2020/02/18 13:02

Nadal wyjątkowo ciepło

Wczoraj temperatury maksymalne w Polsce zbliżyły się do 28°C – 27.6°C notowano Cieszynie i Tarnowie, nieco cieplej (27.8°C) było w Krakowie-Woli Justowskiej. Były to temperatury wysokie, jak na kwiecień. W okresie 1951-2017 wyższe temperatury maksymalne w kwietniu notowano w 20 latach (30%), przy czym najcieplej było oczywiście w 2012, kiedy w Słupcy notowano 32.5°C.

Wysoka była również wczorajsza dobowa anomalia temperatury: osiągnęła ona +7.25°C w stosunku do okresu referencyjnego 1981-2010.

[xyz-ips snippet=”s2-ad”]

Prawdopodobnie była to ostatnia tak wysoka anomalia dobowa w tym miesiącu, ponieważ od dziś mamy do czynienia z ochłodzeniem (które do około 25 kwietnia nie powinno być jakieś znaczące), a dodatkowo wchodzimy w okres, w  którym przeciętne temperatury dobowe mocno rosną, stąd trudniej będzie o wysokie anomalie.

Do dnia wczorajszego włącznie anomalia temperatury kwietnia wynosiła +5.22°C i była wyższa od rekordowej wartości z roku 1800 o 1.14°C. Pozostaje pytanie, czy jest to wystarczający zapas, aby nadchodzące ochłodzenie nie obniżyło tej anomalii poniżej wartości rekordowej. Tu sprawa nadal jest otwarta, szczególnie że model ECMWF sugeruje mniejsze ochłodzenie, niż prognozowano to dotychczas, dodatkowo od ostatnich paru odsłon sugeruje kolejną adwekcję ciepła od 28-29 kwietnia.

A te ostatnie dni kwietnia mogą być decydujące. Panująca w nich dodatnia zamiast ujemnej anomalia temperatury może zaważyć nad tym, czy obecny kwiecień rekord pobije, czy nie. Widać na tym przykładzie również, jak niepewna jest sytuacja – jeszcze przedwczoraj wydawało się, że nie ma na to większych szans, dzisiaj takiej pewności już nie ma. Aby kwiecień był rekordowy, anomalia pozostałych 9 dni (z dniem dzisiejszym włącznie) musiałaby osiągnąć już zaledwie +1.44°C. Jeszcze przedwczoraj wymagana wartość wynosiła +2.44°C. Najbliższe dni (najprawdopodobniej do środy włącznie) jeszcze tę wartość obniżą, najpewniej poniżej 1.0°C.̣

Należy jednak nadal pamiętać, że dane wyliczane na bieżącą są danymi szacowanymi. Podstawą dla serii Poltemp jest anomalia wyliczona na podstawie średnich miesięcznych temperatur, a wyniki takie mogą się różnić od wcześniejszych oszacowań zarówno na plus, jak i na minus. Przeważnie jednak różnice te nie przekraczają 0.1°C (zwykle są na poziomie do 0.05°C). Wartością kwietniowej anomalii „bezpieczną” dla uznania rekordu mogłoby tu być więc około 4.2°C. Aby tak się stało, pozostałe dni musiałyby się odznaczać anomalią na poziomie 1.82°C.

Imponujące są wykresy temperatury kwietnia na tle wartości wieloletnich:

Jak widać 11 dni z rzędu biło wartości rekordowe dla 10. dniowej średniej ruchomej temperatury powietrza. Oznacza to, że wszystkie 10-dniowe przedziały od 2-12 kwietnia do 12-21 kwietnia były rekordowo ciepła dla okresu 1951-2018. Na początku marca były bite rekordy zimna 10. dniowych średnich ruchomych anomalii temperatury, jednakże były to tylko dwa przypadki. Sytuacja z kwietnia przypomina zaś tą z sierpnia 2015, kiedy takich przypadków było również ponad 10.

O ile nie mamy jeszcze pewności, co do tego czy kwiecień będzie rekordowo ciepły, o tyle już teraz możemy powiedzieć, że niemal na pewno będzie on najcieplejszy od co najmniej 218 lat. Dalsze w kolejce są kwietnie 1918 (+3.49°C) i 2000 (+3.47°C). Wymagana anomalia pozostałych dni dla osiągnięcia anomalii miesięcznej równej 3.5°C wynosi -0.51°C i jest niemal wykluczone, żeby w rzeczywistości okazała się niższa (choć jak wiadomo w pogodzie zdarzają się niespodzianki).

Wysokie jest również usłonecznienie, które na przykład we Wrocławiu wynosi już 192.9h. Dla porównania na 67 kwietni z lat 1951-2017 wyższe sumy miesięczne wystąpiły zaledwie w 16 latach (24%). A miesiąc się jeszcze nie skończył – dziś suma miesięczna z pewnością przekroczy tu 200h. Najwyższe kwietniowe usłonecznienie odnotowano we Wrocławiu w roku 2007: 301.3h.

[xyz-ips snippet=”s1s1z-ads”]

 

Print Friendly, PDF & Email

313
Dodaj komentarz

Please Login to comment
57 Comment threads
256 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
36 Comment authors
juhasMarcin DKrakusLeksaBen Wwa Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
Patryk
Gość
Patryk

Polska aktualnie doświadcza tego klimatu jaki panuję na Syberii czy stepach Mongolskich( oczywiście w mniejszej skali )Jest to typ klimatu kontynentalnego

Równo 2 miesiące temu tj 90 dni temperatura spadała poniżej -20 stopni odczuwalna do -35 do tego wtedy silnie wiał wiatr Aktualnie mamy niemalże upał wczoraj było 28 stopni również sumy opadów są mizerne

To jest właśnie najfajniejsze w naszym klimacie że możemy po trochu doświadczać każdego klimatu od sub polarnego po zwrotnikowy do równikowego :)

Morze
Gość
Morze

Niezły przeskok mieliśmy w tym roku, jeszcze 29 marca leżało u mnie 5 cm śniegu, a tydzień później temperatura przekroczyła 20 stopni. No i ten ciepły etap nadal trwa. Oby jak najdłużej.

adek
Gość
adek

gorzej jak na wakacje trafi się pogoda do bani :(

SE
Gość
SE

dla kogoś kto już skończył edukację to chyba bez różnicy jaka pogoda będzie „we wakacje” bo nie każdy bierze urlop w okresie lipiec-sierpień

wrocław
Gość
wrocław

Ja biorę pierwsza dekada czerwca, i z reguły mnie nie zawodzi; deszcze świętojańskie są w 2 lub 3 dekadzie.

kmroz
Gość
kmroz

@wrocław- o co chodzi z tymi deszczami świętojańskimi?

Paweł
Gość
Paweł

Czuję, że tegoroczne wakacje będą najchłodniejsze od 2004 roku (szczególnie lipiec) albo będą podobne do tych z 2006 czy 2010 roku, czyli patelnia. Generalnie już czwarty miesiąc 2018 roku pokazuje, że rożni się od znacząco od miesięcy w 2017 roku. W 2017 roku: styczeń bardzo chłodny, luty w normie, marzec ekstremalnie ciepły, kwiecień lekko chłodny. 2018 rok: styczeń anomalnie ciepły, luty anomalnie chłodny, marzec anomalnie chłodny a kwiecień ekstremalnie ciepły (być może nawet rekordowy). Wydaje mi się, że większość miesięcy w 2018 roku będzie się bardzo rożnić od 2017 roku, zarówno pod względem temperatur jak i opadów. Zakładam, że w… Czytaj więcej »

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Niebywałe, że w ponad połowie Polski większość dni tegorocznego kwietnia przynosi temperatury maksymalne na poziomie 20-25 stopni. Już teraz naliczyłem 10-15 dni z tmax powyżej 20 stopni, a będzie ich jeszcze więcej. Ciekawe czy w kwietniu 2000 2/3 dni tamtego miesiąca przyniosło gdzieś temperatury powyżej 20 stopni?

anonim
Gość
anonim

Na 99% kwiecień 2018 będzie cieplejszy przynajmniej od tego z roku 2000 a czy przebije te z sprzed prowadzonych przez IMGW danych zobaczymy. Trudno mi sobie wyobrazić natomiast pobicie rekordu temperatury maksymalnej kwietnia który wg mnie jest mocno wyśrubowany. Jeszcze do niedawna sądziłem że rekord kwietnia tj ten ze Słubic 31.6 a teraz okazuje się że było to nawet 32.5 stopni. Jakoś nie widzę tutaj przebicia poziomu 33 stopni bo takie temperatury skrajnie rzadko pojawiają się nawet w maju- ostatni raz w 2005 roku a wcześniej w 1958 roku. Jeśli chodzi o rekordy średnich temperatur miesięczne to na pewno obstawiałbym… Czytaj więcej »

PiotrNS
Gość
PiotrNS

Zdecydowanie zgadzam się z Tobą w kwestii czerwca. Moim zdaniem to miesiąc z najbardziej niewykorzystanym potencjałem. Czerwiec 1964, czyli najcieplejszy czerwiec po roku 1889 rzeczywiście nie wygląda szczególnie spektakularnie. Ciepło przychodziło wtedy falami (podobnie jak w czerwcu 2000), ale pogoda nie była tak stabilna jak np. w lipcu 2006 czy sierpniu 2015. Temperatury średnie też nie były zbyt wygórowane. W ostatnich dwóch latach czerwiec zrobił jednak postęp. Te z 2016 i 2017 roku były u mnie ekstremalnie ciepłe i bardzo słoneczne. Pamiętam natomiast, że jak byłem dzieckiem, mówiło się że czerwiec to jeszcze nie lato. Rzeczywiście, patrząc na archiwalne dane… Czytaj więcej »

Paweł
Gość
Paweł

Może ktoś z Was wie, jakie temperatury występowały w lipcu 2000 roku w Warszawie czy Krakowie, skoro był to jeden z zimniejszych lipców? Jestem właśnie ciekawy, jak wyglądał cały ten miesiąc.

PiotrNS
Gość
PiotrNS
kmroz
Gość
kmroz

Nie ma co sie tym sugerować w tamtych czasach Okęcie mocno zawyżało, nie był wcale aż taki słoneczny jak ten link pokazuje.

Zbigniew
Gość
Zbigniew
chochlik
Gość
chochlik

Z punktu widzenia mnie jako dzieciaka wówczas nie był to wcale jakiś miesiąc wybitnie zły – owszem dość często wiało i padało, ale jak na ówczesne przyzwyczajenia i aktywności (pamiętam wówczas fascynację grą w siatkówkę plażową, było też sporo tradycyjnej gały i kosza) to taką pogodę dało się przeżyć. Rzecz w tym, że za dzieciaka z wolnego czasu można korzystać przez całą dobę – umówienie się na jakiś meczyk tuż po obiedzie, czyli po godz 13 było standardem. Teraz dla mnie to jest środek dnia pracy i z dnia można korzystać dopiero po godz 17-18, więc taki lipiec inaczej się… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

Tu akurat racja jak teraz ludzie narzekają na niby chłodny lipiec 2017 czy (sic!) 2016, to aż strach sie bać co by powiedzieli na lipiec 2000.

kmroz
Gość
kmroz

mnie juz to absurdalne ciepło ani troche nie dziwi.
Ciekawe co dalej, narazie końca silnego ciepła nie widać…
wyglada na to, ze takich okresów jak ten będziemy miec co raz wiecej, pozostaje sie cieszyć i „dziękować Panu”, ze trafił sie tym razem w kwietniu a nie w miesiącu letnim jak 3 lata temu. Teraz przyniósł przyjemne lato w kwietniu, a analogiczny taki okres latem pochłonąłby życie wielu ludzi, juz nie mowiac o naturze, która by mocno wycierpiała.

Paweł
Gość
Paweł

Jedno co mnie dziwi, bo na dosyć niskie Tmin na tle Tmax. Tak jak wspominałem w Tmax w ciągu dnia wynosi w Krakowie 26 stopni a w Tmin 6. Jeszcze lepszy przykład Tarnów – w nocy z piątku na sobotę 4 stopnie, a Tmax w ciągu dnia 28 stopni. Według mnie Tmin powinny wynosić 12-16 stopni. W maju 2017 roku Tmax wynosiły 25-28 stopni, przy Tmin 12-15 stopni. Czemu tak jest?

kmroz
Gość
kmroz

Mysle ze odpowiedz dość prosta- mamy dłuższe noce i dłużej temperatura sie obniża przy pogodnym niebie

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

Dzień trwa tyle samo co 20 sierpnia a jakoś takich amplitud wtedy nie mamy.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

@FKP
„Dzień trwa tyle samo co 20 sierpnia a jakoś takich amplitud wtedy nie mamy”
Nie do końca prawda. Zależy od masy powietrza i zachmurzenia. Ja znalazłem dość dużą i ciekawą amplitudę temperatur z 30 sierpnia 2015, która wyniosła niemal 26 stopni. Wtedy w Kozienicach tmin wyniosła 6,4*C a później tmax wzrosła do 31,8*C.

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

Halniak w dzień osusza i ogrzewa powietrze.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Takie spadki temperatur można wyjaśnić na kilka sposób – kwiecień jest jednym z miesięcy, który potrafi przynosić bardzo duże dobowe amplitudy temperatur, noce w kwietniu są dłuższe niż w maju i dodatkowo słońce świeci krócej. A jeszcze kontynent w kwietniu nie jest tak „wygrzany” jak w miesiącach letnich aby temperatury minimalne nie spadały poniżej 10 stopni przy bezchmurnym niebie.

chochlik
Gość
chochlik

I to właśnie to wygrzanie gleby uważałbym za główną przyczynę. To tego teraz nadal wiele pól jest jeszcze „pusta”, czyli nie pokryta zielenią, co przyspiesza wypromieniowywanie ciepła.

