2020/02/23 01:02

Padł absolutny rekord Francji – AKTUALIZACJA: 45.9°C!

W Carpentras o godzinie 13:48 czasu lokalnego temperatura wzrosła do 44.3°C, bijąc dotychczasowy rekord Francji wynoszący 44.1°C. Jest niemal pewne, że ostatecznie temperatura będzie jeszcze wyższa!

 

 

Aktualizacja:

Pierwszy raz w historii pomiarów we Francji temperatura przekroczyła 45°C i osiągnęła 45.1°C!

 

Aktualizacja:
MeteoFrance potwierdza, 45.9°C!

Print Friendly, PDF & Email

63
Dodaj komentarz

Please Login to comment
17 Comment threads
46 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
32 Comment authors
EnzokmrozPiotrNSppwPrzemek Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
Łukasz
Gość
Łukasz

Warto by odnotować może w oddzielnym wątku, że padł rekord czerwca w północnych Włoszech i nie tylko, m.in. w Turynie, Mediolanie, Bolonii, Wenecji, Bolzano, Udine, Parmie, Piacenzie, we Florencji, Rzymie i Weronie

alewis27
Gość
alewis27

41 stopni w dzień i tylko 20 w nocy, da się żyć. U mnie było niecałe 34 w dzień i 24 w nocy. Temperatura w środowy wieczór prawie że nie spadała.

Ciekawe, czy w lipcu i sierpniu upały idące na rekord się o nas upomna raz jeszcze. We Francji w 2003 roku największy atak przyszedł w sierpniu, ale już czerwiec było tam fest gorąco. Jak u nas dmuchnie pezetą za miesiąc o myślę że machniemy te 40 stopni w cieniu.

Krakus
Gość
Krakus

Jaja będą, jak w niedziele zostanie pobity rekord czerwca w PL po raz drugi – bo nie jest to wykluczone.
Co do dalszej części lata, oby jak najwięcej dni takich jak dziś,
noc przyjemna do wywietrzenia mieszkania, ale nie zimna, w dzień temperatura wręcz idealna do różnych aktywności.

zaciekawiony
Gość

Trudno mi sobie wyobrazić.

Mikelis
Gość
Mikelis

Jak tak to dalej pójdzie, to będziemy za 5-10 lat notować w Europie temperatury rodem z Kuwejtu czy Iraku – 50 stopni. Popełniamy globalne samobójstwo! Tyle się mówi o redukcji emisji gazów cieplarnianych. Efekt tego jest taki, iż stężenie tychże substancji nadal rośnie. Ale zerowa emisja dwutlenku węgla – powiedzmy szczerze – to utopia. Już lepiej nasze wysiłki poczyńmy w celu przystosowania się do nowych warunków klimatycznych, jakie obecnie przeżywamy i jakie w przyszłości będą na Ziemi.

Grażyna S.
Gość
Grażyna S.

Niestety – MUSIMY obniżyć ilość CO2, jeśli chcemy przeżyć, bo: primo – na +50 się nie skończy, ponieważ temperatury stale wzrastają a ilość ludzi, aut, wysokość produkcji przemysłowej oraz poziom konsumpcji także, secundo – NIE PRZYSTOSUJESZ SIĘ do tak prędko zmieniającego się środowiska (choć Alewis też myśli, że można) – przy plus 50*C i niedostatku opadów gleba żadnych plonów nie wyda, rzeki wyschną, a jeść i pić coś trzeba. Nie wyobrażam sobie odsalania i rozwożenia wody na tak dużą skalę. Zresztą przy plus 50 żadna roślina (może poza kaktusami) nie będzie prowadzić fotosyntezy, a drzewa w lasach uschną również, co… Czytaj więcej »

Awin
Gość
Awin

Kolejny raz bliżej prawdy okazał się ICON. Niezwykłe jest to, że rekord pada już w czerwcu. Pewne jest, że w niedzielę ponownie blisko rekordu na zachodzie a i w poniedziałek na południowym – wschodzie ma być do 36.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Tak sobie pomyślałem…
25°C za dnia dla mnie z grubsza komfort i zarazem temperatura za jaką przepadam – zwłaszcza latem. W środę notowaliśmy w Warszawie nieco ponad 35°C i była to już „niezła jazda”. A teraz tam jeszcze (niemalże) kolejna taka różnica… Upalny „hardcore”…

Swoją drogą ostatnie przykłady pokazują, że i u nas przekroczenie progu 40°C (i zarazem dość wątpliwego rekordu absolutnego z Prószkowa) jest już raczej tylko kwestią czasu i to nie tak dużego – jeżeli nie w tym roku, to maks. w skali kilku najbliższych lat.

