2020/01/24 23:01

Grudzień 2011 w Europie Środkowej – krótkie podsumowanie roku 2011

Ze znacznym opóźnieniem publikuję dane za grudzień zeszłego roku. Jak bardzo był ciepły i jak w ostatecznym rozrachunku wyszedł cały rok 2011?

Jak doskonale pamiętamy, grudzień tego roku był wyjątkowo ciepłym miesiącem. Średnie odchylenie temperatury od normy 1961-1990 wyniosło w Europie Środkowej (10E-25E, 45N-55N) +2.87°C, a więc był to miesiąc bardzo ciepły, ale z pewnością nie najcieplejszy z grudni. Cieplej było chociażby w grudniu 2006 roku, kiedy to odchylenie temperatury osiągnęło wartość +3.70°C.

Odchylenie temperatury od normy 1961-1990 w grudniu 2011

Proszę zwrócić uwagę, że w grudniu miała miejsce sytuacja dokładnie odwrotna do tej z listopada – tym razem szczyty górskie mają niższe anomalie, niż obszary nizinne.

Tegoroczny grudzień mógł się jednak wydawać bardzo ciepły z uwagi na kontrast w stosunku do grudnia poprzedniego, który był z kolei bardzo chłodny – różnica anomalii pomiędzy tymi miesiącami osiągnęła aż 6.06°C – z podobnych zresztą przyczyn tegoroczny lipiec wydawał się bardzo chłodny, mimo że przeważnie był w pobliżu normy wieloletniej.

Grudzień spowodował, że rok 2011 ostatecznie okazał się bardzo ciepły. Z całkowitym odchyleniem równym +1.31°C znalazł się na 7 miejscu najcieplejszych lat w historii obserwacji. Warto zaznaczyć, że większość z tych lat przypadła na okres od 1994 roku – cieplejsze od ubiegłego były lata 2000 (+1.77°C), 2007 (+1.74°C), 2008 (+1.61°C), 2002 (+1.47°C), 1934 (+1.44°C), 1994 (+1.42°C). Jedyny rodzynek w tym zestawieniu – rok 1934 – był globalnie raczej chłodny.

Poniżej poszczególne miesiące roku 2011:

Po wyjątkowo chłodnym grudniu 2010 roku, w styczniu nadeszło spore ocieplenie, a temperatury w wielu miejscach przekroczyły +10 stopni. Ogólnie miesiąc ten zapisał się jako ciepły, z odchyleniem rzędu +1.86°C

W lutym powróciły niskie temperatury, szczególnie w drugiej połowie miesiąca. Przełożyło się to na stosunkowo niskie odchylenie całego miesiąca równe -0.78°C. Było to jednocześnie najniższe odchylenie ze wszystkich miesięcy w roku. Dla porównania, w 2010 roku najniższe odchylenie wystąpiło w grudniu (-3.19°C) i notowano aż 4 miesiące z odchyleniem niższym niż to z lutego 2011.

Marzec to początkowo raczej chłodna pogoda. Było słonecznie, ale dość mroźno – mimo dodatnich temperatur w dzień, temperatura nad ranem spadała często poniżej -10, zaś na północnym wschodzie do niemal -20°C. Pod koniec I dekady miesiąca zaczęło się ocieplać i pozostała część miesiąca odznaczała się temperaturami powyżej normy. To skutkowało tym, że ogólnie marzec w Europie Środkowej zapisał się jako ciepły z odchyleniem +1.23°C.

Kwiecień był bardzo ciepłym miesiącem, szczególnie w zachodniej części regionu, gdzie jego odchylenie od normy przekraczało +5°C. Był to miesiąc z najwyższym odchyleniem od normy w całym roku 2011 – odchylenie to osiągnęło +3.06°C.

Maj był już znacznie chłodniejszy, ale i tak z odchyleniem dodatnim (+1.24°C). Niższe odchylenie maja  spowodowane było bardzo chłodnymi dniami na początku miesiąca – pamiętamy, że 3 maja w znacznej części kraju spadł śnieg – tworząc pokrywę śnieżną, a temperatura o 12UTC we Wrocławiu spadła zaledwie do +0.6°C.

Czerwiec to miesiąc ciepły – odchylenie +1.79°C.

Lipiec to zdecydowanie najchłodniejszy miesiąc lata 2011. Generalnie był nieco powyżej normy (+0.38°C), ale fakt że w ostatnich latach mieliśmy do czynienia ze znacznie cieplejszymi lipcami oraz to, że był to miesiąc bardzo deszczowy spowodowały, że w ogólnym odczuciu „lata nie było”. Miesiąc ten chłodny był szczególnie w południowych Niemczech.

W ostatni miesiąc lata wróciła ciepła pogoda. Na szczególną uwagę zasługują tu wysokie temperatury panujące pod koniec miesiąca, kiedy temperatura miejscami znacznie przekroczyła +30°C. Miejscami w nocy z 26 na 27 sierpnia dochodziła do +25°C.

Na południowych krańcach rozpatrywanego regionu był to miesiąc rekordowo ciepły. Również całościowo był to jeden z najcieplejszych miesięcy ubiegłego roku – odchylenie wyniosło +2.36°C.

Mimo, iż październik okazał się miesiącem znacznie chłodniejszym od września i jego odchylenie temperatury od normy wyniosło -0.03°C, to zdecydowanie nie był to miesiąc z mocnym uderzeniem zimy. Przypomnijmy, że już pod koniec sierpnia niektórzy zapowiadali wyjątkowo wczesną i ostrą zimę. Ta zaś nadchodzi dopiero obecnie…

Listopad był skrajnie dziwnym miesiącem. Częste inwersje spowodowały, że mimo iż na nizinach był to miesiąc wahający się od okolic normy, do sporego chłodu na południowym wschodzie regionu, to w obszarach górskich był to miesiąc miejscami rekordowo ciepły. Stąd mapa wygląda tak, jak wygląda…

Zapowiadanej szybkiej i mroźnej zimy w grudniu żeśmy się nie doczekali. Było ciepło, a cały miesiąc okazał się drugim najcieplejszym w całym roku.

Print Friendly, PDF & Email

4
Dodaj komentarz

Please Login to comment
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
asdPiotr DjakówProxima Centauria Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
Proxima Centauria
Gość
Proxima Centauria

Czy istnieje lub moze sam robiles zestawienie korelacji miedzy skrajnie cieplymi latami z skrajnie zimnymi zimami w jednym sezonie ? Na podstawie ktorych mozna zakladac pewne relacje lub ich brak ( np skrajnie gorace lato wyklucza nadejscie skrajnie zimnej zimy itp )

asd
Gość
asd

nie posikaj sie piotrusiu