2019/12/10 02:12

Jutro i pojutrze nawet do 25 stopni

Już dzisiaj w zachodniej i południowo-zachodniej części kraju będzie panować słoneczna i ciepła pogoda. Wg prognoz modeli numerycznych temperatura maksymalna w wielu miejscach przekroczy 20°C, lokalnie przekraczając nawet 21°C (tyle wskazują modele ALARO i AROME). Wg modeli GFS i ICON-EU temperatura będzie dziś nieco niższa i osiągnie punktowo co najwyżej 19-20°C.

Jak widać z map, nie wszędzie będzie równie ciepło, znajdą się miejsca gdzie temperatura będzie osiągać zaledwie 12-13°C. Miejscami do tej pory mamy zachmurzenie przez chmury piętra niskiego, co z pewnością ostatecznie wpłynie na mierzone temperatury maksymalne.

Prognoza zachmurzenia przez chmury piętra niskiego w modelu AROME z wczoraj 06UTC na dziś 06UTC.

[xyz-ips snippet=”s1s1z-ads”]

Nadchodzącej nocy ponownie spodziewamy się miejscowych spadków temperatury do okolic 0°C – te prognozuje głównie model AROME, pozostałe modele nie widzą tak silnego wychłodzenia, szczególnie ciepły jest model GFS.

W modelach o wyższej rozdzielczości uwagę zwraca skomplikowany rozkład izoterm na stosunkowo niewielkim obszarze, sugerujący pojawienie się zjawisk fenowych. W takich wypadkach na małym obszarze możemy mieć znaczne różnice temperatur. Widać to wyraźnie w przypadku modelu AROME 2km na przykładzie okolic Wrocławia i warto na to zwrócić uwagę.

Jutro jeszcze cieplej niż dziś. Tu już każdy z modeli wskazuje na temperatury znacznie przekraczające 20°C, przy czym modele ALARO i GFS sugerują około 24-25°C. Modele o wysokiej rozdzielczości prognozują również znacznie mniej zachmurzenia przez chmury piętra niskiego, które mogło wiele osób zaskoczyć w dniu dzisiejszym.

Podobne wartości temperatury maksymalnej możemy mieć w Polsce również w niedzielę. Tutaj jednak model ICON odbiega już mocno od innych, przyspieszając nadejście frontu i obniżając prognozowane temperatury szczególnie na Dolnym Śląsku i w południowo-wschodniej części kraju.

Niższe temperatury na Dolnym Śląsku spowodowane są szybszym nadejściem frontu atmosferycznego (wg ICON), natomiast jeśli chodzi o Polskę południowo-wschodnią, to model ten widzi tam opady, których inne modele (włączając w to ECMWF) albo nie planują w ogóle, albo prognozują je w znacznie mniejszej skali.

Po krótkim ochłodzeniu w poniedziałek, pogoda ma się poprawić i co najmniej do połowy miesiąca powinno być słonecznie i ciepło. Przy czym temperatury wyraźnie przekraczające 20°C pojawią się najprawdopodobniej tylko w zachodniej i południowo-zachodniej części kraju (ECMWF).

[xyz-ips snippet=”s2-ad”]

Print Friendly, PDF & Email

383
Dodaj komentarz

Please Login to comment
94 Comment threads
289 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
43 Comment authors
MichałAdamPadminDarekBFinrod Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
daniel
Gość
daniel

różnice o porankach mogą być, u mnie po raz kolejny było znacznie chłodniej niż na stacji pszenno, tam min. było 6 stopni u mnie około 2,5 stopnia, kilka dni temu różnica była jeszcze większa tam długo w nocy było ponad 11 a u mnie poniżej 5 stopni

Grzybiarz
Gość
Grzybiarz

Chociaż mniejsze parowanie, dni krótsze, temperatury niższe i ostatni KBW ciut lepszy, susza nadal ma się dobrze i mości jak kot opuszkami hydrologiczny dołek. Ciekawe, kiedy to się skończy? We Wrocławiu od rana full Sun, co przedkłada się na grzybów null. Daję szansę jeszcze tydzień. Jak grzyb nie ruszy w większej ilości to już w tym sezonie nie ruszy. Miałem wstawić kilka fotek pokazujących skutki niedoborów opadów w dolnośląskich lasach, ale w sumie po co. To nic nie zmieni a kult Słońca ma się w najlepsze. Dobrego weekendu dla Gospodarzy i komentatorów. Jutro zaszywam się w lasy, łapać jesienne barwy… Czytaj więcej »

chochlik
Gość
chochlik

Moja mama była wczoraj w podłódzkich lasach i w 3h nazbierała ok 200 podgrzybków – 80% z nich małych, w sam raz do marynowania. Po raz kolejny widać tutaj startujący wysyp.

Ślązak
Gość
Ślązak

W najnowszym okresie KBW dla okolic Łodzi jest korzystniejsze względem takich miast jak Rzeszów, Kielce, Lublin i Katowice. Brak wysypu w tym miejscu oznaczałby zatem coś w rodzaju klęski

Zbigniew
Gość
Zbigniew

A skąd wzięły się te niskie chmury (Sc, St) na NE Polski, częściowo na północy?

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Generalnie przed nami sporo dni umiarkowanie ciepłych, z Tmax nieco poniżej/powyżej 20°C (w cieplejszych dniach/regionach przeważnie 20/25°C, w chłodniejszych przeważnie 15/20°C). Cieplej ma być też podczas pogodniejszych nocy. Nader wszystko ma być zdecydowanie sucho i przeważnie pogodnie – co w zależności od okoliczności jednych cieszy, a innych martwi… Prognozy dają dość dużą stabilizację wyżową – z jednym ośrodkiem wędrownym odsuwającym się obecnie na SW, a drugim znacznie bardziej stacjonarnym z centrum nad E Europą (w przyszłym tygodniu, z ciśnieniem być może nawet powyżej 1040 hPa). Układ ma być dość/bardzo trwały i zarazem rozległy. Dla nas ważne też będą często rodzące… Czytaj więcej »

adek
Gość
adek

Niestety, cały czas pochmurno u mnie i 13 st. :( zamiana pogody pewnie będzie jutro

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Nawet do Warszawy strefa pogodna z W/S dociera z oporami…
Dobrze, że chociaż temperatura przekroczyła już 15°C i jest przyjemniej niż w poprzednich dniach.

podlasianin
Gość
podlasianin

U mnie się rozpogodziło o 15:30 i już 16 stopni

adek
Gość
adek

u mnie wypogodziło się… jak się zrobiło ciemno…także pierwszy dzień z ociepleniem będzie jutro

Konrad
Gość
Konrad

20 st., mocno błękitne niebo, latające owady w tym motyle – cudownie.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

To wszystko przez AGW… Nie ma się z czego cieszyć…

Piszę to dlatego, aby uzmysłowić dlaczego przynajmniej ja nie potrafię tych dwóch kwestii za każdym razem łączyć – tzn. bieżącej sytuacji pogodowej oraz zmian klimatycznych (AGW).

podlasianin
Gość
podlasianin

Ja nawet rzekłbym że to ocieplenie jest jednak stosunkowo słabe, zwłaszcza na NE, np w niedziele może być tam ledwo 15 stopni.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

A wg którego modelu ma być tylko ok. 15°C w niedzielę? Większość optuje za nieco poniżej/powyżej 20°C także na NE kraju.

podlasianin
Gość
podlasianin

Tak prognozuje GFS z 6UTC

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

@Podlasianin
Bo modele „błądzą” z tą strefą opadową (nie związaną z frontem), która wcale nie jest taka pewna. Poza nią ma być w niedzielę 20/25°C.
Poza tym, tak czy inaczej ciepły i suchy ma być w przewadze przyszły tydzień – więc „głowa do góry”:-)

Marcin
Gość
Marcin

Po trzech z rzędu beznadziejnych, nieudanych pogodowo październikach mówiąc kolokwialnie i bez ogródek: należy nam się w końcu babie lato! Jeszcze październik 2015 jakoś ujdzie, ale te dwa ostatnie to była tragedia. Ja te 25 stopni, błękitne niebo i fruwające motyle traktuję jako przedłużenie pory ciepłej i taką rekompensatę ze strony Matki Natury. Zamierzam korzystać z uroków ładnej pogody, czerpać z niej to co najlepsze pełnymi garściami „ładując akumulatory” przed zimą, która nieuchronnie kiedyś nadejdzie. I nie zaprzątam sobie głowy jak niektórzy rozważaniami, ile w tym jest zasługi AGW, a ile dziełem zwykłego przypadku, bo i po co? Niczego to… Czytaj więcej »

Ślązak
Gość
Ślązak

GFS ma rozdzielczość 0.25 stopnia, ale jego prognozy dot. temperatur minimalnych są skrajnie nieprawidłowe. Wg tego modelu nie było jeszcze tej jesieni przymrozku w mojej okolicy, a pragnę nadmienić, że dzis rano po raz 4 oglądałem szron. Na 2m pomylił się o jakieś 6st (prognozował 7*C a było 1*C) Jutro (sobota) będzie znowu znaczniej chłodniej rano, niż sugeruje ten model. Rozumiem, że to może wynikać z większej rozdzielczości niż np UM, AROME czy ICON, ale bez przesady… Wygląda na to, że model ten interpoluje temperatury wokół zespołów miejskich rozszerzając nadmiernie zasięg MWC

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

„Wygląda na to, że model ten interpoluje temperatury wokół zespołów miejskich rozszerzając nadmiernie zasięg MWC” ->>> To jego dość typowe obciążenie – choć ma go większość modeli, to GFS jednak stosunkowo największy. To nawet nie ma związku z MWC, bo np. dla Warszawy też mocno zawyżał Tmin w pogodne i suche noce. To po prostu brak odpowiednio dużej czułości na czynnik radiacyjny. Podobnie może być z inwersją – tu zawyżanie może dotyczyć głównie Tmax w „stratusowe” i zarazem chłodniejsze dni. Jednak zdarzają się też sytuacje odwrotne, tzn. przypadki zaniżania Tmin w pochmurne noce, albo nie „doceniania” czynnika słonecznego lub fenowego… Czytaj więcej »

chochlik
Gość
chochlik

GFS ma rozdzielczość znacznie mniejszą niż UM. większość odmian WRF, AROME i prawdopodobnie również ICON. Im mniejsze są oczka siatki tym większa rozdzielczość.

Konrad
Gość
Konrad

Ale nudy nam się szykują w pogodzie, tyle oczywiście będą to bardzo sympatyczne nudy ;)

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Zmniejszona została przy tym skala przejściowego ochłodzenia w poniedziałek, a wydłużony okres z Tmax nieco poniżej lub powyżej 20°C na właściwie cały przyszły tydzień (co najmniej). A przy tym sucho, sucho i jeszcze raz sucho. Myślę także, że przeważnie pogodnie (zwłaszcza w sobotę 06.10 i od wtorku/środy 09/10.10).

Ciekawe jak będzie z nocami (?). Na pewno bardzo ciepła będzie ta z soboty na niedzielę (06/07.10), a poza tym myślę, że umiarkowanie ciepłe (przeważnie, zwłaszcza przy efekcie fenowym) lub umiarkowanie chłodne (w specyficznych miejscach, przy silniejszej inwersji i radiacji).

chochlik
Gość
chochlik

Podejrzewam duże niedoszacowanie jutrzejszego ciepła w modelach. T850 wg ECMWF ma sięgnąć na granicy polsko-czeskiej 16C, a na dużym obszarze SW Polski przekroczyć 14C. Jeśli dodamy do tego fen, bezchmurne niebo, dość suchy grunt oraz wciąż dość wysokie (jak na październik) Słońce to może być przepis na nadspodziewanie wysokie Tmax.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Jeszcze taka ciekawostka…
W piątek najwyższą Tmax (ze stacji WMO) notowało… Świnoujście i było to 20,6°C.

%%%

Wygląda na to, że w przyszłym tygodniu bardzo ciepło zrobi się także w Skandynawii, wokół Bałtyku i w NW Rosji, bo adwekcja ciepła będzie jeszcze dalej na N niż obecnie:
– 06.10:
http://www.wetterzentrale.de/maps/ECMOPEU12_24_2.png
– 10.10:
http://www.wetterzentrale.de/maps/ECMOPEU12_120_2.png
– 13.10:
http://www.wetterzentrale.de/maps/ECMOPEU12_192_2.png

Widać przy tym zdecydowany grzbiet fali nad Europą oraz wspomaganie wyżu E-europejskiego przez niże atlantyckie (i słabsze z sektora S) w „pompowaniu” ciepła na sporych obszarach kontynentu daleko na N.

oliver57
Gość
oliver57

Przy cieszeniu się z siódmego z kolei anomalnie ciepłego miesiąca (taki przynajmniej się zapowiada). Sam wczoraj jeździłem 4 godziny po lesie i udało mi się znaleźć 18 grzybków (są tylko w wilgotnych miejscach) nie zapominajmy ani na jeden dzień https://smoglab.pl/od-katastrofy-dzieli-nas-mniej-niz-sadzimy/

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Ja się cieszę przede wszystkim na odmianę i więcej „złotej polskiej'” jesieni w cieplejszym i pogodniejszym wydaniu – sprzyjającym większej aktywności w plenerze – niż w poprzednich rocznikach (zwłaszcza wobec 2 ostatnich październików).

oliver57
Gość
oliver57

W 2016 roku październik kiepski, zbyt chłodny i grzybów nie było , natomiast rok temu super wrzesień i październik bo mokro ,zielono i grzybowo. Byłem w okolicznych lasach 20 razy na grzybach w tych miesiącach. We wrześniu opadów bardzo dużo ,ale poprzednie 4 miesiące maj-sierpień 17 w regionie Katowic były bardzo suche i kiedyś musiało popadać . Suma opadów w Katowicach w zeszłym roku to 713mm w Katowicach ,a średnia suma roczna to 722 (ref.1981-2010). Teraz już jest za sucho a będzie zdecydowanie bardziej.

adek
Gość
adek

Pięknie się zapowiada najbliższy tydzień. I ochłodzenie poniedziałek-wtorek zredukowane.

daniel
Gość
daniel

jednak może martwić brak większych opadów w prognozach nawet na najbliższe 2 tygodnie, tym bardziej że większe opady wystąpiły na przeważającym obszarze prawie 2 tygodnie temu plus duży niedobór wodny nawet tam gdzie nie stwierdzono suszy rolniczej, wody gruntowe mogą szybko pokazać jak jest w rzeczywistości. u mnie trawniki też są zielone ,ale wystarczy wziąć sztychówkę i pokopać i już wiadomo jak jest. w 2015 roku u mnie mała ilośc opadów w sierpniu,wrześniu i do 13 października przyczyniła się że wiele rzepaków nie wzeszło a inne przypaliło, dzięki Bogu 14 października przyszły deszcze i dzięki temu reszte zbóż w miarę… Czytaj więcej »

Mat
Gość
Mat

Na Mazowszu jest mokro więc nie narzekaj i ciesz się słońcem. Ostatni słoneczny październik był 4 lata temu! Trzeba to wkoncu nadrobić.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Zgadza się:-)
A nadmiaru opadów z pewnością znowu się kiedyś doczekamy.