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

@chochlik
To w takim razie dlaczego w innych regionach Polski amplituda jest mniejsza? :D

Zbigniew
Gość
Zbigniew

@FKP
Wszystko zależy także od ukształtowania terenu.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

W kwietniu 2012 było aż 32,5*C w Słupcy? Nieźle. Podobnie jak anonim uważałem, że najwyższa tmax kwietnia 2012 to 31,6*C ze Słubic, ale jednak nie. Kwiecień 2012 zanotował wyższą tmax niż maj 2012, w którym było 30,8*C. Maj rzadko co notuje dobicie do 32 stopni, a co dopiero kwiecień. Jeśli chodzi o maj to pamiętam, że 32 stopnie były w nim w 2017, 2011, 2007. A w maju 2005 to było temperatura dobiła do nawet 33-34 stopni.

Kamil Filipowski
Gość
Kamil Filipowski

W maju 2012 Krzyż notował 32,4°C, więc niewielka różnica. Jak chodzi o rekordy T max – poziom 32°C to konkret dla I połowy maja, natomiast dla II połowy maja to już nic nadzwyczajnego, zwłaszcza dla ostatnich dni miesiąca, które mają w zasięgu nawet ok. 36°C (rekord 36,2°C 28.05.1892 Paproć).

anonim
Gość
anonim

Oceniając bieżący kwiecień który jeszcze trwa i być może będzie rekordowy pod względem temperatury i ma bardzo wysokie usłonecznienie ma już dla mnie małe rysy. Niestety mimo tak ciepłego kwietnia nie obyło się bez incydentów zimowych w dwóch pierwszych dniach miesiąca. Nie wiem jeszcze do końca jaki będzie ostatni tydzień- ( wg prognoz ma być bardziej deszczowy i chłodniejszy), ale gdyby nie sam początek miesiąca to kwiecień 2018 byłby dla mnie najlepszym kwietniem jaki pamiętam a tak pomimo wszystko ustępuje dla mnie kwietniowi 2009 ( wtedy temperatura w dzień ani razu nie spadła poniżej 10 stopni w Warszawie, który również… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

@anonim- mógłbyś objaśnić o co ci w ostatnim zdaniu chodziło?

Paweł
Gość
Paweł

Chyba mu chodziło o to, że 1 kwietnia (Niedziela Wielkanocna) był bardzo całkowicie zachmurzony, deszczowy i wietrzny. Dawno nie było takiego dnia, chyba ostatni w pazdzierniku 2017 roku. Przy czym pół roku temu nie było tak przeszywającego wiatru.

anonim
Gość
anonim

Dokładnie wyjaśnił to Paweł. No jeszcze i ten spadek temperatury w ciągu dnia z ok 10 stopni do 0.

Kamil K.
Gość
Kamil K.

Nie dogodzisz. Dwa dni zimniejsze w skali całego miesiąca i to w kwietniu. Ten kwiecień jest wyjątkowy, niepowtarzalny ale zawsze ktoś napisze, że były 2 dni…

kmroz
Gość
kmroz

Statystyki psuje xD
Nie bedzie można mowić ze cały kwiecień było lato haha

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

U mnie to o chłodnym maju można mówić.

anonim
Gość
anonim

Nie do końca czytacie te posty. Kwiecień 2018 jest wyjątkowy i jest jak najbardziej udany co nie zmienia faktu że 2 pierwsze były nieudane a szczególnie fatalny był 1 kwiecień-to jest po prostu fakt. Fakt drugi napisałem że subiektywnie oceniam kwiecień 2009 za lepszy od tego 2018 w Warszawie, subiektywnie tzn według mojego uznania. każdy może oceniać ten miesiąc jak chce. Mi bardzo przeszkadzają incydenty zimowe w kwietniu nawet jak trwają jeden. Na koniec jeszcze raz napiszę kwiecień 2018 jest dla mnie jednym z lepszych bo incydenty zimowe były bardzo słabe i krótkie a później mieliśmy bardzo ciepłe i słoneczne… Czytaj więcej »

anonim
Gość
anonim

W ogóle to widzę że własne subiektywne ocenianie miesięcy ( nie mylić z faktami) nie ma sensu bo każdy kto ma inne spojrzenie na to może Cię zaatakować w pewnym sensie:). Wg subiektywnej oceny może jakiegoś 1% są tacy co uznaliby za udany kwiecień np. kwiecień mokry i pochmurny, dlatego odtąd wolę się trzymać tylko faktów i ciekawostek.

kmroz
Gość
kmroz

Ja za najbardziej udany kwiecień uważam 2009, mogłoby jedynie troche wiecej padać (ale w tamtym roku mokra była zima, bardzo mokry marzec No i maj z czerwcem tez mokre, wiec nie był to problem) Poza końcówka miesiąca ani razu porządnie nie poczułem lata. Niby 5 i 8 kwietnia miałem powyżej 20 stopnia ale to pojedyncze dni. Z drugiej strony bardzo sie chwali mnóstwo słońca, brak spadków maksów ponizej 10 stopni, i przewaga w przedziale 15-20. Na minus oczywiście ze na Wielkanoc trafiły sie 3 pochmurne, chociaż suche dni No i w zasadzie tylko wtedy było chlodnawo. To tak żebyś nie… Czytaj więcej »

anonim
Gość
anonim

No tu się zgadzamy kończąc wątki gustów. Dla mnie też 2009 był najbardziej udany. A kwiecień 2018 jeśli nie będzie już spadków przynajmniej w Warszawie poniżej 10 stopni w dzień, jeśli nie będzie zbyt mokro ( a prognozy narazie wskazują że choć będzie to słabszy pogodowo tydzień + poniedziałek to i tak niezły) będzie w czołówce najlepszych kwietni ale za tym 2009, a u mnie czołówka najlepszych kwietni to poza tym 2009 kwietnie: 2014, 2011, 2007, 2000 no i pewnie ten 2018 ale jeszcze się skończył więc go nie zaliczyłem

lubelak
Gość

Czeka nas spore zachmurzenie, co obniży spadki temperatury a jednocześnie zbilansuje ochłodzenie. To powinno wystarczyć aby rekord padł

Paweł
Gość
Paweł

Jeżeli będzie zachmurzenie, to temperatura w nocy będzie wyższa niż w bezchmurne noce. We wrześniu 2017 roku było dużo chmur i przez to noce były o kilka stopni niższe niż Tmax za dnia, dzięki czemu wrzesień zapisał się w normie.

kmroz
Gość
kmroz

Wrzesień 2017 to był rekordowy jeśli chodzi o te noce. Końcówka troche tylko zepsuła ten parametr i rekordy średnich minimow nie było.

alewis27
Gość
alewis27

Wczoraj był u mnie dzień ekstremalny, cały dzień lampa na niebie i temperatura prawie że upalna. Termometr w aucie pokazywał momentami 29 stopni (Tmax oficjalnie wyniosła 27 stopni). Dzisiaj znacznie chłodniej, ten sam termometr w tym samym miejscu pokazuje 21 stopni. Ale nadal jest bezchmurne niebo. Do 22go będzie około 190 godzin słońca czyli wyjątkowo dużo. Kwietnia 2009 raczej nie przebijemy ale może będzie coś w granicach kwietnia 2007 który też był miesiącem ekstremalnym pod względem usłonecznienia. Temperaturowo coraz bardziej rośnie szansa na rekord, tym bardziej że u mnie ma być cały czas ciepło, jutro to wręcz znów gorąco! To… Czytaj więcej »

Paweł
Gość
Paweł

Pojawiła się prognoza 16-dniowa na tvnmeteo. Lekkie ochłodzenie we wtorek – od 14 do 19 stopni. W środę już cieplej od 17 do 23. W czwartek znowu lekkie 3-dniowe ochłodzenie – Tmax od 13 do 19 stopni, najchłodniej ma być w piątek od 13 do 17. Od soboty znowu ocieplenie i temperatury do 5 maja 16-25 stopni .Jeżeli to się sprawdzi i nie będzie bezchmurnych arktycznych wyży, przez co noce chłodniejsze to kwiecień przebije rekord z 1800 roku. Myślę, że jest to bardzo prawdopodobne.

Konrad
Gość

Rok temu to mieliśmy o tym czasie zimny koszmar, trwający dosyć długo.

Np. u mnie (Poznań) 22.04.17 maks. było zaledwie +7 st.

PiotrNS
Gość
PiotrNS

Kwiecień 2017 naprawdę mógł być bardzo chłodny, a wg. normy 61-90 chłodny, gdyby nie te pierwsze dwa dni. Oczywiście wchodzimy tu w sferę „gdybania”, ale naprawdę takiego nagromadzenia bardzo zimnych dni w jednym miesiącu nie było od marca 2013 roku.

PiotrNS
Gość
PiotrNS

Czytam powyższe wpisy i podpisuję się pod tym, co napisał kmroz. Bardzo lubię ciepłe wiosny i wysokie temperatury, ale w tym miesiącu to już traci swój smak. Rozumiem kilka dni gorących, ale jak taka letnia pogoda ciągnie się bez przerwy od prawie trzech tygodni, to jest już przegięcie. Wiosny w tym roku prawie nie było. Po zimnym marcu z dwoma atakami zimy i jednym byle jakim ociepleniu z silnym wiatrem, przychodzi kwiecień z regularnym temperaturami przypominającymi przeciętny czerwiec. Coś tu nie gra… Mój ulubiony kwiecień (2009), dał aż 14 dni z temperaturą przekraczającą 20 stopni (przy czym maksymalnie było 24).… Czytaj więcej »

Patryk
Gość
Patryk

Dokładnie racja
Patrzę na najnowsze rozdania GFS i oczom własnym nie wierzę po tak długim cieple dosłownie na kilka dni lekko temp spadną a od 28 Kwietnia do końca prognozy jedna wielka plama ciepła tworząca się od Europy S SE po Polskę

comment image
comment image

Jest to niesamowite mamy coś na wzór Sierpnia 2015 tylko kilka miesięcy wcześniej Blokada wyżowa na kontynencie

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

Taka temp. jak w kwietniu 2009 to mogłaby być co roku w marcu.

kmroz
Gość
kmroz

Ciekawe jak Hahahaha.

alewis27
Gość
alewis27

chyba w Hiszpanii. U nas kwiecień 2009 to już miesiąc ekstremalny.
Chociaż minima w kwietniu 2009 były dość niskie i są osiągalne w ciepłym marcu. Kto wie czy marzec 2017 nie miał większej Tmin (średniej) niż 04.2009. Wszak był to ekstremalnie ciepły ale i dość pochmurny miesiąc.

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

U mnie miał śr. t. maks. 17 st. i t. min. 3 st., rzeczywiście ekstremum.

Paweł
Gość
Paweł

Nie wiem czy zauważyliście, ale w tym roku Wielkanoc wypadła w najgorszy możliwy weekend. Powinna być między 22 marca a 25 kwietnia. 25 marca (niedziela) i 26 marca były słoneczne i umiarkowanie ciepłe w większości kraju (10-12 stopni), 8-9 kwietnia temperatury powyżej 20 stopni i żar, 15-16 kwietnia również bardzo ciepło, no i teraz 22-23 kwietnia bardzo ciepło. Bardzo dziwne zjawisko w ostatnich latach, że Wielkanoc (poza nielicznymi jak w 2011 czy 2014) wyjątkami wypada głównie w najzimniejszy termin.

kmroz
Gość
kmroz

U mnie oprócz tej Wielkanocnej wszystkie niedziele sa piękne i słoneczne od 18 lutego (niekoniecznie przy tym ciepłe rzecz jasna)

alewis27
Gość
alewis27

u mnie w sumie też, tylko w Wielkanoc była mokra i zimna pogoda, tak to było słonecznie i sucho. Chociaż czasami bardzo zimno. 25 luty – pogodnie i silny mróz, -9 w ciągu dnia 4 marzec – pogodnie i jeszcze większy mróz nocą, w dzień ok 0 11 marzec – pogodnie i ciepło 17*C 18 marzec – pogodnie i przeraźliwie zimno, -6 + silny wiatr 25 marzec – pogodnie i około 10 stopni 1 kwietnia – pochmurno i zimno, 4 stopnie w dzień 8 kwietnia – pogodnie i wyjątkowo ciepło, 23 stopnie 15 kwietnia – pogodnie i jeszcze cieplej, 24… Czytaj więcej »

Konrad
Gość

U mnie również od dwóch miesięcy niedziele są extra słoneczne poza 1 kwietnia – ot taki pogodowy prima aprilis hehe ;)

kmroz
Gość
kmroz

*pogodowa Wielkanoc ;)

mottus
Gość
mottus

Zależy, która Wielkanoc, bo ta prawosławna (która wypadła tydzień po katolickiej) była w tym roku piękna i ciepła. ;)

kmroz
Gość
kmroz

Prawosławna często wypada miesiąc po katolickiej nawet np chyba w 2013 roku była 5.05 podczas gdy nasza 31.03

mottus
Gość
mottus

Zgadza się, święta Bożego Narodzenia też wypadają później (13 dni później) stąd większa szansa na śnieg i mróz.

Lulek123
Gość
Lulek123

Mi się podoba tam podobają takie temp powyżej 20 stopni w kwietniu lepsze niż 15 według mnie. Niechaj trwa to ocieplenie, aż do… piździernika :D

Paweł
Gość
Paweł

No dokładnie, też tak uważam. A swoją drogą, jestem ciekawy, czy w najbliższych latach wrócą listopady rodem z lat 90. (1993, 1998) czy grudnie takie jak w 2002, 2010 czy w 2012 roku. Czy powoli możemy przyzwyczajać się do jesiennych listopadów i grudni?

kmroz
Gość
kmroz

Powoli mozemy :)
Chociaż w grudniach 2014 i 2016 nie brakowało zimowej pogody.

