2020/04/02 16:04

94
Dodaj komentarz

Please Login to comment
29 Comment threads
65 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
34 Comment authors
kmrozchochlikMarcinZbigniewFinrod Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
Ekolog
Gość
Ekolog

To jest jakiś nieporozumienie jak GFS odstaje od reszty modeli , niech Amerykanie zrobią z nim porządek albo zlikwidują bo później TV tylko ogłupia ludzi pokazując pogodę na bazie tego pseudo modelu

Marcin
Gość
Marcin

A telewizyjni prezenterzy powinni przeprosić za notoryczne wprowadzanie widzów w błąd albo ‚beknąć’ za nietrafione prognozy. Ileż to razy można powielać te same błędy? Zero konsekwencji i kompletna bezkarność – nie do pomyślenia w innych zawodach! GFS dzisiaj zaliczył kolejną wtopę rzędu 3 stopni! Naprawdę tak ciężko sięgnąć do gotowych map w oparciu o ECMWF lub ICON? Mają podane jak krowie na rowie np. na meteologix lub ventusky, wziąć tylko wyświetlić w tych swoich grafikach i już. Ale nie, oni są chyba na to za głupi i dalej muszą kopiować tego beznadziejnego GFS-a…

Mark
Gość
Mark

ICON górą. Dzisiaj się sprawdził ponownie. Ciekawe jak będzie przy zachodniej cyrkulacji.

alewis27
Gość
alewis27

Poniżej 10C w środku dnia na kresach wschodnich? To jest jakaś abstrakcja ta prognoza. Prawie 15 stopni różnicy pomiędzy modelami.

Ciekawe jaka maniana będzie z tego modelu w zimie. W Stanach ponoć im prognozował dużo za dużo śniegu.

Mason
Gość
Mason

W zimę? Albo +25 stopni, albo -40.

Lukas
Gość
Lukas

Dzisiaj kończy się najcieplejszy dzień w skali tegorocznego lata. Już tak dużych upałów raczej nie doświadczymy. Owszem będą dni upalne jeszcze w tym roku. Ale w lipcu dopiero od okolicy chyba 20 lipca, to jednak termometry z trudem będą wskazywać powyżej 35 stopni. Już tak gładko raczej nie będzie. Teraz czeka nas dłuższa chwila bez upałów. Tylko incydentalnie termometr wskazać może w okolicy 30 stopni. Myślę że do 20 lipca może to być góra z dwa razy. I teraz jedno ale. Są pewne rozbieżności w okolicy 15 lipca. Jedna wersja jest taka, że w rejonie morza Czarnego może powstać wyż,… Czytaj więcej »

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

„Dzisiaj kończy się najcieplejszy dzień w skali tegorocznego lata.”
Zabawnie się to czyta 1 lipca.

LeszekM
Gość
LeszekM

Wyżeł, przybywaj!

Adam.Ca
Gość
Adam.Ca

Lukas : „Dzisiaj kończy się najcieplejszy dzień w skali tegorocznego lata. ”

Orzekł prorok nominowany na prognostę przez totalizator sportowy ;)

Lukas
Gość
Lukas

Do ochłodzenia winny będzie Niż w rejonie Skandynawi oraz pogranicza skandynawsko-rosyjskiego, a także wyż Atlantycko-brytyjski. Te ośrodki razem pracując zaczną wlewać chłodne, wręcz zimne powietrze z północy i północnego zachodu. Zgodnie z tym co pisalem 21 czerwca, anomalia termiczna może spaść nawet do 2 stopni poniżej normy. Jedynie Polska południowa ma być w powietrzu bardziej zbliżonym do normy termicznej.

Powtarzam jeszcze raz, jeżeli nie uchroni nas wyż w 2 dekadzie, to po 2 dekadach lipiec może wyjść poniżej normy, tylko wyż w 2 dekadzie, może nad zagwarantować ponowne ocieplenie raczej przed 15 lipca-o ile takowy powstanie.

Leksa
Gość
Leksa

Ten układ baryczny nie będzie trwały. Także orzekanie że najcieplejszy okres w roku już za nami jest śmieszne.

Lukas
Gość
Lukas

W lipcu na 85% nie będzie powtórki z wczorajszego dnia, może, ale to może w sierpniu, choć osobiście wątpię w takie wyczyny pogody w tym roku. Owszem zdarzy się upał, ale ciężko w lipcu będzie o temperatury powyżej 35 stopni. Jak będzie w 1 dekadzie, jeszcze nie chcę się dzielić teorią.