Mat
Gość
Mat

Z pewnością, wkoncu o wiele łatwiej o nadmiar wody niż o susze :)

podlasianin
Gość
podlasianin

Mój region a moze bardziej moje okolice charakteryzują się zwykle nadmiarem wody, choć słyszę od różnych osób że na Podlasiu jest susza xD tylko często się zastanawiam na jakim Podlasiu oni mieszkaja…

oliver57
Gość
oliver57

Nieprawda . Chwilowy nadmiar wody nie likwiduje suszy , szczególnie po deszczach nawalnych. Mokro jest tylko z wierzchu , u mnie po deszczach wrześniowych. http://www.pogodynka.pl/polska/hydro

Mat
Gość
Mat

Olivier nie pisz tu takich rzeczy. Zaraz się okaże że jesteś fanem monsunow i będą ci życzyć 5 genuenow :)

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

@oliver57
To jest problem ogólno-klimatyczny. Potrzeba byłaby większa regularność i równomierność opadów (nie tylko w kontekście sum za np. miesiąc, kwartał, rok, dekadę), a co jest w coraz większym stopniu zaburzane.
Ja ten problem cały czas dostrzegam. Mam też świadomość tego, że pogoda będzie się u nas „zacinała” nie tylko w kierunku ciepłym i suchym + pogodnym. Nie mając jednak (jednostkowo) nań wpływu – wolę „cieszyć się” z aury sprzyjającej aktywności w terenie, niż „płakać” nad zmianami klimatycznymi.
A kiedy, bo kiedy, ale w ogólności adwekcja mas ciepłych, przy częściej pogodnym niebie, przynosi nam najmniej negatywnych skutków właśnie jesienią i zimą.

oliver57
Gość
oliver57

@Mat . Z tego co tutaj wypisujesz wnioskuję ,że jesteś młody i niedouczony . Nie będę z Tobą polemizował. To jest ostatni raz . Chodzi mi o regularność opadów zarówno w krótszych jak dłuższych okresach. Mamy do czynienia Z KATASTROFALNĄ nieregularnością opadów, coraz bardziej się nasilającą. Tzn. po suchych trzech tygodniach października mogą nadejść obfite deszcze , których sumy przekroczą średnie miesięczne. Może tez przyjść rekordowo mokra zima. Klimat jest TOTALNIE rozregulowany i cieszyć się ze słonecznej pogody, bez nawet 1 mm deszczu trzeba umiarkowanie.

RadomirW
Gość
RadomirW

To chyba nie w ostatnich latach a jeśli już to ten nadmiar opadów jest na krótko. Kiedy ostatnio była jakaś konkretniejsza powódź na Wiśle czy Odrze? 5-6 lat temu? Tak więc nie opowiadajcie że u nas w ostatnich latach łatwiej o nadmiar opadów (czego symbolem są powodzie) niż o susze (te zaczynają zdarzać się regularnie).

Mat
Gość
Mat

Oliver nie ma o czym polemizować bo się z tobą zgadzam. Ja na ten problem zwracałem uwagę wielokrotnie i często zostałem zjechany. Ostatnio zyczono mi właśnie m.in 5 genuenow. U nas te zacięcia w pogodzie skłaniają się jednak ku wersjom suchym i słonecznym. Nawet jak później w ciągu doby spadnie norma miesięczna to i tak niczego nie zmienia. Nie wyczules ironii. Za komplement o młodości dziękuję :) druga uwagę prezmilcze każdy ma prawo mieć swoje zdanie. Pozdrawiam

adamus17
Gość
adamus17

@RadomirW Oczywiście, że w naszym klimacie ciężej o susze niż podtopienia i powodzie. I nie ma tu nic do tego rozregulowanie klimatu, bo tak było od początku pomiarów historycznych. W końcu żyjemy w klimacie PRZEJŚCIOWYM (czyt. niestabilnym). Sprawdź sobie dane: https://meteomodel.pl/dane/srednie-miesieczne/?imgwid=349190600&par=prcp&max_empty=1 i zobacz jakie były nieregularności 50 lat temu. A najlepiej przeanalizuj sobie dzień po dniu, sprawdź ilość i wartość opadów w miesiącu 50 lat temu, 20 i teraz. Gwarantuję ci, że nieregularność NIE WZROSŁA. Mieszkam w centralno-południowej części Śląska i powiem ci, kiedy Wisła / Pszczynka / Biała wyszła z koryta lub była baaardzo blisko. wrzesień 2018 (~100mm opadu… Czytaj więcej »

daniel
Gość
daniel

jeśli chodzi o podlasie to na pewno suwałki mają ostatnio mniejszą ilość opadów. Patrzyłem się na statystyki to od około 27 sierpnia do 5 października włącznie było chyba tylko 2 doby z opadami powyzej 5mm i żadna powyżej 10 i w sumie za ten okres około 23-24 litrów i w najbliższych 2 tygodniach może nie padać w ogóle, ale akurat suwałki miały rzeczywiście duży nadmiar po zeszłym roku nawet około 856mm no i wilgotne lipiec i sierpień
więc tam niedobór może i rzeczywiście wskazany.

daniel
Gość
daniel

ja tylko stwierdzam fakty u siebie kopałem to wiem że jest sucho mimo deszczowego września, od maja do września opady chyba nie spadły poniżej 50 litrów na miesiąc a czerwiec i wrzesień koło 80-90 litrów. zresztą jeśli miałbym wątpliwości wchodzę na pogodynka.pl i widzę wilgotność gleby szczególnie ważna dla roślin to 7-28 i 28-100 nie zachwyca wilgotność w większej części Polski. Nie piszę że ma nie być słonecznej pogody niech będzie, tylko jeśli to możliwe niech więcej pada a tam gdzie nie chcecie niech nie pada i już, jest to przecież możliwe tak jak na początku września. nie twierdzę że… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Z reguły prognozy trendu pogodowego sprawdzają się dobrze z grubsza do ok. 5-6 dni naprzód. Ale zdarzają się okresy, kiedy ta sprawdzalność się wydłuża – a co ma miejsce przy większej i dłuższej stabilizacji pogodowej. A na taką zanosi się od teraz, a w jeszcze większym stopniu od wtorku. Mieliśmy minionymi laty sytuacje, że na wyjątkowo długo “przyczepiły się” do nas (także o tej porze roku) niże i to zarówno przy aurze cieplejszej, jak i chłodniejszej. W tym roku będzie to układ wyżowy (docelowo E-europejski) i to w bardziej “szczęśliwej” dla większości z nas (jak sądzę) konfiguracji, sprzyjającej adwekcji ciepłych… Czytaj więcej »

Mat
Gość
Mat

Na Mazowszu jest mokro więc nie narzekaj i ciesz się słońcem. Ostatni słoneczny październik był 4 lata temu! Trzeba to wkoncu nadrobić.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Na Mazowszu jest w sam raz. Okres (późno)jesiennej słoty zapewne jeszcze nadejdzie, wszak cała pora chłodna przed nami…

RadomirW
Gość
RadomirW

Uwierzę jak go zobaczę. Pod koniec sierpnia i września też miała nastąpić zmiana pogody na dłużej.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Ale pora chłodna rządzi się nieco innymi prawami, wszak niże atlantyckie są bardziej aktywne i częściej wkraczają w głąb Europy.

podlasianin
Gość
podlasianin

Październik to jeszcze nie czas na temperatury poniżej 5 stopni w dzień…

kmroz
Gość
kmroz

Wyczekiwać poznojesiennej sloty w październiku, No nie moge xD
Troche rozsądku panowie.

Mat
Gość
Mat

Nie żebym czekał, tylko z ciekawości, w jakich miesiącach ma prawo występować jesienna slota?

RadomirW
Gość
RadomirW

Ja na temperatury jednocyfrowe nie wyczekuję. Ale na 13-15 stopni w dzień ze sporym zachmurzeniem i najlepiej bez wiatru to już jak najbardziej. Starczy tej lampy na niebie co jest od kwietnia.

kmroz
Gość
kmroz

*poznojesienna słota Czyli jak sama nazwa wskazuje pod koniec jesieni- w listopadzie. Oczywiście i wtedy nie jest mile widziana, ale jest w miarę normalna. @radomir Miałeś cztery dni z rzędu ze sporym zachmurzeniem i taka temperatura jaką piszesz (tyle ze niestety z wiatrem). Nawet ciut niższa w niektóre dni. W poniedziałek znowu. Wiec akurat tego nie brakuje. Czerwiec był przeciętny uslonecznieniowo i lipiec pochmurny ale widze, ze to do ciebie nie dotrze 😡 wysokich (gorących) temperatur, ktore juz nam i tak nie groza, mam dość na 3 lata, ale co do słońca to jego cieżko miec dość nawet po takich… Czytaj więcej »

RadomirW
Gość
RadomirW

Może i miałem ale teraz zapowiada się tydzień, dwa a może i dłużej z zupełnie inną pogodą. Nie mam nic przeciwko niej ale proporcje powinny być odwrotne tzn. kilka tygodni z normalną, jesienną, pochmurną pogodą urozmaicane od czasu do czasu kilkoma dniami z babim latem. Mam nadzieję ze to ostatni taki okres w tym roku i po nim co najmniej do wiosny takiego wielotygodniowego nudnego, wyżowego, słonecznego gówna pogodowego w wersji ciepłej już nie ujrzę.

daniel
Gość
daniel

szkoda tylko że przez ciepło matki w ulach czerwią i czerwią niewykluczone że trzeba bedzie dokarmiac niektóre ule bo mogą się osypać zimą, ale co zrobić trzeba przyjąć i już. Dlatego też pisze o zasiewach ozimych bo w moim rejonie rzepak to przeważnie główny pożytek towarowy.

daniel
Gość
daniel

oczywiście chodzi mi o zbyt duże ciepło czy zbyt duże anomalie na plus przez dłuższy okres, a nie żeby miało nie być ciepło.

daniel
Gość
daniel

dlatego mam nadzieję że mnie zrozumiecie dlaczego zależy mi na odpowiedniej wilgotności i temperaturze, ale to jak będzie to jeden Bóg wie.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Mógłby ziścić się taki scenariusz, że po tym ciepłym i bardzo suchym okresie, niże atlantycko-śródziemnomorskie zaczęłyby częściej napierać na Polskę (od SW/W). Jednak w miarę przemieszczania na E stopniowo tracić na aktywności (tu wystarczyłyby sumy średnio 10 mm/tydzień). A wyż na E Europy mógłby nadal trzymać przynosząc nam nadal okresowo poprawę pogody, głównie na E Polski. Mielibyśmy przy tym także adwekcję nadal mas ciepłych z S/SE – tyle tylko, że od W stopniowo coraz wilgotniejszych. Taka opcja na III dekadę października i listopad by już chyba większość z nas zadowoliła. PS. A tymczasem robi się już przyjemnie ciepło, a przy… Czytaj więcej »

Fan klimatów kontynentalnych
Gość
Fan klimatów kontynentalnych

To jest niesamowite! Jeżeli i październik będzie ponad normę z ciepłem i usłonecznieniem, to porę ciepłą w 2018 roku w Polsce można uznać za idealną! Poraz pierwszy w historii byłby to 7-miesięczny ciąg ciepła i słońca (z malutkimi przerywnikami), tak jak to jest w krajach na południu Europy.

podlasianin
Gość
podlasianin

Bez przesady xD Co najwyżej tak jak na Wegrzech, bo już do Słowenii czy też Serbii to brakuje nam lat świetlnych nie mówiąc o basenie Morza Śródziemnego

Fan klimatów kontynentalnych
Gość
Fan klimatów kontynentalnych

Chodzi mi o zakres występowania wysokich temperatur. Temperatury 20-25 stopni to normalka w październiku czy w kwietniu na większym obszarze Rumunii to normalka, u nas nie zbyt często się to zdarza. Oczywiście że porównanie do krajów śródziemnomorskich troche nie na miejscu ale ta pora ciepła oszczędziła nam dłuższych okresów z brzydką pogodą.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

@FKK
U nas bardzo często temperatury 20-25°C występują w październiku i kwietniu w formie krótkich epizodów.

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

Koło krajów południowej Europy to te półrocze ciepłe nawet nie leżało, niemniej można powiedzieć, że mieliśmy pogodę jaka zazwyczaj panuje na Węgrzech, chociaż te ochłodzenia w czerwcu, sierpniu i wrześniu oraz na początku lipca zbyt węgierskie to niebyły…

podlasianin
Gość
podlasianin

Przez dwa tygodnie mieliśmy późną jesień a ludzie chcieliby jeszcze zimniej, więc wyglada na to, że po prostu chcą regularnej zimy już w październiku, czego nie ma miejsca nigdzie w Europie.

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

Widocznie zatęsknili za wspaniałymi sezonami 1977-80, kiedy to nasz kraj miał lata rodem z Murmańska.

Mat
Gość
Mat

Są też tacy ludzie którzy
dalej nie rozumieją że tu o jesień zimno czy ciepło chodzi, a tylko i wyłącznie o brak opadow

chochlik
Gość
chochlik

To co proponujesz? Wspólne modły błagalne o deszcz? A może taniec deszczu? PIS’owcy kiedyś msze zorganizowali w Sejmie prosząc o deszcz :-D

Mat
Gość
Mat

Trochę rozsądku u ludzi, i spojrzenie na pewne rzeczy trochę szerzej niż ” u mnie” wystarczy :D

podlasianin
Gość
podlasianin

@Mat
I vice versa-jak rok temu jesienią na Podlasiu wszystko gniło (m in. dosłownie czarne maliny we wrześniu!) i woda zalewała całe pola to mało kogo to obchodziło, a jak teraz u was jest sucho to cały kraj ma nad tym rozpaczać.

Mat
Gość
Mat

Obchodziło, a przynajmniej nikt się z tego nie cieszył, to jest ta różnica.

daniel
Gość
daniel

oczywiście czy jest susza czy powódź i czy po prostu podtapia komuś pola to jest dramat dla tej osoby czy rodziny jeśli żyją tylko z rolnictwa, ogrodnictwa, pszczelarstwa itp.
Każdego trzeba zrozumieć, w zeszłym roku strasznie podtapiało pola zwłaszcza na północy, ale teraz zwłaszcza na zachodzie potężna susza od kilku miesięcy jak teraz jeszcze dołoży październik no to nie ciekawie.

RadomirW
Gość
RadomirW

Na szczęście taka „idealna” pogoda przez bite pół roku się baaaaaaaardzo, bardzo długo nie powtórzy.

kmroz
Gość
kmroz

Jeśli chodzi o usłonecznienie i niską sume opadów na Mazowszu to nie robiła szału, wiec sadze ze szybko sie powtórzy np za rok. Oczywiście przy duzo niższych temperaturach, okres kwiecień-wrzesień termicznie mysle ze poczeka ze 150-200 lat na pobicie

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

Czyli do następnego roku :D

oliver57
Gość
oliver57

Nie wiem. po lekturze tego tekstu https://smoglab.pl/od-katastrofy-dzieli-nas-mniej-niz-sadzimy/ myślę ,że AGW przyśpieszyło i takie okresy jak kwiecień -wrzesień 2018 będą powtarzać się co 10-7 lat a później (za 30 lat) co 5-7 lat. TRAGICZNE. Panika @ Dorki może nie jest taka bezzasadna?

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Nie wiem czy ktoś zwrócił uwagę ale od początku marca mamy taki sam rozkład dni tygodnia jak w 2012 roku.
Osobiście mam nadzieję że nie będzie powtórki podobnego incydentu zimowego pod koniec października 2012 który był chyba najsilniejszy od bodajże 9 lat.

chochlik
Gość
chochlik

Kraków – Wola Justowska. Rano +1,5C, a o 12UTC +23,8C i nadal rośnie.

Robert
Gość
Robert

W Lublinie 18C czyli bez szału gfs pomylił się o ładne 2st.