Paweł
Gość
Paweł

W 2014 roku jak najbardziej, ale kompletnie nie pamiętam, żeby w Krakowie w grudniu 2016 roku były zimowe akcenty. Na 99% nie było w nim płatka śniegu, w listopadzie 2016 roku były 2 akcenty zimowe – koło 11 listopada i potem 28 listopada. Zimowe akcenty, czyli śnieg.

kmroz
Gość
kmroz

12 grudnia przecież u was sypało to na pewno.
A poza śniegiem liczy sie przecież calodobowy mróz (czy nawet avg ponizej zera) a tego w grudniu 2016 było naprawde sporo.

alewis27
Gość
alewis27

Akurat listopad jest miesiącem jesiennym, myśmy POWINNI być do jesiennego listopada przyzwyczajeni. Fakt, ostatnio listopady bardzo często są ciepłe. Ale zimowy listopad to jeszcze rzadsze zjawisko, niż zimowy marzec. Takie listopady jak w 1993 czy 1998 roku były ekstremalnymi miesiącami. Co do grudnia, to zawsze będzie on miesiącem zimowym, nawet jeśli „zima” nie będzie już tym co obecnie, tylko po prostu najzimniejszą porą roku. Nawet jeśli norma grudnia będzie wynosiła +8*C to będzie on zimowy, należący do najzimniejszej pory roku. Choćby z tego względu, że w grudniu trend temperatury jest niemalże stały. Coś tam delikatnie spada od 1 do 15,… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

Jeśli chodzi o listopady to ja czekam ja jakis ładny i słoneczny. Bo to wlasnie takich listopadow najbardziej ostatnio brakuje, ostatni wyraźnie słoneczny był w 2011, wczesniej chyba 2008. Ten miesiąc ma tragiczne normy, wiec czekam aż sie trafi jakis wyraźnie powyżej. Pazdziernikow, grudni, styczni czy lutych pod tym względem nie brakuje. O miesiącach wiosennych i letnich to nawet nie mowię bo praktycznie każdy z nich ma usłonecznienie powyżej normy.

Paweł
Gość
Paweł

No właśnie najcieplejsze listopady są bardzo pochmurne. Przykłady: 2006 i 2015 rok.

kmroz
Gość
kmroz

2006 to najpogodniejszy listopad obok 2011 w tym wieku….
2015 był tez nieznacznie powyżej normy jeśli chodzi o usłonecznienie , 2009 rowniez. Wiec… nie do końca ;)

alewis27
Gość
alewis27

listopad grudzień i styczeń to są zakały naszego klimatu o skandalicznie niskich normach usłonecznienia. Taki grudzień 2017, dla mnie miesiąc TOTALNA deprecha, szagura po horyzont przez ponad 20 dni tego miesiąca (bo bardzo ciepły i prawie bez śniegu) a w usłonecznieniu wyszedł w normie czy tam nawet trochę ponad (po Wigilii było ładnie i ciepło) W tych miesiącach duże znaczenie ma śnieg który rozjaśnia. Luty 2018 u mnie wcale ładny nie był (miał tyle słońca co 2016, różnica parę godzin), a jednak odbieram go jako najlepszy miesiąc tej zimy, za to luty 2016 to była późnojesienna masakra, cały miesiąc wilgotna… Czytaj więcej »

Paweł
Gość
Paweł

Piszesz, że listopady 2006 i 2015 były dosyć słoneczne. Ja kojarzę te miesiące jako bardzo deszczowe, szczególnie w okolicach Święta Niepodległości. Być może dlatego zapamiętałem listopady w tych latach jako bardzo ciepłe, wilgotne i pochmurne.

anonim
Gość
anonim

2 ostatnie październiki pod względem usłonecznienia też były fatalne

kmroz
Gość
kmroz

@anonim a wczesniej mieliśmy kilkanaście z rzędu (poza 2009) przepięknych pazdziernikow.
@pawel listopad 2006 z pewnością nie był deszczowy. Miał tylko deszczowy okres kilkudniowy koło wlasnie 11.11 ale chyba padać czasami ma prawo…

kmroz
Gość
kmroz

@pawel
Listopad 2015 u ciebie na południu miał wyjątkowo wysokie usłonecznienie ale w skali ogólnokrajowej nie było juz tak pięknie, co najwyżej nieznacznie powyżej normy.

anonim
Gość
anonim

Z październikami bywa rzeczywiście jeszcze różnie, ale do tych pochmurnych miesięcy zaliczyłbym jeszcze luty. Jednak w lutym jest jeszcze spora przewaga pochmurnych dni a luty 2013 to był już w ogóle jeden z najgorszych pogodowo miesięcy jakie pamiętam. Marzec jest pierwszym miesiącem który wg mnie może być zadowalająco słoneczny a październik ostatnim. Ale każdy miesiąc między marcem a październikiem może być również ponury np. marzec 2017 ( ciepły ale pochmurny), marzec 2015 to z tych ostatnich. Udany były marce 2014, 2010 pod względem usłonecznienia. Nieudane kwietnie to najzimniejsze czyli np. 1997-bardzo pochmurny, ale ten zeszłego roku kiepski. Udany np. 2009… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

@anonim – w twoim wywodzie widze sporo nieścisłości (np pazdzienik i wrzesień 2017 nie były zimne a wręcz przeciwnie). Z zimnych bądź normalnych termicznie miesięcy letnich na pewno nie za brzydkie były sierpień 2016, lipiec 2017, czerwiec 2015, czerwiec 2014 i idąc duzo bardziej do tylu- sierpień 2005, czerwiec 2005, lipiec 2004. Te miesiące mimo ujemnych anomalii były bardzo przyjemne w innych aspektach. Co do miesiąca lutego to nie brakowało tych naprawde ładnych – 2018 w zachodniej połowie,2015,2014,2012,2011. Gorzej było przed 2011, wcześniejszym wyraźnie słonecznym był ten z 2003. To, ze tych anomalii sie nie odczuwa to inna sprawa, bo… Czytaj więcej »

anonim
Gość
anonim

No tak wiem że październik 2017 i wrzesień 2017 były ciepłe, ale po prostu dodałem je do listy pochmurnych może tylko zapomniałem dopisać że były ciepłe. Niemal wszystkie nie znaczy oczywiście wszystkie, zawsze są jakieś wyjątki. Generalnie w porze ciepłej pochmurne miesiące są chłodniejsze ale najważniejsze są i tak tak proporcje kierunku spływu powietrza – te z północy dają anomalie ujemne, te z południa dodatnie, a te ze wschodu i zachodu -różnie. Jeśli mamy wyż latem a jednocześnie napływa powietrze z północy to też najczęściej są to anomalie ujemne bo trzeba pamiętać że o ile w dzień powietrze potrafi się… Czytaj więcej »

Paweł
Gość
Paweł

Zimowy grudzień jak dla mnie to nie zimowy w tym sensie, że jest jednym z zimniejszych miesięcy, tylko grudzień gdzie połowa dni to Tmax<0 st. w większości kraju i 5-10 cm śniegu. Czyli grudnie 2002, 2010, 2012. A swoją drogą, pamięta z Was ktoś śnieżne Boże Narodzenia po 1989 roku (poza górami i Podlasiem)? Urodziłem się w 1993 roku, więc pamiętam tylko w 2002, 2003 i II dzień świąt 2014 roku.

anonim
Gość
anonim

Ja byłbym zadowolony gdyby w grudniu było chociaż tydzień prawdziwej zimy a reszta grudnia może być dla mnie nawet ekstremalnie ciepła, podobnie w styczniu i lutym. O ile każdy może sobie nazywać grudzień jak chce: zimą, przedzimiem, późną jesienią czy jesienią to o tyle kilka faktów jest bezdyskusyjnych min ten że grudzień ma niższą średnią od marca na tle wielolecia i najpewniej tak zostanie, podobnie jest czerwcem i wrześniem gdzie czerwiec jest cieplejszy od września, a piszę o tym bo z tego co zauważyłem nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę nazywając grudzień przedłużeniem jesieni a marzec jednocześnie jeszcze zimą… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

@pawel
No to jest troche przesada. Dla mnie grudzień 2016 był zimowy z prostego powodu. Skulo lodem, ziema była zmarznięta- poza odwilżą 8-11.12 i końcówka miesiąca (począwszy od wigilii)
W grudniu 2017 zmarznięta była co najwyżej momentami i na pewno nie w pełni.

kmroz
Gość
kmroz

A idąc twoim tokiem rozumowania to styczen 2017 w Warszawie tez był niezimowy bo było bodajże 10 dni z całodobowym mrozem. A jednak o prawdziwej odwilży nie było nawet mowy.

alewis27
Gość
alewis27

najbardziej zimowa Wigilia była u mnie nie w 2002 tylko rok wcześniej, w 2001 roku. Leżało dużo śniegu bo około 20 cm, panował mróz -5 stopni w dzień, w nocy nawet -15.

Grudzień 2002 był miesiącem wyjątkowo mroźnym ale u mnie dość suchym, najwyższa pokrywa śnieżna wynosiła tylko 7 cm.

Inny bardzo zimny grudzień (2010) przyniósł silne ocieplenie akurat na Święta – 23 grudnia było +9.5 stopnia! W samą Wigilię +5.8 i 13 cm śniegu, a w drugi dzień świąt już był mróz i to na poziomie -7 stopni w dzień!

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Przydałby się – dla odmiany – taki grudzień jak ostatnio w 2012 r., ale z najbardziej zimowymi dniami w III dekadzie miesiąca. Poza tym, jak ma nie brakować nadal tych ciepłych to „zamawiam” więcej takich jak w 2015 r.
A co do listopada to nienajgorszy był ostatnio ten z 2016 r. i z II poł. 2017 r., choć wolałbym odwrotną polaryzację, tzn. więcej jesiennego ciepła w I połowie miesiąca, a akcenty/epizody zimowe – w II połowie.

alewis27
Gość
alewis27

w listopadzie 2016 to u mnie było prawie 20 stopni i to w II połowie miesiąca! w 2017 to w sumie typowy listopad był, ani nie było zimy ani przedłużenia złotej jesieni. Najcieplej było 5 listopada +14.8 st.

Mi się nawet podobał listopad 2014. Wprawdzie jego II połowa to były niemalże ciągłe szare chmury, ale było dużo słońca w I połowie. Prawie 60 godzin słońca w samej I połowie listopada. Do tego bardzo fajne temperatury 15, 16, 18 stopni. 5 listopada 2014 była średnia dobowa 15,0 :)

Gdyby nie fatalna II połowa, to listopad 2014 miał szanse na rekord usłonecznienia.

kmroz
Gość
kmroz

No na południu mieliście super listopad, u mnie ciemnosci i to trwałe zaczęły sie od 7 listopada (zero słońca przez 16 dni pod rząd) a u was jeszcze przez tydzien dłużej było ładnie.

kmroz
Gość
kmroz

A mnie zastanawia czemu TP nie opublikowała 16 dniówki. Tak bardzo boli ich gorąca majówka w dzisiejszej odsłonie? Bo watpię :D

Lulek123
Gość
Lulek123

Jak mogę spytać @kmroz w których godzinach są aktulizacje ecmwf?

kmroz
Gość
kmroz

Na kachelmannwetter wchodzi miedzy 20 a 21 oraz 8 a 9.
Na meteomodel zwykle około 10 i 22

Lulek123
Gość
Lulek123

Bardzo dziękuje, Pozdrooo! :)

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Abstrahując od kwestii norm i zmian klimatycznych powiem szczerze, że bardzo mi się podoba tegoroczny kwiecień. Daje dużo przyjemnego ciepła (jeszcze nie tego dokuczliwego) i jasności, której mamy w porze chłodnej spory deficyt. I to jeszcze przy coraz „żywszych” barwach fenologicznej wiosny. Mogłoby tak co ok. 5 dni popadać (najlepiej wieczorem lub w nocy) jak w piątek 13.04 w Warszawie kiedy spadło ok. 5 mm, a potem ponownie się rozpogadzać. A przed nami trochę więcej urozmaicenia, tzn. pogodniej na zmianę ze strefami opadowymi i możliwymi burzami. A przy tym czekają nas pewne wahania temperatury – choć powinniśmy uniknąć już powrotu… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Uzupełnię, że niedzielna wieczorna odsłona ECMWF utrzymuje prognozy bardzo ciepłego (gorącego) przełomu kwietnia i maja.

Lulek123
Gość
Lulek123

A może dodamy upalnego? Hehehe :D

mottus
Gość
mottus

Widzę, że sporo się tu pisze o kwietniu 2009. Na Podlasiu oprócz tego że przyniósł bardzo dużo słońca, to jednak w przeciwieństwie do tegorocznego było dużo przymrozków i stąd wegetacja była wtedy opóźniona o ponad tydzień w stosunku do 2018.
Takiego wiosennego, a momentami letniego kwietnia jak ten nie pamiętam, gdyby nie chłodny marzec wegetacja byłaby teraz rekordowo zaawansowana, a tak jest w granicach rekordu.