Lukas
Gość
Lukas

No nie wiem czy nie taki trwały, ale to co dzieje się z temperaturami wody w Atlantyku, jest bardzo ciekawe. Ciekawe jak będzie to wpływać na pogodę w Europie. W ciągu zaledwie miesiąca temperatura wód powierzchniowych zmiena się diametralnie. Dość szybko zmniejsza zasięg plama zimna w północnej części Atlantyku, tylko jak wpłynie to na pogodę w następnych tygodniach??

I ciekawe czy lipcowe ochłodzenie ma z tym jakiś związek?

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Mając na względzie, że w okresie letnim ocieplenia potrafią przynosić średnie anomalie nawet wokół +10K, a ochłodzenia co najniżej wokół -5K – byłbym ostrożny w wieszczeniu przewagi chłodów w dalszej części lata. W lipcu i sierpniu nie mamy tylko opcji rywalizacji z czerwcem, a jak nie to od razu średnio ujemnych anomalii…

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Ciekawe czy Lukasz już wie jaka pogoda będzie na jesieni czy w zimie? (xD) jeżeli już „wie” co będzie w pogodzie za 2-3 tygodnie.

LeszekM
Gość
LeszekM

Myślę, że i tak wie więcej, niż GFS. Na razie, póki co, trafia. Możemy go potem na wizie oddelegować do Stanów, jako substytut Grandy, Fałszu i Straceństwa.
Do miłego!

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Zgodzę się co do tego, że w lipcu i/lub sierpniu będą zdarzały się dni/okresy z ujemnymi anomaliami – choć, czy wyraźnymi tu postawił bym już ‚?’. A nawet jeżeli takowe też będą (np. wokół -5K), to przecież nadal nie można wykluczać też i takich z anomaliami wyraźnie powyżej +5K, a nawet i bliżej lub nieco ponad +10K. Trudno u progu lipca stawiać aż tak „odważną” tezę na całe 2 kolejne miesiące.

Thorgeir
Gość
Thorgeir

@Lucas
„Uchroni”?…a jeśli nie „uchroni” nas przed ujemną anomalią, to wszyscy zginiemy, bo lipiec będzie poniżej normy? :)

Thorgeir
Gość
Thorgeir

mała errata…tyczyło się wypowiedzi Lukasa, a nie Lucasa

kmroz
Gość
kmroz

GFS już dostał nagrobek. Po co ta ekshumacja?

Marcin
Gość
Marcin

A taki był ładny, amerykański:-D Szkłoda…

Lukas
Gość
Lukas

Może jeszcze raz powtórzę. 30 czerwca bardzo prawdopodobne, że był najcieplejszym dniem lata oprócz 26 czerwca. Temperatury w dalszej części lata, szczególnie w lipcu mogą już nie przekroczyć 35 stopni. To że pierwsza dekada zapisze się ledwo w normie lub nawet poniżej jest już nie mal pewne. 2 dekada lipca stoi pod znakiem zapytania, ponieważ są pewne istotne rozbieżności. Jeżeli nie powstanie wyż w południowo-wschodniej Europy, to o upałach możemy zapomnieć. Dopiero od okolicy 3 dekady powinniśmy wrócić do wakacyjnych temperatur. A odnośnie rzekomych sierpniowych anomalii ujemnych, to się wstrzymam od opini. Istnieje pewna szansa na kolejną, ale niezbyt intensywną… Czytaj więcej »