Tytus
Gość
Tytus

17 CET 15 UTC będzie jeszcze jedna aktualizacja?

Tytus
Gość
Tytus

ten rekord się nie powinien liczyć tam był fen !

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

Nie dość, ze fen to w dodatku lato! Absolutnie nieuczciwe. Zdyskwalifikować, najlepiej dożywotnio!

Arek
Gość
Arek

Przydałaby się chyba,rzeczywiscie aktualizacja.

Według tvn.meteo
Francuzi potwierdzili już nowy rekord ciepła,i wynosi 45.9 stopnia Celsjusza,a nie 45.8 stopnia Celsjusza.

alewis27
Gość
alewis27

Czy wątpliwego? Nie sądzę. Wątpliwy by był w 1820 roku. W 1920 już całkiem realny. Zauważ że większość zachodnich krajów ma serie pomiarowe od około 100 lat, w USA przeważnie od 130-140. I rekordy / ekstrema sprzed 100 lat są bez problemu uznawane. Co innego jakieś afrykańskie zadupia w szczycie ery kolonialnej, gdzie jeden po drugim obalano rekordy. Ciekawe czy te 55 stopni z Tunezji to też bujda czy nie. Duża część Tunezji jest na Saharze i 50 mogło tam być bez problemu, ale 55? Kiepsko to wygląda.

Marcin
Gość
Marcin

Skoro rekord absolutnej Tmax w Polsce od prawie stu lat nie chce paść, to może trzeba mu troszkę pomóc? I nie mam tu na myśli palenie w piecu kolejnych ton „czarnego złota”, ale postawienie kilkunastu nowych stacji na W i SW kraju:-)
Weźmy przykład z Radzynia. Gdyby tam od 2004 nie zaczęto mierzyć temperatury, to … prawdopodobnie nie padłby nowy rekord czerwca i musielibyśmy się zadowolić jedynie jego wyrównaniem (+38,0 z Poznania i Kórnika). Zatem najlepszym sposobem na nowe rekordy jest stawianie nowych stacji:-D Im więcej, tym lepiej;-)

chochlik
Gość
chochlik

@Marcin
Trzeba dodać, że mimo automatyzacji, obecna sieć pomiarowa IMGW jest znacznie uboższa niż za czasów PRL (w szczególności innych niż wyłącznie opadowych). Wiele stacji i posterunków zlikwidowano w przeszłości, nie otwierając zamiast nich nowych.

chochlik
Gość
chochlik

Ten rekord nie powinien być podważany – tego samego dnia notowano przecież 40,0C w Zbiersku obok Kalisza oraz 39,6C w Pętkowie. To w zupełności uwiarygadnia ten rekord. Wątpliwy, a nawet w zupełności absurdalny jest za to rekord chłodu z Siedlec. Podobnie jak rekord ciepła z Furnace Creek (Dolina Śmierci), gdzie przez kilka tygodni notowano rekordowe temperatury, znacznie ponad nad okolicznymi stacjami w różnicach, jakich nigdy później nie rejestrowano. Kiedy doda się do tej historii samotnego obserwatora, który pałał chęcią nowych rekordów, to sprawa wydaje się oczywista.

Tytus
Gość
Tytus

do Admina: czas publikacji komentarzy (wyswietlający się) jest dziwny-trzeba dodać UTC + CET i podzielić pezez dwa , albo zimowy dla nas mieć nastawiony..

podlasianin
Gość
podlasianin

Te 45,8 to pomiar wiarygodny? :O

Marcin
Gość
Marcin

Francuzom gratulujemy lub współczujemy nowego rekordu (jak kto woli). Ja na pewno zazdroszczę im pięknego Lazurowego Wybrzeża z cieplejszym od Bałtyku Morzem Śródziemnym i ciepłych zim:) A wracając do naszego krajowego podwórka… Sprawa rekordu czerwca jest już dawno przesądzona. Wiadomo nawet, że anomalia będzie miała piątkę z przodu. Teraz kluczowe jest pytanie, czy obecny czerwiec będzie w skali kraju cieplejszy od pamiętnego sierpnia 2015? Czy „wskoczy na pudło” i zajmie zaszczytne trzecie miejsce w rankingu historycznie najcieplejszych miesięcy w Polsce? Ten przedstawia się póki co następująco: 1) Sierpień 1807 2) Lipiec 2006 3) Sierpień 2015 Lidera i lipca 2006 nie… Czytaj więcej »