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

Te ikonki zachmurzenia z Ogimetu zakłamują rzeczywistość – pokazują, że jest teraz pochmurno, a w rzeczywistości jest niemal bezchmurnie

Zbigniew
Gość
Zbigniew

@Łukasz160391
A to pewnie w przypadku chmur piętra wysokiego (cirrus i cirrostratus) pokazuje ikonki większego zachmurzenia.

daniel
Gość
daniel

na razie temp. około 20 stopni, jednak rejon podgórski o tej porze roku jak nie ma wiatru fenowego a nawet przez część dnia wieje z kierunków północnych to może być nawet chłodniej. Jestem w dziurze wiatrowej tak jak jest pokazane u góry.
wieje słabiutki wiaterek z różnych kierunków.

daniel
Gość
daniel

dziura wiatrowa czyli brak silnego fenowego wiatru

anonim
Gość
anonim

Dobrze że w tym roku będzie więcej słońca w październiku niż w zeszłym, który był ciepły, ale pochmurny. Patrząć na prognozy październik ma w końcu szansę być z dodatnią anomalią usłonecznienia i jednocześnie termiczną. Usłonecznienie będzie z dość prawdopobieństwem wyższe niż w zeszłym roku, ale czy miesiąc okaże się cieplejszy niż przeciętny na to jeszcze zdecydowanie za wcześnie. Jeszcze w II dekadzie października może dojść do sporego ochłodzenia (choć prognozy narazie na to nie wskazują) a III dekada to bardzo odległa perspektywa i wszystko się może zdarzyć. Osobiście jednak liczę że październik będzie właśnie dość ciepły słoneczny bez incdynetów zimowych… Czytaj więcej »

RadomirW
Gość
RadomirW

Byłem dzisiaj na spacerze w lesie i na razie żadnych objawów jesieni poza pojedynczymi drzewami, które pewnie bardziej żółkną z suszy niż z tego że zima coraz bliżej. Zobaczymy co będzie dalej. Mam nadzieję, że nie skończy się na tym że dwa tygodnie będzie ciepło i słonecznie a potem przyjdzie gwałtowne ochłodzenie z przymrozkami i w tydzień zrobi się łyso na drzewach. Niestety wtedy fenologicznie jesień byłaby tak samo beznadziejna jak tegoroczna wiosna. Tzn zamiast powolnego, wielotygodniowego wzrostu oraz zmiany koloru i opadania liści mielibyśmy gwałtowne zmiany w tej kwestii, czego nienawidzę. Ale po tym chorym pogodowo roku wszystkiego można… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

Niestety nadchodzący wyż rosyjsko-skandynawski zwłaszcza na wschodzie moze przynieść sporo przymrozków. Oby nie tak silnych jak w 2013 i 2015. Wtedy dalsza czesc jesieni była bardzo ciepła i słoneczna, ale faktycznie przeważnie juz „goła”.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Ja akurat – inaczej niż @kmroz – widzę w prognozach, że po kolejnych dniach z Tmax 20/23°C oraz Tmin 7/10°C (prawdopodobnie, na Mazowszu, ok. 10-12.10) ochłodzenie ma postępować POWOLI. Będziemy bowiem po cieplejszej (W/SW) jego stronie. Jeżeli już, to będziemy mieli jedynie lokalne nieco wyraźnejsze spadki spowodowane czynnikiem radiacyjnym – ale na pewno znacznie słabsze niż w najchłodniejsze noce w poprzednich 2 tygodniach (kiedy znacznie zimniej było na poz. 850hPa i właściwie było bezwietrznie).
Oczywiście bliżej 20.10 i później niczego nie można wykluczyć, ale na razie nie widać perspektywy przymrozków jak sugeruje @kmroz.

chochlik
Gość
chochlik

kmroz z jakiegoś powodu usilnie widzi zbieżność z wyżem z następnego tygodnia z październikiem 2010. Tyle, że jest jedna zasadnicza różnica – tamten wyż powstał w chłodnym powietrzu kontynentalnym z NE, a ten będzie miał zupełnie inną charakterystykę. Podobnie jest zimą – nie tylko umiejscowienie wyżu ma znaczenie, ale też właściwości powietrza, które go wypełnia.

kmroz
Gość
kmroz

@chochlik
Niezależnie od jakości powietrza, przy takim wyżu bedą duzo większe amplitudy. Jeśli by to było zimno jak w 10.2010 czyli 10-15 w dzień to byłyby przymrozki w nocy. Jeśli bedzie cieplej czyli te 17-22 w dzień, to w nocy bedzie około/nieco ponizej 5 stopni (a na szczególnych stacjach typu Siedlce czy Kielce bliżej zera)
To juz fizyka, a nie synoptyka. Modele pod tym względem sie kompromitują wyjątkowo. Dość powiedziec ze korzystając z GFS w nocy z 29/30.09 można byłoby nawet ogrzewania nie włączać.

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

Gdy występowały przymrozki w październiku 2010 to występowała wtedy taka sytuacja baryczna – http://www.wetterzentrale.de/maps/archive/2010/cfsr/CFSR_1_2010101112_1.png

Jakoś nie widzę tutaj wyżu rosyjskiego. Kilka dni wcześniej co prawda był taki wyż, ale wtedy jeszcze nie było przymrozków, nawet przygruntowych.

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

A tak było 4 października 2010, widać wyż rosyjski, ale wtedy było znacznie ponad 15 stopni i brak przymrozków, nawet przygruntowych (przynajmniej u mnie na Śląsku)

http://www.wetterzentrale.de/maps/archive/2010/cfsr/CFSR_1_2010100418_1.png

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

A najcieplejszym dniem października 2010 był dopiero 31 dzień miesiąca, była wtedy taka sytuacja baryczna –

http://www.wetterzentrale.de/maps/archive/2010/cfsr/CFSR_1_2010103112_1.png

kmroz
Gość
kmroz

Oczywiście mam na mysli okres 4-9.10 z 2010 roku. Na południu nie było moze jakos bardzo zimno u ciebie, w innych regionach juz było. Co zreszta jest typowe przy takich układach (południe i zachód wyraźnie cieplejsze).
Jedno jest pewne przy zapowiadanej sytuacja barycznej bedą duże roznice. Czy bedzie to 22 w dzień i 5 w nocy czy 15 w dzień i -2 w nocy to sie okaże. Mysle ze środa-piątek bardziej to pierwsze, pózniej coraz bliżej tego drugiego.

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

@kmroz
Właśnie dałem na moje forum podsumowanie i wykres października 2010, jak chcesz to zobacz i skomentuj (linka nie daję, bo nie chcę spamować niepotrzebną reklamą).

PiotrNS
Gość
PiotrNS

Dzisiejszy wieczór jest po prostu cudowny. Na pewno będę obserwował gwiazdy, bo tak krystalicznego, głęboko niebieskiego nieba po zachodzie słońca nie widziałem chyba od maja. Siedzę przy oknie i rozkoszuję się tym widokiem. Nisko nad horyzontem lśni Jowisz, a dalej na SE widzimy Saturna i bardzo jasnego Marsa. Kocham tą pogodę, no chyba że znowu będzie się ciągnęła tak długo jak w kwietniu, no to wtedy będę się znowu martwić :D

PiotrNS
Gość
PiotrNS

Jeszcze jedno – w godzinach 19:36-19:40 czeka nas przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, więc zachęcam wszystkich do wyjścia o tej porze na dwór. Stacja będzie najjaśniejszym obiektem na niebie, zatem zobaczycie ją nawet z centrum miasta.

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

Model sezonowy CFS prognozuje skrajnie suche październik oraz listopad, grudzień z opadami w normie, dopiero styczeń ma być troszkę bardziej mokry.
Dobrze, że przynajmniej teraz jest sucho, kiedy już nie ma wegetacji i przyroda idzie „spać” na zimę. Bo gdyby susza byłaby znowu na wiosnę, to już byłoby nieciekawie.
Ciekawe, czy wraz ze suchością będziemy mieli mnóstwo pogodnych dni, czy też raczej będą to zgniłe wyże ze stratusami? Jak myślicie?

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

Jak to już nie ma wegetacji i przyroda idzie spać? Nie pomyliła Ci się Polska z Syberią? Jeszcze setki krokusów będą kwitnąć u mnie w ogrodzie.

daniel
Gość
daniel

a jeszcze kilka dni temu pokazywał październik wilgotny a na południowym-wschodzie mokry, jak szybko się ta pogoda zmienia!

zaciekawiony
Gość

W Poznaniu było 19,5. Całkiem całkiem jak na październik, mogłem wyjść na spacer bez kurtki.

chochlik
Gość
chochlik

Bez kurtki? Przecież 19,5C spokojnie pozwala na ubranie się na krótko.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

@chochlik
Ja wczoraj widziałem ludzi którzy chodzili w kurtkach mimo że było ponad 20°C i słońce. A dzieci miały nawet czapki! Czyli niektórzy ubierają się do pory roku a nie do pogody panującej za oknem.

Sztygar
Gość
Sztygar

W przypadku dzieci lekkie czapki i kurtki „wiatrówki” sa wskazane.

zaciekawiony
Gość

W kilka poprzednich dni maksymalna osiągała poziom +12/+13 a to już były „kurtkowe” warunki

kmroz
Gość
kmroz

No i? Rodzice tych biednych dzieciaczków nie umieją prognozy sprawdzic?

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Na stacjach meteorologicznych bardzo ciepło, ale „bez szału”. Z tego co patrzyłem na ogimetu to najcieplej było w Krakowie – 23,7*C. Było gdzieś cieplej na posterunkach czy w rejonach podgórskich?

Krakus
Gość
Krakus

Kraków Wola Justowska 24.5 C z godzinówek. Ogromne różnice między dniem a nocą (niemal 23 C i na Balicach i Woli Justowskiej).
Poza godzinami 12-18 wyjście na zewnątrz z dziećmi (ubiór) to pewne wyzwanie, by z jednej strony rano bądź wieczorem nie zmarzły, a z drugiej by w środku dnia się nieprzegrzały. – w zasadzie to 1 z dwóch minusów pogody.
(2 minus to sprzyjanie smogowi nocą).

nice man
Gość
nice man

Dzisiejszy dzień cudowny,można śmiało go zaliczyć do babiego lata.Dla mnie słoneczne (bezchmurne) dni w październiku ,i co najważniesze ciepłe powyżej 15 st.to dla mnie jest babie lato.Jedynie czego można się nieco przyczepić to wiatr ,który jak rozwiewa wszystko co lekkie może nieco dać do zastanowienia czy przyporządkować taki dzień do Babiego lata.Ale ja jednak za taki dzień kwalifikuje go do tej najpiękniejszej pory roku w pażdzierniku.

fan klimatów umiarkowanych
Gość
fan klimatów umiarkowanych

Dla mnie babie lato to nitki unoszące się w powietrzu;)

Zbigniew
Gość
Zbigniew

@FKU
Bo babie lato to pojęcie wieloznaczne. Można to zauważyć jak wpisze to hasło w wikipedię. Ale oczywiście jeśli mówimy o babim lecie to chodzi o okres ciepłej, słonecznej i suchej pogody najczęściej w październiku, ale także też te nitki pająków unoszące się w powietrzu w czasie jesiennych dni, o których wspomniałeś.

Krymny
Gość
Krymny

Odnosnie babiego lata to wraca ten temat niczym bumerang kazdego roku. Polecam komentrze z zeszlorocznego wpisu, szczegolnie AH. Mysle ze termin zostal obrobiony na wszysgkie strony.
https://meteomodel.pl/BLOG/pierwsze-przymrozki/

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Po raz kolejny w tym roku mamy przypadek dość sporego ocieplenia przy adwekcji znad N Atlantyku. Na próżno szukać w nim udziału Afryki, a nawet Płw. Iberyjskiego, a co najwyżej rejonu Austrii, Chorwacji i Węgier. Wcześniej masa płynęła nad Szkocją i Morzem Północnym: http://www1.wetter3.de/Trajektorien/traj_2018100612_Warschau__.gif Wystarczyło więc, że prąd strumieniowy odsunął się bardziej na N. W sporej części kraju już pierwszego cieplejszego i pogodniejszego dnia Tmax wzrosła do poz. 18/24°C (w części kraju stało się to wczoraj, w części dzisiaj). Tymczasem podobnie ciepłych lub jeszcze nieco cieplejszych dni w październiku ma być co najmniej 4-7. Jutro są szanse, że będzie jeszcze… Czytaj więcej »

mottus
Gość
mottus

Stacja w Białymstoku znów zaniża temperatury. Na pobliskich stacjach (Suwałki, Terespol) średnie wyższe o 1.5-2 st. W ten sposób stacja w Białymstoku zanotowała dzisiejszy dzień jako w normie.

mottus
Gość
mottus

19 UTC – 6.8
20 UTC – 7.2
21 UTC – 8.3
Zachmurzenie wciąż 0/8, wzrost prędkości wiatru o 2m/s i to wystarczyło żeby temperatura wzrosła o 1.5 st…

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Niedzielna ranna odsłona GFS – strategiczna z medialnego punktu widzenia – naznaczona jest sporym ciepłem i suchą aurą (de facto babim latem) do ok. 17-18.10. Natomiast później miałoby nastąpić wyraźniejsze ochłodzenie i jesień już w znamiennym dla pory chłodnej wydaniu. Tyle tylko, że w zakresie wiarygodnych prognoz mamy na razie cały czas raczej prolongowanie okresu z przewagą Tmax ok. i powyżej 20°C (Tmin wokół 10°C) i to przez różne modele. Przykładowo, ECMWF nadal podtrzymuje zapowiedzi przewagi T850 powyżej 10°C do końca swojej prognozy (obecnie do 17.10). Bieżąca anomalia października wzrosła z poziomu poniżej -2K (ref. 1981-2010; za dni 01-04.10) do… Czytaj więcej »

adek
Gość
adek

….najgorszy scenariusz to powiew zimy w trzeciej dekadzie października… w sumie w tym roku chyba już nic mnie nie zdziwi, tym bardziej że temperatura skacze ze skrajności w skrajność

alewis27
Gość
alewis27

W prognozie widzę tylko chłodniejszy poniedziałek, a tak to pogoda prawie że letnia. 20-24 w dzień, 8-10 w nocy i kupa słońca. I to cały tydzień, ochłodzenia i pogorszenia nie widać do końca prognozy (mniej więcej przyszły weekend). Może wreszcie w tym roku październik będzie miał większą anomalię od grudnia. U mnie na drzewach nadal jest późnoletnio, tylko pojedyncze drzewa się przebarwiają. Tak jak powyżsi posterzy, chyba najgorsze co nas moze czekać to nagły, nieoczekiwany powiew zimy w trzeciej dekadzie. Jak ochłodzenie podobne do tego z końca września przyjdzie wtedy, to niewykluczone są już opady mieszane albo stałe, zwłaszcza w… Czytaj więcej »

Marcin
Gość
Marcin

Prognozy są coraz lepsze, a zapowiadane temperatury coraz wyższe. Wiązki ensemble dla Warszawy jeszcze przedwczoraj spadały do przedziału 5-10 stopni pod koniec prognozy, a teraz już tylko do 10-15 stopni. Oby grzało i świeciło słońce jak najdłużej, bo jeszcze zdążymy się namarznąć i naoglądać stratusa.

Robert
Gość
Robert

Każda kolejna odsłona gfs jest chłodniejsza na przyszły tydzień.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

A o których odsłonach GFS piszesz? Bo co prawda według tej odsłony z 6 UTC poniedziałek i wtorek mają być chłodniejsze, ale od środy do niedzieli 14 września ma być bardzo ciepło, ale fakt trochę chłodniej niż w odsłonie z 0 UTC.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Rozumiem, że mowa o tygodniu po 14.10 (?). Tu akurat bym powiedział, że z ostatnich prognoz GFS najmocniej się „schłodził się” on akurat w prognozie z 0’UTC, ale dopiero po 17.10. Póki nie wejdzie to w bardziej wiarygodny zakres i nie dołączą do tych zapowiedzi inne modele, to jest to czyste „gdybanie” (choć z drugiej strony wiadomo, że cały czas tak ciepło jak obecnie i w dniach 09-17.10 nie będzie).

