2020/01/29 21:01

GFS – CFSR

Jakiś czas temu pisałem o prognozach anomalii temperatury w oparciu o reanalizę CFSR. Postanowiłem sprawdzić, jaki wynik uzyskamy, gdy w ten sposób spróbujemy oszacować anomalię temperatury globalnej w danym miesiącu.

Rzecz jasna, z uwagi na ostatnie niepewne dane, na pierwszy ogień poszedł styczeń 2013. Znany sceptyk AGW, Anthony Watts zalinkował swego czasu mapę wykonaną przez Ryana Maue z WeatherBELL (firma ta zajmuje się prognozowaniem pogody i skupia osoby nastawione sceptycznie (delikatnie rzecz ujmując) wobec AGW).

Mapa ta przedstawia rozkład anomalii w stosunku do okresu bazowego 1981-2010 wykonanego na podstawie reanalizy CFSR:

Rozkład anomalii temperatury globalnej w styczniu 2013 wg Ryana Maue (WeatherBell).
Rozkład anomalii temperatury globalnej w styczniu 2013 wg Ryana Maue (WeatherBell).

Jak widzimy, wynik dla stycznia to +0.09°C, nie tylko znacznie niższy od oszacowań UAH, ale i od RSS. W zasadzie wygląda on na wręcz zbyt niski.

Porównując reanalizę CFSR z analizą GFS (dane co 6 godzin) uzyskałem znacznie wyższy wynik, +0.30°C.

Średnia globalna temperatura stycznia uzyskana na podstawie porównania reanalizy CFSR z analizą GFS.
Średnia globalna anomalia temperatury stycznia (okres bazowy 1981-2010) uzyskana na podstawie porównania reanalizy CFSR z analizą GFS.

I zbliżenie na Europę Środkową (proszę pamiętać, że okres bazowy dla map anomalii to w tym przypadku 1981-2010, a nie 1961-1990 jaki używam do tworzenia własnych map odchyleń temperatury w Europie Środkowej):

Średnia temperatura stycznia w Europie Środkowej uzyskana na podstawie porównania reanalizy CFSR z analizą GFS.
Średnia anomalia temperatury stycznia (okres bazowy 1981-2010) w Europie Środkowej uzyskana na podstawie porównania reanalizy CFSR z analizą GFS.

Który wynik odpowiada prawdzie? Powyższa mapa Europy Środkowej wskazuje na to, że wartości są z grubsza poprawne. Do tego na wykresie Ryana Maue z lat 1988-2000 jakoś nie widać wpływu silnego Nino z 1998. Bez wiedzy, jak pan Maue tworzy swoje mapy i wylicza wartości, ciężko będzie zweryfikować ich poprawność.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o