Najzimniejsza zima od 50 lat. Znowu.

Najzimniejsza zima od 50 lat. Znowu.

TVN Meteo:

http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/swiat,27/wielkiej-brytanii-grozi-najciezsza-zima-od-50-lat,179070,1,0.html

Express.co.uk:

http://www.express.co.uk/news/nature/604619/Long-range-weather-forecast-Britain-cold-winter-2015-arctic-snow-freeze

Dla przypomnienia niusy z zeszłego roku (artykuł powołuje się na tego samego J. Maddena).

http://www.irishexaminer.com/ireland/forecasters-predicting-big-freeze-this-winter-295473.html

Nawiasem mówiąc poprzednia zima była anonsowana jako zima stulecia. Być może obecna, jako najzimniejsza od lat pięćdziesięciu, miałaby być od poprzedniej zwyczajnie cieplejsza? Jeden Madden raczy to wiedzieć.

Print Friendly, PDF & Email

12 Replies to “Najzimniejsza zima od 50 lat. Znowu.”

 1. Odnoszę wrażenie, że portale typu TVN-Meteo, czy TP lubią usensacyjniać swoje artykuły tego typu skrajnymi ocenami (prognozami), np. ekstra ostra zima vs. super “łagodna” zima, itp.
  Intrygująca jest przy tym kwestia szukania powiązania zapowiedzi pogodowych na kolejne miesiące dla Europy z anomalią El Nino, nierzadko prowadząca do odmiennych ocen (prognoz)…

  PS.
  A tymczasem zanosi się na kolejny miesiąc z dodatnią „anomalią” termiczną w Polsce i ujemną na Wyspach Brytyjskich. Ciekawe czy, i na ile zmieni się to w półroczu chłodnym…(?)

 2. NAO / AO zależy od tylu czynników, w tym niektórych dziejących się jesienią (śnieg na Syberii) lub nawet później (szybkie ocieplenia stratosfery), że zgadywanie jego znaku jeszcze latem to wróżenie z fusów. Ale przyjrzę się temperaturom oceanu i później spróbuję powróżyć z fusów ale pewnie pod wpisem o „najzimniejszej zimie”.

 3. A będzie tak lub inaczej – ale na pewno nie dlatego, że „ktoś tak napisał/powiedział/przewidział” :smile:

  Na razie jednak nie ma się co jeszcze „przejmować” zimą. Bowiem na kilka dni wraca prawdziwe lato, ale (na szczęście) już w nie tak ekstremalnej wersji jak w sierpniu. :smile:

 4. Jakby sie trafiła super zima w Anglii, to prawdopodobnie w Polsce też byłaby super zima – ale super ciepła.

  Przypomina mi się od razu kawał o Indianach co od dwóch lat drewno zbierali.

 5. Oh, sorry. Już poprzednie wpisałem w ten wątek, a miała to być odpowiedź na pytanie z innego wątku.

  W sumie o ile letni Atlantyk może służyć do prognozowania zimowego NAO (a wielu od czasu tego artykułu [1] twierdzi, że da się) to powinniśmy mieć bardzo ciepłą zimę. Oto aktualny rozkład temperatur powierzchniowych świata:
  http://www.ospo.noaa.gov/data/sst/anomaly/2015/anomnight.9.14.2015.gif

  Ciepły obszar od Północnej Karoliny do granic Kanady jest jednym z najważniejszych predyktorów dodatniego zimowego NAO. Porównajcie z tym posterem:
  http://xtide.ldeo.columbia.edu/~visbeck/nao/poster/Hamilton.pdf

  Co ciekawe ozostałe elwmenty z artykułu [1] są też widoczne (ciepło na wschód od Grenlandii i zimno na południe od niej). Czyli Atlantyk głosuje za dodatnim NAO. Natomiast ENSO (El Nino) głosuje za ujemnym, przynajmniej od lutego. Jednak wymaga to gwałtownego ocieplenia stratosfery zimą, a czy będzie oczywiście nie wiemy. Nie wiemy też ile będzie za miesiąc śniegu na Syberii (ale w ostatnich 2 zimach ten wskaźnik i tak zawiódł). Lodu morskiego w Arktyce jest mało jak na historyczną średnią ale mniej niż rekordowo czyli wskazuje to na ujemne NAO ale wskazywało też w ostatnich latach gdy było naprawdę dodatnie.

  Konkluzja? Na dwoje babka wróżyła ale stawiałbym raczej na dodatnie NAO i ciepłą zimę, przynajmniej do stycznia :)

  [1]Rodwell, M. J., Rowell, D. P. and Folland, C. K. (1999). Oceanic forcing of the wintertime North Atlantic Oscillation and European Climate. Nature, Vol 398, 320-323

 6. This is every year and usually start in September. 1000-years coldest winter or similar. But this year not so much. Nobody from them can imagine 1000-year winter (ice on Nilus) or 100-year winter like 1956 and 1929, ice close to Venecia, Croatia, Istambul and many arctic days.

 7. W mojej ocenie polega to po prostu na „trafianiu do skutku” – jak tym razem się nie sprawdzi, to stanie się to kiedyś indziej… Bo w końcu nie wszystkie zimy będą ciepłe…

 8. Stare powiedzenie mówi, że zepsuty zegar też czasem pokazuje dobrą godzinę. Jednak nie wyciągałbym z tego wniosku, ze jest lepszy niż chodzący ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.