2019/12/10 04:12

Kolejne przymrozki

Dzisiejsze temperatury minimalne ponownie zbliżyły się miejscami do okolicy 0°C. Tak było m.in. w Krzyżu, gdzie notowano minimalnie zaledwie +0.1°C, w Wierzchowie było nieco cieplej: +0.7°C, a w Miastku notowano +0.2°C. Zimniej było na nieco wyżej położonych terenach: w Jeleniej Górze temperatura spadła do -1.2°C.

Powyżej: dzisiejszy poranek w Górach Izerskich był wyjątkowo urokliwy.

Dzisiaj temperatura maksymalna ledwo co (i nie wszędzie) przekroczy 15°C. Wg modeli ICON-EU i GFS o 12UTC taką temperaturę będziemy notować tylko lokalnie. Bardziej łaskawe są modele ALARO i AROME, model ECMWF sugeruje jednak że o 12UTC będziemy notować raczej poniżej 15°C.

Kolejna noc może być nieco chłodniejsza od minionej i spodziewamy się, że w nizinnych regionach, których orografia sprzyja silnemu nocnemu radiacyjnemu wychładzaniu temperatury spadną nawet do -1°C na wysokości 2m.

Za to w dzień będzie jutro nieco cieplej, niż dziś i niewykluczone, że lokalnie temperatura wzrośnie do 18°C. Tak wysokie temperatury panować będą jednak głównie w zachodniej i południowo-zachodniej części kraju.

[xyz-ips snippet=”s2-ad”]

Print Friendly, PDF & Email

365
Dodaj komentarz

Please Login to comment
81 Comment threads
284 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
42 Comment authors
AndandArctic Haze ☀️FinrodFan klimatów kontynentalnychBianka Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Bez najmniejszych wątpliwości można stwierdzić, że od 22.09 mamy już typowo jesienne przedziały termiczne i wahania temperatury. I jak widać, o tej porze roku, nawet przy dominacji cyrkulacji strefowej (W) możemy mieć już spore spadki temperatury, w tym miejscowe przymrozki. Wystarczy, że przejściowo w chłodniejszej masie powietrza rozbuduje się nad nami wyż (nawet wędrowny). Rekompensatą w takich przypadkach jest jednak pogodniejsza aura i jeszcze niezbyt duży ziąb za dnia (gdy nie wieje, a świeci Słońce). Póki co, na przymrozki na większą skalę na razie (na szczęście) jeszcze się nie zanosi. Czeka nas po prostu typowo jesienny „przekładaniec” – w którym… Czytaj więcej »

alewis27
Gość
alewis27

i podoba mi się taka jesień, mimo że czasami bywa chłodno to nadal codziennie można liczyć na jakieś przejaśnienia, albo nawet zupełnie pogodne dni jak wczoraj czy dzisiaj. Obecnie jest u mnie 8 stopni i prawie bezchmurne niebo. Ostatnie dwie jesienie to był jakiś dramat. Z aury letniej przechodziło się wprost w brzydką wersję jesieni, gdzie słońce łaskawie się pokazywało raz na tydzień. Październik 2017 mimo że trochę lepszy od 2016 to wcale nie był dobry – tylko na początku i w połowie ładna pogoda, reszta miesiąca jak listopad, łącznie z orkanami z porywistym wiatrem. Jakby taka pogoda była do… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

Mi także obecna jesień, począwszy od wtorku, się bardzo podoba, chociaż do szczęścia wciąż brakuje w pełni bezchmurnego dnia-liczę na takowy jutro. Co do prognoz na pierwszą połowę października… nie są złe. Słońca nie zabraknie, opady nas nie będą nękać jak rok czy dwa lata temu. Niektóre odsłony widzą szanse na silniejsze ciepło powyżej 20, inne raczej więcej umiarkowanych temperatur. Pełnią szczęścia była by pierwsza połowa jak w 2005, nie dość, że niemal całkowicie pogodna, to jeszcze przyjemnie ciepła. W 2010 było również całkowicie bezchmurnie przez wiele dni ale jednak zimno, z licznymi przymrozkami. W tym roku tak cudnie nie… Czytaj więcej »

Mikelis
Gość
Mikelis

Pogodnego nieba w tym roku było co niemiara. Przyrodzie jednak bardziej potrzebny jest deszcz. Początek mijającego tygodnia przyniósł większe opady, łącznie w niedzielę i poniedziałek spadło w Poznaniu około 25 litrów wody (na każdy metr kw.) a w całym wrześniu 40 litrów.

Tytus
Gość
Tytus

Odnośnie długoterminówek będzie ten głęboki niż ok.7października np. http://www.wetterzentrale.de/maps/GFSOPEU18_156_2.png czy nie?
Posiedzę trochę w Sarbinowie i to mnie interesuje.

chochlik
Gość
chochlik

Na tę chwilę wątpliwe. ECMWF, ICON oraz GEM widzą tylko drobny niżyk. Jedynie GFS nim straszy.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Tak w Jeleniej Górze dzisiaj był drugi w tym miesiącu przymrozek na wys
2 m.
Dzisiaj oczywiście standard podczas spływu chłodniejszego powietrza -poranek bezchmurny i już przex południem rusza konwencja (rozwój zachmurzenia kłębiastego cumulus) i wrozst zachmurzenia do umiarkowanego lub dużego a im bliżej zachodu słońca tym chmur ubywa rozpogadza sie do bezchmurnego nieba i temperatura leci na łeb na szyję.

Marcin
Gość
Marcin

Wreszcie ładna pogoda (świeci słońce i nie ma wiatru), ale do pełni szczęścia brakuje jeszcze wyższych temperatur. Tak ze 20 stopni w dzień by się przydało, a nie 13. Przecież to dopiero wrzesień. A te przymrozki to jakieś nieporozumienie. Nie czas jeszcze na nie.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Co z tego, że jest słonecznie jak dzisiaj mamy temperatury maksymalne charakterystyczne dla okolic połowy października.

kmroz
Gość
kmroz

Tak zauważyłem na sat 2014 ze w północnej części Łódzkiego, zachodniej Mazowieckiego i częściowo w Kujawsko-Pomorskiem jest całkowicie bezchmurne niebo. Gdybym sie wybrał 30 km na zachód, to tez miałbym pełną lampe dzisiaj.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

@kmroz
Teraz z każdą godziną chmur będzie ubywać co zaowucuje dość znacznym spadkiem temperatury w nocy.

alewis27
Gość
alewis27

u mnie najwięcej chmur było koło południa, teraz coraz mniej i już czuć że się ochładza. Będzie przymrozek w nocy.

kmroz
Gość
kmroz

Tak chodzi mi jednak o to ze były regiony gdzie przez cały dzień nie było ani jednej chmurki. Ciekawe dlaczego Cu i Sc oszczędziły czesc regionów Polski dzisiaj.

podlasianin
Gość
podlasianin

Nie da się ukryć że dzisiaj jest zimno, nawet bardzo zimno to jednak dużo lepsze jest ta pogoda od tego czegoś co było rok temu całą jesień.

alewis27
Gość
alewis27

Bardzo zimno to w nocy i rano. Bo w dzień nie aż tak znowu zimno, 12-14 stopni przy słonecznej pogodzie to nie dramat. Dramat to 7 stopni i ponuro cały miesiac jak 2 lata temu prawie cały październik. Chłodny i pogodny październik 2010 wyglądał dość podobnie do tego, co jest teraz. Dni pogodne były względnie ciepłe (12-16 st) z przymrozkiem w nocy, a te pochmurne naprawdę zimne z temperaturą zaledwie 4-7 stopni w dzień (i taką samą w nocy). W październiku to słońce jeszcze jakieś ciepło daje, nie jest tylko dekoracją jak w zimie. Przedział 0-10 to chyba najbardziej nielubiany… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Dzisiaj mieliśmy adwekcję masy znad Islandii: http://www1.wetter3.de/Trajektorien/traj_2018092906_Warschau__.gif … czyli chłodnej i „morskiej”, ale w akompaniamencie układu wyżowego. Mieliśmy więc ograniczenie zachmurzenia inwersją wyżową, ale i nie zupełnie bezchmurnie. Napływ ponownie chłodniejszego powietrza nad cieplejsze podłoże sprzyjał za dnia formowaniu się zachmurzenie typu cumulus. Nocą proces parowania będzie zanikał – tak, że docelowo zrobi się (niemalże) bezchmurnie. Dodatkowo obecność układu wyżowego i słaby wiatr przyspieszą radiację – niewykluczone, że może być podobnie zimno (miejscami z przymrozkami) jak nocą 25/26.09. Natomiast… jutro czeka nas zmiana kierunku wiatru na S. Przypuszczalnie będzie za dnia pogodniej – gdyż zamiast zachmurzenia kłębiastego pojawią się głównie… Czytaj więcej »

mjetek
Gość
mjetek

Czy modele ALARO i AROME są publicznie dostępne?

daniel
Gość
daniel

temp. szybko spada na stacji jelenia góra między 18 a 19 ponad 5 stopni teraz o 20 jest juz około 4 stopni u mnie około 6, więc prawie tyle co o poranku, a niebo czyściutkie i bezwietrznie

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Prognozy nadal dają nadzieję na ocieplenie z Tmax około i nieco powyżej 20°C pod koniec nowego tygodnia – zwłaszcza na sobotę 06.10 i może jeszcze niedzielę 07.10.
Optymistyczny jest zwłaszcza wieczorny ECMWF, który podtrzymuje zapowiedzi sprzyjające adwekcji ciepła z S/SE także w terminie po 07.10, w akompaniamencie przeważnie „wyżowej” aury (choć inne modele są za wejściem niżu od W i kolejną zmianą…).
Prognozy na kolejny weekend niebawem wchodzą w realny zakres prognostyczny (skill) – pewności co to tego ocieplenia jeszcze nie mamy, ale szansa nań rośnie.

Konrad
Gość
Konrad

Fajnie by było, jakbyśmy za ankiecie jeszcze seryjki kilku dni z temperaturami do, a nawet przekraczającymi 20 st.

Konrad
Gość
Konrad

– zaznali – miało być ;)

kmroz
Gość
kmroz

Rzeczywiście, prognozy po 2 dniowej przerwie, zaczynają iść w tę stronę. Czyli w praktyce tylko 2-3.10 paskudne, a od czwartku wraca słońce i to tym razem w cieplejszym wydaniu :D
niby nic niezwykłego, że na przełomie września i października taka przewaga słońca, czy kilka dni około 20 w pierwszej dekadzie padziernika. Ale w porównaniu do 2016 i 2017 jest to jednak coś niezwykłego…

podlasianin
Gość
podlasianin

Ale to tylko 1-2 dni, wcześniej w październiku było niemal co rok kilka dni 20-23 stopnie u mnie, a teraz to coraz większa rzadkość

kmroz
Gość
kmroz

no teraz to przesadzasz, nie wiem jak dokładnie u ciebie (z tego co wiem mieszkasz nieco bardziej na południe), ale w B-stoku 2004 1 dzien powyzej 20 2005 0 dni 2006 1 dzien 2007 1 dzien 2008 0 dni 2009 1 dzien 2010 0 dni 2011 3 dni 2012 0 dni 2013 0 dni 2014 4 dni 2015 2 dni 2016 1 dzien 2017 0 dni Czyli to raczej w ostatnich latach jest tych dni więcej, a przed 2011 był to zwykle 1 dzien, lub takich dni brak. Nietrudno zauwazyc, ze liczba dni powyzej 20 absolutnie sie nie koreluje ze… Czytaj więcej »

podlasianin
Gość
podlasianin

No właśnie 5 październików z rzędu 2012-2016 spędziłem w Białymstoku i zauważyłem, że trochę lepiej sie tam ubierałem, a noce to już w ogóle hardkorowe tam były :D Rok temu jak wróciłem do siebie miałem w połowie października nawet jeden dzień z temp. ponad 20 stopni czego wcześniej nie doświadczyłem

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

Ta statystyka ładnie obrazuje, jakim żałosnym październik jest w Polsce miesiącem, jest termicznym odpowiednikiem kwietnia a dni powyżej >20 st. ma śr. 1-2 na cały miesiąc. Co gorsza, nic się w tym względzie nie poprawia, niedługo listopad go wyścignie ze śr. t.maks. :D

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

Śr. t. maks. października w lezącym w klimacie umiarkowanym przejściowym Płocku to 12,5 st. (1991-2017), tyle samo co Sztokholm. Budapeszt leżący w klimacie umiarkowanym ciepłym ma 16,7 st. za 1981-2010.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

W takim roku 2010 to w ogóle mieliśmy dziwadło, gdy październik okazał się chłodniejszy od listopada…

kmroz
Gość
kmroz

@fkp
to dane dla polskiego bieguna zimna, Białegostoku.
np w wawie jest lepiej
2004 – 4, 2005 – 2, 2006 -2, 2007 -1, 2008 -1, 2009 – 2, 2010 – 0, 2011 – 4, 2012 – 2, 2013 – 2, 2014 – 5, 2015 – 1, 2016 -1, 2017 – 2

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Październik dopiero się zacznie. Nie przekreślałbym szans na cieplejsze i pogodniejsze jego oblicze przez dłużej niż 2-3 dni jeszcze przed jego rozpoczęciem. Ostatnie 2-3 roczniki niczego w tym względzie nie przesądzają.

podlasianin
Gość
podlasianin

Ojej, ależ temperatura leci na łeb na szyję, w Bondarach obecnie już tylko +1,0 st, czyli rano pewnie spadnie na 2 metrach do -2/-3 a może i -4, ale do rekord jednak trochę zabraknie.

DarekB
Gość
DarekB

W Baranowie Sandomierskim już tylko 2,4 C na 2 metrach. Będzie mróz nad ranem, bo chmur na satelitach nie widać.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Czyli będziemy mieli drugą we wrześniu naprawdę zimną noc – w C/S/E Polsce z Tmin nieco poniżej/powyżej 0°C. Oczywiście w takich okolicznościach jak obecnie Tmin będzie przeważnie 2-3 st. niższa niż przewiduje większość modeli.

kmroz
Gość
kmroz

gfs dla warszawy przewidywał minimalną 7 stopni na tę noc :D
to tak jak tamte noce latem co przewidywał minimalne 23-24 stopnie przez kilka dni z rzędu.

PiotrNS
Gość
PiotrNS

Możliwe że Nowy Sącz zanotuje pierwszy wrześniowy mróz od 1995 roku…

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Dzisiejsza pogoda – czyli pogodne niebo i słońce mi nie przeszkadzał,ale było trochę za chłodno. Było u mnie 13 stopni. Jakby było było 5-7 stopni to byłoby „ok”. Słońce i tak niewiele pomaga i dlatego założyłem lekką jesienną kurtkę. Takie temperatury jak dzisiaj 10-15 stopni przy pogodnym niebie (zachmurzeniu małym, umiarkowanym i dużym) i słońcu mogą występować epizodyczne przez 9 miesięcy (od września do maja). Przy temperaturach 10-15 stopni i pogodnym niebie oraz słońcu przez większość dnia na 99% są możliwe spadki poniżej 0 stopni (na wys. 2 m) zwłaszcza w miesiącach wiosenno-jesiennych. Czasem w grudniu czy lutym mogą wystąpić… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

masz na myśli, że jakby było „5-7 stopni cieplej” ?

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Tak zapomniałem o słowie 5-7 stopni cieplej to byłoby jeszcze lepiej, bo teraz preferuję temperatury bardziej ok 20 stopni.

adek
Gość
adek

Niesamowite, znowu będą przymrozki, kolejną (już de facto 3-cią) noc we wrześniu… lekka przesada. Pogoda jest typowa dla 2. dekady października, dzisiaj jestem w stolicy i nawet tutaj powietrze było bardzo chłodne w ciągu dnia, teraz już jest zaledwie 4 st.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Widzę, że lotnisku w Pyrzowicach to aktualnie biegun zimna – 0 stopni, w Katowicach 2 stopni. 1 stopień na plusie aktualnie m.in. w Białymstoku, Kielcach i Rzeszowie.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Duża wpadka wielu modeli z prognozami Tmin. Większość dawała dla Warszawy wartości ok. +5°C, ECMWF/GFS nawet +6/+7°C i to jeszcze we wczorajszych prognozach:
http://www.mojapogoda.com/prognozy-ensemble.html?eps=warsaw
… gdy tymczasem i tu temperatura w środku nocy spadła do ok. 0°C (!), czyli jeszcze niższej wartości niż nad ranem 26.09.
W ogóle miejsc z przymrozkiem w C/S/E części kraju (i to na wys. 2m) będzie całkiem sporo – znacznie więcej niż wynikałoby to z prognoz, nawet wczorajszych…

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Raczej nie będzie „babio-letnich fanfar” w dzisiejszych 2-tygodniowych zapowiedziach w mas-mediach i pop-serwisach. Wg niedzielnej porannej prognozy GFS moglibyśmy okresowo liczyć na adwekcję cieplejszych mas, ale raczej na krótko i głównie nad SW Polskę. Poza tym, ok. 07.10 dość szybko miałby z W na E wkroczyć układ niżowy, a następnie rozpocząć się coraz wyraźniejsza adwekcja chłodu z NE. A skoro nawet GFS dla E Polski zapowiada Tmin poniżej 0°C, to wiadomo co mogłoby to oznaczać… Jedyne pocieszenie jest takie, że tak jak wczoraj wieczorem ECMWF (prawdopodobnie) przesadził w ciepłą stronę, tak dzisiaj GFS przesadził w tą zimną. Choć w naszym… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

A ECMWF niezmiennie cieplutki od 5-6.10. Nawet cieplejszy niż wczoraj.

