2020/02/26 20:02

Noc tropikalna #2 i gwałtowne burze

Wczorajsze średnie temperatury dobowe w niektórych miastach przekroczyły 28.0°C. Tak było na przykład w Poznaniu (28.4°C) i w Toruniu (28.3°C). W obu przypadkach były to wartości rekordowe dla czerwca: w Poznaniu został pobity rekord z 1954 r. (27.6°C), w Toruniu zaś z 1964 r. (27.9°C). W obu przypadkach tak wysokie średnie dobowe temperatury powietrza były wynikiem nie tylko upalnego dnia, ale i wyjątkowo ciepłej nocy z 10 na 11 czerwca.

Dzisiejsza temperatura minimalna spadła do 22.9°C w Jeleniej Górze, 22.3°C w Poznaniu, 22.0°C w Toruniu. W przypadku Torunia temperatura minimalna ma szanse wyrównać rekord z… dnia wczorajszego – w takim przypadku stary rekord zostałby pobity dwa dni z rzędu. W przypadku Poznania istnieje szansa na pobicie rekordu Tmin czerwca z 2006, pod warunkiem, że do 18UTC dnia dzisiejszego temperatura nie spadnie poniżej 21.6°C.

Oczywiście tak wysokie średnie temperatury dobowe, głównie w Wielkopolsce, mają swoje odzwierciedlenie w anomaliach temperatury dobowej (okres referencyjny 1981-2010). Te wyniosły odpowiednio +11.2K w Poznaniu oraz +11.3K w Toruniu. Anomalia obszarowa dla Polski wyniosła +8.79K, a średnia anomalia miesięczna wzrosła do +5.00K.

Mimo wysokich wskaźników konwekcyjnych burz nie było zbyt dużo, ale te, które się pojawiły zapewne wielu zapadną na długo w pamięć, głównie za sprawą wyjątkowo dużego gradu, który spadł miejscami na Ziemi Lubuskiej. Gradziny znalezione w miejscowości Wojcieszyce k. Gorzowa Wlkp miały nawet około 10 cm średnicy.

Wojcieszyce k. Gorzowa Wielkopolskiego (woj. lubuskie). Fot. Maciej Mudahttps://www.facebook.com/photo.php?fbid=1719341341544454&set=p.1719341341544454&type=3&theater

Opublikowany przez Polscy Łowcy Burz Wtorek, 11 czerwca 2019

 

Wojcieszyce (woj. lubuskie). Fot. Maria Kucharska

Opublikowany przez Polscy Łowcy Burz Wtorek, 11 czerwca 2019

 

Źródło: www.zachod.pl

 

Co dalej? Z punktu widzenia osoby zajmującej się statystyką klimatologiczną sytuacja jest w tej chwili dość interesująca. Obecna wartość anomalii miesięcznej do 11 czerwca włącznie wynosi aż +5.0K, o około 0.9K więcej, niż wynosi dotychczasowy rekord czerwca z 1811 (+4.07K), a prognozy wskazują, że wartość ta  wzrośnie i utrzyma się znacznie powyżej  +5K co najmniej do 21 czerwca. Szanse na rekordowy czerwiec zatem wzrosły. W XX w. wyjątkowo ciepłe czerwce miały anomalie znacznie niższe: +2.38K w 1979, +2.79K w 1964 i +2.71K w 1917.  W wieku XIX, jak już wspomnieliśmy, zdarzały się czerwce cieplejsze: 1889 z anomalią równą +2.90K, 1866 z anomalią równą +2.85K, czy w końcu wspomniany 1811 z anomalią równą +4.07K.

Jest zdecydowanie za wcześnie, żeby zgadywać, czy rekord miesięczny padnie, czy nie. Obecne prognozy są pewne co najwyżej na 5 dni wprzód, czyli do 17 czerwca. Wówczas anomalia temperatury czerwca wyniesie +5.8K. Wówczas dla wyrównania rekordu anomalia pozostałych dni musi być równa co najmniej +1.81K. Jak się łatwo domyślić, z łatwością może być ona niższa. Nie przesądzalibyśmy więc sprawy rekordu na obecnym etapie.

Jeśli się sprawdzi cała prognoza, to do 21-go włącznie anomalia wyniesie +5.71K. Wówczas dla osiągnięcia rekordu wystarczą pozostałe dni w pobliżu normy wieloletniej (+0.3K).

Print Friendly, PDF & Email

297
Dodaj komentarz

Please Login to comment
73 Comment threads
224 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
56 Comment authors
MarcinxlKrakuspytajnikadekMason Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
Obserwator Meteo
Gość
Obserwator Meteo

Na naszych oczach dzieje się historia ale nie tylko u nas w Arktyce pewny nie jest ale możliwy jest rekord jest bardzo ciepło na wybrzeżach Arktyki na Syberii jest miejscami gorąca a nad samą Arktyka miejscami do 7 stopni dobija temperatura no zobaczymy co dalej ale źle to wygląda.

Grzybiarz
Gość
Grzybiarz

Ciekawie to wszystko wygląda, ale i niepokojąco, bo jednak tendencja do ustanawiania nowych rekordów ciepła prze do przodu. Z burzami jest spory problem, ponieważ, przeważnie ich nie ma, a jak już przyjdą to od razu w lodami naturalnymi (gradem) i sporym przewietrzeniem terenu. We Wrocławiu wczorajszy dzień był już z tych duszno-żarzących, chociaż jeszcze porywy wiatru dawały nieco ochłody. Po południu (godz. 15), jechałem nieklimatyzowanym tramwajem linii 11 od Hutmenu aż za mosty Warszawskie. Strona nasłoneczniona wyludniona, miejsca zajęte tylko od strony cienia. Nawet starsze osoby wolały stać w cieniu niż siedzieć w Słońcu. Dzisiaj jeszcze bardziej dopiecze, chyba, że… Czytaj więcej »

dorka
Gość
dorka

Mnie jeszcze zastanawia to, że coraz częściej u nas jest potwornie gorąco, a w krajach tradycyjnie ciepłych dużo zimniej………..Ach oczywiście, wszyscy mnie tu wyśmiewają, ale coś w tym jest.
To globalne ocieplenie to wygląda mi trochę na globalną zmianę przede wszystkim .

zaciekawiony
Gość

Żeby do Europy środkowej napływał stały strumień powietrza zwrotnikowego, fale górne muszą się tak ułożyć, że po zachodniej stronie blokady będzie spływ z północy. I to widać na mapach synoptycznych – na Atlantyku dolina wysokiego ciśnienia od okolic Grenlandii.

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

@dorka

Nie ma praktycznie rejonów z ujemnym trendem temperatury. Może okolice Wiru Subpolarnego na Atlantyku ale to naprawdę wyjątek, spowodowany zmianą cyrkulacji oceanicznej (być może cykliczną, tzw. cykl AMO).

dorka
Gość
dorka

Ach nieklimtyzowany tramwaj to jest „bajka”, bo on nie tylko że nie jest klimatyzowany, to jeszcze dodatkowo grzeje, wiec w upał, realna temp. w środku to pewnie spokojnie do 50st może dochodzić.
Niby to nic, tylko „chwilę” się przejedziesz, ale wypocisz , śmierdzisz, potem jeszcze w słoneczku na zakupy i wracasz do mieszkania jako wrak człowieka. A w mieszkaniu 30 st. I weź się człowieku ciesz z tego lata.
Oczywiście to jest nic w porównaniu do ludzi, którzy musza pracować cały dzień na tym piekielnym słońcu.

Grzybiarz
Gość
Grzybiarz

@Dorka – właśnie miałem dopisać, że ludzi mocno „czuć” w takim tramwaju. Niestety nie wszyscy często się myją, zażywają kąpięli i pryskają dezodorantami. Ale nawet zachowując estetykę wyglądu i higienę, ciężko się nie spocić w takim tramwaju. Wszystkich „godzi” czasami jakichś bursztynek (to łagodna forma słowa „kloszard”), którego zapach torpeduje zapachy pozostałych współpasażerów. Wczoraj taki wsiadł przy Placu Legionów i podjechał zaledwie 2 przystanki – do Dworca Głównego PKP, natomiast „feromony” po nim unosiły się jeszcze ze 20 minut… Jakkolwiek nie polemizujesz z ludami północy i bez względu kto nagina lub ma mniej/więcej racji, w stu procentach przyznaję, że w… Czytaj więcej »

dorka
Gość
dorka

Nie wiem Grzybiarz, czy ja dam radę. No jakoś dam, ale nie chce mi się żyć, to jest taka wegetacja. Na samą myśl, że mam jechać do rodziny, pociągiem, dostać się na dworzec autobusem, odechciewa mi się wszystkiego. Najchętniej nie wychodziłabym z domu W ogóle. To jest życie? Wegetacja, przetrwanie plus trochę umęczenia. Smutne.

Mikelis
Gość
Mikelis

Zgadzam się w 100 proc. W taką pogodę NIC nie da się robić, a co dopiero pracować czy podróżować. To jakaś masakra. Mało tego, w najbliższą sobotę ma być wg niektórych źródeł 38 stopni w Poznaniu i skłonnośc do burz (których i tak nie będzie!). IMGW wróżyło dziś w nocy u mnie grad o śr. 8 cm(!) i gigantyczne ulewy. A będzie…praktycznie nic. Nie chcę takich superburz, ale porządny deszcz by się przydał. Do tej pory spadło poniżej 0,5 mm opadu od 01.06.19.

Enzo
Gość
Enzo

@dorka
To tylko anomalie pogodowe póki co ale ostatecznie poprzednie ocieplenia (średniowieczne, starożytne i holoceńskie) z grubsza miały taki właśnie rozkład: obszar śródziemnomorski miał klimat łagodniejszy niż dziś, a środkowoeuropejski i Skandynawia cieplejszy

dorka
Gość
dorka

@Enzo, nikt nie wie jeszcze do czego te „anomalie” nas doprowadzą.
Ale nie wygląda to bynajmniej optymistycznie.

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

Te anomalie sumaryczne dla czterech ostatnich okresów letnich (JJA), w [orównaniu do lat 2981-2010 wyglądają tak:


comment image

Widać, ze nie ochłodziło się nigdzie na kontynentach. Jest minimalnie chłodniej wspomnianym Wirze Subarktycznym (na południe od Grenlandii) i paru rejonach Arktyki i Antarktydy gdzie… nie ma stacji pomiarowych, czyli oziębienie wynika raczej z wyników reanaliz niż z pomiarów (nie jest do końca wiarygodne). Nawiasem mówiąc przy Antarktydzie to jest oziębienie zimowe, nie letnie, ze względu na to, że jest to półkula południowa.

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

Analogiczny wykres dla zim wygląda tak:


comment image

To dla tych, którzy sądzą, że zimą się nie ociepla. Ociepla się wszędzie z wyjątkiem tegoż Wiru Subarktycznego i okolic Półwyspu Antarktycznego, ale ociepla się najbardziej w Arktyce i w jej pobliżu (czyli także i u nas).

Enzo
Gość
Enzo

Zimą rozkład przestrzenny jest wyraźny: im dalej na północ tym silniejsze ocieplenie, chociaż bardziej spodziewałbym się sytuacji odwrotnej: mniejsze ocieplenie latem. Raczej rzadko słyszymy o wielkich falach upałów w obszarze śródziemnomorskim, a biorąc pod uwagę potencjał i to jak to wygląda w naszej strefie umiarkowanej w ostatnich latach, tam musiałoby to być pewnie długotrwałe 40+

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

To co widzimy wokół wschodniego Morza Śródziemnego to pewnie skutki tej największej suszy od co najmniej 900 lat, jaki ma ten rejon przez ostatnie 2 dekady:

Cook, B. I., K. J. Anchukaitis, R. Touchan, D. M. Meko, and E. R. Cook (2016), Spatiotemporal drought variability in the Mediterranean over the last 900 years, J. Geophys. Res. Atmos., 121, https://doi.org/10.1002/2015JD023929

Enzo
Gość
Enzo

Natomiast wg MedEC ocieplenie w regionie śródziemnomorskim jest nawet silniejsze niż globalnie. A prognoza jest jeszcze gorsza.
http://www.medecc.org/climate-and-environmental-change-in-the-mediterranean-main-facts/

Enzo
Gość
Enzo

Natomiast co do rozkładu temperatur w ociepleniu holoceńskim (Holocene climatic optimum) w obszarze SW i SE czyli w basenie Morza Śródziemnego notowano anomalię do -2K podczas gdy w Skandynawii do +2K. Chociaż trzeba pamiętać że to było ocieplenie przy niższych poziomach CO2 i stąd może obecnie inny trend

Davis, B. A. S., Brewer, S., Stevenson, A. C., Guiot, J., and Data
Contributors: The temperature of Europe during the Holocene
reconstructed from pollen data, Quaternary Sci. Rev., 22, 1701–
1716, 2003.

