2019/12/16 04:12

Konkurs portalu „Nauka o Klimacie”

Nasz zaprzyjaźniony portal Nauka o klimacie, zorganizował konkurs dla dociekliwych.
Konkurs jest w sumie bardzo prosty, bo trzeba wskazać choć jedną z wielu manipulacji, które są na poniższym wykresie:

Więcej o konkursie i nagrodzie, pod poniższymi linkami:
„Zimne Słońce” – imponująca kolekcja mitów klimatycznych
https://www.facebook.com/naukaoklimacie/posts/1228961810497693

Oczywistym jest, że w konkursie nie biorę udziału ja oraz klika innych, piszących tu osób :-)

Powodzenia!

Print Friendly, PDF & Email

17
Dodaj komentarz

Please Login to comment
5 Comment threads
12 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
GandalfPiotr DjakówkslawinArctic Hazegrzeg8 Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
grzeg8
Gość
grzeg8

Na pierwszy rzut oka widać 7 manipulacjii.
Ale chyba warto do tego zadać pytanie- jeśli autor tak poprawił wykres i i tak pokazany jest wzrost prawie o. 0,8stopienia C(bo cieżko już ukryć ocieplanie planety) to ile autor się spodziewa (?)

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

O, chyba zostałem wykluczony.

Dlatego zwrócę uwagę tylko na „nie-klimatyczne” aspekty.

To, że brakuje opisu osi poziomej to pikuś ale „możliwy zakres” to nie jest coś co mieści się w normalnej terminologii naukowej.

kslawin
Gość
kslawin

Oczywiście, że zostałeś wykluczony z udziału w konkursie, ale nie z dyskusji :)

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

Wiem od Szymona, ze maja niezłą bombę na przyszły tydzień. Zanalizowali to widać dokumentnie.

Jakby ktoś miał jakieś złudzenia co do zwolenników znaczącego wpływu zmienności aktywności słonecznej na klimat to właśnie fakt, że nikt nie produkuje tak zafałszowanych wykresów jak oni powinien dać do myślenia. Artykuł Lauta z 2003 roku, demaskujący takie „twórcze analizy” jest już klasyką:
http://stephenschneider.stanford.edu/Publications/PDF_Papers/Laut2003.pdf

Gandalf
Gość
Gandalf

Na tym wykresie – mapce NIC mi nie pasuje…!! 1)Ocieplenie globalne nie skończyło się w 1998r, czyli „plateau mierzonych temperatur”-nie ma sensu… 2)Cały niebieski wykres na dole – to Scharkova – przecież to bzdura.. 3)Bezprecedensowe ocieplenie w Arktyce dodaje się do „globcio”- żeby było krócej, o czym napisane było rok temu,(obaj..) oraz wczoraj i dzisiaj tu, na tym blogu.. 4)A w takim razie cała oś „Y” bierze w łeb na dolnym odcinku do 2020r – Cowtan&Way chyba się nie zmieni.. 5)”Górna granica możliwego zakresu”-cienka, przerywana linia – wygląda koszmarnie, w 2020 musielibyśmy mieć +3K,można się z tym zgodzić, ale co… Czytaj więcej »

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

@Gandalf Dokładnie jest jak piszesz. Sam bym nałożył na to prawdziwy przebieg temperatur ale nie warto skoro koledzy i koleżanki z Nauki o Klimacie już to zrobili (i wkrótce opublikują). Jednak dodam jeszcze jeden problem. Czym jest na tym wykresie „Dzień dzisiejszy”? Właśnie przez to fałszywe plateau, ciężko ustalić czy chodzi o rok 2000 czy np. 2010 (naprawdę różniące się o 0,3 C) czy jeszcze inny. Pewnie trzeba cofnąć się do roku 1990, gdzie zaczyna się prognoza wg. scenariusza emisji A1B i porównywać od niego (z tym, że pamiętajmy, ze my wcale nie koniecznie realizujemy ten scenariusz chociaż chyba emisje… Czytaj więcej »

admin
Admin
Active Member

Ten wykres wygląda niemal jak „projekcje” niejakiego Easterbrooka :)

