną informację. Z prostej przyczyny – wyświetlenia. Pisaliśmy już o tym w przypadku „fejk-huraganu” nad Polską. Bodajże w brytyjskich tabloidach jest tak, że prognoza zimy stulecia na głównej strony podnosi sprzedaż gazety o 10%. Podobną zależność widać tutaj – tego typu artykuł nie ma innego celu, jak wywołać kolejną bezsensowną dyskusję typu „nie potrafią przewidzieć pogody na trzy dni, a podają na 3 miesiące”, która nakręci dodatkowe wyświetlenia i wygeneruje jakiś zysk.

[xyz-ips snippet=”s2-ad”]

Do galerii (nie)sławy tym razem dołączają:

Gazeta Pomorska

Gazeta Pomorska wcześniej straszyła nas przed huraganem, teraz przed zimą stulecia.

Serwis Meteoprog

Prawdopodobnie źródło wielu informacji w polskich brukowcach. Jeśli ktoś będzie miał pretensje o potencjalnie łagodną zimę – powinien uderzyć właśnie tu.

[xyz-ips snippet=”s1s1z-ads”]

 

Onet.pl

Bycie „dziennikarzem” jednego z największych w Polsce portali nie idzie w parze z byciem szczególnie dociekliwym w ocenie źródła informacji. Zresztą w tego typu portalach rzetelność nie jest pożądana. Liczy się kliknięcie. Literówki też nieważne.

Gazeta Lubuska

Dokładnie ten sam poziom żenady, co Gazeta Pomorska. Nic dziwnego, bo tekst jest dokładnie ten sam. Nie ma to jak publikować dokładnie tą samą informację w różnych gazetach, żeby nabić jak najwięcej odsłon dotrzeć do jak największej liczby odbiorców.

Telewizja Republika

Telewizja Republika zrobiła z Jamesa Maddena z Exacta Weather specjalistę. Już to samo w sobie jest dosyć zabawne.

Dobór źródła godny Republiki:

Źródło: zmianynaziemi, interia

Lektura komentarzy budzi grozę:

[xyz-ips snippet=”s2-ad”]

 

Dziennik Zachodni

Kolejna kopia informacji z Gazety Pomorskiej i Lubuskiej.

Spójrzmy na klonowanie bzdur:

Oczywiście, zdajemy sobie sprawą, że przyczyną jest fakt, że wszystkie te gazety należą do Polska Press Sp. z o.o. Wygląda to jednak co najmniej śmiesznie.

 

Jednak nie wszystkie media zawiodły. Dużo lepiej spisało się na przykład Radio ESKA, które w swoim artykule wyjaśnia:

Zima stulecia została przepowiedziana przez portal pogodowy Exacta Weather, który w sieci powszechnie traktowany jest z przymrużeniem oka (…) Prognozy angielskiego portalu, który nie słynie z rzetelnych informacji nie potwierdzają specjaliści z prestiżowych serwisów pogodowych. Twierdzą wręcz, że zima 2017/18 będzie dla nas łaskawa.

Jedyny zarzut można mieć do clickbaitowego tytułu.

Przypomnijmy zatem i my:

Synoptycy nie przewidują zimy stulecia. Źródłem informacji o nadchodzącej zimie stulecia jest brytyjski portal Exacta Weather, który od wielu lat jest pośmiewiskiem w sieci. Autorem jest James Madden, który zimę stulecia prognozuje każdego roku od ładnych kilku lat. Za każdym razem cytują go brytyjskie brukowce, którym taki „news” nakręca sprzedaż. Brytyjskie brukowce są później cytowane dalej.

Prognozy sezonowe cechują się wyjątkowo małą sprawdzalnością. Stąd też nie wiemy dokładnie (i żaden synoptyk również tego nie wie), jaka będzie nadchodząca zima. Nie ma jednak żadnych przesłanek za tym, jakoby miała ona być rekordowo zimna, czy chociażby najzimniejsza w tym wieku.

 

[xyz-ips snippet=”ads-btf”]

Print Friendly, PDF & Email

18
Dodaj komentarz

Please Login to comment
12 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
16 Comment authors
adminMsekAnkaTomaszmagda Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
michal
Gość
michal

Niestety ludzie bardzo szybko i lekkomyślnie podchwytują te informacje.

Erni
Gość
Erni

Nie wiem jaka będzie zima, ale jeżeli uznać, że ocieplenie klimatu postępuje, to może się okazać, że dla Europy nie będzie ono wcale takie „ciepłe” jakby można przypuszczać a to za sprawą zmiany kierunku i siły prądów oceanicznych, zatem kto wie kto wie

Karo
Gość
Karo

No ocieplenie klimatu polega głównie na tym, ze rośnie temperatura oceanów i topią się lodowce, co z kolei przyczynia się do gwałtownych zmian pogodowych wywołanych zwiekszeniem ilości wód w oceanach.