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

@Enzo

Nie tylko przy niższym stężeniu CO2 ale także przy innym wymuszeniu powodującym ocieplenie. Wtedy tym wymuszeniem było lepsze nasłonecznienie Arktyki latem, w wyniku tego że w miesiącach gdy w Arktyce jest słońce, było ono bliżej Ziemi niż teraz (obecnie najbliżej jest chyba 3 stycznia, a wtedy było to jesienią). To musiało doprowadzić do tego, ze w stosunku do okresu przed-przemysłowego (czyi powiedzmy do XVIII czy XIX wieku), największa anomalia termiczna występowała w rejonie Arktyki. Czyli podobnie jak teraz ale z innych przyczyn, nie dotyczących całego globu.

Michał
Gość
Michał

Łódź o 10:00 już prawie 30 stopni

Ben Wwa
Gość
Ben Wwa

Nie mam w biurze klimy i niniejszym informuję, że właśnie przylepiłem się do fotela. Czy komuś tu też się to przytrafiło? Co w takim wypadku należy robić?

dorka
Gość
dorka

Nie wiem, bo mam klimę- ale chyba brać przykład z Chochlika?

Pamiętaj, klima – to samo zło. Chochlik aplikuje wyłącznie do najlepszych firm, które nie maja klimatyzowanych biur. Też należysz do tej elity.

Ash
Gość
Ash

Zażądać od pracodawcy zmniejszenia wymiaru godzin, świeżej wody itd.

dorka
Gość
dorka

Ash, problem w tym, że nie można żadać od pracodawcy zmniejsza liczy godzin pracy. Nasz kodeks pracy nie przewiduje czegoś takiego, z uwagi na wysoką temp, ani nie przewiduje max temp w pomieszczeniach biurowych. Przewiduje min.
Wody można żądać. I tyle.

Ash
Gość
Ash

Pora zmienić prawa pracownicze, nie tylko pod tym względem zresztą.
W ogóle ciężko mi sobie wyobrazić pracę dziś w nieklimatyzowanym, wyeksponowanym cieplnie biurze, a co dopiero praca fizyczna!

LeszekM
Gość
LeszekM

Było mi w pracy wspaniale,
nie zmęczyłem się wcale,
parę deko zgubiłem,
flaszek pięć wychyliłem,
klimy w aucie Leszek nie włączy
przez okno powietrze do środka się sączy,
zaś w pól, wód i lasów terenie
szybko schnie wierzchnie odzienie.
W przyszłym tygodniu góry nawiedzam,
zmęczę się trochę, ździebko pozwiedzam,
lata ulotnego posmakuję,
bo dobrze – póki co – się czuję.

Marcin D
Gość
Marcin D

@LeszekM
Piękny wierszyk :).

podlasianin
Gość
podlasianin

U ciężka sprawa, ale jak fotel jest niezbyt ciężki to może do ochłodzenia jakoś dasz rady się z nim poruszać? ;)

Ben Wwa
Gość
Ben Wwa

Niezły pomysł, to chyba wykonalne – wczoraj widziałem w telewizorze uliczny wyścig (w Japonii) facetów siedzących na fotelach biurowych, niektórzy się przewracali, ale generalnie było ok.

Lukasz160391
Gość

W Gliwicach temperatura w nocy była w sam raz, nad ranem spadła ona do 16/17 stopni. Do tropikalnej nocy sporo brakowało.

Marek Dziekaniak
Gość
Marek Dziekaniak

Co musiałoby się stać żeby wypchany został wyż znad Rosji? Co może ten wyż wypchać aby w Polsce nie było upałów?

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Silniejszy prąd strumieniowy (z W), a najlepiej jeszcze ze składową N nad Europą.
Niestety w porze ciepłej o to trudno – zdarza się ostatnio coraz częściej „okazjonalnie”…

dorka
Gość
dorka

@Podlasianin, jeśli próbowałeś być dowcipny, to jeszcze długa praca przed tobą ;-)

podlasianin
Gość
podlasianin

Niestety wiem… moje żarty są suche jak ziemia na Mazowszu.

dorka
Gość
dorka

Nie martw się, na Podlasiu też będzie sucho. Jeszcze zatęsknisz za „zimnicą”……..

podlasianin
Gość
podlasianin

Już jest sucho, i o tym pisałem wczoraj. Tęsknię za ulewami i błyskami które uwielbiam, bez gradu oczywiście.

Mat
Gość
Mat

W fusach, po 2-3 dniowej przerwie od upałów, w drugiej połowie przyszłego tygodnia widać kolejne solidne przekroczenia 30. To tylko w ramach ciekawostki, bo jeszcze sporo czasu i wszystko może się zmienić, więc na razie bez paniki :)

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

Czerwiec rekord po 1951 ma już w garści, ochłodzenia pon. 18-20 śr. dob. nie widać za to w fusach widać kolejne 30-stki.

juhas
Gość
juhas

Mimo wszystko, średnie wiazki ebsemble powoli opadają, więc kolejne upały na szczęście mogą być mniej dotkliwe i zawezone obszarowo

Jacob
Gość
Jacob

Coś niesamowitego, wczorajsza noc w Toruniu okazała się rekordowo ciepła (mam na myśli oczywiście czerwiec), a dzisiejsza wartość tmin była dokładnie taką sama! Jak widać wczorajszy dzień również miał rekordowo wysoką tśr w Toruniu. No cóż nie pozostaje nic innego tylko się z tym pogodzić, bo wpływu na to nie mamy, następny tydzień zapowiada się dość przyjemnie, choć przydało by się chwilowe bardziej wyraźne ochlodzenie w wersji opadowej.

Pless
Gość
Pless

Do tej pory piękny czerwiec, wynagradza nam paskudny maj, wynagrodzi całkowicie jeżeli sprawdzą się prognozy. Cieszą ciepłe wieczory, można siedzieć do 1 w nocy na powietrzu, jeździć na rowerze do późna. Idealna pogoda pomijając burze oczywiście. Na S po paskudnym mokrym maju mamy atak komarów – jedyny minus spędzania czasu na powietrzu. Jednym słowem – Oby tak dalej!

Roberto
Gość
Roberto

do tego trochę regularnych opadów najlepiej nocą i dla mnie ideał .

Enzo
Gość
Enzo

Z komarami faktycznie jest podobno poważna sprawa. W nadwiślańskich gminach świętokrzyskiego proszą rząd i wojsko o pomoc

Roberto
Gość
Roberto

U mnie Kielcach w ścisłym centrum jest ok ale tu sam beton więc się nie dziwię , ale na osiedlach obok i okolicznych lasach w ostatnich kilku dniach jest ogromna ilość komarów . Niestety budżet miasta nie przewidział w tym roku funduszy na odkomarzanie.

Gripen
Gość
Gripen

Przypomnę, tylko, że gdyby nie majowe deszcze, to teraz mielibyśmy poważną susze

Enzo
Gość
Enzo

To prawda. Małopolska zielona dzięki tym opadom z maja. Wolałbym jednak żeby były rozłożone bardziej równomiernie..

LeszekM
Gość
LeszekM

Komar brzęczy, komar kłuje
mało kogo zwierz raduje
jednak słowik łowik ważka
rok po rok go wyczekuje

Niewdzięczna, choć bardzo ważna
taka jest komarza rola
bez tej małej muchóweczki
ciężka jaskółeczek dola

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

No to rekordowo ciepła już nie tylko 1., ale i 2. dekada czerwca’2019 również.
Dominacja dni gorąco-upalnych podtrzymana w prognozach co najmniej do początku 3. dekady miesiąca (wówczas anomalia bieżąca będzie pewnie nadal blisko +6K…)

juhas
Gość
juhas

Na szczęście średnie wiazki ebsemble systematycznie spadają więc podejrzewam, że kolejna fala będzie słabsza i ograniczona obszarowo

kmroz
Gość
kmroz

Kolejna fala? Oczywiście, jakieś pojedyncze wiązki za 10+ dni. Gdyby te wiazki dawały dla odmiany temperatury poniżej 20 stopni, to bym pewnie o tym nie usłyszał tutaj, A tak to już z 4 osoby to napisały ;)

niesamowite jak się zmieniły szybko tendencję na tym forum. Jeszcze 10 dni temu każdy wyciągał pojedyncze zimne wiązki i sie smial z moich, jak sie okazuje slusznych, prognoz anomalii +6K na pierwsza polowe czerwca, a teraz każdy wyciąga pojedyncze upalne wiązki….

Sowa
Gość
Sowa

Nie narzekajcie, że wam gorąco. Dzisiaj w Kuwait City 48C a min 38C.

Grzybiarz
Gość
Grzybiarz

@Sowa – jak w zimie będzie -15 stopni C i będziesz narzekać, że Ci zimno, to napiszę, żebyś nie narzekał, bo w Wierchojańsku jest -60 stopni C. ;-)

Ben Wwa
Gość
Ben Wwa

@Sowa
A dzisiaj na powierzchni Słońca jest 6000°C.
Więc nawet w Kuwejcie niech nikt nie narzeka, że mu gorąco.

oliver57
Gość
oliver57

Dobre. Nie narzekajmy na żadna pogodę i dbajmy o siebie. Osobiście : okna zacienione, wentylator włączony na zmianę z oczyszczaczem powietrza Efekt : ,,w izbie uno 27 stopni. Na zakupy wele siodmy wieczor , może sie karna na kole po lesie kańś na poł godzinny jak sie trocha zećmi”.

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

@Sowa

Jeszcze zależy jaka tam mają wilgotność.

Sowa
Gość
Sowa

@Arctic Haze
temp trosy higro
20190612 4:00 AM 38C 14C 24%
20190612 2:00 PM 48C 11C 11%
Nie jest tropik z 70 -90 %, ale zbyt suche powietrze to też daje w kość

Gripen
Gość
Gripen

Póki co, nie patrzę na prognozy. Bardziej skupiam się na tym co pogoda przyniesie jutro, że będzie upalnie i parno to pewne, bardziej zastanawiam jak silne będą jutrzejsze opady na Mazowszu i samej Warszawie. Bo z tego co widzę na sat24, do południa raczej będzie padać na zachód ode mnie, dopiero wieczorem ma padać w Warszawie, oby obyło się bez ekstremalnych, zjawisk

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

UM wydłużył „lampę” w Warszawie niemalże do wieczora. Przed frontem może być jeszcze nieco cieplej niż dzisiaj – w mojej ocenie 34/35°C. Narastać będzie też pewne parność, a co oznacza wzrost Td do ponad 20°C (może i bliżej 25°C), a z czym mamy do czynienia podczas najsilniejszych fal „tropików”. Natomiast burza prognozowana jest już na noc 13/14.06 – ta nie przyniesie nam jednak wyraźniejszego „wybawienia” od ekstremalnego ciepła…
Aura już teraz jest niezwykła, a apogeum cały czas przed nami (kolejne w weekend 15-16.06).

Ben Wwa
Gość
Ben Wwa

@Lucas
Nieźle się czyta Twoje kolejne „raporty z fali upałów”.
Można dostrzec w nich pewną ekscytację tym, co się dzieje…

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Przecież komentuję również inne scenariusze pogodowe.
Mamy ekstremalne warunki jak na 1. połowę czerwca – mam je komentować jakby były naszą „normalką”…???

Editor
Gość
Editor

Standardowo AccuWeather jak przez pół roku w 2018 wydłuża upał każdego dnia o jeden dzień. Dzisiaj kolejny raz. Czy ktoś może mi napisać, kiedy może się to skończyć? Kiedy jest realna szansa na Tmax poniżej tych 27-28 stopni? AccuWeather widzi pierwszy taki dzień 22 czerwca, ale jutro zapewne znowu wydłuży upał o jeden dzień. Tylko proszę bez pisania typu po 16 czerwca się ochłodzi bo będzie 29 zamiast 30.

czarnachmurka
Gość
czarnachmurka

@Editor bezpośredniej odpowiedzi na Twoje pytanie nie znam, ale Accu lubi się „zacinać” na falach upału. W ogóle często wyrzuca losowo w długoterminowej prognozie (szczególnie w aplikacji) wartości z kosmosu – teraz było tak w maju – nagle na jeden wtorek pokazało 34 st i deszcz. Oczywiście, ktoś pewnie udzieli odpowiedzi bardziej merytorycznie. Jakby co mój pierwszy post (choć jestem tu od dawna jako obserwator), zatem – dzień dobry :)

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

@czarnachmurka

Teraz już Twoje komentarze będą się pokazywać.

czarnachmurka
Gość
czarnachmurka

@Arctic Haze – dziękować :)

juhas
Gość
juhas

Accuweather dla Lęborka przez najbliższe dni widzi 22, 23 stopnie, tylko sobota 27, a więc będziemy mieli coraz więcej obszarów że znacznym ochlodzeniem, a wszyscy nadal widzą piekuelko?..

