Naturalne artefakty czy raczej… ? (Aktualizacja)

Naturalne artefakty czy raczej… ? (Aktualizacja)

Trzeba przyznać, że to co zobaczyliśmy na wczorajszym odbiciu radarów wzbudziło nasze spore zdumienie.

 

Zakłócenia radarów meteorologicznych są zjawiskiem częstym i znanym. Jednak takiego zaburzenia żaden z nas nie pamięta. Zdziwienie budzi przede wszystkim jego forma – zwielokrotnionych ósemek.
Całość zjawiska rozpoczyna się o godz. 14.30 (na wysokości granicy rosyjsko-litewskiej), a ostatnie zakłócenie radaru pokazuje się o godz. 23.00 w okolicy Krynicy Morskiej.
Po dłuższej analizie i lekturze doszliśmy do wniosku, że prezentowane skany radaru, mogą wskazywać na użycie (lub eksplozję) w pobliży granicy polsko-rosyjskiej, wojskowego zagłuszacza radaru (efekt testu chaffa).
Jest to nic innego, jak system przeciwdziałania namiarom radarowym polegający na tym, że samolot lub inny obiekt o znaczeniu militarnym wyrzuca w powietrze chmurę celów pozornych w postaci niewielkich pasków aluminium, powlekanego metalem włókna szklanego lub plastiku, co na ekranie radaru wygląda jak grupa kolejnych celów, bądź też zakłóca obraz ekranów wielokrotnymi odbiciami.

Więcej na ten temat:
http://articles.sun-sentinel.com/2013-01-11/news/fl-fake-rain-20130110_1_chaff-fighter-jet-navy-jets
http://www.accuweather.com/en/weather-blogs/weathermatrix/3d-radar-image-of-military-chaff/58849
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dipole_odbijaj%C4%85ce

Dziękujemy za inspirację:
https://twitter.com/strefaGrega/status/776458478453919745

Źródła:
Radar IMGW
http://eumetview.eumetsat.int/mapviewer/
http://en.sat24.com/en

A może ktoś z Was ma inne wytłumaczenie tego zjawiska?

AKTUALIZACJA

Z pozyskanych prywatnymi kanałami informacji, wynika jednoznacznie, że są to efektu testów Chaff.

Również przeszukanie internetu to potwierdza:

chaff_9404271145

Chaff is frequently released by military aircraft during exersices. On the radar display it is usually seen as narrow bands of high reflectivity. Sometimes these chaff echoes may have a distance for hundreds of km. The width of the bands depends on the range from the radar and the amount of diffusion timme.

Źródło grafiki i tekstu: http://nordrad.fmi.fi/methods/gallery/gallery.html

Podziękowania dla: Asko Huuskonen

Pojawia się kolejne pytanie:

Nasi to czy sowieci?

Print Friendly, PDF & Email

53 Replies to “Naturalne artefakty czy raczej… ? (Aktualizacja)”

   1. Widzisz gdzieś strukturę zachmurzenia w postaci „888”?
    A po za tym, ta chmurka jest na wschód od tego zjawiska.
    Nie znam żadnego naturalnego fizycznego procesu, który generowałby taki obraz radarowy, a na działaniu radarów meteorologicznych trochę się znam :-(

  1. Hmm. Miałoby to sens. Ale spójrz na film, idealnie opadał wczoraj na południe. Radary tak się nie nakładają i gasną. Stałoby to w miejscu i nie ruszało się, prawda?

  1. Mam PW z nieoficjalnym potwierdzeniem aktywności rosyjskiej w tym obszarze.
   Samoloty 24-24 biorące udział w ćwiczeniach mogą być opcjonalnie wyposażone w wyrzutnie chaff. Więcej, na tej stronie.

   1. Nic w tym dziwnego, że ćwiczą. Oczywiście nie byli by sobą gdyby tego nie robili specjalnie tam, gdzie wiedzą, że NATO-wskie radary to zauważą. Ot takie machanie szabelką. I nie przejmują się tym, że jak widać z filmiku z radaru meteorologicznego, te paski folii będą wisieć na naszych drzewach w okolicy Mierzei Wiślanej.

    1. @Arctic Haze
     Czy spotkałeś się (słyszałeś) może już z takim zjawiskiem na Bałtyku?
     Wiem że Rosjanie ćwiczyli coś podobnego ale na poligonach ziemnych.

     1. Nie, ale też nie mamy od zbyt dawna cywilnych radarów dostępnych on-line. Myślę, że WP widziało już parę takich, a dla AWACS-ów to żadna nowość. Zresztą Amerykanie tez to robią. Tu spowodowali zamieszanie w radarach meteorologicznych koło San Diego:
      http://beforeitsnews.com/chemtrails/2012/04/chemtrail-disclosure-military-chaff-reported-on-radar-by-local-news-2024355.html

      Nawiasem mówiąc URL pokazuje kto się tym podnieca. No tak, jeśli zrzucają pasemka folii to pewnie i jeszcze gorsze rzeczy! Jak ktoś bardzo chce w coś uwierzyć, to wszystko jest dowodem spisku ;-)

     1. Dokładnie to miałem na myśli. Dla nich wszystko jest dowodem potwierdzającym ich mrzonki. Z tym, że nikt z nich nie jest w stanie podać sensownego zestawu: kto opryskuje, czym i po co. Wiedzą tylko, że opryskuje i to nie podlega wątpliwości!