Robert
Gość
Robert

Trochę? Ten z 00 widział w Lublinie w środę 20C a ten z 06 16C. Te następne jeszcze pewnie obniża temperatury i anomalie dodatnie przeniosą trochę na zachód i południe. Jeszcze w piątek gfs dawał ponad 20C na poniedziałek a teraz ledwo 13.

kmroz
Gość
kmroz

Co do prognoz na druga polowe tygodnia. Jestem skłonny uwierzyć w utrzymanie sie t Max około 20 stopni przez te kilka dni (chociaż mysle ze takie temperatury, ale mówienie o t min rzędu 7-10 stopni to dla mnie nieporozumienie. Dla mnie oczywiste ze noce bedą duzo chłodniejsze, spadek kazdego dnia w większości PL ponizej 5 stopni i lokalne przymrozki pewnie bedą dotyczyć większości dni w przyszłym tygodniu. Modele sie kompromitują na tym polu cały czas i dziwie sie, ze nikt tego tutaj nie uwzględnia. Natomiast co do (dziwnie popularnego tutaj nie wiem czemu) stwierdzenia ze w 3 dekadzie nadejdzie jakis… Czytaj więcej »

Zbigniew
Gość
Zbigniew

To skąd dzisiaj temperatura minimalna wynosząca nawet 10-15°C na kilkunastu stacjach i to przy dość pogodnym niebie? Oczywiście temperatury minimalne 5-15°C są możliwe przy spływie cieplejszego powietrza z południa. Spadek temperatur w nocy zależy też od zachmurzenia wiatru czy ukształtowania terenu.

kmroz
Gość
kmroz

No to sam sobie odpowiedziałeś na pytanie. Wiał wiatr, było sporo chmur i znaleźliśmy sie juz pod wpływem płytkiego nizu. W podobnych warunkach w końcówce października 2013 temperatura jednej nocy miejscami nie spadła ponizej 15 stopni.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

@kmroz
Na południu Polski temperatura minimalna 10-15°C może być przy bezchmurnym niebie dzięki halnemu w październiku listopadzie itd.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Trzeba patrzeć na wszystkie realizacje, a nie tylko główne. Jednak większość z nich widzi przez co najmniej 2-4 dni (jeżeli nie więcej, od 10.10) Tmax nieco poniżej/powyżej 20°C także na E kraju.

wroclaw
Gość
wroclaw

Suche, b.ciepłe dni w nadchodzącym tygodniu cieszą, a może i jeszcze przedłużą się. Z drugiej strony Odra i jej dorzecza mają głębokie niżówki. Brak opadów to pogłębi. W Chałupkach zaledwie 74 cm. Jaki jest aktualny NWW dla tego wodowskazu to nie wiem, ale w sierpniu 2015 osiągnął 70 cm, a w Miedonii 82 cm ( aktualnie 94 cm).

Grzybiarz
Gość
Grzybiarz

@wroclaw – nie ma się czym przejmować. „Benchmarki” pogodowe słusznie stwierdziły, że susze są u nas od zarania dziejów. Według nich – łatwiej u nas o powodzie niż o susze. Dlatego naprawdę nie ma się czym przejmować. 74 cm to jeszcze „wielki” zapas wody zatem do końca roku spokojnie może nie padać, a najlepiej jeszcze dłużej bo przecież styczeń i luty to deprecha, pobudzenie skłonności samobójczych i samopoczucie gorsze niż na Uranie lub Neptunie. Cieszmy się słoneczkiem po „paskudnych” październikach lat minionych. Pozwoliłem sobie na dużą dawkę ironii. Co za dużo to nie zdrowo. Gdyby raz na 1,5 tygodnia porządnie… Czytaj więcej »

oliver57
Gość
oliver57

@ Grzybiarz (tylko do tego komentatora)Jako stały bywalec lasów stwierdzam to samo ,ale okolice Rudy śląskiej i w mniejszym stopniu Katowic uratowały wrześniowe deszcze i w miejscach wilgotnych są grzyby. Wygląda to tak 1,5 godziny prawie wcale ,kilka niejadalnych i miejsce , blisko rowów, w naormalnych latach podmokłe, niżej położone ,pod uciętymi i wyłożonymi gałęziami , we mchu ,czyli tam gdzie wilgoć wysyp kań, pod modrzewiami maślaków żółtych, kilka podgrzybków w wilgotnych sosnowych zagajnikach . W sobotę i niedzielę , dwa razy po 4 godziny i nazbierało się dosyć sporo. Lubię ciepły październik ,ale z opadami w sumie 40-60mm ,… Czytaj więcej »

oliver57
Gość
oliver57

@Grzybiarz.Kilka zdjęć tegorocznych zbiorów z okolic Rudy śląskiej i Wisły i innych, głównie w lesie. Jakość słaba do średniej. https://drive.google.com/drive/folders/1jFH_UA9HZjU7YFeR6suIR4thJm-ypJ0_

Grzybiarz
Gość
Grzybiarz

@oliver57 – dziękuję, ale nie chce się otworzyć. Każe mi się zalogować na konto gmail i wysłać prośbę o dostęp. Zalogowałem się i otrzymałem komunikat, że „prośba została wysłana”. Nie wiem co dalej. Czy czekać na jakąś wiadomość od Ciebie? Ps. Ja też załączę link do kilku fotek z weekendowych wojaży. Grzybów praktycznie zero (około grzyb na godzinę), ale za to widoki bezcenne. ;)

daniel
Gość
daniel

u mnie w ten weekend temp. bez jakis rekordowych wartości max na termometrze to dzisiaj około 21 stopni i już się ochładza. Nawet stacja wrocław około 22 stopni.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

A w Opolu i Tarnowie jest aktualnie 24°C. :)

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

Czyżby już od wtorku ten wyż miałby być zgniły?
UM prognozuje na wtorek stratusy i 13 stopni, podczas gdy GFS pogodne niebo i 21 stopni… (mowa o południowej Polsce, a dokładnie o Górnym Śląsku)

kmroz
Gość
kmroz

Jeśli UM widzi cos takiego, to pewnie wie co mówi.

Bartek617
Gość
Bartek617

UM zawsze podaje uśrednione temperatury i bliższe „0” (tzn. często robi wykresy średnio o jakieś 5, nawet do 10 stopni mniej w rzeczywistości (jak jest ciepło i temperatury są dodatnie), z kolei zimą działa na odwrót (kiedy wiele stacji podawało -10- -15 C pod koniec lutego, to tam marne -5 C), natomiast co do opadów ten model się mało myli :

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Już kiedyś @AH pisał, że wyż nie musi być albo pogodny, albo zgniły. Po prostu możemy mieć w tym względzie różnorodność w różnym czasie i na różnych obszarach. Choć ja akurat widzę więcej przesłanek, że częściej będzie pogodnie.

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

Nawet jak we wtorek będzie więcej chmur typu stratus, to miejmy nadzieję, że od środy, a najpóźniej od czwartku będzie już więcej Słońca i to już na wiele dni.

kmroz
Gość
kmroz

Dokładnie, dlatego w czasie rasowego wyżu w porze jesiennej trzeba sie pogodzić z faktem ze w jednym regionie jest bezchmurnie a w sąsiednim szaro.
Mało kto wie, ale np wyż z koncówki stycznia 2017 albo z przełomu września i października 2017 tez był zgniły tuż za naszymi wschodnimi granicami w Białorusi i na Litwie. A u nas lampa.

kmroz
Gość
kmroz

Na szczescie mamy model UM który w miarę dobrze to prognozuje- bez tego szło by zwariować z tą niepewnością jutra……

Zbigniew
Gość
Zbigniew

@kmroz
A co się stało że postanowiłeś trochę tutaj „ostudzić zapał” a może „popsuć humor” strasząc możliwością wystąpienia zgniłego wyżu czy przymrozków. Czyżby już ci się znudziła ta ciepła sucha i słoneczna pogoda i tak spieszno Ci do szarugi jesiennej? Zastanawiam się czy te twoje przewidywania to pesymizm sceptycyzm czy realizm.

kmroz
Gość
kmroz

@zbigniew
Zazwyczaj to ty byles tym który tym straszył, wiec nie rozumiem twojego komentarza. Pojawiła sie prognoza stratusow na wtorek w niektórych regionach, były juz typowo „zgnilowyzowe” także w piątek. Czyli sezon sie zaczyna. Dla mnie sygnał by przeprosić sie z UM był juz ze 2-3 tygodnie temu.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

@kmroz „Zazwyczaj to ty byles tym który tym straszył, wiec nie rozumiem twojego komentarza” Przyznaję, że pod koniec września miałem takie obawy. Ale już widzę, że chyba trochę zmieniłeś swoje poglądy, że zgniłe wyże w październiku występują rzadko? Rok temu w II połowie października był zgniły wyż na wschodzie Polski (koło 20 i koło 25 października). W październiku 2016, 2014 i bodajże październiku 2012 też pojawił się zgniły wyż. Częściej zdarza się na wschodzie na zachodzie – podczas gdy na zachodzie jest ponad 15 stopni i bezchmurne niebo to na wschodzie Polski jest ledwo ok 5 stopni, stratusy i mgły.… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

@zbigniew
Człowiek sie uczy całe życie.
Znaczy, wciąż uważam ze rzadko. Wciąż duzo mniej niż 50% przypadków w wyżu przynosi stratusy zamiast lampy. W grudniu za to z 70-80% wyżów to stratusy, a o słońce łatwiej juz przy nizu bądź układzie niejednoznacznym.
W październiku tak zle nie jest, ale taka tendencja zaczyna sie pojawiać. A zeszły rok pokazał, ze i temperatura nie ma znaczenia bo np w ciepłym dniu 15.10,19.10, 20.10 pojawiały sie lokalnie stratusy zamiast słońca.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Wyże w listopadzie w większości przypadków podobnie jak w grudniu też przynoszą niskie chmury zamiast słońca.Sezon na zgniłe wyże jest aż do marca. A i nawet te mroźne wyże w miesiącach zimowych nie zawsze muszą być pogodne.

kmroz
Gość
kmroz

Dokładnie w listopadzie najwieksza szansa na słońce przy zarazem w miarę przyjemnej temperaturze jest przy podobnym układzie do wczorajszego, czyli spływ z południa pomiędzy niżem a wyżem. Przy typowym listopadowym wyżu zwykle juz nadciągają stratusy i jest zimno, często ponizej 5 stopni za dnia nawet.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Prawda jest taka, że łatwiej o stratusy przy silniejszej inwersji i wyższej wilgotności w warstwie granicznej + przy słabszym wietrze. Wyż nie będzie miał rodowodu N-rosyjskiego/arktycznego. Górą będzie adwekcja masy ciepłej, pytanie co z dołem (?). Jako, że dołem jeszcze bardzo chłodno nie jest (po sezonie letnim) to i o inwersję będzie trudniej. Tym bardziej, że ma nieco wiać – przeważnie z SE (z uwagi na centrum wyżu na E od Polski).
Stratusów zupełnie nie można wykluczyć – myślę jednak, że częściej będziemy mieli pogodniejsze niebo, niż szczelnie przysłonięte przez to niskie zachmurzenie.

Robert
Gość
Robert

tegoroczny pażdziernik jest kandydatem aby pierwszy raz od 2010 r tmax w Lublinie nie przekroczyła 20C.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Dla odmiany w Warszawie jest szansa, że Tmax przekroczy 20°C w październiku co najmniej 5-6 razy (już mamy 2 takie dni), co byłoby jedną z najwyższych wartości w tym zakresie.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Zresztą to też o niczym jeszcze nie świadczy. Wyobraźmy sobie październik, w którym aż 6 razy Tmax przekroczyła 19°C, ale 20°C już nie. A następnie rok, w którym Tmax raz przekroczyła 20°C, dwa razy nieco ponad 18°C, dwa razy nieco ponad 16°C, a poza tym było nie więcej niż 15°C. Który październik zapamiętamy jako ten z dłuższym cieplejszym okresem? Tak jak z ostatnim sezonem letnim. Absolutne Tmax w Warszawie to „zaledwie” 32,4°C. Za to dni z Tmax w ogóle powyżej 28°C było ok. 50 – chyba jak nigdy dotąd. Czy zatem rok 2018 można uznać za kiepski w sensie okresu… Czytaj więcej »

Robert
Gość
Robert

Przy obecnych prognozach na najbliższy tydzień to na 90% nie przekroczy 20st (chyba że prognozy się zmienią) skoro w ten weekend nie przekroczyła 20st a sytuacja baryczna bardziej była ku temu sprzyjająca.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

W Warszawie tego lata notowaliśmy jedno z najniższych ostatnimi czasy Tmax bo „zaledwie” 32,4°C. Tylko, czy to okazało się tu kluczowe przy ocenie termicznej ostatniego lata?

kmroz
Gość
kmroz

@robert I ja mam podobne obserwacje. Sytuacja baryczna w ten weekend była naprawde dobra do spływania ciepła. W przyszłym tygodniu takiej nie bedzie, wiec te 20 (nawet przez jeden dzień) mnie zdziwią (mimo, ze modele to zapowiadają). Co do stratusow, to tez uważam ze duzo ich nie bedzie, ale lokalnie we wtorek i srode juz bedą (bo UM widzi, a Sory, on jest prawie bezbłędny w tej dziedzinie) . Tego typu wyż nawet w październiku 2000 przyniósł jedyny chłodniejszy okres w okolicach 20.10. Wiec naprawde jakos nie czuje by miał on przynieść ciepło, zwłaszcza trwałe. 15-20 i 0-5 w nocy… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

„I ja mam podobne obserwacje. Sytuacja baryczna w ten weekend była naprawde dobra do spływania ciepła. W przyszłym tygodniu takiej nie bedzie, wiec te 20 (nawet przez jeden dzień) mnie zdziwią (mimo, ze modele to zapowiadają).”

->>> A czy nie bierzesz pod uwagę trwałości adwekcji ciepła? + faktu, że wyż uformuje się w umiarkowanych (a nie wysokich) szerokościach Europy? Przecież to też ma duże znaczenie.

kmroz
Gość
kmroz

Problem w tym, ze patrząc nawet na wetterzentrale na linie napływu na 850hPa jakos nie widze skąd to ciepło miałoby wgl płynąć. Dlatego bardzo mnie dziwi ze modele zapowiadają stabilne 18-21 stopni przez kilka dni. Ale co bedzie zobaczymy. Jeśli sprawdza sie modele bedzie to pierwsza taka sytuacja w tym wieku, jeśli chodzi o październik. Ale skoro mieliśmy juz upały przy arktycznym powietrzu to juz chyba nic mnie szczególnie nie zdziwi.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Wielokrotnie pisałem, że ten rok pokazuje, że aby mieć wyraźniejsze ciepło wcale nie potrzeba adwekcji z dalszego S (w tym z Afryki). Wystarczą nasze umiarkowane szerokości europejskie + lekka składowa S + suchsze powietrze + pogodność nieba + trwałość takiego stanu przez dłużej niż 2-3 dni.
Oczywiście w październiku nie mówimy już o cieple jak w środku lata, a właśnie nieco powyżej 20°C za dnia i nocach z temperaturą częściej poniżej 10°C (ale niekoniecznie od razu niską jaką są teraz wartości już poniżej 5°C).

Zbigniew
Gość
Zbigniew

@kmroz
A jak przykładowo będzie to 20-25 stopni i słońce do połowy października to będziesz narzekał tak jak narzekałeś na temperatury 25-30 stopni w II połowie września?

kmroz
Gość
kmroz

wątpie bym miał tyle, bo nie zamierzam w tym czasie wybierać się do południowej lub zachodniej Polski :)
U mnie „grozi” najwyżej 21, taką temperaturę to nawet ja przeżyję bez większego płaczu :-)

Zbigniew
Gość
Zbigniew

@kmroz
Ja tylko podałem przedział temperatur. Nic nie pisałem, że będzie 25 stopni w Warszawie i okolicach. 25 stopni jest cały czas możliwe na zachodzie i południu kraju.

kmroz
Gość
kmroz

z tym, że ten przedział dotyczy zarówno temperatur rzędu 20-21, jak i 24-25 i dla mnie to spora różnica.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

@kmroz
Każdy ma swoje subiektywne odczucie temperatury. Dla mnie oczywiście ten przedział 20-25 stopni to niewielka różnica.

