2020/02/27 00:02

45
Dodaj komentarz

Please Login to comment
13 Comment threads
32 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
24 Comment authors
alewis27LeszekMMatThorgeirSztygar Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Jeżeli są to prognozy dopiero na godz. 18’UTC (czyli 20’CEST) to wyjątkowo GFS może być bliższy prawdy. Choć z drugiej strony w niedzielę 30.06 T850 cały czas ma rosnąć przebijając wieczorem poziom 20°C – więc kto wie…(???)
Myślę jednak, że to co pokazuje ICON wydaje się bardziej realne w godz. 16-18 (CEST), a to co GFS już bliżej zmroku.

Fan klimatów skandynawskich
Gość
Fan klimatów skandynawskich

Dopiero co posypały się rekordy, a tu znowu ekstremalny upał. W dodatku po całym upalnym czerwcu. To już jest chore. Dwa dni ochłodzenia i od nowa to samo. I tak w kółko Macieju. Czy to upalne ścierwo się kiedyś wreszcie skończy?

Ben Wwa
Gość
Ben Wwa

W Warszawie dziś silny wiatr z zachodu, porywisty, z wysokości widać w powietrzu na tle ściany zieleni zapylenie powietrza; to drobinki przesuszonej gleby, podnoszonej przez wiatr z wysuszonych pól na zachód od miasta.
Z roku na rok coraz częściej się tu powtarza coś takiego.
Czyżby Warszawa miała stać się drugim Chartumem??*

*UWAGA:
Informacja dla strażników języka polskiego – zapytanie to jest tzw. hiperbolą, czyli rozmyślną przesadą; w związku z czym uprzejmie proszę nie traktować go dosłownie.
Z góry dziękuję.

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

Jeśli już to na skutek coraz bardziej niszczejącego środowiska naturalnego w miesicie.

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

Modrzew wygra, ale to model płatny chyba jest?

anonim
Gość
anonim

ECMWF daje 36 więc obstawiłbym pośrodku tj ECMWF 36-37 stopni. Rekordowo ciepły czerwiec tak czy inaczej zakończy się dość mocnym uderzeniem ciepła. Jeśli chodzi o sprawy lokalne to u mnie (Warszawa i okolice) jutro najprawdopodobniej najzimniejszy dzień (tmax) tegorocznego czerwca (póki co nadal należy on do 1 czerwca). Temperatura jednak pewnie przebije 20 stopni co oznaczałoby że ani razu nie będzie niższa tmax niż 20 stopni już do końca miesiąca ( co w Warszawie od 1951 roku zdarzyło się tylko raz w 1979-21.1 stopnia). Dodatkowo do tej tej pory niższa była niż 25 stopni ledwie 2 razy (dziś już blisko… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Tylko jak rozumieć to „konkretne ochłodzenie” po 01.07?

ICON na 12’UTC dnia 03.07:
comment image
dla porównania GEM:
comment image
oraz GFS:
comment image

Podobny rozkład baryczny. ICON dla C pasa Polski prognozuje za dnia ok. 24°C, GEM ok. 21/22°C, a GFS ok. 15°C (!).
Nie mam cienia wątpliwości, że najbardziej rozmijający się z prawdą będzie GFS, oczywiście ku zbyt niskim wartościom temperatury (i to o nawet więcej niż 5 st.).

Lukas
Gość
Lukas

To prawda, o ile ochłodzenie rzeczywiście nastąpi, to nie przyniesie niższych temperatur, jak balansując POMIĘDZY 20-25 stopni.

kmroz
Gość
kmroz

Czyli marzenie 😍
A od 5.07 znowu piekło?

juhas
Gość
juhas

Piekła w lipcu już nie będzie, lipiec na byc jedynie 1 st cieplejszy od normy wg radzynskiego z TVN, uff..

chochlik
Gość
chochlik

Wczoraj wieczorem dało się dobrze odczuć, że to „piekiełko” wcale nie jest takie złe, kiedy człowiek przyzwyczaił się do ciepła to nawet te 20 stopni o godz 20 odczuwało się jako dość solidny chłód. 14 stopni o północy (kiedy wracaliśmy z tripu rowerowego) tym bardziej.

MA
Gość
MA

Oczywiście, że „wygra” ICON.

Marcin
Gość
Marcin

Tak, tylko szkoda, że w prawie wszystkich medialnych prognozach, które trafiają do przeciętnego Kowalskiego wciąż niepodzielnie króluje „wielki przegrany” ostatnich dni, czyli GFS. Nie wiem co musi się stać i ile jeszcze wpadek musi zaliczyć GFS, aby ludzie, którzy tworzą mapki z telewizyjną prognozą wreszcie przejrzeli na oczy i zrozumieli swój błąd…

chochlik
Gość
chochlik

Jak mniemam dla nich liczy się tylko to, że mogą z niego korzystać do woli za darmo. Pewnie osoba przygotowująca te mapki przy konsultacji z kimś kogo nazywają synoptykiem zdają sobie sprawę z tego, że GFS stał się lipny (trzeba by być kompletnym dyletantem by tego nie widzieć), ale inną kwestią jest przemówić do kogoś z góry, że może warto podpisać umowę na współpracę z jakimś bardziej wiarygodnym źródłem prognoz. Jaka jest odpowiedź z góry, kiedy w grę wchodzą extra wydatki, pewnie każdy z nas może się domyśleć.