alewis27
Gość
alewis27

To zależy bo jak sam widzisz wcale nie potrzeba długiej adwekcji ciepła by pojawił się silny upał typu suchego. W ubiegłym roku takiego się nie doczekaliśmy, zamiast niego była parówa i mleko na niebie. Wątpię, by w tym roku było gorecej niż teraz bo temperatura przekraczającą 38 stopni zdarza się w Polsce raz na kilka lat (co najmniej kilka), a w tym miesiącu zdarzyła się dwukrotnie w odstępie ledwo 4 dni (w dwóch oddzielnych falach) Nie mówię że czekają nas teraz dwumiesięczne chłody, to jest prawie że niemożliwe. Ale takich upałów jak w czerwcu to już raczej nie. Myślę że… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Umówmy się tak: lipiec i sierpień na ponad 95% nie będą tak ciepłe (nawet w wartościach bezwzględnych) jak czerwiec. Jednak dnia 01.07 nie mamy żadnych podstaw, aby sugerować jak będzie wyglądała już nawet II dekada lipca, a tym bardziej terminy późniejsze. Na razie zmiana wygląda na przejście na dominację cyrkulacji W/NW, ale przecież jakiś jeden ośrodek niżowy schodzący z SW orbity niżu skandynawskiego bardziej na S, wespół z jakimś wyżem „zagospodarowującym przestrzeń” na S/E od Polski może diametralnie odmienić sytuację – kiedykolwiek by to nie nastąpiło. Weźmy sobie taki ruchomy miesiąc 21.06-20.07 sprzed roku. Średnia anomalia w tym okresie raptem… Czytaj więcej »

Konrad
Gość
Konrad

Patrząc na „zajebistego” GFSa mam wrażenie, że w prognozach czas mu się cofnął o 2-3 miesiące prognozując taką slabiznę.

alewis27
Gość
alewis27

Ano, gfs prognozuje marzec w lipcu na wschodzie, mniej niż 10 stopni w dzień. A icon 23 stopnie na ten sam termin.

Tytus
Gość
Tytus

po co modele… wystarczy rzut oka tu https://pl.sat24.com/pl i widać jak na dłoni zakończenie pewnego okresu synoptycznego

Sztygar
Gość
Sztygar

Czy tym razem zmierzamy ku kolejnej skrajności pogodowej? Z upałów i gorących czerwcowych klimatów do lipcowego lata „z PRL?” Oto jest dobre pytanie

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Jeżeli niż skandynawski będzie schodził frontami bardziej na S i zarazem rozwijał się nad kraje dawnego ZSRR to tak. Chyba, że przeważy oddziaływanie ośrodków/klinów wyżowych zmierzających zza Wysp Brytyjskich na E to będziemy mieli umiarkowaną termicznie (okresowo/miejscami także gorącą) i nadal często pogodną wersję lata – a im dalej na S, tym większa jest na to szansa.

Ekolog
Gość
Ekolog

Model ECMWF od jakiegoś czasu za tą drugą opcja razem z ICON , na GFS nie patrzę bo dla mnie już ten model nie istnieje

kmroz
Gość
kmroz

👍

Obserwator Meteo
Gość
Obserwator Meteo

Na szczęście zakończył się jeden z najbardziej nie normalnych miesięcy w Polskiej meteorologii i zaczyna lipiec. Oby to był miesiąc normalny bez większych anomalii w żadną stronę

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

W kontekście norm klimatycznych lepiej pisać „anormalny” (niż „nie normalny”).

Lukas
Gość
Lukas

To prawda, że na dziś wiemy mniej, niż więcej.

Lukas
Gość
Lukas

Lucas wawa, owszem na 100 % pewnym być nie można, ale jakiś ogólny trend z fusów idzie czasami, a czasami nawet częściej niż żadziej opisać. Póki co 2 dekada stoi w rozkroku, bo nie wiadomo, czy powstanie wyż około 15 lipca w części południowo-wschodniej Europy. Jeśli nie powstanie, no to mamy ciąg dalszy nie zbyt wakacyjnego lata. Zdaje się, że wyż nad wschodnim Atlantykiem nie będzie zamierzał ustępować, za to niże chyba polubią obszar skandynawsko-rosyjski. Tylko ten ów wyż za naszymi granicami będzie wstanie wypchnąć niezbyt ciepłe powietrze za nasze zachodnie granice, albo istnieje też (jeśli wyż się pojawi i… Czytaj więcej »

alewis27
Gość
alewis27

Na południu Polski na szczęście lata ala PRL nie będzie. Wprawdzie 23 stopnie to trochę bida ale słońca ma być sporo, od 5 do 13h dziennie. To dalekie od PRLowskich miesięcy bez lata które miały masę dni z tmax 16 i chmurami.

Sztygar
Gość
Sztygar

Czegoś takiego, tj. „PRL-owskie lato” to oświadczyłem w 2017 w pierwszym tygodniu lipca będąc w okolicach Iławy. Cały tydzień zimny, wietrzny, dynamiczny: raz słońce, raz deszcz. Oby nie było powtórki czegoś takiego w tym roku.