Robert
Gość
Robert

30C w lipcu to mniej więcej odpowiednik 20 st w pazdzierniku = anomalii 6-7C dla tmax Trudno sobie wyobrazić gorące lato bez ani jednego przekroczenia 30st

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Próbuję Ci przekazać pewną rzecz, ale widzę, że bezskutecznie… Ogólna skala ciepła/chłodu nie zależy tylko od samych wartości ekstremalnych, lecz także (a nawet głównie) od trwałości cieplejszych/chłodniejszych okresów + Tavg w skali całej doby. Załóżmy, że w Lublinie 5-7 razy z rzędu zanotujemy Tmax 18/20°C, ale już w Warszawie będzie to 5-7 razy 20/22°C – co byłoby jedną z największej liczby dni z Tmax powyżej 20°C w tym miesiącu. Ale czy to będzie oznaczało, że w Lublinie było dużo chłodniej, niż w Warszawie? Poza tym, wcale nie jest powiedziane, że w przyszłym tygodniu nie będziemy mieli już wyższych Tmax (zwłaszcza… Czytaj więcej »

Marian
Gość
Marian
Marcin
Gość
Marcin

Anomalie przeszły na plus i od razu lepiej. Pogoda jak marzenie w nadchodzącym tygodniu. Tylko ten poniedziałek odstaje od reszty dni na minus i częściowo wtorek. Taka czarna owca. Poza tym bajka. I tylko szkoda, że dni coraz krótsze, ale na to już niestety nic nie poradzimy i żadne emisje CO2 nie pomogą. Te krótsze dni stają się już powoli przeszkodą w aktywności poza domem, a jak przestawią czas, to będzie jeszcze gorzej.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Znamienne podczas ociepleń w roku 2018 – zwłaszcza w okresie od kwietnia – nie jest ich ekstremalność, lecz to, że są dłuższe (trwalsze, stabilniejsze) i częściej przynoszą aurę suchą/pogodną. Nie zawsze pojawiają się przy głębokich zatokach niżowych na W od Polski, a właśnie częściej z uwagi na aurę „wyżową” nad naszymi umiarkowanymi szerokościami geograficznymi Europy. Wraz z postępami jesieni (ale i już w sierpniu również) pojawiać się zaczęły coraz częściej chłodniejsze gatunkowo wyże, ale cały czas nie są to wyże pochodzenia arktycznego lub N-rosyjskiego. A tylko takie przynoszą o tej porze roku wyraźniejszy i trwalszy chłód, nawet jak ulokują się… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

@lucas o i zwróciłeś tutaj uwagę na bardzo istotną rzecz – obecność niżów nad N Atlantykiem. Tak naprawdę o tej porze roku ich obecność w doskonały sposób jest w stanie zapobiec spływom silniejszego chłodu. Bo do regionów, gdzie normalnie powinno być już bardzo zimno, będzie płynęło to silne ciepło. To właśnie w Skandynawii czeka nas okres ze szczególnie wysoką anomalią na plus. To faktycznie uniemożliwi nam spływy (przynajmniej długotrwałe) temperatur typowych dla przedzimia, z avg poniżej 5 stopni. Co do reszty twojej wypowiedzi. Nie zgodzę się, że trafi się dzień z anomalią powyżej +5K. Myślę, że po lekko ujemnych anomaliach… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Co do anomalii – zauważ, że w II dekadzie października statystyczna Tavg dość szybko spada, a wraz z tym rośnie szansa na wyższe anomalie nawet przy podobnym poziomie temperatury co np. dzisiaj na Mazowszu. Moim zdaniem będzie okres z anomaliami nieco poniżej/powyżej +5K – choć oczywiście będzie to też zależało od temperatury nocą.

Sprawa nadrzędna to skala inwersji – to od niej będzie zależało to, czy ciepło będzie ledwie powyżej ‚normy’ (jak sugerujesz Ty, czy @Robert), czy jednak wyraźniejsze, choć nie ekstremalne (jak ja przeczuwam).
Tak, czy inaczej T850 powyżej 10°C przez tak wiele dni ciurkiem jak na październik to spory „wyczyn”.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Tu jeszcze takie porównanie: – sytuacja z początku października 2010 r.: http://www.wetterzentrale.de/maps/archive/2010/avn/AVN_1_2010100300_2.png – sytuacja prognozowana na np. 10.10 b.r.: http://www.wetterzentrale.de/maps/archive/2010/avn/AVN_1_2010100300_2.png Układ w sensie rozmieszczenia wyżów i niżów podobny, ale ewolucja już inna. Przede wszystkim nie będziemy mieli teraz zagonu sporego chłodu jaki spłynął w 2010 przez kraje na E od Polski nad Morze Czarne i Bałkany. Wówczas tak się stało, bo wyż formował się na wysokich szerokościach i była przestrzeń, aby po jego E stronie tak spory chłód spłynął na S. Teraz tego nie będzie, czego skutkiem będzie znacznie większe ciepło na obszarach od SW Rosji przez Ukrainę po Rumunię… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

ERRATA – link z sytuacją na najbliższe dni (np. 10.10 b.r.) miał być taki:
http://www.wetterzentrale.de/maps/ECMOPEU12_72_2.png

Zbigniew
Gość
Zbigniew

@kmroz
U mnie dzisiaj było przyjemnie pomimo altocumulusów i cirrostratów zwiastujących pogorszenie pogody było sporo przejaśnień i słońce przebijało się przez chmury, a temperatura maksymalna wyniosła 22 stopni. I jeszcze ten południowy wiaterek. :)
Na ulicach ubiór ludzi zróżnicowany od krótkiego rękawka po kurtki.
PS. Co się stało, że Twoja Pogoda nie opublikowała dzisiaj swojej 16-dniówki, pomimo że niedzielna odsłona GFS z 0 UTC (z której często korzystają) była bardzo ciepła? Dziwne.

kmroz
Gość
kmroz

Nigdy nie zrozumiem ludzi chodzących w kurtkach przy takiej temperaturze. Wiem, że ja potrafię przeginać w drugą stronę, jak w grudniu 2015 kiedy założyłem kurtke może z 6-7 razy w miesiącu.
Co do Twojej Pogody, może zauważyli, że była zbyt ekstremalna i może czekają aż się schłodzi. Z drugiej strony tego typu zachowanie jest do nich bardzo niepodobne, bo nawet jak trafiają na przeciętną lub lekko chłodną wiązkę, to robią z niej „ekstremalnie ciepłą” (wmawiają to ludziom).

Konrad
Gość
Konrad

Moze dzis zrobią bo jest nadal to samo praktycznie do konca fusów fusowatych GFSa.

A z innej beczki to mapa całkowitej sumy opadów wygląda obłędnie, chyba jeszcze nigdy na tej mapce nie było tyle. . . suchości pod względem prognozy sumy opadów.

RadomirW
Gość
RadomirW

Może na urlop pojechał ten redaktor co to pisze na TP tygodniowe prognozy.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

No i tak się stało. Twoja Pogoda opublikowała 16-dniówkę na bazie dziejszej odsłony GFS z 0 UTC która jest jeszcze cieplejsza niż ta sama z niedzieli.
Także Konrad masz rację.

Robert
Gość
Robert

Temperatura na 850hpa nie do końca obrazuje jakie są temperatury na 2m. Na przykład 19 X 1961 w Lublinie było ponad 23 a temp na 850hpa ledwo doszła do 10st http://www.wetterzentrale.de/reanalysis.php?map=1&model=noaa&var=2&jaar=1961&maand=10&dag=19&h=0&nmaps=24

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Oczywiście zależy to od różnych parametrów w całej atmosferze. Tak jak piszesz było zapewne przy adwekcji wyraźnego ciepła w całym przekroju troposfery + zupełnie bez inwersji. Widać w tym przypadku krzywiznę cyklonalną, która oczywiście nie sprzyja inwersji (a prędzej konwekcji).

Po prostu należy analizować wiele czynników, w tym rodowody danych układów i to co dzieje się nawet 1000+ km od Polski.

kmroz
Gość
kmroz

Idealne chyba warunki do spływu silnego ciepła (na 2m!) w październiku.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Dopiero co minął tydzień października, z aurą zmienną, w tym częściej chłodniejszymi dniami. A tymczasem wygląda na to, że nie ten okres obecnego miesiąca będzie najbardziej szczególny. Znosi się bowiem na najdłuższą od wielu lat w październiku stabilizację aury dość ciepłej (za dnia nawet bardzo ciepłej), a przy tym zdecydowanie suchej i (jak sądzę) przeważnie pogodnej – a którą to chyba na dłużej zapamiętamy. Wielu z nas zapewne pozytywnie, choć mając na względzie całą porę ciepłą, niebezpodstawne są równoczesne „zmartwienia” związane z deficytem opadów zwłaszcza w Polsce W. Tu powołam się na dzisiejszy komentarz synoptyka do prognozy ICM: „(…) Brak… Czytaj więcej »

Marian
Gość
Marian

Ja z usteaknieniem czekam na solidne opady. Mam nadzieje ze na zachodzie przyjdzie w koncu odreagowanie I deszczowych III dekada pazdziernika I listopad

Fan klimatów kontynentalnych
Gość
Fan klimatów kontynentalnych

Ciekaw jestem co by było latem gdyby w lipcu czy sierpniu była prognozowana taka sytuacja baryczna jak obecnie. Padłby rekord absolutny Tmax dla całego kraju? Taka cyrkulacja jak prognozowana powinna dominować w kwietniu, w maju, czerwcu, we wrześniu i tak jak teraz w październiku.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

To nie jest sytuacja sprzyjająca ekstremalnie wysokim temperaturom, co raczej stabilizacji aury bardzo ciepłej i suchej – latem przeważnie z Tmax ok. 32/35°C oraz Tmin ok. 18/20° (w uśrednieniu, przy pewnych rozbieżnościach zarówno ‚in plus’, jak i ‚in minus’ od tych wartości).

Znamienne jest jednak to, że jeszcze silniejsze ocieplenia (stymulowane napieraniem niżów/zatok od W) z reguły trwają krócej, niż właśnie tego typu ocieplenia ze stabilnym i rozległym wyżem za naszymi E granicami.

alewis27
Gość
alewis27

Może kiedyś tak było ale teraz się to zmienia. W tym roku akurat mieliśmy ograniczony zasięg występowania temperatur powyżej 35 stopni, taka Warszawa na przykład to z biedą do 32 dobiła. Ale kilka ostatnich fal upałów, w których padały lokalne rekordy tmax wcale nie była krótka. 1992 – najgorętszy sierpień, na południu nawet 2015 go nie pobił 1994 – upały przez 2 tygodnie ciągiem. To z tej fali mamy powojenny rekord 39,5C w Słubicach 2013 – upały od końca lipca do 8 sierpnia, prawie 2 tygodnie z króciutkim przerywnikiem 2015 – upały ciągiem przez 2 tygodnie, nawracające na krócej pod… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Trend jest owszem jak napisałeś. Jednak wiadomo, że o większe ekstrema łatwiej będzie przy adwekcji ze strefy (pod)zwrotnikowej, niż przy powietrzu przepływającym tylko/głównie między 40° a 60° (jak często w przypadku tego typu wyżów).

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

Chyba jednak nie. Przeważałyby temperatury z przedziału 30-35 stopni, ale do rekordu absolutnego trochę by zabrakło, chociażby z tego powodu, że by nie było wyraźnej adwekcji PZ

kmroz
Gość
kmroz

@fkk
Dla mnie jedynie w kwietniu i październiku.

chochlik
Gość
chochlik

Przy tym co pokazuje wieczorny ECMWF i zakładając, że byłby to lipiec to mielibyśmy pomiędzy lipcem 2006, a sierpniem 2015, z Tmax gdzieś do 37-38C, ale za to z cieplejszymi nocami niż w lipcu 2006. Rekordu Tmax raczej by nie było. Długi okres z T850 w okolicach 20-22C. Do rekordu Tmax potrzebujemy wyskoku do 24-25C, choć istnieje małe prawdopodobieństwo wyjątku, jak w przypadku rekordu w Czechach.
T850>16 w środkowej Finlandii w połowie października??! Do tego ok 12C na brzegu Oceanu Arktycznego. Kto by pomyślał!
http://www.meteociel.fr/modeles/ecmwf/runs/2018100812/ECM0-144.GIF?08-0

Fan klimatów kontynentalnych
Gość
Fan klimatów kontynentalnych

Swoją drogą skąd to ciepło miałoby przyjść skoro wg. mapy północ Europy jest cieplejsza niż południe?

alewis27
Gość
alewis27

Prognozy superowe, normalnie lato w październiku. 20-25 stopni, nawet nocami 8-10, to też ważne bo ostatnio przy ładnej pogodzie to w dzień było względnie ciepło ale nocami blisko 0C. Oby jak najdłużej. Nijakiej szaro-burej aury przy temperaturach 0-10 się jeszcze naoglądamy od listopada do marca, normą jest ok 50 takich dni w tym okresie, w ciepłe zimy to nawet ponad 100 może być. A teraz mamy już taką porę roku, że nawet wielka anomalia dodatnia nie spowoduje warunków powyżej komfortu termicznego jak latem, kiedy nawet lekko powyżej normy (2-4 st) oznacza gorąco albo lekki upał. Jedyny problem to zakończenie się… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Kolejne większe ochłodzenie to będzie już zapewne trwalsza pora chłodna. Bo w listopadzie i kolejnych miesiącach nawet cieplejszym okresom częściej bliżej jest termicznie (w uśrednieniu) do zimy, niż do lata. A w chłodniejszych to już mamy przedzimie lub trwalszą zimę. Zmienia się też przy tym trwałość i struktura zachmurzenia (na coraz częściej „szczelne” i dłuższe) oraz opadów (częściej słabsze, ale dłuższe, w tym mżawki).

Jednak w październiku możliwe są jeszcze późnoletnie epizody lub polecie w pogodniejszym i spokojnym wydaniu. Trzeba z tego korzystać ładując „akumulatory” na dalsze późnojesienne i zimowe tygodnie:-)

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Patrząc na te prognozy na 2 tygodnie to należy sobie przypomnieć prognozę sezonową acuuweather, gdzie m.in. Polska jak Europa wschodnia widnieją jako „strefa utrzymującego się ciepła”. I chyba prognozy na najbliższe 2 tygodnie mogą to potwierdzać.

anonim
Gość
anonim

Narazie nie chcę nie oceniać tego października po 8 dniach, ale na pewno jest spora szansa na październik w końcu z dużym usłonecznieniem i jednocześnie termicznie ciepły. Już bardzo dawno tak nie było. Temperatury może nie zaskakują (bo wyjątkowo ciepło jednak nie jest i nie będzie) ale usłonecznienie może robić wrażenie po 2-óch dekadach miesiąca jeśli te prognozy się sprawdzą. Minusem tego jest jednak fakt że przynajmniej do 20 października nie ma co liczyć na duże opady a jest to już kolejny suchy okres. Najlepiej byłoby gdyby taki październik jak mamy teraz wystąpił bo wilgotnym wrześniu ( wrześnie słoneczne i… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

„Poczekam z ostateczną subiektywną oceną października do końca miesiąca”

->>> Nawet z jego obiektywną oceną lepiej poczekać co najmniej do ok. 25.10 – choć rośnie szansa, że będzie to miesiąc z dość/bardzo długim okresem cieplejszym i pogodniejszym (przynajmniej względem ostatnich roczników).