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

Rekordowa wegetacja była chyba w 2014 roku. Wtedy już w III dekadzie marca zaczęły rosnąć liście na klonach widocznych z mojego okna, natomiast opadły one na ziemię dopiero na początku II dekady listopada.

anonim
Gość
anonim

Mogę tylko potwierdzić że w 2014 była najbardziej zaawansowana wegetacja jaką pamiętam. Kwiecień 2018 szybko zbliża się do tej z roku 2014 ale do końca miesiąca chyba już chyba nie dogoni

Paweł
Gość
Paweł

Śledziliście już jakieś modele pogodowe na następne miesiące albo macie już jakieś przewidywania na następne miesiące 2018 roku? Waszym zdaniem, będzie więcej takich anomalii pogodowych jak do tej pory?

adek
Gość
adek

Tak patrzę, że wszyscy zachwycają się niemal rekordowym kwietniem. Owszem – w skali kraju jest. Tymczasem ja na NE mam od tygodnia cyrkulację NW. Jedynie bardzo ciepłym dniem tego tygodnia był piątek. Reszta to chłodny, silny wiatr… i temp. z przedziałem 15-18 st. Nie zrozumcie mnie źle, bo nie narzekam i bardzo się cieszę że mamy kwiecień taki jaki mamy, a nie jak rok temu, ale no u mnie trochę inaczej ten kwiecień wygląda. ;)

kmroz
Gość
kmroz

U ciebie kwiecień jak maj, u nas jak czerwiec ;)

podlasianin
Gość
podlasianin

To wyjątkowo chłodny ten czerwiec w takim razie jak na Warszawę, t śr. dobowa 13-16.

kmroz
Gość
kmroz

Dokładnie to od 8.04 mamy czerwiec. Wczesniej szybkie przejście przez wszystkie miesiące wiosny ;)

mottus
Gość
mottus

Norma Tśr dla czerwca dla Warszawy to 17 st, nie przesadzajmy.

podlasianin
Gość
podlasianin

Wczoraj (sobota) przecież też było bardzo ciepło, znacznie cieplej niż w piątek.

adek
Gość
adek

wiatr był fatalny… w piątek wiatru nie było ;-) i było naprawdę bardzo ciepło… wczoraj z rana szybko temp. rosła (przed 13tą było już 21), a w drugiej części dnia zaczął się silny wiatr i ostatecznie spadła do 17-18 st.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Z mapek wynika, że także koło Białegostoku anomalia za kwiecień (do 21.04)wynosi blisko +5K, czyli też ekstremalne ciepło:
https://meteomodel.pl/BLOG/aktualny-miesiac/

podlasianin
Gość
podlasianin

A tak w ogóle to tylko jeden dzień był z temperaturą poniżej 16 stopni od 8 kwietnia, poza tym było 17-24.

mottus
Gość
mottus

To właśnie zależy od odczucia, rozumiem ludzi, którym przeszkadza silny wiatr, mi zwłaszcza przy takich temperaturach w zupełności nie robi różnicy.
Oprócz środy, odczuwałem w Białymstoku przyjemne ciepło, coś w rodzaju maja.

chochlik
Gość
chochlik

Wystarczy zacząć jeździć na rowerze, by zrozumieć jak istotny jest wiatr, szczególnie poza zimą, bo zimą i tak jeździ się w kurtce – cienkiej, by wydalała ciepło, ale jednocześnie chroniącej przed wiatrem. O ile przy temperaturach 25C i wyższych wiatr nie gra już takiej roli, to poniżej 20C jest to główny (obok deszczu) czynnik mający wpływ na komfort jazdy.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Dużo było tu analogii do kwietnia z 2009 r. Ja zwrócę uwagę na ciekawostkę… Bardzo suchy i ciepły kwiecień 2009 r. nastąpił po bardzo mokrym marcu. Natomiast nieco mniej suchy, za to jeszcze cieplejszy kwiecień 2018 r. następuje po zimnym marcu (i lutym), które przyniosły jedną z największych fal zimna u progu meteorologicznej wiosny. I jeszcze jedno… W mojej ocenie akurat „brzydki” początek kwietnia nie pogorszy specjalnie reputacji w odbiorze całego miesiąca, gdyż stało się to na samym jego początku (po i tak przeważnie zimowo-przedwiosennym marcu), a nie w połowie, albo pod koniec miesiąca i trwało bardzo krótko. Gdyby nie… Czytaj więcej »

alewis27
Gość
alewis27

u mnie już 2 kwietnia była ładna pogoda i temperatura 10 stopni w dzień. Tylko pierwszego było brzydko.

W zeszłym roku takich dni jak 1.04 było tyle że już każdy tym rzygał. 15 stopni było marzeniem ściętej głowy, a w tym roku ostatni raz 15 stopni było 6 kwietnia.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Wydaje się, że cyrkulacja strefowa z dominacją składowej W nie potrwa długo. Już od przyszłego weekendu (przedmajówkowego) nastąpi jej osłabienie (a może i zablokowanie) skutkujące adwekcją ponownie dużego ciepła z S/SE. Później możliwe są dwa zasadnicze scenariusze, tzn. albo z szybciej wkraczającymi frontami deszczowo-burzowymi z W, albo z wolniej postępującym procesem, co skutkowałoby co najmniej kilkoma dniami z Tmax powyżej 25°C (a kto wie, czy lokalnie już nie nieco powyżej 30°C…?). Jednak wcześniej, czy później i tak pewnie doczekamy się jakiś frontów burzowych. Nie można też wykluczyć okresu przejściowego z kontrastem termicznym i pogodowym nad Polską. Zobaczymy jak się to… Czytaj więcej »

Kamil K.
Gość
Kamil K.

Możemy już zacząć dyskutować o zbliżającej się majówce (1 maja do 6 maja). Modele już wchodzą w jej początkowy zakres. Na razie prognozy są optymistyczne.

kmroz
Gość
kmroz

A jednak wczoraj avg w stolicy spadło ponizej 13 stopni- pierwszy raz od 7.04
To jednak jednorazowy wybryk, bo dzisiaj juz z pewnością powyżej bedzie. „Ryzyko” powtórzenia bedzie jeszcze jutro, w czwartek i piątek. Przede wszystkim chyba piątek.
PS pisze w takim tonie, aby dać do zrozumienia, ze mamy prawdziwie letni kwiecień i odzwyczaiłem sie juz od wiosennych temperatur ;)
Ciekawe czy w stolicy średnia za kwiecień wypadnie powyżej 15 stopni. Patrząc po prognozach na ostatnie dni uważam ze jest taka możliwość.

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

Kwiecień jest „letni” tylko w Warszawie i na południu Polski :(

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Myślę, że Tavg w Warszawie będzie jednak w widełkach 13/14°C – maks. nieco powyżej 14°C, jeżeli dwa ostatnie dni przyniosłyby faktycznie silne ocieplenie. Nie zmienia to faktu, że mamy nadzwyczaj ciepły kwiecień. Jednak jest pewna „przypominajka”, że mamy jeszcze wiosnę (a nie już lato), tzn. mimo wszystko przewaga jednocyfrowych Tmin. PS. Mi też zabrakło ok. 2 tygodniowego okresu z typowo wiosenną „kwietniową” temperaturą (Tmax do 15°C, Tavg do 10°C). Typowego przedwiośnia mieliśmy w sumie ze 2 tygodnie, a umiarkowanej wiosny raptem kilka dni (3-4 w marcu i 3-4 w kwietniu). Z drugiej strony zdecydowanie wolę już taki przebieg pogody jak… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

@lucas wiem, ze mamy bardziej wiosenne jeszcze noce, ale spójrz na to z drugiej strony- mimo tych nocy avg miesięczna oscyluje na granicy lata. To oznacza ze za dnia jest juz naprawde skrajnie ciepło.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Nie wiem jak Wy to odbieracie, ale w mojej ocenie ewolucja naszego klimatu idzie bardziej w kierunku „rumuńsko-ukraińskim”, niż np. „niemiecko-francuskim”. Czyli owszem się ociepla, ale i przy coraz większych skrajnościach (bez)opadowych. Poza tym, w porze ciepłej jest zdecydowanie cieplej niż kiedyś, za to w porze chłodnej też jest cieplej, ale przy nadal dużych zróżnicowaniach, które są bardziej znamienne dla kontynentalnej (niż morskiej) części Europy.

DarekB
Gość
DarekB

„Lokalnie” odbieram to podobnie. Tym bardziej, że mieszkam na Równinie Tarnobrzeskiej i tutaj widoczne są wpływy klimatu kontynentalnego. Zwłaszcza latem.

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

Nie wiem jak Wy to odbieracie, ale w mojej ocenie ewolucja naszego klimatu idzie bardziej w kierunku “rumuńsko-ukraińskim”, niż np. “niemiecko-francuskim”.

Zależy w jakiej porze roku. Już dawno pisałem, że ewoluujemy zimą w stronę bardziej atlantyckich klimatów, a latem w stronę bardziej kontynentalnych.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Na pewno w jednym i drugim przypadku ewoluujemy w kierunku cieplejszym – to oczywiste. O ile latem jest to kierunek bardziej „kontynentalny” (i to E/S) jest też dość oczywiste. Zimą jednak (podobnie jak w ogóle w porze chłodnej) zróżnicowanie pogodowe, w tym termiczne, potrafi być u nas na tyle duże, że większych analogii mimo wszystko „szukałbym” w kierunku Budapeszt/Bukareszt/Kijów, niż np. Bruksela/Paryż/Londyn. Dość wspomnieć, że Tśr dla Budapesztu w styczniu jest ok. zera (a może i nieznacznie poniżej), podczas gdy bardziej na W Europy jest dobrych kilka st. powyżej zera.

alewis27
Gość
alewis27

Klimaty typowo atlantyckie w zimie mają więcej słońca niż my. I to sporo więcej. Listopad 72h grudzień 52h styczen 61h luty 77h – to usłonecznienie średnie dla Londynu, znanego z wybitnie atlantyckiego klimatu. W Polsce te wartości są o połowę mniejsze. Mało który listopad przebija 50h słońca, a 75 to już wyjątkowo rzadko. U nas więcej słońca jest od kwietnia do października. Temperaturę średnią też mają sporo wyższą niż my, bo na lotnisku Hearthrow wynosi ona 12,8*C (sporo więcej niż nawet Wrocław w rekordowym 2015 roku) Nie chciałbym jednak żyć w tak wilgotnym klimacie jak tam. W zimie się tam… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Właśnie z uwagi na dłuższe okresy z aurą „zgniłą” (i temp. na lekkim plusie lub na lekkim minusie) i dużymi dysproporcjami termicznymi między przypadkami z adwekcją z kierunków „ciepłych” oraz „mroźnych” wydaje mi się, że także zimą stopniowo bliżej nam do klimatu Budapesztu, czy Bukaresztu (gdzie okresowo zima też jak u nas potrafi być nadal solidna), niż np. do Londynu, Paryża, czy Brukseli.

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

Myślałem raczej o Brukseli niż Londynie. Tam zimą słońce to rzadkość.

Z tym, że tu gdzie mieszkam, nad morzem, cieplejsze zimy mogą oznaczać mniej chmur (ale byłby to zjazd z bardzo wysokiego historycznego poziomu). Po prostu zimą nad Bałtykiem jest tyle chmur bo powietrze z zachodu jest cieplejsze niż woda morska co wywołuje stratusogenne inwersje. Cieplejszy zimą Bałtyk może u nas oznaczać zachmurzenie jak w Wielkiej Brytanii (czyli zasadniczo też tragedia ale mniejsza) 😂

PS. To być może już się dzieje bo tej zimy zachmurzenie było w Trójmieście całkiem przyzwoicie małe, jak na lokalne warunki.

Paweł
Gość
Paweł

Mieszkam w Krakowie i mimo, że występują tu najwyższe temperatury w tym miesiącu, ale i tak nie uważam że są to jakieś maksymalnie ekstremalne temperatury jak na kwiecień. Owszem jest bardzo ciepło, mamy temperatury późno wiosenne, Tmax głównie w przedziale 21-25 stopni, ale uważam że i tak kwiecień ma większy potencjał. Gdyby były Tmax przez 2-3 dni w przedziale 29-32 stopni i większość nocy 10-15 to moim zdaniem byłby to „rekordowy” kwiecień.

alewis27
Gość
alewis27

29-32 to nawet w maju rzadko jest. A w kwietniu było raz, w 2012 roku przez te 2-3 dni.

kmroz
Gość
kmroz

a dzisiejszy dzień u mnie chłodniejszy niż mówiły prognozy bo sie spore zachmurzenie pojawiło. Zamiast zapowiadanych 24 bedzie 20-21 maksymalnie

Zbigniew
Gość
Zbigniew

@Alewis27
No zależy. Ostatnio maje które przyniosły temperatury maksymalne na poziomie 29-32°C w skali kraju były w 2017, 2016, 2014, 2012, 2011, 2007, 2005 i bodajże w 2003 i 2002 roku. Także wcale nie tak rzadko.

alewis27
Gość
alewis27

Rzadko, w sensie że będzie może 1, czasami 2 takie dni w maju. I to nie w każdym maju. Nie jest to anomalia jak np. tegoroczne -10 w dzień w marcu (co zdarza się raz na 30 lat), tylko po prostu rzadko spotykana temperatura.

A w kwietniu to już anomalia. Już w sobotę było u mnie ekstremalnie gorąco, Tmax 27 stopni, co daje czwarty najcieplejszy dzień w kwietniu po 2000 roku (na 19 kwietniów, to 563 dni). Pierwsze 3 miejsca zajął 2012 rok swoją falą upałów.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

@alewis27
Ok ale mi chodziło że gdzieś w Polsce w maju występują takie temperatury 29-32°C w tych rocznikach co podałem. Oczywiście wiem że nie są takie temperatury w maju.
Masz rację. 2012 rok to był ewenement jeśli chodzi o występowanie upałów w każdym miesiącu półrocza ciepłego (kwiecień-wrzesień) pojawiły się dni z tmax powyżej 30°C.

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

A październik to nie jest miesiąc półrocza letniego?

alewis27
Gość
alewis27

z październikiem to już na dwoje babka wróżyła, bo niby jeszcze potrafi być ciepło ale jednak bywają październiki które wyglądają jak listopad, z usłonecznieniem na poziomie 60 godzin.

Październik to tranzyt między półroczem letnim a zimowym. Listopad ma już wybitnie niskie normy usłonecznienia (20% możliwego), co znaczy że tranzyt ten następuje w październiku.