Justyna
Gość
Justyna

W Zamościu -2,5 stopnia o 6.00 rano. Wprawdzie do rekordu z 28. 09. 1977 roku (-6 stopni) trochę brak ale już do tego z 1986 roku (-2,9 stopnia) sporo bliżej.
Dziwny zresztą ten rok, zarówno w marcu, jak i teraz jeśli nie przekraczamy to choćby zbliżamy się do rekordów sprzed ponad 30 lat (jeśli chodzi o temperatury minimalne).

chochlik
Gość
chochlik

Stacja SYNOP w Łodzi na Lublinku nie notowała we wrześniu przymrozku na 2 metrach od 1977 roku. W tym roku (bardzo bliskim rekordowi Tśr września) zanotowała 2 (i to całkiem okazałe, bo w okolicach -1C). Ale tylko ona. Bo już METAR z lotniska notował godzinowo najniższą wartość 0C dzisiaj i to tylko w jednym terminie o godz 5UTC, co jest w sumie zgodne z notowaniami mojej stacji, która dziś w nocy zanotowała Tmin 0,4C. Patrząc po innych stacjach amatorskich w rejonie na żadnej innej nie widzę przymrozku tej nocy.

Marcin
Gość
Marcin

Przez te przymrozki straciliśmy rekord września. Jest zdecydowanie za zimno jak na wrzesień, a i w dzień jest zimno jak diabli. Oczywiście w słońcu i przy braku wiatru jest ok, ale 13 Tmax to jest jakieś totalne nieporozumienie o tej porze roku. Powinno być spokojnie 20 stopni.

anonim
Gość
anonim

Patrząc na prognozy spodziewam się znów raczej słabszego niż lepszego października pogodowo. Trafić na jednocześnie bardzo ciepły i słoneczny październik jest bardzo ciężko. Porównałem sobie jesień z wiosną, oraz poszczególne miesiące analogiczne do siebie ze średnimi termicznymi ( wrzesień-maj, październik-kwiecień i listopad-marzec) w ostatnich czyli od roku 2010. Stwierdzam że jesień nie wytrzymuje tego porównania z wiosną ani anomaliami usłonecznienia ani anomaliami termicznymi wysokimi, ale dramatycznie to wygląda jednak przy anomaliach usłonecznienia. W porównaniu do zeszłych dekad pogoda wiosną się poprawia jeśli chodzi o usłonecznienie i wiosna szybciej się ociepla. Jesień zaczyna odstawać. Porównując poszczególne miesiące wygląda to tak: wrzesień… Czytaj więcej »

mottus
Gość
mottus

W Białymstoku nie było jednak mrozu, tylko dzięki temu że w dość wcześnie w nocy zaczął tam wiać wiatr. Bo już w Supraślu, który jest niedaleko nie wiało dłużej i skończyło się na -1 . Ogólnie im bliżej wschodniej granicy, tym było chłodniej bo wiatr wzmógł tam się później.

daniel
Gość
daniel

u mnie rano niemal dokładnie 0 stopni a szronu chyba więcej niż w środę kiedy było około -0,5 stopnia dzięki temu że było bezwietrznie, bo już na stacji pszenno wiał trochę wiatr i min. godzinowa to 2,1 stopnia ale to często się zdarza w takich sytuacjach że u mnie na wsi jest chłodniej i spokojniej niż w kierunku świdnicy gdzie potrafi kilka godzin wcześniej wiać wiatr od strony gór przy takim układzie barycznym.
Dlatego jadąc ze wsi do miasta można przeżyć nie mały szok termiczny rano, czasami bywa o 7-8 stopni cieplej w mieście.

daniel
Gość
daniel

widzę że anomalia za ostatnią dobę to prawie -3,5 a na dolnym śląsku miejscami koło -6
ostatnia doba zmiotła rekord września.

podlasianin
Gość
podlasianin

Prognozy na I połowę października coraz chłodniejsze widać już opady deszczu ze śniegiem w moim regionie, od 8 października miałoby się zrobić wręcz przedzimowo-czyżby powtórka z października 2010? Może i na to za wcześnie ale pewnie niewykluczone.

fan klimatów umiarkowanych
Gość
fan klimatów umiarkowanych

Ja nie widzę tych zimnych prognoz. Są wręcz ciepłe po 6.10, szczególnie ECMWF

kmroz
Gość
kmroz

GFS jest bardzo zimny. Ale ile w tym prawdy, to zobaczymy.

fan klimatów umiarkowanych
Gość
fan klimatów umiarkowanych

Czy ja wiem czy bardzo zimny. Na razie temp max. poniżej 10st są bardzo limitowane poza górami. W porównaniu z tym ciepłem które było, chociażby plus 7 stopni anomalie jeszcze niedawno to wręcz symboliczne. Średnie tych prognoz są ciepłe.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

W I dekadzie października jednocyfrowe temperatury maksymalne to jak najbardziej chłodno.

fan klimatów umiarkowanych
Gość
fan klimatów umiarkowanych

Których prawie nie będzie zapomniałeś dopisać:)

kmroz
Gość
kmroz

10-15 to też chłodno (poniżej normy), zwłaszcza jeśli jest pogodne niebo, bo wtedy niemal pewne przymrozki w nocy.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

@kmroz
Tak zgadzam się.

kmroz
Gość
kmroz

Twoja Pogoda jak zwykle mistrzowska. 16 dniówkę komentuje w stylu „słoneczne i ciepłe babie lato pełna gębą”. Na termometrach na mapkach 9-17 stopni, a ich komentarz to „na południu prawie 20 stopni” .
O tym, ze przy takiej aurze (bezchmurnie i zimno) bedzie mnóstwo przymrozków, to nawet nie raczą wspomnieć.
Oczywiście ta prognoza nie musi sie sprawdzic, ale jak już taką dają to niech nauczą się odpowiednio ją komentować.
PS w październiku jest dla mnie najważniejsze słońce, temperatury nie aż tak, aczkolwiek tak zimno jak prognozie TP to nawet ja bym nie chciał. A oni to komentują jako babie lato. Ręce opadają.

podlasianin
Gość
podlasianin

Ja myślę że to jest coś w tym stylu: 22 wrzesnia i 25 stopni-zimno, 23 września i 15 stopni-gorąc jak nie upał

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Pisałem kiedyś, że nie każda sucha i słoneczna pogoda w październiku i listopadzie jest babim latem. Tutaj właśnie miałem na myśli Twoją Pogodę, która tak często zaklina rzeczywistość. Najbardziej rozśmieszyło mnie to stwierdzenie „Możemy liczyć na wiele ciepłych i słonecznych dni, dzięki panowaniu potężnych wyżów” Z tych wielu dni znalazłem raptem może 3-5 dni ciepłych na 16 dni w prognozie i to w nie w całej Polsce. Reszta to październikowa norma tmax czyli temperatury 10-15 stopni albo temperatury poniżej normy czyli już poniżej 10 stopni.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

TP zaklinała też rzeczywistość np. pisząc kiedyś o „wiośnie w grudniu” – a co w tym miesiącu nie jest możliwe, nawet przy temperaturach 5-10 st. powyżej ‚normy’. Oczywiście się myliła po „wiośnie” nadeszła później… jednak zima…

kmroz
Gość
kmroz

10-15 w pazdzierniku to nie norma, raczej na przełomie pazdziernika i listopada!

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

No tak, byleby jakoś zadowolić „pospolitego Nowaka” (mówiąc w przenośni)…
A jak będzie kiedyś inaczej – a co wynika z prognoz (!) – to od razu straszne załamanie pogody, niezwykły ziąb/chłód, itp…
Dla mnie takie prognozy 2-tygodniowe w ogóle nie powinny mieć racji bytu – chyba, że podparte są jakimś rzetelnym i bezstronnym (!) komentarzem.
Poza tym, ostatnia noc pokazała, że bezwzględnie powinno się zwracać uwagę także na Tmin’y (a nie tylko Tmax’y). Tu jednak też potrzebny jest pewien sensowny komentarz, skoro taki GFS na ostatnią noc prognozował dla Warszawy Tmin rzędu +7°C, podczas gdy w realu było 0°C (!)…

czytelniczka
Gość
czytelniczka

mnie też porządnie zaskoczył ten ich tekst „babie lato pełną gębą”… Rozumiem gdyby prognozy wskazywały ponad 20 stopni – wtedy taki komentarz byłby na miejscu, ale około 15, w dodatku – jak wspomniałeś – z bardzo niskimi Tmin???
Zabawne :D

kmroz
Gość
kmroz

i te około 15 to też w najcieplejszym regionach…
oczywiście mowa o prognozie TP z porannej odsłony gfs, bo ta popołudniowa już dużo cieplejsza, z temperaturami w drugim tygodniu piździernika na poziomie 15-20 stopni i oczywiście też pełnym słońcu (też wyż, ale w innym, korzystniejszym ustawieniu). Ale nawet przy takich temperaturach i pełnej lampie jest spora szansa na lokalne przymrozki.
Mimo wszystko to co widzi najnowszy gfs z 12Z już podchodzi pod babie lato (odpowiednie ustawienie wyżu i niżu, dużo słońca, w miarę ciepło – chociaż bez szału.)

RadomirW
Gość
RadomirW

Nie do końca zrozumieliście autora tego artykułu. Jak zauważyłem redaktorzy z TP mieszkają we Wrocławiu, więc u nich babie lato będzie. A skoro u nich będzie to znaczy, że w całej Polsce też hihihi. To już nie pierwszy raz, gdy redaktorzy z TP swoje prywatne poglądy na pogodę wkładają w usta całego społeczeństwa i się tym podpierają. To ich „wszyscy lubimy gdy coś…., wszyscy czekamy na coś….” jest strasznie irytujące – ja takiego uciekania od odpowiedzialności za to co się pisze, bardzo nie lubię.

daniel
Gość
daniel

widzę że anomalia za ostatnią dobę to prawie -3,5 a na dolnym śląsku miejscami około -6
ostatnia doba chyba zmiotła rekord września

PiotrNS
Gość
PiotrNS

Na jakiej anomalii września przebiega granica między ekstremalnie a anomalnie ciepłym? Za mną najzimniejsza wrześniowa noc od 1995 roku, gdy było zaledwie o 0,1 stopnia chłodniej, tyle samo co dziś notowano w 1986, a znacząco chłodniej było dopiero w roku 1977.

chochlik
Gość
chochlik

Granicę między ekstremalnie ciepłym, a anomalnie ciepłym wrześniem stanowi mniej więcej anomalia +2,25. Wygląda na to, że ostatni tydzień ubiegłego miesiąca spowodował, że wrzesień 2018 nie będzie nie tylko rekordowy, ale nawet ekstremalnie ciepły.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Końcowa anomalia września 2018 to + 2,19 czyli nie wobec tego co piszesz wrzesień nie będzie ekstremalnie tylko anomalnie ciepły. :)

chochlik
Gość
chochlik

Toż to przecież powyżej napisałem ;-)

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Wczorajszy dzień (29 września) był kolejnym dniem obok 24-26 września z anomalią poniżej minus 3 K i obszarową tvag poniżej 10 stopni. Średnie temperatury obszarowe dla dni 24-26 oraz 29 września były charakterystyczne dla II połowy września. Anomalia września z wczorajszych 2,57 K spadła do 2,37 K. Już na 99% można stwierdzić, że wrzesień 2018 będzie chłodniejszy od września 2016, bowiem dzisiejszy dzień też będzie poniżej normy ze średnią obszarową poniżej 10*C ze względu bardzo chłodną noc z przymrozkami na wys. 2 m.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Errata
„Średnie temperatury obszarowe dla dni 24-26 oraz 29 września były charakterystyczne dla II połowy października”.

kmroz
Gość
kmroz

No widzisz, a kiedy pisałem ze bedzie taki sam jak 2016, to mówiłeś ty i wiele osob, ze bedzie zdecydowanie cieplejszy.
Wkraczamy w okres w roku, gdzie paradoksalnie łatwiej bedzie o tak ujemne anomalie przy pogodnym niebie niż przy całodobowej plusze jak w 10.2016. Aby taka anomalia była przy plusze i szarudze, to musiałby byc dzień podobny do 5.10.2016.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

@kmroz No niestety ja i inni, którzy tak twierdzili pomylili się. Każdy popełnia jakieś błędy. Ty też nie zawsze masz rację jeśli chodzi o niektóre zjawiska, sytuacje pogodowe, itd. To, że rekord września szlag trafił to oczywiście zasługa chłodnej i wyżowej pogody, która sprzyja dużym spadkom temperatury w nocy do okolic 0 stopni i przymrozkom przygruntowym i tym na wys. 2 m., a w dzień temperatura sięgała 10-16 stopni. Gdyby w te chłodniejsze dni jak 24-26 września czy teraz 29-30 września była pogoda pochmurna i deszczowa (co by złagodziło przynajmniej w jakimś stopniu suszę) to nie mieliśmy tak dużych spadków… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

No nie wiem czy tak „niestety”. Gdybym zamiast dzisiejszego pięknego słońca i 16 stopni miał miec ponizej 15 (albo nawet te 16) i chmury z ulewami, to bym tak dobrze tego dnia naprawde nie wykorzystał. A tak to od wtorku nie było u mnie jednego dnia, który w jakis sposob utrudniał funkcjonowanie.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

@kmroz
Ja nie chciałbym jakiś ulew tylko chodzi mi o to, że „kołderka” z chmur uchroniła by nas przed znacznymi spadkami temperatury jak w dniach 24-26 września oraz 29-30 września Nie twierdzę, że ma lać, ale deszcz by się przydał od czasu do czasu, bo jak przez następne dwa tygodnie będzie pogoda podobna do tej wczorajszej, dzisiejszej czy z 24-26 września z chłodnymi i bezwietrznymi nocami to będzie to sprzyjać nasilaniu się smogu.
Na razie jak sprawdzałem powietrze jest dobrej jakości, ale kto wie czy wkrótce się to nie zmieni.

kmroz
Gość
kmroz

Najbliższe dwa tygodnie to oczywiście raczej przewaga słońca (prognozy kłócą sie czy bedzie wyż nieco na północ czy na południe, to istotne dla tempwratur, ale sama obecność wyżu jest niemal w każdej odsłonie), ale widać dwa epizody z solidniejszym deszczem a także silnym wiatrem (2-3.10,7-8.10). Takowe epizody powinny zapewnić dwa w jednym- nawodnienie oraz wymianę powietrza, czyli przewietrzenie syfu. Ogółem dalej będziemy pod wpływem solidnej cyrkulacji atlantyckiej, wyż który do nas zawita bedzie tylko jej niewielkim zatrzymaniem, a nie żadna blokada. Północ i zachód Europy ( a zwłaszcza N Atlantyk) pełne głębokich układów niskiego ciśnienia. Taka cyrkulacja nie sprzyja smogowi… Czytaj więcej »

RadomirW
Gość
RadomirW

Mi się na świat nie zawalił (jak co niektórym), że nie mieliśmy trzeciego rekordowo ciepłego miesiąca w tym roku. Jak na wrzesień oczywiście temperatury z ostatniego tygodnia są niskie, ale też nie jakoś mocno zaskakujące, biorąc pod uwagę co się działo przez pierwsze dwie dekady miesiąca. Można się było takiego odreagowania spodziewać. Zresztą mają się dalej utrzymywać na podobnym poziomie co oznacza, że dla października już tak zaskakujące nie są i raczej zbliżone do normy dla tego miesiąca (wynoszącej ok. 8-9 stopni) a nie jakoś mocno poniżej niej.

daniel
Gość
daniel

dzisiejsza noc też może być bardzo zimna prawie wszędzie bezchmurne niebo a i wiatr w wielu miejscach może ucichnąc. u mnie na razie niewiele cieplej na termometrze o tej godzinie niż wczoraj o jakieś 2 stopnie.

daniel
Gość
daniel

z jednej strony może cieszyc ta słoneczna i sucha pogoda, ale z drugiej robi się niebezpiecznie, bo rolnicy mają miejscami problem z zasiewami po wielu suchych miesiącach. u mnie wrzesień zaskoczył dużymi opadami dzięki temu np. rzepaki ładnie powschodziły a pszenice i inne sieją przeważnie bez większych problemów, ale są rejony gdzie tak fajnie nie jest. Dobry by był kompromis między tymi co czekają na deszcz a tymi co wolą taka pogodę to częstsze opady nocami jak ostatnio u mnie prawie wszystko od 21.09 padało późnym wieczorem i w nocy.