Zgoda co do tego, że ocieplenie nie będzie jakieś szczególnie imponujące jeżeli chodzi o przewyższenia względem ‚normy’. Imponująca może być natomiast długość trwania anomalii rzędu +2/+7K przy jednoczesnym zupełnym braku opadów.

anonim
Gość
anonim

Imponujące może być też usłonecznienie, ale tu tak samo jak i z oceną termiczną poczekamy na to co się wydarzy po 20 października, bo do tego czasu wątpie żeby się prognozy bardzo zmieniły. Nie zależy mi tak na bardzo wysokich temperaturach co na usłonecznieniu( temperatury mogą być 10-20 stopni w przewadze), ale możecno liczę że żaden atak zimy nie nastąpi w tym miesiącu. W okolicach 25 października i później istnieje już całkiem spore ryzyko pierwszego śniegu i temperatur poniżej +5 w dzień-niemniej perspektywa jeszcze bardzo odległa.

kmroz
Gość
kmroz

@anonim O cieszę sie ze nie jestem jedyny w swoich pragnieniach „listopada idealnego”. Bo jak patrze to zdarzył sie taki grudzień idealny (2015), bardzo dobre były tez 2013,2008 i 2006, a listopad zawsze miał jakaś skaze. 2003,2006,2009 były paskudne i często nie za ciepłe w pierwszej połowie, 1996,20002008,2015 czy nawet 2014 odwrotnie. W dodatku usłonecznienie bez szału poza 2011, który niby super, ale jednak bardzo zimny od 10go. Pazdziernikow bardzo przyjemnych nie brakowało w tym wieku, niektórzy marudzą ze nie było takiego od 4 lat, straszne… o ile 2016 to było rasowe badziwie, to jednak 2015 i 2017 miały sporo… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

Errata- mowiac o listopadach 1996,2000,2008 czy 2015 miałem na mysli ze były wstrętne w drugiej połowie

anonim
Gość
anonim

W listopad 2014 mnie rozczarował bo po świetnym początku w II dekadzie przyszły pochmurne, ale jeszcze dość ciepłe dni i liczyłem że w III dekadzie nadejdą jeszcze w miarę słoneczne i ciepłe dni, ale niestety zamiast ciepła robiło się coraz zimniej aż pod koniec miesiąca uderzyła zima. Ciepłe listopady 2013, 2012 były zaś pochmurne. Także rzeczywiście jako naładniejszy jawi sie listopad 2011 ale był przeciętny jesli chodzi o temperatury. Jeśli piszemy p preferencjach to od grudnia jednak już skłaniam się ku niskim temperaturom i zimie chyba że miesiąc jest bardzo ciepły i słoneczny. Z miesięcy zimowych i jednocześnie ciepłych i… Czytaj więcej »

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Jeśli chodzi o listopad 2014 to jego I połowa (a w szczególności I dekada) była całkiem niezła ciepło, sucho i dość słonecznie. Jednakże w II dekadzie listopada 2014 zrobiło się już paskudnie. Codziennie przez ponad 10 dni temperatury 0-5 stopni przy całkowitym zachmurzeniu (stratus) i opady mieszane (deszcz ze śniegiem), a pod koniec listopada poważniejszy epizod zimowy (jeśli chodzi o mróz) z mrozem ponad 5-stopniowym w ciągu dnia ale ze stratusem na wschodzie Polski, tylko miejscami trochę padał słaby śnieg. Mnie listopad 2014 trochę przypominał listopad 2010. Rzecz jasna listopad 2010 był cieplejszy – w I połowie było więcej epizodów… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Listopad to jeszcze ten miesiąc, podczas którego przez sporą jego część nawet anomalie 0/+5K mogą nie przynosić nam akcentów zimowych. Dlatego też ten miesiąc lubię jednoznacznie z dodatnimi anomaliami (może poza samą końcówką). Ba, jak są one spore to na samym początku możemy mieć jeszcze późne babie lato. Natomiast w grudniu się to zmienia, bo anomalie lekko dodatnie mogą przynosić nam już dość chlapowatą ni to jesień, ni to zimę. Tu optuję już (podobnie jak @anonim) albo za wyraźnie dodatnimi anomaliami, albo już za ujemnymi (wystarczą takie, aby za dnia śnieg się nie topił). Nader wszystko jednak z usłonecznieniem średnio… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

@anonim A styczen 2008? Dziwie sie tak mało kto o nim wspomina. w obecnym wieku to jedyny taki fajny styczen. Naprawde przyjemne okresy miały stycznie 2005,2015 i 2018, ale był to moze maks tydzien super pogody (cieplej, z przewagą słońca). Poza tym było bardzo pochmurno, a przypadku styczni 2005 i 2015 drugie połowy były tez mokre i pluchowate. Styczen 2018 jest drugim w moim rankingu po 2008 bo jednak nie przyniósł żadnej pluchy. Był suchy, chociaż niestety nie za słoneczny. Stycznie 1975,1989,1991,1998,1999 tez jawią sie mi jako bardzo przyjemne, ale moge je tylko ocenic po danych. jednak wydaje mi sie,… Czytaj więcej »

chochlik
Gość
chochlik

@kmroz
Najlepszym styczeń bez wątpienia jest styczeń 2007, w Łodzi czwarty pod względem usłonecznienia styczeń od 1950 roku, 8 dni z dwucyfrową Tmax. Zero smogu. Dość mokry, ale dzięki temperaturze i wiatrowi nie było błotniście – wierzchnia warstwa gleby dość szybko obsychała.
http://ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=12465&ndays=31&ano=2007&mes=01&day=31&hora=22&ord=REV&Send=Send

kmroz
Gość
kmroz

@chochlik
Chyba zle spojrzałes z tym czwartym po 1950- pewnie pomyliłeś 2006 z 2007.
https://meteomodel.pl/dane/srednie-miesieczne/?imgwid=351190465&par=sunshine&max_empty=2
Styczen 2007 był dla mnie w miarę tylko w okresie 8-21 stycznia. Pierwszy tydzien plucha i zero słońca, ostatnia dekada tez duzo chmur, najpierw atak zimy, potem lekkoplusowe badziewie.

anonim
Gość
anonim

Styczeń 2008 nie był bardzo słoneczny dominowało jednak zachmurzenie i opady a temperatury były nijakie czy przewaga 0-10 stopni I najwięcej było. Nie zdarzył się taki ciepły styczeń który by mnie zadowolił. Styczeń ma niższe normy niż luty i grudzień więc trafienie na takowy styczeń jest wyjątkowo ciężkie. Być może taki się kiedyś trafi, ale odchylenie musi być rekordowe i do tego wiele dni pogodnych. Za to podobały mi się stycznie zimowe jak ten w 2006, w 2010 ( wiem że wielu regionach sprawił on problemy typu oblodzenia linii energetycznych, ale u mnie tego nie było poza tym wizulanie był… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

NIe masz racji co do stycznia 2008. Nie dominowały w nim pochmurne dni, a tym bardziej deszczowe. W pierwszej połowie padało przez 3 dni, ale był to śnieg a nie deszcz. W drugiej popadało głownie 19-22 stycznia i potem jakies pojedyncze 26-27 stycznia.
Co do usłonecznienia, to było mnóstwo słonecznych dni 3-5 stycznia i potem 9-16 stycznia. Gorzej w drugiej połowie ale tez pojawiło sie wtedy z 5 naprawde ładnych dni.

anonim
Gość
anonim

Już sam fakt że styczeń 2008 nie zapadał mi w pamięć oznacza że ten miesiąc niczym szczególnym się nie wyróżnił-był ciepły ale i dość pochmurny i wieloma dniami z opadami. Okres dobrej pogody był dość krótki-krótszy niż w styczniu 2018 który też specjalnie sie nie wyróżnił. Chciałem wrzucić dane z ogimetu dla Warszawy ale coś strona nie ładuję się więc wrzucam z meteomodel:https://meteomodel.pl/dane/historyczne-dane-pomiarowe/?data=2008-01-31&rodzaj=st&imgwid=352200375&dni=31&ord=asc. Jak widać liczba dni z opadami w Warszawie wyniosła 11 a mogę się założyć że dni pochmurne nie ograniczyły się tylko dni z opadami. W przeciwieństwie do grudnia i lutego stycznie pamiętam tylko zimowe jako subiektywnie fajne.… Czytaj więcej »

anonim
Gość
anonim

Inna sprawa to temperatury luty 1990 i grudzień 2015 osiągnęły średnią dla całkiem ciepłego marca i listopada ( +4.7 stopni Warszawa), zaś styczeń 2007 raczej dla przeciętnych marca i listopada -+3.7( o średniej ze stycznia 2008 nawet nie będę wspominał.) Gdyby ten styczeń 2007 był jeszcze słoneczny, zamiast, wietrzny, pochmurny i z opadami ( 24 doby z opadami!! w tym 19 w ciągu dnia) to taki styczeń 2007 z przeciętną dla listopada i marca uznałbym za udanu, ale jak widać nie był:https://meteomodel.pl/dane/historyczne-dane-pomiarowe/?data=2007-01-31&rodzaj=st&imgwid=352200375&dni=28&ord=asc ( Oczywiście zamieszczam dane dla Warszawy bo przebywam tu albo w okolicy)

PiotrNS
Gość
PiotrNS

Zastanawiam się jak wyglądał listopad 1926…

chochlik
Gość
chochlik

Widać po trendach tutaj: że listopad jest miesiącem który w ostatniej dekadzie regularnie jest dość sporo powyżej normy, natomiast średnia 11-letnia dla listopada balansuje wokół normy. Listopad to już miesiąc z bardzo krótkimi dniami oraz niskim Słońcem, któremu dużo trudniej wypaść jako jednocześnie ciepły i słoneczny. Nie jest to też miesiąc kiedy niże na Atlantyku osiągają już taką moc jak w grudniu, by pojawiały się przez cały miesiąc dni z cyrkulacją atlantycką i częstym fenem, który przynosi słoneczne i ciepłe dni. Październikowi wciąż wystarczy wyż na E od nas, by było jednocześnie ciepło oraz słonecznie. W listopadzie i grudniu przy… Czytaj więcej »

chochlik
Gość
chochlik

Nie wiem jak gdzie indziej, ale u mnie w centrum wrzesień jak najbardziej był mokry. Wyrobił przeszło 170% normy opadów, czyli praktycznie tyle ile mają razem przeciętny wrzesień + październik. Podobnie jak wcześniej lipiec wyrobił od raz normę za sierpień (w sumie to bardziej za czerwiec, bo sierpień sam zadbał o swoją normę opadów).

kmroz
Gość
kmroz

U mnie lipiec-wrzesień zapisały sie tez dość mokro. Ale… Jedyny realnie deszczowy miesiąc to lipiec. W sierpniu normę wyrobiła ulewa z 11.08 (43mm, najwieksza od 7 lat!) oraz burza z 3.08,5.08 plus opad z 26.08. We wrześniu mieliśmy dwa porządne opady (13/14.09, 23/24.09), poza tym opady były bardzo słabe (chociaż pojawiały sie wbrew pozorom dość regularnie). Czyli to samo co w zeszłym roku latem, dość wysokie (w normie) sumy opadów zapewniały okresowe i niezwykle silne ulewy. Lipiec 2018 był tu naprawde ciekawym wyjątkiem bo to był pierwszy prawdziwie deszczowy (nie tylko mokry, ale i deszczowy) letni miesiąc od bodajże czerwca… Czytaj więcej »

alewis27
Gość
alewis27

Deszczowy ale i ciepły, ze średnią w Wwie ponad 21 stopni.

Za to pisałeś niedawno o letnich miesiącach z PRL które były przeraźliwie zimne i pochmurne ale…suche. Słońca nie było, na niebie tygodniami wisiały chmury ale suma opadów mała… Coś takiego widziałem u siebie w tym roku w miesiącach grudzień – marzec. Bardzo ponuro ale jednocześnie rzadko kiedy cokolwiek padało, 5 miesięcy pod rząd miało opady o połowę (albo więcej) niższe od normy.

kmroz
Gość
kmroz

Zgadza sie, podobnie było także w czerwcu 2013. Deszczowo i cieplo.

SE
Gość
SE

W zakładce Arktyka dane utknęły na 5.10.2018…. jakiś błąd na stronie, że nie aktualizuje danych? :)

adek
Gość
adek

Patrząc na prognozy dla Wrocławia zastanawiam się w jakim klimacie żyją mieszkańcy tego miasta… w połowie października po 20-kilka stopni :) cudownie! Ja też nie będę narzekał, 18-19 st. przez najbliższy ponad tydzień. Taki klimat jaki w tym roku jest to powinien być na stałe! :) Jeszcze przymrozki dzisiejsze przeżyć i będzie git. U mnie już 3 stopnie, jak się zachmurzy to nic nie będzie, ale jak zostanie tak jak jest to szanse są spore.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Powiem Wam jeszcze, że ja ten okres zapamiętam na dłużej także w kontekście niezwykle stabilnych prognoz w terminie 5-10 dni (a nawet i nieco dalszym), co dość rzadko się zdarza. To nawet przy dość wyraźnej „strefówce” mamy zmienność, którą nie zawsze łatwo przewidzieć, np. w kontekście sum opadów, czy wiatru z takim wyprzedzeniem. Przy „blokadach” też dość często zmieniają się zapowiedzi ustawienia osi klinów wyżowych i zatok niżowych, przynajmniej w terminie 5+ (a zwłaszcza 7+) dni naprzód. Tymczasem obecnie już od dobrych kilku dni prognozowany był nad Europą wyż – a właściwie rozległy wał wyżowy – z głównym centrum „kręcącym… Czytaj więcej »

Bartek617
Gość
Bartek617

Wrocław jako miasto leżące na południowym-zachodzie Polski powinno rzeczywiście otrzymać tytuł pt. „biegun ciepła”, bo temperatury za dnia są bardzo wysokie na tle kraju, jeśli nie jedne z najwyższych, dla odmiany Kraków, który też jest ciepłym miastem na tle państwa, ale jest znacząco chłodniejszy niż Wrocław, jest bardziej dotknięty zjawiskami atmosferycznymi (niekiedy ekstremalnymi), takie jak: mgły, opady deszczu i śniegu, burze, zachmurzenie całkowite na niebie; ostatnio często temperatury są niższe niż zapowiadają w prognozach- wczoraj (8 października) miało być 16-18 C według wielu prognoz i miał być jednym z najcieplejszych miejsc w Polsce, a było może 13-14 C maksymalnie, co… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Przecież to dłuższe październikowe ocieplenie dopiero się zaczyna. Znamienna będzie nie sama jego ekstremalność, co czas trwania temperatur (Tmax) nieco poniżej/powyżej 20°C przy przeważnie pogodnej aurze.

Grzybiarz
Gość
Grzybiarz

@Bartek617 – to wpadnij do Wrocławia na wycieczkę. Jako rodowity mieszkaniec stolicy Dolnego Śląska, kocham to miasto, chociaż momentami jest tu ciężko z uwagi na pogodę. Czasami nadmiar ciepła i suszy, jak w tym roku, czasami za długo zimno lub pochmurno. Za to zimy u nas ostatnio mało uciążliwe bo praktycznie bezśnieżne. O ile poza miastem, śnieżna zima jest piękna, u nas najczęściej oznacza chlapę i ciapę, chyba, że po opadach śniegu szybko ściśnie solidny mróz. Pod względem ciepła to faktycznie, Wrocław jest w ścisłej czołówce. Miasto nam się rozrasta i przybywa betonu, co akurat nie jest dobre. Nie ma… Czytaj więcej »

chochlik
Gość
chochlik

Kraków to jedno z najładniejszych miast Europy. A potem pojawia się smog i cały urok szlag trafia.

Grzybiarz
Gość
Grzybiarz

@chochlik – ale smog to głównie zasługa człowieka. Fakt, że pogoda bardziej sprzyja temu zjawisku w Krakowie, ale to człowiek jest odpowiedzialny za smogową atmosferę miasta.

chochlik
Gość
chochlik

Podobnie jak i człowiek odpowiedzialny jest za architekturę tego miasta. Choć bilans nadal na plus, bo problem smogu ogranicza się tam przede wszystkim do półrocza chłodnego, a turystów najwięcej jest w półroczu ciepłym.

