2019/12/13 01:12

Głęboki niż nad Polską – skutki wichury

Głęboki niż, który wczorajszego dnia przyniósł nam bardzo wietrzną pogodę opuszcza już obszar Polski. Zgodnie z przewidywaniami porywy wiatru były w Polsce znacznie niższe, niż u naszych zachodnich sąsiadów i na ogół nie osiągały 100 km/h. Najsilniej powiało w Bielsku-Białej, gdzie odnotowano poryw rzędu 32 m/s (115 km/h). Na pozostałym obszarze, za wyjątkiem wyższych partii gór porywów przekraczających 100 km/h nie odnotowano.

Tym samym należy uznać, że najbliżej rzeczywistości były te modele, które sugerowały porywy rzędu 27 m/s i ciśnienie wewnątrz niżu o wartości 980hPa. Najsilniejsze porywy wystąpiły w:

  • Bielsko-Biała: 32 m/s (115 km/h)
  • Jelenia Góra: 28 m/s (101 km/h)
  • Legnica i Wrocław: 26 m/s (94 km/h)

Poryw raportowany przez stację w Nowym Sączu (29 m/s, 105 km/h), a który jest wspominany przez serwis Twoja Pogoda, jest oczywiście porywem błędnym. Stacja ta od wielu dni podaje błędne wartości porywów wiatru, co najlepiej widać na zestawieniu dobowym.

Mimo, że porywy wiatru do najsilniejszych nie należały, to wyrządziły wiele szkód. Zarejestrowano ponad 700 interwencji straży pożarnej związanych z silnym wiatrem i opadami śniegu. W Wielkopolsce silny wiatr zepchnął do rowu autobus – w wyniku tego zdarzenia dwie osoby zostały ranne. Wg rzecznik Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Pawła Frątczaka najwięcej interwencji odnotowano w województwach dolnośląskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim, śląskim oraz lubuskim. Wiatr uszkodził 65 budynków, z czego 45 to budynki mieszkalne.

W czasie przechodzenia niżu nad obszarem kraju notowano nie tylko silne porywy wiatru, ale i intensywne opady śniegu. Miejscami opadom tym towarzyszyły wyładowania atmosferyczne. Dziś nad ranem najwyższą pokrywę śnieżną notowano w województwie kujawsko-pomorskim: w Nowym Jasińcu było to 27 cm, 20 cm śniegu leżało w Toruniu. Na Dolnym Śląsku temperatura wzrosła nawet do 7°C: +7.2°C notowano w Legnicy.

W dniu dzisiejszym wiatr osłabnie, jednakże w dalszym ciągu notowane są opady śniegu, głównie we wschodniej i północno-wschodniej części kraju. Temperatura wynosi od -2°C w Suwałkach i Kętrzynie do nawet +4°C w Nowym Sączu i Tarnowie.

 

Print Friendly, PDF & Email

3
Dodaj komentarz

Please Login to comment
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
LeszekMTytusLucas wawa Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Dobrze, że w najbliższym czasie nie zanosi się na wichury i to zarówno podczas najbliższych 3-5 nieco bardziej zimowych dni, jak i późniejszej prawdopodobnej odwilży.

Jest jeszcze jedno pocieszenie – zauważmy, że od pamiętniego Cyryla sprzed ok. 11 lat mamy mniej wichur i/lub są one słabsze, nawet podczas zwiększonej aktywności Atlantyku. I oby tak było jak najczęściej (podobnie jak i wyże z NE nie przynosiły od razu temp. poniżej -15*C).

Tytus
Gość
Tytus

Za takie konkrety się najbardziej ceni meteomodel
Niż był ładnie prognozowany już 6 dni temu ( GFS-sa np mam na myśli)
Porywy wiatru w zakresie oczekiwań natomiast zdziwiła mnie wysoka pokrywa powyżej 20 cm właściwie na Niżu Polskim.

LeszekM
Gość
LeszekM

Otóż to, niniejszym moją odpowiedź na Twój wpis w wątku otwartym w części dot. porywów uznajemy za niebyłą.