2019/12/07 04:12

Powrót El Niño?

Od zakończenia ostatniego El Niño mijają właśnie dwa lata. W tym czasie przeważała mizerna La Niña, co miało wpływ na nieznaczne obniżenie się globalnych temperatur. Mimo dominacji ujemnej fazy ENSO temperatury nie obniżyły się jednak znacznie – obecne „niskie” temperatury globalne przed rokiem 2014 byłyby traktowane jako „bardzo wysokie”. Wg prognoz sezonowych dominacja słabej La Niñi dobiegła już końca. W chwili obecnej panują warunki „neutralne”, a w kolejnych miesiącach możemy oczekiwać ich kontynuacji, ale tym razem po „ciepłej stronie”.  Poniżej prognoza sezonowa CFSv2 dla regionu Niño 3.4:

[xyz-ips snippet=”s2-ad”]

Być może czeka nas nawet powrót El Niño, przy czym byłoby to El Niño równie mizerne, jak miniona La Niña. Podobne do prognoz amerykańskiego CFSv2 są prognozy brytyjskie, wg których być może pojawi się nawet dość umiarkowane El Niño:

Źródło: MetOffice.

Podobnie ma się rzecz z prognozami ECMWF, chociaż te wydają się być bardziej zbliżone do wyników modelu CFSv2. Wygląda więc na to, że istnieją spore szanse na to, że pod koniec roku El Niño do nas wróci, choć najprawdopodobniej słabe. Niestety nadal najprawdopodobniej nie minęliśmy „wiosennej bariery”, za którą prognozy rozwoju ENSO na dalsze miesiące roku są cokolwiek problematyczne i często zwyczajnie się nie sprawdzają. W ubiegłym roku ECMWF bardzo kiepsko radził sobie z tymi prognozami, czego dowodzą ich poniższe wyniki od maja do września:

Również prognozy brytyjskiego MetOffice początkowo były złe, wydają się jednak nieco lepsze od prognoz ECMWF.

Podobnie mylił się CFSv2, który w maju nie widział ujemnej anomalii temperatury wód w regionie 3.4, a taką możliwość głębiej zasygnalizował dopiero w sierpniu.

Zdecydowanie więc nie są to prognozy pewne – równie dobrze może nas zaskoczyć nieco silniejsze El Niño, ale i powrotu mizernej La Niñi wykluczyć całkowicie nie można. Miejcie to na uwadze czytając „niusy” na temat powrotu El Niño, które tu i ówdzie zaczynają się już pojawiać. Powrót umiarkowanego El Niño najprawdopodobniej spowodowałby wzrost temperatur globalnych – co prawda nie do poziomu z lat 2015-2016, ale powyżej tych, które notowaliśmy przed rokiem 2015.

[xyz-ips snippet=”s1s1z-ads”]

 

Print Friendly, PDF & Email

4
Dodaj komentarz

Please Login to comment
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
grzeg8zaciekawiony Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
zaciekawiony
Gość

Widziałem nie tak dawno publikację, w której wykazywano, że wartość ENSO latem ma wpływ na temperaturę i opady w Europie środkowej jesienią. Miała to być dodatnia korelacja.

grzeg8
Gość
grzeg8

Anomalia Nino 3.4 25 kwietnia już przekroczyła 0 st.C – Czyżby naprawdę była szansa na co prawda słabe ale El Nino pod koniec roku ?- Jestem ciekaw czy modele to potwierdzą w lipcu

grzeg8
Gość
grzeg8

El Nino chyba już pewne -tylko zostaje pytanie czy będzie słabe czy trochę słabsze od średniego -Ostatnio coś modele podniosły prognozę (co prawda w dłuższej perspektywie) http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/NMME/current/images/nino34.rescaling.NMME.png

zaciekawiony
Gość

Nie wiem jak wygląda sprawdzalność tego modelu w połowie roku, chyba nie bardzo sobie radzi z przewidywaniami przed nadejściem lata.