Grzybiarz
Gość
Grzybiarz

@chochlik – jakby to powiedział ś.p. Pyzdra – „tyż prawda”. ;)

Marcin D
Gość
Marcin D

@Bartek617 Kraków wale nie jest taki ciepły jakby mogło się wydawać. Poniżej średnie roczne okresu 1981-2010. Legnica 9.2 Opole 9.1 Słubice 9.1 Pszenno 9.1 Szczecin 9.1 Ceber 9.1 Wrocław 9.0 Gorzów Wlkp. 8.9 Tarnów 8.9 Lubiniecko-Świebodzin 8.9 Dobrogoszcz 8.9 Zielona Góra 8.9 Poznań 8.8 Paproć 8.8 Leszno 8.8 Kórnik 8.8 Kalisz 8.8 Świnoujście 8.7 Dziwnów 8.7 Racibórz 8.7 Otmuchów 8.7 Wielichowo 8.7 Witaszyce 8.7 Gdynia 8.6 Zawada 8.6 Szamotuły 8.6 Namysłów 8.6 Przelewice 8.6 Wieluń 8.6 Słupca 8.6 Nowy Sącz 8.5 Kołobrzeg 8.5 Katowice 8.5 Legionowo 8.5 Puławy 8.5 Skierniewice 8.5 Kołuda Wielka 8.5 Toruń 8.5 Pszczyna 8.4 Bieruń Stary… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

Przymrozków (albo temperatur okoloprzymrozkowych) w twoim regionie z pewnością nie bedzie brakować w najbliższych dniach. A i za dnia co najwyżej „dość ciepło”, bo z tego co widze 15-18 stopni. Wschód w czasie tego wyżu z duża szansa bedzie około/nieco ponizej normy. Zupełnie inaczej ma to wygladac na zachodzie. Tam bedzie do 20-23 stopni, a i dobowe amplitudy niższe bo mocniejszy wiatr i słabsza inwersja wyżowa. Tam faktycznie bedzie pewnie te +2/+7K powyżej normy. Natomiast w końcówce 10-dniowej prognozy widać „Powrot Króla” (czyli Atlantyku), z utrzymaniem sie, a nawet możliwym nasileniem ciepła (biorąc pod uwagę średnie dobowe, bo maksy pewnie… Czytaj więcej »

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Czy czytaliście ten raport Ministerstwa Środowiska o zmianach klimatycznych i zagrożenie zjawiskami ekstremalnymi i klęskami żywiołowymi w Polsce? Co o nim sądzicie?
https://wiadomosci.onet.pl/kraj/polityka-ekologiczna-panstwa-2030-raport-ministerstwa-srodowiska/j0d0ygb

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Powiem tak – oby się z tego nie zrobiło błędne koło. Bo problemy wynikające z obecnych zmian klimatycznych mają faktycznie miejsce. Natomiast przesadnie naciągane lub przeinaczane (jak to czynią niekiedy w mas-mediach) mogą doprowadzić to efektu odwrotnego, tzn. uśpienia czujności i zdecydowanie za małą skuteczność działań. Niestety problem jest globalny. A w tym względzie potrzebne są ponadnarodowe porozumienia i działania. Tylko, czy w tak skupionych na własnych interesach gospodarkach da się je z większą mocą uskuteczniać…??? Osobiście uważam, że Świat stoi przed potrzebą III rewolucji przemysłowej na większą skalę – tym razem środowiskowo-energetycznej. Bez niej sytuacja (związana z AGW) będzie… Czytaj więcej »

oliver57
Gość
oliver57

Szanując Twoją dużą wiedzę synoptyczna i meteorologiczną uważam ,ze powinieneś to przeczytać. Dosyć ważne dla nas Wszystkich.https://wysokienapiecie.pl/13715-klimat-w-goracej-potrzebie-ipcc-wegiel-musi-odejsc/

Rafanox
Gość
Rafanox

Czytałem raport. W związku z czym mam pytanie, co z ropą?
Dlaczego taki akcent kładzie się na węgiel?
Mamy kupować jak rozumiem prąd od Francuzów i Niemców a sami zostać żebrakami?
Niemiecki projekt mitteleuropa z XIXw wiecznie żywy jak widzę.

fan klimatów umiarkowanych
Gość
fan klimatów umiarkowanych

No dokładnie. Niech zajmą się prawdziwymi trucicielami czyli 3 światem, ewentualnie niech kompletnie wycofują diesle z produkcji (a Polacy niech zabronią ich sprowadzać, dajmy na to starsze niż 5 letnie) My w Polsce powinniśmy tylko likwidować stare kopciuchy, zakazać miału węglowego i tyle. Węgiel musi na razie zostać. Ale oczywiście Niemcy tak nie zrobią bo za duży biznes, a jakby tak Polacy zakazali importu ich starych diesli to zaraz Eurokomuna zwana UE by groziła sankcjami.

chochlik
Gość
chochlik

Z węglem jest tak, że o ile w elektryce powinniśmy od niego odejść to nie bardzo widzę nadziei na odejście od niego przynajmniej do 2050 roku jeśli chodzi o główne źródło ogrzewania w Polsce, Rosji, Chinach i wielu innych krajach świata.

Marian
Gość
Marian

Swiete slows Bo np. W masowsza ograniczenie konsumpcji I ograniczenie przyrostu natural do 0 w 3im swiecie nie wierze. A wojny to the produkcja co2 I szkody ekologiczne

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Prawdę powiedziawszy to co pewien czas zdarzają się u nas takie trwalsze wyże kontynentalne, sprzyjające na dłużej aurze suchej: – w porze ciepłej także dość/bardzo ciepłej (choć niekoniecznie ekstremalnie ciepłej) i pogodniejszej, – w porze chłodnej przy temperaturach już częściej wówczas wokół lub poniżej ‚normy’ (choć też niekoniecznie z chłodnymi ekstremami) i z loteryjnym zachmurzeniem, tzn. często albo bezchmurnym niebem, albo szczelnie zasłaniającym niebo stratusami (ew. z zamgleniami przy pogodniejszym niebie). Z miesięcy, w których takie wyże zdominowały pogodę najlepiej pamiętam kwiecień 2009 r., październik 2010 r. oraz listopad 2011 r. – kiedy przez długi czas było naprawdę sucho. Z… Czytaj więcej »

Grzybiarz
Gość
Grzybiarz

@Lucas wawa – ale przyznasz, że ten wielomiesięczny okres poniżej norm opadowych dla zachodniej ściany to naprawdę długi i niezwykły trend. Jak myślisz (chociaż wiem, że to pytanie z kategorii „zgaduj zgadula”), do kiedy to potrwa i kiedy przyjdą w miarę sensowne opady, a nie tylko efekt „kropidła” wielebnego?

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Zasadniczo dwie opcje mogą to zmienić:
– zdecydowanie częściej prąd strumieniowy nad Polską i miksowanie się mas ze składową N oraz S przy typowej cyrkulacji strefowej atlantyckiej,
– sytuacja znamienna dla ujemnego NAO, w tym częstsze „blokady” na N/NE Atlantyku, wespół z lepszymi warunkami do cyklogenezy za Karpatami/Sudetami.
Ale kiedy by to mogło nastąpić – zupełnie nie wiadomo (?). Na razie II dekada października jawi się na bardzo suchą.

Marian
Gość
Marian

Bede smial sie jak zmiana nastapi po 21 pazdziernika badz po 7 listopada. Pewnie to bedzie prowadzic do politycznych. Interpretacji. (u mnie sie cZasem zartuje ze to efekt betoniwania miasta przez Janusza K :D

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

W Gliwicach stratus opóźnia babie lato. Słychać nawet, jak coś się skrapla na liściach. Ale to chyba nie deszcz, tylko po prostu osiadająca mgła?

kmroz
Gość
kmroz

Raczej deszczu nie ma dzisiaj nigdzie w Polsce

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

No to w takim razie na pewno to będzie mgła, wilgotność powietrza wynosi niemal 100% a parapety mam całe mokre. No i jeszcze słychać to skraplanie

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

Ten komentarz skierowałem do @kmroz

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

Październik to miesiąc największych nierówności pogodowych. Wrocław ma mieć w czwartek 25 st. a u mnie tylko raz w październiku temp. przekroczyła 20 st. i na więcej się nie zanosi…

kmroz
Gość
kmroz

niestety tego typu wyże o tej porze roku do takich „nierówności” prowadzą. Na domiar złego UM widzi od piątku nadciągające ze wschodu stratusy (w czwartek przykryte już cała południowa Skandynawia, wszystkie kraje bałtyckie i Białoruś). Plus stratusów oczywisty, cieplejsze noce. Ale to chyba jedyny.
Zachód będzie się kąpał w słońcu i niemal letnich temperaturach do końca tygodnia najprawdopodobniej (niemal, bo jednak średnia letnia pewnie nie wyjdzie, poza może okolicami Wrocławia)

chochlik
Gość
chochlik

UM lubi też przeginać ze stratusami w drugą stronę. W niedzielę sugerował, że już dzisiaj stratusy miały sięgać centralnej Polski, ale nie jest tak źle. Było ich trochę na południu, ale z tego co widzę zaraz już ich nie będzie.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Ja bym powiedział, że UM jest dobry w prognozowaniu stratusów, ale gdy faktyczne one się pojawiają. Nierzadko jest jednak tak jak napisał @chochlik, tzn. że jest z tym „nadgorliwy”.
A skoro ostatnie prognozy np. dla Warszawy są takie:
http://www.meteo.pl/um/php/meteorogram_list.php?ntype=0u&fdate=2018100906&row=406&col=250&lang=pl&cname=Warszawa
… to chyba bardziej prawdopodobna jest absencja niż obecność stratusów w kolejnych godzinach i dniach…?:-)

Janek
Gość
Janek

Ciekawe co byś powiedział gdybyś mieszkał wczesną wiosną na wybrzeżu. W kwietniu jest, że w większości kraju bucha wiosna, jest 20 stopni, a na nas wpływa schłodzony zimą Bałtyk i jest +6.

Janek
Gość
Janek

„w kwietniu normalnym jest”

kmroz
Gość
kmroz

no właśnie zauważyłem, szczególnie brutalne różnice były w tym roku.
Normalne Bałtyk po zimie chłodzi, po lecie (takim jak to zwłaszcza) grzeje.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

A skąd wiesz, czy w czwartek będziesz miał bliżej 19°C, czy np. 21°C. Przy takich a nie innych prognozach możesz nie mieć ani dnia z Tmax powyżej 20°C, jak i równie dobrze z 4-7 takich.
Trochę „drażnią” mnie te spekulacje w sytuacji, w której wiadomo, że ZDECYDOWANA część dni od 10.10 do ok. 18.10 (na razie) przyniesie Tmax nieco poniżej lub nieco powyżej 20°C.

kmroz
Gość
kmroz

to czy „stuknie dwudziestka” jest rzeczywiście bez znaczenia.
FKP jedynie słusznie zwraca uwagę na różnice temperatur maksymalnych jaka nas czeka pomiędzy wschodem a zachodem. Będzie to w porywach nawet 7-8 stopni, więc chyba sporo. Oczywiście zakładając, że nie pojawią się prognozowane przez model stratusy UM od piątku. Gdyby tak się stało, to różnice mogą być jeszcze większe.
Faktem też jest, że o tej porze roku trudno o układ, zwłaszcza trwały, by to wschód był dużo cieplejszy od zachodu. Natomiast przy tego typu wyżu sytuacja odwrotna (czyli zapowiadana) jest bardzo prawdopodobna.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Na pewno nie będzie aż takich różnic, przynajmniej porównując np. Warszawę z Wrocławiem/Poznaniem.
Większość zapowiedzi dla Wrocławie daje od czwartku przez kolejne dni 21/24°C, a dla Warszawy 19/22°C.
Nawet dla Podlasia jest to przeważnie powyżej 18°C, więc nie przesadzajmy.

Największe różnice mogą wynikać głównie z warunków lokalnych, w tym skali inwersji zwłaszcza w przyziemnej warstwie granicznej (gł. nocą) oraz ewentualnego zachmurzenia stratus (gł. za dnia) – którego to jednak nie będziemy mieli zbyt dużo.

RadomirW
Gość
RadomirW

Mnie to absolutnie nie przeszkadza. Szkoda że w maju czy lipcu tak nie było i niestety w Warszawie panowały najwyższe temperatury w kraju.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

W skali całego roku Warszawa ma Tavg średnio 1-2 st. niższą od najcieplejszych miejsc – a na co „pracują” dysproporcje w obu kierunkach.

Tutejszy
Gość
Tutejszy

Mam prośbę o prognozę pogody dla najbliższego tygodnia dla wschodniej Sycylii konkretnie Katania , Syrakuzy – czy będzie można się kąpać w morzu.

chochlik
Gość
chochlik

Poza niedzielą i poniedziałkiem kiedy ma wiać i padać pogoda wygląda tam na sprzyjającą kąpielom. W nocy 18-19, a w dzień 22-23 (w dniach kiedy będzie świecić Słońce będzie pewnie deko więcej):
https://www.yr.no/sted/Italia/Sicilia/Catania/langtidsvarsel.html

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Zrobiłem sobie właśnie umowny podział Polski na W i E, mniej więcej wzdłuż linii od Gdańska po Katowice – gdzie notujemy wartości ok. 14/16°C (o godz. 13’CEST). Na zachód od tej linii jest przeważnie 14/20°C, a na wschód od niej przeważnie 13/17°C (Tmax pewnie będzie jeszcze nieco wyższa). Mamy więc różnice średnio 2-3 st. Gdzie więc ten sugerowany (przez niektórych) spory rozrzut, rzędu nawet 7-8 st. (?). Owszem tyle może być, ale rozpatrując warunki lokalne w całym kraju (ew. z pominięciem gór), a nie dokonując ogólnego porównania skali ciepła między wschodem a zachodem kraju. W kolejnych dniach zmieni się tyle,… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

Mowiac wschód a zachód nie mam na mysli wschodniej połowy i zachodniej połowy tylko wlasnie regiony znajdujące sie <150-200km od granicy. to tak dla jasności.
Jeśli by traktować to "połowami" to wiadomo ze roznice pomiędzy średnimi tych "połów" to nie bedzie 7-8 stopni.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

OK. To mówmy o różnicach między KRAŃCAMI Polski NE a SW – wówczas mogą wynosić one średnio z 5 st. (w „porywach” 7-8 st. zakładając brak stratusów). Bo uogólnianie tego na porównywania np. Wrocławia, czy Poznania z Warszawą może być mylące.

kmroz
Gość
kmroz

no ja zawsze wschód rozumował jako to co jest na wschód od W-wy, a zachód to co jest na zachód od Poznania. Pomiędzy to bardziej centrum po prostu. Ale na przyszłość postaram się to uściślać. Różnice pomiędzy krańcem E (a zwłaszcza NE) a W mają być rzeczywiście duże, temperatury maksymalne mogą się spokojnie w niektóre dni różnić o prawie 10 stopni, a niewykluczone, że czasem więcej jak niskie chmury zdominują większą część dnia w rejonie Podlasia/wschodniego Mazowsza. Zachód (kraniec zachodni, zwłaszcza SW) tymczasem poczuje istotnie lato, bo 23-25 stopni i prawie 10 w nocy (mimo wszystko w dwucyfrowe noce jakoś… Czytaj więcej »

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

Mi chodzi o dysproporcje NE/SW.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Dzisiaj rano przed 7 jak wychodziłem z domu to było u mnie minus 1 stopień, szron na trawie i samochodach. Ciekawe, że od zachodu strony były przejaśnienia i rozpogodzenia z chmurami cirrus, a od wschodu stratocumulusy i mgła. Fajnie się obserwuje jak słońce „walczy” z niskimi chmurami (tzn. wieniec słoneczny) na np. chmurach stratus nebulosus, ale też na stratocumulus. Ostatecznie u mnie słońce „wygrało” z niskimi chmurami, które wyparowały i jak widać na mapie satelitarnej sat24 niskie chmury (stratus, stratocumulus) zostały „wymienione” na chmury piętra wysokie czyli cirrus i cirrostratus, ale słońce dominuje. :)

chochlik
Gość
chochlik

SW Polski dobija do 21 stopni. U mnie w centrum prawie 17, ale to wynik tego, że ciepłe powietrza wciąż jest w fazie wypierania chłodniejszego, co bardzo dobrze obrazuje mapa Theta850:
http://modeles.meteociel.fr/modeles/gfs/runs/2018100906/gfs-6-6.png?6

chochlik
Gość
chochlik

Póki co jesień idzie na powtórkę z sezonu 2006. Wrzesień 2018 był nieco chłodniejszy, ale za to być może tegoroczny październik różnicę tę nadrobi. W 2006 roku pierwszy dzień z jednocyfrowym Tmax miał miejsce w Łodzi 30 października i był to początek pierwszego bardziej znaczącego ochłodzenia tej jesieni.

kmroz
Gość
kmroz

Póki co to październik 2018 jest ponizej normy….
druga dekada najprawdopodobniej podniesie anomalie na wartość plusową, ale okres 1-20.10.2018 raczej na 99% bedzie zimniejszy od analogicznego sprzed 12 lat.
Wszystko w rękach 3 dekady. Wstępne fusy widza uaktywnienie sie Atlantyku, co daje nadzieje na faktycznie dorównanie październikowymi sprzed 12 lat.

adek
Gość
adek

a tydzień później atak zimy… ;)

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

A jeszcze później mieliśmy słoneczny i bardzo ciepły listopad.

alewis27
Gość
alewis27

I grudzień też, przed 2015 to był rekordowy grudzień i pogodowo był on podobny do tego z 2015. Dużo słońca i dni z temperaturą ponad 10C. Dopiero styczeń (2007) był paskudny, niby też rekord ciepła ale tyle porywistego wiatru i jesiennej słoty to chyba żaden inny miesiąc za mojego życia nie miał. Obecnie styczeń jest chyba jedynym miesiącem roku, który jest najczęściej brzydki jeżeli jest ciepły. Grudzień i luty coraz częściej łączą wysoką temperaturę z dużym usłonecznieniem, przynajmniej na południu Polski.

kmroz
Gość
kmroz

niestety grudzień 2006 w moim odczuciu grudniowi 2015 do pięt nie dorasta. W grudniu 2006 naprawdę wspaniała, lepsza niż jakikolwiek okres w grudniu 2015, była pierwsza dekada. Ale potem było już sporo chmur, z przewagą zgniłych wyżów. Wprawdzie bardzo ciepłych zgniłych wyżów, z napływem z zachodu i nocami bez przymrozków. Od 10.12 słonecznych dni w moim regionie było max 5, plus najwyżej dodatkowe 5 z niewielkimi przejaśnieniami.

