2020/02/18 13:02

Jaka będzie zima 2017/18? Najnowsze prognozy MetOffice

W zeszłym miesiącu przedstawiliśmy prognozy sezonowe, które zdecydowanie podważały rewelacje na temat tak zwanej „zimy stulecia”, które przemknęły przez polskie media niczym meteor i zgasły, gdy temat przestał być nośny. Z pewnością informacja o tym, że zimy stulecia nie przewiduje żaden szanujący się synoptyk dotarła do znikomego ułamka z tych, którzy o tej zimie stulecia w ogóle usłyszeli. A tymczasem mamy już połowę października i nowe prognozy.

Zaznajomionym z tematem poniższa mapa powie już niemal wszystko. Oto prognozowany przez MetOffice rozkład średniej anomalii geopotencjału 500hPa:

Z punktu widzenia prognozowania tego, czy nadchodząca zima będzie ciepła, czy zimna interesuje nas spora ujemna anomalia geopotencjału w północnej części Atlantyku. Taka mapa sugeruje nam, że należy się spodziewać sporej aktywności atlantyckich niżów, co w konsekwencji może nam dać częstszy napływ ciepłego powietrza z zachodniej części Europy.

Jeszcze bardziej jednoznaczna okazuje się mapa anomalii ciśnienia zredukowanego do poziomu morza:

[xyz-ips snippet=”s2-ad”]

Trzeba przyznać, że tak zdecydowana prognoza anomalii zdarza się rzadko. Ponownie interesuje nas północna część Atlantyku, która ma być tej zimy pod władaniem układów niskiego ciśnienia. Wnioski? Jak wyżej. Ciekawa jest również blokada wyżowa na południe od Aleutów, która sterowałaby częstym napływem chłodnego powietrza w zachodnie części kontynentu północnoamerykańskiego.

Wszystko to, co napisaliśmy wcześniej potwierdza bezpośrednia mapa anomalii temperatury na wysokości 2 metrów:

Z uśrednionej wiązki prognozy MetOffice wynika, że czeka nas zima ciepła, z temperaturami o 1 – 1.5°C przekraczającymi normę wieloletnią.

Szanse na zimę ciepłą wg październikowej prognozy MetOffice wynoszą około 70%:

Szanse na to, że średnia temperatura zimy będzie wyższa od mediany z wielolecia jest jeszcze wyższa i przekracza 80%.

[xyz-ips snippet=”s1s1z-ads”]

Szanse na to, że zima będzie „bardzo ciepła” wynoszą ponad 55%:

Jak widać, najnowsze prognozy Met Office są znacznie bardziej zdecydowane, niż prognozy poprzednie. W chwili obecnej prognozy wskazują na zimę bardzo ciepłą. Wciąż jednak należy pamiętać że są to tylko i wyłącznie prognozy. Sezonowe prognozy pogody należy traktować jak zwykle z dużą dozą ostrożności.

Print Friendly, PDF & Email

59
Dodaj komentarz

Please Login to comment
13 Comment threads
46 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
19 Comment authors
wrocławTadeusz TchochlikDanielLukasz160391 Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
jogi
Gość
jogi

Tragedia:( Z mojego punktu widzenia oczywiście

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

To jest po prostu prognoza silnie dodatniego NAO, z wszystkimi konsekwencjami. Metoffice twierdzi, ze potrafi przewidywać zimowe NAO na rok naprzód, więc ciekaw jestem jak im wyjdzie.

Z tym, że ja (opierając się na tym co wiem o ich metodzie) przewidywałem to samo już jakiś miesiąc temu, więc się nie dziwię. Z tym, że uwaga: nie są to niezależne od siebie metodologicznie prognozy.

Tytus
Gość
Tytus

Tak na oko głębsze Islandzkie niże mają w tym sezonie logiczne uzasadnienie
http://old.wetterzentrale.de/pics/Rnhemsnow.gif
lód na tym obrazku jest nadzwyczaj mocno wysunięty w kierunku Spitsbergenu
w porównaniu do ostatnich lat. Nie chce tworzyć nowych teorii ( były już np związane z wcześniejszym śniegiem na Syberii) Ale tak duża różnica temp w tym rejonie to młyn na wodę dla niżów islandzkich.

