Północny Atlantyk

Północny Atlantyk

W ramach aktualizacji – przebieg anomalii temperatur w regionie 45-55N, 50-25W. Seria OISSTv2.

be

Powyżej: przebieg anomalii SST we wspomnianym wyżej regionie. Dane dobowe + 30-dniowa średnia ruchoma. Dane: OISSTv2 via Climate Explorer.

Po chwilowym spadku anomalii SST w chwili obecnej wzrosły one ponownie i wynoszą -0.6K w stosunku do okresu bazowego 1981-2010.

Print Friendly, PDF & Email

21 Replies to “Północny Atlantyk”

 1. Mnie najbardziej interesuje, czy jest jakiś związek między mniej lub bardziej chłodnym N Atlantykiem a częstotliwością/trwałością układów barycznych znamiennych dla dodatniego lub ujemnego NAO (?)

 2. Przewidywanie zimowego NAO z temperatur Północnego Atlantyku ma w MetOffice długą przeszłość (17 lat to w tej branży naprawdę długo. Metodę opublikowali w 199 roku i to w samym Nature [1]. Po klęsce jaką doznali w roku 2010 (nie przewidzieli najbardziej ujemnego NAO w historii) przestali je publikować i zaczęli drapać się po głowie. To był złoty okres Cohena i innych używających temperatur Oceanu Arktycznego albo śniegu na Syberii (co na jedno wychodzi bo ten śnieg pochodzi z parowania tego akwenu). Po czym od trzech lat znów te śnieżno/arktyczne prognozy szwankują, Metoffice ma nową lepsza metodę łącząca temperatury powierzchniowe Atlantyku, lód na morzy Kara (to część „cohenowska”), ENSO i QBO (tropikalny indeks stratosfery o cyklu około dwuletnim). Wyniki [2] są bardzo obiecujące.

  A że te temperatury Północnego Atlantyku są naprawdę ważne dla cyrkulacji strefowej (czyli NAO) to najlepiej pokazał artykuł tej samej grupy [3], pokazujący, że jeśli w modelu poprawić temperatury powierzchniowe Atlantyku, wymuszając obserwowane zamiast tego co modelowi samo wyjdzie, to przewidywanie blokad atlantyckich wychodzi znacznie lepiej.

  [1] Rodwell, M. J., D. P. Rowell, and C. K. Folland (1999), Oceanic forcing of the wintertime North Atlantic Oscillation and European climate, Nature, 398, 320–333.

  [2] Scaife, A. A., et al. (2014), Skillful longrange prediction of European and North American winters, Geophys. Res. Lett., 41, 2514–2519, doi:10.1002/2014GL059637.

  [3] Scaife, A. A., et al. (2011), Improved Atlantic blocking in a climate model. Geophys. Res. Lett., 38, L23703, doi:10.1029/2011GL049573.

  1. Dziękuję za wyjaśnienia. :smile:
   Trzeba mieć przy tym na względzie, że tzw. „blokady” mogą mieć miejsce zarówno na Oceanie, jak i dopiero na kontynencie (zazwyczaj od Skandynawii i Niemiec lub Polski na E) – nawet przy dodatnim NAO.

   1. Pisałem o atlantyckich, a one praktycznie są równoważne z ujemnym NAO, przez definicję tego ostatniego (przy wyżu koło Islandii nie sposób mieć innego NAO niż ujemne).

 3. A jeżeli mowa o blokadach atlantyckich -to mają one wpływ na warunki pogodowe(synoptyczne) u Nas.A ów wpływ jest trojaki-cyrkulacja południkowa,północna i wschodnia.Niedawno kslawin odpisał Lukasowi, że z powodu AGW częściej występuje ta południkowa.Poszukuję korelacji między AGW,blokadą i cyrkulacją istotną dla Nas „pogodowo”.A z opisu ArcicHaza wg. Scaifa -jw.wynika, że istotna jest ona u Nas zimą. Czy te moje spekulacje myślowe mają sens?Arktyka ociepla się w piorunującym tempie,jeżeli ubędzie lodu tam , to albedo zrobi swoje i będzie tragedia z temperaturami tam, przybędzie śniegu na Syberii, dalej wg. scenariusza j.w – warto się nad tym zastanowić – aż strach się bać…- chyba,że coś pokręciłem.
  M.

  1. @Gandalf
   Dopóki ziemski klimat nie wejdzie w stan równowagi, dopóty ze zwuększoną częstością będą występowały zjawiska anomalne, takie jak np. częste cyrkulacje południkowe.
   Ziemski klimat w stan równowagi długo nie wejdzie, nawet gdyby od jutra antropogeniczne emisje CO2 wynosiły 0 (zero), więc trzeba się przyzwyczaić do tego.
   Zastanawiam się jak będą wyglądały pory roku gdy zdarzy się, że latem na Biegunie Północnym nie będzie lodu…

   1. @Spec – dziękuję za wspaniały link!Można sprawdzić, co się stanie z naszym klimatem zależnie od wybranego scenariusza.
    -Dodałem do zakładek i zapisałem w zeszycie.
    Dziękuję, M.

 4. @Kslawin – dzięki za szybką odpowiedź, w zeszłym roku pisałem to samo- walczyliśmy obaj z denialistami.A gazeta W. podała, że w Grudniu ub.r. temperatura na biegunie wyniosła..0 stopni(zero stopni C..) – aż strach się bać.
  -Przesyłam Ci pozdrowienia, Michał.

  1. -Motylek.. :razz: Ale na jego temat napisano spor prac naukowych, których treści nie znam.Cała Rosja jest na anomalnym plusie, Polska jest tak mała przy niej, że jej nie widać, a szkoda, padły rekordy historii pomiarów u Nas.
   -Jesteśmy jednak bardzo małym krajem w odniesieniu do reszty Świata.
   M.

 5. Północny Atlantyk i „słynna” plama chłodu, to chyba odpowiedni wątek, by prosić Was o pomoc. Od dawna już nie jestem w temacie klimatu na bieżąco, pewną część wiedzy najzwyczajniej w świecie zapomniałem przez kilka lat a sporo nowych rzeczy się pojawiło. Tu: http://srodowiskowiec.salon24.pl/693114,czy-swiat-zaczyna-sie-sypac#logged wdałem się w dyskusję (na końcu komentarzy) na temat wielodekadowych, wielosetletnich cykli oceanicznych. Trochę z tego pamiętam, trochę przeczytałem tutaj, ale jeśli chodzi zwłaszcza o cykle wielosetletnie to lipa… I tak, wiem, że AGO to głównie podstawowe prawa fizyki, ale tym dyskutanta nie przekonam, uparł się na te cykle, więc tu trzeba kontrargumentu. A przy okazji sam uzupełnię luki w wiedzy…

 6. Czy mogę prosić kogoś uprzejmie o podanie mi linków do strony gdzie mogę znaleźć wykresy, dane o rozwoju, fazie El Nino i co to jest to tzw. SSW? Z góry dziękuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.