Z Mazur
Gość
Z Mazur

Czy anomalia będzie miała 5 z przodu? Nie wiem, czy Mazury mające upodobanie do chłodów w miesiącach letnich i to nawet tych rekordowo (2018) wszystkiego nie zepsują. Po tych upałach (33 co to za upał?) zrobiło mi się zimno. Jak jeszcze teraz jeszcze dochodził ten wiatr i przychodziły wieczory, po wejściu do jeszcze ciepłych pomieszczeń mówiłem-ale cieplutko, fajnie… Czerwiec będzie spektakularny na Zachodzie. U nas na Mazurach, na Północy jak zawsze – szału nie ma…

Marcin
Gość
Marcin

Nawet najzimniejsze prognozy najzimniejszego GFS-a dają anomalię końcową +5,07K.

Przemek
Gość
Przemek

Do Z Mazur: ale temp srednia 06.2019 na NE choc z odchyla ponizej +5 jest i tak rekordowa – wyzsza niz w l. 1917,1964,1979.

anonim
Gość
anonim

Francja dołącza więc do innych krajów Europy z rekordem powyżej 45 stopni (niekwestionowanym) a są to: Portugalia, Hiszpania, Włochy, Grecja, Macedonia Północna i Francja. Niezykłe też jest że rekord ten padł w czerwcu. W związku z tym rekordem Francji oraz nowy rekordem czerwca zacząłem się zastanawiać czy 40 jest możliwa w Polsce w tym miesiącu i chyba bardziej się do tego faktu przekonałem. Ponad 38 zostało odnotowano zaledwie w drugiej dobie napływu zwrotnikowego powietrza. Wygląda więc na to że 40 w Polsce może paść między końcówką czerwca a początkiem sierpnia (mniej więcej 25 czerwiec a 10 sierpień) a nie tylko… Czytaj więcej »

alewis27
Gość
alewis27

Pod koniec czerwca może być nawet nieco łatwiej, niż w pierwszej dekadzie sierpnia. Wszak dzień jest wtedy najdłuższy w roku, a kąt padania Słońca w południe największy. Najbardziej korzystny okres to 5-20 lipca, czyli wtedy kiedy wszystko jest już ładnie wygrzane, ale dzień oraz kąt padania Słońca nie maleje jeszcze tak bardzo jak w sierpniu.

Marcin
Gość
Marcin

Ale najwyższe temperatury maksymalne w Polsce (przynajmniej te powojenne) mamy jednak z 30 lipca i 8 sierpnia, a średnie dobowe najwyższe są na przełomie lipca i sierpnia.

pogodo-pata
Gość
pogodo-pata

Bardzo możliwe. Warto dodać że grunt jest bardzo wysuszony. W wielu regionach Polski jest już większa susza niż w 2018.

Młody
Gość
Młody

M. in. też powiat piotrkowski. Obecnie nawet trawy nie ma a zboża za tydzień można kosić

kubax
Gość
kubax

Ciekawy jest ten spadek wilgotności między 11:00 a 12:00 td z 20.8 do 10.5, różnica twb wg kalkulatora jest 22C przy 44C i 26C przy 41C. Więc gorszy w sensie obciążenia ludzi był parny moment 40.7 niż ten max kiedy wilgotność prawdopodobnie jeszcze bardziej spadła, do tego wiał silny wiatr, więc chłodzenie organizmu przez parowanie było bardzo wydajne. No chyba że w tej t to już działa jak termoobieg.

alewis27
Gość
alewis27

ale wiesz, że przy 45 stopniach wiatr nas DOGRZEWA a nie chłodzi? To był parzący wiatr a nie chłodzący, na takie upały zakłada się odzież, która okrywa ciało i chroni przed słońcem. Nie bez powodu arabusy z Iraku i Kuwejtu chodzą w pełnym zakryciu białymi tkaninami.

