Noce tropikalne – 2017-08-02

Noce tropikalne – 2017-08-02

Dzisiejsza noc była kolejną już z rzędu nocą, podczas której temperatury minimalne na sporym obszarze Polski nie spadły poniżej 20°C. W Legionowie temperatura minimalna wyniosła ok. 24.1°C, podobne temperatury notowały też stacje położone w Warszawie (na Okęciu było nieco chłodniej, nieco poniżej 22°C. Prognozy modelu ARPEGE sprawdziły się tylko częściowo. W okolicy Otmuchowa istotnie pojawiły się zjawiska fenowe, które koło północy podniosły temperaturę niemal do 30°C, były one jednak dosyć krótkotrwałe, wcześniej i później było tam znacznie chłodniej. Przebieg temperatury na tym posterunku przedstawia poniższy wykres.

Źródło: monitor.pogodynka.pl

Co ciekawe, noc tropikalną notowano dziś również na Mazurach i Podlasiu, czyli w regionach, które charakteryzują się raczej niskimi temperaturami i słyną z dosyć szybkiego nocnego wychładzania. Nawet w Białymstoku notowano minimalnie ok. 20°C, w Biebrzy było około 21.7°C (przy czym tutaj może jeszcze wystąpić spadek temperatury).

Z pewnością najciekawsza sytuacja ma obecnie miejsce w Suwałkach, gdzie temperatura minimalna wyniosła ponad 22°C. Jest to sytuacja skrajnie rzadka, w latach 1951-2016 najwyższa temperatura minimalna (z całej doby) wystąpiła w Suwałkach 18 lipca 2010 r. i wyniosła 20.9°C. Jeśli do dziś, do 18UTC nie będzie tam chłodniej, niż 21.0°C, padnie dziś rekord absolutny temperatury minimalnej na tej stacji.

Print Friendly, PDF & Email

8 Replies to “Noce tropikalne – 2017-08-02”

 1. Faktycznie ostatnia doba, w tym także noc, okazała się jedną z najcieplejszych. Z drugiej strony takich sytuacji nadal statystycznie nie mamy zbyt dużo w skali roku, więc nie ma co zbytnio narzekać. Osobiście, choć wolę bardziej umiarkowaną wersję aury letniej, to przy całkowitym braku fal upału (dni upalnych) latem odczuwałbym pewien niedosyt.

  A obecnie, pomimo wkraczania frontów od północnego-zachodu coraz bardziej w głąb Polski, południe kraju nadal pozostanie bardzo blisko upalnego zagonu znad Niziny Węgierskiej. Wygląda na to, że Tmax rzędu 30/35°C utrzymają się tu jeszcze przez kilka dni. A i na Mazowszu, jak i w ogóle E Polski nadal ma być gorąco lub lekko upalnie. Ciekawe, czy przy tym częściej będzie sucho, czy też parno-burzowo?

  Wyraźniejsze zmiany w kierunku bardziej „atlantyckim” czekają nas prawdopodobnie na przełomie 1. i 2. dekady sierpnia.

  1. @Lucas wawa

   Dobrze, że użyłeś cudzysłowie przy tych zmianach w kierunku „atlantyckim”. Bo dowcip jest taki, że nadal na wysokości 1500 m (słynne 850 hPa) powietrze do południowej Polski wali wprost z Azorów. Czyli oziębienie będzie jedynie oznaczało zmianę akwenu na Atlantyku gdzie „produkowane” [1] są przychodzące do nas masy powietrza.

   [1] W wyobraźni meteorologów starej daty lub ich nieszczęsnych uczniów. Naprawdę masy powietrza nieustannie przemieszczają się i mieszają, a także ochładzają i ogrzewają, co właśnie sprawia, że podziały u nas stosowane to bardzo naiwne przybliżenie skomplikowanej rzeczywistości.

 2. Co ciekawe, noc tropikalną notowano dziś również na Mazurach i Podlasiu, czyli w regionach, które charakteryzują się raczej niskimi temperaturami i słyną z dosyć szybkiego nocnego wychładzania.

  To właśnie jest efekt dużej wilgotności.

  W sumie dużo pary wodnej to silniejszy niż zwykle efekt cieplarniany. Może dlatego niektórym tak trudno przyjąć, że wilgotność wpływa na nocne temperatury. A wpływa fundamentalnie.

 3. To była ciepła noc, niewiele zabrakło do miana nocy tropikalnej – zanotowałem tmin 19,5*C. W Gdyni było 20,8*C. Po północy można było podziwiać spektakl wyładowań chmurowych nad Zatoką Gdańską, dawno nie widziałem tak aktywnej elektrycznie burzy.

  1. Tymczasem wg danych z chojnic lipiec byl najzimniejszy od 2004 r. natomiast w przypadku gdansk rebiechowo lipiec wychodzi najzimniejszy od 2000 r. ze średnią 15.1 st C – zrodlo – weatheronline; oj zimna ta nasza polnoc w tym roku..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.