PiotrNS
Gość
PiotrNS

Na wschodzie owszem, jeszcze kilka dni piekiełka, którego nawet ja mam dość, a co dopiero Editor :(
@Editor, poczekajmy najlepiej na wieczorne prognozy, bo na razie nie ma żadnych „odkrywczych” zapowiedzi, za parę godzin raczej będzie wiadomo co nas czeka. A AccuWeather na dłuższą metę się zbytnio nie sugeruj, bo to jest w ich stylu – jak jest upalnie, to wciskają upał do końca prognozy, a jak jest chłodno to robią analogicznie w drugą stronę.

kmroz
Gość
kmroz

👍

Marcin D
Gość
Marcin D

O 13:00 temperatura mokrego termometru najwyższa znów w północno-zachodniej Polsce. Resko prawie 24c. Moja przeciętna wytrzymałość kończy się na Twb 25c. Lucas Wawa spodziewa się w Warszawie punktu rosy do 25c. Na razie w to wątpię. O 13:00 „tylko” 16 punkt rosy w stolicy. Zobaczymy wieczorem, jednak trzeba pamiętać, że Warszawa nie słynie z wilgotnego powietrza podczas upałów.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Na razie w ogólności Td powyżej 20°C – zgadzam się, że tu w Warszawie nie będzie aż tak wysoka jak na obszarach mniej zurbanizowanych. Choć przed jutrzejszą wieczorną konwekcją…???

wroclaw
Gość
wroclaw

Susza się pogłębia we Wrocławiu. U mnie w ciągu tygodnia w. gruntowe spadły o 11 cm u mnie na działce, a były już poniżej normy.

Grzybiarz
Gość
Grzybiarz

@wroclaw – potwierdzam Twoje spostrzeżenia. Wody ubywa bardzo szybko. W sobotę powłóczę się po lasach Twardogóry i zobaczę, jak tam wygląda sytuacja, ale póki co, zrobiło się już bardzo sucho i to nawet w mocno zacienionych miejscach z lepszą gatunkowo glebą, bo wiadomo, że na piachach po 3 dniach jest już sucho jak pieprz.

Spoglądam na radary i na razie pierwsze „bołźki” pojawiły się na Lubelszczyźnie i Rzeszowszczyźnie. Zachód, pomimo ostrzeżeń 1 i 2 stopnia spokojny, chociaż główne rozdanie konwekcyjnych kart prognozują na wieczór i noc. Ciekawe, czy we wrocławskich suchotach coś nam popada?

Mateusz
Gość
Mateusz

Przeglądam sobie średnie opady dla polskich miast i o ile w wielu przypadkach opady rosną tak w rzypadku Wrocławia średnia dla lat 1980-2010 czy 1990-2020 jest niższa o ok. 50mm od średnich sum w latach 51-80 czy 61-90. Dodając do tego wyższe średnie temperatury nie wygląda to dobrze. Co ciekawe w ogóle nie wspomina się o tych okolicach w kontekście stepowienia Polski.

Grzybiarz
Gość
Grzybiarz

@Mateusz – zgadza się. W zeszłym roku pisałem gdzieś w komentarzu o tym. We Wrocławiu nasilają się okresy posuchy, a ciepło utrzymuje się coraz dłużej. Z drzew, np. bożodrzew gruczołkowaty i platany rosną jak szalone, za to świerki, sosny, a nawet daglezje wypadają. W zeszłym roku osobiście nawet zaobserwowałem w Parku Szczytnickim „summer branch top” na dębie szypułkowym. W słoneczny, bardzo ciepły i prawie bezchmurny dzień, dorodny okaz dębu zrzucił potężny konar. Na drzewie brak wypróchnień i widocznej obecności działalności grzybów czy owadów… Tymczasem grzeje jak trzy jasne cholery, a ja muszę z nory wypełznąć i jechać coś załatwić. Mam… Czytaj więcej »

LeszekM
Gość
LeszekM

Pojedziesz do lasu
toż to strata czasu
Strapisz swego ducha
bo wróciła posucha

Interwał opadowy
bardzo odlotowy
Albo ciągle leje
w lesie widać breję
Albo deszczu brak
Wilgoć trafia szlag

Grzybiarz
Gość
Grzybiarz

@LeszekM – gdy jadę do lasu, nie robię hałasu. Pomimo suszy i braku grzyba, dusza się raduje i ptaków w koronach drzew wypatruje. Cieszy się z każdego cienia, szumu oraz kształtu drzewa, bo w ten sposób las cichą melodię gra i śpiewa. Lecz tylko wrażliwa dusza i otwarty umysł zrozumie i wchłonie te dźwięki, która jest tajemnicą lasu. Za mgłą ukrytą. ;))

Grzybiarz
Gość
Grzybiarz

„summer branch drop” miało być. Nastąpiła niedoklikliwość na klawiaturze. ;-)

LeszekM
Gość
LeszekM

Co nam popada?
Tuzin cm grada!
AC wykupione
nerwy ukojone

Myhas
Gość
Myhas

Jeśli zapowiada się na anomalię dodatnią rzędu 5-6 stopni, to moje pytanie jest następujące: w jakim miesiącu w ostatnich latach jakaś anomalia w jedną albo drugą stronę była tak duża!? Maj zakończył się leciutkim minusem -1 w porównaniu do tego co szykuje nam czerwiec… Jest gdzieś tabela z wykresem anomalii miesięcznych „miesiąc po miesięcu” z ostatnich lat? Z góry dziękuję za odpowiedź

GallAnonim
Gość
GallAnonim

@Mysah Ostatnio tak wysoką anomalię dodatnią zarejestrowano w kwietniu 2018, czyli całkiem niedawno. Wyniosła ona około +5K. Dalej trzeba by się cofnąć chyba do sierpnia i grudnia 2015, oba miesiące z anomalią ponad +4K, grudzień chyba nawet prawie +5K. A jeśli chodzi o miesiące anomalnie zimne, to trzeba cofnąć się aż do 03.2013 i 02.2012, to miesiące z anomaliami -5/-4 K. Jeszcze zimniejszy był chyba styczeń 2010, to było chyba nawet koło -6K. A jeśli szukasz danych miesięcznych, są one tutaj https://meteomodel.pl/dane/srednie-miesieczne/ Co prawda nie ma tam anomalii, ale są średnie temp i normy (dla różnych okresów bazowych), więc z… Czytaj więcej »

alewis27
Gość
alewis27

Kolejny wspaniały dzień w Katowicach, temp obecnie lekko powyżej 30 stopni, mało chmurek, jak już są to takie typowe chmurki dobrej pogody. Wczoraj burzowy kalafior popsuł popołudnie i wieczór niestety, wisiał 3h grzmiało z niego ale nie popadało. Jak się prognoza sprawdzi to czerwiec będzie wśród moich ulubionych miesięcy – obok lipca 2006 i kwietnia 2009. Za 11 dni ma 132h usłonecznienia, do połowy może mieć coś koło 180 czyli tyle ile CAŁY ubiegłoroczny czerwiec. Zamiast tego „ochłodzenia” (do 25-29 stopni) z burzami i parnotą wziąłbym jednak 2-3 dni normalnego ochłodzenia do 20 i opadami deszczu. A potem znowu gorąc… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Właśnie słyszałem „głupotę” w TV, że upalna masa napływa z Afryki: http://www1.wetter3.de/trajektorien_dt.html Zgoda natomiast co do tego, że u nas jest cieplej niż np. w Madrycie. Nie jest to jednak bynajmniej jakiś standard klimatyczny, a po prostu sytuacja osobliwa – analogicznie jak np. zimą, gdy u nas „ściśnie” silniejszy mróz, a gdzieś bliżej Arktyki temperatura jest 10-20 st. wyższa. A obie skrajności będą tym częstsze, im częściej w większym stopniu zaburzana będzie cyrkulacja okołobiegunowa. I jeszcze coś odnośnie burz i ulew. Ubywa także tej umiarkowanej konwekcji – bo albo nie pada w ogóle (nawet jak zanosi się na burzę), albo… Czytaj więcej »

*fan klimatów umiarkowanych
Gość
*fan klimatów umiarkowanych

Nie potrzebnie się tlumaczysz. Ja i wiele innych osób lubimy czytać Twoje komentarze, oceny sytuacji pogodowe czy prognozy. Wiele się dzięki temu też uczę. Dzięki.

PiotrNS
Gość
PiotrNS

Podłączam się, prognozy i analizy Lucasa to dla mnie idealne uzupełnienie tego co widzą lub nie widzą modele, a czasem nawet potrafią je zastąpić ;) Zdarzyło się tak parę razy, że zamiast patrzeć na prognozy pogody czekałem na analizę i wnioski Lucasa :)

anonim
Gość
anonim

Gdyby tak było to z pewnością w wielu miejscach już by było powyżej 35 stopni. Dla wielu pogodynek każde przekroczenie 30 stopni również w lipcu i sierpniu to powietrze zwrotnikowe znad N Afryki a nawet przy przekroczeniu 25 stopni coś takiego słyszałem. Jak ktoś się nie zna to niech lepiej się nie wypowiada ( nie każdy musi się znać na pogodzie, ale po co gadanie takich głupot w takim razie, lepiej nic nie mówić)

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Zwrócę jeszcze uwagę, że adwekcje bardziej wprost z S (S krańce Europy, N krańce Afryki) przynoszą z reguły bardziej ekstremalne ciepło, ale i fale upału (gorąco-upalne) trwają krócej. Natomiast przy adwekcjach ze składowymi bardziej SE/E są one słabsze, ale i trwają z reguły dłużej – bo po prostu są wynikiem wyraźniejszej blokady, a nie jedynie przejściowego zaburzenia W cyrkulacji strefowej.

Z falami silniejszego mrozu zimą jest nieco inaczej, bo tu składowa E „wnosi” nawet więcej w skalę mrozu, niż składowa N.

MA
Gość
MA

Niemniej napływ z Afryki miejscami w Polsce mamy, z tym że raczej wyżej. W przypadku trajektorii zrezygnuj z Wetter3 na rzecz NOAA ARL, bo w Wetterdreiu jest tylko Warszawa, dla innego miejsca w Polsce trajektorii tam nie wygenerujesz.

comment image

Marcin D
Gość
Marcin D

@Lucas wawa
Bo napływa z Afryki przynajmniej do części zachodniej Polski. Wschodnia cześć już ma inny napływ. Popatrz na trajektorie dla Berlina oraz przepływ powietrza na 850Hpa. Tym razem częściowo trafili.

Marcin D
Gość
Marcin D

Napływało. Już oczywiście nie napływa.

anonim
Gość
anonim

Przynajmniej jeśli chodzi o tmax to na rekord w najbliższych dniach się nie zanosi. Dziś przekorczenie 35 stopni jest również dość wątpliwe ale niewykluczone. Miejscami tj w Warszawie jest o ok 0.5 do 1 stopnia więcej. Blisko za to lokalnego rekordu jest w Suwałkach, niemniej potrzebny jest tam jest jeszcze wzstost temperatury ok. 0.7 stopnia. Jutro być mże otrze się o 35 stopni, niewykluczone że na wschodnich krańcach będzie blisko rekordów. Przypuszczam że dopiero w sobotę uda się lekko przekroczyć poziom 35 stopni w skali kraju. Nie można też jednak wykluczyc większej fali upałów w III dekadzie czerwca. Co średniej… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

W Warszawie dzisiaj Tmax ok. 33°C – czyli tylko nieznacznie mniej niż ostatnio w czerwcu 2016 r. – z tym, że wówczas miało to miejsce 2 tygodnie później. Jest to już jednak wartość wyższa od maksymalnej zanotowanej tu przez cały ubiegły rok (z nadzwyczaj ciepłą porą ciepłą). Jutro i/lub w sobotę prawdopodobnie najwyższe Tmax’y we E części kraju w tym „rozdaniu”. Silne ocieplenia (fale upału) w czerwcu nie są czymś nadzwyczajnym – pamiętam chociażby także te z 2013 r. Jednak ten czerwiec, bez względu na same ekstrema i ewentualność rekordu miesięcznego, zapamiętam na długo już chociażby przez bardzo długi ciąg… Czytaj więcej »

Marcin
Gość
Marcin

Ciekawa sprawa, GFS i ECMWF zgodne co do tego, że w Warszawie najniższa prognozowana Tmax na najbliższe 7 dni to 28 stopni i to tylko w poniedziałek 17 czerwca.

kmroz
Gość
kmroz

Ale ich młodsi bracia już są zupełnie innego zdania.

wroclaw
Gość
wroclaw

Wrocław z dzisiejszym dniem będzie miał w czerwcu 3 dni upalne. Rekord (4) były w 1994. Jutro „tylko” gorąco.

anonim
Gość
anonim

W najcieplejszych miejscach w kraju 34-35 (jak dotąd) to już jak na czerwiec całkiem niezła fala upałów. Wcześniej jednak tylko lokalnie było powyżej 30 stopni a teraz w niemal całej Polsce. Jeśli chodzi o intensywność to jest już dość konkretnie choć niezwykłe są wg mnie dopiero przekroczenia 35 stopni w tym miesiącu (jeśli chodzi o skalę upałów). Ciekawy jestem czy jeszcze w III dekadzie czerwca zanotujemy jakąś falę upałów. Średnia czerwca zanosi się na rekordową ale zobaczymy jak będzie.

juhas
Gość
juhas

Czemu nic nie piszesz o trwałym ochlodzenie na N Polski, przyjemne temp 23-24 do końca prognozy poza sobota?