LeszekM
Gość
LeszekM

Mnie interesuje wróżbiarstwo w zakresie wiatru. Powyżej 15 stopni każda temperatura jest dobra, o ile nie wieje, nie ma dynamizmu, o jakim pisze Sztajger. Opady mogłyby pojawić się wieczorową porą, niczym brunet, zaś skończyć się niczym Ziemianinowski blues o czwartej nad ranem.
Czekam z niecierpliwością na spłaszczenie meteorogramów dotyczących wiatru. Jak dotąd, w bieżącej porze ciepłe nie zaznałem dłuższego niż 3 dni okresu bez wietrzenia (zazwyczaj takie dni były „singlami” wobec przygniatającej przewagi silnych/b. silnych podmuchów).

Fan klimatów skandynawskich
Gość
Fan klimatów skandynawskich

Ooo, ja pochodzę z Iławy 🙂

A że jestem zimnolubem, więc lato 2017 mi się podobało. I cieszę się, że mieszkam na północy kraju, bo nie wyobrażam sobie mieszkać w takich Słubicach czy w innym Opolu.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Zwrócę uwagę na ujemne NAO: Tak więc, pomimo tego co sugerował niedawno temu synoptyk ICM, o żadnej typowej „strefówce” (w szerszej skali) nie ma mowy. Wiatr skali lokalnej w przewadze ze składową W to zdecydowanie za mało na takie wnioski. Widać sporą blokadę na N Atlantyku. I teraz, albo ona utrwali dość chłodny (zasadniczo od 03.07) i z czasem coraz wilgotniejszy obraz lipca, albo stopniowo ponownie zacznie dobijać do nas masa gorąca/upalna – sucha lub parna (?). Czy niż skandynawski układzie blokady (nie strefówki!) zakotwiczy się tam na dłużej (tzn. poza I dekadę lipca) na razie poddaję pod wątpliwość, bez… Czytaj więcej »

LeszekM
Gość
LeszekM

Pędem do apteki każdy niech dziś rusza
, by kupić dla NAO pudełeczko Plusssszza.

pogodo-pata
Gość
pogodo-pata

Czyżby miała sprawdzić się prognoza sezonowa CFSa? Maj chłodny, Czerwiec gorący, Lipiec i Sierpień w normie.

Sztygar
Gość
Sztygar

W innym wątku właśnie zadałem póki co retorycznie takie samo pytanie. Ufać CFS czy nie ufać, oto jest pytanie :)

Jacob
Gość
Jacob

@pogodo-pata CFS był cały czas niezdecydowanycm odnośnie czerwca, w III dekadzie maja widział czerwiec w normie! Dopiero na sam koniec miesiąca przewidywał bardzo gorący czerwiec (ale nie aż tak gorący!). Co do lipca to cały czas go widział na lekkim plusie, za to obecnie na lekkim minusie, podobnie sierpień, ale na razie nie rozważam prognoz dot. sierpnia ;)

pogodo-pata
Gość
pogodo-pata

Anonalii całkiem nie przewidział, ale przewidział trend – ciepły, chłodny ;)

Jacob
Gość
Jacob

@pogodo-pata wiem, ale mówię, że na początku III dekady maja widział czerwiec w normie, a wcześniej również gorący, ale po majowych chlodach w Europie coraz bardziej się wycofywał i przywrócił gorące fusy pod koniec miesiąca. Maj też mu się nie do końca udał, bo był i tak chlodniejszy niż przewidywal, a najbardziej anomalny był na SW, a nie na NE jak uparcie sugerował ;)

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Mapki z artykułu na TP
comment image
Przynajmniej w strefie cieplejszej (od C Polski na S/SE) wartości temperatury ponownie zaniżone średnio o 2-6 st.(!). I co ważne, także dzisiaj było to do przewidzenia na podstawie wcześniejszych takich przypadków.
Ciekaw jestem kiedy redagujący, jak i pogodynki w mediach, przestaną traktować GFS jak wyrocznię…???

Lukasz160391
Gość

Prognozowana temperatura w moim regionie to 31 st ?! Przecież już jest tyle, a nie ma nawet południa…

Lukas
Gość
Lukas

Uważam że ujemne NAO ma szansę potrwać co najmniej miesiąc. Fusy wskazują na umocnienie takiego układu w kolejnych 2 tygodniach.