Marian
Gość
Marian

Na razie chwilowo wilgotnościowo nie jest źle po opadach z zeszłej niedzieli, ale wystarczy suchy tydzień i nawet przy teraz niższym parowaniu będzie słabo.

podlasianin
Gość
podlasianin

Niestety zrobiło sie już bardzo zimno ludzie zaczęli palic w piecu i mam aktualnie taki smog w mieście że aż szaro po prostu i niemal nie da sie oddychać, zaczyna się…

Zbigniew
Gość
Zbigniew

@podlasianin
No i właśnie taka pogoda jaką dzisiaj mamy czyli pogodne niebo przy temperaturach 10-15 stopni co się wiążę z silną radiacją (spadkiem temperatury w nocy aż do okolic 0 stopni) i nawet przymrozków na wys. 2 m, która ma przeważać w ciągu najbliższych 10-14 dni sprawi, że niestety sezon smogowy rozpoczniemy „z przytupem”.

fan klimatów umiarkowanych
Gość
fan klimatów umiarkowanych

No to akurat prawda i też jestem tym zasmucony. Też to u mnie zauważyłem. Ale tu bym nie winił tylko podody tylko piece i ludzi co do nich wrzucają

chochlik
Gość
chochlik

Nawet jeśli palą wyłącznie węglem, ale metodą dolnego palenia (wciąż najpopularniejszą w Polsce) to gęsty dym będzie się z komina ulatniał i przy inwersji generował smog. Nie potrzeba do tego palenia śmieci.

Michałek
Gość
Michałek

Zbigniew vel. Ciepłoman (wcześniej Mikos i Adam) smog to skutek palenia niewłaściwym opałem i materiałami a nie spadku temperatury. Ludzie tacy jak ty ciągle o tym zapominają i wszystko zwalają na pogodę. Ogarnij się nie siej niechęci do zimnej pory roku.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Coś ci się pomyliło panie Michałek vel. „Mikos-sikos” vel „Zbysiu Adam”.

Michałek
Gość
Michałek

Nic mi się nie pomyliło panie Ciepłomanie. Wiadomo, że się nie przyznasz. Tutaj ludzi nie oszukasz. Dawałeś „popis” swoich komentarzy na wielu portalach. Tutaj trzymany w ryzach starasz się zachowywać kulturalnie. Tak trzymaj.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Panie Michałek vel „Mikos-Sikos” vel „Zbysiu Adam” to już wygląda na obsesję i manię. A taką jest latanie po po portalach pogodowych i bawienie się w „szeryfa-moralistę”. Nie prowokuj koleżko.

kmroz
Gość
kmroz

Jeśli już, to wgl palenia. Nawet palenie suchym drewnem zabija i to bardziej niż doustne/bierne palenie tytoniu. Jedyne rozwiązanie to piece gazowe oraz… atlantycka, ciepła, słoneczna i wietrzna zima. Gdyby cała zima wyglądała tak jak rok temu 25.12-9.01 to przeżyło by o wiele więcej ludzi. Mniej palenia, lepszy przewiew, brak inwersji, więcej słońca, czyli mniej depresji i oczywiście mniej wirusów/bakterii. Śnieg jest piękny tylko dla oka, podobnie mróz.

Krakus
Gość
Krakus

Niestety wowczas nie obylo sie w Krakowie Bez inwersji I smogu (26 I 27 grudnia). Niemniej w tym okresie ja na zine bylo calkiem niezle

daniel
Gość
daniel

dobrze Michałek napisałeś bo niektórzy palą nawet latem żeby mieć ciepłą wode do kąpieli na wieczór. Teraz też się pali mimo że do mrozów jeszcze troche pozostało

daniel
Gość
daniel

mieszkam na wsi to wiem że piece mają takie funkcje że spokojnie można wyłączyć kaloryfery i palić tylko na ciepłą wodę, a i dym i tak leci, nawet niektórzy palą podczas upałów żeby mieć gorącą wodę.
A piece gazowe to raczej jak ktoś ma gruby portfel.
ciepła zima i tak nie pomoże za krótkie dni, nie ma co ogrzać domu, oczywiście wtedy mniej się pali, ale od palenia i tak nie uciekniemy.

daniel
Gość
daniel

zresztą jeśli się spojrzeć na ten problem smogu od strony sumienia to jeśli paląc w piecu dobrym drzewem i węglem przyczyniał się za swojego życia do śmierci wielu osób to bym chyba nawet nie tknął tego pieca bo bym chyba zwariował.
dlatego nakręcanie ludzi że każde palenie jest złe albo że krowy puszczając bąki wydzielają strasznie dużo dwutlenku węgla no to? po co trzymać krowy.

chochlik
Gość
chochlik

Krowy (a ogólnie mówiąc roślinożerne zwierzęta hodowlane) nie wydalają jakoś specjalnie dużo CO2. Za to wydalają względnie dużo metanu – gazu 25-krotnie silniejszego pod względem cieplarnianym niż CO2. Wg. szacunków hodowla zwierząt na mięso odpowiada za ok. 18% obserwowanego ocieplenia, z czego emisja samego metanu to jedynie część tej sumy:
http://naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity/mit-krowy-emituja-wiecej-gazow-cieplarnianych-niz-transport-117
Wg. raportów WHO (światowej organizacji zdrowia) spożywanie czerwonego mięsa powinno się ograniczyć do 200g tygodniowo, ze względu na jego karcenogenne działanie.

anonim
Gość
anonim

Po raz kolejny w prognozach widać wcześniejsze uderzenie sporego chłodu na północy ale i tym razem na wschodzie kontynentu niż zazwyczaj. Na północy Skandynawii już od paru dni temperatury maksymalne nie przekraczają 5 stopni. Od 2 października jednak na w Oslo, Sztokholmie i Helsinkach temperatury w dzień mają wynosić ok 10 stopni. Później w Oslo czy Helsinkach ma być niewiele powyżej 5 stopni, zaś ok 4 października chłód dotrze ma dotrzeć do Moskwy gdzie również ma być poniżej 10 stopni a później w okolicach 5 stopni ( a być może jeszcze mniej). Istnieje dość spore prawdopodobieństwo że będzie miało to… Czytaj więcej »

alewis27
Gość
alewis27

U mnie wrzesień bardzo ciepły i wybitnie słoneczny, aczkolwiek końcówka przyniosła kilka dni z naprawdę niskimi temperaturami. Zwłaszcza nocnymi, dzisiaj rano było -0,5*C co się we wrześniu nieczęsto zdarza w moim mieście. Po 2000 roku tylko dwa wrześnie miały Absa poniżej zera, a najzimniej było w 1970 (-3,4*C)

W prognozie na wundergroundzie nadal nie widzę dominacji któregoś z typów pogody – ma być przekładaniec między pogodą bezchmurną z bardzo zimnymi nocami a nieco bardziej pochmurną z cieplejszymi nocami. Najbrzydsza ma być środa, a najładniejszy piątek, ponownie z temperaturą ok. 20 stopni w dzień.

wroclaw
Gość
wroclaw

” Obszar Morza Śródziemnego to są pożary, pustynnienie, a z drugiej strony coraz więcej zjawisk gwałtownych, bo jeżeli tam utworzy się bardzo ciepły niż, to on też przynosi katastroficzne opady. Co ciekawe: te niże tworzące się w rejonie Morza Śródziemnego bardzo często napływają na teren Polski.” (fizyk atmosfery Joanna Remiszewska-Michalak.) Moim zdaniem niże srodziemnomorskie akurat do Polski bardzo często nie napływają. Chyba jej się pomyliło. RACZEJ dotyczy to W Europy.

kmroz
Gość
kmroz

Cisza na forum w związku z dzisiejszym finałem chyba… ECMWF wciąż za cieplutkim weekendem i do tego bardzo słonecznym. Ciekawe czy w końcu średnie wiązki tego modelu potwierdzą powtarzającą się od czterech odsłon operacyjną… W końcu to już prawie strefa skilla. Natomiast po weekendzie… najpierw przejdzie niż, po nim rozbudowa kolejnego wyżu, który powędruje w naszym kierunku i coraz większa szansa, że zapewni piękną pogodę na dłużej. Z drugiej strony tak silny wyż, w dodatku niemal nad naszym krajem, raczej nie zapewni jakiegoś silnego ciepła, prędzej temperatury w okolicy normy (na zasadzie powyżej normy za dnia 15-20 stopni i poniżej… Czytaj więcej »

daniel
Gość
daniel

teraz widać jak radiacja o tej porze roku już mocno działa mimo wczorajszego cieplejszego dnia noc zrobiła swoje i anomalia dobowa tylko nieznacznie wyższa od poprzedniej

Konrad
Gość
Konrad

ECMWF cały czas podtrzymuje od piątku do konca swojej prognozy – do przyszłej środy ocieplenie i temperatury do a nawet powyżej 20 stopni. Ciekawe ciekawe.

chochlik
Gość
chochlik

Bardzo przyjemnie patrzy się ostatnio na prognozy ECMWF. Ten model już stabilnie od wielu dni pokazuje spore ocieplenie począwszy od 5 października.
Taka mapka jak z końcówki dzisiejszej porannej prognozy to aż trudne do uwierzenia. Praktycznie cała Europa w ciepłej (jak na październik nawet b. ciepłej) masie powietrza, od Adriatyku po wybrzeże Oceanu Arktycznego:
http://www.meteociel.fr/modeles/ecmwf/runs/2018100100/ECM0-240.GIF?01-12
Średnia z wiązki ensembles również nadzwyczaj ciepła:
http://www.meteociel.fr/modeles/ecmwf/runs/2018100100/EDM0-240.GIF?01-12

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

Ja tam widzę u siebie na weekend 16-17 st. co przy lodowatych nocach uplasuje te dni co najwyżej w normie.

chochlik
Gość
chochlik

Lodowate noce? Nie jak na październik. Wg. yr.no (czyli ECMWF) w Płocku w sobotę 7/17, a w niedzielę 11/20. To temperatury powyżej normy. I to dopiero pierwsze dni ocieplenia, bo prognozy wskazują na więcej niż 2-3 ciepłe dni.

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

A powiedz mi jakim cudem mają być takie t. min.? Zachmurzenie, wiatr?, bo jeśli będzie w nocy bezchmurnie i bezwietrznie to t. min. i tak spadnie do 0-5 st.. Analogicznie jeśli w dzień będzie przy tym spore zachmurzenie (a konfiguracja bezchmurna noc-zachmurzony dzień lubi się imać tego regionu) to t. maks. nie przekroczy 15-17 st. To jest piździernik, trzeba zejść na ziemię, zresztą skala samego ocieplenia jest jak dla mnie żałosna i co gorsza wciąż niepewne jest czy ono nastąpi.

chochlik
Gość
chochlik

@FKP
Sam napływ ciepłej masy sporo daje. Pamiętam nawet takie listopadowe noce z roku 2009 czy 2010, było bezchmurnie, ze słabym wiatrem, a Tmin i tak sięgała niemal dwucyfrowych wartości. To oczywiście skrajne przypadki. Ale zwykle przy napływie ciepłej masy modele jakoś specjalnie mocno temp. nocnych nie zawyżają.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Miejmy nadzieję, że GFS, którego odsłony są nadal chłodne pójdzie śladem ciepelszego ECMWF. GFS widzi tylko chwilowe spore ocieplenie 5-6 października i później znowu chłodno.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Przebieg anomalii we wrześniu przypomniał mi nieco o ostatniej zimie. Wówczas też długo się wydawało, że będzie ona jedną z cieplejszych, aż luty zmienił dość mocno jej oblicze, zwłaszcza w końcówce. Stało się to dość niespodziewanie. Gdyby zimę przesunąć o 2-4 tygodnie do przodu to jej Tavg wypadłaby już wręcz poniżej ‘normy’ (przynajmniej za 3-4 ostatnie dekady). Także i we wrześniu mieliśmy nie tylko imponująco wysoką anomalię do dnia 21.09, ale i jej dość szybki spadek w ostatnim okresie (z wyjątkiem 27-28.09), który ciężko było wcześniej przewidzieć. I takie wyraźniejsze i okresowo trwalsze (zwłaszcza w porze chłodnej) ochłodzenia będą przerywały… Czytaj więcej »

chochlik
Gość
chochlik

Z pewnością nikt nic wielkiego od wp.pl nie oczekuje (szczególnie w temacie pogody), ale pisanie takich artykułów bez odpowiedniego kontekstu to robienie sieczki w głowach czytelników:
https://wiadomosci.wp.pl/padl-rekord-zimna-w-polsce-meteorolog-normalnie-szok-6300903344457345a
Z pewnością niejeden z czytelników wp pewnie pomyślał, że pobiliśmy rekord nie lokalnej górskiej stacji (w szczególności najbardziej znanego polskiego mrozowiska), a ogólnopolski historyczny rekord mrozu. W rzeczywistości ostatnie przymrozki do rekordów wrześniowego mrozu w skali kraju nawet się nie zbliżyły.

kmroz
Gość
kmroz

to samo było w styczniu 2017
Minimum na rzeczywistych stacjach -29, 13 stopni cieplej od rekordu.
Minimum u Arnolda -42. Ok, z tymze w 1941 i 1929 pewnie musiało być u niego z -60

chochlik
Gość
chochlik

Nie przesadzajmy. Zazwyczaj różnica między najchłodniejszymi podgórskimi stacjami, a mrozowiskiem na torfowisku u Ardo nie przekracza 9 stopni, więc Tmin podczas najmroźniejszych dni XX wieku pewnie zakręciło się tam w okolicach -50 stopni. -60C jest najpewniej niemożliwe nigdzie w Polsce, nawet w najbardziej niedostępnych mrozowiskach wysoko w górach.

kmroz
Gość
kmroz

Przykład z 7.01.2015 w Bieszczadach pokazuje jednak ze sa mozliwe niezle odskoki. Przecież wtedy w 90% Polski nie spadło ponizej -15, a w Stuposianach -30.

chochlik
Gość
chochlik

Ardo pisał kiedyś, że różnica między stacjami podhalańskimi jak Czarny Dunajec czy leżące niedaleko Rabka, Nowy Targ oraz Jabłonka, a mrozowiskiem na Torfowisku nie przekracza 9 stopni. Z potwierdzonych danych mamy rekord -40,6C z Żywca. Nieoficjalnie mówi się, że -45C zanotowano w lutym 1929 w Rabce. Jeśli to prawda i jeśli wystąpiła wówczas duża różnica (co jednak trudno przypuszczać) między miejscowościami, a mrozowiskiem to można założyć, że temperatura na torfowisku spadła poniżej -50C, potencjalnie być może nawet do -52. Ale -60 jest zupełnie poza zasięgiem.

kmroz
Gość
kmroz

No, anomalia września bez szału. +2.19K. Nawet ja nie sądziłem, że tak nisko spadnie. Chyba za mało osób wzięło poprawkę na to, że o tej porze roku noce mają dużo większe znaczenie niż latem. Chłodna noc z 12/13 sierpnia czy z 21/22 i 22/23 sierpnia nie spowodowały zbytniego obniżenia anomalii.

adek
Gość
adek

1 Października ładnie wygląda, dzisiaj u mnie miałoby być 16 stopni, jest bezchmurnie i tak powinien wyglądać początek października. Podobna pogoda była 1.10…3 lata temu.

kmroz
Gość
kmroz

no faktycznie najzimniejszy początek pazdziernika od 3 lat

chochlik
Gość
chochlik

Raczej większość zdaje sobie z tego sprawę jak istotne są noce o tej porze roku. Problemem był fakt jak bardzo modele pomyliły się, jeśli chodzi o skalę chłodu, szczególnie w nocy z piątku na sobotę. Tu skala zawyżenia Tmin przez modele sięgała lokalnie 5-7 stopni, znacznie więcej niż typowe 2-3 stopnie.

kmroz
Gość
kmroz

Modele zawsze zawyżają nocne temperatury od początku sierpnia w tym roku jest to dość drastycznie widoczne. Na 3 dni wczesniej na te najzimniejsze noce było zapowiadane 4-7 stopni.

RadomirW
Gość
RadomirW

Teraz to i tak jest z tym nie tak duży problem jak latem, kiedy GFS widział noce tropikalne albo okołotropikalne a w rzeczywistości temperatura spadała do 15-16 stopni. Dziwi mnie to że nie poprawia się takich prognoz bo one kompromitują model, do tego mocno irytują ludzi. Właśnie na bazie takich prognoz ostro się nakręcała koleżanka Dorota. W ogóle to co się z nią dzieje ostatnimi czasy? Nadrabia lato w plenerze hihihi?