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

A skoro mowa o klimatologii bez piątej klepki i Słońcu to nie wypada przemilczeć najnowszego osiągnięcia akademika Abdusamatowa. Otóż odkrył on właśnie, że zgodnie z jego przepowiednią, nowa Mała Epoka Lodowa rozpoczęła się w roku 2015: http://dailycaller.com/2016/10/31/the-next-little-ice-age-is-already-here-russian-scientist-claims/ Te wiekopomne odkrycie zamieścił jako Rozdział 17 w książce denialistycznej, właśnie pod redakcja Easterbrooka, „Evidence-Based Climate Science. Second Edition”: http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780128045886000173 Pokazuje to dwie rzeczy: 1) Książki złożone z rozdziałów pisanych przez różnych autorów to niestety coraz większe badziewie. I to nawet takie firmowane przez Springera czy Elsevier. Potwierdza to opinię co niektórych moich kolegów, że da się tam wcisnąć to czego nie udało… Czytaj więcej »

admin
Admin
Active Member

A właściwie na czym Abdusamatow oparł swoje obserwacje? W sensie, czy pokazał cokolwiek, czy tak, bo tak?

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

@Piotr

Co ciekawe, mimo że to Springer, nie ma do tego dostępu za darmo z polskich instytucji naukowych. Czyli chyba sam Springer nie traktuje tego jako publikację naukową (bo na takie mamy umowę jako konsorcjum krajowe). A €30 za te bzdety nie będę płacił (to 1/3 rocznej subskrypcji Nature Climate Channge).

admin
Admin
Active Member

No właśnie się zdziwiłem, bo do Springera z reguły dostęp miałem, przynajmniej do tego, co mnie interesowało.

Gandalf
Gość
Gandalf

Witam,Panie Piotrze – dałem się nabrać, jak kto głupi,nawet nie zajrzałem na „Nok”…zadziwiła mnie ta „mapka”i tyle.
„Die kalte sonne”-„Zimne słońce” pochodzi z niemieckiego denialistycznego Instytutu,a jak to jest Instytut, to ja jestem chiński mandaryn, żyją z datków, mieli wpadkę z przerabianiem danych z GISS wg. NOAA,O tym było tu pisane-wybieranie tendencyjnie tylko wybranych stacji pomiarowych,a że znam niemiecki,zaraz się zorientowałem, cytowany tam był m.in. Jaworowski, jako „źródło”,itd, itp. ale ubiegł mnie Kslawin, ta strona jest tu znana, z denialistami nie ma co dyskutować.
Pozdrowienia
M

Gandalf
Gość
Gandalf

Odpisując, nie przeczytałem jeszcze komentarza
ArcticHaze’a – oby się sprawdził scenariusz A1B..
Zupełnie nie rozumiem powodu tłumaczenia „Die kalte sonne” na jęz. polski,chyba, że tytuł jest „chwytliwy”- ta książka kosztuje 22, albo 39 Euro i wyszła w roku ubiegłym, nie pamiętam, bo adresu tej strony już nie mam, warto by tu podać ją tu na wszelki wypadek, chyba, że zrobi to NoK, a powinni,za tydzień..
-Pozdr, M.

grzeg8
Gość
grzeg8

Chyba 2015 na poczatek zlodowacenia wybrany nie przypadkowo:) ale nadszedł nastepny rok i wygląda na to że wyjatkowo szybko autor bedzie musiał skorygować poczatek epoki lodowcowej-to chyba przez pojemność cieplną topniejącej „wiecznej” zmrzliny…

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

Na dole tego zdjęcia (efekt z photofunia.com) są wersje wykresu temperatur globalnych ewidentnie używane w pracach Abdusamatowa:

Gandalf
Gość
Gandalf

W Rosji zbyt wiele piją, widać w publikacjach – to lustrzane odbicie, czyli „do góry nogami”.. :mrgreen:..
PS -Dlaczego post mi się skopiował? -jestem trzeźwy..
M

Gandalf
Gość
Gandalf

Zupełnie nie rozumiem powodu tłumaczenia „Die kalte sonne” na jęz. polski,chyba, że tytuł jest „chwytliwy”- ta książka kosztuje 22, albo 39 Euro i wyszła w roku ubiegłym, nie pamiętam, bo adresu tej strony już nie mam, warto by tu podać ją na wszelki wypadek, chyba, że zrobi to NoK, a powinni,za tydzień..