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Bo w tym wpisie ograniczyłem się głównie do swoich okolic. Mam do tego prawo.

Marcin
Gość
Marcin

Model ICON prognozuje jutro miejscami 30 stopni już o godzinie 8 rano… W takie cuda to ja nie wierzę. Ale wydaje się, że nadchodząca noc może być jeszcze ździebełko cieplejsza od poprzednich w Polsce centralnej. Może Toruń poprawi jeszcze swój rekord Tmin?

Lukasz160391
Gość

O 8:00? Ale chyba UTC ;)

Marcin
Gość
Marcin

Nie, 07Z czyli jak rozumiem godzina 8 rano u nas. Skoro to (podobno) taki dobry model, to czemu pokazuje takie głupoty?

MA
Gość
MA

Nie, to jest 9:00 czasu letniego.

chochlik
Gość
chochlik

Mamy czas letni. 07Z to 9 rano. Jest to niewykluczone. Miało to już miejsce wielokrotnie w przeszłości.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

@Marcin
Z tego co wiem to wczesne osiągnięcia lub przekroczenia 30*C o 8 rano były 8 sierpnia 2013 kiedy posypały się rekordy ciepła dla poszczególnych miejscowości.

Zbigniew
Gość
Zbigniew
martin87
Gość
martin87
Lukasz160391
Gość

Znalazłem taki komentarz pod pewnym artykułem na jednym z portali:

http://oi65.tinypic.com/jpe8ar.jpg

Jak go skomentujecie? Śmiać się? Czy płakać? A może mu współczuć?

MA
Gość
MA

Najlepiej zignorować.

wroclaw
Gość
wroclaw

Dotychczas Wrocław ma w czerwcu dni gorących, czyli z t max >= 25 dziewięć. Najwięcej aż 20 było w 2017. Ciężko będzie pobić. Dla kontrastu – jeden dzień w 1974.

chochlik
Gość
chochlik

Dziś Słubice oraz Kórnik 34,0C z godzinowych. Czyli chłodniej jak wczoraj. U mnie pod Łodzią Tmax 33,9C.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Dzisiaj mamy niemalże doskonałe wpasowanie się w przedział 30/35°C (za dnia) na +/- 90% pow. kraju. Wczorajsze absolutne maksima może i były ciut wyższe (choć jeszcze zobaczymy?), ale i zarazem trochę obszarów, gdzie temperaturę obniżały opady i burze.

Marcin
Gość
Marcin

Słubice jednak 34,2°C o godzinie 17. A skąd masz dane o Kórniku? Bo na meteomodel nie widzę w tabeli.

chochlik
Gość
chochlik

monitor.pogodynka.pl

Marcin
Gość
Marcin

Słubice jednak 34,2°C o godzinie 17. A skąd masz dane o Kórniku? Bo na meteomodel nie widzę w tabeli.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Wczorajszy dzień (wtorek 11 czerwca) ze obszarową tavg 25,15*C był najcieplejszym w czerwcu od 3 lat. Przypomnę, że 25 czerwca 2016 miał obszarową tavg 25,59*C, a 24 czerwca 2016 obszarową tavg 25,08*C. A najcieplejszy dzień 2018 czyli 9 sierpnia miał obszarową tavg -25,38*C.
A i mam pytanie do @admina – Czy zostanie uruchomiony plik – ANOM CALC.txt jeśli chodzi o oszacowanie potencjału na pobicie rekordu tavg obszarowej czerwca?

Marcin
Gość
Marcin

Ciekawe czy dzisiejszy dzień ze swoją średnią pobije te wszystkie wcześniejsze średnie i czy anomalia będzie wyższa niż +9,6K z kwietnia 2018r.

Lukasz160391
Gość

Tak w ramach ciekawostki – najnowszy GFS prognozuje na 23 czerwca intensywne opady deszczu przy zaledwie 13 stopniach.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Czyli deszcze świętojańskie i chłód…
Trzeba jednak poczekać, bo GFS już na najbliższe godziny zapowiadał tak duże ochłodzenie, a wyjdzie lekkie i przejściowe.

Lukasz160391
Gość

Mam jednak nadzieję, że to się nie sprawdzi. Przecież ta prognoza jest poniżej najniższych wiązek.
Szkoda, że mamy takie skrajności, albo jest duży upał, albo chłód. Taki urok ujemnego NAO

kmroz
Gość
kmroz

Ta prognoza jest równie absurdalna, jak sugerowane przez niektórych przedłużenie upałów.

kmroz
Gość
kmroz

No dobra, może nieco mniej absurdalna, na jeden dzień faktycznie tak może być – z naciskiem, że tylko JEDEN i pewnie i tak 5 stopni cieplej. Ale jestem na 90% pewien że będą przeważać temperatury 20+ :D

Skaði
Gość
Skaði

O ja :) Sporo czasu do tego dnia, aby była to realna prognoza, ale pomarzyć można, że się sprawdzi :)

kmroz
Gość
kmroz

Nie, nie warto marzyć. 13 stopni i deszcz, czy nawet 18 stopni i deszcz to taka sama patologia jak 30+. Niech pada, ale przy 23 stopniach, niższe temperatury ok tylko przy słonecznej pogodzie.

Skaði
Gość
Skaði

Czyli bronisz mi marzyć? ;)
Wolę 13 stopni i deszcz niż 30, bo założę bluzę czy cienką kurtkę i nie zmarznę. I wiem, że to pewnie będzie i tak maksymalnie 1-2 dni. To nie będzie stan permanentny. Nie umrę z zimna. Tak dla wytchnienia. Upałów mam dość i nie lubię ich wcale. Nie są mi one potrzebne. Ale jakby reszta lata była w przedziale 23-27 to byłoby świetnie. Takie moje osobiste preferencje na lato :) Chociaż wiem, że to mało realne.
Ale, pomarzyć zawsze można ;)

Robert93
Gość
Robert93

No serio. :o Temperatura 23 stopni i deszcz to punkt rosy rosy około 22, czyli wręcz tropikalny deszcz nie niosący zbyt dużej ochłody. Akurat deszcze przy 15-18 stopniach są optymalne, nie musi być latem cały czas gorąco lub parno/duszno.

kmroz
Gość
kmroz

Deszcz nie jest od tego by nieść ochłodę, tylko aby podlać rośliny, uzupełnić stan wód gruntowych i oczyścić powietrze. Połączenie pogody chłodnej i deszczowej jest bardzo depresyjne latem, o innych porach roku zresztą też. Jeśli byłby to całodzienny deszcz, przy wilgotności bliskiej 100%, to ok – wtedy może sobie to być około 18 stopni, to żadne zimno, bo tyle samo jest całą dobę. Jednak nie muszę mówić, jak bardzo zbędna jest wg mnie taka pogoda z całodzienną ciemnicą…

wroclaw
Gość
wroclaw

Też nie macie najnowszej odsłony gfs?

Lukasz160391
Gość

Mam, ale na tej stronie – http://www.wetterzentrale.de/
Natomiast na tej stronie nie ma najnowszej prognozy – http://old.wetterzentrale.de/topkarten/fsavneur.html

Robert93
Gość
Robert93

Jest aktualizacja GFS do nowszej wersji modelu, dlatego nie wszędzie się pojawia.

wroclaw
Gość
wroclaw

Dzięki! To idzie jednak ochłodzenie i nie będzie w weekend upałów na Dolnym Śląsku. To spora zmiana. Zresztą na przyszły tydzień też chłodniej.

Lukasz160391
Gość

Może Admin napisze jakiś artykuł o wyjątkowo wysokich temperaturach prognozowanych na następne dni we wschodniej Grenlandii? Według analizy na portalu Ventusky temperatura może tam dochodzić do 24 stopni. Będzie naprawdę blisko do rekordu. Ale czy jakaś stacja synoptyczna by taką temperaturę zanotowała? Bo na wschodzie Grenlandii większe osady to tylko Ittoqqortoormiit oraz Danmark Havn…

Lukasz160391
Gość
cisowig
Gość
cisowig

przydałby się ogólnie wpis jakiś o sytuacji w Arktyce, bo anomalie wyglądają tam tak jakby był środek zimy a nie lata- w sensie chodzi mi o ich intensywność,która zimą zawsze była duża a latem mała.

wroclaw
Gość
wroclaw

Ciekawe, co to przyniesie np. Europie. Obawiam się jakiegoś kataklizmu pogodowego.

Lukasz160391
Gość

Co dokładnie masz na myśli?
Skrajnie niskie lub wysokie temperatury, rekordowe ulewy, czy niszczycielskie burze?

Dano
Gość
Dano

Dobrecomment image?itok=vvZXq536

podlasianin
Gość
podlasianin

Bondary niedaleko mnie zanotowały 33,7 stopni. Białystok tradycyjnie najchłodniejszy 31,9.

Gripen
Gość
Gripen

U mnie mimo prawie godziny 21, nadal 30 stopni, bardzo powoli się ochladza. Nie co musi się wydarzyć, by czerwiec nie szedł na rekord, bo sensownego ochlodzenia, ani widu, ani slychu

PiotrNS
Gość
PiotrNS

Ani widu ani słychu? Na pewno? :)

Leksa
Gość
Leksa

Piotr NS. No niestety na pewno. Bo pojedyńczych aktualizacji GFSa na najniższych realizacjach i w dodatku w strefie „fusów” nie można traktować poważnie

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Jeżeli po dwóch dekadach anomalia bieżąca czerwca będzie wynosiła blisko +6K (ref. 1981-2010) – a ku czemu jest niemała szansa – to w 3. dekadzie możemy mieć średnią anomalię nawet rzędu +1K, a i tak będzie rekord.

kmroz
Gość
kmroz

no jak sensownym ochłodzeniem są temperatury poniżej 20 stopni, to się muszę zgodzić.

Marcin
Gość
Marcin

Dzisiaj najcieplej prawdopobnie w Słubicach i Toruniu – po 34,3°C. Trochę słaby wynik zważywszy na to, że wczoraj było 34,8°C w Kole i wszyscy się nastawiali na pobicie 35°C. Na Litwie zanotowano dziś 35,5°C czym ustanowiono nowy rekord czerwca, który już jutro ma być poprawiony, bo ponoć ma być tam 36°C. A u nas.jest nawet problem z przebiciem magicznej bariery 35°C nie mówiąc już o nowym rekordzie absolutnym dla czerwca.

anonim
Gość
anonim

Po prostu w czerwcu nie ma ostatnio sprzyjających okoliczności. Zupełnie inaczej jest w sierpniu. 2015 -39 stopni, 2018-38 stopni, bardzo wysokie temperatury odnotowywano również w sierpniu 2017. Pobicie rekordu jest kwestią czasu. Musi napłynąć do Polski zwrotnikowa masa powietrza najlepiej ok 25 czerwca na kilka dni wtedy jest bardzo duża szansa na rekord. Również ostatnio w lipcu napływ zwrotnikowego powietrza jest rzadszy niż w sierpniu – jeśli się zdarza to na bardzo krótki czas co nie wsyatrcza do pobicia rekordu ( ostatnio bardzo sprzyjące okoliczności wystąpiły koniec lipca 2013, jeszcze wcześniej w lipcu 2007 ale te fale upałów była za… Czytaj więcej »

Młody
Gość
Młody

Gdyby taka sytuacja jak z sierpnia 2015 zdarzyła się w 2 i 3 dekadzie lipca zamiast w 1 i 2 dekadzie sierpnia to wtedy można spokojnie liczyć na przekroczenie 40. Na tą chwilę górna granica dla Polski to 42 stopnie.