Robert
Gość
Robert

Raczej nie przebije pażdziernika 2006r bo wtedy i III dekada była ciepła.

kmroz
Gość
kmroz

Zgadza sie wlasnie sprawdziłem. Druga była nieco chłodniejsza za to. Wiec zle powiedziałem- raczej jest szansa ze „podgoni” do 20.10 ale potem bedzie bardzo trudno utrzymać.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Wg większości prognoz średnie anomalie za dni do 19-20.10 mogą być rzędu +4/+5K:
https://meteomodel.pl/gfs-anomalie-temperatury/
Tak więc za ok. 10 dni zamiast bieżącej anomalii -0,72K (do wczoraj, ref. 1981-2010) możemy mieć już ok. +2K.
A III dekada może przynieść równie dobrze ochłodzenie, co nadal być (w przewadze) bardzo ciepła.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Patrzę się na kolejne bardzo ciepłe i bardzo suche/pogodne w (niemalże) całości prognozy różnych modeli. Swojego rodzaju „fuzja” oddziaływania wyżu kontynentalnego oraz niżów atlantyckich w układzie znamiennym dla „strefówki” ze składową S. Wymarzony wręcz układ dla oczekujących ciepłej dalszej części jesieni i zimy, ale w wersji spokojniejszej i pogodniejszej (gdyby się dalej prolongował) – jak np. ten prognozowany nie tylko na najbliższe dni, ale i na końcówkę prognozy ECMWF (obecnie na 19.10): http://www.wetterzentrale.de/maps/ECMOPEU12_240_2.png Powiem tak, że bardzo mnie ta perspektywa cieczy, mogłoby tak pozostać dłużej. Jest jednak pewne „ale”, tzn. wolałbym, aby miała miejsce nie po tak bardzo suchych miesiącach… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

Na temperatury 850hPa to jednak nie warto patrzeć już o tej porze roku, bo na załączonym obrazku mają być one niższe niż jutro i pojutrze, a warunki do ciepłego „dołu” równie dobre, jak nie lepsze (w takiej sytuacji istotne, bardzo silne ciepło mogło by dotknąć także wschodniej Polski).
Coś czuje, że w skali kraju dni 10-14.10 raczej nie będą wcale tymi najcieplejszymi w październiku…

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Mam tego świadomość – jednak chodzi tu o ogólne zobrazowanie prognozowanej sytuacji barycznej.
W sumie to do końca jeszcze nie wiadomo kiedy będziemy mieli najcieplejszy dzień w październiku, tzn. czy już na początku II dekady, czy jeszcze później (?). Tym bardziej, że prolonguje się w prognozach okres z Tmax nieco poniżej/powyżej 20°C.

kmroz
Gość
kmroz

najcieplejszy dzień jeśli chodzi o najwyższe maksy – to był albo miniony weekend, albo 11-12.10. Przynajmniej takie jest duże prawdopodobieństwo.
Ale jeśli chodzi o najwyższe avg… spokojnie może to jeszcze nadejść, gdy się bardziej uaktywni ocean i zachodnia cyrkulacja. A najwyższa anomalia dobowa? to tym bardziej.
Ciekawi mnie którego dnia przejdziemy na „plusy” jeśli chodzi o anomalię – czy już w czwartek-piątek, czy dopiero w weekend.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

W sumie tak. Im bliżej zimy tym najwyższe temperatury (wzg. normy) przynoszą ciepłe wycinki niżów, a nie wyże – zwłaszcza odnoście Tavg-dobowej.

W ogóle, to będziemy mieli teraz chyba przypadek, w którym możemy notować jedne z najpóźniejszych Tmax powyżej 20°C na większym obszarze kraju, będąc równocześnie w tak bliskim sąsiedztwie wyżu (a nie jakiegoś niżu od W).
Jeszcze lepszą sytuację mieliśmy… przed rokiem (!) ok. 16-18.10, choć wówczas trwała ona krócej:
http://www.wetterzentrale.de/maps/archive/2017/avn/AVN_1_2017101700_1.png

Jednakże wraz z postępami AGW i takich przypadków – tzn. Tmax powyżej 20°C około połowy października, na większym obszarze kraju, będąc pod wpływem wyżu – będzie nam statystycznie przybywało.

chochlik
Gość
chochlik

Ciekawi mnie którego dnia przejdziemy na “plusy” jeśli chodzi o anomalię – czy już w czwartek-piątek, czy dopiero w weekend.

Że jak? Dodatnie anomalie na 100% będą już dziś w środę. Z tego co widzę po ogimecie wczoraj, czyli we wtorek zabrakło ok. 0,5 stopnia z powodu lokalnych przymrozków oraz wciąż chłodnego wschodu kraju, ale to już ostatni taki dzień. Po drugie 9 października to ostatni dzień roku, który ma średnią dobową powyżej 10C. Gdyby wczorajszy dzień miał normę z 10 października to byłby najpewniej w normie lub b. blisko niej.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

@kmroz mogło chodzić o bieżącą anomalię miesięczną (jak sądzę…?). Bo w tym przypadku potrzeba będzie ze 2-4 cieplejszych dni, aby przeszła na plus. Z tym, że od środy 10.10 będziemy mieli dzień w dzień dodatnie anomalie (jak sądzę +2/+7K w skali kraju) co najmniej do ok. 18.10, a prawdopodobnie jeszcze dłużej. Nadal podtrzymuję, że za 10 dni bieżąca anomalia miesięczna będzie już rzędu +2K (pomimo -0,7K do 09.10).

kmroz
Gość
kmroz

Tak, chodziło mi o anomalie miesięczną.

chochlik
Gość
chochlik

Znów przydałaby się akcja „Jedzmy polskie jabłka”, bo tegoroczny sezon sadowniczy kończy się klęską urodzaju. Jabłek obrodziło tyle, że plantatorom nie opłaca się ich zbierać.
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/rzad-skupi-z-rynku-pol-miliona-ton-jablek-kleska-urodzaju

kmroz
Gość
kmroz

Przetwory na przyszły rok, bo znowu w maju pewnie przyjdą przymrozki.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

My (prywatnie) jabłka mrozimy lub suszymy – oczywiście tych co nie damy rady konsumować na bieżąco. Nie dość, że pozbawione „chemii” w czasie dojrzewania, to jeszcze impregnowane na kolejne tygodnie/miesiące bez cukru.

Finrod
Gość
Finrod

Nikt nie nabierze się już na te akcje, kiedy banany czy inne egzotyczne owoce są tańsze od polskich jabłek i to w sezonie (sic!), a sadownicy dostają jakieś marne grosze. Jak ktoś zrobi w końcu porządek z pośrednikami windującymi cenę o 2000-3000% to dopiero wtedy ludzie sami zaczną kupować nasze produkty.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

„Jutro i pojutrze nawet do 25 stopni”

->>> Taki tytuł wątku mógłby zostać dzisiaj zdublowany także dla sytuacji obecnej:-)
Oczywiście takie wartości mogą pojawić się tylko miejscami na S/W krańcach kraju, choć w ogóle powyżej 20°C będzie docelowo na większym obszarze (pomimo chłodniejszych nocy, docelowo jednak z umiarkowanymi Tmin).
Dawno nie mieliśmy tak długiego ciągu takich dni w październiku na jaki teraz się zanosi…

daniel
Gość
daniel

patrząc się na najnowsze prognozy modeli i te sprzed kilku dni to wyż jakby miał być nieco słabszy wtedy na wschód od Polski miałoby być ponad 1040 hpa a teraz ponad 1035 i to przez krótki czas, ciekawe jak to wpłynie na przesuwanie się niżów i frontów na wschód.

kmroz
Gość
kmroz

Wbrew pozorom dzięki wlasnie temu unikniemy stratusow (przynajmniej tych całodobowych)i pozostaniemy pod wpływem bardzo ciepłego powietrza. Oczywiście juz w miarę wiarygodne fusy (<240h) pokazują zbliżania sie do nas niżów z zachodu. W praktyce znajdziemy sie wiec "pomiędzy", dzięki czemu druga dekada zapisze sie naprawde wyjątkowo ciepło.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

„dzięki czemu druga dekada zapisze sie naprawde wyjątkowo ciepło”

->>> Ciepło, a przy tym także bardzo sucho i przeważnie pogodnie.
W tym wypadku fakt, że wyż będzie trochę słabszy i przeważnie 300+ km od naszych E granic akurat pomoże (jak słusznie zauważył @kmroz).

kmroz
Gość
kmroz

Dokładnie, nad Litwą czy Białorusią stratusy nie ogarniczą się do godzin porannych jak mówi model UM, tylko mogą zalegać.

chochlik
Gość
chochlik

9UTC – u mnie (w Łodzi również) jest już cieplej niż wczoraj w najcieplejszym momencie dnia. Najcieplej o 9UTC jest w Pszennie 20,2C.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Jak dobrze, że październikowe wyże nad kontynentem potrafią jeszcze przynajmniej za dnia „grzać”. Nie eskalują już tak parowania i suszy, wespół z dokuczliwymi (dla niektórych) „suchymi” falami upału. Ale i jeszcze nie „mrożą” i co gorsza konserwują tak smogu jak późną jesienią i zimą – w dużej mierze dzięki warunkom likwidującym inwersję przyziemną chociaż za dnia… http://www.meteo.pl/komentarze/index1.php A tak w ogóle to widać, że po dość chłodnej nocy większa część Polski W/S i częściowo C już dzisiaj doświadczy Tmax ok. i nieco powyżej 20°C – przy mocno ograniczonym obszarze ze stratusami. Tak więc prognozy Tmax 20/25°C w cieplejszych regionach (zwłaszcza… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

niestety co do smogu to nie masz racji. Wczoraj wieczorem pm2.5 miało ponad 300% normy w mojej okolicy. Niby dużo mniej niż podczas zimowych mroźnych i zgniłych wyżów, ale i tak śmiertelnie. Dzisiaj rano około 9:00 też było około250% normy, dopiero za dnia się poprawiło (jak źródła trucizny zostały wyłączone)

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Chodziło mi właśnie o to, że przynajmniej za dnia są warunki do lepszego mieszania się (w tym unoszenia) powietrza w pionie i zanieczyszczenia (smog) się redukują.

Krakus
Gość
Krakus

W ogole po co grzac e takie cieple DNI ?

kmroz
Gość
kmroz

bo w nocy bardzo zimno. Teraz jak jest dzien, to nie trują i jest całkiem dobra jakość powietrza (pm 2.5 150% normy, więc naprawdę NIEŹLE).
Za 5 godzin będzie już dużo gorzej, aż strach wychodzić. A to dopiero początek…

alewis27
Gość
alewis27

u mnie było 9 stopni jak wracałem o 6:00 rano po nocce. To nie jest bardzo zimno, zaledwie 4-5 stopni mniej niż wynosi norma Tmin dla…pełni lata!

I prognoza pogody dla Katowic jest podobna. W dzień 22-24 stopnie, w nocy 6-9. Daleko do przymrozków które były jeszcze nie tak dawno.

Nie rozumiem po co grzać w bezchmurny dzień o średniej dobowej 12,5 stopnia.

Krakus
Gość
Krakus

Zeby bylo jasne rozumiem ze w domku moze byc zimni jak jest 12c dzien I noc I pada jak bylo w wiele DNI wrzesnia 2017. Ale przeciez Sami slonce ograewa a noca jest powazny plus a nie minus

kmroz
Gość
kmroz

w moim regionie (nawet na tym słynnym Okęciu!!!), temperatura spadała w ostatnie dwie noce do 3 stopni, dzisiaj o 7 rano było właśnie tyle, na niektórych stacjach na Mazowszu występowały lekkie przymrozki… (Kozienice, Siedlce) Co do dnia, to dzisiejszy był pierwszym, który realnie grzał. Ale co z tego jak już za dwie godziny będzie pewnie poniżej 10 stopni. Tak jak jestem przeciwnikiem trucia, tak uważam, że grzanie jest jak najbardziej potrzebne. Chociaż oczywiście lepiej by było jakby robić to za pomocą pieców gazowych. U was na południu chmury powstrzymały silne spadki. Zrozumcie, że nie wszędzie tak było. Nie chcę bronić… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

Dodam jedno. Te 3 stopnie w kwietniu to byłoby zupełnie coś innego (zakładając bezchmurne niebo i szybki wzrost, oraz późne spadek), ale tej nocy było u mnie około 3-6 stopni przez prawie 12 godzin w ciągu doby! To jednak jest różnica.
Na stacji podwarszawskiej, w miarę blisko mnie, sytuacja wyglądała jeszcze gorzej.
http://monitor.pogodynka.pl/#station/meteo/251200270
Może jak zacznie wiać, to nie będzie tak mocno spadać temperatura w nocy (a ponadto obecność wiatru na pewno utrudni gromadzenie się PM-ów)

Sztygar
Gość
Sztygar

Alewis27
Już odpowiadam.
Żeby to zrozumieć trzeba mieszkac w familoku, oczywiście nieocieplonym na ostatnim piętrze. Okna skierowane na polnoc i poludnie. Brak nitki co z miasta, brak nitki z gazem. Tylko woda, kanaliza i prąd.
Budynek szybko się wychladza od mniej wiecej godz 18-19, nad ranem temp w nieogrzewanym pomieszczeniu spada z 21 do 17-18 stopni. To mój przypadek. Inni, myślę podobnie. Szczegolnie gdy jeszcze dzieciaki pod dachem to ciepło zawsze się przyda. Oczywiście nie mówię tu o dzikim hajcowaniu tylko podniesieniu temp w pomieszczeniu do komfortu cieplnego.

alewis27
Gość
alewis27

17 w pomieszczeniu to faktycznie nieciekawe warunki. Co najmniej 20 powinno być, w zimie to nawet z 22 się przyda bo wtedy zazwyczaj jest niższa wilgotność. Babcia mieszka w takim familoku w Szopienicach ale z oknami skierowanymi na południe. Tam jest przegięcie w drugą stronę, częściej jest za ciepło niż za zimno. Do grzania jej wystarcza piecyk elektryczny ustawiony na taryfę nocną. W dzień nawet w lutym przy mrozie jak jest słońce to jej dogrzewa dość porządnie. Za to sąsiedzi od strony północnej to co innego. U nich piździ nawet w kwietniu, muszą grzać dużo dłużej. Rozumiem takiego np. 30… Czytaj więcej »

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

@alewis
Im wyższa temp. zimą w mieszkaniu tym gorzej bo potencjalnie rozhartowujesz organizm, zbyt niska wilgotność też nie jest korzystna. Zimą 17-20 st. to jak najbardziej komfortowa temp. tylko w łazience lepiej zawsze mieć >20 st..

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

@kmroz
Środa była ostatnim w tej serii dobą z tak chłodną nocą i porankiem. Kolejne będą cieplejsze – powiedzmy z temperaturą umiarkowaną jak na październik. Natomiast dni będą ciepłe, a nawet bardzo ciepłe.
Potrzeba grzania będzie chyba tylko w zupełnie nieizolowanych budynkach.

kmroz
Gość
kmroz

patrząc po temperaturach jakie są już teraz na niektórych stacjach na Mazowszu (nie mówiąc już np o Białymstoku), śmiem wątpić, że ostatnim. Oczywiście potrzeba grzania z każdym dniem będzie coraz mniejsza, ale jeśli przez prawie 12 godzin jest poniżej 10 stopni, to jednak taka potrzeba dla wielu ludzi istnieje.
No, ale jeśli jutro zacznie mocniej wiać, to się problem „podwójnie” rozwiąże :)

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa