2020/02/23 03:02

Jaka będzie jesień 2017 w Polsce?

Jakiś czas temu niektóre blogi i facebookowe fora obiegły mapy prognozy sezonowej na jesień stworzonej przez Accuweather. Letnia prognoza tego serwisu (mówiąca o sporej ilości burz nad środkową częścią naszego kontynentu) sprawdziła się całkiem nieźle (z wcześniejszymi prognozami bywało za to różnie). Przyjrzyjmy się zatem jej oraz prognozom sezonowym wysuwanym przez inne ośrodki.

Mapę Accuweather na tegoroczną jesień możemy obejrzeć poniżej:

Sugeruje ona, że jesień w Polsce zapisze się jako raczej sucha i spokojna. Prawdopodobnie również ciepła, bowiem suche jesienie takie zwykle właśnie bywały (może poza listopadem). Chłody mają panować na wschodnich krańcach kontynentu, ale raczej pod koniec sezonu. Należy również oczekiwać złagodzenia suszy na Bałkanach, Rumunii i Węgrzech.

[xyz-ips snippet=”s2-ad”]

Poniżej zaś mapy prognozy MetOffice na miesiące jesienne (wrzesień-listopad).

Tutaj nadchodząca jesień jawi się jako „lekko powyżej normy”. Cieplej ma być na zachodzie i południowym zachodzie kontynentu, co z grubsza zgadza się z drugą mapą przedstawiającą rozkład anomalii geopotencjału 500hPa.

Powyższe mapy przedstawiają prognozowane anomalie opadów i ciśnienia atmosferycznego na poziomie morza. Z mapy opadów ciężko wyczytać coś więcej ponad „w pobliżu normy”. Opady poniżej normy mielibyśmy mieć w południowej części naszego kraju, w północnej części Polski opady miałyby być nieco od tej normy wyższe.

Więcej szczegółów zdradzają mapy podzielone na kategorie – poniżej taka mapa dla temperatury:

[xyz-ips snippet=”s1s1z-ads”]

Wyczytać z niej możemy, że na znacznym obszarze Polski szanse na ciepłą jesień wynoszą zaledwie ok. 40%, na Dolnym Śląsku poniżej 40%. Niemal równie prawdopodobna jest jesień w normie, w zachodniej i południowo-zachodniej części kraju szanse te są wyższe od 40%. Najmniejsze szanse są na jesień zimną – na ogół poniżej 20%. Podsumowując – istnieje 70-80% szans, że jesień będzie w normie termicznej, lub lekko ciepła.

Powyżej przestawiono szanse na jesień bardzo ciepłą/bardzo zimną. Na wschód od linii Wisły szanse na jesień bardzo ciepłą wynoszą nieco ponad 25%, na zachód od niej między 5 a 25%. Niższe szanse są na jesień bardzo zimną – na ogół poniżej 5%.

Nijaka jest również prognoza CFS. Wskazuje ona na to, że jesienią temperatura będzie oscylować raczej w pobliżu normy wieloletniej.

W szczegółach pokazuje się, że ostatnie prognozy CFSv2 wskazują jednak na to, że wszystkie trzy miesiące jesienne będą powyżej normy (szczególnie wrzesień i listopad).

Odpowiadając więc na tytułowe pytanie – tegoroczną jesień prognozuje się obecnie jako lekko ciepłą lub w normie termicznej. Również opady nie mają znacznie od tej normy odbiegać, chociaż Accuweather prognozuje jesień suchą. Jak zwykle czas zweryfikuje powyższe prognozy.

[xyz-ips snippet=”ads-btf”]

Print Friendly, PDF & Email

14
Dodaj komentarz

Please Login to comment
8 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
Jjoliver57Lukasz160391DżeforsNiszaOff Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
Marcin
Gość
Marcin

Jesień lekko ciepła w Polsce = jesień zimna. Tylko ekstremalnie ciepłe miesiące jesienne zbliżą nas do temperatury odczuwalnej komfortowej dla człowieka.

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

Trudno się spodziewać na szerokościach geograficznej 50-55 °N ciepłych temperatur przez więcej niż kilka tygodni. Przypomnę, że wszędzie na północ of 45 °N (czyli mniej więcej Turynu we Włoszech) jest bliżej do bieguna niż równika, a co ważniejsze bliżej do koła podbiegunowego niż zwrotnika. Polska jest mniej więcej dwa razy dalej od zwrotnika niż koła podbiegunowego.