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

@Tytus

Tak, to też brałem pod uwagę. Ale też inne czynniki (ENSO, układ temperatur Pn. Atlantyku), które wszystkie wskazywały w tę samą stronę (dodatniego NAO).

Patryk
Gość
Patryk

To że ta zima może być atlantycka to już niemal pewnik i nikogo już nie trzeba o tym utwierdzać ale trzeba też brać pod uwagę tzw nagłe zwroty akcji (jak np Styczeń 2017 ) Mam tu na myśli to o czym pisałeś wcześniej jak bardzo czasami jest porozrywany i nieregularny prąd strumieniowy zwłaszcza ostatnimi czasy
Takich nagłych spadków AO już sezonówki nie są w stanie chyba przewidzieć
Chyba :)

anonim
Gość
anonim

Na półtora miesiąca przed początkiem meteorologicznej zimy nie pewności nawet jaki będzie początek, nie mówiąc o dalszej części, nawet nie wiadomo jaki będzie listopad. Pisanie że to niemal pewnik jest grubą przesadą. Wiele wskazuję na to że zima będzie ciepła i jest to więcej niż 50% ale ponieważ do tego momentu zostało dużo czasu więc wyrokowanie jest przedwczesne

Max
Gość
Max

Ale w tym roku mamy Wschodni indeks QBO co raczej sprzyja częstszym blokadom w wyższych szerokościach geograficznych , może to skomplikować prognozy ale musi :)

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

@Max

Zacytuję Ci jedno zdanie z tego artykułu, twierdzącego, ze potrafią przewidywać zimowe NAO na rok naprzód (Dunstone i inni, 2016):

Although the QBO is highly predictable (r = 0.71), it is not significantly correlated with the NAO, and is not considered further.

Czyli figa.

Max
Gość
Max

W zeszłym roku też prognozowali dodatnie NAO a zima u nas nie była najgorsza…. :)

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

@Max

Przecież NAO się silnie dodatnio koreluje z zimową temperaturą u nas. Oto korelacje dla wszystkich miesięcy (NAO vs. POLTEMP):

[01] 0.6338034
[02] 0.4651064
[03] 0.6315345
[04] 0.04029355
[05] 0.1125358
[06] 0.1649149
[07] 0.135769
[08] 0.1191188
[09] 0.2184188
[10] 0.0536538
[11] 0.04493266
[12] 0.6653495

Chyba, że „zima nienajgorsza” oznacza u Ciebie mrozy. Ale jakoś za dużo ich nie pamiętam.

Max
Gość
Max

Oczywiście masz rację ale jak pisali niżej nawet przy dodatnim NAO zima zimie nie równa. Daleko nie szukać poprzednia zima prawie w normie odchylenie chyba niecałe 1 K a dwa lata temu trzy czy cztery razy wię

grzeg8
Gość
grzeg8

Czy te prognozy nie oznaczaja dalszego wzrostu anomalii? -Od czerwca anomalia temperatury rośnie -Jak tak dalej pójdzie to anomalia w okresie zimy przebije ta czasu El Nino pomimo warunków neutralnych
http://www.karstenhaustein.com/reanalysis/gfs0p5/GFS_anomaly_timeseries_global.html

Antyupał
Gość
Antyupał

Naprawdę nikt nie widzi tego rozpędzonego Prądu Labradorskiego, który wlał masę zimnej wody prosto na trasę Golfsztromu?

Patryk
Gość
Patryk

Kolejna pseudoteoria o zaniku Golfsztromu ? Na razie nijak ma się to do aktywności Atlantyku niże hulają jeden za drugim

Antyupał
Gość
Antyupał

Ja nie napisałem o zaniku Golfsztromu, tylko o nadaktywnym Labradorze w okresie przedzimowym. Czytania ze zrozumieniem uczą w podstawówce.

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

@Antyupał

Najwyraźniej nie znasz trasy Golfsztromu, a dokładniej jego kontynuacji czyli Prądu Północnoatlantyckiego.

