Najwyższy Czas na Katlę

Najwyższy Czas na Katlę

W ostatnich dniach pojawił się na Geophysical Research Letters artykuł (Ilyinskaya et al. 2018) o emisjach CO2 z wulkanu Katla. Autorzy artykułu oszacowali dobową emisję CO2 na 12-24 kt/dobę, co wg nich stanowiło w tym czasie około 4% całkowitej emisji z źródeł wulkanicznych (nie pochodzących z erupcji). Wyniki te podchwycił trzy dni temu brytyjski brukowiec Daily Mail, gdzie również czytamy:

(…) we show that Katla, a highly hazardous subglacial volcano which last erupted 100 years ago, is one of the largest volcanic sources of CO2 on Earth, releasing up to 5% of total global volcanic emissions

A także w The Sun:

In the journal, the team wrote: “Through high-precision airborne measurements and atmospheric dispersion modelling, we show that Katla, a highly hazardous subglacial volcano which last erupted 100 years ago, is one of the largest volcanic sources of CO2 on Earth, releasing up to five per cent of total global volcanic emissions.”

Obie gazety jednoznacznie określiły emisje CO2 z wulkanu Katla jako „olbrzymie”, jednakże w odniesieniu do całkowitej sumy emisji pochodzenia wulkanicznego. Nie wiadomo więc za bardzo z jakiego powodu informacja ta znikła z artykułu, który na ten temat opublikował „Najwyższy Czas”. Czytamy tam m.in.:

Obecnie Katla emituje nawet 24 kilotony dwutlenku węgla dziennie i jest pod tym względem trzecim wulkanem na świecie. Odpowiada za 5 procent światowej emisji dwutlenku węgla, co opisano na łamach „Geophysical Research Letters”.

Trudno się nie oprzeć wrażeniu, że z powyższego zdania wynika iż Katla odpowiada za 5% całkowitej emisji CO2, zarówno tej pochodzenia wulkanicznego, jak i antropogenicznego.  Oczywiście jeśli ktoś choć przez chwilę się nad tym zastanowi, uzna że to całkowita bzdura. I rzeczywiście – ostatnie dane dotyczące tylko i wyłącznie elektrowni Bełchatów mówią o tym, że w skali roku wyemitowała ona 37 milionów ton CO2, ok 100 kt CO2/dobę. Nawet zakładając górną granicę emisji oszacowanej przez Ilyinskaya et al. (24 kt/dobę) oznacza to, że wulkan ten emituje 25% tego, co dziennie wypluwa z siebie tylko i wyłącznie Bełchatów.

Rzecz jasna nie wszyscy podchodzą na trzeźwo do tego tematu, swoje zdanie zdążył już wygłosić Naczelny Klimatolog Kraju, Janusz Korwin-Mikke, a zanim część osób sceptycznie (delikatnie rzecz ujmując) podchodzących do globalnego ocieplenia.

Pozostaje pytanie, czy redakcja „Najwyższego Czasu” pominęła tak istotną informację przypadkiem, czy był w tym jakiś cel. Światowe antropogeniczne emisje CO2 sięgają 35 miliardów ton rocznie, co daje w przybliżeniu 100 milionów ton dziennie. W tym kontekście owe olbrzymie emisje z wulkanu Katla stanowią co najwyżej 0.024% emisji antropogenicznej. W geologów z USGS i British Geological Survey całkowita emisja CO2 pochodzenia wulkanicznego stanowi zaledwie około 1% emisji antropogenicznej.

Mimo problemów z rzetelnością redaktorów artykułu opublikowanego w „Najwyższym Czasie”, Katla jest potencjalnie bardzo groźnym wulkanem i należy go monitorować. Jego erupcja mogłaby doprowadzić do nieporównanie większych problemów, niż miało to miejsce w przypadku wulkanu Eyjafjallajökull z 2010 r.

[xyz-ips snippet=”s2-ad”]

Print Friendly, PDF & Email

12 Replies to “Najwyższy Czas na Katlę”

 1. Najwyższy Czas zawsze podchwyci jakąś informację i zabarwi ją tak, żeby wyszło na ich stronę, podobnie jak większość niemieckich mediów u nas – tylko jeszcze w inną inną stronę. Coś jak Wyborcze, WPy, Pikia i te inne. Ze skrajności w skrajność. Korwin-Mikke powinien w końcu pozyskać fachową pomoc kilku profesorów z dziedziny klimatologii, bo często wynajduje takie niesprawdzone informacje i dopasowuje do swoich nienaukowych obserwacji oraz przekonań. Sam chciałby się znać na wszystkim, ale tak się niestety nie da.

  1. Problem w tym, że Korwinowi żadne profesory nie są potrzebne. To inteligentny człowiek, świetny brydżysta niegdyś. Dobrze wie jak jest. Ma swój ciemny lud i kit wciska. Jak to politycy.

 2. To jeszcze nic – niektóre portale interpretują wynik jako nagły wyrzut dwutlenku węgla, czyli że niby coś się zmieniło w wulkanie. Aby pokręcić temat cytują stare wypowiedzi naukowców o możliwych skutkach erupcji, gdyby się zdarzyła i oro mamy news o przebudzeniu groźnego wulkanu.

  1. Właśnie gdzieś czytałem że nagle wzrosła ilość dwutlenku węgla i może dojść do erupcji -Tylko zastanawiało mnie że nikt nie wspominał że nie wzrosła siła trzęsień ziemi w pobliżu wulkanu :)
   ps. Myślę że wulkan ten jednak wybuchnie w ciągu 5 lat- te jednak spore ilości gazów(jak na wulkan ) muszą się skądś brać .

 3. Dziękuję że nie straszycie strasznym wybuchem wulkanu, bo jeszcze jednego „portalu rozrywkowego” bym nie zniósł a i ogórków już nie ma.

 4. o wiele groźniejszy jest wezuwiusz razem z suwerwulkanem pola flegrejskie.
  oczy świata mogą być wzrócone na ten rejon w przyszłości według mistyków kościoła.

 5. Islandia ma super stronę z monitoringiem trzęsień ziemii:
  http://en.vedur.is/#tab=quakes

  A z ciekawostek, jak wymawia się nazwę tego wulkanu: dwa ll (ll) czyta się jako jt, czy to jest: ejafjatlajokul. Nazwa nieprzetłumaczalna, znaczy mniej więcej: lód na górze na jeziorze… (tak to zapamiętałem).

 6. Czy erupcja Katli mogłaby spowodować obniżenie się globalnej temperatury o wartości przekraczające 0,20 stopni Celsjusza? Oraz jaki obszar Islandii mogłaby zniszczyć?

  1. @Maso

   Erupcje wulkanów tego typu co islandzkie i hawajskie (produkujących głównie skały bazaltowe) nie są zwykle zbyt wybuchowe i nie wprowadzają wiele pyłu do stratosfery. Zatem efekt klimatyczny w skali globu będzie niewielki bo pył z troposfery wymywany jest szybko przez opady atmosferyczne. Co innego w Europie gdzie przynajmniej latem „sucha mgła” znad Islandii potrafiła negatywnie wpływać na temperaturę i przez to rolnictwo. Według niektórych erupcja szczelin Laki z lat 1790-ch była jedną z przyczyn Rewolucji Francuskiej:
   https://www.theguardian.com/world/2010/apr/15/iceland-volcano-weather-french-revolution

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.