PiotrNS
Gość
PiotrNS

Dorota udzielała się tutaj niestety tylko po to żeby ponarzekać. Teraz problem gorąca się skończył i możliwe że zobaczymy ją dopiero w maju (no chyba że lato zacznie się w marcu tak jak mówiła).

kmroz
Gość
kmroz

Teraz jest taki sam problem, tylko w druga stronę. No jasna cholera, GFS dla wawy na noc 29/30.09 widział minimalna +7 xD

kmroz
Gość
kmroz

Znaczy nie w druga, w te sama, tylko teraz barfziej sie należy obawiać juz przymrozków niż tropików w nocy

RadomirW
Gość
RadomirW

To się niektórym jeszcze bardziej świat zawali jak przeczytają o takim spadku anomalii. Powrót do rzeczywistości z poziomu chmur bywa czasem bolesny.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Czy prawdziwe i możliwe jest twierdzenie niektórych portali i innych blogów pogodowych, że po wtargnięciu zimnych mas powietrza z północy do Europy na ten „rozgrzany ląd” po lecie i po wiośnie są w późniejszym okresie jesieni i zimie możliwe ulewy i śnieżyce ze względu na wyjątkowo ciepłe Morze Śródziemne gdzie mogą się tworzyć niże bogate w wilgoć oraz wyjątkowo ciepłe Morze Bałtyckie, które będzie sprzyjać „efektowi Jeziora” czyli generować śnieżyce, które dadzą się we znaki mieszkańcom północnej Polski?

daniel
Gość
daniel

ciekawe jak wyglądało lato i jesień 2004 bo zima 2005 szczególnie luty,marzec jak pamietam przyniosły ogromne śnieżyce od strony południowej, a potem było zagrożenie powodziowe z roztopów takie były śniegi, więc jest chyba możliwe wtargnięcie niżów z południa, bo bardzo śnieżnego niżu z południa nad Polską nie było już chyba od 2013 roku.

kmroz
Gość
kmroz

Zima 2004/05 była bardzo podobna do minionej. Wyjątkowy ciepły, bardzo suchy ale stratusowo-pochmurny grudzień, styczen nadal ciepły i dość suchy, do tego ze słonecznym okresem, potem w drugiej połowie stycznia pierwszy atak zimy podobnie jak w tym roku a luty i marzec juz bardzo zimne, z opóźnieniem nadejścia wiosny. Co do lata to dość specyficzne bo w maju, czerwcu i pierwszej połowie lipca było moze z kilka dni powyżej 25 stopni, a od połowy lipca do 20.08 był bardzo długi ciąg gorąca, chociaż mniej dokuczliwy niż w tym roku bo niemal zupełnie bez upałów (25-30 stabilnie). Lato było tez raczej… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

* miałem na mysli ze słoneczne w lipcu i sierpniu a nie czerwcu i lipcu. Czerwiec dość pochmurny.

Krakus
Gość
Krakus

Piszesz o Roku 2004 odnosnie Lata ? Bo 2005 to sierpien byl chlodny

kmroz
Gość
kmroz

Pisze o roku 2004 tak jak prosił Daniel

alewis27
Gość
alewis27

u mnie zima 2004/5 była podobna do 2017/8 ale tylko jeżeli chodzi o grudzień i część stycznia. Bo reszta zimy była dużo bardziej śnieżna. Od 20 stycznia do 15 marca leżało bez przerwy naprawdę dużo śniegu, pokrywa regularnie osiągała 20 cm czasami dochodząc nawet do 30 cm. Podobnie jak w tym roku, na przełomie lutego i marca odnotowano silne mrozy, do nawet -16 rano 28 lutego. Suma cm śniegu za okres 20.01 – 15.03 na oko wynosiła 1000 (co daje średnio ok. 20 cm śniegu), podczas gdy suma pokryw śniegu za CAŁĄ PORĘ CHŁODNĄ 2017/2018 wyniosła 163 cm, z czego… Czytaj więcej »

jorguś
Gość
jorguś

A po kij tyle śniegu w miastach? Poza tym jak brak, cały luty coś tam leżało na G. Śląsku, podczas tych mrozów na przełomie lutego i marca leżało kilka cm, przynajmniej u mnie kilkanaście km na południe od centrum Katowic, w mieście może to było mniej.

alewis27
Gość
alewis27

to ja pamiętam że lipiec kaprysił bo nad morzem byłem, trudno było 2 godziny być na dworze i nie wyłapać prysznica. Zimnego prysznica, bo 20 stopni było tam przekraczane od święta. W Katowicach w tym czasie było po 25-28 stopni i słońce. W Wielkopolsce tradycyjnie była susza o której mówili w TV, wszak najsuchsze miejsce w PL zobowiązuje. A reszta tego roku? Ostra zima do połowy marca, może bez takich mrozów jak w 2006 czy 2010 ale za to dużo opadów śniegu (1 marca leżało 36 cm!), 6 marca mróz -17,4*C, większy marcowy był dopiero w tym roku. Od połowy… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

Ciekawostka: rok 2004 przynosił bardzo brzydkie weekendy. Tak sie złożyło, ze ostatnio akurat porządnie przeanalizowałem ten rok. Kwiecień? Piękny miesiąc, od 12go codziennie słonecznie i powyżej 10. Codziennie? No prawie, bo poza 17-18 i 24-25 kwietnia. Oczywiście były to soboty i niedziele. Maj? Od 7 do 27 maja praktycznie cały czas dość chłodno, przeważnie pochmurno. Ale jak Alewis mówi, do życia, nie było dramatu. Czy na pewno? Oj, czasami był… kiedy? Oczywiście ze w weekendy. Czerwiec? To samo. Miesiąc naprawde fajny jako letni, 20-25 stopni przeważnie. Niestety po dwoch w koncu ładnych weekendach kiedy przyszedł ten długi (Boże Ciało) to… Czytaj więcej »

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

Najnormalniejszy termicznie i pogodowo to był chyba rok 2005 rok. Pamiętam że byłem wtedy nad morzem w Świnoujściu w I dekadzie lipca i była naprawdę super pogoda, tylko jeden raz padał deszcz (a byłem nad morzem dwa tygodnie). Pamiętam, że wtedy na Górnym Śląsku był intensywny deszcz i 13 stopni, a nad morzem Słońce i 20-25 stopnie (był to chyba 6.07.2005)
Zima też była wtedy w miarę normalna – odeszła w połowie marca, a przyszła w połowie listopada.

alewis27
Gość
alewis27

w 2005 to chyba najgorszy sierpień był. Średnia 16,8 może i była normalna ale to było w latach 1951-1980. Obecnie ten miesiąc ma u mnie średnią 18,5 zatem 08.2005 jest co najmniej bardzo chłodny. W wieloleciu 1991-2018 jest to najzimniejszy sierpień! I nie bez powodu, bo dzisiaj próżno szukać sierpnia, który by przyniósł taką jesień i to w pierwszej połowie. Ale masz rację, 2005 rok nie przynosił jakichś ekstremalnych miesięcy. Tamten czas kojarzy mi się z długimi zimami bo marce 2004, 2005 i 2006 były nie za ciepłe i było w nich bardzo dużo śniegu, oczywiście w pierwszych połowach. 2006… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

@lukasz
„Zima odeszła w połowie marca, a przyszła w połowie listopada”
Na szczescie to juz dawno przestało byc normalne. Listopad to miesiąc jesienny, a marzec wiosenny i bardzo zle znoszę w nich dłuższe epizody zimowe z t Max ponizej 5 stopni. Troche jak z gorącem w maju i wrześniu.
Sezony 2004 i 2005 nie były za to najgorsze jeśli chodzi o pory ciepłe. Całkiem przyjemne wiosny (jak juz łaskawie zdołały przyjść…), lata nie za gorące, ale w miarę ciepłe i słoneczne, jesienie tez niczego sobie (w obu przypadkach do 10.11, potem juz tylko płakać).

kmroz
Gość
kmroz

Jeszcze słówko o 2004 roku. W porze cieplej mogły irytować dwie rzeczy- zalamania pogody na weekendy oraz podział na „wszystko albo nic”- do połowy lipca i od 20.08 gorąca w zasadzie zero, null, a od 17.07 do 20.08 ciurkiem (jak było przerywane to tylko na 2-3 dniowe załamania). To gorąco oczywiście całkiem przyjemne bo zwykle 25-28 z normalnymi nocami ponizej 15 często, ale ciągnęło sie tak długo, ze mogło męczyć. Natomiast pora chłodna ( z obu stron)… No Sory, dla mnie koszmar. Styczen mroźny i brzydki z krótka ponurą i paskudną odwilżą. Luty fajnie ciepły na początku, potem od 10go… Czytaj więcej »

daniel
Gość
daniel

odtworzyłem sobie archiwum z sytuacji barycznej z lutego 2005 roku to dokładnie z 15 na 16 z południa i południowego-wschodu przyszły niemałe śnieżyce wtedy przez noc i przedpołudnie napadało u mnie około 30-40 cm. a potem co jakiś czas kolejne śnieżyce
i około 10 marca zwartego śniegu była ogromna ilość. Pamietam tą zimę, dokładnie niemal na sam początek ferii sypnęło.

alewis27
Gość
alewis27

W Katowicach wczorajsza średnia dobowa byla nawet niższa niż w najzimniejszych dniach na początku tygodnia (25 i 26 września). Średnia zaledwie 6,6*C, najniższa w całym miesiącu i to w bezchmurny dzień o usłonecznieniu aż 11 godzin. To głównie z powodu zimnej nocy z jednej i z drugiej strony. Obie noce w okolicy 0*C Tmin. Tmax nadal dość przyzwoity, około 15*C. Takie dni wciąż są przyjemne, w dzień jest względnie ciepło, jest słonecznie i jasno. Dla porównania identyczną średnią dobową odznacza się np. 12 X 2016 – dzień w którym prawie cały czas coś mżyło z nieba, nie było ani grama… Czytaj więcej »

PiotrNS
Gość
PiotrNS

Jeśli chodzi o 2004 rok, to dla mnie razem z 2010 był pogodowo najgorszy w dekadzie 2001-2010 (wahałem się jeszcze z 2001, z tym że w 2001 były bardzo ładne maj, sierpień i październik, zaś w 2004 nie było niczego co mogłoby mnie „porwać”). Ostatni rok w Nowym Sączu z usłonecznieniem na poziomie 1500h. We wspomnianej dekadzie najlepiej odbieram, czyli 2008 i 2009. Przez te dwa lata nie podobały mi się tylko: marzec, maj i wrzesień 2008 oraz luty, marzec, październik i grudzień 2009. W międzyczasie kilka absolutnie genialnych miesięcy, jak czerwiec i sierpień 2008, kwiecień, lipiec, sierpień i wrzesień… Czytaj więcej »

alewis27
Gość
alewis27

dla mnie najgorszy 2001. Paskudny kwiecień (podobne przedwiośnie co w 2017), wyjątkowo zimny czerwiec, straszne powodzie w lipcu tam gdzie akurat na wakacjach byłem (w Bielsku 360 mm opadów) i jeden z najgorszych wrześniów. Wrzesień-koszmar gorszy od 2017, ciągła słota za oknem. Miesiąc miał niewiele większe usłonecznienie od 10.2016. Wtedy była jakaś moda na totalnie ciemne wrześnie bo takie wystąpiły w 1978, 1984, 1988, 1990, 1996 i właśnie 2001. Wszystkie koło 80h słońca, połowa najnowszej normy. Od tamtego czasu żaden się nawet nie zbliżył, paskudny z 2017 miał 115h. W 2001 to mi się najbardziej grudzień podobał – cały biały,… Czytaj więcej »

PiotrNS
Gość
PiotrNS

Z września 2001 pamiętam tylko 11 dzień i rzeczywiście było wtedy pochmurno i siąpił deszcz. Patrząc na stare dane to jednak faktycznie masakra. Powódź w lipcu dała się też w moim mieście we znaki, wciąż pamiętam strach przed ciągłymi burzami, wodę na ulicach i radiowozy jeżdżące na sygnale z komunikatami o zagrożeniu powodziowym. Jak sobie teraz to wszystko przypominam, to rzeczywiście był fatalny rocznik, ale było więcej fajnych okresów niż w 2004; 2010 oceniam jako gorszy od 2001 przede wszystkim za sprawą wielkiej powodzi. Odnośnie 2003 roku, to też bardzo mi się podobał, ale chciałem ograniczyć swój wybór do dwóch… Czytaj więcej »

PiotrNS
Gość
PiotrNS

2006 to cudowny lipiec, wrzesień i październik, ale drugiej połowy tego roku nie uwielbiałem z tego samego powodu, dla którego nie zachwyciła mnie pora ciepła 2018 – zbyt ekstremalnie. Poza tym wiosna 2006 nie podobała mi się, była taka „niewyraźna”, no i przełom maja i czerwca był tragiczny.

kmroz
Gość
kmroz

Dla mnie zdecydowanie najlepszy był 2014 i chyba żaden rok nie moze z nim konkurować. 2002 – zbyt gorące lato, potem od razu tragiczna jesień…. 2003 – do połowy kwietnia to nieporozumienie jedno wielkie i potem najzimniejszy październik od 1946 roku 2005 – długa zima, kiepskie maj i czerwiec (w pierwszych połowach zbyt brzydkie i deszczowe, w drugich za duzo gorąca), tragicznie od 10.11 2006- tutaj to sie same przekleństwa cisną na usta jeśli chodzi o okres 01-08, od września cudnie 2007- brzydki luty, gorący maj i najzimniejszy listopad w XXI wieku 2008 – kiepskie marzec, kwiecień i wrzesień, na… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

Poprawka – w 2006 od 01-08 w miarę spoko kwiecień i maj. Reszta zdecydowanie przekleństwa.

PiotrNS
Gość
PiotrNS

Kmroz, jeśli chodzi o bieżącą dekadę (2011-2020), to na razie nie potrafię rozgryźć ani najlepszego ani najgorszego rocznika. 2015 był super, praktycznie każdy miesiąc był ładny, ale lato przegięło po całości (nadal lepiej niż w 2018, bo ekstremalnie było tylko w lipcu i sierpniu, a nie przez 5 miesięcy z małą przerwą na przełomie czerwca i lipca). 2016 to najpiękniejsza pora ciepła, niestety poza nią tylko grudzień naprawdę mi się podobał. 2014 specjalnie mnie nie zachwycił. Praktycznie zero zimy, pochmurny kwiecień i mokry maj oraz kiepskie sierpień i grudzień. Jesień jedynie była naprawdę piękna. Najgorszy w tej dekadzie był chyba… Czytaj więcej »

PiotrNS
Gość
PiotrNS

W dekadzie 1991-2000 z kolei najlepsze były moim zdaniem roczniki 1995, 1999 i 2000, zaś najgorsze 1991 i 1997. 1996 trzeci od końca, ale wtedy tylko marzec i wrzesień były w stanie mnie przerazić.

kmroz
Gość
kmroz

Rok 2014 w Małopolsce a Mazowszu to mocno inna bajka :) U was od kwietnia do września cały czas cholernie mokro i dość pochmurno (No poza czerwcem). A co do 2013… zainteresowałeś mnie listopadem. Co w nim dramatycznego? Co do fali upałów, cofnij sie w czasie i ucieknij ze mna z Polski na 26.07-11.08 i będziesz miał lato bez upałów za to z duża ilością słońca i bardzo korzystnymi temperaturami. Naprawde miałem olbrzymie szczescie co do terminu wakacji – ucieczki z Polski. Szkoda ze w 2015 trafiłem o dwa tygodnie za wczesnie, jakbym trafil dobrze wtedy tez miałbym lato spokojne… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

1995 byłby chyba spoko gdyby nie ten listopad i grudzień. Brrrrrrr….

alewis27
Gość
alewis27

czyli ty ani zimy ani lata nie lubisz za bardzo. Mi tam zima nie przeszkadza o ile ogranicza się do miesięcy DJF. No, ewentualnie II połowa listopada i I połowa marca z jakimiś podrygami zimy (nie regularną zimą z -13 średniej dobowej jak w tym roku). W zasadzie to bym wolał mieć regularną zimę w listopadzie niż w marcu. Listopad jest drugim najgorszym miesiącem roku – usłonecznienie nie istnieje, dzień skrajnie krótki, liści na drzewie często już nie ma. A marzec ma już ponad 100h słońca i 12h dnia. Śnieg i mróz w marcu już wyglądają dziwnie. A lato mi… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Dla mnie osobiście nie ma najlepszego i najgorszego rocznika – bo zmienność pogodowa w skali całych poszczególnych lat jest na tyle duża, że trudno o jednoznaczność ocen.
W ostatnim czasie na pewno dla mnie lepszy jest rok 2018 niż 2017 – głównie z uwagi na usłonecznienie.