Ta zimna plama to cykloniczny Wir Subpolarny (Subpolar Gyre), a Prad Północnoatlantycki płynie granicą jego i antycyklonicznego Wiru Subtropikalnego (Subtripical Gyre). Czyli jest to trochę taki oceaniczny odpowiednik prądu strumieniowego.

PS. Tak to wygląda:

Antyupał
Gość
Antyupał

Chodzi mi o anomalię temperatury na południowy-wschód od Nowej Fundlandii , o ile mi wiadomo tamtędy Golfsztrom płynie. A od tygodnia lub dwóch widać było wzmożony spływ zimnej wody w tamten rejon. Wir Subpolarny jest czymś innym, niż to o czym mówię, przynajmniej takie mam wrażenie.

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

Źle Ci wiadomo. Golfsztrom odchyla się od brzegów USA już przy Przylądku Hatteras w Pn. Karolinie (i zaraz zmienia nazwę).

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

Wir Subpolarny jest czymś innym, niż to o czym mówię, przynajmniej takie mam wrażenie.

No to zobacz sobie co to jest Sub-polar Gyre i Sub-tropical Gyre:

PS. Przy okazji jeśli się porówna oba rysunki to widać czemu Prąd Północnoatlantycki płynie tak jak płynie. Winna jest batymetria (to taka orografia oceanografów).

Tytus
Gość
Tytus

@ Arctic sypiesz asami z rękawa.. ciekawe kiedy się sypną jokery ;-)
co ja mam zwojować ze swoją zakurzoną biblioteczką z grubymi lekko zakurzonymi zbiorami oceanologii, problemów klimatologii ogólnej, agrometeorologii itp. Teraz są czasy wyklikasz prawie wszystko z tylko jednym problemem przedarcia się przez nadkład reklam i pijarostwa. Dobrze że czasem perełki są podawane jak na tacy.

Finrod
Gość
Finrod

Na mapie świata z anomaliami widzę w Polsce raczej około +1,5*C niż 1-1,5*C.

Marcin
Gość
Marcin

A mnie się marzy taka zima. Składanka: grudzień 2015, styczeń 2007 i luty 1990. I byłoby elegancko:)

alewis27
Gość
alewis27

Z prognozami zimowymi to na dwoje babka wróżyła, bo wystarczy jeden ruski wyż, który się do nas przysunie na 10 dni i ciepły miesiąc staje się normalny lub chłodny. Inna sprawa, że bardzo aktywny Atlantyk jest w stanie te ruskie wyże wywiać daleko na wschód, nawet daleko za Moskwę. W lutym 2016 w Moskwie też praktycznie w ogóle nie było zimy (średnia -1*C przy normie dla tamtych rejonów bliższej -10* niż zera) Zobaczymy co będzie, nie ma co gdybać. Zima to pora o największych rokrocznych wahaniach temperatur i bardzo trudno jest określić co będzie. Nawet w najcieplejsze zimy są krótkie… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Powtórzę co kiedyś napisałem, tzn. dla mnie w tych prognozach jest spora komponenta ogólnie-klimatyczna. Przecież anomalia rzędu +1K traktowana jako „ciepła zima” nie jest aż taka duża patrząc z punktu widzenia stochastycznej zmienności pogodowej. Jeżeli zimy po 1990 r. są średnio cieplejsze o 1-2K od tych wcześniejszych (przed tym pamiętnym „skokiem w górę”), to przedstawianie takich prognoz to żadna niespodzianka. Tym bardziej, że niż islandzki wespół z wyżem azorskim to dość częste twory baryczne – inaczej, niż wyże arktyczno-kontynentalne, czy niże śródziemnomorsko-czarnomorskie, co do których właściwe „trafianie” jest (znacznie) większą loterią. A zmienność pogodowa jest taka, że nawet w uśrednieniu… Czytaj więcej »

Patryk
Gość
Patryk

Od 10 Lat nie mieliśmy Listopada poniżej normy to sporo ciekawe czy w tym roku zostanie to zakończone ?