Tak samo marzec, którego jest trudno jednoznacznie zakwalifikować. Jest on wciąż dużo za zimny by należał do półrocza ciepłego, ale jest już znacznie słoneczniejszy i mniej zasyfiony stratusem niż półrocze zimne.

kmroz
Gość
kmroz

Alewis.
Mysle ze należy odróżnić „porę ciemną” od „pory chłodnej”.
Październik pod względem solarnym jest podobny do marca, natomiast termicznie to listopad jest podobny do marca- a nawet chyba minimalnie cieplejszy.
IMO pora chłodna to 15.10-15.04 a pora ciemna to 1.10-31.03

mottus
Gość
mottus

Dla mnie zarówno jak i tegoroczna fala ciepła, jak i przeszło 10-dniowa z tmax około 25 st w 2000 roku jak i 4 dniowa z ekstremalnymi temperaturami jak na kwiecień w 2012 r. były równie imponujące i czymś unikalnym dla naszego klimatu.
https://meteomodel.pl/dane/historyczne-dane-pomiarowe/?data=2000-04-30&rodzaj=st&imgwid=353180250&dni=60&ord=desc
https://meteomodel.pl/dane/historyczne-dane-pomiarowe/?data=2012-04-30&rodzaj=st&imgwid=353180250&dni=60&ord=desc
https://meteomodel.pl/aktualne-dane-pomiarowe/?data=2018-04-23&rodzaj=da&wmoid=12566&dni=60&ord=desc

anonim
Gość
anonim

@fan klimatu podzwrotnikowego Raczej półrocza ciepłego. Półrocze letnie to jest błędna nazwa. Ogólnie półrocze letnie trwa mniej więcej od połowy kwietnia do połowy października a półrocze zimne od połowy do połowy kwietnia. Zarówno kwiecień jak i październik są przełomowe tak zarówno dla pogody i przyrody mają również bardzo zbliżone średnie. Jest to jednak kwestia umowna i dotyczy średniej. W ekstremalnych warunkach praktycznie cały kwiecień można by zaliczyć do ciepłej pory roku jak w tym roku czy w 2000 albo w 2009, 2014 jak i do zimnej jak w 1997, 1958, 1982. Tak samo październik 2000, 2001 do pory ciepłej a… Czytaj więcej »

anonim
Gość
anonim

Dodam jeszcze że średnie miesięczne dla kwietnia i października są zbliżone do średnich rocznych temperatur Polski i tu masz odpowiedź

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Kwiecień i październik to faktycznie miesiące przejściowe. Choć z pewnych względów kwiecień praktyczniej jest traktować jako miesiąc pory ciepłej, a październik pory chłodnej. Mam tu na myśli nie tylko same temperatury, co także dominujący typ zachmurzenia, nasłonecznienie, czy długość dnia/nocy.

anonim
Gość
anonim

Najważniejsza różnica między kwietniem a październikiem to jednak różnica w długości dnia/nocy i oczywiście tym samym kąt padania promieni słonecznych przez co kwiecień przez co w kwietniu jest jaśniej ale to już zjawisko astronomiczne. Średnimi temperaturami są jednak mocno zbliżone ( w niektórych miejscowościach jest minimalnie cieplej w kwietniu a w innych w październiku). Kolejna różnica jest taka że kwietnie są generalnie pogodniejsze, ale nie zawsze tak jest. Jak dla mnie oba miesiące są bardzo dobrą analogią dla siebie ( podobnie jak marzec-listopad, maj-wrzesień). Kolejna różnica jest taka że październik nie osiąga tak wysokich ekstremów jak kwiecień ale podejrzewam że… Czytaj więcej »

anonim
Gość
anonim

A i jeszcze jedna różnica w ostatnich właściwie 3 dekadach kwiecień należy do najszybciej ocieplających się miesięcy a październik do najwolniej co powoduje że październik zaczyna odstawać od kwietnia. Nie wiadomo jednak co będzie dalej

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Dlatego te wszystkie klasyfikacje to kwestia arbitralna. A kwiecień i październik to zapewne dwa miesiące najbardziej przejściowe w skali roku.

michał
Gość
michał

Patrząc na prognozy wydaje się już niemal pewne, że kwiecień będzie najcieplejszy w historii.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Dzisiaj w TV usłyszałem komentarz prezentera dot. ostatnio bardzo wysokich temperatur w stylu… „No cóż, cały czas taka pogoda nie jest możliwa – byliśmy bowiem pod wpływem WYŻU i napływu powietrza znad Afryki, co nawet w lecie rzadko się zdarza.” (lub coś podobnego). 1) Szkoda tylko, że ów prezenter nie zauważył, że to napierające zza naszych S/W granic układy niżowe były odpowiedzialne za duże ocieplenia – a nie wyże, które do tej pory częściej tworzyły się w chłodniejszych masach i nie miały niczego wspólnego z Afryką. 2) Ów prezenter słusznie zauważa, że nawet latem (a ja bym powiedział zwłaszcza latem)… Czytaj więcej »

Zbigniew
Gość
Zbigniew

A mieliśmy w ogóle w tym kwietniu adwekcję powietrza z Afryki? W tym przypadku powietrza zwrotnikowego? Patrzę na mapy pogodynki i ani razu w kwietniu nad Polską nie widziałem PZ tylko cały czas PPmc PPms itp. To znaczy że to już dość wysoko święciące slońce w pogodne dni ogrzewa PPmc i stąd mamy bardzo często temperatury przekraczające 20 stopni a nawet niekiedy 25°C.

mottus
Gość
mottus
Fan klimatów kontynentalnych
Gość
Fan klimatów kontynentalnych

W Toruniu zaczyna się pierwsza w tym roku burza. Widziałem przed chwilą błyskawicę w czerwonym kolorze.

zaciekawiony
Gość

Na południu przechodzą efektowne burze z gradem, jedna dociera do Katowic.

Abnerbinion
Gość
Abnerbinion

A do Warszawy niezły opad się zbliża. Spora odbiciowość na radarze.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Do Warszawy też dotarła burza z opadami. Ciekawe ile spadnie mm (?). Nie mniej wygląda na to, że będzie to opad konkretny, ale nie jakiś bardzo brzemienny w skutkach (w sensie intensywności, jak i czasu trwania).
To drugi tego typu opad w Warszawie w kwietniu, który ma miejsce wieczorem i zarazem (przy takiej pogodzie jak ostatnio) jest potrzebny.

Abnerbinion
Gość
Abnerbinion

Pełna zgoda. :)

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Jeżeli sprawdzą się ostatnie już coraz bardziej powtarzalne prognozy (zwłaszcza ECMWF i GEM) to najcieplejsze dni kwietnia… dopiero przed nami. Mielibyśmy wóczs dość wyraźny kwietniowy rekord ciepła, ze średnią anomalią niewiele poniżej +5K (ref. 1981-2010).

adek
Gość
adek

Patrząc na dzisiejsze prognozy – żadnego ochłodzenia nie będzie. Nawet u mnie. Cały czas 15-17 stopni w ciągu dnia, więc to raczej będzie lekki spadek w porównaniu np. z dzisiejszą aurą czy piątkową. A od niedzieli będzie ciepło lub bardzo ciepło, bo pierwsza część weekendu rzędu 22-25 st. się szykuje. Swoją drogą jeśli to się sprawdzi to bardzo dawno nie mieliśmy tak ciepłej majówki.

kmroz
Gość
kmroz

dokładnie od 6 lat. majówka to generalnie jest z reguły chłodna (i co ciekawe przy tym raczej słoneczna)

Ben Wwa
Gość
Ben Wwa

@kmroz

Twój siedlecki przykład jest coraz bardziej wątpliwy.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Uściślę, że coraz więcej modeli prognozuje dla Warszawy na przełom kwietnia i maja Tmax powyżej 25°C (w niektóre dni nawet 27/29°C) oraz Tmin powyżej 15°C. Niewykluczone, że gdzieś zanotujemy już pierwsze przekroczenie progu 30°C…

W ogóle rozwój sytuacji na dni od 28.04 (po krótkiej przerwie) wygląda jak przy „ciepłych” blokadach kontynentalnych.

grzeg8
Gość
grzeg8

Tylko trzeba zauważyć że to jeszcze 5 dni i prognoza może się zmienić .Poruszę przy okazji temat dawno nie poruszany (a przy najmniej nie zauważyłem go )- Od początków kwietnia utrzymuje się dodatnie i dalsze prognozy zapowiadają utrzymanie wartości dodatnich.-Ciekawe kiedy ten index wróci w dłuższej perspektywie do wartości ujemnych a może cykl NAO się rozregulował i będzie opóźnienie ? (Wydaje mi się że powoli powinna zachodzić zmiana wartości a w tym roku NAO wyjątkowo często jest dodatnie co nie zapowiada chyba ujemnej fazy )
http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/precip/CWlink/pna/nao.sprd2.gif

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Tyle tylko, że słabo przedkłada się to na „strefówkę” na kontynencie europejskim. Właściwie typową cyrkulację z W (WSW/WNW) będziemy mieli tylko przez ok. 4 dni w tym tygodniu.

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

Gdyby wczoraj skończył się 31-dniowy miesiąc, miałby dla polski anomalię temperatury +3,32 K. Natomiast od początku roku anomalia wynosi +0,49 K. Obliczyłem to z anomalii dziennych umieszczanych na niniejszym blogu z okresem referencyjnym 1981-2010.

Konrad
Gość

GFS sobie zażartował dla części Polski na 1 i 2 dzień maja, co to ma byc?

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Miesięczna anomalia za 23 dni kwietnia nadal powyżej +5K (ref. 1981-2010). Ruszyła wyraźniejsza cyrkulacja strefowa W, ale ochłodzenie w sumie dość „marne”. Właściwie nawet te (nieco) chłodniejsze najbliższe 4 dni przyniosą typową majową późną wiosnę z aurą urozmaiconą, tzn. rozpogodzeniami na zmianę z przelotnymi opadami. Dosłownie na 1-2 doby (26-27.04) aura przypomni nam o znamiennej dla końca kwietnia termicznej „normie”. A od soboty 28.04 ponowne „zaburzenie” i coraz więcej aury letniej – a wręcz już prawdziwie letniej. Prawdopodobieństwo rekordowo ciepłego kwietnia jest już bardzo duże. Typowej „kwietniowej” wiosny mieliśmy więc w tym roku w sumie raptem kilka dni. Klimat się… Czytaj więcej »

Marcin D
Gość
Marcin D

Klimat też „rozregulował” się w 1953 kiedy to Wrocław zanotował sumę roczną opadów 317.7 mm. Rekord do tej pory nie pobity a pisałeś ostatnio, że idziemy w kierunku rumuńsko-ukraińskim. Najwięcej opadów przypadło natomiast na rok 1977. Lipiec 1980 250mm. Wcześniej też były okresy suszy oraz gwałtownych opadów.
https://meteomodel.pl/dane/srednie-miesieczne/?imgwid=351160424&par=prcp
Dla Warszawy rekordowo suchy rok to 1951.
Brawa dla administracji za to co zrobili. Mam tu na myśli:
Średnie i sumy miesięczne
Polecam się zagłębić.

Morze
Gość
Morze

Ten 1951 to ciekawy rok był. W Gdańsku Świbnie przez 12 miesięcy spadło 296,3 mm deszczu.

chochlik
Gość
chochlik

Marcin, dzięki za link!, szczerze mówiąc dopiero teraz się dowiedziałem, że na meteomodel mamy tak świetne narzędzie.

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

Jak patrze na prognozy na majówkę to donoszę wrażenie, że Tarnów i Sewilla się miejscami pozamieniały. W ogóle to SE Polski od 8 kwietnia ma klimat podzwrotnikowy, gdyby tak zostało na stałe ehhh…

kmroz
Gość
kmroz

czasami ma prawo się ochłodzić. dobrze, że nie na stałe.
szkoda, że majówka ma być deszczowa i niestabilna.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

No właśnie, największą zagadką jest to, czy ok. 01-02.05 wejdzie front z W z opadami i ochłodzeniem i jak silnym (?). Bo wcześniej i później modele prognozują prawdziwie letnie dni…

kmroz
Gość
kmroz

pewnie ostatecznie to będzie takie ochlodzenie, jakie spokojnie ma prawo pojawić się latem po przejściu chłodnego frontu ;)

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

Czyli 20-22 st.?

kmroz
Gość
kmroz

nie, 15 w dzień. takie coś ma prawo się pojawić latem na jeden dzień przy deszczowej pogodzie i nie jest niczym nadzwyczajnym. gorzej jesli sie utrzymuje, ale to akurat w ostatnich latach nam się nie trafiało.

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

Jest, w lipcu i sierpniu przy deszczowej pogodzie ma prawo pojawić się 17-19 st. a nie 15 st..

kmroz
Gość
kmroz

i tyle pewnie ostatecznie będzie w chłodniejsze dni majówki.

alewis27
Gość
alewis27

15 w dzień w lipcu czy sierpniu jest wyjątkowo rzadko. I na pewno nie przy adwekcji znad Atlantyku. Jeden z bardzo niewielu takich dni w ostatnich latach to 10.08.2016 (13,7 w dzień) i widać ze waliło wtedy centralnie z północy, czyli PA. Do tego cały dzień był pochmurny, inaczej było by 18-20 stopni nawet przy PA. Jak na przykład na początku czerwca 2016.

kmroz
Gość
kmroz

bez przesady, zdarza sie. Sierpień 2016, chyba każdy miesiąc lata 2014 miał taki dzień, wczesniej oczywiście czerwiec 2012, lipiec 2011, czerwiec i lipiec 2010. Średnio co trzeci miesiąc letni ma jeden dzień z Max <15 stopni.

kmroz
Gość
kmroz

Takie dni latem sie zdarzają, ale pojedynczo i zwykle nie widać tego na ogimecie jak sie nie wejdzie w godzinowe bo nawet jak w ciagu dnia nie osiągnie tych 15 to zwykle o 18 UTC poprzedniego dnia jest powyżej 15
A ten 10 sierpnia 2016 o którym mowisz to był przedziwny rodzynek pośród 4 miesięcy trwałego >20 w dzień.

Leksa
Gość
Leksa

Czy będzie deszczowa to się okaże. Akurat ostatni GFS z opadami pojechał powyżej najwyższych wiązek. A jak wiadomo prognozy opadów powyżej 7 dni to jeszcze większe fusy

kmroz
Gość
kmroz

tu już nawet nie chodzi o intensywność a o słynne „dzień za dniem, pada deszcz”. tak z ciekawostek to nawet w maju 2016 przez pierwsze dwie dekady przez większość dni u mnie pojawiały się „opady” – o sile zwykle 0.1-0.5mm na dobe, więc to żadne realne opady, ale jednak.

alewis27
Gość
alewis27

U mnie wczoraj wreszcie polało, 10 mm w czasie burzy ale nie była to pięciominutowa ulewa tylko padało przez godzinę przynajmniej. Kwiecień ma dzięki temu sumę opadów 17 mm. Wciąż niecała połowa, ale lepsze to niż niecała 1/5.

Wcześniej Katowice były omijane przez wszystkie opady. Nawet jak było pochmurno (a kilka takich dni w kwietniu jednak było, w marcu tym bardziej) to nie padało za dużo. Albo w ogóle.

