2019/12/16 02:12

Kolejne szaleństwa

Tym razem dziwactwa wrzucają oba modele. GFS zdecydował się rzucić falą ekstremalnych upałów pod zachodnie granice Polski, przy czym oczywiście zdecydowanie przesadza z ich skalą. Na uwagę zwracają nie tylko wartości T2M, ale i T850, sięgające na terenie Francji ponad 29°C.  Model ECMWF nie zgadza się z GFS i wrzuca 40°C w okolice Pragi ;)

Oczywiście sytuacji tej nie można obecnie postrzegać inaczej, niż jako kolejny wybryk modeli.

No, ale my tu jesteśmy nie po to by rozmawiać o skrajnych prognozach daleko po za skillem modeli, tylko dla testów nowego GFS-a. Dzisiejszy sprawdzian dotyczy już bliskiego terminu, w zasięgu skillu wszystkich modeli: temperatury w niedzielę (T+108). Model GFS widzi niskie temperatury na Dolnym Śląsku, co związane jest z obecnością strefy dość znaczących opadów. Temperatura w ciągu dnia we Wrocławiu to zaledwie 15°C. Wg modeli ICON oraz ECMWF strefa ta będzie w kompletnie innym miejscu – w południowo-wschodniej części kraju. Najzimniejszy jest GEM, który również widzi największy chłód na SE Polski, ale rozszerza go na znaczy obszar kraju.

ECMWF daje od 18 stopni w Polsce południowo-wschodniej do 25°C w okolicy Wrocławia. Tutaj trzeba powiedzieć, że tak właściwie to ciężko powiedzieć, który z modeli będzie bliższy rzeczywistości, jednak jest dość zabawne, że taka rozbieżność pojawia się w terminie T+108 (tutaj przytyk do zafascynowanych dzisiejszą wizją modeli GFS i ECMWF ;) ).

Print Friendly, PDF & Email

33
Dodaj komentarz

Please Login to comment
10 Comment threads
23 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
16 Comment authors
wroclawalewis27AshLucas wawakmroz Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
chochlik
Gość
chochlik

Jedno się zmieni – GFS zaczął widzieć upały, więc telewizyjne pogodynki zaczną się teraz rakiem wycofywać z zapowiedzi ochłodzenia w przyszłym tygodniu.

Lukasz160391
Gość

Twoja Pogoda, WP oraz inne portale już straszą o 40 stopniowych upałach…
Moim zdaniem nie ma szans na 40 stopni, nawet lokalnie na pojedynczej stacji (np. Słubice). Ale zobaczymy.

Ben Wwa
Gość
Ben Wwa

Interesujące jest pewne następstwo: jak tylko na pewnym portalu zaczęto pisać o prognozowanym ekstremalnym upale i nazwano to w artykułach „szaleństwem modeli”, to zarówno te zapowiedzi, jak i to sformułowanie zostały zaraz powtórzone w naprędce opublikowanym artykule na portalu Twoja Pogoda.
To ciekawe „następstwo” zdarza się nie pierwszy raz.

BarteS
Gość
BarteS

Przypadek? Nie sądzę! ;)

ormi
Gość
ormi

Portal o2 wprost napisał taka informacje:
„Z kolei część ekspertów z serwisu „Pogoda i Klimat” komentuje, że lato dopiero się rozkręca. Upał, który w dniach 11-12 czerwca dał się we znaki Polakom, był zaledwie wstępem do kolejnych fali gorąca, jakie nadejdą. Nawet jeśli ostatecznie temperatury sięgną „tylko” 35 stopni C, to czerwiec i tak może być rekordowo ciepły.”

Lukasz160391
Gość

A tak było w słynnym 2003 roku
http://www.wetterzentrale.de/maps/archive/2003/noaa/NOAA_1_2003080712_2.png

To teraz będziemy mieli silniejszy napływ ciepła? Aż mi się nie chce wierzyć…

*fan klimatów umiarkowanych
Gość
*fan klimatów umiarkowanych

Cyrk z tymi modelemi,aczkolwiek klimat tak zwariował, że modele nie nadążają i też wariują. Osobiście myślę, że coś niestety jest na rzeczy.

Sekwoj
Gość
Sekwoj

Z ciekawostek np wczoraj najwyższa temperatura dobowa w Słubicach czy Świnoujściu była odnotowania okolo godziny 18. Zauważyłem że często tak jest pod koniec czerwca i na początku lipca (najdłuższy dxien) zwłaszcza na zachodnich krańcach polski (słońce zachodzi najpozniej). Jestem ciekaw jaki procent ludzi na pytanie o której godzinę notowane są maksymalne wartości temperatury wskazałoby na godzinę 17 albo 18. Podejrzewam że byłby to ułamek procenta :)

Lukasz160391
Gość

Większość ludzi uważa, że najcieplej jest w południe, a najzimniej – o północy.

Lukasz160391
Gość

Ja oczywiście wiem, że najcieplej jest po południu, a najzimniej tuż przed wschodem Słońca. O tej porze roku zazwyczaj najcieplej jest o 16:30, a najchłodniej o 5:00. Zimą najcieplejsza pora dnia jest najbliżej południa, ale nawet wtedy najcieplejszy moment jest o 13:30.

