Ostatnia anomalia dobowa

Ostatnia średnia dobowa

Anomalia miesięczna

Nowe rekordy ciepła we wschodniej Azji

Nowe rekordy ciepła we wschodniej Azji

U nas nadchodzące dni zapowiadają się jako gorące i parne, jednak temperatury mają nie osiągać jakichś skrajnych wartości. Inaczej jest we wschodniej części Azji, gdzie padły absolutne rekordy ciepła: 39.7°C notowano w Wonsan (Korea Północna), 39.8°C było w Hachiman (Japonia).

Wg pomiarów godzinowych dziś w Japonii temperatura była jeszcze wyższa o osiągnęła 40.0°C w Kumagaya. Najprawdopodobniej ostateczne absolutne maksimum wyniesie tu 40.1°C. Na szczęście wg prognoz fala upałów, dzięki której śmierć poniosło już ok. 30 osób, ma się już ku końcowi.

Wcześniej wyspy japońskie nawiedziły ekstremalnie silne opady w wyniku których miejscami kilkudniowe sumy opadów znacznie przekroczyły 1000 mm. Na stacji Yanase (wyspa Sikoku, prefektura Kochi) spadło ponad 1850 mm opadu, przy czym 1025 mm odnotowano tu w dwie doby.

[xyz-ips snippet=”s2-ad”]

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

6
Dodaj komentarz

Please Login to comment
4 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Shiraishigrzeg8kmrozadminwroclaw Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
wroclaw
Gość
wroclaw

Ciekawe, jakie są odczuwalne temperatury przy wysokiej wilgotności, jaka tam pewnie występuje po tych ulewnych deszczach.

wroclaw
Gość
wroclaw

Czerwiec w Polsce miał +2,15 K; prognozuję, że lipiec będzie miał ok +1 K. Po cichu liczyłem, że w tym roku lato będzie chociaż symbolicznie poniżej normy. Tylko to by oznaczało, że sierpień musiałby mieć jakieś -3,2 K. Wg mnie taka ujemna przy tak rozgrzanym kontynencie graniczy z cudem.

kmroz
Gość
kmroz

anomalia temperatur minimalnych za ten lipiec to pewnie ponad +3K może wyjść ;)

grzeg8
Gość
grzeg8

Na dalekim wschodzie Rosji chyba trwają ogromne pożary – Miejscami stężenie tlenku węgla wzrasta aż do 8,5 ppm czyli na wolnym powietrzu stężenie czadu 1/10 tego przy którym widać pierwsze objawy zatrucia czadem
comment image
źródło: https://earth.nullschool.net

Shiraishi
Gość
Shiraishi

Korekta obywatelska: nie „dzięki której” ale raczej „przez którą” – to pierwsze sugeruje, że narrator uważa te śmierci za rzecz dobrą i korzystną.