Młody
Gość
Młody

40-42 jest do osiągnięcia gdyby w czasie tej fali upału od zachodu szedł niż z frontem jak 1 września 2015 który by dodatkowo wypychał i kumulował to ciepło

Marcin D
Gość
Marcin D

@Młody
Może się mylę ale uważam, że nie ma w Polsce potencjału na 40-42c. Rekordy które mamy są wyżyłowane na maksa na posterunkach głównie lokalnych, które mają często specyficzne cechy lokalizacyjne. Tam gdzie zachodzi normalne mieszanie powietrza a podłoże jest trawiaste, będzie bardzo ciężko o jakikolwiek rekord ponad 40c. Musi dużo czynników złożyć się na raz. Przesuszanie gruntu wskazane, słaby wiatr, który pozwoli klatce „nieco” zawyżyć wskazania, silna adwekcja ciepła, brak konwekcji. Może kiedyś to się uda, ale będą to lokalne punkty na mapie. Na dużym obszarze nie wierzę w takie temperatury. Może za 20 -30 lat.

alewis27
Gość
alewis27

jedna z największych adwekcji ciepła na T850 wystąpiła w lipcu…ekstremalnie zimnym :D
comment image

Wtedy był potencjał na 40 stopni. Największy gorąc szedł akurat przy Słubicach które mają najlepsze warunki na rekord. Wszystko zniweczyła nocna pora tego napływu ciepła. To byłby naprawdę oryginalny przypadek, pobicie rekordu ogólnokrajowego w jednym z najgorszych termicznie lipców w dziejach. U mnie jego średnia wyniosła ledwo 15,4 i zrównała rekord zimna z 1979.

martin87
Gość
martin87

Toruń
Godzina 21:26 ponad 30 stopni!
comment image.html

Marcin
Gość
Marcin

Toruń ma więc szansę na poprawienie rekordu Tmin z dwóch poprzednich nocy.

Marcin D
Gość
Marcin D

Ta stacja UMK jest trochę w betonach uniwersyteckich. W Toruniu to spory moloch, chyba, że coś się zmieniło od czasu kiedy tam spacerowałem. Nie zmienia to faktu, że upał był tam solidny. o 21:00 30.2c na oficjalnym posterunku.

PiotrNS
Gość
PiotrNS

Nowy Sącz jest (co się rzadko zdarza) lokalnym piekarnikiem. Kraków 26, Tarnów 26, a tu 28. O tej porze, kiedy chce się już iść spać, masakra. Przyjmę z otwartymi ramionami nawet ochłodzenie takie jak sugeruje nowy GFS. No dobra, nie musi być aż takie. Ale żeby już na pewno było, bo tego wieczora stwierdzam że potrzebuję go jak tlenu. Wkurza mnie już ta pogoda.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

A tymczasem najnowszy ECMWF potwierdza bardzo mizerne ochłodzenie po niedzieli (16.06). Tak więc przed nami – może z wyjątkiem części regionów Polski N/NW – przewaga dni z Tmax 27/35°C w (niemalże) całej II dekadzie czerwca.

kmroz
Gość
kmroz

Weryfikacja: Dni 13-20.06, tmax w kraju (poza N/NW) (przedział/przedział z pominięciem dwóch skrajnych dni) Wrocław – 26,30,33,27,28,25,25,27 -> (25-33/25-30) Poznań – 24,29,34,26,27,22,27,28 -> (22-34/24-29) Kraków – 31,27,32,29,25,28,24,23 -> (23-32/24-31) Lublin – 31,29,30,32,28,32,26,24 -> (24-32/26-32) Warszawa – 32,29,32,27,28,29,25,28 -> (25-32/27-32) Łódź – 26,28,31,27,27,27,24,26 -> (24-31/26-28) Białystok – 34,29,30,32,28,28,26,28 -> (26-34/28-32) Słowem, mówiąc o tmax 27/35 stopni hiperbolizujesz, i to mocno – temperatury rzędu 27/32 (a nie 35) mają faktycznie dominować tylko na ścianie wschodniej (oczywiście jeśli mówić o ECMWF, bo GFS zupełnie w innej bajce). Pozostałe regiony to dominacja już temperatur poniżej 30 stopni. Wystarczyło napisać, że czeka nas przewaga wysokich… Czytaj więcej »

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

Czyli żadnego „sensownego” ochłodzenia nie widać, dalej grubo pow. normy. Ciekawe jak wyglądać będzie III dekada czerwca.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

@kmroz
A nie zauważyłeś, że pisałem o CAŁEJ 2. dekadzie czerwca?

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

„ale już bez upału po 15.06”
->>> To teraz Ty byś naciągał, bo w (naj)cieplejszych regionach może być nieco powyżej 30°C także po 15.06.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

@Lucas Wawa
Bo @kmroz chyba patrzy na te prognozy (po 15 czerwca) przez pryzmat swoich preferencji i antypatii pogodowych.

kmroz
Gość
kmroz

A w najchłodniejszych mogą być maksy poniżej 20 stopni, jak mamy mówić o skrajnych przypadkach.

kmroz
Gość
kmroz

@Zbigniew
Wypraszam sobie :)
Przeniosłem tutaj słowo w słowo co pokazuje model ECMWF. A że pokazuje mniej, niż twierdzi Lucas, to już nie moja wina. Mogę przenieść też model GFS lub ICON, one pokazują jeszcze mniej.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

@kmroz
Zobacz sobie tylko ile będziesz miał dni z Tmax do 20°C i na jakim obszarze Polski, a ile z Tmax od 27°C wzwyż. Różnica bardzo duża na rzecz tych drugich.
Zresztą… dlaczego zatem 2. dekada czerwca miałaby podnieść bieżącą anomalię czerwca z ok. +4,5K do +5,5/+6K (ref. 1981-2010) w skali całego kraju?

Gripen
Gość
Gripen

U mnie cały czas 28 stopni, zobaczymy co przyniesie jutro, mam na myśli opady, że będzie sauna to pewne. Fajnie by było by prognoza gfs, odnośnie ochlodzenia się sprawdziła.

AdamP
Gość
AdamP

GFS jest ostatnio w słabiutkiej formie. Bardziej sprawdzają się prognozy ECMWF i ICON. Wieczorny ECMWF trochę bardziej optymistyczny niż ostatnio. w Sobotę już nie zapowiada 35 stopniowych temperatur w Kole, choć nadal będzie upał. A po tym zdecydowanie to piekło zelżeje. Najgorsze jest to, że w wlkp. wschodniej w ogóle nie pada, przez co ciśnienie wody jest fatalne, gdy człowiek chce się np. umyć.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Jeżeli 3. dekada czerwca nie przyniesie więcej polskiego ‚normalnego’ lata to będę już naprawdę bardzo zaniepokojony z uwagi na eskalowanie się skrajności.

Ben Wwa
Gość
Ben Wwa

Ja też.

Gripen
Gość
Gripen

Jak będzie chociaż 25 stopni w dzień to jak dla mnie super.

alewis27
Gość
alewis27

To u mnie idealny dzień jak na lato, takie prawdziwe lato, nie to wasze „polskie lato” czyli nędzną podróbę lata z względnym ciepłem tylko od 12 do 19. „Polskie lato” się zalęgło na większej części zachodniej Europy gdzie panują nieprzyjemne chłody. Duża część W. Brytyjskich dziś miała zaledwie 10 stopni w środku dnia. Jednego z najdłuższych w roku warto dodać. Nawet ichnie normy nie są tak żałosne, można tam w czerwcu oczekiwać 19-20 stopni za dnia. Nawet Hiszpania i Portugalia nie ma dużo ciepła, Andaluzja około 30 stopni ale na tym koniec. Dzisiejsze parametry Tmax 31,1 Tavg 24,0 Tmin 15,5.… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

To co już kiedyś pisałem, S kraju niemalże zawsze jest chłodniejsze względem nizin środkowopolskich – zwłaszcza jak adwekcja dużego ciepła (upału) postępuje nie z S Europy, lecz bardziej od strony Ukrainy i SW Rosji.

Marcin D
Gość
Marcin D

Z południa chyba też trochę napływało do zachodniej Polski. Zobacz trajektorie dla Berlina. Górny Śląsk ogólnie jest chłodniejszy i to jest prawda. Nawet jak weźmiemy pod uwagę tylko tmax to wygląda to tak:
Średnie tmax w lato. Czerwiec – Sierpień. 1981-2010. Warszawa w topie raczej też nie jest. Najcieplejsze miejsca w Polsce mają ponad 24 średnia tmax w lato.
CEBER 24.4
OPOLE 24.1
NOWY SĄCZ 24.1
DOBROGOSZCZ 24.1
KOZIENICE 24.0
RZESZÓW-JASIONKA 24.0
TARNÓW 23.9
LEGIONOWO 23.9
SŁUBICE 23.9
WROCŁAW 23.9
LEGNICA 23.9
LESZNO 23.9
KÓRNIK 23.8
SIERADZ 23.7
OTMUCHÓW 23.7
PUŁAWY 23.7
PAPROĆ 23.7
KRZYŻ 23.7
KRAKÓW-BALICE 23.7
LUBINICKO-ŚWIEBODZIN 23.7
POZNAŃ 23.7
RACIBÓRZ 23.7
TORUŃ 23.6
BIERUŃ STARY 23.6
KALISZ 23.6
NAMYSŁÓW 23.6
PSZENNO 23.6
PUŁTUSK 23.6
SILNICZKA 23.6
KOŁUDA WIELKA 23.5
TERESPOL 23.5
WARSZAWA 23.5
SZAMOTUŁY 23.5
KOŁO 23.5
PSZCZYNA 23.4
SULEJÓW 23.4
SANDOMIERZ 23.4
ŁÓDŹ 23.3
KATOWICE 23.3
GORZÓW WIELKOPOLSKI 23.3
PIŁA 23.3
ŚWIERKLANIEC 23.3
GNIEZNO 23.3
PUCZNIEW 23.3
KIELCE-SUKÓW 23.2
DYNÓW 23.2
SIEDLCE 23.2
BIECZ-GRUDNA 23.2
PŁOCK 23.1
CZĘSTOCHOWA 23.1
SZCZECIN 23.0

Nasz Fan Klimatów Podzwrotnikowych trochę chyba się zdziwi pozycją Płocka.

daniel
Gość
daniel

ciekawe jak będzie z sobotą przed nadejściem chyba najsilniejszego frontu burzowego w tym roku, może to być najcieplejszy dzień, ale trudno powiedzieć czy tak będzie.

Mason
Gość
Mason

Najsilniejszych? Czemu tak sądzisz? Nie widzę w sobotę zbyt mocnych warunków do powstawania nawałnic większych niż wczoraj czy przedwczoraj.

bartek2306
Gość
bartek2306

W Toruniu blizniaczo podobny dzien do wczorajszego. Wczoraj minimalna +22,0 maksymalna +34,4C a dzisiaj minimalna +22,0 a maksymalna +34,3C – ciekawe ktory ostatecznie dzien bedzie mial wyzsza srednia dobowa wczorajszy czy dzisiejszy ? Wyrownana temperatura takze w Grudziadzu wczoraj +33.7 dzisiaj +33,8C. A w bezposredniej rywalizacji Bydgoszczy z Toruniem wygrywa Bydgoszcz +34,6C v +34,4C minimalnie pokonujac takze Poznan i stajac sie de facto najcieplejszym miastem wojewodzkim w ostatnich dniach w Polsce. Mysle jednak ze potencjal na +35C nie zostal w pelni wykorzystany dzisiaj bo do poludnia temperatura byla troche wyzsza niz wczoraj aczkolwiek pozniej jej wzrost zostal zachamowany, moze i… Czytaj więcej »

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

W Polsce mamy czerwiec jak w Belgradzie a Węgry mają czerwiec jak w…
https://www.ventusky.com/pl/budapest

adek
Gość
adek

Wszystko wskazuje na to, że na początek długiego weekendu dostaniemy kolejną falę upałów…

kmroz
Gość
kmroz
Enzo
Gość
Enzo

Dziś prawie 33 ale sucho więc pogoda całkiem sympatyczna. Natomiast jutro przed nadejściem frontu odczuwalna dla Krakowa ma być 37. To już nie będzie miły upał

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Patrzę na sytuację na godz. 23 czyli temperatury i widzę, że najgoręcej jest w Toruniu i Pile gdzie jest prawie 28 stopni. Co ciekawe niektóre miejsca na ścianie wschodniej się bardziej wychładzają niż pozostałe.
Jutro kolejny upalny dzień z tym, że upał zwiększy swoją intensywność na wschodzie, a na zachodzie się ochłodzi co zaowocuje skłonnością do konwekcji i burz. Patrzę na stronie pogodynki i widzę, że są ostrzeżenia na jutro o silnych burzach na wschodzie.