  1. A tak na serio, to czy muszę nawet na blogu o klimacie i pogodzie czytać plotki o sprawach związanych z polityką, wojnami itp??

   1. Przecież to jest czysty wątek meteorologiczny. Wykryliśmy go my wraz z kolegą wymienionym w poście. Nie wojskowi, nie specjaliści od bezpieczeństwa tylko hobbyści meteo:) Zjawisko wystąpiło na radarach meteo więc to raczej normalne, że się tym zajmujemy:)

  2. Ja takie plotki słyszę już od parunastu lat. Najstarsza jaką pamiętam była taka, że Rosja nie pozwoli nam wejść do Unii i jak podpiszemy traktat, to będzie inwazja. Tak jak jedni wypatrują końca świata tak inni wypatrują wojny.

    1. Uważam że zawsze najpierw należy sprawdzić czy nie mamy po prostu do czynienia z trollingiem lub sarkazmem, a dopiero potem ewentualnie wyciągać konsekwencje. Nawet gdyby napisał to ktoś nowy.

  1. Komentarze rozwalają, ale czego się spodziewać po tak nawiedzonym medium.

   jana | 18.09.2016 [11:02]

   Szanowni Państwo tylko spokojnie, jeżeli polskie służby zdecydowały się na pokazanie tego sowieckiego zjawiska, oznacza tylko, że odbywa się to pod polską kontrolą. Przypomina to sytuację z sowieckim samolotem przelatującym wzdłuż polskiego wybrzeża. Było to sowiecka prowokacja, którą polskie radary i służby nasłuchowe dokładnie obserwowały. Gdyby tylko padł rozkaz zestrzelić intruza, to z sowieckiej maszyny pozostały by tylko drzazgi. Sowiecka bestia ryczy mocno i głośno, bo wie, że jej agonia jest już tylko kwestią czasu.

   Inne są jeszcze bardziej nawiedzone.
   Trochę wstyd, że cytuje nas takie coś :-(

   1. Tu akurat właściciel portalu losyziemi.pl zwrócił się z zapytaniem czy może zamieścić naszą informację.
    Nie ma informacji na forum, tylko na stronie portalu.
    Pisz tak jak jest, a nie mieszaj faktów.

 1. Ale wracając do tych zakłóceń czytałem, że Rosja dysponuje takimi zaawansowanym sprzętem walki elektronicznej czy elektromagnetycznej. Często w Kaliningradzie odbywają się często manewry wojskowe i ściągają groźny sprzęt wojskowy z głębi Rosji do tej enklawy, więc takie „cuda” mogą się częściej pojawiać.

  1. Chaff, to nie jest zaawansowany sprzęt czy też technologia.
   Nie wiem jak się teraz mają sprawy z zakupem przez MON samolotów walki elektronicznej. Wcześniej były planu zakupu chyba 3-4 sztuk, a to pozwalałoby skutecznie „oślepić” rosyjskie radary w dużej odległości od naszej granicy.

 2. Takie testy pokazują, że wojna może wybuchnąć w każdej chwili. Jeśli ktoś zakłóca radar to tylko po to aby ukryć swoje działania.

 3. Do kolegi Ksalwina ,co powiesz na temat by narod Niemiecki robil zapasy zywnosci. Na wypadek wojny .I prosze noe lacz mnie z Antonim .

  1. Nie wiem czy z tym „na wypadek wojny” nie przesadzają.
   Natomiast robienie zapasów, na wypadek np. klęski żywiołowej spowodowanej np. przez intensywne opady śniegu, jest uzasadnione jak najbardziej.

  2. Ja bym się nie przejmował robieniem zapasów żywności, skoro na wojnie można nawet zginąć, zwłaszcza jeśli będzie to wojna atomowa. Ale proszę, już nie spiskujmy.

 4. http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/1,35636,20735119,chmura-rosyjskich-zaklocaczy-nad-mierzeja-wislana-mon-nie.html?order=najnowsze#opinions

  Pokłosiem tego zamieszania z ruskimi, była np. taka dzisiejsza rozmowa:

  Pytanie: Jakich narzędzi Pan użył, aby uzyskać nieautoryzowany dostęp do sieci radarowej w krytycznym dniu?
  Odpowiedź: Dostęp jest anonimowy przez stronę internetową pogodynka.pl. Uzyskuje się go przez pierwszą z brzegu, przeglądarkę internetową.
  Pytanie: Czyli jaką? Czyjego autorstwa?
  Odpowiedź: Na przykład Mozilla Firefox, autorstwa Mozilla.org
  Pytanie: Proszę podać członków organizacji Mozilla.
  Odpowiedź: :lol:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.