Głęboki niż nad Polską – skutki wichury

Głęboki niż nad Polską – skutki wichury

Głęboki niż, który wczorajszego dnia przyniósł nam bardzo wietrzną pogodę opuszcza już obszar Polski. Zgodnie z przewidywaniami porywy wiatru były w Polsce znacznie niższe, niż u naszych zachodnich sąsiadów i na ogół nie osiągały 100 km/h. Najsilniej powiało w Bielsku-Białej, gdzie odnotowano poryw rzędu 32 m/s (115 km/h). Na pozostałym obszarze, za wyjątkiem wyższych partii gór porywów przekraczających 100 km/h nie odnotowano.

Tym samym należy uznać, że najbliżej rzeczywistości były te modele, które sugerowały porywy rzędu 27 m/s i ciśnienie wewnątrz niżu o wartości 980hPa. Najsilniejsze porywy wystąpiły w:

 • Bielsko-Biała: 32 m/s (115 km/h)
 • Jelenia Góra: 28 m/s (101 km/h)
 • Legnica i Wrocław: 26 m/s (94 km/h)

Poryw raportowany przez stację w Nowym Sączu (29 m/s, 105 km/h), a który jest wspominany przez serwis Twoja Pogoda, jest oczywiście porywem błędnym. Stacja ta od wielu dni podaje błędne wartości porywów wiatru, co najlepiej widać na zestawieniu dobowym.

Mimo, że porywy wiatru do najsilniejszych nie należały, to wyrządziły wiele szkód. Zarejestrowano ponad 700 interwencji straży pożarnej związanych z silnym wiatrem i opadami śniegu. W Wielkopolsce silny wiatr zepchnął do rowu autobus – w wyniku tego zdarzenia dwie osoby zostały ranne. Wg rzecznik Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Pawła Frątczaka najwięcej interwencji odnotowano w województwach dolnośląskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim, śląskim oraz lubuskim. Wiatr uszkodził 65 budynków, z czego 45 to budynki mieszkalne.

W czasie przechodzenia niżu nad obszarem kraju notowano nie tylko silne porywy wiatru, ale i intensywne opady śniegu. Miejscami opadom tym towarzyszyły wyładowania atmosferyczne. Dziś nad ranem najwyższą pokrywę śnieżną notowano w województwie kujawsko-pomorskim: w Nowym Jasińcu było to 27 cm, 20 cm śniegu leżało w Toruniu. Na Dolnym Śląsku temperatura wzrosła nawet do 7°C: +7.2°C notowano w Legnicy.

W dniu dzisiejszym wiatr osłabnie, jednakże w dalszym ciągu notowane są opady śniegu, głównie we wschodniej i północno-wschodniej części kraju. Temperatura wynosi od -2°C w Suwałkach i Kętrzynie do nawet +4°C w Nowym Sączu i Tarnowie.

 

Print Friendly, PDF & Email

3 Replies to “Głęboki niż nad Polską – skutki wichury”

 1. Dobrze, że w najbliższym czasie nie zanosi się na wichury i to zarówno podczas najbliższych 3-5 nieco bardziej zimowych dni, jak i późniejszej prawdopodobnej odwilży.

  Jest jeszcze jedno pocieszenie – zauważmy, że od pamiętniego Cyryla sprzed ok. 11 lat mamy mniej wichur i/lub są one słabsze, nawet podczas zwiększonej aktywności Atlantyku. I oby tak było jak najczęściej (podobnie jak i wyże z NE nie przynosiły od razu temp. poniżej -15*C).

 2. Za takie konkrety się najbardziej ceni meteomodel
  Niż był ładnie prognozowany już 6 dni temu ( GFS-sa np mam na myśli)
  Porywy wiatru w zakresie oczekiwań natomiast zdziwiła mnie wysoka pokrywa powyżej 20 cm właściwie na Niżu Polskim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.