2020/02/26 23:02

27
Dodaj komentarz

Please Login to comment
26 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
ArcticHazewhiteskiesLucas wawaoliver57Michał Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
kslawin
Gość
kslawin

Piotrek, wielki szacun.
Odwaliłeś kawał dobrej roboty.
Pięknie widać ocieplanie się klimatu.

chochlik
Gość
chochlik

ostatni chłodny miesiąc – luty 1994 .. jakby nie patrzeć to było 20 lat temu
a patrząc na pierwszą tabelę to aż śmiechłem z tej monotoniczności niebieskich barw

chochlik
Gość
chochlik

Ameryka i Eurazja jednocześnie z ujemnymi odchyleniami – tego nie widzi się często

Sebastian
Gość
Sebastian

Dzięki za to zestawienie. To naturalna kolej rzeczy – raz jest cieplej, raz chłodniej. My akurat trafiliśmy na okres ocieplania, ale gdybyśmy obrali okres bazowy powiedzmy 1370-1420 to obecne czasy byłyby „ekstremalnie chłodne”.

strażnik bentosu
Gość
strażnik bentosu

Taki czepialski jestem… z jakich regionów są to dane?
Co z zimą 1995-96, ogłoszoną zimą stulecia, gdy Wisła stanęła pod lodem a śnieg leżał do kwietnia?
Albo lipiec 2000 z temperaturami max rzędu 10 stopni?

mottus
Gość
mottus

@strażnik bentosu

To są dane z całego świata, a nie z Polski. Rzeczywiście gdyby porównać zmiany klimatu w Polsce i na całym świecie, to u nas zachodzi to stosunkowo wolno.

Mikelis
Gość
Mikelis

A niektórzy wciąż twierdzą, że GO to ściema.

Michał
Gość
Michał

Czyli ostatni miesiąc poniżej normy na globie zanotowano nieco ponad 20 lat temu. A wystarczy jeden chłodniejszy miesiąc w tym pięknym kraju, żeby ogłosić koniec globalnego ocieplenia. I nie ważne, że 7 poprzednich były bardzo ciepłe.

oliver57
Gość
oliver57

Do Nas ,,tutaj bywajacych” to przemawia , ale moje córki stwierdziły dzisiaj ,że tegoroczna wiosna to raczej mokra była i chłodna a od wczoraj mamy zimnicę jak w listopadzie (18 stopni w cieniu) i w ogóle tylko kilka gorących dni w trwajacym czerwcu a powinno cały czas być przynajmniej 25 w cieniu za dnia.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Nie zmienia to faktu, że ok. 2-stopniowa nadwyżka Tśr za ostatnich 13-14 miesięcy (względem średniej z lat 1981-2010) to ok. 4-/5-krotnie więcej, aniżeli wynikałoby to z trendu ocieplenia klimatycznego, nawet tu w Polsce. Niewiele w tej mierze zmieniły zarówno ubiegłoroczny wrzesień, jak i II połowa stycznia b.r., które pod tym względem okazały się jedynie krótkotrwałymi przerywnikami. Jednakże po anomalnie ciepłym tegorocznym marcu, każdy kolejny miesiąc przynosi stopniowe obniżanie się temperatury mierzonej względem okresu referencyjnego (tego, czy innego). Zobaczymy czy także w tym przypadku będziemy mieli do czynienia jedynie z krótkotrwałym przerywnikiem, czy też jest to zapowiedzią pierwszego od 10 lat… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Piotrze,
I dlatego też, oceniając dane ze stosunkowo małego obszaru (np. Polski) czasami nawet 10 lat to za mało na jednoznaczną ocenę jakiegoś trendu długoczasowego (np. czy nadal sezony letnie będą aż tak bardzo ciepłe jak w uśrednieniu ostatnich 9).
Z kolei porównywanie do trendów globalnych ma o tyle sens, że ocena ta przybliża nas do odpowiedzi na pytanie, na ile to z czym mamy do czynienia ‚na bieżąco’ (w poszczególnych miesiącach i latach) może mieć związek z uśrednionym trendem globalnym, a na ile wpływ na to mogą mieć czynniki lokalne (z dominującą cyrkulacją na czele).