Marcin D
Gość
Marcin D

@Zbigniew
Bo zachód i południowy zachód jest statystycznie cieplejszy także latem. Nawet jeżeli chodzi o średnie tmax. Wschód co najwyżej dorównuje miastom na zachodzie Polski.
Średnia tmax czerwiec-sierpień tmax 1981-2010. Tak wiem stara norma. Ale w nowej zachód nie przestał się ocieplać.
CEBER 24.4
OPOLE 24.1
NOWY SĄCZ 24.1
DOBROGOSZCZ 24.1
KOZIENICE 24.0
RZESZÓW-JASIONKA 24.0
TARNÓW 23.9
LEGIONOWO 23.9
SŁUBICE 23.9
WROCŁAW 23.9
LEGNICA 23.9
LESZNO 23.9
KÓRNIK 23.8
SIERADZ 23.7
OTMUCHÓW 23.7
PUŁAWY 23.7
PAPROĆ 23.7
KRZYŻ 23.7
KRAKÓW-BALICE 23.7

zaciekawiony
Gość

Szczecin ma teraz niezbyt intensywną burzę. Wcześniej minęła go niemiecka linia burz, dostał tylko podmuchem z outflow boundary (23 m/s). Miejscami noc wręcz zwrotnikowa – w Pile 27 stopni, w Grudziądzu 26, to pewnie skutek zachmurzenia po burzach na zachodzie.

PiotrNS
Gość
PiotrNS

Współczuję mieszkańcom Piły, Poznania, Torunia. Te temperatury są chore, naprawdę. Już przestało mi się podobać, po fajnej I dekadzie przyszedł koszmar, znowu nie pada, znowu rekordy, znowu ekstrema… Faktycznie coś się złego dzieje, oby nareszcie przyszło opamiętanie. I solidaryzuję się z tymi co nie mogą spać.

Jacob
Gość
Jacob

@PiotrNS ja również✌️😓, w takich dniach jak dzisiejszy maj 2019, a nawet czerwiec 1985 stają się cudowne… Mimo to nie tracę nadzieji że jest to najokropniejszy okres aktualnego lata ☺️

kmroz
Gość
kmroz

„jest to najokropniejszy okres aktualnego lata”
byłoby bardzo dziwne, gdyby nie był… Dzisiaj miałem 31 stopni w pokoju o 19:00, obecnie 28, latem 2018 nie było tu mowy o czymś takim…

Jacob
Gość
Jacob

@kmroz tak jak wcześniej pisałeś mamy sierpień 2015 tylko w czerwcowym wydaniu, a 8 sierpnia przeciągnął się na dwa ostatnie dni…

kmroz
Gość
kmroz

I pomyśleć, że taki sierpień 2015 w kwietniowym wydaniu rok temu był wspaniałym miesiącem…..

PiotrNS
Gość
PiotrNS

Przyznam że znowu dałem się zwieść swoim przeczuciom. W tamtym roku myślałem, że po tak skrajnym kwietniu i maju anomalie wystopują i lato będzie chłodniejsze na tle ostatnich. Z kolei po zakończeniu pory ciepłej 2018 nabrałem takich oczekiwań/przewidywań, że 2019 rok będzie spokojny, oszczędzi fal upałów i tak wielkich anomalii jak wtedy. Figa z makiem. Teraz tylko czekać i kibicować ochłodzeniu i jak największej ilości Atlantyku. Bo to zalatuje wręcz pechem, że ten chłód z zachodniej Europy nie może się do nas dostać, jakby była jakaś żelazna kurtyna (to akurat się nawet zgadza patrząc na zasięg gorąca ;)). Lipiec 2017… Czytaj więcej »

Jacob
Gość
Jacob

@PiotrNS oj tak, ja byłem na 90% pewien że czerwiec będzie najwyżej w normie w ostatnie kilka lat potwierdziło jego korelacje z majem, na 60% obstawialem że wychodzimy z gorącego okresu ciagnacego się od 2014 i że wchodziny w chlodniejszy okres, choć nadal nie tracę nadzieji że II połowa tego roku i 2020 nas zaskoczą ;).
Z resztą kilka razy już powtarzałem, że zazwyczaj w lecie w którym trafi się wybitnie gorący miesiąc, pozostałe dwa już tak nie dają w kość i z optymizmem czekam na lipiec oraz dalsze miesiące :).

Mason
Gość
Mason

Moja rada: Otwórz okno.

Mówiłem, że tak będzie. Wcześniej się cieszyli z upałów, a teraz płaczą
(nie mówię o tobie, kmróz).

kmroz
Gość
kmroz

Niestety to właśnie otwarte na oścież okno jest głównym winowajcą tego „zamętu”. Właściwie oba okna, cały dzień przeciąg miałem w pokoju z obu stron…. A obecnie temperatura mimo wszystko leci, ale o zlocie do 23 stopni to mogę zapomnieć…

PiotrNS
Gość
PiotrNS

Ja się nie cieszyłem z upałów, tylko najwyżej z tej pogody jaką miałem do 9 czerwca. A była naprawdę przyjemna. Z upałów się nie cieszę, a z gorąca tak, ale w granicach rozsądku. I wtedy kiedy jest na to miejsce i czas.

kmroz
Gość
kmroz

„nie mówię o tobie, kmróz”
No ja na początku, jak to niektórzy stwierdzili, to sam byłem tutaj największym „panikarzem” – jak się niestety okazało, w pełni słusznie, anomalia 1-15.06.2019 wyniesie tyle, ile straszyłem.

Teraz jednak to hiperbolizowanie i panika poszły za daleko, zastanawiam się wgl jak można wyolbrzymiać to wszystko, wydawałoby się, że ten czerwiec sięga sufitu, a jednak niektórzy gadają tutaj, że jest jeszcze dużo gorzej (druga dekada czerwca z przewagą 27-35 stopni jednak brzmi jak science fiction i nawet temu rekordowemu czerwcowi do tego daleko – całe szczęście)

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

@kmroz
Oczywiście, że będziemy mieli w CAŁEJ 2. dekadzie czerwca przewagę Tmax 27/35°C – może poza częścią regionów N/NW Polski, gdzie takich dni będzie najmniej.

podlasianin
Gość
podlasianin

Hah, ja na 23 w mieszkaniu to co najmniej do września muszę poczekać, obecnie np. temperatura nie ma szans spaść poniżej 28 stopni.

kmroz
Gość
kmroz

Tak w ramach fali upału, to chciałbym zauważyć, że jutro na zachodzie miejscami temperatura nie przekroczy 20 stopni :)

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Takie przypadki to wyjątki – na tle CAŁEJ 2. dekady czerwca i CAŁEGO kraju. 2. dekada czerwca podniesie bieżącą anomalię miesiąca z ok. +4,5K do poz. pewnie ok. +5,5/+6K (ref. 1981-2010). To pokazuje skalę ciepła obecnych dni – pomimo, że gdzieś/kiedyś tam coś się ochłodzi.

juhas
Gość
juhas

Teraz skutecznie N/NW będzie zanizac średnia temp drugiej dekady, w przeciwieństwie do pierwszej, gdzie tam było również gorąco, a teraz będzie tam w granicach normy termicznej

Marcin D
Gość
Marcin D

@kmroz
Dobrze, że dodałeś „miejscami”. Tmin w moich regionach to 17-18c przy wysokiej wilgotności. Jest lekka ulga od upału, ale na pewno nie jest zimno. Dla równowagi trzeba dodać, że po południu ma się rozpogodzić i z pewnością temperatura przekroczy 23c a w Słubicach wzrośnie zapewne do 25c. W nocy była burza, więc będzie parno i duszno. Pas z tmax poniżej 20c będzie w mniejszości prawdopodobnie.

pytajnik
Gość
pytajnik

ktoś wie czemu żaden model nie działa na meteomodel?

chochlik
Gość
chochlik

Właśnie wstałem. Wieczorem po rowerze byłem na tyle padnięty, że zasnąłem zanim zdążyły mi wyschnąć włosy, a tym samym zapomniałem otworzyć okno. Minimalna temperatura tej nocy u mnie w pokoju to 30,4 stopnia. I powiem szczerze, że mimo to całkiem dobrze dało się wyspać. Jeszcze kilka dni temu 27 stopni w pokoju było pocenie się, teraz nawet ta noc z temp. powyżej 30 już takiego efektu nie powodowała. Człowiek całkiem szybko przystosowuje się do warunków. Toteż słyszałem od ludzi, którzy jeździli na wczasy do miejsc gdzie było ponad 40 stopni. Potrzebowali kilku dni, by się do takich temperatur przyzwyczaić, a… Czytaj więcej »

Skaði
Gość
Skaði

Widzę, że czujesz się reprezentantem wszystkich ludzi :) Tak to wygląda, bo piszesz „człowiek szybko się przystosowuje”. Nie, nie „człowiek”, tylko „ty i niektórzy ludzie”. Ja nie znam nikogo kto by się tak szybko adoptował do takich warunków. Spać w 30 stopniach i mówić, że „całkiem dobrze się spało”? To zahacza o trolling. Jeśli już moi znajomi jadą i jest te 40 stopni to „jakoś wytrzymują”, ale po powrocie sporo narzekają, a na następny rok jadą nad Bałtyk. Dlaczego niektórzy nie potrafią zrozumieć, że upał nie dla wszystkich jest czymś wymarzonym? Jeśli lubisz taką pogodę to gratuluję. Arabowie też nie… Czytaj więcej »

Marcin D
Gość
Marcin D

@Skaði A skąd wiesz, że Arabowie nie narzekają ? Znasz wszystkich Arabów na świecie? Po 14 dniach większość populacji przyzwyczaja się do gorąca (część może adoptować się dłużej cześć krócej). Organizm potrzebuje mniej wody do nawodnienia a elektrolity i inne ważne składniki wolniej się wypłukują. To że organizm przyzwyczaja się, nie zawsze oznacza odczuwanie komfortu w wysokich temperaturach, choć z pewnością próg akceptacji przechodzi stopniowo w górę. Adaptacja polega na wyższej sprawności działania organizmu w wyższych temperaturach a nie na tym, że od razu będziemy czuć się jak w 23c-25c . Po prostu organizm zaczyna sprawniej funkcjonować pomimo obciążenia cieplnego… Czytaj więcej »

Marcin D
Gość
Marcin D

adaptować się oczywiście na nie adoptować :).

Skaði
Gość
Skaði

Adaptacja…literówka. Znam różnicę w tych dwóch znaczeniach :) Nie napisałam „wszyscy Arabowie”, ale „Arabowie też nie narzekają”. Nie znam wszystkich, ale tyczyło się to zdanie czegoś. a propos…znasz takiego co narzeka? Też piszesz „większość populacji”. Masz jakieś badania dowodzące tej tezie? Organizm potrzebuje mniej wody? To jedź na pustynię, pij coraz mniej wody i zobaczysz czy się w dwa tygodnie czy miesiąc zaadaptujesz i będziesz potrzebował mniej wody :) Ja znam naprawdę sporo ludzi i takich co mieszkali dłużej niż 30 dni w warunkach upału i żaden, ale to żaden się nie przyzwyczaił. Jakoś żył, ale po miesiącu już mieli… Czytaj więcej »

Marcin D
Gość
Marcin D

@Skaði
Prawie wszystko co tutaj pisze jest podparte źródłami. Ale po co Ci źródła, skoro i tak w to nie wierzysz jak sama napisałaś. Nie chce mi się szukać w tym momencie. Napisze tylko, że adaptacja do silnego zimna następuje wolniej z tego co pamiętam. Nawet do 9 miesięcy. Profesor Błażejczyk zajmu się się badaniem bilansu cieplnego człowieka. Jeżeli na poważnie zajmujesz się sportem to warto znać jego publikacje.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Nie bez powodu temperatury ok. 23°C uznawane są u nas za najbardziej komfortowe (ogólnie, a zwłaszcza w porze ciepłej).

Skaði
Gość
Skaði

@Lucas
I weź to wytłumacz co niektórym. Jeśli już nawet lubią takie upały, to niech przynajmniej innym nie wmawiają, jak to lepiej jest 35 niż 23. Traktują ludzi, jakby patologią i czymś co najmniej dziwnym był fakt, że lubię 23 w lecie zamiast 30.
Lubią upały to świetnie. Ja lubię surowe ryby. Nie wmawiam jednak innym dookoła, aby zmienili swoją dietę na moją.

*fan klimatów umiarkowanych
Gość
*fan klimatów umiarkowanych

Skaði
No niestety tak jest.