Sekwoj
Gość
Sekwoj

Dokladnie. Tak samo jak większość myśli że słońce góruje na niebie w samo południe. A np ostatnio sobie policzyłem to w okresie czasu letniego słońce w Poznaniu góruje o godzinie 13:45

Marcin D
Gość
Marcin D

Raczej 12:53 powinna być. Gdyby panował czas zimowy to byłby to 11:53, więc prawie południe.

Ash
Gość
Ash

to coś źle policzyłeś. do końca czerwca nie przekracza godziny 13. http://dateandtime.info/pl/citysunrisesunset.php?id=3088171

juhas
Gość
juhas

Czy Pomorze obroni się przed drastycznym upalem? , poranne ecmwf chłodzi tam prognozy do 29 st tylko na 27.06, poza tym komfort 20-25..

Ash
Gość
Ash

na to liczę, to wczorajsze 33 w prognozie bolało w oczy.

Ben Wwa
Gość
Ben Wwa

Ciekawe, gdzie się podziali ci ciepłolubni wielbiciele klimatu wysp brytyjskich, swego czasu głoszący, że nie tylko zimy, ale także pozostałe pory roku – z sezonem letnim włącznie – są w UK, a osobliwie w Anglii, cieplejsze niż w Polsce.
Nic ostatnio tu nie piszą, milczą jak zaklęci.
Gdzie oni są? Może właśnie uciekli z polskiej zimnicy do angielskiego gorąca?

Marcin D
Gość
Marcin D

W Londynie tragedii nie ma. Spokojna wczesnoletnia pogoda o której marzy właśnie synoptyk icm i wielu innych ludzi. Trochę słońca trochę deszczu. Przyjdzie jeszcze czas na gorąco w UK. Czerwiec na wyspie zawsze będzie chłodniejszy za to ocean odda to w sierpniu i wrześniu, więc nie wiem czym się ekscytujesz? Że jest tam przyjemne, w miarę stałe 20c i więcej?
https://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ord=REV&ndays=50&ano=2019&mes=06&day=19&hora=06&ind=03772

Na południowym zachodzie Anglii sierpień jest natomiast najcieplejszym miesiącem a nie lipiec. We wschodniej Anglii lipiec i sierpień są prawie na jednakowym poziomie z lekkim wskazaniem na lipiec.

kmroz
Gość
kmroz

👍

Ben Wwa
Gość
Ben Wwa

@Marcin D
Niczym się nie ekscytuję. Pokpiwam z tych, co głoszą, że lato jest w UK (w wieloletnim uśrednieniu) cieplejsze, niż np w Warszawie.
A może Ty też tak uważasz?

Marcin D
Gość
Marcin D

Pod względem średniej i obszarowo nie jest cieplejsze, ale rekord tmax UK jest wyższy od warszawskiego. Został zmierzony na wiejskiej stacji, która nie ma nic wspólnego z Londynem. Poczekamy na Warszawę kiedy zmierzy 38.5c. Okolice Londynu i obszary nad Tamizą, natomiast są dosyć ciepłe latem i jesienią. Opady są stosunkowo niskie we wschodniej części wyspy. Natomiast południowe wybrzeże jest bardzo słoneczne. Ponad 1900 godzin rocznie. Rosną tam też palmy i inne rośliny śródziemnomorskie, które czują się tam bardzo dobrze nie tylko dlatego, że zima jest łagodna. Palma aby rosnąć musi mieć też słonce i ciepło przez dłużej jak 3 miesiące… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

A dzisiaj gorąco-parna aura. Dla roślin super. Dla ludzi i większości zwierząt niekoniecznie…

A co do przyszłotygodniowej fali upału – gdzieś w Europie W/S/C rekordy padną. Jeżeli już „muszą”, oby jak najdalej od nas…

Ben Wwa
Gość
Ben Wwa

Śmietniki to ciekawe miejsce dla obserwowania rozwoju sytuacji społeczno-klimatycznej. Od wielu dni, gdy coś tam wynoszę, to widuję w pojemnikach wyrzucone kartony po zakupionych wentylatorach (także takich solidnych, podłogowych).
Takie teraz czasy w Warszawie. :]:]

Marcin D
Gość
Marcin D

Jest tak gorąco, że aż palma wam uschła. Dobrze, ze w Anglii jeszcze nie uschły.

Ben Wwa
Gość
Ben Wwa

Palma jest cool. Ręce precz od palmy!

alewis27
Gość
alewis27

ja mam podłogowy od paru lat, kupiłem go chyba 1 lipca 2012 jak się zrobił gorąc prawie 35 stopni i było trudno wytrzymać bo w środku niewiele mniej – ostatnie piętro i niedocieplony budynek. On ma z pół metra średnicy jak nie lepiej, dmucha porządnie. A pobór prądu tylko 65 wat na pełnej bombie.

wroclaw
Gość
wroclaw
Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

A obecnie najbardziej „szaleje” GEM prognozując po 25.06 przez dobrych kilka dni temperatury ponad 30°C, a miejscami/przejściowo ok. i powyżej 35°C i to nie tylko w W Polsce.

wroclaw
Gość
wroclaw

Dobrze, że GFS jest bardziej łaskawy dla Polski.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Sytuacja cały czas rozwojowa, bo ECMWF najsilniejsze uderzenie „afrykańskiego żaru” daje teraz ok. 28-29.06.