kubax
Gość
kubax

Na pewno dogrzewa na saunie w 95C, w 44C pewnie też, ale przyspiesza też odparowanie wody, więc to nie jest jednoznaczne. Jakby ktoś się oblał wodą / mocno spocił to myślę że wiatr spowoduje większe odczucie chłodu w takiej sytuacji (aż do 22C twb w skrajnym przypadku), natomiast w tych 40.7 wciąż byłoby ciepławo. Tylko gdybam, trzebaby przeżyć by ocenić.

alewis27
Gość
alewis27

no ja byłem w Tunezji na saharze w środku lata (lipiec) i tamtejszy wiatr… cóż, mogę o nim powiedzieć wszystko, tylko nie to że chłodził. Nie wiem ile tam mogło być stopni, pewnie coś koło 40-43 w cieniu przy td 0-5C (bardzo mała wilgotność). W Polsce jedyny raz kiedy czułem ‚grzejący’ wiatr był 8.08.2013 przy temperaturze 37 stopni w cieniu. Również wietrzyło wtedy porządnie. Warunki tam mają pewnie jak w suszarce do grzybów, nie dość że temperatura to jeszcze silny wiatr. Nie wiem jak przy 46C by było, pewnie ciężko. Ale przy 37 w sierpniu 2013 czułem się znacznie lepiej… Czytaj więcej »

kubax
Gość
kubax

Ma to sens, jeśli temperatura skóry to 35C to wiatr przy wyższej t będzie dogrzewał usuwając „zimną” warstwę powietrza dookoła analogicznie jak chłodzi gdy jest zimny. Więc w tym wypadku 46C by parzył po suchej skórze, pewnie masz rację że lepiej by go nie było. Ktoś tu wspomniał że był to fen.

Z Mazur
Gość
Z Mazur

Zawsze myślałem, że rekordy ciepła w krajach europejskich są notowane tylko w lipcu i sierpniu, gdyż wtedy kończy się nagrzewanie Północnej Półkuli rozpoczęte pod koniec stycznia. W Polsce-sprawa oczywista-większość stacji ma swoje maksima w lipcu i sierpniu (co ciekawe w sierpniu najczęściej). Więc jak teraz czerwiec stać w Polsce na 38, to co będzie się zdarzało w sierpniu? Jeśli we Francji stać na 45, to co…? Chyba, że w związku z ociepleniem klimatu pojawił się w Europie nowy trend. Najcieplejszy miesiącem przestanie być lipiec, czy zwłaszcza sierpień, a stanie się nim czerwiec? Ma ku temu wyśmienite warunki w postaci bardzo… Czytaj więcej »

alewis27
Gość
alewis27

Ląd się szybko nagrzewa ale też szybko studzi. W ostatnich latach trend ociepleniowy miesięcy letnich jest potężny ale jesiennych już bardzo mały albo wręcz żaden. Wrzesień w ref 1991/2018 jest u mnie tylko 0,4K cieplejszy od września w najzimniejszych ref 61/90. Jest jednak od nich znacznie bardziej słoneczny, o około 25%. Klimat latem i jesienią się u mnie zdecydowanie kontynentalizuje w ostatnich latach. Gdyby strefy klimatyczne się do mnie przesuwaly od zachodu, to wiosną i latem by się tak nie ocieplało, za to bardzo mocno by się ocieplał wrzesień i październik. Atlantyk ładnie oddaje ciepło jesienią, w morskich klimatach wrzesień… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Najbardziej zagadkowa i tak jest zima – bo tu mamy największe różnice między tym co funduje morskość a kontynentalizm – nawet rozpatrując same nasze szerokości geograficzne.

Grażyna S.
Gość
Grażyna S.

U mnie w Zielonej Górze wrzesień i październik są anormalnie ciepłe kilku lat. W tamtym roku temperatury letnie przeciągały się aż do listopada, pierwszy raz w moim, niekrótkim przecież, życiu.

PiotrNS
Gość
PiotrNS

Tutaj trochę przesadzasz, bo październiki także w Zielonej Górze ocieplają się wolno. W ubiegłym roku faktycznie był bardzo ciepły, ale daleki do rekordzistów z 2000 i 2001 roku. A w 2015 i 2016 były chłodne. Także wrześnie jeszcze regularnie zdarzają się w, chłodnej wersji (np. 2017). Myślę że Twoje wrażenie wynika z tego, że w ubiegłym roku te miesiące były bardzo słoneczne, a to wpływa na tego typu odczucia.

zaciekawiony
Gość

Warto się zatem zastanowić nad nadchodzącym weekendem. Model ICON pokazuje jutro przekroczenie 30 stopni na zachodzie, w niedzielę przekroczenie 38 stopni w lubuskim i Wielkopolsce a w poniedziałek 35 na południu kraju – tu już szczegóły zależą od szybkości wejścia frontu.

