Już niemal 36°C

Już niemal 36°C

Aktualnie temperatura na posterunku Silniczka wzrosła już do 35.7°C, jest więc spora szansa na to, że ostatecznie osiągnie ona prognozowane przez GFS 37°C (a być może i więcej). Na Dolnym Śląsku temperatura osiąga niemal 35°C w Dobrogoszczu, w samym Wrocławiu jest nieco chłodniej, niż prognozowano wcześniej, obecnie 31.3°C. Nie wykluczone jednak, że temperatura wzrośnie tu jeszcze do nawet 35°C. Nad zachodnią i północną Polską przeszły już pierwsze burze. Obecnie grzmi w województwie warmińsko-mazurskim.

Źródło: monitor.pogodynka.pl
Print Friendly, PDF & Email

17 Replies to “Już niemal 36°C”

 1. A Silniczka była najcieplejszą miejscowością w sierpniu 2013. Odnotowano wtedy 38,4°C, ale mówi się nieoficjalnie, że było tam 39°C.

  1. Poprawka w Silniczce było wtedy 38,9 st.C i była to najwyższa temperatura zanotowana w 2013 roku – sprawdziłem dokładnie w Małym Roczniku Statystycznym.

 2. Wygląda na to, że Silniczka ma specyficzny mikroklimat, bo to nie pierwszy raz kiedy to tam notuje się najwyższe temperatury.

  1. To raczej w dużej mierze zasługa kiepskiej jakości pomiarów -> http://meteomodel.pl/forum2/index.php?topic=1019.msg38749#msg38749 Źle zlokalizowana stacja w otoczeniu roślin, nieprzewiewne miejsce i pomiary zapewne znacznie zawyżone względem rzeczywistych warunków (widać tam dużo młodych drzewek i pewnie dlatego dopiero w ostatnich latach Silniczka wyrosła na jedną z najmocniejszych stacji pod względem T max, wcześniej jakoś tak rekordami nie sypała, a pomiary tam prowadzono również dawno temu, nawet w XIX wieku).
   Niestety wciąż jest bardzo duże zróżnicowanie jakości pomiarów poszczególnych stacji IMGW. W przypadku stacji niższego rzędu bywa z tą jakością kiepsko, ale i również niektórych stacji synoptycznych ten problem dotyczy (np. Nowy Sącz, Tarnów).

   1. Oby tam była nadal, bo zdjęcie jest z 2012 roku, a od tego czasu z wielu posterunków IMGW klatki zniknęły w ramach pewnie wszędobylskich ówczesnych oszczędności…

 3. A jeszcze na wikipedii znalazłem informację że w lipcu 2012 roku w Silniczce zanotowano 37,2°C czyli najwyższą temperaturę maksymalną w 2012 roku -dane z Małego Rocznika Statystycznego 2013.

 4. Jakoś przetrwa się ten dzisiejszy dzień (póki co w Łodzi b. słaby wiatr… i 34 stopnie), najważniejsze, że począwszy od jutra przekroczenia 30 dla Łodzi już raczej nie grożą, przynajmniej do 10 sierpnia ;)

   1. Nieźle. Silniczka idzie jak burza pod względem wzrostu temperatury. Ciekawe czy po raz kolejny (po 2012, 2013 roku) z rzędu ta miejscowość odnotuje najwyższą temperaturą maksymalną w ciągu roku?

 5. Na Górnym Śląsku raczej na pewno temperatura nie przekroczy 35 stopni. Jak na razie na metarze w Pyrzowicach są 34 stopnie, może na synopie będzie więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.