Tylko pytanie czy powstanie wyż na południowy wschód od Polski i na ile zdoła wpłynąć na pogodę w Polsce??.

Skandynawia może mieć naprawdę zimny lipiec. Jeśli wyż nas nie obroni, w 2 dekadzie, to chyba wszyscy taki stan rzeczy odbierzemy, że lipiec był chłodny.

Ciekawe jak to się dalej ułoży.
Mam na myśli termin około 15 lipca, oraz czy fusy podtrzymają możliwy upał na progu 3 dekady lipca?

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Ale ujemne NAO w okresie letnim nie przedkłada się tak na dominację ujemnych anomalii jak w okresie zimowym (+ marcu). W obecnym okresie roku mamy istotnie więcej przypadków, podczas których przekształcenia pola barycznego mogą przynosić nam (w takich okolicznościach, za jakiś czas) ponownie przewagę adwekcji mas ciepłych (gorących/upalnych). Nie twierdzę, że w drugiej/trzeciej dekadzie lipca musi to nastąpić – lecz, że statystyki pokazują, że o tej porze roku z implikowaniem: „słabienie/blokada strefówki -> dłuższy chłód” należy być ostrożnym(-ą). Zgodzę się natomiast co do tego, że I dekada lipca będzie najchłodniejsza od III dekady maja – może i także w sensie… Czytaj więcej »

RadomirW
Gość
RadomirW

A jeszcze niedawno prognozowałeś, że w drugiej połowie lipca NAO bankowo przejdzie na wartości dodatnie. Podobnie przewidywałeś, że lipiec będzie mokry a ma szanse być dalej skrajnie suchy. Może lepiej być ostrożniejszym i mniej pewnym siebie w snuciu różnorakich prognoz, by się nie kompromitować. Pisanie o pogodzie to nie jest polityczne wiecowanie.

Lukas
Gość
Lukas

Po pierwsze nie z pewnością pisałem o NAO, tylko przypuszczLnie. Odnośnie ochłodzenia, to pełna zgoda. Ale opady miały narodzić się nad M.Śródziemnym. Po drugie ochłodzenie sprawdzi się wyśmienicie, a opady będą głównie na północy. Ogólnie to znacznie lepiej, nawet dużo lepiej wywróżyłem niż pseudomodel GFS, a po trzecie to nikt Bogiem nie jest, aby pod własne dyktando sterował pogodą. Ja tylko staram się ułożyć układankę na podstawie fusów. To takie moje hobby, obmyślam na ile to jest realne. Jeśli uważasz, że nie wychodzi, to spróbuj mnie poprawić. Poprostu zbieraj dane, analizuj i wtedy pokazać możesz, oraz wytknąć wszelkie moje nieścisłości.… Czytaj więcej »

Lukas
Gość
Lukas

Miały opady powstać, ale pŕzez nie co mniejszą, wręcz przyblokowaną, co uniemożliwi rozwój wilgotnych niżów. Też jako z nielicznych oceniałem szansę mocniejszego ochłodzenia, co aturat pod tym względem sprawdzi się całkiem nie źle.

Marcin
Gość
Marcin

A w telewizyjnej prognozie wszystko na odwrót. Pada akurat tam gdzie miało nie padać:-D A w Łodzi zamiast 27 stopni już jest 30,5 stopnia…
http://www.tvp.pl/publicystyka/programy-informacyjne/pogoda-wiadomosci-tvp/wideo/01072019-0810/43031868
http://www.pogodynka.pl/radary

mirek
Gość
mirek

Bielsko Biała w nocy miała t min 24,8 *C, bardzo ciepła noc.

Kempes
Gość
Kempes

Witajcie, bardzo ciekawie się czyta Wasze komentarze. Podzielam również Wasze obserwacje na temat rozbieżności poszczególnych modeli. Ale jak zapatrujecie się na prognozę opadów ? W tym przypadku każdy z modeli podaje maksymalnie złe dane. Pozdrawiam, mieszkaniec Poznania.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Tarnów – 36,4*C stan na 11 UTC. Uważam, że na 99,9% jest szansa na 37-38*C zanim uaktywni się tam konwekcja.

alewis27
Gość
alewis27

Strefy burzowe maja się dziś pojawiać dopiero 13-14 utc więc szansa na 37 jest naprawdę wysoka. Z 38 to już nie wiem ale przy takiej t850 jak dzisiaj nie wykluczam. Nawet 39 by mogło być jakby było pogodnie do 17.