alewis27
Gość
alewis27

na 2017 nie narzekałem do września. Ten kwiecień i początek maja nie były za fajne ale dało się to znieść w momencie gdy większość pozostałych miesięcy była powyżej normy, chwilami bardzo (styczeń i czerwiec). Od września przyszła masakra niestety, zaczął się 7-miesięczny ciąg ponizej średniej z lat 1991-2018 jeśli o słońce chodzi. A w porze chłodnej ta średnia i tak jest śmiesznie niska, żeby mówić o obiektywnie pogodnym miesiacu to trzeba podwójną normę zrobić (typu grudzień 2013). A że dodatkowo śniegu w zimie nie było prawie w ogóle to całość sprawiła wrażenie niekończącej się pory nie tyle zimnej co ciemnej.… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

A tymczasem coraz więcej prognoz potwierdza w większości pogodny i ciepły najbliższy weekend (06-07.10), z Tmax w części kraju powyżej 20°C. Zobaczymy tylko, czy tego dnia zdoła od W wkroczyć strefa opadowa, czy jeszcze nie (?).
W każdym razie zanosi się na to, że będą to najcieplejsze dni po 21.09 i co ważne tym razem trafią się w weekend.

kmroz
Gość
kmroz

Najcieplejsze pod względem średniej dobowej to juz niekoniecznie…. jeśli chodzi o maksymalną to w niektórych regionach jest taka szansa, ale pogodne niebo da w nocy 5 stopni zamiast 13 jak to było 27-28 wrzesni.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Jak za dnia Tmax będzie w większej części kraju powyżej 20°C, to Tavg może być jeszcze wyższa niż w dniach 27-28.09.

chochlik
Gość
chochlik

Żywotność burzy tropikalnej nazwanej przez NHS Leslie jest dość niezwykła, zważywszy, że znajduje się ona niemal wciąż w jednym i tym samym rejonie. Cyklon ten narodził się 22 września na SW od Azorów. I wg. prognoz większości modeli ma sobie spokojnie bytować meandrując na wodach Atlantyku między Azorami, a Bermudami przez co najmniej kolejne 10 dni.

kmroz
Gość
kmroz

No to role sie odwróciły i teraz to ECMWF jest duzo bardziej „nieciekawy” niz GFS :/
One często lubią sie tak zamieniać i niestety często to pierwotnie GFS ma racje, a po zamianie ECMWF. No, ale moze tym razem bedzie inaczej. Swoją droga GFS za naprawde udanym najbliższym weekendem- nic, tylko życzyć by się sprawdziło.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

„One często lubią sie tak zamieniać i niestety często to pierwotnie GFS ma racje, a po zamianie ECMWF”

->>> Przynajmniej z tych wykresów:
http://www.mojapogoda.com/prognozy-ensemble.html?eps=warsaw
… wynika, że w terminie od 05.10 to te cieplejsze scenariusze mogą ponownie zacząć dominować.

kmroz
Gość
kmroz

Oby tak było- tym razem naprawde chciałbym sie mylić. Ale przeczucie i obserwacja mówią mi niestety co innego. Jedno co pewne to przepiękne i raczej dosc ciepłe piątek i sobota. NAtomiast potem duże prawdopodobieństwo powtórki z najbliższych dwoch dni.
A potem? Raczej mocno wyzowo (to juz jednomyślnie), ale watpię jakos w moc grzewczą wyżów od tej porze roku. Takie przeciętne 15-18 w dzień, do tego zimne noce ponizej 5. Tak to zreszta widzi większośc modeli. Mysle ze najwyższe anomalie dodatnie nastaną dopiero w drugiej połowie miesiąca.

daniel
Gość
daniel

właśnie też zaciekawiła mnie sytuacja z nocy 31.08 2002 na 01.09 2002. to chyba była jedna z największych dobowych ulew na dużym obszarze na terenie Polski przynajmniej w ostatnich kilkudziesięciu latach, dotyczyło to głównie dolnego śląska i to nie za całą dobę ale za kilka godzin. Odtworzyłem sytuacje baryczną i widać tam wchodzący płytki niż znad czech, ale to co się stało tej nocy to było coś niesamowitego i przerażającego jeśli dobrze pamiętam mapę z ilością opadów to może szokować epicentrum opadów znajdowało się w świebodzicach na cierniach moze pamietacie tą powódź, to było chyba 179 litrów zresztą w wielu… Czytaj więcej »

adek
Gość
adek

WOW, jakieś normalne ocieplenie jest zapowiadane od piątku, u mnie nawet 19 stopni miałoby być w niedzielę przy bezchmurnym niebie! Dzisiejszy dzień był piękny, 16 stopni i w końcu było w miarę ciepło! Tak jak jeszcze powinno być o tej porze roku przy bezchmurnym niebie! Na początku przyszłego tygodnia również całkiem przyjemnie ma być, najważniejsze że dużo słońca. Może szansa na normalny październik jeszcze jest…bo ja nie pamiętam kiedy ostatnio był słoneczny i w miarę ciepły październik.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Dzisiaj było nawet całkiem spoko – bezchmurnie przez większą część, dopiero w okolicach zachodu słońca więcej chmur kłębiastych i kłębiasto-warstwowych. Teraz te chmury robią „swoje” czyli hamują spadek temperatury i dzięki temu teraz w niektórych miejscach jest jeszcze ok 10 stopni, a nie tak jak wczoraj temperatura w okolicach 0 stopni. U mnie to z 4 z rzędu pogodny ze słońcem, suchy oraz ciepły 1 października.

kmroz
Gość
kmroz

Jutro byłaby szansa na piąty z rzędu słoneczny 2.10. Ale oczywiście nic z tego :( :(

alewis27
Gość
alewis27

prognoza bez szału, do czwartku pogoda typowa raczej dla II połowy października niż pierwszej – temp 11-14 stopni w dzień, nocami 5-8, dość pochmurno i coś może popadać. Piątek i sobota z akcentem późno-letnim, temp max 20-23 stopnie, przy halniaku może nawet więcej będzie. Najgoręcej zwykle jest przed frontem, tutaj będą warunki żeby było bardzo ciepło w sobotę. A potem powrót umiarkowanej jesieni.

Na razie się nie zanosi ani na dłuższy epizod powyżej 20C ani też na spadek temperatur poniżej 10.

chochlik
Gość
chochlik

Jako epizod to na tę chwilę bardziej realne wydaje się to 1-dniowe ochłodzenie z 8 października.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Najcieplejsza będzie chyba jednak niedziela 07.10 – z Tmax w sporej części Polski 20/25°C. A i noce będą cieplejsze niż ostatnio.
Później raczej będzie dominowało polecie w wersji suchej i (oby) pogodniejszej, niż chłodniejsza i/lub ponura wersja jesieni.

Konrad
Gość
Konrad

Dzisiejsze prognozy GFS jak i ECMWF pokrywają się ze sobą. Weekend sympatyczny, potem 1-2 dni chlodniejsze i dalej niby znów cieplej do i powyżej 20 st.

ru
Gość
ru

A ja się zastanawiam jak to jest z opadaniem liści.
Byłem pewny, że skoro wiosna przyszła tak wcześnie i generalnie wszystkie owoce też były wcześniej, to drzewa „poczują” się zmęczone i zaczną je wcześniej zrzucać.
A przynajmniej na południu tak na prawdę jesieni nie widać jeszcze. Byłem w weekend w górach i są tylko pojedyncze akcenty zółto – czerwone. Porównałem sobie zdjęcie z tego samego miejsca sprzed 2 lat i wtesy to była pełna jesień, a 25% drzew nie miała już liści.

ru
Gość
ru

I jeszcze foty (da się tu wstawić?):
Niedziela:
https://imgur.com/hkuisPd
02.10.2016
https://imgur.com/o5N2xrw

W tym drugim pogoda gorsza i beznadziejny aparat, ale i tak byłem zdziwiony jaka jest różnica.

podlasianin
Gość
podlasianin

Rzeczywiscie ciągle jest intensywnie zielono za wyjątkiem pojedynczych jesionów, które zaczęły żółknąć już w połowie sierpnia.

chochlik
Gość
chochlik

Ja byłem w lesie w ostatni dzień ciepłego okresu, czyli 21 września i las (byłem w liściastej jego części) wówczas wyglądał jak w środku lipca. Wszystko zielone, praktycznie żadnych oznak jesieni. Skoro w znacznej części września przeważało Słońce i wysoka temperatura to podejrzewam, że drzewa dalej produkują chlorofil, a tym samym cukry. Dlaczego miałyby zmieniać barwnik, skoro pogoda im sprzyja? Gdyby wyłącznie decydowała wysokość Słońca to jesień fenologiczna na każdym równoleżniku zaczynałaby się o podobnej porze, co jak wiemy oczywiście nie jest prawdą. Podobnie, gdyby decydowała długość okresu wegetacji to te same gatunki drzew na północy Europy wchodziłyby w jesień… Czytaj więcej »

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

We wrześniu wszystkie drzewa poza nielicznymi wyjątkami są w pełni ulistnione, jeśli się przebarwiają i tracą liście przed jego końcem to jest to sytuacja patologiczna wywołana chorobą lub niekorzystnymi warunkami środowiskowymi w jakich rośnie drzewo. Analogicznie jest z majem, prawie wszystkie drzewa mają już od samego początku pełne ulistnienie.

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

No i jeszcze udział w tych procesach fizjologicznych (przebarwienie, kwitnienie) mają geny np. zimowity i krokusy jesienne „wiedzą” kiedy mają kwitnąć, ponieważ wraz z czasem od poprzedniego kwitnienia zmienia się ekspresja genów i roślina wydziela hormony, które mają rozpocząć/wstrzymać/zakończyć daną czynność fizjologiczną. W efekcie czego niezależnie gdzie na półkuli północnej posadzi się te rośliny kwitnąć zawsze będą na jesieni w mniej więcej tym samym czasie, a przecież będąc pod ziemią nie rejestrują zmian dł. dnia ani wys. Słońca.

kmroz
Gość
kmroz

Wiosna przyszła wczesnie? Najpóźniej od 5 lat i drugi raz najpóźniej w moim zyciu.

chochlik
Gość
chochlik

Wiosna fenologiczna owszem, bardzo wcześnie. Niektórzy sąsiedzi pierwsze koszenie traw robili jeszcze przed 20 kwietnia. U mnie to było 26 kwietnia. Każde koszenie trawników w centralnej Polsce przed 1 maja oznacza wczesną wiosnę fenologiczną. Jeszcze 10-15 lat temu zdarzało się to b. rzadko (jak np. wiosną 2000), ale ostatnimi laty coraz częściej.

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

Ej, ale sama trawa nie jest wyznacznikiem zaawansowania wiosny fenologicznej, trawnik może się już nadawać do skoszenia kiedy drzewa są jeszcze gołe. Są to rośliny głęboko korzeniące się i znacznie wolniej reagują na wzrost temp. od trawy. U mnie w tym roku była taka sytuacja, że rośliny wskazujące na wczesną wiosnę (przedwiośnie), pełnię wiosny i późną wiosnę kwitły w tym samym momencie.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Wiosna fenologiczna była przede wszystkim ekspresowa – nieco później niż ‚normalnie’ się zaczęła, ale i gwałtownie potem przyspieszyła (tempo 2-3 razy szybsze niż normalnie w kwietniu/maju). I stąd te różnice ocen.

kmroz
Gość
kmroz

no to się szybciej skończyła, a nie szybciej zaczęła. Tak samo w fenologii, jak i termicznie.
Była nawet więcej niż 2-3 razy krótsza niż zwykle.

anonim
Gość
anonim

Dziś w prognozach gfs widać przełom bo od kilku dni model ten prognozował ochłodzenie po 7 października a teraz widać ocieplenie. Narazie mamy pogodę typową dla października

kmroz
Gość
kmroz

Chyba typową dla listopada dzisiaj.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Bez przesady. Tavg rzędu +7/+10°C są znamienne jak najbardziej dla października, a nie listopada.

kmroz
Gość
kmroz

no dobrze, noc była faktycznie ciepła, to sumarycznie wyjdzie pazdziernik, ale bardziej norma dla połowy a nie początku.

kmroz
Gość
kmroz

bardziej mi chodziło o to, że dla dnia 2 pazdziernika na pewno jest to dalekie od typowego. Kompromisowo możemy uznac że obaj z anonimem przesadziliśmy – jeśli chodzi o temperature maksymalną to jest typowa dla mniej więcej ostatniej dekady października, średnia dla połowy października.

Lucas waw
Gość
Lucas waw

Obecne anomalie są nieco ujemne, a co oznacza temperatury z grubsza zbliżone dla środka października.

Natomiast weekend 06-07.10 przyniesie temperatury typowo wrześniowe, a nawet na krótko ocierające się o próg termicznego lata.

anonim
Gość
anonim

Obecne dni i prognozy do ok 5 października nie wskazują ani bardzo duże ciepło ani na duże zimno jak na ten miesiąc dlatego napisałem że jest typowa dla tego miesiąca. Jak na listopad nawet na jego początek to byłoby już bardzo ciepło. A dzisiejszy dzień z temperaturami 10-15 stopni nie oszukujmy się jak na listopad też byłby stosunkowo ciepły bo w tym miesiącu występuje już jednak średnio przewaga dni z temperaturami poniżej 10 stopni.

daniel
Gość
daniel

jedno niestety dla niektórych musi się zmieni to zwiększona ilość opadów. Przepatrzyłem mapy to zima w większości sucha, wiosna prawie wszędzie sucha, lato też w większości suche, wrzesień też miejscami suchy a nawet bardzo suchy, 1 połowa października może to dołożyć nie mówiąc już o dużym nasłonecznieniu i wysokich dobowych temp. I nie tylko zachodnia Polska ma z tym problem mogłoby się wydawać że południowy-wschód otrzymywał więcej opadów, ale patrząc na statystyki to np w rzeszowie i okolicach ostatni miesiąc z opadami powyżej normy to marzec, wcześniej luty w okolicach normy a tak wszystkie suche łącznie z wrześniem. w sumie… Czytaj więcej »

oliver57
Gość
oliver57

Też przeglądałem sumy opadów od początku roku w różnych częściach Polski i podobne spostrzeżenia. U mnie (Ruda śląska) po bardzo suchym sierpniu (30 mm opadu) we wrześniu , w dużej mierze dzięki 33 mm w pierwszych dwóch dniach za cały miesiąc 81mm (średnia września 60mm). W połowie sierpnia oznaki posuchy ,czyli pożółkła trawa, sporo żółtych liści na drzewach, a miesiąc później zdecydowanie bardziej zielono. Od maja duże różnice w sumach opadów pomiędzy pobliskimi miastami np. w maju Katowice 103mm opadu a Ruda śląska 70mm, odwrotnie we wrześniu Ruda śląska 81mm ,Katowice około 50mm. Od początku roku do końca września w… Czytaj więcej »

Marian
Gość
Marian

Ostatni raport IUNG w pulawach wiec sobie pozwolilem na male possumowanie. Pro za okres od 1 kwietnia do 30 wrzesnia lacznie KBW dla Zielonej gory to -527 mm

Marian
Gość
Marian

Dla porownana ten Sam okres:. Krakow -225mm. Katowice -328mm,. Poznan: -603mm

oliver57
Gość
oliver57

U mnie popadało w dobrym czasie (maj, lipiec, wrzesień) .Jak dla mnie bo większość młodych deszczu w maju i lipcu w ogóle nie chce oglądać.

chochlik
Gość
chochlik

Te wskaźniki brzmią nieco absurdalnie. -603mm dla Poznania? W 6 miesięcy? Średnia roczna opadów dla tego miasta to 522mm! A z pewnością coś tam w poznaniu od kwietnia padało. Jeśli w taki sposób będzie to liczone to mam wrażenie, że już co rok będziemy obserwowali ujemne KBW w wielu miastach Polski.

Robert
Gość
Robert

Kielce opad za Wrzesień 15 mm niestety totalne bezgrzybie

PiotrNS
Gość
PiotrNS

Jeśli chodzi o tematy fenologiczne, to pamięta ktoś kiedy opadły liście w 1996 roku?

Mat
Gość
Mat

Jeśli chodzi o opady, rozumiem że wszyscy cha złotej polskiej jesieni ze słońcem(na TP dzisiaj to eksplopzja radości HURRRA ;) ale na większości kraju najpotrzebniejszą rzeczą w tej chwili jest właśnie deszcz. I jego brak powinien martwic a nie cieszyć…

kmroz
Gość
kmroz

Dzisiaj i jutro wystarczająca popada na cała pierwsza polowe pazdzia. Parowanie teraz jest o kilka skal mniejsze niż latem czy wiosną. I tak jak latem czy wiosna kibicuje opadom by nie przechodziły bokiem, tak teraz wolałbym ich za wiele nie widzieć. Poprzednie dwa październiki mocno tym wykończyły.