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Piotrze,
Szybkie ocieplanie się u nas zwłaszcza sezonów letnich w ostatnich 20-30 latach zrobiło swoje.
Nie wierzę jednak w aż tak duże dysproporcje między średnim ociepleniem klimatycznym rozpatrywanym w skali lokalnej (w tym wypadku w Polsce) oraz w skali globalnej, na przestrzeni powiedzmy 50, czy 100 kolejnych lat. A już tym bardziej w scenariusz, że w kolejnych dekadach równie duże ocieplenie będzie dotyczyło zarówno sezonów letnich, jak i zimowych.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Jeżeli zakładać ‚czarne’ scenariusze, to z tego trendu – na tle przebiegu aury w minionych wiekach i tysiącleciach – robi się swojego rodzaju impuls (pik). A tego rodzaju zdarzenia są zawsze trudno przewidywalne. Przykładowo, po sytuacji jaka miała miejsce 2 lata temu w Arktyce, niektórzy wieścili zupełne roztapianie się tam lodu późnym latem począwszy już od 2016/17 roku…. Co się zaś tyczy tych prognoz, dlaczego analizy kończą się przeważnie na 2100 roku? A co będzie później? 10 st. cieplej w 2200? A później 20 st. cieplej? Poczekajmy najpierw co przyniosą najbliższe lata. Podobnie jak na ocenę sytuacji w skali globalnej,… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Dzięki Piotrze za cenne uwagi:-) Z pewnością w tych komentarzach ‚nie idę w zaparte’’ :wink: W rozmaitych analizach i obliczeniach jest znacznie więcej porządku, niż bałaganu – jak to ktoś ładnie kiedyś ujął: ‚za kurtyną matematyki nie ma bałaganu, a co najwyżej uporządkowany chaos’ (lub coś podobnego) :wink: Nadal jednak te wszystkie wyliczenia nie dają odpowiedzi na dość kluczowe dla ‚przeciętnego zjadacza chleba’ pytania, dot. np. tego, czy zdani już jesteśmy tylko na tak ciepłe sezony letnie jak przez ostatnich 9 lat z rzędu (?); a co za tym idzie czy tegoroczny czerwiec potwierdza w tej mierze jakąś regułę, czy… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

„Wygląda na to, że tegoroczny czerwiec nie będzie aspirował do miana najchłodniejszego w latach 2001-2014. Ale zobaczymy.”

>>> Mimo wszystko nie mam nic przeciwko temu, aby nie ‚uzyskał’ takiego miana. Nie należę bowiem do osób, które chciałyby akurat teraz jakiegoś ‚odwetu’ za ciepłą ostatnią zimę :wink:
A już tym bardziej, aby udawadniać komuś, że teraz właśnie aura ‚pracuje’ na poczet moich argumentów i zapatrywań :wink:

ArcticHaze
Gość
ArcticHaze

Dodam jeszcze, że na półkuli północnej ostatnie dekady są najcieplejsze od kilku tysięcy lat. Optimum średniowieczne było może cieplejsze w paru miejscach wokół Północnego Atlantyku (z powodu silniejszej niż obecnie cyrkulacji termohalinowej) jednak globalnie, ani nawet dla całej półkuli, nigdy nie było cieplejsze niż ostatnie 30 lat. A już na pewno nie w latach 1370-1420, które proponował Sebastian: http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Rekonstrukcja_Temperatury2.PNG Gdyby szukać ostatniego okresu gdy na półkuli północnej było na pewno cieplej niż obecnie to proponuję optimum holoceńskie 7000-5000 lat temu. Jednak to też tylko północna półkula bo spowodowane ono było lepszym nasłonecznieniem latem (teraz Ziemia jest najbliżej Słońca naszą zimą… Czytaj więcej »