Skaði
Gość
Skaði

aha
i jeśli już opisują, bo ekscytują się po prostu pogodą, to ta ekscytacja dotyczy jedynie rekordów ciepła, bo wystarczy, że temperatura spadnie, ale nadal grubo powyżej rekordu ujemnego, to jest dramat. Nikogo to już wówczas prawie nie „rajcuje” :)
Gdy jednak jakaś osoba napisze, że jest „przyjemnie zimno”, to od razu go paru komentujących osobników „uprzejmie poinformuje”, że :”wcale mu nie jest fajnie, bo powinno być mu zimno, gdyż lepszy jest dla niego upał ” ;)

Lukasz160391
Gość

@admin
” Załóżcie sobie jakieś forum, czy coś”

Może na moim forum niektóre osoby się zarejestrują? ;)
Bo MeteoModel to naprawdę wartościowy blog i szkoda że wiele osób obniża jego poziom…

Marcin D
Gość
Marcin D

@Lukasz160391
Świetny pomysł.
Utwórz dział dla miauczyńskich i do dzieła. Raz kiedyś może zajrzę jak będzie -20c z silnym wiatrem ze wschodu.

Lukasz160391
Gość

@Marcin D
Żebym nie był źle zrozumiany – na moim forum też nie toleruję spamu, przekleństw czy kłótni. Ale jednak pozwoliłbym nie nieco większą swobodę

Skaði
Gość
Skaði

@admin Na razie człowieku to Ty się widzę tutaj „brandzlujesz” (cokolwiek to znaczy) swoją „władzą wielkiego admina” i nawet nie potrafisz lub nie chce ci się rozróżnić, kto tu robi burdel, chyba, że ktoś „ruszył” coś, co akurat Tobie pasuje. Nie widać takiego u Ciebie oburzenia, gdy całą jesień, zimę, maj czy nawet w lecie wielu marudzi jak to im zimno w nocy, w dzień, nie mogą wyjść z domu, nie mogą jeździć na rowerze, zamarza im woda w rurach etc. Zwróciłam uwagę jedynie na burdel, a Ty skaczesz do mnie. Może trochę więcej obiektywizmu? Ja nie marudzę, że mi… Czytaj więcej »

PiotrNS
Gość
PiotrNS

Co tutaj się dzieje to ja już nie nadążam

kmroz
Gość
kmroz

Ja też nie. Ale i tak bardziej mnie zadziwia i przeraża to co się dzieje na zewnątrz. Z drugiej strony taki czerwiec kiedyś musiał nadejść, bo był na to potencjał. Dobrze jednak, że wbrew pianiu niektórych, przyszły tydzień będzie dużo chłodniejszy.

oliver57
Gość
oliver57

Ja to już w ogóle dziwny jestem bo jak dla mnie przez całe lato (J,J,A) temperatura w dzień mogłaby osiągać 20-25 ,a nocami 12-15 . Co do aktualnej pogody to w weilu miastach do dzisiaj sumy opadów wynoszą od 0 do 5mm np. w Katowicach, Opolu, Wrocławiu. U mnie 0,2 mm (zach. część Rudy śląskiej). Znam sporo osób ,które twierdza ,że latem opady nikomu niepotrzebne a np. w krajach śródziemnomorskich prawie w ogóle latem nie pada. O tym, że u nas dalej mamy klimat umiarkowany przejściowy (podzwrotnikowy za około 100 lat)z odpowiednią dla niego florą i fauną nie chce się… Czytaj więcej »

chochlik
Gość
chochlik

4:20 rano – T2M spadła na mojej stacji do poziomu 21,1C, ale nadal jest 0,1 stopnia powyżej dotychczasowego rekordu Tmin mojej stacji z 1 września 2015 roku, czyli 21,0C. Jestem ciekaw czy temp. zdoła się na tym poziomie utrzymać czy jeszcze spadnie.

chochlik
Gość
chochlik

Jednak Tmin spadła do 20,9C i rekordu nie będzie. Właściwie to nie do końca są rekordy Tmin w sensie IMGW, gdyż program do obsługi stacji mam ustawiony tak by za dobę uznawał rzeczywistą dobę wg czasu lokalnego, a nie od 18 UTC do 18UTC, jak to robi IMGW. Dlatego też ciężej jest w ten sposób wyłapać wszystkie tropikalne noce, gdyż w ten zakres mieści się również wieczór danego dnia, co przy frontach przechodzących w ciągu dnia czasem powoduje, że jeszcze przed północą jest chłodniej niż o poranku kilkanaście godzin wcześniej. Kolejna szansa na rekord Tmin w nocy z soboty na… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

A dzisiejszego poranka najszybciej temperatura galopuje na NE – już ok. 8’CEST Suwałki notują 27°C, a Białystok 26°C. Jeżeli wzrost temperatury z jakiś powodów do wczesnego popołudnia nie wyhamuje to w (naj)cieplejszych regionach możemy mieć dzisiaj czerwcowe rekordy ciepła.

W/NW kraju – dotąd z najwyższymi temperaturami – przejściowo o +/- 10 st. chłodniejszy.

anonim
Gość
anonim

W Suwałkach wczoraj niewiele zabrakło-być może uda się dziś podobnie jak w Białymstoku. W Warszawie rekord już to ponad 35 stopni, więc bardzo mało prawdopodobny.

anonim
Gość
anonim

W Warszawie była dziś jedna z najwyższych temperatur minimalnych w czerwcu 21.2. Dziś nawet rano mój pies się zbuntował i nie chce iść na spacer (najlepiej takie temperatury znoszą rasy małepsów)

Ben Wwa
Gość
Ben Wwa

@anonim:
„W Warszawie była dziś jedna z najwyższych temperatur minimalnych w czerwcu 21.2.”

>> Tyle było na stacji Okęcie, położonej poza miastem, przy rozległej, niezabudowanej i niczym nie osłoniętej od wiatru pustce.
Na stacji Bielany, lepiej reprezentującej obszar właściwego miasta, było … 22,9°C.

Jednak nawet Bielany to stacja położona poza rejonem centralnym Warszawy.
Ten rejon to domena stacji Filtry. A na niej Tmin była zapewne jeszcze wyższa niż na Bielanach, być może nawet o 1 stopień.
Tak czy inaczej, są to imponujące wartości Tmin.

A niektórzy mogą powiedzieć: niepokojące.

Marcin D
Gość
Marcin D

Filtry 21.5c o 2 UTC.

Ben Wwa
Gość
Ben Wwa

Jeśli tak to dziwne, bo śr Tmin Filtrów są wyższe niż Bielan, no ale różnie bywa.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Widocznie przypadek (wyjątek od reguły).

chochlik
Gość
chochlik

Toruń po raz kolejny pobił swój rekord Tmin. Tym razem 22,2*C. Jeszcze więcej było na słynącej z chłodu stacji Elbląg-Milejewo Tmin=22,7*C, ale tutaj przyczyna oczywista – górka zrobiła swoje.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Anomalia globalna wg GFS ok. zera (ref. 1981-2010)? Chyba jakiś błąd…
comment image

*fan klimatów umiarkowanych
Gość
*fan klimatów umiarkowanych

GFS w ogóle się popsuł bo od wczoraj od 6 się nie aktualizuje. Zresztą to niewielka strata, ważne że ECMWF działa, bo jest dużo bardziej wiarygodny. Na GFS zaglądam bardziej zimą, bo wtedy uda mu się czasami przed ECMWF przewidzieć trend 7 dni +

chochlik
Gość
chochlik

Wczorajsza średnia obszarowa wyniosła 25,65*C, a anomalia 9,57*C, a więc niemal wyrównała najwyższą wartość z kwietnia zeszłego roku. Była to zdaje się najwyższa średnia obszarowa dla jakiegokolwiek dnia czerwca wg danych od 1950 roku. Ciekawe o tyle, że zarejestrowana jeszcze w I połowie tego miesiąca. Przy podobnym napływie w końcówce miesiąca można by oczekiwać jeszcze ok 1,5 stopnia więcej.

Marcin
Gość
Marcin

Zgadza się. Dotychczas najcieplejsza czerwcowa doba to zdaje się był 25.06.2016r. ze średnią obszarową 25,59*C.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Dla mnie obecna sytuacja jest tym bardziej wyjątkowa, że ma miejsce w większości jeszcze w 1. połowie czerwca – a nie pod koniec miesiąca.

Gripen
Gość
Gripen

Fajnie mają na zachodzie Polski, 15-17 stopni, u mnie już 26, nie ma praktycznie wiatru i mimo, że jest pełna lampa, to czuć, że powietrze nie jest już suche. Noc była naprawdę ciepła, powoli się adaptuje bo spałem jak dziecko

Marcin D
Gość
Marcin D

15-17c jest chyba tylko tam gdzie pada w danej chwili. U mnie teraz przelotnie pada i jest 18c. Wrocław, Poznań, Piła 20-21c. Po południu wyjdzie słonce i będzie znowu bardzo ciepło. Ale to jest właśnie ta chwilowa sytuacja z podziałem na chłodny zachód i gorący wschód. Niektórzy myślą, że taki podział trwa wiecznie.

Ben Wwa
Gość
Ben Wwa

Wczorajsze (+pod)warszawskie dobowe temperatury maksymalne:
Podkowa Leśna 34,5°C
Bielany 33,7°C
Legionowo 33,5°C
SGGW 33,2°C
Reguły 32,9°C.

Okęcie na szarym końcu: 32,7°C.

Marcin D
Gość
Marcin D

A Podkowa Leśna jaką ma osłonę czujnika, bo raczej to nie jest drewniana klatka prawda? jak wygląda otoczenie stacji? Może w zbyt zacisznym miejscu jest zlokalizowana.

Ben Wwa
Gość
Ben Wwa

Owszem, jest w dość zacisznym miejscu (teren pół-leśny, zadrzewiony, jak sama nazwa wskazuje), a dlaczego nie może być? Takie stacje są też potrzebne. W rzeczy samej, taka stacja dla przeciętnego mieszkańca jest bardziej odpowiednia, niż taka smagana wiatrem (jak Okęcie). Większość mieszka w miejscach bardziej zacisznych, niż wielkie lotnisko. Termohigrometr w Podkowie jest zainstalowany na maszcie o wysokości około 1,5 m i 3 metry od domu na działce. Nie powinno być istotnego wpływu domu. Możesz sobie dom i jego otoczenie obejrzeć w google earth. Ja to widziałem, jest chyba przy ul. Akacjowej, jeśli dobrze pamiętam. Informacje o sprzęcie na stronie… Czytaj więcej »

Marcin D
Gość
Marcin D

Stacja może sobie być. Fajnie, że jest. Ale mnie interesuje temperatura powietrza, a nie temperatura przegrzanego czujnika. Żeby zmierzyć temperaturę powietrza w osłonie pasywnej bez wentylatora powietrze musi być w ciągłym ruchu. Wtedy osiągamy stan równowagi termicznej pomiędzy czujnikiem a powietrzem i możemy stwierdzić, że temperatura czujnika jest taka sama jak temperatura powietrza. W innych przypadkach nie mierzysz temperatury powietrza tylko temperaturę czujnika, który jest nadmiernie podgrzany na skutek słabej wentylacji. 3 metry od domu to też trochę mało. W takiej zacisznej lokalizacji każde 50cm w dół to jeszcze słabsze przewietrzanie osłony i jeszcze większy błąd osłony. Pomiar aspiratorem rozwiązuje… Czytaj więcej »

Ben Wwa
Gość
Ben Wwa

Wow. Napisz to wszystko do Lab-El. Ciekawe, co odpowiedzą.

Marcin D
Gość
Marcin D

Ale oni to wszystko wiedzą. Czasami warunki lokalizacyjne są jakie są. Jeżeli ktoś bardzo chce mieć stacje to będzie miał. Małe osłony mimo to są dobrą alternatywą dla klatek. Są dużo tańsze, a w przypadku średniej dobowej błąd nie jest duży. Różnice częściej pojawiają się w ekstremach. Ale tak jak pisał Arcitc Haze nie powinniśmy zbytnio zwracać uwagi na ekstrema. Ważniejszy jest przebieg średni, Uzupełnieniem tego jest wczorajszy komentarz synoptyka icm. „Temperatury w modelu dochodzą do 32-33 stopni, maksymalne obserwowane na stacjach są wyższe – wynika to z metody pomiaru, bowiem termometr maksymalny, działający jak lekarski „zatrzymuje” najwyższą, chwilową temperaturę… Czytaj więcej »

Editor
Gość
Editor

PiotrNS już coś wiadomo na temat końca upału? AccuWeather pokazuje scenariusz dwóch chłodniejszych dni (17 i 18 czerwca), a później znowu upał do 21 czerwca. Znając życie zaraz się pewnie wycofa z 2-dniowego ochłodzenia, czyli najbliższy normalny dzień to pewnie będzie 22 czerwca.