Mat
Gość
Mat

Tu trzeba nadrobić niemal rok, a nie połowę pazdziernika. oczywiście nie w miesiąc, ale jeżeli prognozy się sprawdza to żadnego przełomu w sprawie suszy nie będzie.

kmroz
Gość
kmroz

teraz najgorszy okres na ten przełom. Nie chce rozwiązan sprzed roku, gdzie do sierpnia sucho a od września no wiadomo jak było. Klimat monsunowy niech zostanie w Azji. A susze o wiele łatwiej nadrobić niż się wydaje (i odwrotnie)

Mat
Gość
Mat

Po normalny Polskim lecie zgodziłbym się z Toba w 100%, niestety w tym roku priorytety są inne, są miejsca z Polsce i to nie małe w których przyroda dosłownie zdycha. Wiosną i latem coraz ciężej takie niedobory nadrobić, dlatego trzymam kciuki za mokre(niestety) jesień i zimę…

Mat
Gość
Mat

A z opadamai wydaje mi się że się przeliczysz, szczególnie tam gdzie sa najbardziej potrzebne (oby nie!)

chochlik
Gość
chochlik

Jaki rok? O czym Ty chłopie piszesz??! U mnie dopiero w maju wyschły ogromne rozlewiska, które utworzyły się w zeszłym roku w październiku i trwały tak na polach przeszło pół roku! Tak mokro jak tu było zeszłej zimy to ja w życiu nie widziałem. A to centralna Polska. Na północy było ponoć jeszcze gorzej.

Grzybiarz
Gość
Grzybiarz

@kmroz – „Dzisiaj i jutro wystarczająca popada na cała pierwsza polowe pazdzia” – na zachodzie kraju ile spadnie? 5 mm? 8mm? Niedobory wynoszą -500/-600mm. A według Ciebie te kilka mm spokojnie wystarczy na połowę października… Chyba nie za bardzo wiesz, z czym mamy do czynienia w zachodniej Polsce… Pogoda i słoneczko ponad wszystko, niczym „lojalność” w gangu ponad wszystko…

kmroz
Gość
kmroz

kolejny opad widoczny już w poniedziałek. Także nie na połowe października, a na 5 dni. Tak jak od marca (nawet lutego, jeśli jest ciepły) do września jestem całym sercem za większymi opadami (oczywiście nie codziennymi!), tak w październiku sprawa ma się już troche inaczej. A mocniejszy opad co 5 dni (tak, 8mm w pazdzierniku to już mocny opad przy takim parowaniu) to wciąż za mało? Mat napisał, że niech pada jesienią i zimą, czyli chce klimatu monsunowego. Ja podziękuje za taki klimat, żeby nie padało, gdy potrzeba i padało, gdy nie potrzeba. Tyle. Najlepsza byłaby opcja z jesieni 2014, czyli… Czytaj więcej »

Grzybiarz
Gość
Grzybiarz

@kmroz – ja nie widzę tu znamion „konfliktu” a luźne rozważania. ;) Oczywistym jest, że parowanie w październiku z uwagi na niższe temperatury i coraz mniejszą operację słoneczną jest mniejsze. Ale czasami też potrafi przygrzać i mocniej parować. Z prognoz pogody wynika, że będziemy mieć niedługo taki dzień/dni. Ja jestem za dużymi opadami teraz, bo sytuacja jest naprawdę zła. Poza tym lepszy pochmurny i deszczowy październik a bardziej suchy i słoneczny listopad, kiedy dni są już bardzo krótkie. Wiadomo, pogoda zrobi po swojemu. Dzisiaj „polało” u mnie. Ponownie kapu, kapu, czyli kpina nie deszcz. Co do „monsunu” – ja wierzę… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

zresztą @grzybiarz w ostatnich latach mosnun jesienno-zimowy nie zawodzi, skutki ocieplenia klimatu. Wcale się nie zdziwie jak nadejdą opady i to bardzo intensywne. Zwłaszcza przy aktywnym Atlantyku.
Sumy jakie pojawiają się zimą w naszym kraju w ostatnich kraju pokazują, że nasz klimat stanął na głowie, w 2016 najbardziej mokre miesiące u mnie (pod względem sumy opadów!!) to luty, październik i grudzień. W 2017 roku wrzesień i październik. Natomiast np w grudniu 2014 mieliśmy słynny świąteczny potop na Mazowszu. 60mm w 4 dni przy zerowym parowaniu.

Mat
Gość
Mat

Chyba źle mnie zrozumiałeś. Monsuny nie są mi do niczego potrzebne. Natomiast jeżeli okres wiosenno letni jest taki a nie inny to kibicuje opadów nawet jesienią i zimą. Lato jakie było wszyscy widzieli dlatego woda potrzebna od zaraz przyrodzie

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Dodałbym, że ostatnio na Mazowszu co 1-2 tygodnie mieliśmy strefy z opadami rzędu 10-50 mm (ostatnio ok. 25 mm). Pod tym względem nie jest tu tak źle. A ponieważ mamy już postępującą coraz wyraźniej jesień i ZNACZNIE słabsze parowanie uważam podobnie jak @kmroz.

Marian
Gość
Marian

Ale pamietaj ze jest dlugotrwaly niedobor opadow zwlaszcza na zachodzie I ja bym SE zyczyl pazdziernika 2016 lub listopadzie 2010.

kmroz
Gość
kmroz

ja jesli ma byc juz bardzo mokry pazdziernik to typu 2012. Przynajmniej był ładny i słoneczny, chociaż regularnie i mocno padało.

Marian
Gość
Marian

U mnie pazdziernik 2012 byl suchy wiec odpada. Zeszlotygodniowych nie byl zly. Byl deszcz ale I epizod babiego lata

podlasianin
Gość
podlasianin

U mnie był niestety fatalny, pamiętam bo I miesiąc studiów i od razu przygnębiająca pogoda. No ale nawet jak u mnie jest bardzo mokro i pochmurno to na zachodzie PL jest ekstremalnie sucho i słonecznie. Odległość między Białym i Zieloną wygląda na ok. 3 tys. km a może i więcej.

daniel
Gość
daniel

u mnie we wrześniu napadało około 80-90 litrów, sierpień mimo że mapa pokazuje w moim rejonie około 20l. przyniósł dzięki burzy z 9.08 około 50-60l. to jednak niespodziewanie szybko robi się sucho jednak wody gruntowe mają tu decydujący wpływ.
i tak może być w wielu rejonach Polski zwłaszcza że silny wiatr robi swoje i w porze chłodnej potrafi suszyć ziemię jeśli nie ma dużych i częstych opadów.

RadomirW
Gość
RadomirW

Jutro ma w Warszawie spaść poniżej 5 mm, więc to stanowczo za mało jak na pierwszą połowę października. Niestety mimo ochłodzenia dalej mamy wyżową pogodę, której w tym roku jest stanowczo za dużo. Nie mówię już o tym, że mamy jesień, która raczej powszechnie kojarzy się z pogodą pochmurną i deszczową a nie z lampą świecącą przez cały dzień – to bardziej charakterystyczne jest dla wiosny.

kmroz
Gość
kmroz

„mamy jesień, która raczej powszechnie kojarzy się z pogodą pochmurną i deszczową ”
lata 2016 i 2017 to definicja naszego klimatu?

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Skoro nawet same 2 ostatnie jesienie przyniosły sporo okresów ze znacznie słabszym usłonecznieniem i znacznie większymi sumami opadowymi niż ‚normalnie’ dlaczego teraz nie mogłoby być odchylenia w drugą stronę? Przynajmniej na obszarach, gdzie jednak co pewien czas przechodzą strefy z sumami rzędu 10-50 mm jak na Mazowszu…
Jesień to nie tylko scenariusze z silnym „strumieniem” lub „zgniłą” aurą nad naszymi głowami…

RadomirW
Gość
RadomirW

Mało wam słońca w tym roku? Widzę, że lampy na niebie Polakowi nigdy nie będzie dość, nawet gdy normy będą ostro przekroczone.

podlasianin
Gość
podlasianin

U mnie ten rok wynagradza niejako nieustanną ciemnicę od września do lutego, wtedy to dopiero była masakra… w ogóle nie chciało wychodzić się z domu. Teraz jest zupełnie inaczej :)

Bianka
Gość
Bianka

Mam nadzieję że tegoroczna jesień będzie słoneczna na N i E Polski. Niech sobie pada na zachodzie i tam gdzie jest susza. Wrzesień już był bez porównania z ubiegłorocznym, teraz jeszcze słoneczny październik potrzebny.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Póki co naprzemienność jaką mamy ostatnio (przynajmniej na Mazowszu) z grubsza mi odpowiada – przy założeniu, że:
1) październik okaże się nareszcie miesiącem o wyższej anomalii niż listopad i grudzień,
2) także jesienią i zimą doświadczać będziemy usłonecznienia chociażby 130-150% względem bardzo „ponurych” norm.

kmroz
Gość
kmroz

To ja wciąż wole mniejsza anomalie w październiku niż w grudniu i listopadzie (zwłaszcza listopadzie). Ten miesiąc potrafi byc jeszcze przyjemny gdy mamy „normę”. Przykład? Wczorajszy dzień. Anomalia około -1.5K, norma dla około wlasnie połowy października. Październik w normie moze byc spoko jeśli mamy wysokie usłonecznienie. 2005,2008,2011,2014. Odchylenia w nich były bardzo niewielkie.
A listopad? Tutaj musza byc juz naprawde duze odchylenia by miec przyjemne temperatury. Zwłaszcza w drugiej połowie. Sytuacja z 2003,2006,2009, troche 2011 czy 2015 kiedy to 10 listopada nie oznaczał definitywnego końca dwucyfrowek bardzo mi odpowiada.

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

@kmroz
Chyba chodziło Ci o październik 2015. Październik 2014 miał co prawda wysokie usłonecznienie, ale miał też duże odchylenie na plus, w odróżnieniu od października 2015.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

@kmroz
Moje rozumowanie sprowadza się do tego, aby nie mieć ok. 6-miesięcznej przewagi aury (późno)jesiennej w ponurym i wilgotnym wydaniu. Z listopadem sytuacja jest „na dwoje babka wróżyła”, ale jak mam mieć np.:
1) październik z anomalią 0/+3K i grudzień z anomalią -3/0K,
2) październik z anomalią -3/0K i grudzień z anomalią 0/+3K,
… to zdecydowanie optuję za opcją 1. Opcja ciepłego grudnia też mi odpowiada (bardziej niż chłodnego października) – ale przy założeniu, że przeważa aura pogodniejsza (jak często w grudniu’2015).
Oczywiście są to moje osobiste preferencje, nie narzucam ich innym. A przy tym wiem, że pogoda i tak „zrobi swoje”…

alewis27
Gość
alewis27

Warszawa jest już poza fenem i w okresie listopad-luty trudno tam o temperatury powyżej 15 stopni. Nawet powyżej 10 nie za często się trafiają. A na południu Polski wcale nie tak rzadko widuje się 15 stopni w listopadzie, 10 w grudniu styczniu i lutym i 15 w marcu. Ten 1 listopada 2003 to ciekawa sprawa, ponad 18 stopni w dzień, a to był dzień nastający po wyjątkowo zimnym październiku.

kmroz
Gość
kmroz

Lucas. Bardziej chodzi mi o to ze ani chłodny październik, ani ciepły grudzień (a tym bardziej listopad!) nie przyniesie typowo jesiennej sloty- a przynajmniej nie jest to pewna opcja. Dlatego dziwi mnie argumentacja, ze ktoś z tego powodu nie chce ciepła w zimie. Rozumiem, ze ktoś wgl moze robić śnieg i mróz- Ok, preferencja, szanuje to. ALE jak ktoś argumentuje ze nie chce ciepła zimą bo to „syf” czy „słota”, to jestem gotów podjąć dyskusje na argumenty i przykłady. Osobiście najbardziej slotne grudnie jakie pamietam to te w normie lub lekko ciepłe. Głownie mam tu na mysli np grudzień 2005.… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

@alewis
Wspomniany przez ciebie listopad 2003 to był jeden z najfajniejszych listopadow dla mnie, mimo epizodu zimowego (był on suchy i troche nawet słoneczny, wiec do przeżycia). Za to początek? Powyżej 10 stopni i słońce. No i cudna druga połowa, prawie codziennie powyżej 10 stopni i tez sporo słońca.
I wlasnie te dwa parametry (>10 w dzień i słońce) definiują to czego jak najwiecej oczekuje po listopadzie. Jak juz bedzie z 15 takich dni, to rewelacja dla mnie.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

@kmroz
Oczywiście nie każde ciepło zimą oznacza „badziewie”.
Kiedyś ciepłe zimy kojarzyły mi się głównie z atlantycką zawieruchą. Z biegiem czasu coraz więcej mieliśmy przypadków okresów zimowych ciepłych i zarazem spokojnych + pogodniejszych. Nie bez kozery tak często wspominam tu grudzień 2015 r. (luty 2014 r. też był OK).

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

@Lucas
Kiedyś, czyli np. zima 1974/75? :-)

kmroz
Gość
kmroz

Od października do marca słońca u nas zawsze za mało- nawet jeśli jest ekstremalnie wysokie usłonecznienie wobec norm. Polska to bardzo pochmurny i nomen omen suchy kraj.

RadomirW
Gość
RadomirW

Ja tego nie zauważam przynajmniej w ostatnich latach. Owszem zdarzały się roczniki gdzie nieprzyjemnych stratusów i ciemnicy zima było sporo ale od jakiś kilku lat omijają one Mazowsze i nie mam wrażenia że jest za mało słońca albo ciemności mnie męczą. A biorąc pod uwagę że w porze ciepłej (poza zeszłym rokiem) jest grubo za dużo za słońca mam raczej wrażenie przesytu pogody słonecznej niż jego niedosytu. Oczywiście zdaje sobie sprawę że może być ponuro ale w ostatnich latach to raczej jest mit niż rzeczywistość przynajmniej z perspektywy warszawskiej. Stąd chmury mi zupełnie nie przeszkadzają.

kmroz
Gość
kmroz

Przecież w ostatnim sezonie to wlasnie na Mazowszu i Podlasiu były najbardziej uporczywe ciemnosci.
Usloneczenie w zeszłym roku latem było na Mazowszu podobne jak tym roku akurat.

alewis27
Gość
alewis27

Ja na brak słońca narzekam głownie w porze chłodnej. Wiosną i latem wystarczy mi średnia z lat 1991-2018 która w Katowicach jest całkiem niezła (lipiec prawie 250 godzin, sierpień 240). Nawet czerwiec 2018 który miał 50 godzin mniej niż ta średnia nadal był miesiącem do życia, 180h słońca miał więc średnio 6 na dzień. Masakra to głównie listopad grudzień i styczeń, te 3 miesiące maja najgorsze normy wynoszące około lub poniżej 50h na miesiąc. Żeby taki miesiąc był obiektywnie pogodny to ta norma musi być 2x przekroczona. Grudzień 2013, styczeń 2017 itp. Pochmurny miesiąc jeszcze idzie przeżyć jak jest śnieg.… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

Jak jest śnieg i pochmurno (szaro) to tez cieżko odróżnić dzień od nocy, jedyne co, ze śnieg rozjaśnia także w czasie nocy.

Grzybiarz
Gość
Grzybiarz

@kmroz – „Polska to bardzo pochmurny i nomen omen suchy kraj” – celna uwaga i paradoks. Dużo chmur, ale takich „psich”. Słońce zasłonią a deszczu nie dadzą. Cóż, tu żyjemy i trzeba brać na klatę (nieważnie czy gołą czy owłosioną) ofertę pani pogody. ;)

fan klimatów umiarkowanych
Gość
fan klimatów umiarkowanych

Dokładnie. Już denerwuje to permanentne narzekanie na rzekomy brak słońca w Polsce. Bardziej od braku słońca, męczy narzekanie na jego brak przez tutejszych fanatyków słońca. Dużo ważniejszy i potrzebny w Polsce od słońca jest deszcz, bo słońca jest w nadmiarze. Słońce często też wkurza bo razi w oczy, albo gdy wpada do domu to trzeba od razu rolety zasłaniać bo nie da się TV normalnie oglądać. To tak nawiasem, jak już miałbym się wbijać w żenującą dyskusje na poważnym portalu o klimacie i pogodzie o preferencjach.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

„Dużo ważniejszy i potrzebny w Polsce od słońca jest deszcz, bo słońca jest w nadmiarze” „To tak nawiasem, jak już miałbym się wbijać w żenującą dyskusje na poważnym portalu o klimacie i pogodzie o preferencjach.” ->>> Żenują Cię te dyskusje o preferencjach, ale… jak ktoś pisze o tym, że przepada za aurą pogodniejszą. Bo jak za bardziej „atlantycką” i wilgotną już chyba nie…(???). Ze swojej strony jeszcze raz nadmienię, że m.in. na Mazowszu nie mamy takiego „dramatu” bezopadowego jak na W kraju i nie było go także podczas lata (z niezbyt długimi wyjątkami). Za to po takich miesiącach jak wrzesień… Czytaj więcej »

chochlik
Gość
chochlik

Polska w sakli roku ma bardzo mało Słońca patrząc po tym co jest w innych krajach, co już tu wielokrotnie alewis przytaczał. Więc tak – tutaj Słońca nigdy za wiele.

fan klimatów umiarkowanych
Gość
fan klimatów umiarkowanych

Ale to jest Twoje odczucie i alexisa. Fakty są takie że słońca ostatnio jest za dużo a deszczu za mało, więc po co ci słońce, dla własnego widzimisię? Bo naturze potrzebny jest deszcz. Nie dość że wy maniacy słońca chcecie go caly czas to jeszcze zmuszacie innych do tego samego, żeby też chcieli…. Ja nie chcę o preferencjach gadać ale niestety zostaję zmuszony a przecież nie pisałem że po tym połrocznym lecie to na myśl o słońcu nie dobrze mi się robi, a tym bardziej nie przekonuje nikogo by ktoś myślał tak jak ja.