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

@Ermi

Nawet gdyby oziębił się Pn. Atlantyk w skutek osłabienia cyrkulacji termohalinowej (co już w pewnym niewielkim stopniu nastąpiło ale prawdopodobnie na skutek naturalnej zmienności – czyli cyklu AMO) to efekt tak daleko od Atlantyku byłby niewielki. Jeśli w tym stuleciu stopniowo miało się to wyłączyć całkiem (modele przewidują co najwyżej osłabnięcie o 30 %) to według modeli przeważyłoby to nad globalnym ociepleniem tylko na Islandii, Wyspach Brytyjskich i części Francji.

To głównie naturalne osłabienie jakie już nastąpiło od 2005 roku powoduje tylko zimną plamę na południu od Grenlandii i… nic więcej.

zaciekawiony
Gość

Podobną sytuację mieliśmy w lato z upałami, zaraz na początku lata jakiś portal podchwycił odległą ekstremalną prognozę i już się dalej posypało, telewizja, radio gazety… każdy podawał inną temperaturę, mama mówiła mi że w radiu słyszała zapowiedź +45 w terminie za dwa tygodnie.

grzeg8
Gość
grzeg8

Niektóre informacje niestety sa powielane bezkrytycznie a o podaniu źródła nie wspominajac -A nawet cześć jest podrasowana w stylu „dodam minimalnie wiecej i podniose odbiór i zyski ” a po kilku takich za zmianach właściwie informacje jest już w formie szczątkowej a reszta to plotka

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

A gdyby napisać, że zima będzie np. „normalna” pewnie takiego efektu by nie osiągnęło…
Autentyczne dociekanie jak może być w rzeczywistości – np. jaka może być faktycznie najbliższa zima – nie jest tu (niemalże) w ogóle istotne. Tylko mądre jednostki stać na to, aby napisać, że prognozy przygotowywane z takim wyprzedzeniem to w największym stopniu „wróżenie z fusów”. Szkoda tylko, że w pogodni za zyskiem mądrość często przegrywa z głupotą…

Darek B.
Gość
Darek B.

Powiedziałbym – wiedza przegrywa z głupotą. W czasach „przedinternetowych ” byle głupek nie miał szans na dostęp do druku. Pomijając oczywiście polityczną propagandę , ale to inna bajka. Dzisiaj można wmówić na yotube c. ludowi szkodliwość szczepionek Pasteura, zimę stulecia w październiku etc.

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

comment image

O zgrozo, obydwa komentarze mają 100% łapek w górę. Nikt ich nie zminusował.

mottus
Gość
mottus

To jest portal dla ludzi z powiedziałbym specyficznymi poglądami. Jak ktoś popiera walkę z globalnym ociepleniem i troszczy się o środowisko to nie ma co tam szukać. Poza tym oceniać mogą tam komentarze tylko zarejestrowani użytkownicy.

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

A tekst o śniegu w październiku w Irlandii to też jakiś bełkot. Przecież tam wielką rzadkością jest śnieg w środku zimy, a co dopiero w środku jesieni!

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Według mnie informacje o rzekomej „zimie stulecia” to jest taka wrzutka w celu zrobienia sensacji i do tego przez kogoś sponsorowana aby manipulować ludźmi. Taka socjotechnika. Media powielają takie wróżenia opierając się na nierzetelnych źródłach portalach jak Exacta Weather sieją fake news, a także panikę. Powtarzanie takich „sensacyjnych newsów” jak słusznie zauważyliście jest po to aby nabić odsłon na takim portalu informacyjnym czy zwiększyć sprzedaż gazet. Być może na skutek siania takich fejków bardzo skorzystaliby sprzedawcy opału.

zaciekawiony
Gość

A jutrzejsza prognoza będzie wyglądała o tak:
https://imgur.com/wjPO4LQ

magda
Gość
magda

Tak jak stwierdzono ludzie łykają wszystko jak świeże pączki.Jak jest za dobrze to trzeba wymyślić jakąś historyjkę,żeby podnieść adrenalinę.Portal amerykański zajmujący się pogodą,mający zdjęcia z satelit NASA jakoś nie przewiduje zimy stulecia nad Europą.Widać na zdjęciach wszystkie fronty.Można to poznać po przemieszczaniu się chmur.Nad Stanami wiadomo dużo kłębowisk z tym ,że teraz mają pory huraganów.Nad Europą małe zawirowania ze względu na zderzające się dwa fronty :wschodni z zachodnim.Na dłuższy termin nie widać przemieszczających się dużych skupisk chmur powodujących przyjście srogiej zimy w Europie.Prognozy można sprawdzić na weather.com

Tomasz
Gość
Tomasz

Po prostu coroczny czas nakręcania koniunktury. Trzeba zakupić opał, trzeba zaplanować zimowe urlopy, itp. itd. Do tego potrzeba prognoz zimowej zimy ;-)
Dzisiejsze „pnś” powoływało się na naukowców z NASA. Ha! Mają te kontakty…
Pozdrówka :-)
Tomasz

Anka
Gość
Anka

Zabawa w „głuchy telefon” trwa. To co na końcu z tego „newsa” zostaje nie ma już nic wspólnego z prognozami jakimikolwiek. Takie zapowiedzi można włożyć między te o końcu świata..

Msek
Gość
Msek

A propos literówek: ‚nie ważne’ z fragmentu o literówkach powinno być napisane razem