Krakus
Gość
Krakus

W Krakowie jedynie 1.8mm

wiec nadal kwiecien wychodzi skrajnie suchy i ladnie idzie na rekord ciepla.

kmroz
Gość
kmroz

A w Warszawie sobie pomżylo 2mm.
Ale przynajmniej spektakularna burza była przez chwila

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391
kmroz
Gość
kmroz

W Polsce juz jest rok 0.5 stopnia powyżej normy ;)

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Bo ocieplenia klimatycznego NIE MOŻNA oceniać inaczej niż w aspekcie globalnym. Choć nadal podtrzymuję, że 2018 r. będzie średnio chłodniejszy od 4 ostatnich (zwłaszcza 2014-2016) także i u nas.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Najbardziej intrygujący jest przedostatni akapit…

„(…) Innego zdania są naukowcy, którzy wieszczą początek globalnego ochłodzenia związanego ze spadkiem aktywności słonecznej. Według nich pierwsze duże przystopowanie ocieplania się klimatu odczujemy już około 2020 roku, a później będzie tylko chłodniej.”

-> Ciekawe, czy gdyby ów naukowy mieli pójść na duży zakład, czy też by tak twierdzili? Chyba, że globalnym ochłodzeniem nazwie się przejściowe kilku/kilkunastoletnie pauzy między kolejnymi rekordowymi zwyżkowaniami…

alewis27
Gość
alewis27

nie sądziłem że jeszcze w tym miesiącu wyjdziemy z ujemnej anomalii temperaturowej, ba, tak szybko wejdziemy na poziom co najmniej „ciepłego” roku. Prawdopodobnie z rekordem temperatury za kwiecień. Coraz mniej miesięcy ze starymi rekordami ciepła zostało. Do pobicia mamy: -maj 1889 (anomalia +3.19), ostatni najcieplejszy 2002: +2,93 -czerwiec 1811 (anomalia +4.07), ostatni najcieplejszy 1979: +2.36 -sierpień 1807 (anomalia +4.97), ostatni najcieplejszy 2015: +3.70 -październik 1907 (anomalia +3.98), ostatni najcieplejszy 2000: +3.11 -listopad 1926 (anomalia +3.85), ostatni najcieplejszy 2000: +3.26 Najbardziej wybija się czerwiec 1811, trudny do pobicia będzie też sierpień 1807 (ten to w ogóle jest najcieplejszym miesiącem na ziemiach… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

Te anomalie wydają sie takie… słabiutkie… według okresu referencyjnego 1981-2010.
Fajnie by było jakby październik został przebity w koncu, ostatnio październiki sa termicznie bez szału.

Ben Wwa
Gość
Ben Wwa

@alewis27:
„trudny do pobicia będzie też sierpień 1807 (ten to w ogóle jest najcieplejszym miesiącem na ziemiach polskich w historii)”

Czyżby? W Warszawie na pewno nie.

alewis27
Gość
alewis27

Na starym poltempie są dane dla Mazowsza (od normy 1961-1990)

Lipiec 2006: +4,66
Sierpień 1807: +6,04
Sierpień 2015: +4,74

Różnica 1,3K na korzyść 1807 więc rekord bez wątpienia z 1807. Jakby to było 0,3K różnicy to by można dyskutować.

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

Dla mnie i tak rekord z 1807 roku jest wątpliwy. No bo jak, czasy małej epoki lodowej a trafia się miesiąc, którego do dnia dzisiejszego nie potrafimy przebić?

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

A kwiecień 1800, dobrze udokumentowany?

kmroz
Gość
kmroz

też mnie to dziwi, tak samo ten kwiecień 1800

alewis27
Gość
alewis27

Tak, dokładnie taki miesiąc się trafia pomimo małej epoki lodowej. Podobnie jak styczeń 1796 który był najcieplejszym styczniem aż do 2007 roku. Anomalia I 2007 jest zresztą jedynie minimalnie większa, a na północy kraju to styczeń 1796 jest wciąż rekordowy (np. Kuj-Pom). I to nic że rok wcześniej był styczeń z anomalią -7,5 a pięć lat później był styczeń z anomalią ponad -10. Po prostu się trafiło korzystne zjawisko synoptyczne do adwekcji łagodnych mas powietrza znad Atlantyku. Bo w tamtych czasach stycznie często miały anomalie poniżej -5 stopni, co może świadczyć o dużo niższych indeksach AO i NAO niż dzisiaj.… Czytaj więcej »

Ben Wwa
Gość
Ben Wwa

@kmroz
I słusznie Cię to dziwi.

@alewis27:
“Na starym poltempie są dane dla Mazowsza (od normy 1961-1990)”
> Poltemp nie musi być koniecznie i zawsze traktowany jako wyrocznia. W mojej opinii.

“Przecież nikt się nie kłóci z tym, że zima 1829/30 (czy w ogóle cały 1829 rok) albo luty 1929 były miesiącami /sezonami czy latami rekordowo zimnymi. Więc dlaczego kłócimy się o rekord ciepła?”
> Dlatego, że on nie wytrzymuje krytycznej analizy. Moim zdaniem.

anonim
Gość
anonim

Te rekordy są bardzo stare. Jeśli chodzi o czerwiec to nie wiem jaki był przebieg temperatury w 1811 roku, natomiast najcieplejszy czerwiec od 1951 czyli czerwiec 1964 ( najcieplejszy był na wschodzie kraju) powinien być łatwy do przebicia (a tym bardziej czerwiec z 1979). Natomiast sierpień nawet taki jak ten w 2015 może się już bardzo długo nie zdarzyć, prędzej bym tu stawiał na lipiec. Nim zostaną pobite zresztą stare rekordy ciepła to wcześniej mogą być te z XX i XXI wieku np. wrzesień, październik, listopad i właśnie lipiec.

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

Lipiec 2006 był cieplejszy od sierpnia 2015.

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

Zależy gdzie
Poza tym lipiec 2006 miał zdecydowanie chłodniejsze noce od sierpnia 2015. Temperatury w dzień były za to podobne.

kmroz
Gość
kmroz

ale sierpien 1807 mogł byc juz cieplejszy od lipca 2006

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391
kmroz
Gość
kmroz

na TP słyszałem ze grupka „geniuszy” zaczyna mówic, że od 2015 zaczęło się kończyć ocieplenie klimatu Polski, a w 2017 się już kompletnie skończyło. Na swój sposób mają racje, nawet, bo największa faza skrajnego ciepła rozpoczęta latem 2013 roku rzeczywiście na północy PL zaczęła słabnąć już latem 2015 a 2016 był chłodniejszy w większej częsci Polski niż 2014 i 2015. No a 2017 już wogóle nie był ekstremalny, ochłodzenie względem tego co było w poprzednich paru latach nawet dotarło na południe. Szkoda, że zapomnieli wspomnieć, że było to ochłodzenie względem najcieplejszych lat 2014-15 a lata 2016 i 2017 (i co… Czytaj więcej »

anonim
Gość
anonim

Dzięki tak ciepłemu kwietniowi w tym roku ( możliwe że rekordowemu) w Warszawie np. jest w tym roku już bardziej zielono niż na początku maja 2017 i to pomimo że zeszłoroczny kwiecień nie był na jakimś dużym minusie i dodatkowo poprzedzony bardzo ciepłym marcem. Trzeba jednak pamiętać że w zeszłym roku duże ochłodzenie przypadło na kluczowy moment dla wegetacji. Żeby początek maja nie był szary musi być w miarę ciepły kwiecień a w szczególności jego druga połowa

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

W 2017 kwiecień nie był ciepły a patrz, początek maja był zielony.

kmroz
Gość
kmroz

W zeszłym roku był oczywiście ekstremalnie ciepły marzec i pierwsza dekada kwietnia i dlatego było tak jak mowisz. Przecież tradycyjnie wymarzły przedwcześnie kwitnące drzewa owocowe. W tym roku dzięki trwałej cieplej anomali i zupełnym braku chłodnych dni jest nadzieja ze sie tego uniknie. Jednak ostatnie doby pokazują ze przy kwietniowym bezchmurnym niebie mozliwe sa gigantyczne spadki, w Kielcach był bodajże wczoraj nad ranem 1 stopień powyżej zera! Nie zdziwie sie jak przymrozki sie jeszcze dobiorą do nas mimo ze za dnia bedzie 20 stopni. W Warszawie to nie grozi ale w sadach tarczynskich i zarazem okolicach mojej działki juz jak… Czytaj więcej »

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

To kiedy wg Ciebie mają kwitnąc drzewa owocowe? W czerwcu?

kmroz
Gość
kmroz

najlepiej po 10 maja żeby zaczęły, wtedy już naprawde zaczyna być trudno o przymrozki

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

Ty chyba żartujesz…

kmroz
Gość
kmroz

no nie żartuje, po 10 maja już rzadko się zdarzają

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

Nie, chodzi mi o to, że do maja drzewa owocowe mają być gołe bo kmrozowi się tak podoba.

kmroz
Gość
kmroz

bo wole miec owoce niz kwiaty na drzewach owocowych

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

Tylko, że te owoce muszą też zdarzyć dojrzeć…

kmroz
Gość
kmroz

O sytuacji by nie zdarzyły dojrzeć jakos nigdy nie słyszałem. O zamarzniętych kwiatach na krzewach i drzewach słyszę prawie co roku a średnio co 3 lata widze u siebie.

alewis27
Gość
alewis27

u mnie od 7 kwietnia była tylko 1 noc z temperaturą poniżej 5 stopni, tak to cały czas jest powyżej 5 a czasami nawet powyżej 10. Ujemne tminy też były tylko dwa, najniższa 7.04 (-2,4 stopnia) – to była noc po chłodnym i bezchmurnym dniu więc nie ma co się dziwić.

alewis27
Gość
alewis27

mi się przypomina wiosna 2007, jeszcze byliśmy w tym niezwykłym ciągu ciepła (8/12 miesięcy extremalnie ciepła) i po ciepłej zimie nadszedł prawie rekordowy marzec, potem ciepł kwiecień, gorący maj i barzdo gorący czerwiec. Fakt pogoda miała jakieś tam krótkotrwałe czkawki (jak np. te silne przymrozki w maju 2007) ale cała tamta wiosna była od początku do końca wybitnie ciepła.

anonim
Gość
anonim

Ale był mniej zielono niż teraz 24 kwietnia. Żeby początek maja był całkowicie szary to kwiecień musi być chyba wyjątkowo zimny. Może tak było podczas najzimniejszych kwietni 1997, 1982, 1958, 1956 ale albo nie pamiętam tego albo nie było mnie na świecie

anonim
Gość
anonim

i zależy jeszcze gdzie

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

Całkowicie szary na niżu początek maja nie może być.

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

Szary początek maja to tak jakby pod koniec września nie było już liści (termicznie początek maja to odpowiednik końca września) – jedno i drugie jest niemożliwe.

kmroz
Gość
kmroz

No macie obaj racje i wlasnie dlatego co roku sadownicy maja problemy z zamarzaniem. Poza 2010 i 2013 (a wczesniej pewnie 2006) nie było sytuacji by przynajmniej niektóre regiony nie ucierpiały. Szkoda, ze wraz z ocieplaniem sie wiosen i w związku z tym szybsza wegetacja, nadal na początku maja sie pojawiają regularnie przymrozki…

alewis27
Gość
alewis27

ciekawe co było w 1929, w Gdyni kwiecień miał wtedy średnią 1,4*C! To chyba troszeczkę za mało by była jakakolwiek wegetacja.

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

@alewis
Usłonecznienie jest jednak ważniejsze niż temperatura. Gdyby w grudniu średnia temperatura by wyniosła tyle co w przeciętnym kwietniu, to i tak nic sensownego by nie wyrosło.

alewis27
Gość
alewis27

zgadza się, w grudniu to by mogło być i 30 stopni i niewiele by to dało jakby było tak ciemno jak to w typowym grudniu w Polsce (czyt. 25 dni bez żadnego Słońca i pozostałe kilka z ledwo świecącą lampką przez 6-7h na dobę)

Latem nawet w pochmurne dni jest jaśniej niż w pochmurne dni zimą (bez śniegu). W zimie to trzeba nieraz palić światło nawet w dzień taka ciemnica.

chochlik
Gość
chochlik

@Lukasz
No nie masz do końca racji – w grudniu 2015, który w Londynie miał średnią przeciętnego kwietnia (ponad 9*C) kwitło mnóstwo kwiatów w ogrodach, również niektóre drzewa i krzewy owocowe. Wystarczy poszukać zdjęcia.

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

@chochlik
To, że zakwitły jakieś narcyzy czy wiśnie nie znaczy, że w grudniu 2015 w Londynie mieliśmy wiosnę. W Polsce w kwietniu ze średnią >9 st. wegetacja byłaby bez porównania bardziej zaawansowana.

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

Początek maja 2017 był zielony tyko ze względu na ciepły okres na przełomie marca i kwietnia. Od 10 kwietnia do początku maja wegetacja przystopowała i była mniej więcej na takim samym poziomie.

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

Poza tym teraz wegetacja jest znacznie bardziej rozwinięta niż rok temu około 5 maja.

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

U Ciebie, bo u mnie jest podobna.

kmroz
Gość
kmroz

u mnie mniej więcej temu wyprzedziła zeszły rok i to dość gwałtownie. jeszcze 13 kwietnia jak porównywałem ze zdjęciem było wyraźnie do tyłu wzgledem 2017, a już 19 kwietnia wrecz przeciwnie.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

„Żeby początek maja nie był szary musi być w miarę ciepły kwiecień a w szczególności jego druga połowa”

-> To pokazał doskonale nawet rok 2013, z bardzo późną ostatnią „odsłoną” zimy. Pomimo tego, dzięki bardzo ciepłej II połowie kwietnia (i początku maja również) np. kasztanowce kwitły „o czasie” (w Warszawie tuż po majówce).

alewis27
Gość
alewis27

w 2013 nie było wiosny praktycznie, z przeciągającej się zimy zrobiło się prawie od razu lato z temperaturami powyżej +20*C w dzień i bez przymrozków nocami. Średnie dobowe były 11-16 stopni cały czas (raz nawet 19) więc wegetacja dostała kopa i odrobiła sporą część straty z wyjątkowo zimnego marca.

