2020/02/18 13:02

Pożary torfu na Grenlandii

Wiadomość, która ostatnio zdziwiła mnie najbardziej, to wykryte na zdjęciach satelitarnych pożary na Grenlandii.

Poniżej można sobie obejrzeć jak to wygląda (źródło: ESA)

Bo co tam plonie? W tym rejonie zachodniej Grenlandii nie ma zbyt wiele drzew, a i krzewów raczej nigdzie w Arktyce nie ma dość na pożar. Okazuje się, ze jest to torf. I jest to niepokojące, bo może oznaczać szybszą degradację wiecznej zmarzliny (teraz jest mowa aby mówić „wieloletniej” ale ja jestem starej daty), niż ktokolwiek się spodziewał. A jeśli tak to mamy dodatkowy strumień CO2 i metanu do atmosfery.

Czy jest to nowe zjawisko? Chyba tak bo nie udało się znaleźć wcześniejszych przykładów na zdjęciach satelitarnych. Badania CO2 na Grenlandii zdają się świadczyć o tym, że przed obecnym epizodem, mniejsze występowały w 2015 i 2016 roku. Czyli wszystko w ostatnich latach. Dla mnie sam fakt, ze nikt nawet nie miał na początku pojęcia co tam może się palić, dowodzi najlepiej że praktycznie nie zdarzało się to wcześniej. Podobno (wiem skądinąd) ktoś tam twierdzi, że widział mniejszy pożar na Grenlandii już w 1999 roku ale chyba nikt w to dotąd nie wierzył.

Ale dla mnie ciekawy jest jeszcze jeden aspekt. Co wywołało te pożary (wygląda na to, że jest więcej niż jeden)? Nie podejrzewam podpaleń bo raczej nie miał tego kto zrobić, a nawet gdyby tam ktoś był to byłby zbyt oczywistym jedynym podejrzanym aby próbować. Gdybym miał zgadywać to wskazałbym na pioruny. A to jest kolejną ciekawą wiadomością. Czyżby Grenlandia miała już tak silne zjawiska konwekcyjne aby zdarzały się tam wyładowania?

Źródło: Wendel, J. (2017), Greenland fires ignite climate change fears, Eos, 98, https://doi.org/10.1029/2017EO079715.

Print Friendly, PDF & Email

47
Dodaj komentarz

Please Login to comment
10 Comment threads
37 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
Darek B.kslawinPiotr DjakówDanielaldeb Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
volkhen
Gość
volkhen

„obecnym epizodem, mniejsze występowały w 2015 i 2036 roku.” To który mamy rok teraz? :)

svalbard
Gość
svalbard

Zapewne literówka i chodzi o 2016

zaciekawiony
Gość

W sumie to jeszcze mogła się palić trawa, zielone obrzeża wyspy są porośnięte niską arktyczną łąką, ale widocznie jakoś sprawdzili co się pali.

grzeg8
Gość
grzeg8

Mi bardziej pasowałby samozapłon niż uderzenie pioruna – powstanie burzy na tej wyspie już było by niezwykłe a jeszcze zbieg okoliczności i uderzenie wiejsce gdzie jest wystarczajaco suchy torf

Mateusz Urbańczyk
Gość
Mateusz Urbańczyk

Byłem we wrześniu 2016 na Grenlandii na trasie Kangerlussuaq Sisimiut. Z powodu pożaru zawróciliśmy z trasy. Wśród współwędrowców chodziły wtedy słuchy o spalonej chatce mniej więcej po środku pożaru. Spotykaliśmy ludzi, którzy szli w przeciwną stronę i najpierw były opowieści o świeżo spalonej chatce, po dniu, dwóch pojawiły się informacje o dymie i ogniu wychodzącym spod ziemi. Wyglądało to bardzo na tlący się torf pod ziemią. Wtedy najprawdopodobniej jacyś turyści przypadkiem podpalili chatkę i od tego się zaczęło

zaciekawiony
Gość

Znalazłem film z pożaru w 2016, wtedy paliło się prawie w tym samym miejscu:
https://www.youtube.com/watch?v=FzdvH7WJgos

Mateusz Urbańczyk
Gość
Mateusz Urbańczyk

Tak to jest dokładnie tam gdzie na początku września widziałem ogień. Data filmu mnie ciekawi bo dopiero jakieś półtora tygodnia później pojawiały się na szlaku informacje o ogniu. Ale oczywiście przekaz informacji od niewielkiej grupy wędrowców jest dość ograniczony.

Daniel
Gość
Daniel

Arctic Haze co ty tak zaciekle bronisz jednej jedynej teorii z piorunami? I to tak, że żadne inne argumenty nie docierają do ciebie. Wybacz, ale 10x bardziej realne jest powstanie dwóch pożarów od samozapłonu, niż że dwa pioruny uderzyły w dwa różne miejsca i od dwóch, w podobnym czasie doszło do pożaru.

grzeg8
Gość
grzeg8

Jeśli było to 2 pożary wywołane jednego dnia to jest duże prawdopodobieństwo że była to burza wiec czemu ma nie bronić tym bardziej że istnieja przesłanki że była nagła zmiana pogody – co innego jakby jakby takiej zmiany nie było i pożary wybuchały w jakimś odstepie

Piotr Djaków
Użytkownik

Oj, zapomniałem o jednym z najbardziej bezczelnych trolli.

kslawin
Editor
Active Member

To ja jeszcze w temacie samozapłonu różnych materiałów:
http://www.straz.gov.pl/download/1500
@Arctic Haze – nijak mi nie pasuje samozapłon węgla od słońca :(

Darek B.
Gość
Darek B.

Oczywiście siano źle składowane (mokre) jak i obornik, zwłaszcza koński, może się zapalić. Widziałem jedno i drugie – na wsi mieszkam. Samozapłon torfowiska, które powstaje setki lat dwukrotnie w krótkim czasie, jest mniej prawdopodobny niż szóstka w Lotto.