ru
Gość
ru

Większość i tak korzysta z appek. Więc dziś wszyscy znajomi mówili że przesadzam, wieszcząc niedzielę podobną do wczoraj.

chochlik
Gość
chochlik

Z „appek” które w 95% też są prostą kalką z GFS… Wszystko dzięki magicznemu zapiskowi w amerykańskim prawie, że co jest generowane z publicznych pieniędzy (i nie dotyczy wojska lub bezpieczeństwa) musi być w pełni dostępne publicznie za darmo.

Tomek
Gość
Tomek

Kochani mieszkam na wschod od Siedlec w poniedzialek zaczynamy tam rowniez z dzieciakami oboz sportowy i moje pytanie czy ma byc tak bardzo groznie jak w tv mowia?bo chyba tym razem nie bredza glupot widzialem na jednej stronie meteo na fb mapy i nie znam sie do konca ale rowniez tak mowili

chochlik
Gość
chochlik

W poniedziałek po południu rzeczywiście mogą przejść dość silne burze.

zaciekawiony
Gość

Największy upał ma być na zachodzie kraju, na wschodzie będzie kilka stopni chłodniej. Natomiast będzie trzeba uważać na burze. We wtorek już się ochłodzi do przyjemniejszych temperatur i ryzyko wyraźnie spadnie.
Śledźcie sytuację w ciągu dnia na radarze burz.

adek
Gość
adek

Patrząc na przyszły tydzień to taki lipiec 2013 nas czeka ;) jestem ciekaw właśnie w którą stronę powędruje lipiec, bo po takim czerwcu cokolwiek by nie było no to w odczuciu będzie chłodniejsze :P bo raczej tego samego co w czerwcu to nie będzie

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Pamiętajmy tylko, że pogoda i klimat nie znają granic w postaci miesięcy. Są efektem oddziaływania wielu czynników fizycznych i zmienności corocznej implikowanych z większej na mniejszą skalę (obszar/przestrzeń, interwał czasowy). Ale czegoś takiego jak finisz czerwca i rozpoczęcie lipca nie „widzą” – podobnie jak i granic państw. Trudno na dzisiaj powiedzieć na ile mniej letni może być lipiec, podobnie jak i sierpień, względem czerwca? Zadanie mają w tym względzie wyjątkowo ułatwione, choć z reguły jest inaczej… Ja obstawiam przede wszystkim pojawianie się jakiś dni z choć nieco ujemnymi anomaliami termicznymi, ale niekoniecznie od razu dużymi i długimi takimi okresami. Natomiast… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

A kończący się czerwiec przypieczętuje swoją wyjątkowość nie tylko upalną, ale i (niemalże) bezchmurną niedzielą w całym kraju:
http://www.meteo.pl/um/php/pict_show.php?cat=15&time=20&date=2019062800
Ten niezwykły miesiąc zakończymy więc prawdziwie letnią (wakacyjną) aurą.

PS.
A lipiec i sierpień nie są zdane tylko na dwie opcje: albo „rywalizacja” z czerwcem, albo od razu przewaga aury mało letniej. I ta perspektywa nastraja mnie optymistycznie:-)

Ben Wwa
Gość
Ben Wwa

Podtrzymuję moje proroctwo, że i lipiec, i sierpień będą chłodniejsze od czerwca.
Co nie musi od razu znaczyć (i nie znaczy), że chłodne w dosłownym znaczeniu.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Ja zmiany upatruję przede wszystkim w tym, że przełamana zostanie „niemoc” z czerwca w pojawianiu się jakiś dni z choć lekko ujemnymi anomaliami -dzisiejszy dzień będzie pod tym względem graniczny, ale jeszcze nie wiadomo, czy przyniesie ujemną anomalię (więcej realizacji wskazuje na lekko dodatnią) i na razie będzie taki jedyny od miesiąca. A nawet podczas najcieplejszych (w sensie anomalii) miesięcy np. przed rokiem takie dni/okresy przejściowo mieliśmy. Ale i też widzimy jak spore dodatnie anomalie potrafią nieść ze sobą ocieplenia – w porze ciepłej w ostatnich czasach układa się ona już wręcz w proporcji 2:1 (potencjalna skala ociepleń vs. potencjalna… Czytaj więcej »

Lukasz160391
Gość

Dzisiaj jest pierwszym w tym miesiącu chłodny dzień na Górnym Śląsku. Bluza oraz długie spodnie są niezbędne.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Dodajmy, że mamy napływ krótką drogą z najchłodniejszego latem sektora NW:
http://www1.wetter3.de/Trajektorien/traj_2019062800_Warschau__.gif
Z tym, że tam, gdzie za dnia będzie pogodniej, to mocno „grzejące” Słońce sprawi, że dużego chłodu odczuwać nie będziemy (ten odczuwalnie większy jest w takich przypadkach nocami).

chochlik
Gość
chochlik

Ale ludzie (dość irracjonalnie) poubierani są dzisiaj praktycznie identycznie jak w poprzednich dniach, czyli w pełni na krótko. Jest chłodno (o godz 9 poniżej 16C), pochmurno, trochę wieje, co dodatkowo obniża temp., no i ludzie są już zaaklimatyzowani do wyższych temperatur. Kiedy podobne warunki mamy rano w kwietniu większość ubrałaby się nie tylko na długo, to jeszcze dodatkowo w wiosenne kurtki.