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

Teraz też przeszliśmy z zimy do lata, z tą różnicą, że ok. dwa tygodnie wcześniej…
Jeśli porównać wegetację z 2013 i 2017 roku, to na początku kwietnia wegetacja była bardziej rozwinięta w 2017 roku, ale na początku maja przewagę miał właśnie maj z 2013r.

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

Jak dla mnie mamy typowo wiosenną pogodę.

kmroz
Gość
kmroz

może dzisiaj i w innych pojedynczych dniach jak wtorek i środa tydzień temu typowa dla późnej wiosny tak to od 8 kwietnia typowe lato

alewis27
Gość
alewis27

jak dla mnie to typowy maj. Lato to co najmniej czerwiec który ma normę 17 stopni. Były pojedyncze dni z temp. w dzień powyżej 25 stopni a także dobową >17*C i rzeczywiście czuło się jak latem.

Ale większość tych dni to wiosna. Choćby ze względu na noce, większość z nich przynosi ok. 5 stopni. Latem 5 stopni w nocy jest bardzo rzadko.

kmroz
Gość
kmroz

w 2013 to jednak było sporo późnej wiosny w kwietniu, letnich dni w kwietniu 2013 może było w sumie z 5-6. Nie było za to zupełnie przedwiośnia ani wczesnej wiosny.
W tym roku za to z pogody przedwiosennej przeszliśmy do letniej

zaciekawiony
Gość

U mnie równocześnie kwitną forsycje i bzy lilaki.

Kamil K.
Gość
Kamil K.

Co raz lepsze prognozy na majówkę. Cieplejsze masy powietrza nad Polską, gdy w północnej Hiszpanii jedynie 13 stopni.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Przypuszczalnie będziemy mieli dwa apogea dużego ciepła, tzn. pierwsze 30.04 (na krańcach E może jeszcze 01.05) oraz drugie być może ok. 03-05.05.
Z tym, że to pierwsze jest już pewne, a to drugie coraz bardziej prawdopodobne – a pomiędzy jakaś strefa opadowo-burzowa i umiarkowane ochłodzenie.
I co warte podkreślenia – w najcieplejsze dni: Tmax w wielu miejscach wyniesie 25/30°C, Tmin ok. i powyżej 15°C, a Tavg ok. i powyżej 20°C (!).

Co można już ogłosić to fakt, że kwiecień już na 99,99…% będzie rekordowo ciepły i zarazem zakończy się mocnym „gorącym” akcentem.

DarekB
Gość
DarekB

Będzie ten kwiecień rekordowo ciepły. Dodatkowo na SE będzie to niezwykła wiosna. Jeszcze miesiąc temu wydawało się, że wegetacja będzie skrajnie opóźniona. Dzisiaj sady jabłoniowe są w pełni kwitnienia, podobnie śliwy, wiśnie i mniszek na łąkach. Wszystko ruszyło razem jak nigdy.

chochlik
Gość
chochlik

Kiedyś musiało się tak zdarzyć, że u nas jest ciepło, a chłodniej na Płw Iberyjskim. Tam okresy powyżej normy potrafią ciągnąć się długimi tygodniami, w szczególności latem – na południu Hiszpanii w poprzednich latach były miejsca, gdzie chmury przez bite 3 miesiące pokazały się zaledwie w kilku dniach, a sumy opadów liczone były pojedynczymi mm. Dla równowagi muszą się więc tam zdarzać również okresy wyraźnego ochłodzenia.

adek
Gość
adek

Jestem bardzo ciekawy maja. Ale nie wiem czy pamiętacie miała być burzowa druga część wiosny. Kto wie czy to akurat się nie sprawdzi? Burze w połączeniu z wysokimi temperaturami? Niepokoi mnie jedno – im dłużej to ciepło trwa tym mam wrażenie, że oberwiemy chłodnym latem. W końcu wszystko musi wrócić do normy kiedyś…

Lulek123
Gość
Lulek123

Oczywiście, że wróci, ale w październiku :)

Paweł
Gość
Paweł

Tak jak już pisałem kilka dni temu, wydaje mi się, że będziemy mieli powtórkę z 2000 roku i tym razem bo ekstremalnej wiośnie natrafimy na anomalny lipiec. Wie ktoś może czy możliwe jest kilka miesięcy rekordowych pod rząd? Po rekordowym kwietniu bardzo ciepły maj, anomalny lub ekstremalny czerwiec i lipiec?

PiotrNS
Gość
PiotrNS

Paweł, w 2000 roku był niemal rekordowo ciepły i słoneczny kwiecień, po którym przyszedł z kolei rekordowo słoneczny (i jeden z cieplejszych) maj. Potem chłodne lato, bardzo zimny wrzesień i… znowu dwa niemal rekordowo ciepłe miesiące – najcieplejszy październik od 1907 roku i listopad najcieplejszy od 1926. Pierwsza połowa grudnia ’00 też była ekstremalnie ciepła, wtedy był najpóźniejszy pierwszy śnieg w historii pomiarów w moim mieście (a zdaje mi się, że mieszkam 100 km od Ciebie).

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Paweł to tak ci się wydaje.

PiotrNS
Gość
PiotrNS

Chłodne lato chłodnemu latu nierówne. To nie musi być od razu pogodowa jesień jak lipiec 2000 albo całe lato 1980, może być też pogodnie i np. bez upałów. Moim zdaniem lepsze lekko chłodne lato niż zimna wiosna z późnymi przymrozkami. Co do maja, to nie wykluczałbym czegoś podobnego jak maj 2009, czyli niestabilność pogodowa, burze, lecz również adwekcje ciepła z dniami z temperaturą 25-27 stopni.

adek
Gość
adek

no ja wolałbym chyba jednak normalną wiosnę i super lato… a to będzie tak, że w lipcu odczuwalnie będzie zimno niż w kwietniu (oczywiście mówimy o tegorocznym kwietniu)… czyż nie?

Paweł
Gość
Paweł

Wygląda na to, że już właściwie na 100% tegoroczny kwiecień będzie rekordowy w historii. Stawiam na anomalię 4,5-5 stopnia powyżej normy w stosunku do okresu 1981-2010.

Paweł
Gość
Paweł

Ale w ostatnich miesiącach rzeczywiście występują w Polsce dziwne zjawiska pogodowe. Wrzesień 2017 roku skrajnie deszczowy, większość tego miesiąca byłem za granicą, z tego co słyszałem to cały czas padało w Polsce. Nie umiem sobie tego wyobrazić żeby przez większość września padało prawie całymi dniami. Mniejsze zaskoczenie, ale mimo wszystko grudzień i styczeń anomalnie ciepłe i to z bardzo podobną anomalią. Tak samo luty i marzec anomalnie chłodne, również bardzo podobna anomalia. Zima w większości ciepła, za to największa fala mrozów w dniach 24.02-4.03. Czyli mamy rekordowo chłodny początek marca. Do tego olbrzymie snieżyce 16 marca, głównie w centralnej i… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

„Wrzesień 2017 roku skrajnie deszczowy, większość tego miesiąca byłem za granicą, z tego co słyszałem to cały czas padało w Polsce. ”
wystarczyło wyjechać nad polskie morze i też by się uniknęło tego. Warto wspomniec ze na NW Polski był to suchy i bardzo ładny wrzesień, chociaż przez to nie było tam tak ciepłych nocy i był lekko chłodny. Tak samo w tamtych regionach był ładny kwiecien 2017. Za to lato 2017 tragiczne w rejonach nadmorskich. Całkowicie odwrotnie do S Polski gdzie najgorsze były kwiecien i wrzesien a lato bardzo słoneczne i raczej suche.

alewis27
Gość
alewis27

nie można powiedzieć że lało całymi dniami. Było kilka takich dni że faktycznie od świtu do zmierzchu deszczyskiem waliło a w dniach 19-24 września słońca nie było w ogóle, niczym w grudniu. Słońca we wrześniu było 107 godzin, jak na wrzesień to mało ale z drugiej strony… w marcu 2009 była połowa z tego a dzień przecież w obu miesiącach ma takie same długości. Jaki by ten wrzesień nie był, to i tak był lepszy niz praktycznie każdy listopad, grudzień, styczeń czy luty. Mało który miesiąc „pory ciemnej” w ogóle nadaje się do życia. A wrzesień 2017 jednak w miarę… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

Luty 2014 miał wyższe usłonecznienie od września 2017, przy znacznie krótszym dniu

anonim
Gość
anonim

Ponieważ rekord kwietnia jest już niemal przesądzony, warto zwrócić uwagę na nierównomierne ocieplanie się w poszczególnych miesiącach i trochę „specyficzne”. Jak mówiło się już wiele lat temu o ociepleniu klimatu to myślałem że najszybciej będą się ocieplały miesiące zimowe a tymczasem mam wrażenie że zima ociepla się najwolniej. Kwiecień swoim rekordem ciepła właściwie potwierdzi swoją dominację w tym trendzie. Mimo wszystko mam wrażenie że jeszcze szybciej ociepla się lato. Od wielu lat lipiec już tak naprawdę nie był naprawdę zimny ( ostatni w 2000 roku). Sierpień od 2010 roku też jest albo bardzo ciepły, albo jeśli jest chłodniejszy to w… Czytaj więcej »

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Uważałem, że najwyższe temperatury maksymalne tegorocznego kwietnia mamy już za sobą. A tu proszę w niespodzianka w prognozach – 29 i 30 kwietnia to będą najgorętsze dni kwietnia i prawdopodobnie najwyższa tmax 27,6 st.C z Tarnowa z soboty 21 kwietnia zostanie przebita, bo te dwa ostatnie dni, a zwłaszcza 30 kwietnia przyniosą temperatury powyżej 25 stopni w większej części Polski. Do tej pory dni tegorocznego kwietnia przynosiły tmax 20-25 stopni na większym obszarze kraju z lokalnymi przekroczeniami 25 stopni. Jest szansa na 28-29 stopni. Ostatnio dzień gorący z tmax powyżej 25 stopni w większości kraju trafił się chyba pod koniec… Czytaj więcej »

adek
Gość
adek

Ja uważam, że jest szansa na pierwszy upał w najbliższy poniedziałek. A wiadomo – poniedziałek to jeszcze kwiecień. Takie coś byłoby zwieńczeniem miesiąca – zimowy początek, upalny koniec. Swoją drogą to jestem ciekaw czy jest szansa na powtórkę z 2012 roku – bo akurat w tych samych dniach planowane jest duże ocieplenie co 6 lat temu, wtedy też największy upał był 29-30.04… i wtedy też ochłodzenie było 1-2.04. ;) Nie zapomnę jak u mnie w Białymstoku było +31 przez dwa dni w cieniu. Czegoś takiego od 6 lat nie było. Teraz prognozy wprawdzie pokazują 26 na poniedziałek, ale to i… Czytaj więcej »

adek
Gość
adek

jeszcze tak uzupełniając – na WAW prognozuje się +29, to samo Kraków na poniedziałek

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Teoretycznie masz rację – wszystko zależy od intensywności adwekcji gorącego powietrza z południa, pogodnego nieba i dużego nasłonecznienia. To mogą być najwyższe tmax w kwietniu od 2012 roku, ale możliwe też do progu upału (30 st.C) zabraknie kilkudziesiąt stopnia Celsjusza jak w kwietniu 2002 roku. Tak ostatni dzień kwietnia według prognoz ma być najgorętszy z tmax powyżej 25 stopni w większości kraju i nawet z temperaturami 28-29 stopni.

alewis27
Gość
alewis27

ta pogoda już trochę zaczyna przesadzać, 218-letni rekord kwietnia pobity i do tego jeszcze upały na majówkę?? to ile będzie w połowie lipca, 40 stopni? Albo 15 i deszcz przez miesiąc jak w 2000 roku po takiej wiośnie?

Ciepło jest fajne ale im dłużej takie ekstremalne warunki się utrzymują tym bardziej się martwię, jaka będzie za to cena. Zwłaszcza że od końca lutego pogoda jest niechętna do pozostawania przy jakichś bardziej umiarkowanych opcjach tylko się odbija od jednej skrajności do drugiej.

kmroz
Gość
kmroz

ECMWF juz odwołał druga fale upałów, na 4-5.05 widzi umiarkowane temperature

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Ja jednak myślę, że do drugiego ‚gorącego’ apogeum – między 03.05 a 06.05 – dojdzie. A okres z większą termiczną ‚normą’ nastąpi bliżej 10.05.

Natomiast dnia 30.04 Tmax powyżej 25°C zanotujemy po raz pierwszy w tym roku/sezonie na większym obszarze kraju (choć kto wie, czy nie będzie to już 29.04). Zważywszy na pewne zaniżanie prognozowanych temperatur w takich okolicznościach, całkiem możliwe, że pierwszy raz Tmax przekroczy gdzieś już nieco 30°C – na to wskazuje zresztą środowa ranna odsłona ICON:
http://www.wetterzentrale.de/de/topkarten.php?map=1&model=ico&var=5&run=0&time=132&lid=OP&h=0&mv=0&tr=3#mapref
(a to już termin w granicach dość dobrego skill’a).

kmroz
Gość
kmroz

Z tego co widze poranny GFS tez sie wycofuje z drugiej fali skrajnego ciepła od 4 maja- co nie znaczy ze bedzie wtedy chłodno- od 1 maja widać codziennie jakies 20-23 stopnie czyli i tak wyjątkowo ciepło jak na początek maja. A to ciagle, trwałe, niekończące sie ciepło nie moze wiecznie trwać, ciekawy czy gdy sie skończy, to będziemy mieli po prostu normalnie, czy pójdzie w druga skrajnosc…. osobiście ciagle ubolewam ze ta długotrwała i skrajna anomalia cieplna nie mogła przyjść jakies 6 tygodni wczesniej (i analogicznie rowniez anomalne chłody 6 tygodni wczesniej czyli na początku stycznia). Ale teraz tez… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

Tak jeszcze kończąc
http://www.wetterzentrale.de/en/topkarten.php?map=1&model=gfs&var=5&run=0&time=252&lid=OP&h=0&mv=0&tr=3#mapref
Tutaj widać wyraźnie ze to gorąco bedzie blisko nas, wszystko zależy od tego gdzie sie znajdzie ten głęboki niż. Obie opcje oczywiście cały czas otwarte- a tak naprawde to tak daleki okres ze inne opcje tez mozliwe.