Mxn
Gość
Mxn

Kolejna piękna burza w miejscu …? YYy razem powyżej Szkocji, a ostatnia, bodajże 2 dni temu nad Zatoką Biskajską. Ten upał działa nad oceanem i komórki burzowe tworzą się na froncie ciepłym(!) lub nad chłodnym Oceanem zamiast nad lądami! . Pamiętam taką sytuację kilka lat temu też nad Hamburgiem. Wyglądało to na kamerkach „timelapse”widowiskowo a sam MSC pociągnął dobre kilkaset km na froncie ciepłym wówczas po wybrzeżu Bałtyku jeśli się nie mylę.

Mxn
Gość
Mxn

I tutaj chciałbym zaznaczyć: Ocieplenie Klimatu owszem, z AGW niech tam będzie sobie czy nie (nie o tym tutaj mam zamiar) to powiem, że takich nie widziałem. Tak jak bezchmurnej Europy jak ostatnio i prognozy kolejnej fali upałów na niedziele (36+). U mnie ogródek to ścinam trawę laczkami kolejne lato a pewnie jak przysłowiowo ‚walnie’ to pół powiatu bez dachów będzie. Pisałem o tym pracę naście lat temu, tak jak o zimach bez śniegu i ekstremalnych… ale wtedy było wesoło wróżyć… Do tego usychające drzewa rok temu jak np. brzozy w lipcu gubiące liście jak w październiku, w tym roku… Czytaj więcej »

daniel
Gość
daniel

prognozy na poniedziałek są bardzo groźne, modele pokazują potężny i rozległy układ burzowy zwłaszcza od DŚ po Lubelskie

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

Rekordy mają znaczenie medialne, ale naukowego raczej nie. Znaczenie ma średnia anomalia dla jakiegoś obszaru (raczej większego niż mniejszego) w danym okresie, a nie jeden pomiar z jednej stacji.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

To prawda. Rekordy są raczej tylko efektem ubocznym, aniżeli podstawą do jakiś dowodów naukowych. Najważniejsze są trendy w szerszym horyzoncie czasowo-przestrzennym oraz ogólna zmienność powiązana z analizą czynnikową (przyczynowo-skutkową).

d6b
Gość
d6b

Rekordy też mają znaczenie naukowe gdy są bardzo precyzyjnie analizowane. Zwłaszcza gdy pojawiają się w miejscach gdzie wcześniej takich wartości nie notowano. Moim zdaniem rekordy są właśnie najlepszym bodźcem do analiz zmian klimatu oraz analiz samej wiarygodności pomiarów i metod kalibracji termometrów. Żeby było coraz dokładniej. Żeby nie stać w miejscu z innowacjami.

marek dziekaniak
Gość
marek dziekaniak

Rozumiem, że forum zajmuje się klimatem ogólnie, nie tylko lokalnie, ale napisać o Francji a nie pisać o suszy we własnym kraju? Oglądałem ziarna zbóż, to są plewy. Ta susza dotknie nasze portfele. Nie Francja.

daniel
Gość
daniel

Na Lubelszczyźnie wzrosło zapotrzebowanie na? Studnie, a przede wszystkim kopanie i pogłębianie.
Środkowa Polska ma już głęboką susze.

Adam.Ca
Gość
Adam.Ca

Nasze portfele najbardziej dotknie nieodpowiedzialna polityka rządu, który zwiększa uzależnienie polskiej energetyki a wiec i gospodarki od węgla.
Wszyscy Polacy zapłacą za głupotę obecnie rządzących, której emanacją są słowa min. Ziobry : „Czy dwutlenek węgla może być zły? Przeciez jest w Coca-coli”.

Pański post też jest wyrazem tego zakłamania, próbuje odwrócić uwagę od zasadniczej przyczyny katastrofalnych zmian klimatu ukazując jedynie skutki. Żałosna manipulacja!
Ani Zachód, ani wykształceni ludzie w Polsce tego nie łykną.

max
Gość
max

Samo zamknięcie kopalń na Śląsku nie zmieni nic. A my w tym ja będę bez pracy. Tymczasem Niemcy otwierają coraz to nowe pola pod węgiel brunatny a nam karza zamykać swoje. Przeganiaja ekologów jak bydło a patrzą na Polskę która zredukowala Co2 od PRL o 30% najwięcej w Europie. Czas na innych. W tym USA, Chiny, Rosję.