Bianka
Gość
Bianka

Jesień w północnej Polsce powinna byc suchsza niż ubiegłorocznya, bo to co się wyprawiało w październiku to gruba przesada.

Krakus
Gość
Krakus

ciekaw jestem jak wyjdzie z opadami. na razie mimo bardzo mokrego kwietnia w Malopolsce i na Podkarpaciu caly rok moze byc bardzo suchy.

Darek B.
Gość
Darek B.

Północ podkarpackiego ciągle wyjątkowo sucha. Niepodlewane trawniki to prostu żółte plamy wyschniętej trawy, choć rosną (rosły)tutaj na żyznej madzie wiślanej. Szansa na większe opady w czasie weekendu – oby.

oliver57
Gość
oliver57

Na Górnym śląsku też zapowiada się suchy rok,chociaż bywało,ze ostatnie miesiące roku okazywały się najbardziej mokre i podnosiły znacznie roczną sumę opadów np.w grudniu 2005 spadło ponad150mm wody w Katowicach. Mapka ze strony IMGW podsumowująca opady w lipcu 2017r.Tylko w przybliżeniu bo punktowo w miastach niedaleko Katowic przeszły ulewy i deszcze nawalne i np.w Rudzie śląskiej i Tychach spadło 70-85mm wody w lipcu a nie 40-50mm jak w Katowicach. Mapka tego faktu nie uwzględnia. Trzeci miesiąc z rzędu bardzo duże opady na pół.- zach. Polski http://klimat.pogodynka.pl/pl/climate-maps/#Precipitation/Monthly/2017/7/Winter

adek
Gość
adek

Zapewne będzie suchy i bardzo ciepły wrzesień, który podniesie średnią do góry, a od października się zacznie plucha jak w tamtym roku….
W ostatnich latach swoją drogą jakoś nie mieliśmy złotej, polskiej jesieni w październiku… chyba ostatnim takim rokiem 2014 był….

NiszaOff
Gość
NiszaOff

Jeszcze zimą ubiegłego roku prognozowałem październik należący do najcieplejszych w historii pomiarów. Październik, który miał niejako nadrobić te niezbyt ciepłe osobniki. Generalnie jest to miesiąc, który ocieplił się w najmniejszym stopniu. Przeskok temperatury w okresie 1989-2016 w porównaniu z 1961-90 wyniósł dla października „zaledwie” 0,07 st. C. Dla porównania: dla sierpnia ten przeskok wyniósł 1,38 st. C, dla lipca – 1,52 st. C, najwięcej – dla stycznia – aż 1,76 st. C (pomimo dużej zmienności). Ogólnie, miesiące jesienne mają jednak trzy najniższe przeskoki temperatury w ciągu roku (wrzesień – 0,41 st. C, listopad – 0,4 st. C), więc ciepła jesień,… Czytaj więcej »

Dżefors
Gość
Dżefors

Wrzesien ma byc najgorszy od dziesięcu lat.Zimny i deszczowy , tak jak w 2007 roku.Oby sie to tylko nie sprawdziło.

NiszaOff
Gość
NiszaOff

Wcale nie, przynajmniej w centrum. Na portalu pogoda.interia.pl w Łodzi przez pierwszych 17 dni września być może nie spadnie nawet kropla deszczu, na dodatek ma być na ogół słonecznie, z komfortową temperaturą, lekko powyżej 20 stopni po południu, noce w okolicach 10 kresek. Co prawda, prognozy wybiegające na 25 dni mają to do siebie, że mogą jeszcze w międzyczasie się pozmieniać, ale gdyby to się sprawdziło, mielibyśmy porównywalnie suchy wrzesień do ubiegłorocznego lub kto wie, jeszcze suchszy.

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

Na TVN Meteo niefortunnie przetłumaczyli tę mapkę. Bo niby w Skandynawii ma być gorąca jesień? Nierealne –
http://pics.tinypic.pl/i/00927/yk87a74odyid.jpg

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

Ten napis „burzowo” nad Wyspami Brytyjskimi też jest niefortunny. Jesień to nie lato, żeby były jakiekolwiek burze. Poza tym w UK nawet latem jest niewiele burz, zwłaszcza w Szkocji. Może chodzi tutaj o dużą ilość orkanów?

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

Oczywiście powinno być „sztormowo”. Szczury lądowe nie potrafią wejść w buty wyspiarzy – stąd złe tłumaczenie.

Jj
Gość
Jj

Haha to sie sprawdza poki co