Leksa
Gość
Leksa

Akurat GFS z godz 0 pokazuje na 5.05 najzimniejszą opcję. Główna wiązka poniżej najniższych. Na chwile obecną to są fusy ponieważ tu wszystko rozstrzygnie się od ewentualnej trasy niżu.
Szkoda że znów nie ma stabilnego słonecznego wyżu nad zachodnią Rosją i niżów nad zachodnią europą. Taki układ na majówkę byłby idealny

zaciekawiony
Gość

Na jutro ŁB przewidują bardzo burzową pogodę, z niebezpiecznymi warunkami.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Po 24. dniu kwietnia i zmianie cyrkulacji na bardziej strefową (atlantycką) miesięczna anomalia nadal… powyżej +5K (ref. 1981-2010). Teraz może zejdzie nieco poniżej tego progu, choć kto wie, czy najniższa nie będzie rzędu +4,5K (a nie jak wcześniej myślałem ok. +3,5/+4K). A ostatnie 3 dni miesiąca to już pewny ponowny pochód ciepła – ba, dużego ciepła. Odsłona ECMWF utwierdza mnie w przekonaniu, że ostatniego dnia kwietnia Tmax może zbliżyć się w cieplejszych regionach do 30°C, a lokalnie tą granicę po raz pierwszy przekroczyć. Później jakieś opady, burze, pewne ochłodzenie i prawdopodobna druga gorąca fala. Generalnie cała majówka zapowiada się z… Czytaj więcej »

alewis27
Gość
alewis27

no to to na pewno, taka opcja jak w ubiegłym roku to chyba mało komu odpowiadała. Temperatur 0…10 stopni i tak jest pełno w półroczu chłodnym, a jak przeciągnęły się one na kwiecień i nawet część maja to już była masakra.

W tym roku też mieliśmy długotrwałe chłody ale wypadły one w okresie przedwiosennym, po którym się i tak „cudów” nie oczekuje.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

W sumie wersja pochodu wiosny jak w roku 2016 też mi się do końca nie podobała (zastrzegając, że to moja ocena subiektywna) – bo dominowało długie wilgotne i ponure przedwiośnie. Potem co prawda mieliśmy trochę lepszej wiosny, ale jednak przerwanej w II poł. kwietnia okresem z przymrozkami. Ten rok jest dla mnie naprawdę lepszy – bo co prawda zima się przesunęła, ale za to z początku „łagodna” była. A w marcu nie brakowało dni z zimą i przedwiośniem w wersji pogodniejszej. Natomiast kwiecień to pełna rekompensata, z aurą jaka w skali roku mogłaby by być dla mnie znacznie częściej (nie… Czytaj więcej »

juhas
Gość
juhas

tymczasem np w leborku tylko 1 dzien ma byc powyzej 20 st, poza tym miedzy 10-17 do 04 maja.

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

Taki kwiecień powinien być co roku, kto się ze mną zgadza?

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

A na lipach powinny rosnąć banany… 😱

kmroz
Gość
kmroz

taki pewnie jest w klimatach podwzrotnikowych co roku :)
ale juz Lucas tłumaczył (i chyba nie tylko on), że nie da się „zrobić tak”, aby u nas był podzwrotnikowy klimat bez jednoczesnego roztopienia się Arktyki

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

No bez przesady. Ale nie pogniewałbym się, gdyby co roku zdarzał się taki kwiecień jak np. w 2007 lub 2011 roku.

kmroz
Gość
kmroz

o nie, tylko nie to paskudztwo z 2011, ale 2007 i 2009 bardzo chetnie bym przyjmował co rok pod warunkiem, że w lutym i marcu nie byłoby zbyt sucho oczywiście.

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

Nie rozumiem?
W III dekadzie kwietnia 2011 było niemal bez przerwy ponad 20 stopni i słonecznie. A pozostała część kwietnia 2011 też nie była zła.

kmroz
Gość
kmroz

południe to nie cała Polska :)
u mnie przez całą pierwszą połowę kwietnia padało niemal codziennie, częściej niż w kwietniu 2017 nawet, a druga dla odmiany była zbyt skrajna i niesmaczna pod względem wysokich temperatur. Oczywiście moje narzekania są głównie na pierwszą połowę.
Na południu był to zupełnie inny kwiecień (chyba)

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

A co sądzisz o kwietniach 2006 i 2014?
Też były niezłe, choć w kwietniu 2014 trochę zbyt często padało.

kmroz
Gość
kmroz

kwiecień 2014 nie przynosił jakichś częstych opadów u mnie padało mocno (konwekcyjnie) co kilka dni. no ale na pewno nie był to kwiecień idealny.
a co kwietnia 2006 to taki przeciętny kwiecień , na pewno nie marzenie, ale też nie tragedia (kwiecień 2011 też tragedią nie był, mierzwiło mnie głównie to, że był tak wyraźny podział na te dwie połowy, trochę jak np w lipcu 2010)
najlepsze dla mniekwietnie z lat które w miarę pamiętam (2005+) to kolejno:
2009,2015,2007,2005,2010,2016,2014 (2018 jeszcze się nie skończył to nie oceniam)

PiotrNS
Gość
PiotrNS

Kwiecień 2011 był dobry, ale nie jakiś specjalnie wybitny, podobnie jak kwiecień 2014. Kwiecień 2015 pomimo ataku zimy w jego pierwszych dniach przypadł mi do gustu, bo ostatnia dekada była wtedy naprawdę piękna, przy czym w tym kwietniu wszystko szło po kolei, nie tak jak w 2016 czy 2017.

kmroz
Gość
kmroz

Kwiecień 2015 mógłby usłonecznieniem rywalizować z 2009 gdyby nie pierwsze jego 7 dni

Lulek123
Gość
Lulek123

Jestem za, taki kwiecień, może być co roku, a i jeszcze jedno u mnie dziś temp waha się około 22-23 stopni słońce, a ludzie jeszcze nadal ubrani jak na zimę Ci starsi oczywiście, i jak te babcie mają ze sobą dziecko to ono jest ubrane jak na zimę(?) Nie rozumiem logiki polaków.

kmroz
Gość
kmroz

No bo przecież jest pochmurno czyli zimno, co z tego ze prawie 25 stopni ;)

PiotrNS
Gość
PiotrNS

Teraz się tak ubierają, bo „to dopiero kwiecień”. Pomyślcie co musiało się dziać w 1990 roku, kiedy ponad 20 stopni było w lutym :)

Lulek123
Gość
Lulek123

Nie u mnie słonecznie i bardzo ciepło @kmroz

chochlik
Gość
chochlik

Wracając jeszcze do b. starych rekordów . Rzecz w tym, że w XVIII wieku i przez znaczną część kolejnego nie stosowano klasycznych klatek meteo. Termometry często były instalowane niechronione przed promieniowaniem na północnych ścianach budynków, na różnych wysokościach. O ile zimą nie miało to specjalnego znaczenia, o tyle latem, przy znacznej długości dnia, kiedy zarówno rano jak i wieczorem promieniowanie sięgało nawet północnych ścian budynków to mogło mieć spore znaczenie na notowane pomiary. Dziś amatorskie stacje meteo często są lepiej osłaniane i sytuowane niż stacje oficjalne w ówczesnych czasach.

kmroz
Gość
kmroz

@Ben (a także inni co jeszcze chociaż odrobinę wierzą w usłonecznienie na Okęciu) dzięki admistracji tego portalu mamy ładny i skompletowany dostęp do wieloletnich danych. Z radością mogę ogłosić, że można udowodnić, iż usłonecznienie na stacji w Warszawie to jedno wielkie nieporozumienie. https://meteomodel.pl/dane/srednie-miesieczne/?imgwid=352200375&par=sunshine tutaj wyraźnie widać, jaki odskok mieliśmy w latach 1998-2014 wg tej stacji, oraz dla odmiany jak niskie wartości mieliśmy przed 1998 no i w 2017 roku. Oczywiście porównując inne stacje na Mazowszu podające ten parametr, widać, że odskoki typu 1300h/ rok czy blisko 2500h/rok nigdzie poza Okęciem się nie pojawiały. Jak jednak to cie nie przekonuje jeszcze,… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

nie dopisałem – w kwesti sredniego zachmurzenia i tak rok 2017 w Warszawie przyniósł największe zachmurzenie w historii pomiarów (od 1951 roku). Więc tak, był to bardzo pochmurny rok, mimo iż pomiar 1350h jest oczywiście zupełnie nieprawdziwy. No, chyba, że zachmurzenie na Okęciu też jest źle „obliczane”, ale w to akurat wątpie, bo nie ma jakichś nietypowych wyników, zgodne są w miarę z innymi stacjami oraz odczuciami.

Ben Wwa
Gość
Ben Wwa

@kmroz Twój wywód trafia w próżnię. Przypominam co Ci napisałem w dyskusji na innym forum, było to 18 stycznia br., cytuję: „@kmroz – Moim zdaniem, okres odbiegający od ogólnie przyjętego (przez większość narodowych instytutów meteorologicznych) standardu, to lata od 1998 do 2014. ” [Chodzi raporty Okęcia o usłonecznieniu]. Wg moich (orientacyjnych) obliczeń, na stacji Okęcie raportowano wtedy usłonecznienie z dolnym progiem promieniowania około 120 W/m2. Tak prawdopodobnie był nastawiony (świeżo zainstalowany na początku tego okresu) czujnik elektroniczny. Jednocześnie, jak się wydaje, wiele innych stacji – także zagranicznych – dalej przestrzegało progu heliograficznego, który wg mojej oceny waha się między 250… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

@ben
Cieszę sie ze przyznajesz przynajmniej ze okres 1998-2014 miał duże nadwyżki. Widocznie nie doczytałem tego, bo na tamte forum nie wchodziłem.
Niemniej juz, pomijając nawet rok 2017, spójrz sobie na porównanie zachmurzenia z usłonecznieniem z lat 1990-1995. Tamte lata miały naprawde niskie średnie zachmurzenie, a 1992 bodajże rekordowo niskie w okresie 1951-2017. A wyniki usłonecznienia na Okęciu oczywiście oprócz tego ze mocno różniące sie od reszty Mazowsza i reszty kraju, były naprawde wyjątkowo niskie, jakies 1300-1500 h. No serio?

Ben Wwa
Gość
Ben Wwa

@kmroz – Wchodziłeś na tamto forum, wchodziłeś, i na pewno doczytałeś:
http://dobrapogoda24.pl/artykul/prognoza-pogody-zima-snieg-styczen

kmroz
Gość
kmroz

No na pewno tego nie pamiętałem, widze ze o tym pisałeś. Nieważne.
Co nie zmienia faktu, ze i przed 1998 wiarygodność Okęcia jest zerowa bo były to bardzo pogodne lata (1990-1995 zwłaszcza) a wartosci usłonecznienia sa na poziomie absurdalnie niskim.
Rok 2017 a także obecny także drastycznie maja zaniżone usłonecznienie na Okęciu. 1350h na rok to wynik dość absurdalny. W latach 2015-16 tez zdarzało sie pełno rożnych nieścisłości w obie strony. Ta stacja w kwesti usłonecznienia nie ma wartosci i tyle.

Ben Wwa
Gość
Ben Wwa

@kmroz
No jasne, to co Ci nie pasuje jest po prostu „nieważne”, temat jest „zamknięty” a kontrargumenty ignorujesz, jak choćby te:
http://dobrapogoda24.pl/artykul/prognoza-pogody-dlugoterminowa-16-dni
A co się tyczy danych o zachmurzeniu, to temat na jeszcze inną dyskusję.

kmroz
Gość
kmroz

W Warszawie w marcu zanotowano pomiędzy 110 a 120h słońca jak wskazuje imgw. Było znacznie mniejsze niż w Siedlach ale znacznie większe niż pokazuje Okęcie.

kmroz
Gość
kmroz

Napisałeś widze, ze „można zakładać”, ze na Okęciu jest czujnik elektroniczny dostosowany do norm. No obawiam sie wlasnie, ze nie jest, co widać po wynikach. 22 marca to był bardzo ładny dzień i na pewno miał znacznie wiecej niż 3 godziny słońca. (Chociaż rzeczywiście pewnie mniej niż 9).
Siedlce to nie jedyna odstającą stacja, odstają tez inne na Mazowszu.

Ben Wwa
Gość
Ben Wwa

@kmroz – Nie wykluczam, że próg wrażliwości czujnika na Okęciu (czy też późniejsze dostosowania już odnotowanych przez tenże czujnik wartości) jest ustalony tak, aby maksymalnie zachować homogeniczność historycznej warszawskiej serii usłonecznienia, na ile to możliwe. I szczerze mówiąc, to jest dla mnie ważniejsze, niż precyzyjne odzwierciedlanie przez stację czyichś „słonecznych odczuć”. Włącznie z moimi. Ja też lubię słońce i chciałbym aby klimat Warszawy był bardziej słoneczny, niż jest, ale dążę do poznania rzeczywistości. A najbardziej interesuje mnie ewolucja klimatu miejsca, w którym mieszkam. PS. A do tematu (między innymi) usłonecznienia będę powracał, gdyż na ten (i inne) tematy będę miał… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

Mowiac historyczne dane masz na mysli te sprzed 1998 roku? No okej, tylko ze ta homogenicznosc jest i tak juz rozwalona przez lata 1998-2014 No i w sumie 2015-16 tez miały mniejszy próg heliograficzny. Tak czy inaczej mamy ustawiony ten czujnik inaczej na Okęciu niż na wszystkich innych stacjach w PL. Stacja ta i tak juz jest „stracona” w kontekście historycznym, a najlepsze co mogą zrobic to dostosować czujnik do innych stacji. Natomiast w kwesti zachmurzenia tez dostrzegam sporo niezgodności bo wychodzi na to ze znacznie sie ono zwiększyło (i to nie tylko w Warszawie, na innych stacjach tez) po… Czytaj więcej »