2019/12/16 03:12

21
Dodaj komentarz

Please Login to comment
8 Comment threads
13 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
lubelakmikosthreemeGandalfArcticHaze Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Mnie najbardziej interesuje, czy jest jakiś związek między mniej lub bardziej chłodnym N Atlantykiem a częstotliwością/trwałością układów barycznych znamiennych dla dodatniego lub ujemnego NAO (?)

kslawin
Gość
kslawin

ArcticHaze o tym parę słów napisał

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Byłbym wdzięczny :smile: za namiary na stosowne informacje, bo sam już nie pamiętam, gdzie one były zamieszczone.

kslawin
Gość
kslawin

A raptem dwa posty niżej :razz:

http://meteomodel.pl/BLOG/?p=11795#comments

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Dziękuję – jakoś zdążyłem już o tym fragmencie zapomnieć… :smile:

spec
Gość
spec

Na intensywność zimy u nas silną korelację ma nao/ao a to nie wygląda jak rok temu, niestety.

ArcticHaze
Gość
ArcticHaze

Przewidywanie zimowego NAO z temperatur Północnego Atlantyku ma w MetOffice długą przeszłość (17 lat to w tej branży naprawdę długo. Metodę opublikowali w 199 roku i to w samym Nature [1]. Po klęsce jaką doznali w roku 2010 (nie przewidzieli najbardziej ujemnego NAO w historii) przestali je publikować i zaczęli drapać się po głowie. To był złoty okres Cohena i innych używających temperatur Oceanu Arktycznego albo śniegu na Syberii (co na jedno wychodzi bo ten śnieg pochodzi z parowania tego akwenu). Po czym od trzech lat znów te śnieżno/arktyczne prognozy szwankują, Metoffice ma nową lepsza metodę łącząca temperatury powierzchniowe Atlantyku,… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Dziękuję za wyjaśnienia. :smile:
Trzeba mieć przy tym na względzie, że tzw. „blokady” mogą mieć miejsce zarówno na Oceanie, jak i dopiero na kontynencie (zazwyczaj od Skandynawii i Niemiec lub Polski na E) – nawet przy dodatnim NAO.

ArcticHaze
Gość
ArcticHaze

Pisałem o atlantyckich, a one praktycznie są równoważne z ujemnym NAO, przez definicję tego ostatniego (przy wyżu koło Islandii nie sposób mieć innego NAO niż ujemne).

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Zrozumiałe, że o takich (tzn. atlantyckich) mowa. :smile:

Gandalf
Gość
Gandalf

A jeżeli mowa o blokadach atlantyckich -to mają one wpływ na warunki pogodowe(synoptyczne) u Nas.A ów wpływ jest trojaki-cyrkulacja południkowa,północna i wschodnia.Niedawno kslawin odpisał Lukasowi, że z powodu AGW częściej występuje ta południkowa.Poszukuję korelacji między AGW,blokadą i cyrkulacją istotną dla Nas „pogodowo”.A z opisu ArcicHaza wg. Scaifa -jw.wynika, że istotna jest ona u Nas zimą. Czy te moje spekulacje myślowe mają sens?Arktyka ociepla się w piorunującym tempie,jeżeli ubędzie lodu tam , to albedo zrobi swoje i będzie tragedia z temperaturami tam, przybędzie śniegu na Syberii, dalej wg. scenariusza j.w – warto się nad tym zastanowić – aż strach się bać…-… Czytaj więcej »

kslawin
Gość
kslawin

@Gandalf
Dopóki ziemski klimat nie wejdzie w stan równowagi, dopóty ze zwuększoną częstością będą występowały zjawiska anomalne, takie jak np. częste cyrkulacje południkowe.
Ziemski klimat w stan równowagi długo nie wejdzie, nawet gdyby od jutra antropogeniczne emisje CO2 wynosiły 0 (zero), więc trzeba się przyzwyczaić do tego.
Zastanawiam się jak będą wyglądały pory roku gdy zdarzy się, że latem na Biegunie Północnym nie będzie lodu…

spec
Gość
spec

W scenariuszach szybkiego ocieplania wzrośnie rola blokad i podwyższonego ciśnienia, częstość występowania niedoborów opadów, a paradoksalnie częstsze będą opady wielkoskalowe, konwekcyjne.
Wpływ różnych scenariuszy rcp na różne parametry masz tutaj na symulacji przedstawione
http://www.to.isac.cnr.it/ecearth/rcp85/index.html#

Gandalf
Gość
Gandalf

@Spec – dziękuję za wspaniały link!Można sprawdzić, co się stanie z naszym klimatem zależnie od wybranego scenariusza.
-Dodałem do zakładek i zapisałem w zeszycie.
Dziękuję, M.

Gandalf
Gość
Gandalf

@Kslawin – dzięki za szybką odpowiedź, w zeszłym roku pisałem to samo- walczyliśmy obaj z denialistami.A gazeta W. podała, że w Grudniu ub.r. temperatura na biegunie wyniosła..0 stopni(zero stopni C..) – aż strach się bać.
-Przesyłam Ci pozdrowienia, Michał.

kslawin
Gość
kslawin

Tym z NASA & NOAA też wyszła „plamka”:

http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/16-008.jpeg

Motylek :?: :wink:

Gandalf
Gość
Gandalf

-Motylek.. :razz: Ale na jego temat napisano spor prac naukowych, których treści nie znam.Cała Rosja jest na anomalnym plusie, Polska jest tak mała przy niej, że jej nie widać, a szkoda, padły rekordy historii pomiarów u Nas.
-Jesteśmy jednak bardzo małym krajem w odniesieniu do reszty Świata.
M.

threeme
Gość
threeme

Północny Atlantyk i „słynna” plama chłodu, to chyba odpowiedni wątek, by prosić Was o pomoc. Od dawna już nie jestem w temacie klimatu na bieżąco, pewną część wiedzy najzwyczajniej w świecie zapomniałem przez kilka lat a sporo nowych rzeczy się pojawiło. Tu: http://srodowiskowiec.salon24.pl/693114,czy-swiat-zaczyna-sie-sypac#logged wdałem się w dyskusję (na końcu komentarzy) na temat wielodekadowych, wielosetletnich cykli oceanicznych. Trochę z tego pamiętam, trochę przeczytałem tutaj, ale jeśli chodzi zwłaszcza o cykle wielosetletnie to lipa… I tak, wiem, że AGO to głównie podstawowe prawa fizyki, ale tym dyskutanta nie przekonam, uparł się na te cykle, więc tu trzeba kontrargumentu. A przy okazji sam… Czytaj więcej »

kslawin
Gość
kslawin

Tu masz kopalnię wiedzy i argumentów na denialistów:
http://naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity

Z tego co widzę, to czeka Ciebie dłuuuuga dyskusja.

mikos
Gość
mikos

Czy mogę prosić kogoś uprzejmie o podanie mi linków do strony gdzie mogę znaleźć wykresy, dane o rozwoju, fazie El Nino i co to jest to tzw. SSW? Z góry dziękuje.

lubelak
Gość

O SSW była dyskusja na blogu kilak wątków niżej, lepszej wiedzy nie znajdziesz.
Linki masz na głównej meteomodelu:
http://meteomodel.pl/