2020/01/25 17:01

Listopad 2010 – CCC-GISTEMP

Średnie globalne odchylenie temperatury w listopadzie 2010 liczone w serii GISTEMP wyniosło aż +0.73 stopnia. Tym samym był to globalnie najcieplejszy listopad w historii obserwacji.

Średnie roczne odchylenie dla miesięcy styczeń – listopad wzrosło tym samym do +0.66. Interesujący jest fakt, że anomalie GISTEMP wzrosły od października, podczas gdy anomalie UAH (satelitarne) spadły. Najprawdopodobniej jest to związane z tym, że satelitarne serie nie biorą pod uwagę Arktyki, podczas gdy GISTEMP dane arktyczne interpoluje.

Globalne odchylenia wg GISTEMP. Interpolacja 1200km. Źródło: NASA.

Zmniejszając zasięg interpolacji do 250 km tracimy większość danych z rejonów arktycznych, co powoduje obniżenie się globalnego odchylenia temperatury do +0.62.

Globalne odchylenia wg GISTEMP. Interpolacja 250km. Źródło: NASA.

Zaistnienie znaczącej różnicy pomiędzy satelitarną serią UAH a GISTEMP w listopadzie spowodowało spore poruszenie wśród denialistycznej części blogosfery. Wielu doszukuje się w tym potwierdzenia spisku klimatologów. To, czego NIE dostrzegają, to fakt, że w czasie panowania La Niña, seria UAH niemal zawsze jest chłodniejsza od GISS, a w czasie panowania El Niño jest niemal zawsze znacznie cieplejsza. Fakt, że znaczna część tego roku stała pod znakiem wychodzenia z fazy El Niño spowodował, że w rzeczywistości hołubiona przez denialistów seria UAH jest znacznie CIEPLEJSZA od GISS (w okresie od stycznia do listopada 2010).

Print Friendly, PDF & Email

2
Dodaj komentarz

Please Login to comment
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Piotr DjakówPAWEL Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
PAWEL
Gość
PAWEL

Witam prosze poczytac Newsweeka str.88 Bardzo ciekawy artykul o obecnych blokadach pozdrawiam.