Dodam tu jeszcze, że straciłem resztki nadziei, że to co się działo w 2018 nie było jakimś nowym, trwałym zjawiskiem. To maj tego roku był jednorazowym wyskokiem. Kwiecień i maj 2018 najcieplejsze w historii, teraz czerwiec 2019, wychodzi na to że Dorka po prostu miała całkowitą rację pisząc rok temu, że to trwała zmiana klimatu.

Editor
Gość
Editor

Powiem więcej – w takim tempie ocieplania się polskiego klimatu latem byłbym gotów postawić kasę, że już w tym lub w przyszłym roku będziemy mieć najcieplejsze w historii lipiec i sierpień. Chciałbym jeszcze kiedyś doświadczyć takiego lata jak choćby te z okresu 2000-2014.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

@Editor
Obok samego trendu globalnego, dla nas podstawowa jest kwestia (jeżeli nie najważniejsza) siły W cyrkulacji strefowej – a gdy jest ona zaburzana/osłabiana/blokowana to w porze ciepłej +/-70% opcji przynosi nam dodatkowe zwyżkowanie termiczne (adwekcje ze składowymi S/E lub obszar słabogradientowy, większe usłonecznienie, opady w krótszych interwałach).
Bez wkraczania i rozwoju niżów nad kraje od Bałtyku po Ukrainę i SW Rosję (oddziałujących także na pogodę w Polsce) o większym i trwalszym ochłodzeniu możemy zapomnieć.

*fan klimatów umiarkowanych
Gość
*fan klimatów umiarkowanych

„wychodzi na to że Dorka po prostu miała całkowitą rację pisząc rok temu, że to trwała zmiana klimatu.” i w nagrodę się jej pozbyto, za to wpisy np. @Pless, odnośnie tego czerwca pisał „oby tak dalej” i wmawiał że nic złego się nie dzieje są jak najbardziej akceptowalne…
Co do tematu. Też mi się wydaje, że już nie wrócimy przed rok 2014:(

PiotrNS
Gość
PiotrNS

Kurczę Editor, nie załamuj się, mnie też to martwi i wkurza jak mało co, że tak się porobiło. Ale klimat w rok się nie zmienia. Pociesza mnie również spojrzenie bardziej „globalne”; w Europie Zachodniej jest chłodniej, my po prostu znaleźliśmy się po gorszej stronie barykady, choć niewiele brakuje do tego by coś się zmieniło. Naprawdę źle byłoby, gdyby cała Europa się „paliła”. Najcieplejsze lipiec i sierpień? Oby jak najdłużej nie było rekordu, ale naprawdę mam dość uzasasnione przesłanki że ten czerwiec będzie kulminacyjnym momentem gorąca na ten rok. I to nie „statystyka” jak przed rokiem ;) I AccuWeather naprawdę zbytnio… Czytaj więcej »

Editor
Gość
Editor

Aha mój post już nieaktualny, teraz AccuWeather widzi upał rownież 22 czerwca. Tak jak mówiłem standardowo codziennie wydłuża go o jeden dzień. Może najlepiej nastawić się na koniec gdzieś ok. 20 sierpnia.

Editor
Gość
Editor

Jakie to przesłanki że lipiec i sierpień będą normalniejsze? Bo też już gdzieś o tym czytałem.

Krakus
Gość
Krakus

” naprawdę mam dość uzasasnione przesłanki że ten czerwiec będzie kulminacyjnym momentem gorąca na ten rok. I to nie “statystyka” jak przed rokiem ;)” – Tak, jakie ?
poza chłodem na na W Europy ?

Serio chciałbym by było jak mówisz, inaczej będę musiał znaleźć jakąś alternatywę dla żłobka i przedszkola na czas takich upałów – placówki radzą sobie do ok. 28 stp.
A teraz to z ciężkim sercem zostawiam dzieciaki :(

Ben Wwa
Gość
Ben Wwa

Mam ekscytującą (jak sądzę) wieść dla miłośników warszawskich rekordów: moim zdaniem, jeśli Tśr do końca czerwca (za cały miesiąc) jeszcze wzrośnie, albo choćby utrzyma się na poziomie wartości za miniony okres od 1ego do 12ego, to słynny cieplny czerwcowy rekordzista z roku 1811 zostanie naprawdę pokonany.
Ale będzie to bardzo trudne.
Osobiście spodziewam się, że 3-a dekada czerwca będzie chłodniejsza od dwóch poprzednich, i ostatecznie czerwiec 1811 roku utrzyma swoją pozycję gorącego czempiona.

I jak zwykle przy takich okazjach, tradycyjne rytualne zastrzeżenie: zwrot „spodziewam się, że…” nie oznacza tego samego, co „wiem na pewno, że…”.

Marcin
Gość
Marcin

Jest aktualnie +5,38K anomalii za pierwsze 12 dni czerwca. Rekord powojenny prawie na pewno padnie, ale czy 1811 zostanie pobity? Powiem tak. Jeśli już ma być ten rekord, to po takiej nadwyżce ciepła niech już najlepiej padnie w tym roku i spokój. Skończą się wreszcie dywagacje na temat wiarygodności pomiarów sprzed ponad 200 lat. Trochę się wypociliśmy przez ostatnie dni i jeśli się teraz okaże, że czerwiec skończy się na +4K (tuż poniżej +4,07K), to wtedy wyjdzie że niejako „na próżno” się pociliśmy i to będzie chyba najbardziej „pechowa” opcja. Albo niech już spadnie poniżej +3K nawet albo powyżej +4,07K… Czytaj więcej »

Ben Wwa
Gość
Ben Wwa

UWAGA, WARSZAWIACY:
Na stacji Reguły (przy granicy Wwa-Piastów) temperatura właśnie przekroczyła 30 stopni Celsjusza (około godziny 10:20).
8 sierpnia 2013 roku przekroczenie 30-tki w Regułach nastąpiło właśnie o tej samej porze. Ostateczna Tmax za tamten dzień wyniosła na tejże stacji 36,3°C.
(Na Okęciu było 37,0°C).

A ile wyniesie dziś …?

Lukasz160391
Gość

Troszkę się obawiam dzisiejszych burz, które mają się przetoczyć przez Polskę. Oby nie doszło do jakiegoś nieszczęścia…
A kolejne burze już pojutrze, w sobotę.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Suwałki 30°C już o godz. 10’CEST. NE kraju będzie chyba miejscem najbardziej wartym uwagi dzisiejszego dnia… Na N Mazowszu wczoraj w Ostrołęce notowano Tmax 33,6°C – także i tu dzisiaj może być jeszcze nieco cieplej (upalniej), o ile coś nie „zaburzy” wzrostu. %%% I jeszcze taka ocena… Z tego wykresu: … wynika, że większość dotychczasowych rekordów Tavg-dobowych, ogólnokrajowych w czerwcu była na poziomie 22/25°C. Natomiast rekordy absolutnej Tmax nieco poniżej/powyżej 35°C, czyli dysproporcja ok./ponad 10 st. Świadczyć to może o tym, że dotychczasowe rekordy były „bite” przez spektakularne, ale i zarazem dość krótkie adwekcje dużego ciepła. Nie mieliśmy przy tym… Czytaj więcej »

Gripen
Gość
Gripen

Patrząc na weatheronline, średnio widać jakieś sensowne ochlodzenie w Warszawie, w poniedziałek ma być poniżej 30 potem znowu lampa.

Ben Wwa
Gość
Ben Wwa

Faktycznie, poprawili „w górę” prognozę na przyszły tydzień.

alewis27
Gość
alewis27

Suwałki najcieplejsze dzisiaj, na zachodzie już zimno. Z tego co widzę to ‚polskie lato’ do mnie nie dojdzie, ochlodzenie się skończy na 26 stopniach tmax a potem znowu upał.

Marcin D
Gość
Marcin D

@alewis27
20c i pogodne niebo to nie jest zimno ( tak jest przy granicy z Niemcami). Po południu będzie prawdopodobnie około 25c. U mnie jeszcze pochmurno i 19c, ale przy wysokiej wilgotności, wiec nie czuje żadnego zimna. Jest przyjemnie. W dodatku co innego jak jest tmin 17c i od rana temperatura kręci się w okolicach 20c, aniżeli rano 7c a w dzień przez chwile 20c i później znowu zimno.

Lukasz160391
Gość

W Constable Pynt na Grenlandii temperatura już dochodzi do 20 stopni. Jutro i dzisiaj będzie tam atak na jeszcze wyższą temperaturę?

https://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=04341&ano=2019&mes=6&day=30&hora=0&min=0&ndays=30

Lukasz160391
Gość

Prąd strumieniowy jest pofalowany jak nigdy dotąd. Ekstremalne ciepło płynie do wschodniej Grenlandii, stamtąd płynie duży chłód do UK a nawet do Hiszpanii, a z kolei do środkowej Europy płynie żar z dalekiego południa. Dalej na wschód prąd idzie już prosto nad Rosję.

http://old.wetterzentrale.de/pics/Rtavn0616.gif

Zapewne to efekt ujemnego NAO, oraz pośrednio zmian klimatycznych.

marek dziekaniak
Gość
marek dziekaniak

Co to znaczy że prąd strumieniowy jest pofalowany? CZy to oznacza, że będziemy mieć dalej upały?

Lukasz160391
Gość

Na razie mamy upały, ale wystarczy zmiana o 180 stopni i będziemy mieli 10-15 stopni i intensywne deszcze, bo przy tej sytuacji to też jest możliwe

Gripen
Gość
Gripen

U mnie 30 też już pękła, 34 może u mnie być, jeśli nie wiecej

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Na Bielanach pewnie tak. Na Okęciu niekoniecznie.
Nie zmienia to faktu, że skala anomalii jest bardzo duża (rzędu +10 st.).

Grzybiarz
Gość
Grzybiarz

We Wrocławiu, po przejściu „suchego” frontu chłodnego, jest o kilka stopni mniej, wzrosło też zachmurzenie. Ciekawie (choć niebezpiecznie) wygląda na radarach rozwój burz na północny-wchód od Bydgoszczy. Częściowo też w Wielkopolsce i na Pomorzu coś się wykluwa. W ciągu dnia, burze mają się mocno rozwijać i rozrabiać. Co do dalszych prognoz na drugą połówkę, ups, połowę czerwca, a także lipiec i sierpień. Niektórzy piszą, że może być lub na pewno będzie jeszcze bardziej upalnie i sucho. Jakichś czas temu Artcic Haze pisał o tzw. statystyce „głupiego Jasia”, czyli, np. jak był zimny maj to musi być odreagowanie i gorący czerwiec,… Czytaj więcej »

Grzybiarz
Gość
Grzybiarz

Mam do Was pytanie. Od jakiegoś czasu, ściągam sobie codziennie dobowe sumy opadów z: http://pogodynka.pl/hydro/suma/ dla własnych celów statystycznych. Niestety, gdyby nie owe „ściąganie”, czyli zapisywanie na dysku, nie byłoby możliwości powracania do tych map za minione dni/tygodnie/miesiące, itp. Czy gdzieś są one archiwizowane i zapisywane? W jaki sposób można do nich dotrzeć?

Roberto
Gość
Roberto

@ Grzybiarz
w podanym linku jak się wyświetli masz Zakładkę Klimat potem klikasz biuletyny (wybierasz interesujący Cię miesiąc i można pobrać w formie PDF
P.S kiedyś trafiłem na możliwość wprowadzenia zapytania o udostępnienie danych które nas interesują (wtedy plik CSV dzień po dniu) , ale było to dawno i nie pamiętam gdzie to było.

Grzybiarz
Gość
Grzybiarz

@Roberto – zawsze to coś. Dziękuję.

Marcinxl
Gość

Orientuje się ktoś jaki jest dotychczasowy rekord tmax czerwca dla Ostrołęki? Mieszkam niedaleko i upał niemiłosierny.

Roberto
Gość
Roberto
Marcin
Gość
Marcin

UM „odleciał”.

Lukasz160391
Gość

A tutaj STAŁA prędkość wiatru 72 km/h

http://www.meteo.pl/um/php/meteorogram_map_um.php?ntype=0u&fdate=2019061306&row=444&col=199&lang=pl

Robi się niebezpiecznie…

Marcinxl
Gość

Jeśli 33,6 to jest szansa na nowy rekord dzis w Ostrołęce.

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

U mnie 32 st., parno i słonecznie. Coś się spalił ten front.

kmroz
Gość
kmroz

Ty tak na serio to mówisz? Twój region dzisiaj jest jednym z najbardziej zagrożonych w kraju.