Mateusz
Gość
Mateusz

Mimo wszystko warto by o tym wspomnieć bo za tydzień rekordzie w Radzyniu nikt nie będzie pamiętał, a skutki suszy będą odczuwane również w przyszłym roku.

daniel
Gość
daniel

ocieplenie klimatu nie jest od 4 lat, a największa susza z 2015 roku, w Warszawie pan Patryk Jaki miał ambitne cele w zazielenianiu Warszawy, ale Warszawiacy chcieli inaczej.

ppw
Gość
ppw

W dziejach Ziemi miały miejsca zmiany klimatu i nie były związane z dzialalnoscolia antropogeniczne człowieka. Wykorzystuje si ten fakt do robiania biznesu. Zamkniemy kopalnie żeby importowac prąd? Kupimy prąd od Niemiec który powstał z węgla brunatnego. Majstersztyk. Przykłady można mnożyć.lezymy krzyzem Polacy i robimy…

Adam.Ca
Gość
Adam.Ca

Nikt oczywiście nie twierdzi, że za ocieplenie klimatu odpowiada obecna rządząca ekipa. Węgiel z kopalin nasza cywilizacja coraz intensywniej uwalnia do atmosfery od dobrych 150 lat (ostatnio coraz szybciej) i dzieje sie w całym uprzemyslowionym i nie tylko świecie (rolnictwo także sie dokłada). Problem z obecnie rządzącymi w Polsce jest taki, że cynicznie negują – mamiąc społeczeństwo i opinię publiczną – przyczyny ocieplenia (co do których naukowcy w 99% są zgodni na całym świecie) Oraz że PiS bojkotuje europejskie plany redukcji C02. Jak sie takie bojkoty kończa to wiemy, konczą sie zwyciestwami 27:1 i bukietami róż na lotnisku i dymisją… Czytaj więcej »

Grażyna S.
Gość
Grażyna S.

To nie jest problem portfeli, ale naszego przeżycia w ogóle. W niedługiej przyszłości cała Europa zamieni się w pustynię. Mojemu znajomemu z centrum Francji już w tamtym roku usechł cały kilkunastoletni, odporny na suszę żywopłot, a przecież u nich jest więcej deszczy. Skąd sprowadzać żywność, gdy wszędzie będzie jej coraz mniej? Nawet odporna na wysoką temperaturę kukurydza wymaga sporo wody.

ppw
Gość
ppw

Jak to gdzie. W Lidlu i biedronce. W Polsce tez biznes się nie sprawdził. Trzeba bylo Niemcom oddać. Kopalnie tez. Zadluzymy je i sprzedany za bezcen. Tak w Polsce się robi interesy.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Ale co to wszystko ma do sprawy nadrzędnej? AGW to proces bezprecedensowy – o szybkości i źródle jakiej nigdy nie znała nasza planeta. Trzeba bezwzględnie odchodzić od paliw kopalnych – a my też możemy być w tym względzie dobrym przykładem:-)

kmroz
Gość
kmroz

MASAKRA. Czerwiec się żegna z nami z przytupem. Trzeba przetrwać jeszcze dzisiejsze piekło i spokój na długo.

Enzo
Gość
Enzo

Prognozy okazały się bardzo trafne. Najbardziej zaskakuje mnie skala pobicia poprzedniego rekordu, nie jakieś 0.2 czy 0.3 stopnia tylko od razu 1.8! Ocieplenie swoją drogą ale wygląda to tak jakby do tej pory potencjał temperaturowy terenów wokół ujścia Rodanu był „niewykorzystany” A to jest nizina osłonięta od północy górami i otworzona na Morze Śródziemne. Biorąc pod uwagę rekordy krajów sąsiednich (Hiszpania, Włochy) na poziomie ok 47 raczej nie prędko ten rekord francuski zostanie pobity
Ciekawe czy możliwe byłoby takie przebicie naszego rekordu od razu na poziom 41.5-42. Wydaje mi się że póki co nie. Żaden sąsiedni kraj zanotował takich temperatur