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

Listopad 2007 był jednym z dwóch listopadów w XXI wieku, w którym ani razu nie było 15 stopni. Drugim takim listopadem był ten z 2001 roku.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Zobaczymy jak to będzie…? Nie mniej, jeżeli w IV kwartale b.r. któryś z miesięcy miałby być chłodniejszy od ‚normy’ (choć nieznacznie), to na ostatnim miejscu stawiałem ponownie na październik. „W końcu” zapewne stanie się to w listopadzie (może właśnie w tym roku ?), choć najbardziej byłbym zadowolony gdyby tak było w grudniu, kiedy anomalie ujemne nie oznaczają już późnojesiennej pluchy…

alewis27
Gość
alewis27

To prawda, listopady ostatnio są bardzo często ciepłe. Ostatni zimny w 2007 i też był to rodzynek w XXI wieku, bo trudno tu znaleźć jakieś realnie zimne listopady. Na Śląsku najzimniejszy listopad w tym stuleciu to 2007 (-2,04*C względem bazy 61-90), trochę cieplejszy był 2001 (-1,47), lekko poniżej normy było też w 2005 i 2011. Wszystkie pozostałe listopady były ciepłe, dość sporo z nich naprawdę ciepłe (2000: +4,02; 2006: +2,76; 2010: +3,00; 2014: +3,03). Listopada z 2016 tutaj nie ma, obstawiam że był on podobny do tego z 2011 czyli w normie lub lekko poniżej niej. Zima w listopadzie to… Czytaj więcej »

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

Listopad 2011 był jednak odczuwalnie jako bardzo ciepły. Było w nim aż 9 dni z temp. znacznie przekraczającymi 15 stopni. Ciężko znaleźć drugi listopad z tyloma ciepłymi dniami. Nie wiem, dlaczego listopad 2011 miał tak niską anomalię. Zapewne przez zimne noce.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Przez zimne noce, ale i przez zimowy epizod ok. święta narodowego również.

Daniel
Gość
Daniel

Zima 2005/2006 miała często NAO neutralne, momentami dodatnie, a była to najbardziej zimowa zima jaką w życiu przeżyłem. Śnieg na śląsku leżał ponad 120 dni praktycznie bez dnia przerwy, dlatego wskaźniki NAO czy AO nie są tak naprawdę żadnym wyznacznikiem, a tym bardziej dwa miesiące przed nadejściem zimy.

A z tymi prognozami sezonowymi tych modeli to jest tak samo jak z prognozami górali i massmediów. Jedni non stop prognozują zimy stulecia, a drudzy non stop skrajnie ciepłe…finalnie zawsze jest po środku.

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

Daniel, czasem trzeba zweryfikować swoją pamięć przy pomocy faktów. Indeks NAO w kolejnych miesiącach tej zimy (DJFM) wynosił: +1.21, +1.52, -0.06, -1.83. Natomiast anomalie temperatury w Polsce (seria POLTEMP) miała w tych miesiącach następujące anomalie: +2.30, +3.79, -1.08, -1.77. Czyli grudzień i styczeń był wyjątkowo ciepły w Polsce (a NAO dodatnie), luty chłodny i marzec zimny (ale i NAO ujemne!). Niezgodności między znakami obu wskaźników nie ma w żadnym miesiącu!. Czyli albo Twoje doświadczenia nie przekładają się na średnią ogólnopolską albo pamięć Cię myli. W każdym razie ogólnie dla zimy (tej prawdziwej meteorologicznej, czyli DJF) średnie NAO wynosiło +0.89, a… Czytaj więcej »

chochlik
Gość
chochlik

„Daniel, czasem trzeba zweryfikować swoją pamięć przy pomocy faktów.”
Daniel pisał o zimie 2005/06, a Ty mu zarzuciłeś statystyki z zimy 2004/05.

