Ostatnia anomalia dobowa

Ostatnia średnia dobowa

Anomalia miesięczna

Prognoza burzowa na dziś

Prognoza burzowa na dziś

Zachęceni udaną wczorajszą prognozą pięknego porannego MCS-a pokazujemy co model UMPL (Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego) prognozuje na dziś. A ponownie może dziać się wiele. Zacznijmy od popołudnia. Model UMPL z 00UTC inicjuje dziś start konwekcji między 15 a 16:00. Do 16:00 widać już trzy ładne komórki burzowe: jedną nieopodal Wielunia, drugą w okolicy Krakowa i trzecią jeszcze po czeskiej stronie, w okolicy Ostrawy. Najsilniejsza z nich miałaby być ta z okolic Wielunia, tam model widzi do 16:00 lokalnie 36 mm opadu za jedną godzinę. W okolicy Czeskich Budziejowic pojawia się komórka (widoczna na pierwszym zrzucie ekranu), która w późniejszym czasie będzie dla nas szalenie istotna. Model z 06UTC kasuje burze nad Polską w okolicy 16-19:00 prognozowane wcześniej, pozostawia tą nad Budziejowicami, odsuwając ją jednak nieco na zachód i opóźniając.

Model z 00UTC:

Model z 06UTC:

W konsekwencji opady dotrą nad Dolny Śląsk dopiero w nocy. Zaraz przed wejściem nad obszar Polski burza będzie wydajna opadowo ( > 40 mm/h) i będzie się charakteryzowała silnymi porywami wiatru (ok 30 m/s). Tak to wygląda na 22:00:

O 23:00 burza jest już nad Karkonoszami. Po stronie czeskiej daje ona blisko 50 mm/h, po polskiej nieco ponad 30 mm/h. Po naszej stronie słabsze są również porywy wiatru, nieco ponad 20 m/s.

O północy burza zmierza w stronę Wrocławia. Jest bardzo wydajna opadowo, prawdopodobny jest lokalny grad. Nie daje ona skrajnych porywów, nadal maksymalnie w okolicy 20 m/s.

O pierwszej w nocy burza ma być tuż przed Wrocławiem. Jej najbardziej aktywna część rozciągać się będzie od Kotliny Kłodzkiej aż po Frankfurt nad Odrą. Z przerwą w okolicy Zielonej Góry (i dobrze, sporo tam już popadało). Przed Wrocławiem burza nadal wydajna opadowo, nieco poniżej 50 mm/h. Porywy wiatru między 20 a 25 m/s.

Między 1:00 a 2:00 burza dociera do Wrocławia. Nie charakteryzuje się silnymi porywami (chociaż meteogram pokazuje poryw ponad skalę), ale jest dosyć wydajna opadowo – miejscami 30-40 mm. Jej północna część przechodzi nad Lesznem.

W kolejnej godzinie burza (nadal dając lokalne opady ponad 40 mm/h) zmierza w stronę Wrześni, Kalisza i Konina. Do 5:00 znajduje się nad Włocławkiem i powoli słabnie. O 6:00 już tylko lokalnie daje opad w okolicy 20 mm/h.

Kolejna porcja burz jutro wieczorem. Model UMPL ma póki co bardzo złą wiadomość dla mieszkańców Zielonej Góry.

Jest to można by rzec wiadomość niezwykle zła.

Właściwie tragiczna.

Z właściwą prognozą na jutrzejsze popołudniowe zjawiska konwekcyjne poczekamy jednak do jutra. Powyższa prognoza dla Zielonej Góry jest tak ekstremalna, że trudno w nią obecnie uwierzyć.

Print Friendly, PDF & Email

5
Dodaj komentarz

Please Login to comment
3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
wrocławArctic Haze ☀️BigMPiotr Djaków Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
Piotr Djaków
Użytkownik

Niestety, nawet UMPL nie poradził sobie za dobrze z obecną sytuacją. Już obecnie sporo burz na Śląsku i w Małopolsce, ładna komórka burzowa zmierzała w okolice Bielska-Białej.

BigM
Gość
BigM

Do Krakowa też od południa zmierza burza, już słychać jak grzmi. Ledwo się na chwilę przejaśniło i ociepliło do 33 stopni, a tu już koniec sielanki :(.

Arctic Haze ☀️
Editor
Active Member

Sielankę to dopiero mają w Iraku. Na dziś zapowiadane jest od +50 C w górę. Rząd zarządził obowiązkowy dzień urlopu dla pracowników państwowych.

Zazdrościsz im? ?

wrocław
Gość
wrocław

Wrocław zatem może się spodziewać opadów dzisiaj w nocy ok 30 mm/h. Ale piątek już popołudniu i w nocy spokojniejszy?

Piotr Djaków
Użytkownik

Wygląda na to, że najgroźniej ma być na Ziemii Lubuskiej. Ale ja bym z ostatecznymi ocenami poczekał do jutra.