Tutejszy
Gość
Tutejszy

Bo większość ludzi to delikatnie rzez ujmując ma kłopoty z racjonalnym myśleniem. Wiedzą o tym cwaniacy, hochsztaplerzy no i politycy. Dlatego dopóki głos prostaczka jest równy głosowi wybitnego naukowca demokracje zmierzać będą w kierunku populistycznym. Wcześnie lub później źle się to skończy. W dobie zmian klimatycznych pewien rodzaj autorytaryzmu będzie chyba konieczny.

Thorgeir
Gość
Thorgeir

Ja dzisiaj w krótkim rękawie, aby poczuć się normalnie. Jestem od lat zaaklimatyzowany do chłodu, a przedłużający się upał zamiast mnie aklimatyzować, osłabia mnie i zniechęca jeszcze bardziej bardziej.

LeszekM
Gość
LeszekM

Krótki rękaw ok, ale z rana (od piątej do dziewiątej) miałem na sobie kamizelkę z materiału polaropodobnego. W pierwszej części powyższego przedziału (5-7) nie wiało i można było – będąc odzianym w ww. garderobę + spodniobuty – pracować. Patrząc na zasnute chmurami nimbostratus niebo liczyłem na opad większy niż niemierzalne symboliczne kropienie kropidłem. Tymczasem po siódmej rozwinął się tradycyjny dla ostatnich czterech miesięcy scenariusz – zamiast padać zaczęło… wiać. Po dziesiątej schroniłem się w biurze, po czym – wiatr ustał (niesamowite, biorąc pod uwagę dotychczasowy przebieg aury w br.) i stratus odpuścił najpierw Sc, zaś po południu Cu – już… Czytaj więcej »

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

Lato jest wtedy, kiedy o każdej porze doby i podczas każdego typu pogody (ulewny deszcz, silny wiatr) nie odczuwa się chłodu będąc w T-shircie.

Sztygar
Gość
Sztygar

@Lukasz160391 Nadmienię, że w tej chwili temperatura ledwo musnęła 17 stopni, odczuwalnie jest jeszcze chłodniej. Miły dzień na odetchnięcie od upałów, które mają wrócić w niedzielę/poniedziałek.
Nie obraziłbym się jakby nawet dziś coś popadało konkretnie.

Mat
Gość
Mat

Właśnie wróciłem z centrum Gliwic. Ludzi ubranych w długie spodnie i długi rękaw można policzyć na palcach jednej ręki, i to ludzie raczej u rbrani tak że względu na wykonywana pracę. W sumie to nic dziwnego bo 90% ludzi temperaturę 22-23 stopni odbiera jako komfortowa.

alewis27
Gość
alewis27

Przed południem było chłodno i to nie tylko względem ostatnich upalnych dni ale po prostu. Chłodno. 16 stopni o 11, niecałe 17 w południe, dopiero po 15:00 temperatura wzrosła i później dobiła do 23 stopni. Przy tych 16C było mi trochę zimnawo w krótkich batach i T-shircie.

A model ecmwf dzisiaj zmiana o 180* na termin fusiastych fusów – wczoraj widział 17 stopni w dzień, dzisiaj widzi 32. Tyle są warte te prognozy i nie wiem czemu Lucas tak często o tak odległych terminach wspomina.

bartek2306
Gość
bartek2306

Co za bzdury ten ogimet pokazuje, wczoraj maksymalna w Toruniu 32,7c wtf ?? Temperatura w ciagu dnia nie byla wyzsza niz 22C A dzisiaj dzien z chlodnym porankiem (12C) krotki odpoczynek od upalow. Zdziwilbym sie gdyby ten rzeski dzien okazal sie dniem powyzej normy to juz by swiadczylo ze nasze normy sa zalosnie niskie

Lukasz160391
Gość

Bo Ogimet bierze pod uwagę również temperatury z wieczoru poprzedniej doby (po godz 18:00)

alewis27
Gość
alewis27

tak, jest to głupie jak but ale co zrobisz. U mnie taki przypadek to np. 12 sierpnia 2017 z tmaxem przeszło 30 stopni, podczas gdy tego dnia z biedą 20 przekroczyło. Wczorajszy dzień też wyłapał tmax od środy ale tu niewiele się to od prawdy różniło (tmax rzeczywista 28,6 vs 30 z hakiem) no ale dodatkowy dzień upalny „awansem” jest.

Żeby zachować homogeniczność serii nie można rezygnować z tego typu zasad.

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

U mnie już ok. 40 h przerwy od lata, ale widzę, że na południu dalej mają w miarę letnie dni i noce.