2020/02/26 20:02

Najnowsze prognozy: nadal około 1000 mm dla Teksasu (aktualizacja)

Są już najnowsze prognozy z modelu ECMWF. Niestety podtrzymuje on wyjątkowo wysokie sumy opadów dla regionu będącego pod wpływem ex-huraganu Harvey. Lokalnie do czwartku spaść ma tam ponad 1000 mm opadu. Nie mija więc zagrożenie rozległymi powodziami jakie mogą w najbliższych godzinach i dniach nawiedzić Teksas. Jest już niestety co najmniej jedna ofiara śmiertelna związana z huraganem Harvey – kobieta utonęła we własnym samochodzie. Ponieważ nie wszyscy stosują się do zaleceń władz, ofiar śmiertelnych będzie niestety pewnie znacznie więcej. Poniżej mapy narastającej sumy opadu do środy włącznie (ECMWF, https://kachelmannwetter.com).

Narastająca suma opadu:

Dobowe sumy opadu:

Jak widać na powyższych mapach dobowych sum opadu, dopiero w czwartek strefa najsilniejszych opadów opuści region Houston i podąży na północ-północny wschód, tracąc jednocześnie na intensywności. Miejmy nadzieję, że stanie się to szybciej, niż wskazują obecne prognozy. Sytuacja wygląda nieciekawie.

Tymczasem analizy NOAA/AHPS wskazują, że najprawdopodobniej już do wczoraj, 12UTC na sporym obszarze suma dobowa opadu znacznie przekroczyła 10 cali (254 mm). Interesujące będą z pewnością dane z pomiarów naziemnych, obawiam się jednak, że wiele ze stacji opadowych zwyczajnie przestanie działać w tych warunkach.

Aktualizacja:

Niestety, zgodnie z przypuszczeniami, liczba ofiar Huraganu Harvey wzrosła do co najmniej trzech – kobieta i dziecko utonęli na autostradzie międzystanowej nr 10. Wcześniej odnaleziono ciało kobiety, która próbowała uciec z zatopionego samochodu w pobliżu Buffalo Bayou.

Print Friendly, PDF & Email

4
Dodaj komentarz

Please Login to comment
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
wrocławArctic Haze ☀️oliver57 Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
oliver57
Gość
oliver57

Sumy opadów ,,astronomiczne” bo 250-1000mm w parę dni to powódź na dużą skalę.Dla porównania. Dzisiaj wcześnie rano burza i,, ulewa” nad Rudą śląską i aż 5,5 mm opadu.Suma od początku sierpnia 17 to w Rudzie śląskiej 45mm.Niektórzy narzekają na mokre lato w Aglomeracji śląskiej.

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

Ten 1000 mm opadu to – jakby nie patrzeć – metr wody. Tzn. byłby równo metr gdyby Teksas był rzeczywiście płaski jak naleśnik (jak się tam mówi). W praktyce nawet w Teksasie jest jakiś spadek terenu i ten metr wody musi gdzieś spłynąć. A to może oznaczać powódź kilkumetrowej wysokości w dolinach rzek i strumieni.

wrocław
Gość
wrocław

Jak donosi National Weather Service (NWS) wg http://www.bbc.com/news/world-us-canada-41067315 w ciągu ostatniej doby w Houston i Galveston napadało … 612 mm!

oliver57
Gość
oliver57

Tu też można podliczyć i się przerazić http://www.wetteronline.de/wetter-aktuell/houston?iid=72243