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

Skąd Ty wiesz co potrzebne jest naturze? Rozmawiałeś z nią?

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

@fku
To wytłumacz mi proszę dlaczego w porze chłodnej mamy tak duże niedobory witaminy D3?
Czy poprawa usłonecznienia średnio z 1-1,5h na dobę (w miesiącach: listopad, grudzień, styczeń) do chociażby 2h to aż takie „maniactwo Słońca”…?

Fan klimatów kontynentalnych
Gość
Fan klimatów kontynentalnych

To prawda. Najsłoneczniejsze roczniki w Toruniu (powyżej 1900 h słońca) to: 2005, 2011, 2014, 2015 i 2018
Z kolei przed 2005 była straszna bieda. Wiele roczników nie osiągało nawet tych 1600 godzin! Więc słońca nigdy za wiele!

Ash
Gość
Ash

Tymczasem mieszkańcy Pomorza w ramach pilotażowego systemu ostrzegania dostają na telefon ostrzeżenia sms o silnym wietrze: „Uwaga! W powiatach nadmorskich wichury do rana 3.10. Zostań w domu jeśli możesz. Na Zat. Gdańskiej i Żuławach lokalne przekroczenia stanów alarmowych”. W strefie brzegowej ma wiać w porywach do 100 km/h.

Robert
Gość
Robert

Porównywanie usłonecznienia między kwietniem a pazdziernikiem, a także listopada z marcem mija się z celem bo zwykle w marcu i kwietniu jest wyższe usłonecznienie. Inaczej jest ze średnimi temperaturami bo listopad jest średnio cieplejszy od marca o ok 1 st a pażdziernik zbliżony do kwietnia. W latach 1951-1995 w Warszawie to pażdziernik bł cieplejszy o 0,2-0,3 st od kwietnia

anonim
Gość
anonim

Różnica między marcem a listopadem wynosi między 0.5 a 1.0 stopień .Jest zróżnicowana w zależności od regionu, ale rzeczywiście średnia listopada jest chyba wszędzie wyższa od średniej marca. Inaczej jest z kwietniem tutaj w związku z ociepleniem tego miesiąca kwiecień w wielu miejscach ma już wyższą średnią niż październik. Również maj w niektórych miejscowościach ma wyższą a a innych niższą niż wrzesień ( głównie nad morzem). Ogólnie termicznie jest trend to coraz cieplejszych wiosen względem jesieni. Średnie z poprzednich dekad pokazują że wyższą średnią wykazywał się nie tylko listopad nad marcem ale również października nad kwietniem oraz wrześniem nad majem-obecnie… Czytaj więcej »

Robert
Gość
Robert

Dla porównania wysokość kątowa słońca w kwietniu jest taka sama jak między 13 sierpnia a 12 września a marca, 13 września a 12 pażdziernika.

jorguś
Gość
jorguś

Z tymże np u mnie na G. Śląsku w ostatnich 10 latach aż 7 wrześniów przyniosło t.av >15*C. A maje tylko 2. Listopady też nadal zdecydowanie dominują nad marcem, tylko październik coraz więcej traci do kwietnia.

alewis27
Gość
alewis27

W Katowicach w latach 1951-1980 marzec był dużo zimniejszy od listopada (2,1 vs 3,6) teraz jest tylko lekko zimniejszy (3,5 vs 4,1). Jeśli chodzi o październik-kwiecień to tu jest jeszcze większa zmiana bo w 1951-1980 było to 7,5 do 8,4 (na korzyść października) a w 1991-2018 jest to…9,3 do 8,7. Kwiecień ocieplił się prawie o 2 K, październik praktycznie stoi w miejscu. Przed 2018 rokiem październik miał wyższy rekord niż kwiecień, to się też zmieniło, IV 2018 wyprzedził najcieplejszy październik o ponad 1 K. Jesienne miesiące się najmniej zmieniają. Skala zmian (51-80 vs 91-17): IX: +0,5 X: +0,3 XI: +0,5… Czytaj więcej »

DarekB
Gość
DarekB

Tak gdzieś od 2 kwietnia tego roku „usłonecznienia” miałem po pachy w moim Baranowie Sandomierskim. Nieustające wakacje po prostu i nie ma co narzekać. Jesień pojawiła się jak lato – gwałtownie, z dnia na dzień i jest teraz mało komfortowo. Ale prognozy na koniec tygodnia są całkiem przyjemne. Jeśli się sprawdzą , to będzie „babie lato” pod Sandomierzem. Myślę, że nie tylko.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

„Nieustające wakacje po prostu i nie ma co narzekać” ->>> Z tego co widzę to mało kto narzeka na deficyt okresów pogodnych i ciepłych z miesiący IV-IX. Różnica polega głównie na tym, że dla niektórych ważniejsze są opady już teraz w porze chłodnej (nawet za cenę niskiego usłonecznienia). Dla innych natomiast ważne jest, aby w kolejnych miesiącach było pogodniej niż wynika to z nędznych dla kolejnych miesięcy „norm”. A padać może przecież okresowo i stopniowo coraz bardziej tak, aby np. do przyszłego lata sumy opadowe się zrównoważyły. Ciekawe swoją drogą, czy osoby z bardzo suchej zwłaszcza W Polski pamiętają może… Czytaj więcej »

Marian
Gość
Marian

Ale siac trzeba teraz wiec wole wyrownanie juz wczesniej Choc nie ukrywam ze wole nieco mnie mokra zime a mokra wiosne 2019 niz powtorka suszy z tego Roku przy bardZo mokrej Imie. Niemniej susza w 2019 wiosna po suhei zimie I jesieni to bylsby najgorsze katastrofa

chochlik
Gość
chochlik

Dlatego taki wrzesień w tym roku był idealny – ciepły i słoneczny, ale przyszły 3 większe nocne opady (+raz nieco za dnia) i ostatecznie wyszło z tego przeszło 170% miesięcznej normy opadów. Więc było jednocześnie ciepło, słonecznie i mokro.

Mat
Gość
Mat

Tylko nie, ale głównie jak najbardziej. Jeżeli opady maja się zrównowazyc to jakis miesiąc czy miesiące będą musiały być wyjątkowo mokry więc i tak będzie płacz jaki to straszny miesiąc obojętnie kiedy się trafi :)

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Przynajmniej na niektórych obszarach Polski E/C/S – m.in. na sporym obszarze Mazowsza – opady za ostatnie miesiące są nieco poniżej/powyżej ‚normy’. Do tego wystarczyły 2-4 strefy na miesiąc po 10-50 mm + kilka słabszych.

oliver57
Gość
oliver57

@Lucas Trzeba by uwzględnić sumę za wszystkie 9 miesięcy roku 2018 w odniesieniu do średniej sumy za ten okres np. dla Warszawy, a nie brać pod uwagę tylko kilku miesięcy. Jest to ważne dla stanu wód w rzekach, jeziorach, zbiornikach ,poziomu wód gruntowych . Hydrologia mało kogo w Polsce interesuje. Najważniejsza jest bieżąca pogoda i prognozy.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

@oliver57
Ale po roku 2017 mieliśmy nadmiar wody niż jej deficyt.
Główny problem opadowy polega wyrabianiu określonych sum w coraz krótszych interwałach (a nie w samych sumach). Jednak zbyt częste opady mogą prowadzić dla odmiany do okresowych podtopień i powodzi. Zarówno w I kwartale roku 2017, jak i 2018 Narew i Bug na Mazowszu wylewały…

alewis27
Gość
alewis27

W Warszawie takim przykładem może być 2011, który na papierze ma sumę opadów blisko normy, a w praktyce połowę tej normy wyrobił tam sam lipiec. Większość miesięcy w 2011 była sucha, szczególnie jesień kiedy to nie padało prawie w ogóle przez 3 miesiące.

Grzybiarz
Gość
Grzybiarz

@Mat – a niech sobie płaczą. Przynajmniej ziemia będzie lepiej namoczona. ;)

PiotrNS
Gość
PiotrNS

Porównując wszystkie dotychczasowe miesiące bieżącego roku z ich odpowiednikami z 2017 stwierdzam, że w moim odczuciu na razie są na równi:
Styczeń lepszy w 2017
Luty lepszy w 2017
Marzec na równi, oba roczniki dostają po punkcie
Kwiecień lepszy w 2018
Maj lepszy w 2018
Czerwiec lepszy w 2017
Lipiec lepszy w 2017
Sierpień lepszy w 2018
Wrzesień lepszy w 2018

kmroz
Gość
kmroz

Generalnie zgoda, ale czemu marce remis? 2017 był duzo lepszy. Usłonecznienie podobne a duzo, duzo cieplejszy i bardziej wiosenny

PiotrNS
Gość
PiotrNS

Marzec 2018 nie był dla mnie taki zły, bo trochę ciepłych i słonecznych dni się znalazło, a zima również mi nie przeszkadzała, bo było dużo słońca rzadko widzianego w lutym, a przejścia do aury wiosennej były ekspresowe, bez przedłużających się roztopów.
Marzec 2017 miał bardzo ładny początek i koniec, za to cała reszta była taka… niewyraźna. Niby ciepło, a jednak nie do końca, bo zawyżały TMin i było dużo chmur. Naprawdę trudno mi ocenić, który był lepszy.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

@kmroz
Zima 2017/18 nie była długa. Stąd też, podobnie jak i @PiotrNS, ja przedkładałem pogodność nad temperaturę – czyli w tym miesiącu nie miało dla mnie aż takiego znaczenia to, czy było jeszcze zimowo, czy już (przed)wiosennie. Z tego punktu widzenia w tym pogodowym „plebiscycie” między oboma marcami też postawiłbym znak równości.
Ale przecież to kwestia dotycząca gustów, którymi można się różnić:-)

kmroz
Gość
kmroz

No nie wiem, rozumiałbym znak równości miedzy marcem 2016 a marcem 2018. Wszak ten z 2016 był upierdliwie pochmurny a w wawie pierwszy raz powyżej 10 było 16.03. Ale 2017… No błagam. To był prawdziwie wiosenny marzec, ponad połowa dni powyżej 10 stopni! To nie było żadne przedwiosenne „badziewie”, tylko istna wiosna! Minimalne owszem zawyżały (one to były wgl rekordowe), ale to nie zmienia faktu ze maksymalne tez były powyżej 10 średnio. Niektórzy mówią o listopadzie i marcu ze jeśli nie jest zimowy to bedzie „paskudna pora przejściowa”. To jest stawianie fałszywej alternatywy. Co innego jak ktoś lubi przedłużająca sie… Czytaj więcej »

alewis27
Gość
alewis27

Na południu i zachodzie Polski marzec 2017 był powyżej normy uslonecznienia (na zachodzie ekstremalnie), za to 2018 na odwrót – poniżej. U mnie zdecydowanie wygra 2017. W marcu 2018 przez cały miesiąc tylko 6 dni powyżej 10C, za to całodobowego mrozu 7 czy 8 dni. Tego 31 marca to nawet nie wiadomo czy liczyć bo niby ciepło ale pochmurno i mokro cały dzień. W 2017 roku 16 dni powyżej 10C, wiele z nich powyżej 15. Całodobowego mrozu nic a nic, to się skończyło w połowie lutego. Najzimniejszy dzień (9.03) miał 5,4*C czyli Tmax nie spadły nawet poniżej 5C! Za to… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Może też dlatego, że w marcu’2018 miałem kilka dni z aurą lekko-śnieżną i pogodną jakich deficyt był zwłaszcza w grudniu i styczniu.
Marzec’2017 poza 2-4 dniami na początku i na końcu to wiosna wydaniu niestety ponurym… Wrzesień’2017 zimny nie był, a też go dobrze nie wspominam…

kmroz
Gość
kmroz

@lucas
no nawet nie porownuj 09.2017 do 03.2017…..
w tamtym marcu ładnie było też w okresie 14-17.03 i od 20.03 prawie cały czas.
Ponury był jeden okres 6-13.03, dlatego nie stawiam na piedestałach tego marca, ale podkreślam, że był on o wiele klas lepszy dla mnie od 2017 roku.
Chęć zimy w marcu za grudzien? no okej… Rozumiem, że ktoś może po prostu lubić zimę od listopada do marca, @podlasianin tak lubi, może Ty też… Ale no nie dam sobie wmówić że to brzydki, ponury, słotny czy przedwiosenny marzec, bo takiej pogody to był może tydzień. (wspomniany 6-13 marca)

kmroz
Gość
kmroz

Troche błędów logicznych w moim poście z rozpędu, napisałem 2017 zamiast 2018 i oczywiście w jednym miejscu mówie o marcu 2018 a w drugim o 2017, ale mam nadzieje ze zrozumiały jest w miare po tym wyjaśnieniu.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

@kmroz
Ja marzec’2017 też nie najlepiej wspominam z powodu wylewania rzek nad które często jeżdżę… Poza paroma dniami, było wilgotno i przeważnie pochmurnie. Poza tym, ten dziwny przebieg wiosny w roku 2017… To już wolę opcję z roku obecnego – bo nie było takiego mieszania pór roku, choć przeskok termiczny zbyt duży.

kmroz
Gość
kmroz

tu sie zgodze, że był to dziwny przebieg, aczkolwiek w tej dziwności było dużo pozytywów, jak na przykład szybkie nadejście i umocnienie. Równie dobrze mogły by dodatnie anomalie się utrzymać na kwiecień, ale niestety tak nie było, a wręcz przeciwnie. Jednak, jak już kiedyś pisałem, to już wolę taką opcje niż to z 2018 roku, gdzie wiosny nie było w ogóle. Co do oceny wilgotny/pochmurny. Ja tak tego nie odczuwałem wtedy, owszem nie było szału ze słońcem, ale też poza wspomianym 8 dniowym okresem (który nawiasem mówiąc był pochmurny, ale suchy) nie pamiętam za bardzo dni bez słońca. O ile… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

@kmroz
Wiosną nie ma nic gorszego jak po szybkim i wyraźnym jej starcie (zwłaszcza z akcentami/epizodami wczesnoletnimi) potem mocniej się ochładza i pojawiają się jeszcze akcenty późnozimowe. Tak było właśnie w roku 2017. W tym roku zima była późna, ale potem nie było już takich zimnych „niespodzianek” i dlatego bezsprzecznie lepiej oceniam ten rok, także w okresie luty-maj.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Wygląda na to, że jesień nie będzie w tym roku postępowała tak ekspresowo jak wiosna. Prognozy w coraz większym stopniu jawią się jakby po obecnym „październiku” miał nastąpić (powrócić jeszcze)… „wrzesień” i to w suchym wydaniu:
http://www.mojapogoda.com/prognozy-ensemble.html?eps=warsaw

A najbliższy weekend, zwłaszcza niedziela 07.10, może wręcz przynieść jeszcze późnoletni epizod. Tak jak myślałem, trwalszą porę chłodną powitamy dopiero przy następnym „stepie” w dół (w II połowie października lub w listopadzie).

kmroz
Gość
kmroz

15-18 w dzień i 0-3 w nocy (bo tyle bedzie w praktyce, przekonaliśmy sie juz w końcówce września jak to działa) to jak dla mnie typowo październikowa aura. Zakładając spełnienie takiego scenariusza (pojawienie sie blokady), to nie bedzie sie to nawet umywać do tego ocieplenia z zeszłego roku. Mylny przesad mówi ze październik to juz chmury, ciągły deszcz i moze jeszcze cały czas ponizej 10 stopni (a juz na pewno ponizej 15). Powstało słynne określenie na ten miesiąc różniące sie o jedną literkę. Ale czy słusznie? W ostatnich kilkunastu latach nie brakowało w padziernikach porządnego ciepła. Epizod lekkoletni jest prawie… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Tylko w końcówce września mieliśmy T850 około lub nieco poniżej 0°C, a na dni za ok. tydzień prognozowana jest ok. 10°C.
Poza tym, ma być gradient ciśnienia i wiatr gł. z SE, a nie niemalże bezruch jak w najchłodniejsze ostatnie noce.
Nie twierdzę, że noce będą bardzo ciepłe, ale i też w uśrednieniu będzie cieplej niż w ostatnich dniach (Tavg jak sądzę ok. 10/13°C).