Finrod
Gość
Finrod

No i było ledwo 37°C i to tylko tam pośród domów i betonu. Normalnie nie było warunków na więcej jak około 36°C, bo wilgotność była znacznie wyższa niż wczoraj na zachodzie (o około 10-20%) i nie spadała do późnych godzin jak wczoraj. Nawet ten największy napływ gorąca na górze już nie mógłby sobie z tym za bardzo poradzić, zresztą widać co się tam wyprawia z zachmurzeniem. Ktoś wspominał o 24°C na 850 hPa w Kotlinie Sandomierskiej i rzeczywiście w tamtej okolicy było najcieplej, ale chmury szybko i łatwo wygrały. Zapowiadało się ciekawie, a wyszło tym razem jak zwykle.

Oskar
Gość
Oskar

A propos, odnośnie pogody akurat You Tube podsunąl mi ten klip z Kiepskich:

https://www.youtube.com/watch?v=t5XZKVHFrnk

Miłego oglądania ;-)

PiotrNS
Gość
PiotrNS

Ciekawe co tak rozbawiło Ferdka w minionym czerwcu ;)

Zbigniew
Gość
Zbigniew

@PiotrNS
Mnie rozbawiło najbardziej to jak Ferdek manipulował pogodą w tym odcinku w zależności od tego jaki miał nastrój było wspomniane, że zrobił zimę w środku lata i 35-stopniowe upały w grudniu. :D

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Dość dynamiczna strefa konwekcyjna zaczyna zbliżać się do Warszawy z W/NW – są szanse, że zahaczy o miasto i solidniej tu lunie (a nie tylko bardziej na N, czy popołudniu w pasie bardziej S).
A temperatura przed tą strefą wzrosła do 31/32°C, czyli do poziomu aż o +/- 5 st. wyższego niż wg prognoz GFS/UM (nawet ECMWF tyle na dzisiaj już tu nie prognozował).

Lukasz160391
Gość

Wszystko wskazuje na to, że lipiec będzie w normie – zarówno termicznej, jak i opadowej.
Oczywiście, co do temperatury mam tutaj na myśli najnowszy zakres referencyjny 1980-2010 – bo według starego okresu 1970-2000 powinien być i tak powyżej normy.
A nawet, jak lipiec będzie ciepły, to jest mała szansa na to żeby dorównał czerwcowi jeśli chodzi o temperaturę. Musiałby mieć anomalię +3 ponad normę.

Mateusz
Gość
Mateusz

1 lipca takie prognozy, no no…

Lukasz160391
Gość

1 czerwca wiele osób sądziło, że czerwiec będzie atakował rekord. I co się okazało? Rekord padł z dużym zapasem ;)

kmroz
Gość
kmroz

Jak na razie jedno wiemy na 90% – pierwsza dekada lipca będzie bardzo słoneczna i dość chłodna. W większej części kraju już za 6 godzin poznamy także sumę opadów za nią…

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Mnie ciekawi ta rywalizacja między niżem bałtyckim (N-europejskim) a wałem wyżowym na SW/W od niego (?). Taka najświeższa prognoza ICON w terminie już 120h naprzód:
https://www.wetterzentrale.de/de/topkarten.php?map=1&model=ico&var=1&time=120&run=6&lid=OP&h=0&mv=0&tr=3
… oznaczałaby, przynajmniej na N Polski, lato „PRL-owskie”.

Jednakże z drugiej strony już dla Warszawy mamy niemalże płaskie realizacje opadowe przy temperaturach umiarkowanych:
http://www.mojapogoda.com/prognozy-ensemble.html
… co oznaczałoby przewagę aury pogodniejszej, bez opadów, wiatru, przy Tmax za dnia przeważnie 20/25°C (nocami ok. 10 st. niższą).

Czyli także przy ochłodzeniach mamy jakiś „dylemat” – analogicznie jak przy ociepleniach, czy będzie aura parno-konwekcyjna, czy też gorąca/upalna, pogodna i sucha.