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

Naprawdę? Jeszcze nie jestem dobrze obudzony. No to sprawdźmy te zimę: NAO: -0.44, +1.27, -0.51, -1.28 Poltemp: +0.48, -4.09, -1.08, -2.62 Tak, to już lepszy kontrprzykład. Znak NAO i anomalii temperatury zgadza się w lutym i marcu, a nie zgadza w grudniu i styczniu. Największa „porażka” jest w styczniu (w lutym znaki są odwrotne ale wartości obu parametrów małe). Jednak ogólnie w całym czteromiesięcznym okresie gdy NAO dobrze koreluje się z temperaturą Polski wartości NAO i anomalii temperatury były obie ujemne (-0.24 i -1.83 K). Ogólnie było zimniej niż wynikałoby z samego NAO i za różnicę odpowiedzialny jest głównie styczeń.… Czytaj więcej »

Tadeusz T
Gość
Tadeusz T

„Nie idealnie ale jednak ze zdumiewająco wysokim “skillem” (0.7 albo i lepiej).”
Ale 0,7 to nie 1,0… :-)
Czyli w październiku interesuje nas korelacja prognozy NAO z temperaturą w zimie, a nie korelacja rzeczywistego zimowego NAO z temperaturą w zimie. A korelacja prognozy NAO będzie jednak wyraźnie niższa. Znacie jaka jest ta korelacja???
I jeszcze jedno pytanie z czystej ciekawości. Czy w ciągu ostatnich np. 20 lat CFS chociaż raz prognozował dla Polski zimę wyraźnie chłodną? ;-)
Pozdrawiam :-)
Tadek

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

Skill 0.7 przy prognozie długoterminowej (parę miesięcy naprzód) czegokolwiek jest zdumiewająco wysoki. Modele cyrkulacji mają taki koło 7 dni naprzód.

I mówię tu o przewidywaniu NAO. I w ogóle jestem zdumiony. Na blogu gdzie wyciąga się czasem rzekome zaleznoći z korelacją 0.05, uważa się korelacje rzędu 0.6 za bez znaczenia. Ręce i nogi opadają.

chochlik
Gość
chochlik

Czy w ciągu ostatnich np. 20 lat CFS chociaż raz prognozował dla Polski zimę wyraźnie chłodną? ;-)

Bo to raz?
Prognozy z października i listopada na zimę 2005/06:
http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/people/wwang/cfs_fcst_history/200510/images/glbT2mMon.gif
http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/people/wwang/cfs_fcst_history/200511/images/glbT2mMon.gif
Wyszło niemal co do joty – b. zimne styczeń i marzec, w pobliżu normy grudzień oraz luty.
Prognoza z września i października na zimę 2009/10:
http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/people/wwang/cfs_fcst_history/200909/images/euT2mMon.gif
http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/people/wwang/cfs_fcst_history/200910/images/euT2mMon.gif
Słabo wyszedł styczeń w prognozie z września, ale już w październiku prognoza była zgodna z tym co później przeżyliśmy zimą.
Rok później też prognozowana była mroźna zima:
http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/people/wwang/cfs_fcst_history/201010/images3/euT2mMon.gif
W rzeczywistości styczeń wyszedł na plus, grudzień był b. mroźny, luty też mroźny ale mniej niż grudzień.

chochlik
Gość
chochlik

Raz – NAO i AO są jak najbardziej pewnym wyznacznikiem. NAO silnie dodatnie niemal uniemożliwia zagoszczenie w Europie wyżu ze wschodu lub północy (gdyż północ Europy zajmują rozpędzone niże, często tam zanikając), natomiast neutralne mówi nam tylko tyle, że nie ma blokady wyżowej na Atlantyku, ale niewiele mówi nam o sytuacji na kontynencie. W Europie może być wówczas zarówno zimno jak i ciepło, zależnie od ułożenia dominujących wyżów oraz od mas powietrza, które je wytworzyły. W niektórych przypadkach neutralne NAO może oznaczać nieco silniejszy wyż grenlandzki, ale na tyle słaby, że jedynie przesuwa niż islandzki nieco na południe, tak że… Czytaj więcej »

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

Jedyną wadą NAO jako indeksu zimowej pogody w Polsce jest fakt, ze jest on ślepy na blokady skandynawskie. Zmienność związana z ich indeksem, najczęściej nazywanym SCAND, jest praktycznie ortogonalna do zmienności związanej z NAO [1] (mówiąc językiem analizy głównych składowych), co jest równoznaczne i ich wzajemną korelacja równą około zero.