Poza tym, przede wszystkim dużo cieplejszy ma być najbliższy weekend – z Tavg prawdopodobnie rzędu 13/16°C.

kmroz
Gość
kmroz

tak zgadza się najbliższy weekend będzie bardzo ciepły, z temperaturami w ciągu dnia na poziomie 18-25 stopni w skali kraju i nocami pewnie 5-10 stopni. Warto jednak zwrócić uwagę, że to trochę inna sytuacja baryczna. Natomiast prognozowana po weekendzie i przejściowym froncie z lokalnymi opadami sytuacja baryczna do złudzenia przypomina mi październik 2010 w pierwszej połowie, ewentualnie koniec wrzesnia 2017. Dlatego ciężko mi uwierzyć w jakieś wielkie ciepło. Rozumiem, że pewne czynniki mogą być inne, przez co faktycznie zobaczymy powyżej 15 stopni ale nocami raczej poniżej 5 stopni. BARDZO się zdziwie, jeśli przy takim układzie temperatury nocami nie będą spadać… Czytaj więcej »

daniel
Gość
daniel

ciekawią mnie te olbrzymie niże na atlantyku które na razie widzą niektóre modele zwłaszcza po 10.10. co one zrobią w dalszej perspektywie czy rzeczywiście będą zapowiedzią wilgotniejszej pogody po 15 lub od poczatku listopada?

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

N Atlantyk jest po prostu dość aktywny, a nawet bardzo aktywny.
Tyle tylko, że obecnie nie stoi mu na przeszkodzie żaden wyż kontynentalny. Począwszy od 05.10 zacznie się to jednak zmieniać, bo zanosi się na formowanie się sporego wału wyżowego z głównymi centrami na E od Polski. Czyli będziemy mieli na oceanie aktywne niże, a nad kontynentem rozległy wyż (z ewentualnymi przejściowymi płytkimi niżami) i adwekcją zmieniającą się z obecnej W na coraz bardziej S/E.

chochlik
Gość
chochlik

Opady na stacji Łódz-Lublinek od roku 1950: https://meteomodel.pl/dane/srednie-miesieczne/?imgwid=351190465&par=prcp&max_empty=2 2017 – rekordowo mokry 2016 – 4 najbardziej mokry 2015 – 2 najsuchszy 2011-2014 – w okolicach normy (40-60 percentyl) 2010 – 3 najbardziej mokry Generalnie ta dekada najbardziej mokra ze wszystkich, czyli zgodnie z przypuszczeniami odnośnie ocieplającego się klimatu. Jak pisałem wcześniej, po zeszłorocznej mokrej jesieni woda na polach i łąkach stała miejscami do maja. Do lasu na niektóre ścieżki nie mogliśmy wrócić do lipca, bo tak długo były pozalewane. Dlatego nie ma się co dziwić, że tutaj mało kto narzekał na tegoroczną posuchę. A patrząc po własnym sadzie i ogrodzie… Czytaj więcej »

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

Mam niemal takie samo zdanie.

daniel
Gość
daniel

u mnie z mapek wynika że 2010 bardzo mokry, 2015 bardzo suchy, 2013 dość wilgotny a pozostałe licząc od 2010 do 2017 w okolicach normy. u mnie w ostatnich 27 latach z tego co pamiętam bo mapek nie mam to chyba na pewno sporo opadów musiał przynieść 1997,2001,2002 możliwe że 2005 z powodu dużych śniegów, niewykluczone że 2006 chociaż było tam kilka bardzo suchych miesięcy to sierpień przyniósł chyba nawet powyżej 300 litrów, 2009 chyba też wyszedł mokro. Z tym że 1997, 2001, 2002 przyniosły latem potężne opady w tych latach zagrożenie powodziowe lub wylewy rzek na pola i łąki… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

Jestes z okolic Wrocławia? Jak to tu masz dane
https://meteomodel.pl/dane/srednie-miesieczne/?imgwid=351160424&par=prcp&max_empty=2
Wspomiany przez ciebie 2005- bez większego znaczenia sa te śnieżyce. Suma opadów w mm przy śnieżycach zwykle jest stosunkowo niewielka.

daniel
Gość
daniel

dzięki wielkie kmroz za te mapki, wreszcie mogę dokładnie się przyjrzeć ilościa opadów w moim rejonie, blisko mi do dzierżoniowa tym bardziej że u mnie jest około 60-100mm więcej opadów średnio niż okolice wrocławia. i rzeczywiście 1997,2001,2002,2010 to były ostatnio szczególnie mokre roki, 2005,2006 też wilgotne ale bez szału. teraz widać jak duzo deszczu spadło w lipcu 1997 ponad 400 litrów sierpnie 2002 i 2006 też bardzo dużo. zaciekawiła mnie sytuacja między 1982 a 1994 ależ wtedy było suchych lat nic dziwnego że ludzie na początku lat 90-tych zaczeli rezygnować ze studni i przechodzić na wodociągi. A licząc od 1995… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

zgadza się od 1982 do 1993 roku była spora susza.
Szczególnie pamiętny był tu rok 1982, potem te zimne, pochmurne, ale SUCHE miesiące letnie w 1984-1985, czy sierpień 1987 oraz te ciepłe i bardzo suche zimy w przełomu lat 80/90. Na koniec silna susza w 1992 i jeszcze do tego zimne, pochmurne, ale znowu SUCHE lato w 1993 roku. Przełom nastąpił tutaj wiosną 1994, kiedy przez trzy miechy było bardzo wilgotno. Później już „z górki” -grudzień 1994, wrzesień 1995, lipiec 1996 i w końcu lipiec 1997. I później jeden z najbardziej mokrych roczników w wawie, 1998.

daniel
Gość
daniel

jeszcze zerknąłem na kamienice koło kłodzka bo tam w lipcu 1997 spadło szczególnie dużo deszczu i rzeczywiście pokazuje ponad 700 litrów nic dziwnego ze taka powódź była

Grzybiarz
Gość
Grzybiarz

@daniel – 10 zł dla @kmroza się należy. ;-) Także cenię sobie te mapki. Wspaniała robota. ;)

kmroz
Gość
kmroz

plus jeszcze 1000 zł od Editora, który zakładał się, że wrzesień będzie rekordowo ciepły a potem zniknął i zabrał postawione pieniądze za zakład który przegrał… :D

Grzybiarz
Gość
Grzybiarz

@kmroz – 1000 zł to już większa kasiora. Hm… Zwiał powiadasz. Na razie naliczaj mu odsetki ustawowe. ;-0)

alewis27
Gość
alewis27

@Kmroz – w tym roku pora chłodna też była w większej części sucha. Grudzień, styczeń, luty, marzec – wszystko suche. Pochmurne, szaro-bure, bezśnieżne ale i bezdeszczowe. Pamietam że było ponad 3 miesiące przerwy między opadami >10 mm, od 30 listopada do II połowy marca.

chochlik
Gość
chochlik

Opady śniegu przynoszą generalnie mało wody. Często 1cm śniegu nie przekłada się nawet na 1mm opadu. Z punktu widzenia rolnika długo utrzymująca się wysoka pokrywa śnieżna jest pewnie dobra, bo nagle na wiosnę przy roztopach ziemia dostaje kilkanaście, a czasem i ponad 20mm wody, która długo utrzymuje się w płytkich warstwach gleby, bo przy ostrzejszych zimach pomimo śniegu ziemia poniżej i tak jest zmrożona. Ale dla wszystkich innych niż rolników to tragedia – ciężkie błoto i zwały zmarzniętego przy drogach śniegu oraz śniegobłota potrafią się wówczas utrzymywać nawet 2-3 tygodnie.

Mat
Gość
Mat

Nie Generalizuj, nie jestem rolnikiem, a zimę lubię. Najbardziej w wydaniu śnieżnym z umiarkowanymi mrozami

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Mając na względzie ostatnich 10+ dni, jak i prognozy na kolejne, rodzi mi się skojarzenie obecnego ochłodzenia do tego z III dekady czerwca – tyle tylko, że oczywiście przy uśrednionym poziomie temperatury o ok. 5-7 st. niższym. Jednak czas trwania, jak i poziom ujemnych anomalii będą z grubsza podobne. Ostatnie prognozy nie pozostawiają cienia wątpliwości, że nie będzie to jeszcze trwała pora chłodna. Osobiście cieszy mnie głównie fakt, że poprzedni weekend był owszem chłodny, ale i dość pogodny. Teraz z kolei, pierwszy październikowy weekend ma przynieść ocieplenie i w większości być nadal pogodny (przynajmniej tam, gdzie w niedzielę nie da… Czytaj więcej »

Mat
Gość
Mat

Na razie wiadomo że będzie ciepły weekend, a co dalej to jeszcze fusy.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Prognozy rozbudowy wyżu nad W Rosją w przyszłym tygodniu są już bardzo powtarzalne. Zobaczymy jak się to ułoży w szczegółach, ale w ogóle ten kierunek ewolucji układów barycznych nie jest na dzisiaj już całkowitym „fusem”.

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

Widzę, że ocieplenie jeszcze bardziej się osłabiło, właściwie to t. min. mają być takie same jak obecnie tylko t. maks. wyższa o 3-5 st..

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Czyli wg Ciebie Tavg miałaby być tylko ok. 2 st. wyższa niż obecnie. Moim zdaniem przynajmniej w dniach 06-07.10 będzie średnio (za całą dobę) cieplej o rząd 5 st., jeżeli nie jeszcze nieco więcej.
Co do przyszłego tygodnia – wygląda on w zapowiedziach na razie na umiarkowanie ciepły (podczas gdy ostatnie dni są umiarkowanie chłodne).

kmroz
Gość
kmroz

Tmin bedą raczej duzo niższe nic obecnie, dzisiaj było tmin 8-9 stopni

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Ale o jakim okresie mówimy? O weekendzie, czy kolejnym tygodniu?
Bez względu na takie, czy inne różnice i tak w uśrednieniu będzie cieplej niż obecnie i to o więcej niż 2 st. (mowa o Tavg).

kmroz
Gość
kmroz

W weekend tak, dziś w nocy 8 a maksymalnie 10-11, w weekend w nocy 3-7 a w dzień 18-21.
Noce chłodniejsze, ale avg duzo wyższe

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Jak weźmiemy jednak cały okres 29.09-04.10 oraz dni od 05.10 naprzód (myślę, że dłużej niż do 07.10) to będzie średnio o rząd 5 st. cieplej. Zauważmy, że ostatnie dni przyniosły jednak nie tylko takie przypadki jak dzisiaj, ale i też takie, że Tmin była nieco poniżej/powyżej 0°C a Tmax nieco poniżej/powyżej 15°C.
Od 05.10 naprzód skala spadków Tmin poniżej 5°C będzie jednak zauważalnie mniejsza, natomiast wzrostów Tmax powyżej 15°C (okresowo powyżej 20°C) zauważalnie większa.
Ocena powinna być ogólna, a nie tylko przez pryzmat wybranego Tmin w ostatnim czasie.

kmroz
Gość
kmroz

Mysle ze tu należy podzielić raczej na trzy okresy 29.09-1.10 2-4.10 5-7.10 Ten pierwszy i trzeci pogodowo i amplitudowo podobne, z tym ze roznice sie o średnio 2-4 stopnie. Ten drugi z duzo cieplejszymi nocami i zimniejszymi dniami od pozostałych. @fkp ma racje ze noce bedą zimniejsze niż teraz (dzisiaj i wczoraj), dla niektórych t min ma znaczenie teraz (w przeciwieństwie do okresu kwiecień-sierpień, kiedy dotyczy moze 2-3h na dobę). Teraz wystarczy wyjsc z domu nawet o 7:00 i juz czuc temperaturę minimalna. Przymrozki, czy tez zimne noce w październiku (człowiekowi, bo naturze odwrotnie) dokuczają duzo bardziej w październiku niż… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

@kmroz
Wniosek ogólny jest taki, że – bez względu na takie, czy inne szczegóły – średnio ma być o rząd 5 st. cieplej niż ostatnio (w weekend nieco bardziej, później trochę mniej).
W szczegółach wiadomo, że oceny wypadną różnie – chociażby nawet dlatego, że teraz mamy do czynienia z niżem, a za ok. tydzień (najprawdopodobniej) z wyżem.

alewis27
Gość
alewis27

od dawna o tym mowilem, latem nawet jak tmin wynosi 10C to wychodzac z domu o 7.00 w pogodny dzien juz jest co najmniej 5 stopni cieplej. Nie mowiac nawet o 8 czy 9 rano, wtedy to juz goraco bywa. A teraz o 7 jest minimalna temperatura.

A jeszcze gorzej w listopadzie. Np początek XI 2015 u mnie – w dzień po 15 stopni, a już o 19:00 zaledwie 5 stopni. O 21:00 – początek mrozu który trwał potem do 7-8 rano.

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

@alewis
Ale to na południu w strefie działania halniaka/fenu, u mnie na niżu w listku nie ma już takich amplitud z racji tego, że Słońce już nie działa i władzę nad pogodą przejmuje Atlantyk. Jeśli poza początkiem miesiąca zdarzy się t. maks. 15 st. to t. min. wynosi np. 13 st. tak było ok. 10 XI 2015.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Widzę, że GFS w weekend prognozuje nawet 25 stopni na południu Polski. Przy bezchmurnym niebie i słońcu oraz jeżeli uaktywni się wiatr halny są możliwe lokalne przekroczenia 25 stopni.

Grzybiarz
Gość
Grzybiarz

@Zbigniew – taki bezchmurny dzień by się przydał po połowie października, kiedy liście na drzewach robią „jesień show”. W zeszłym roku było kilka takich pogodnych dni w połowie października. Zdjęć narobiłem mnóstwo. Bez względu na to, co będzie, w najbliższy weekend czas w las. ;)

oliver57
Gość
oliver57

,, czas w las. ;)”. Tak jest. Ja już od piątku po kilka godzin w lesie. Z tego niżu dużo wiatru ( za dużo i do 60km/h) i mało deszczu bo od wczoraj 00:00 raptem 4,2 mm.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Co za dynamiczna (zmienna) pogoda podczas przechodzenia tego niżu „Jessica” nad Polską – doskonale widać to po zachmurzeniu na sat24.pl. Raz rozpogadza się niemal do bezchmurnego nieba, a raz nadchodzą granatowe wypiętrzone chmury Cb, z których pada przelotny, ale intensywny deszcz i do tego silnie wieje. Ma to też przełożenie na temperaturę, bo jak nadejdą chmury Cb z deszczem i wiatrem temperatura lekko się obniża, a jak się rozpogadza to znowu lekko rośnie.

Grzybiarz
Gość
Grzybiarz

@Zbigniew – generalnie dzisiaj mamy bigos w pogodzie, chociaż deszczu u mnie z tego niżu to pada mało. Jutro zacznie się stabilizacja a piątek i sobota mają być – jak to mówi młodzież cool lub git.

Mat
Gość
Mat

Dzisiejszy wpis o suszy obala wszystkie mity które cześć osób tutaj próbuje bronić. Susza się pogłębia mimo mniejszego parowania i dotyka nawet miejsc w których przed wrześniem nie wystepowala. Nie dotyczy jak niektórzy pisali 3 województw tylko znacznej części kraju (w niektórych miejscach na zachodzie to jest klęska). Nie wystarczy parę mm deszczu co parę dni żeby wszystko wyrównać, i nie wystarcza miesiące w normie teraz żeby do wiosny wszystko się wyrównało. To co ostatnio pisałem jest prawda i podtrzymuje że obecnie należy kibicować opadów, bo to jest w tej chwili najbardziej potrzebne, mimo osobistych związanych z tym niedogodności. Ale… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

Zrozum jednak, ze nie wszędzie jest susza. U mnie takowej nie ma, co widać chociażby po stanie rzeki Bzury, który jest normalny. Ponadto po indeksie KBW, widoku za oknem i koszykowi pełnego grzybów.
Dlatego mimo wszystko zamierzam sie cieszyć piękna pogoda, pamiętając by sie ubierać przy niej na cebulkę, bo rano czy wieczorem moze byc o ponad 10 stopni chłodniej niż w pełni dnia, w dodatku bez ogrzewania słoneczkiem.
Mieszkańcom Śląska i Ziemi Lubuskiej życzę mocnych opadów, mając zarazem nadzieje ze do mnie nie dotrą.