RadomirW
Gość
RadomirW

Masakryczne są to prognozy pogodowe ECMWF na najbliższe dni. Opadów zero, za to zimne noce i silny wiatr a w dzień pewnie skrajności: w jaskrawym słońcu gorąco a jak zajdzie przenikliwe zimno. To będzie właśnie typowa pogodowa Szkocja, o której jakiś czas temu pisałem. Ulubiona letnia pogoda kmroza, której nienawidzę latem. Niestety w tym roku jak nie wyż ruski, to bałkański a jak nie ten ostatni to skandynawski a jak nie on to brytyjski. Może w końcu byłoby więcej niży, bo już całkiem uschniemy przynajmniej na Mazowszu.

Thorgeir
Gość
Thorgeir

Nie tylko na Mazowszu. Oleśnica czyli rejon Wrocławia też sucho jak nigdy. Takich suchych traw, krzewów, a nawet drzew nie widziałem nigdy u mnie w mieście. Na dodatek znowu zero opadów nawet dzisiaj. Masakra jakaś.

oliver57
Gość
oliver57

Region Katowic podobnie. Opady w czerwcu znikome, zapasy z opadów majowych wyparowały do połowy miesiąca. Teraz żółta ,, sawanna” ,ale idzie burza ,opady bez gradu i wichury.

oliver57
Gość
oliver57

…oby bez gradu i wichury.

Thorgeir
Gość
Thorgeir

Na Oleśnicę szła burza i widać było na sat24 że idzie prosto na nas, a tu nagle normalnie zdmuchnęło chmury i poszło obok południem na wschód. Masakra jakaś. I teraz wyszło słońce i znowu daje. U mnie nawet ECMWF nie trafił, bo zapowiadał do godziny 16 31 stopni i ochłodzenie, a jest 33 stopnie i nie zapowiada się na ochłodzenie. No i nie trafił z deszczem, bo miało padać w szerokim pasie, a tu lipa. Punktowo koło nas. Jak ma tak być jak zapowiadają, to wyschnie rzeka o już tak strasznie niskim poziomie, rośliny szlag trafi(widzialem uschło kilka klonów). Warzyw… Czytaj więcej »

daniel
Gość
daniel

Thiger, właśnie z tej burzy u mnie i w Świdnicy spadł ogromny grad.
Jakby ktoś kamieniami rzucał w dachy, to było straszne.

Thorgeir
Gość
Thorgeir

@daniel
niezbyt fajnie
ja liczę po prostu na deszcz, chociaż przy takiej suszy to musiałoby padać chyba z tydzień

kmroz
Gość
kmroz

Nie ma to nic wspólnego ze Szkocją. Taka pogoda w Szkocji latem to prawdziwa perełka i jest bardzo rzadko.
W dodatku komiczne jest jednocześnie narzekać na suchotę i narzekać na „pogodową Szkocję”, bo ostatnie co mi się kojarzy z tym krajem to posucha :)

mirek
Gość
mirek

godz 14 CEST Tarnów 36,6*C , Nowy Sącz 35,3*C

alewis27
Gość
alewis27

Katowice 34,4 odczyt z 14:00 CEST. Czujnik zaokienny pokazuje 35,0 a termometr w aucie 39C :D Szkoda że nie mam jakiegoś pirometru do pomiaru temperatury skórzanych siedzeń czy czarnych elementów tapicerki, bo się dzisiaj oparzyłem. Jak otwarłem auto to buchnęło ze środka jak z piekła. Czy pyknie 35 stopni na Muchowcu? Jest na to szansa, ale obecnie słońce już tak jakby przez mgłę. Dowiemy się o 20:00 czy pykło. Czerwiec miał ABS 34,0 więc dzisiejszy dzień jest najcieplejszy w roku póki co (i dość spora szansa na to, że w ogóle w 2019r. bo temperatury wyższe od 35 są na… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Taki dzień też był potrzebny – mam tu na myśli fakt, że najcieplej jest na S/SE/E, a nie na W kraju. Wcale nie jest tak jak się coraz to częściej to tłumaczyło, że W kraju latem jest najcieplejszy głównie przez nizinne położenie – to też trochę wpływa na temperaturę, ale na pewno nie w stopniu jakby wynikało z różnic między różnymi regionami Polski w dniach np. 26.06, czy 30.06.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Co do zachmurzenia – UM na pewno przesadza z zachmurzeniem. Skoro nierzadko zdarza się mu to zimą, to tym bardziej także latem.

kubax
Gość
kubax

34.7/34.8 godzinę później… myślę że pobije 35, wciąż się robi cieplej

kubax
Gość
kubax

Na godzinowych jednak zdechło, ale max wypadł ok 15:40 więc powinno dopełznąć.