[1] Bueh i Nakamura, 2007, Scandinavian pattern and its climatic impact, https://doi.org/10.1002/qj.173

Daniel
Gość
Daniel

Dobra to może inaczej. Przede wszystkim na zimową zimę składa się ogrom czynników. Np zimy z lat 2009-2013 były dość mocno zimowe w skali kraju. Na zachodzie w ZG i podobnych miejscowościach leżało po 40-50cm śniegu, w tym samym momencie na południu pokrywa nie przekraczała 10-15cm. Co miało znaczenie? No nic innego jak sama trasa niżów. Wszystkie niże z bodajże(mogę się mylić już teraz) obniżonej strefówki waliły śniegiem w zachodnie rejony kraju, a w pozostałych, albo nie padało w ogóle, albo podwiewał halny(na śląsku często się to zdarzało). Finalnie na zachodzie kraju zima wychodziła kapitalnie, co przekładało się równocześnie na… Czytaj więcej »

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

O czym ty piszesz? Przypomnę:

NAO: -0.44, +1.27, -0.51, -1.28
Poltemp: +0.48, -4.09, -1.08, -2.62

PS. Skoncze bo nie miałem przedtem czasu. Jeśli to nawet jest kontrprzykład to zim gdzie NAO i temperatura się zgadzają jest znacznie więcej. Inaczej skąd te korelacje? Np. zima 2010 gdy mi przez ponad miesiąc piec chodził 24/7 na całą moc była zima z rekordowo ujemnym NAO.

Daniel
Gość
Daniel

No właśnie, jest więcej, ale nie jest tak zawsze. Choćby przykład stycznia i NAO +1, a poltemp -4. I kolejny przykład, który podałeś. Zima 2010 NAO rekordowo ujemne, a zima dużo gorsza u mnie od zimy 05/06.

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

Dlatego pogląd, ze NAO jest najważniejszym czynnikiem (chociaż nie jedynym!) wpływającym na nasze zimy jest absolutnie niekontrowersyjny. Stąd duże zainteresowanie badaniami nad jego przyczynami jak i skutkami. Będzie o tym konferencja na Uniwersytecie Wrocławskim w marcu. Wiem coś o tym ?

http://www.meteo.uni.wroc.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=233:nao-jej-istota-przyczyny-i-konsekwencje&catid=1:aktualnoci&Itemid=1

Max
Gość
Max

Dobrze powiedziane korelacja nie jest 1 tylko 0,67, więc pozostaje spore pole do zmienności. Porównać wystarczy ostatnie dwie zimy poprzednia nie była najgorsza jak już pisałem miała odchylenie chyba DJF chyba około 1 K a dwa lata temu odchylenie ponad 3 K a wszystko przy dodatnim NAO. Ja uważam że NAO to nie wszystko nikt nie przewidzi blokad typu Rex czy Omega, akurat nasz kraj ma położenie takie a nie inne i nad nami zazwyczaj trwa walka miedzy Atlantykiem a zimnym kontynentem…

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

Oczywiście, ze są inne czynniki wpływające na temperaturę zimą niż tylko indeks cyrkulacji strefowej. Jednak jest on najważniejszym czynnikiem i nie warto o tym zapominać.

PS. Poprawiłem poprzedni komentarz bo w pierwotnej wersji źle przepisałem wartość NAO dla marca 2005. Po poprawieniu tego błędu zgodność NAO z temperaturą widoczna jest w każdym miesiącu tej zimy, która rzekomo maiła dowodzić braku takiego związku.

chochlik
Gość
chochlik

Pamiętaj, że korelacja neutralna to nie 0,5 tylko 0, a skala możliwych wartości to od -1 do +1. Tak więc współczynnik korelacji równy 0,67 w zjawiskach meteo należy taktować jako b. wysoki .

wrocław
Gość
wrocław

Denis Möller z portalu wetteronline również przewiduje b.ciepłą zimę w naszym kraju. https://www.wetteronline.de/wetterticker?postId=post_201711049864758 To chyba dobrze, a jak będzie wilgotna – to już super.