Awin
Gość
Awin

Model ICON na piątek i sobotę
prognozuje ponad 100 km/h nad Morzem Bałtyckim i do ok. 80-90 na lini wybrzeża.

Adam.Ca
Gość
Adam.Ca

Wczoraj zaobserowałem ciekawe zjawisko przyrodnicze, co prawda nie stricte pogodowe, ale z pogodą zwiazane.
Jechałem rowerem przez las i co kilkaset metrów sarny i zwierzyna płowa kręciły się blisko leśnego duktu jakby chciały nań wyjść. Nigdy wcześniej czegoś takiego nie widziałem i nie bardzo wiem jak to tłumaczyć.
Przypuszczam, że może szukały chłodu. Bo temperatura w sosnowym lesie była wyższa niż pośród pól, powietrze stało, a w przecinkach był jakiś przewiew. Sam nie wiem, bo zdaje sie że mechanizm chłodzenia zwierzyny płowej to nie pocenie sie i parowanie. Tak czy inaczej na odcinku kilkunastu kilometrów widziałem kilkanaście saren i jeleni.

alewis27
Gość
alewis27

Ale tumany kurzu wzniecił ten szkwał w Katowicach. W pewnym momencie widoczność spadła do 200 metrów i zrobił się krajobraz jak na jakiejś półpustyni. Temperatura w końcu spada, bo tak wisiała ta chmura ale i tak żar był przeszło 30-stopniowy.

Marcin
Gość
Marcin

To był szelf?

alewis27
Gość
alewis27

Nie widziałem wału. Dmuchnęło 22 m/s, nie ma tragedii ale dość konkretnie.

Finrod
Gość
Finrod

Wrocław chyba przeżył jakoś tą ulewę sprzed kilku minut. Lało jak z wiadra dobre 20 minut (odbiciowość punktowo przekraczała 60 dBz) i przez chwilę sypał drobny grad. W sumie niezbyt aktywna elektrycznie i niezbyt wietrzna burza, ale bardzo ulewna i dobrze, że krótka.

Swoją drogą IMGW miało dzisiaj kolejną wielką wpadkę, bo prognozowali na SW około 24-27°C (było do 32°C!), podobnie źle wypadły zresztą temperatury w wielu innych miejscach w kraju, a na S zapowiadali piękną słoneczną pogodę do końca dnia (już nie ma po niej śladu). Oczywiście mówię o dzisiejszej prognozie z rana. Skandal!

Marcin
Gość
Marcin

Klasycznym przykładem dużego rozjazdu między prognozami a rzeczywistością była dzisiaj Łódź. Na TP 25 stopni, w TVP 27, a w rzeczywistości 32…

chochlik
Gość
chochlik

U mnie prawie 33C, a wiele do Łodzi nie mam. Sulejów nawet 34,5C.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

No gdzieniegdzie cumulonimbusy wyrosły jak grzyby po deszczu. Dzisiaj mamy do czynienia z burzami termicznymi, które tworzą się w gorącym i wilgotnym powietrzu, prawda? U mnie aktualnie 28-29°C pochmurno (granatowe chmury idą od południa) i bardzo duszno. Zbiera się na burzę.

Marcin
Gość
Marcin

Sądząc po relacjach są to głównie burze gradowe i … piaskowe.

kmroz
Gość
kmroz

Postraszyło trochę, że nic nie będzie, ale na szczęście zbliża się porządna burza, u mnie już zaczęło mocno padać. Mam nadzieję, że dzisiaj porządnie popada, bo jest drastycznie sucho, a od jutra podczas napływu chłodniejszego powietrza nie spadnie przez kilka dni kropla deszczu. Zapowiada się kilka znakomitych dni w pogodzie, jakich bardzo brakowało latem 2018 czy na przykład 2001,2002,2006…

Marcin
Gość
Marcin

Długo padać nie będzie, chyba już nie pada patrząc na radary. Cud, że w ogóle popadało, choć to pewnie i tak kropla w morzu potrzeb. U mnie sucho, bez ani jednej kropli.